Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Dispre 2 (původní verze s bipolárními tranzistory na vstupu)
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 26, 27, 28 ... 53, 54, 55  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5938
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 09:33:33    Predmet: Odpovedať s citátom

To Pavle prozkoumej, mohla by to být i nějaká podmíněná nestabilita, kterou nastartuješ tím impulzním šokem (ten stav se pak udrží jen při zapnutém předzesilovači, když ho vypneš/zapneš tak to zmizí).
A nebo změna parametrů (vnitřní studeňák) nějakého tranzistoru, s prvky od fy CDIL jsem si takový "divný" chování už zkusil.
Takový závady miluju Very Happy

Nicméně přehozením tach kanálů by zjistil, že to dělá jeden kanál a že je to v předzesilovači.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 09:46:00    Predmet: Odpovedať s citátom

To jsem teda blázen, čím to může být? Pochopil bych, že impuls něco odpálí, ale pak by to byla změna nevratná. DC na servu signalizuje změnu poměrů v obvodu. Ale přitom to furt hraje ?! Takže buď se to dostane do nějakého podivného DC stavu, který je ovšem jinak funkční, ale zhorší odstup 50Hz - odkud se tam vlastně dostane? - zdroj je super odfiltrovaný.
A nebo to začne kmitat, ale to bys už dávno odhalil osciloskopem. Fakt to nedává smysl. Jsem moc zvědavý na rozuzlení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 09:48:11    Predmet: Odpovedať s citátom

JJ, mě se to samozřejmě nelíbí. 1 kus padne na "oltář výzkumu".

Zatím to vypadá na 2 možnosti:

1) DC servo se tím kopancem dostane mimo rozsah regulace, ale to je divné, mělo by se vrátit,

2) diamond buffer se dostane tím kopancem do nějakého "bistabilního" stavu, a z něj se dostane až vypnutím; proto prozatimní rada na přidání (zvětšení) sériového odporu 50R na výstup.

Věřím spíš na (2)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 11:10:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Už mám budoucí postup:

1) vyvolám jev
2) současně budu měřit, kromě pozadí, výstup i na rychlém osciloskopu
3) současně změřím, zda nedošlo ke změně odběru ze zdroje

Začíná se mi to spojovat s problémem v jiném modulu (odběr, závislost na vybuzení)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
TomasN
Hifi obsluha


Založený: 13 február 2007
Príspevky: 32
Bydlisko: Černošice

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 12:09:11    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Tomáši, zkus přehodit L a P kanál (vstup i výstup). Pokud se brum přestěhuje do levého kanálu, tak je chyba pravděpodobně v předzesilovači, pokud to zůstane stejně, tak hledej chybu jinde.

ps. jak máte předzesilovač umístěný, pěkně položený na koncáku (nebo jiném zdroji mag. rušení) aby to pěkně vypadalo ?


-skúšal som prehodiť iba výstup a brum sa presťahoval do ľavého kanálu
-áno, krabice mám nad sebou
-večer dám podľa doporučenia PMA do série na výstup odpor a uvidím...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5938
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 12:17:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak tady bych doporučoval tlumicí odpor 100R do vstupu diamond bufferu.
PMA, nevím co to znamená na tišťáku, ale myslím, že vhodná jalovina (způsobená indukčností a kapacitou spoje) na tomto místě by mohla způsobit neplechu.

ps. moje motto: rozkmitat se dá i vohnutej hřebík Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 12:21:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Začínám mít ne příliš pěknou předtuchu.

1. zkušební bastl je postavený s letitými tranzistory BD se známým původem (foto). Oproti foto navíc přibylo servo. Tento bastl dodnes "týrám" v nepěkných podmínkách, a nikdy u něj k uvedenému jevu nedošlo.

Potom vznikl jeden 2-kanálový kus na ověření na definitivním PCB. Ten mám dodnes, je to ten, co byl na BP2008. Měřil výborně a nikdy na něm v audio provozu nedošlo k problému, takže další výroba je s ním shodná. Moduly byly vyrobené a rozeslané v srpnu 2008. Až v listopadu došlo ke zvýšení šumu/brumu při měření při impulsu do výstupu, jak jsem popsal, vratný jev, který zmizel s vypnutím/zapnutím; nicméně umím jej vyvolat. Tento kus, stejně jako dalších 22ks dodaných v srpnu, je osazen tranzistory BD z GM.

Zatím je to jen stopa a podezření, uvidíme, zda se potvrdí. Pokus je jednoduchý - vyměním BD ve svém kusu. Pokud to povede ke změně, můžu těm, kterým jsem dodal moduly a mají problémy, udělat totéž.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 12:28:10    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
Tak tady bych doporučoval tlumicí odpor 100R do vstupu diamond bufferu.


Není to až taková hrůza. 2 škrábnutí na straně pájení a 2 odpory nastojato na straně součástek. Je tam dokonce i díra na jeden vývod odporu, neb se počítalo s variantou odporové zátěže VAS a ten odpor se běžně neosazuje.

Je potřeba to nejprv všechno ověřit a pak udělat závěr Smile , a udělat akci "Bridgestone" Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Pastelka
Hifi obsluha


Založený: 12 február 2008
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 13:15:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj,
sorry za to že to píši do tohoto vlákna, ale souvisí to s brumem (který také náhodně vlastním) o kterém se tu debatuje.
Možný by bylo modré, kdyby někdo moudrý (kazzatel, PMA, opa, …..) shrnul poznatky z propojení „silařiny“ modulů DispreII a DPA222 (bez symetrického vstupního modulu).
Mé dotazy co je lepší:
1) DPA kompletně odizolované moduly od skříně ANO/NE
2) DispreII kompletně odizolované od skříně ANO/NE
3) Přívod IItřidy (L, N) nebo přívod I (L, N, PE) s tím že se uzemní skříň
4) V případě použití stíněného přívodu (CMFM ,….) je lepší zapojení L,N a jako PE použít oplet, nebo L, N, PE a oplet spojit s na straně samce (tedy zástrčky) a na straně spotřebiče nespojovat?
Tomáš
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 13:27:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavle, je možné, že tento "jev" způsobí mimo brumu i zvýšenou spotřebu Dispre ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5938
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 13:47:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono někdy paradoxně "hození" na definitivní tišták sníží parazitní impedance, což někde umožní vznik LC rezonancí s vysokým Q na stovkách MHz a to je frekvence, kde ještě může dojít k nějakým parazitům.
Moje oblíbená přidaná kombinace 10pF/30nH (10pF zatěžuje rozmit, 30nH je vloženo do vstupu diam.buffru) udělá na výstupním odporu pěknej zoubek kolem 300MHz, což ukazuje skrytou nestabilitu, při buzení 10mA/1MHz do výstupu se daly vybudit i oscilace (krok časové simulace 100ps, jinak to simulace odfiltruje).
Je to jen simulace, může být hooodně vzdálená reálu, nicméně nějaká možnost nestability tam je. Při zařazení 100R (stačí jeden společnej) do vstupu diam.bufferu ty efekty zmizí.
Takže Pavle jenom vyzkoušet, má to vliv, nemá to vliv - hledat dál Very Happy
Jestli se dá ten jev plánovitě vyvolat - pak se dá i najít a odstranit.
Někdy jsem měl problémy s tranzistory šikmookých a přičmoudlých výrobců.

simulace na modelu cca dispre2 bez dc serva:
buf1 - výstupní impedance s vloženým kurvítkem 10pF/30nH
buf2 - odezva buzení 10mA/1MHz do výstupu
buf3 - dtto s přidaným tlumičem 100R


Naposledy upravil danhard dňa Po december 15, 2008 14:37:50, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 14:23:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman St napísal:
Pavle, je možné, že tento "jev" způsobí mimo brumu i zvýšenou spotřebu Dispre ?


Kdyby to kmitalo, tak jistě. Když se to stane, tak plave pozadí a vzroste kromě brumu i zkreslení - zřejmě proto byl problém v Hradišti.

Naopak, žádným signálem ze vstupu to nešlo vybudit, jen rázem do výstupu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 14:28:57    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
. Při zařazení 100R (stačí jeden společnej) do vstupu diam.bufferu ty efekty zmizí.


V PM-A1 odpor (2x) je, tady jsem jej nedal, že je to buzené ze zdroje proudu (VAS), ne ze zdroje napětí, jako PM-A1.

Zkusím, není problém.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 14:37:12    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Roman St napísal:
Pavle, je možné, že tento "jev" způsobí mimo brumu i zvýšenou spotřebu Dispre ?


Kdyby to kmitalo, tak jistě. Když se to stane, tak plave pozadí a vzroste kromě brumu i zkreslení - zřejmě proto byl problém v Hradišti.

Naopak, žádným signálem ze vstupu to nešlo vybudit, jen rázem do výstupu.


Několikrát mi u DII "na stole" vzrostl odběr a klesl až po vypnutí-zapnutí. Mám tam také BD z GM. Neuměl jsem si to vysvětlit ani opětovně navodit, tak jsem to nepublikoval.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 14:41:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to IMHO stejný problém. Určitě se to odstraní, ale je potřeba "vydržet" do mezisvátkového času, kdy se tomu mohu pořádně věnovat.

Na BD made by GM vedou 3 indicie:

1) popsaný problém s Dispre II
2) náhlý vzrůst klidového proudu při nastavovavání DPA222, zmizelo s použitím jiných BD (jiné vlákno)
3) vstupní moduly DPA a jejich odběr závislý na vybuzení (jiné vlákno)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2638
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 15:18:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Mam D2 z polovodičů EZK a vše bez závad...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 15:27:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Objednal jsem dnes BD též od jiného dodavatele, s definovaným původem. Ověřím mezi svátky.

Pozn.: zdroje ZT15VA nebyly osazeny BD "GM".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2638
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 15:39:48    Predmet: Odpovedať s citátom

O prázdninách jsem byl na brigádě ve firmě která vyrábí regulátory pro alternátory mj. do aut Škoda. Používali tranzistory BD9__ ala GM a záhadné chování se objevilo i tady... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 20:45:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkusils osadit na tyhle pozice MPSA42/92 ? Mají nižší ft a ne tak zběsilou betu, mohlo by to být stabilnější....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 21:08:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám verzi s 2N5401/2N5551, má o dost vyšší zkreslení. S těmi odpory ve VAS se srazil zisk s otevřenou smyčkou. Vypadalo to jako nestabilita NF, vyvolaná "šťouchancem" z venku. Když se to do toho stavu dostalo, tak lítala DC složka s natočením potenciometru, a servo pořád "dohánělo". Na VF nestabilitu nic nesvědčilo, ani nepřímé metody (sonda mag. pole, anténa, rádio - nic).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 21:19:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Mame to osadit preventivne, alebo az ked sa objavia problemy ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Po december 15, 2008 21:33:33    Predmet: Odpovedať s citátom

5401/5551 mají ft stejný jako bécéčka, ale ne tak plochou závislost bety na proudu. Tu mají nejplošší videotransistory Sanyo ( sa1371/sc3468 ) - jestli je chceš odzkoušet, mám je...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2008 06:35:54    Predmet: Odpovedať s citátom

RomanSt: Romane, pokud bys byl tu úpravu ochoten proměřit na THD, byl bych Ti vděčný. U mě je to mimo možnosti mého generátoru a karty.

Ostatní - pokud to vyzkoušíte, dejte vědět výsledky. Alenzo, bubuxin, TomasN - měli byste to provést, vzhledem k Vámi dříve popisovaným problémům.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Caesar
Nádejný hifista


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 71

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2008 08:48:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Smile

Naposledy upravil Caesar dňa St december 17, 2008 11:19:59, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2008 08:55:44    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
RomanSt: Romane, pokud bys byl tu úpravu ochoten proměřit na THD, byl bych Ti vděčný. U mě je to mimo možnosti mého generátoru a karty.

Ostatní - pokud to vyzkoušíte, dejte vědět výsledky. Alenzo, bubuxin, TomasN - měli byste to provést, vzhledem k Vámi dříve popisovaným problémům.


Ahoj,

večer to změřím, není problém. Přes den jsem dnes bohužel overload.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2008 10:50:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Co myslíš tím vyvážením, Vašku ? Můžeš to blíže vysvětlit ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2008 11:35:30    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:

Bohuzel PMA si "nesahl" na to co to dela, pokud by to byla nf nestabilita, tak jedine ve spojitosti s dc servem.
Zatlumenim se to sice odstranilo, ale pokud se nevi co to dela, tak je to jen zamaskovani priciny.


Nestabilita byla fluktuací kolektoru proti kolektoru ve VAS (řízené proudové zdroje), vstupní impedance diamond bufferu je v NF oblasti cca 7Mohm.

přidání odporů R64,R65 = 22k doporučuji všem. Volná pozice na desce byly navržená pro případ možnosti zatížení VAS, ovšem s problémem jsem přímo nepočítal.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2008 15:18:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Jako poslední z první várky si osadím DISPRE II o vánocích.
Když osadím vstupní diferák J FETY ( trochu párované- nevím, mám málo kusů) budu je muset otvírat změnou odporů v emitorech - mám dodržet poměr degeneračních a společných odporů ??
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2638
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2008 15:38:24    Predmet: Odpovedať s citátom

na vstupní j-fety už jsem se ptal, prý je to s nimi výrazně horší...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20468

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2008 16:03:32    Predmet: Odpovedať s citátom

JFETy tam bez úprav dát nejde. Ještě se na to podívám, simulace byla skutečně taková, jako říká roberto - dá se říci, že skoro zoufalá. Bylo by potřeba modifikovat, viz moje stránky, článek o vstupech s JFETy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Predzosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 26, 27, 28 ... 53, 54, 55  Ďalšia
Strana 27 z 55

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist