Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Srovnání mikrofonů
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne september 20, 2009 22:18:06    Predmet: Srovnání mikrofonů Odpovedať s citátom

Na samotném konci akce Trutnov 2009 (odpoledne 20.9) se dělalo porovnání mikrofonů: mých s kapslemi MCE4500 a MCE2002 z Monacoru kupované v roce 2009, Opa mikrofon s MCE2000 nebo 2500 kupovaný někdy kolem roku 2003 v TME a zvukoměr Velkého Boba značky Robotron s kapslí Neumann Gefell. První tři jsou elektretové kapsle průměru 6mm (moje vnější průměr pouzdra 8mm, Opa 6mm), Neumann je kondenzátorový s polarizačním napětím 200V průměru 1/2". Elektrety byly zesilovány/bufferovány jedním operákem a 9V baterkou, Robotrom má něco zřejmě sofistikovanějšího v sobě na dvě 9V baterky. Všechno definované nižší impedance (určitě pod kiloohm).
Jako akustický zdroj byl použit 19mm výškový měnič Dayton ND20FB-4 umístěný v asi 20cm čtvercové desce asymetricky tak, aby se v ose difrakce amplitudově vykompenzovali. To ovšem neznamená, že tam difrakce nebyly. Nezávislé měření dělal John Krutke na ZaphAudio, zkoumal i konzistenci kusů z jednoho období ale i dlouhodobě. Ta je dobrá. Výškáč je možné zakoupit v Nizozemí: http://www.europe-audio.com/ , nejlevněji asi přeze mě.
Měření bylo pouze jednokanálové na integrovaném zvukovém adaptéru notebooku IBM T40, přesněji se využila docking station a na ní lineout linein, které jsou ozkoušené a dostatečně kvalitní. Loopback měření bylo od všech charakteristik odečteno. MCE4500 a MCE2002 mají aplikovanou moji kalibrační charakteristiku. Opa a Neumann jsou bez kompenzace. Cháry normalizovány na 2kHz. Mikrofony byly natočeny asi o 5-10°, aby se mikrofony vešly zároveň vedle sebe při měření.

Kliknutím na obrázek tento zvětšíte. Nahoře: mce4500, ve prostřed: mce2002 a Opa, dole: Neumann při 0° a natočený.
Můj komentář je prozatím ten, že asi vím, proč je rozdíl mezi mce2002 a mce4500 po mojí kalibraci, je to zřejmě moje chyba v postprocessingu, sedí kalibrace pro mce2002. Podívám se na to později detailněji a kalibrace opravím, data mám. Měření bylo v Trutnově provedeno v rychlosti, mám nekonečnou desku, na které by bylo možné udělat měření absolutně bez difrakcí (i bez toho 1dB zvlnění).

Pro přímé účastníky: V černé krabičce chyba nebyla, objevil jsem doma vakl na kabelovém konektoru. Tento jsem vyměnil a vše je už v pořádku. Určitě veškerou kabeláž vyměním za kvalitnější.

edit: Doplněno info o kapsli Neumann Gefell na Robotronu a datum měření.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Ne apríl 17, 2011 12:51:16, celkom upravené 5 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po september 21, 2009 07:18:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Určitě velmi užitečné měření a výborné zejména s ohledem na to, že jste v Trutnově měli málo časo. Při dostatku času by se možná mohla použít substituční metoda místo komparační metody, a tím by se eliminoval vliv různých umístění v prostoru. Výsledky nahoře ale budou IMO dané opravdu rozdíly v mikrofonech, umístění bych hádal jako vliv v řádu desetin dB.

Přesto jsou rozdíly dost velké na to, aby se podle takto nekalibrovaných mikrofonů měla seriózně nastavit výšková sekce výhybky.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po september 21, 2009 08:48:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Měli jsme nějaké technické problémy (kabely, konektor, PC) takže na samotné měření zbylo pár minut. Můj mikrofon byl měřen "z ruky" atd. Samozřejmě správné by bylo měřit vždy pouze jeden mikrofon v přesně definovaném místě, zprůměrovat několik měření atd. Potom provést korekci robotronu podle kalibračních dat a vynést rozdíly od tohoto referenečního průběhu. Co neumím dost dobře posoudit, je vliv toho, že robotron má větší průměr. Ale s tím nic nenaděláme.

V každém případě jsem ale vděčný i za toto orientační měření. Děkuji Checkovi za přípravu provedení a vyhodnocení testu, velkemu bobovi potom za trpělivost při našem zmatkování. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po september 21, 2009 11:53:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Chceck
prosím ťa, mám na teba prosbu...

Urob prehľadné a definitívne závery k mikrofónom ktoré si predával

(1. skupina dátum, 2. skupina dátum, kalibračné krivky, polopatisticky uveď prosím informáciu či konkrétny mikrofón meria vyššiu hodnotu než reál (+) t.j. uplatni si kalibráciu dolu... používame rôzne SW (ja napr. EasySound), model, typ, zdroj kde si vložku kúpil,...). Vyves to pohromade na prvú stranu vlákna (pôvodného alebo nového).

Ďakujem vopred, ja som od teba kupoval mikrofón v 1. várke tuším XVII.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po september 21, 2009 13:21:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, to jsem si řekl už cestou domů z Trutnova, ale chvíli mi to potrvá. Prosím strpení.
Vyhovovalo by, kdybych udělal jednoduchou webovku (u sebe na stránkách), kde to bude všechno rozepsáno? Do dredů samozřejmě umístím link, ale aby informace nebyly roztahány po všech čertech, spousta lidí taky na fóra vůbec neleze.
Řekněme, že do neděle večer bude určitě hotovo.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po september 21, 2009 13:42:06    Predmet: Odpovedať s citátom

To je určitě nejlepší varianta, a do vláken pak stačí odkazy.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po september 21, 2009 17:49:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Jinak destička je to přesně 160x160mm a ten hrb na 1,7kHz není od Q měniče, ale od difrakce, koneckonců je možné si všimnout, že pokles pod rezonancí není 12dB/oktávu ale víc, což je bafflestep.
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So september 26, 2009 17:29:42    Predmet: Odpovedať s citátom


Obrázek kliknutím zvětšíte.
Moje měření ze soboty 26.9, šestice mikrofonů, na 10kHz, od shora: MCE4500 v 8mm trubičce, MCE4500 na 6mm trubičce (jiný kus kapsle), WM61A na 6mm trubičce, VM4530 na 6mm, MCE2002 v 8mm, MCE2002 na 6mm (jiný kus kapsle). V měření jsou artefakty např. kolem 5kHz. Vše porovnáno s mým etalonem (dva různé B&K z Prahy a Plzně), vyhlazeno 1/6oktávy proti difrakcím a normalizováno na 2kHz (níž jsou rovné), měřeno dvojkanálově. Zobrazeny frekvenční charakteristiky, bez jakýchkoliv korekcí.
Myslím, že je jasno, časem oměřím i zkreslení a cháru nad 20kHz.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Ne apríl 17, 2011 12:51:41, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne september 27, 2009 20:19:23    Predmet: Odpovedať s citátom


Obrázek kliknutím zvětšíte.
Shodné měření z 20.9 v Trutnově, opravena kalibrace u MCE4500, vyhlazeno 1/6 oktávy, větší vertikální rozlišení. Nahoře: modrá Opa, zelená MCE2002, fialová MCE4500. Dole mikrofon Neumann Gefell v Robotronu natočený a nenatočený.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Ne apríl 17, 2011 12:51:59, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Pi október 09, 2009 10:07:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Tím Neumann Gefell myslíš to, co ve zvukoměru má VB našroubované standartně ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi október 09, 2009 10:54:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro zajímavost - 25.9.2009 proběhlo u VB komparační měření několika mikrofonů, za účasti VB, OPA, check a já. Bohužel žádné "výstupy" zatím nejsou k dispozici, s výjimkou mého měření, které jsem na svém mikrofonu a aparátu s notebookem provedl u VB nezávisle - bohužel ale tudíž není k dispozici opravná křivka.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Pi október 09, 2009 15:37:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Jestli koukám dobře, tak te od oka nějakej decibel, ne?
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne október 11, 2009 12:43:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Sendy: Ano, ten Neumann Gefell, který používá VB standartně. Měli jsme toho už všichni plný brejle a zapomělo se na přešroubování.

Z měření u VB, o kterém se zmiňuje PMA, si pamatuji akorát rozdíl asi 0,1dB u B&K s a bez krytu/diffuzoru. To tam ještě ostatní nebyli. Po paměti už ty ostatní křivky nenakreslím.

Moje měření provedeno za pomoci Mirula (hardware) v pondělí 5.10 . Zvukovka E-MU 0404 USB (f192kHz). První trojce měřená na ND20FB-4 - dobře zapuštěná, poslední je na ND20FA-6 (měřený WM61A) - špatně zapuštěná. Na 10k shora MCE 4500, WM61A, MCE 2002. Loopback měřením bylo ověřeno, že zvukovka+zesilovač má asi do 50kHz rovný přenos, a na 90kHz asi -3 nebo -5dB.

Obrázek kliknutím zvětšíte.
Takhle jsem to nečekal.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Ne apríl 17, 2011 12:52:19, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 11, 2009 14:24:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Martine, jsi šikovnej kluk a děláš užitečné věci. Ale prosím, pokus se do toho vnést malinko víc řádu a systematičnosti.
Každý mikrofon musí být měřen se svou vlastní (nebo stále stejnou) elektronikou.
Ověření karty loopback je užitečné, ale pozor na impedance, už jsme si jednou naběhli.
Nemá smysl míchat dohromady měření za různých podmínek (blbě zapuštěná - dobře zapuštěná)
V tom grafu se moc nevyznám, barvy jsou nevýrazné, bývá zvykem označení vložit přímo do grafu i kdybys to měl dokreslit v "Malování".
A jak už jsem párkrát zmiňoval, chce to ověřenou referenci ke které se měření vztahují.
Chystám ještě kuchnout jednu WM-61 a zapojit podle Linkwitze. Potom bychom mohli zase spáchat nějaké porovnání.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne október 11, 2009 14:58:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Však jsou to také všechno měření se stejným preampem a kromě Trutnova také dvojkanálově. Loopback u měření z 5.10 sloužil pouze jako ověření, že Windows, ovladače zvukovky i LSPLAB jsou srozuměny se vzorkovací frekvencí. Že jsem ukázal měření jiné vejšky s poznámkou špatně zapuštěné, bylo spíše pro zajímavost - že se to špatné zapuštění vůbec neprojevilo...
Grafy jsem vždy popsal v textu, no ale ještě to Malování no. Barvy linek bohužel neovlivním, lépe jsou vidět, když si celý obrázek barevně invertuješ.
Kde a jak byla použita reference jsem psal u každého obrázku, ale znova:
Trutnov 20.9 měření vejšky, moje mikrofony s aplikovanou korekcí
moje 26.9 měření mikrofonů, vše vztaženo k referenci
moje 5.10 měření vejšek, bez korekcí .

Další porovnávání je podmíněno současným správným zapuštěním výškáče v nekonečné desce a měřící kartou s vzorkovací alespoň 96kHz. Jinak je už vše změřeno. I tak už to ale nemá moc smysl, poslední vyhovuje tak jak je.

Tohle je pro zajímavost měření 0-90° po 15° vejškáče Morel MDT12 přesně zapuštěného do nekonečné desky. Měření bude ještě hladší, až vyměním inbusové šroubky za límcové.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: St december 09, 2009 16:42:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Opa, dostalo se na kuchání?
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Št február 18, 2010 13:24:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Konečně jsou dostupné výsledky měření u Velkého Boba z 25.9 2009. Vše normalizováno na 800Hz, kliknutím zvětšíte. Kalibrace mikrofonu BK nebyla použita.

Bez úprav.


K mikrofonům MCE4500,2002 a VM4530 přidána moje kalibrace.


Rozdíl v měření proti BK u VB a mojí kalibraci.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Ne apríl 17, 2011 12:53:11, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št február 18, 2010 14:40:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Děkuji za měření, pro moje hraní je přesnost mikrofonu vynikající. V extrémním případě můžu použít zjištěnou korekci. S dovolením jsem obrázek trochu upravil. Zvěrstva pod 20Hz jsou matoucí, totéž nad 23 kHz. Nevím, jestli je to pravda nebo né, ale omezím se na rozsh 20Hz až 20 kHz, který je vyhovující. A trochu jsem přidal kontrast, aby čáry byly rozlišitelné. Řekl bych, že relativně hladký průběh mých dvou mikrofonů na výškách je dán tím, že mikrofony nestrkám do žádných trubiček ani pouzder, ale mám je nalepené na trubičce stejného průměru, jako je mikrofon. Tedy zvlnění ostatních průběhů mají na svědomí patrně difrakce.

Pokud by se podařilo získat fotku kalibrační křivky referenčního mikrofonu, mohli bychom výsledky ještě více upřesnit.


Naposledy upravil opa dňa Št február 18, 2010 16:59:19, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Št február 18, 2010 15:16:34    Predmet: Odpovedať s citátom

To jsou difrakce bedny (Behringer tam má jště možná něco navíc od upnutí stojanu). Vždyť minima a maxima jsou na stejných frekvencích.
Asi se ti to tam podařilo trefit přesněji.

edit: Matoucí je cokoliv pod 1kHz, když už Smile.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne február 21, 2010 20:45:49    Predmet: Odpovedať s citátom


v levo zvukoměr Robotron a 1/2" B&K kapsle, v pravo zvukoměr B&K2209 a 1/2" BK kapsle


v levo MCE2002_3 asi 0,5V z kapsle, v pravo WM61A asi 1V z kapsle
Kapsle jsou bez úprav, píchnuté do pistonfonu, který dává 124dB@250Hz a výstup zachycen spektrákem z LSPLabu. SPL není kalibrovaná - porovnatelná, ale pouze relativní. Zase tak hrozné mi ty kapsle při vyšší hlasitosti nepřijdou. Zkusim ještě někdy trochu zvýšit napájecí napětí.

To jenom pro informaci, jak zvládají ty naše elektrety vysokou hlasitost, horní obrázky je možno použít jako referenci.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Ne apríl 17, 2011 12:53:50, celkom upravené 5 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne február 21, 2010 20:55:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Hezké obrázky! Jenom dva drobné dotazy:
(Co je na nich za záznam ?) - dodatečně se objevil popis, beru zpět.
Ze kterého programu je ta obrazovka ?

Podívej se na ty obrázky lépe, zkreslení pistonfonu neznáme, ale s kapslí BK je druhá harm. cca -40 dB (zhruba 1%)
Malé elektrety však ukazují něco přes 30 dB (zhruba 3%)
To je zhoršení +2% při 124 dB.
Já jsem ani neřešil zkreslení, prostě jsem pro vyšší hlasitosti narazil na limitaci.
Dalo by se z těch záznamů odvodit, jaká je citlivost té WM-61 ?
Jasně, je to jiný kus, než mám, ale i jen orientační hodnota by byla zajímavá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne február 21, 2010 21:14:02    Predmet: Odpovedať s citátom

No vždyť! Pistonfon jako takový prostě to 1% má (i podle jiných hraček jako jsou moderní BK kalibrátory), subharmoniky a bordýlek nahoře taky patří pistonfonu.

Citlivost máš napsanou nahoře, ale po přepočítání z přesných dat mi vyšlo pro MCE2002_3 16,905mV/Pa (94dB). Kalibrace je to včetně korekce podle aktuálního atm. tlaku. Akorát ještě musím vyřešit vliv ekvivalentního objemu kapsle na abs. tlak, to bude ale mizivá korekce. WM61A jsem zatím ještě neměl v úplně správném pouzdře (nicméně pro porovnání zkreslení je to buřt), ale citlivost má přibližně dvojnásobnou.

Limituje ti preamp.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Po február 22, 2010 21:03:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Kromě korekce na objem vložky se tam snad dělá i korekce na poddajnost membrány, protože pistonfon funguje nejlépe jenom s tím, co se chová jako kalibrovaný mikrofon. Ale to asi budou rozdíly mnohem méně významné než teplotní závislosti těch levných elektretů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ut február 23, 2010 10:53:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Proč by měly být levné elektrety (některé ty kusy jsou označeny jako backelektret) a/ být tlakově (na 250/1000Hz) více závislé než B&K backelektrety b/ fet ?
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So február 27, 2010 14:39:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuchnul jsem WM61A, je to skutečně backelektret, membrána má průměr 3,5mm, jakousi kapiláru to má zepředu, elektret se čtyřmi dírkami ústí do prostoru s fetem v pouzdře SOT23 a označením :1H.X .
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne júl 18, 2010 17:48:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Zřejmě tento týden budeme dělat srovnání mikrofonů Brüel & Kjaer. Rád bych tímto pozval další majitele těchto kapslí, případně jiných slušných mikrofonů. Zejména by mě zajímal nějaký 1/4" od B&K, případně od jiné firmy s kalibrační křivkou do 40 a více kHz.
Jako berlička bude sloužit 3/4" výškáč zapuštěný v nekonečné desce, zvukovka s f0=96kHz, v případě potřeby 192kHz.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne júl 18, 2010 17:54:18    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:
Zřejmě tento týden budeme dělat srovnání mikrofonů Brüel & Kjaer. Rád bych tímto pozval další majitele těchto kapslí, případně jiných slušných mikrofonů. Zejména by měla zajímal nějaký 1/4" od B&K, případně od jiné firmy s kalibrační křivkou do 40 a více kHz.
Jako berlička bude sloužit 3/4" výškáč zapuštěný v nekonečné desce, zvukovka s f0=96kHz, v případě potřeby 192kHz.


Kdy to bude ? Mohl bych se vloudit se svou kapslí ? Ta co dopadla poměrně dobře u VB...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne júl 18, 2010 18:27:18    Predmet: Odpovedať s citátom


Obrázek kliknutím zvětšíte. Normalizováno na 1kHz, asi 6ms cosine bell okno. Kromě vm4530 se nejedná o stejné mikrofony jako výše a tentokrát se vše vztaženo k mému referenčnímu B&K (s aplikovanou kalibrační křivkou do 40kHz). Nad 35kHz výškáč v malé desce (28x28cm - difrakce kolem 5kHz) už příliš padá.
Veškeré neduhy budou v plánovaném měření eliminovány.

Srovnání bude u mě v úterý odpoledne. Bastl mikrofony z plánováného srovnání prozatím vyřazuji (i ty moje). Ty se můžou udělat dodatečně. Jde mi o srovnání referenčních mikrofonů - tedy takových, u kterých je od výrobce pro konkrétní kus přiložena kalibrační křivka.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Ne apríl 17, 2011 12:54:10, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne júl 18, 2010 21:55:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně, takže až přijdou na řadu bastly, dej mi prosím včas vědět.
Po tom srovnávacím měření bude k dispozici solidní základna.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: St júl 21, 2010 15:25:05    Predmet: Odpovedať s citátom




Obrázky klinutím zvětšíte. Srovnání mikrofonů B&K 4133 (kalibrace do 40kHz), 4165 (kalibace do 20kHz) a MK201 (bez kalibrace) na zvukoměru B&K 2209 (lrovný minimálně do 40kHz).
Jako prostředník sloužil výškový měnič Dayton ND20FA-6 zapuštěný v nekonečné desce, zesilovač LaMa II a zvuková karta Creative Labs X-Fi Surround 5.1 USB. Zapojení provedeno dvoukanálově - odečten vliv zvukovky a zesilovače na modulovou charku. Měřící vzdálenost 50cm.

Ostrý propad na 27kHz je skutečně vlastností mikrofonů, zkoušeli jsme mikrofon různě posouvat a o nulu výškáče se nejedná. To potvrdilo i následné zpětné přešroubování na 4133.

Další možný pokrok bych viděl pouze ve srovnání s další kapslí kalibrovanou do 40 respektive 100kHz, vyrobenou po roce 2000 nejlépe s platnou kalibrací.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Ne apríl 17, 2011 12:55:06, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist