Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Generátor Tesla BM524

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zaujímavé súčiastky a zapojenia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi jún 08, 2007 09:12:53    Predmet: Generátor Tesla BM524 Odpovedať s citátom

Včera som mal chvíľu času sa pohrať s touto mašinkou Tesla_BM524 http://www.jmd.szm.sk/Audio/Measurement/Tesla_BM524/Tesla_BM524.html . Mám ju doma z vyraďovania Tesly akustiky za 200Sk Wink Solídna konštrukcia skrinky, ľahko rozoberateľná - servisovateľná. Chcel som mu zlepšiť kondíciu, prípadne mu spraviť upgrade. No neskôr z toho vzišlo nie len kvôli časovému nedostatku. Ale aj kvôli zložitosti a solídnosti riadiaceho zosilňovača spolu s Wienovým článkom. Tieto časti najviac ovplyvňujú vlastnosti celého generátora. Pred akoukoľvek úpravou som napred spravil zopár meraní surového min. 20 ročného prístroja. Vymením možno všetky červené elektrolyty s popraskaným červeno gumovým tesnením v napájaní a vo väzobných pozíciach. Možno ak čas a chuť dovolí, opatrím OZ do výstupných koncov. S riadiacim zosilňovačom si neporadím. Bolo by to zložité vyladiť celú sústavu a drahé na sumačné northonové zosilňovače...

Základná schéma je tu:
http://www.jmd.szm.sk/Audio/Measurement/Tesla_BM524/Tesla_BM524.html
a kompletná dokumentácia tu na stránkach RADIOTECHNIKA Tábor:
http://www.radiotechnikatabor.cz/tesla/bm524.zip


Naposledy upravil jmd dňa St február 25, 2009 21:12:53, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20487

PríspevokZaslal: Pi jún 08, 2007 11:05:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Na dnešní možnosti měření audia se to absolutně nehodí, jedině pro orientační měření na osciloskop.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi jún 08, 2007 13:52:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Poznám aj zapojenia od Linear technology s premenlivou frekvenciou 0,0018% alebo s pevnou frekvenciu 5ppm prípadne nebastličský AN-67 s ppBilion. Len škoda, že k tomu nedali aj kompletnú dokumentáciu návrhu konštrukcie a PCB. Pri tých 180dB zosilnenia by sa to hodilo Wink

V mojom prípade by to chcelo zlepšíť riadiaci a výstupný zosilňovač. Výsledok však bude vždy neistý nakoľko zapojenie Wienovho článku s reálnymi súčiastkami nemá nekonečné Q. Prakticky neviem aký maximálny odstup s takýmto premenlivým wienovým článkom môžem dosiahnuť.

Pôvodne som rozmýšľal využiť len wienov člen a ostatné úplne prepracovať s OZ. Bolo by to asi problém vyladiť, lepšie povedané si na to netrúfam.
Takže mi zostáva len výmena starých kondenzátorov, tranzistorov KC509 za moderné nízkošumové s lepšími frekvenčnými vlastnosťami, prípadne nejaká linearizácia jednotranzistorových sledovačov a zosilňovačov.
Myslím na ten materiál na ktorý si prednedávnom upozorňoval - v emitore väzobné diody a elektrolyty.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So jún 09, 2007 09:39:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Mal som na mysli túto linearizáciu zosilňujúceho stupňa, nedávno publikovanú aj v EDN 16. september 2004.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2643
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Pi jún 05, 2009 11:27:19    Predmet: Odpovedať s citátom

zkreslení kolem 0,01%
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3898
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po jún 08, 2009 17:04:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem.
Pôvodne som si myslel, že ten generátor prekopem. Avšak dnes už sa k tomu nedostanem ani zo zábavy Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
wwsly
Hifi obsluha


Založený: 20 december 2008
Príspevky: 17

PríspevokZaslal: Po august 09, 2010 15:43:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Pánové, mohl by mi někdo poradit jak udělat tvarovač k generátoru sinusu?
Výsledkem by měl být obdélníkový signál obou polarit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2643
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ut august 10, 2010 22:04:57    Predmet: Odpovedať s citátom

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=8873
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zaujímavé súčiastky a zapojenia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist