Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Ultimátna DIY reprobedna? Dlhodobý projekt,pls rady
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut marec 30, 2010 20:22:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Jednoznačně 26HD1. Držím palce a jak píše Frank, jen to všecko neposrat Very Happy

- To rozhodnutí, kde to jak dělit, bych nechal až po změření.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Umbriell Sattory
Nádejný hifista


Založený: 13 jún 2007
Príspevky: 71
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut marec 30, 2010 21:21:34    Predmet: Eton? Odpovedať s citátom

To MaBat
Počkať, ale ktorý Eton? Páskač či keramický? Aha, tak už si to upravil a upresnil. Na mňa musíš pomaly, ovládam totiž len ďatlopis. Embarassed

a prečo, môžeš zdôvodniť? Svoje dôvody prečo ho mám vo výbere poznám, ale rád by som počul Tvoje.

To Ostatný:

Vy si robíte srandu, aj to myslíte vážne, ja viem. Hlavne to neposrať, JJ to mi je jasné, nesmiem to odfláknuť. Step By Step.... Ach jáaj, ty môj voľný čas, kde že si? Laughing Ale ja som si uvedomoval že to bude dlho trvať, už od začiatku. Kvôli tým spomenutým dôvodom sa to skoro na 2 roky stoplo, s tým som nerátal, ale od teraz by to za ten rok, možno jeden aj pol ,mohlo byť dokončené. Ale ja to zároveň beriem tak, že je to môj koníček, ktorý ma baví, a nie je nič lepšie ako takto vyplnený voľný čas. Ešte by som sa nedajbože začal flákať. Embarassed
Ale teraz bez srandy, vždy keď beriem T90 do ruky, tak myslím presne na to, hlavne To neposrať. Je totiž dosť veľký a ťažký, a zdola je pomerne nechránený prístup ku keramickej membráne. Takže s ním vždy zaobchádzam ako v rukavičkách a s rešpektom či so strachom. Keď už bude v bedni, tak už je v bezpečí. Tam sa mu za normálnych podmienok nemôže nič stať, bude chránený. Ale teraz si dávam sakra pozor, aby som sa nechtiac nedotkol membrány, preistotu je pekne v krabici uložený na dne skrine, Very Happy a do rúk ho beriem len keď chcem niečo pomerať. Aspoň Že tá C50 je chránená zo všetkých strán, o tú sa tak báť nebudem musieť. Cool

S pozdravom Juraj.

_________________
Štvrťvzdelaný poloanalfabet Embarassed .


Naposledy upravil Umbriell Sattory dňa St marec 31, 2010 19:52:56, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Basstl
Hifi expert


Založený: 26 apríl 2008
Príspevky: 2316
Bydlisko: Teplice

PríspevokZaslal: Ut marec 30, 2010 21:57:10    Predmet: Re: Zosilňovače Odpovedať s citátom

Umbriell Sattory napísal:
Trápi ma však trochu iný problém. Aktívna výhybka je len 3pásmová, ( a žiadnu dostatočne kvalitnú 4pásmovú som nenašie)

A nad tímhle jsi neuvažoval? http://www.czechaudio.com/Projects/AV01/Popis_CLC.pdf
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Umbriell Sattory
Nádejný hifista


Založený: 13 jún 2007
Príspevky: 71
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut marec 30, 2010 22:21:11    Predmet: CLC Odpovedať s citátom

Jj, rozmýšľal. Ale v dobe keď som kupoval výhybku ACON, ešte nebola CLC dokončená. Už je?
A clc je spomenutá aj v tom poste z ktorého cituješ, len som to potom upravoval, lebo som si až po spätnom prečítaní uvedomil ,že som to tam zabudol napísať, ale to si už ty zareagoval . Hovorím, na mňa musíte pomaly, ja si rýchlosťou písania tykám zo zaspatým ďatľom. Very Happy

A zatiaľ mi je ľúto vyhodiť ACONA, či míňať viac ako musím, uvidím čo s ňou dokážem, a až keď by som bol nespokojný, alebo by sa vyskytol dáky problém ktorý by Aconka nevedela vyriešiť, či by ma chytila nie aká obsedantne perfekcionistická nálada, tak by som ju kúpil.

S pozdravom Juraj.

_________________
Štvrťvzdelaný poloanalfabet Embarassed .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: St marec 31, 2010 07:33:57    Predmet: 4 pásmo Odpovedať s citátom

2 Umbriell Sattory
chválim tvoj výber prejsť na 4 pásmo, sám som bol prekvapený o koľko hudobných informácii sa pripravujem, pokiaľ som nezohnal JBL250Ti Jubilee.

Je až neskutočné ako sa G. Timbers-ovy podarilo sfázovať repráky, a spraviť vyrovnanú výkonovú smerovú charakteristiku bedne (nezáleží, kde sa izbe nachádzam, stále to hrá frekvenčne vyvážene. Som rád, že som nekúpil AMT Beymu TPL150 do projektu s 18s).

V tvare ozvučnice ti odporúčam inšpirovať sa z JBL 250.



250tibqjubilee_img_3.gif
 Description:
 Filesize:  128.63 KB
 Viewed:  599 Time(s)

250tibqjubilee_img_3.gif


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: St marec 31, 2010 07:51:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Schéma výhybky JBL250Ti
http://apollo.csdco.com/vbulletin/showthread.php?t=3590

A že sa nedá pasívna výhybka jednoducho nahradiť učebnicovou aktívnou je vidieť tu:
http://apollo.csdco.com/vbulletin/showthread.php?t=3590&page=2

Jediné čo som musel spraviť je preskratovať 7mH cievku pred basákom a basák napájať cez 6dB výhybku v signálovej ceste, z ďalšieho zosíka. Inak sa kôli nezatlmenému basáku nedali bedne počúvať.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Umbriell Sattory
Nádejný hifista


Založený: 13 jún 2007
Príspevky: 71
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št apríl 01, 2010 23:45:06    Predmet: Simulačcný softvare? Odpovedať s citátom

Zdravím. Chcel by som tu Veľactené múdre a skúsené hlavy Very Happy poprosiť o radu, ktorá vychádza z ich skúseností. Keďže nič nechcem nechať na náhodu a postupovať pekne po jednotlivých krokoch pekne od základov, začínam sa obzerať po vhodnom meracom a vyhodnocovacom software ,a- alebo systéme (v prípade systému myslené podobná krabica ako napr. Clio ). Doteraz sme používali s kamarátom rôzne čiastkové programy, takže som nič také nepotreboval, avšak kamarát bude momentálne dlhodobo vzdialený viac ako 200km, čiže využívať jeho zariadenia už nepripadá v úvahu.

Podmienky sú:
+ Aby bežal pod W7 (Vista?), alebo bol s sním kompatibilný (v prípade systému )

+ Nemal by byť zbytočne drahý, v nieakej pre normálneho človeka dostupnej cenovej hladine, (uvažujem max, MAX! 10000sk? Tj okolo 330E, ale čím lacnejší tým lepšie, najlepšie zadarmo. Veľa? Málo? (Zvažujem neskoršie použitie pre meranie a akustickú úpravu a optimalizáciu miestností, možno i komerčne? Teda aby to nebol len jednorazový výdavok a použitie, a potom to založím do skrine a nepoužijem.)

+ Ale dostatočne komplexný a kvalitný, aby umožňoval všetky MERANIA, SIMULÁCIE A VYHODNOCOVANIA, ktoré budú potrebne pre úspešné dokončenie sústavy. + možnosti navrhúť a odsimulovať i pasívne (alebo i actívne)výbky: LSP CAD? ( neskôr prípadne tie miestnosti)

+ Čo najjednoduchší na obsluhu, a čo najviac užívateľsky prívetivý. (a hlavne aby podporoval anglický jazyk, keď už nie slovenčinu alebo češtinu, lebo nemčinu moc nemám v láske a nerozumiem si s ňou)

+ Veci ktoré ma teraz nenapadli, ale ktoré Tí skúsenejší považujú za základné a bezpodmienečne nutné.

+ Môže to byť prípadne i viac samostatných programov, avšak nie zbytočne veľa.

Prehľadal som net, a medzi tými, čo ma zaujali, sú tieto dva programy:

http://www.kirchner-elektronik.com/produkte-atbpc-pro-en.html
Sú tam i pomerne názorné a poučné ukážky v pdf,popisujuce postup ako navrhovali jednu reprosústavu.

alebo
http://www.fesb.hr/~mateljan/arta/index.htm

Prosil by som teda o radu, ktorý vybrať, a v prípadne ak poznáte lepšie, o doporučenie, najlepšie založené na vlastných skúsenostiach.

Za každú radu budem vďačný.
Ps.: poznáte aj dáky lacný ale kvalitný mikrofon, vhodný na merania? aký používate?
S pozdravom Juraj.

_________________
Štvrťvzdelaný poloanalfabet Embarassed .


Naposledy upravil Umbriell Sattory dňa So apríl 03, 2010 16:13:38, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi apríl 02, 2010 10:56:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejkomplexnější je SoundEasy. Od simulací, přes měření, včetně jeho pokročilejších vyhodnocování, až po simulace výhybky. A spousty různých dalších nástrojů, včetně akustických simulátorů a jiných, o kterých zatím ani nevím.
Potom pro simulaci výhybky je možná ještě lepší Xover, který vzniknul na audiowebu (freeware) a umí zobrazit všechny směrové charakteristiky naráz v jednom grafu.
LSPCad je výborný na simulace, má i pěkný optimalizační stroj, měření je tam spíš v ústraní.
LSPLab je dobrý na měření, ale simulace je zase o něco horší.
Balík Arta je celkem slušný na měření (díky Steps a Limpu srovnatelný se SoundEasy), ale neobsahuje zase žádné simulace.
HolmImpulse je dobrý freeware měřící program.

Taková docela dobrá a levná trojce by byla Arta na měření, Edge na simulaci difrakcí a Xover na simulace výhybky.

Akorát teda, jestli jsem tu správně zahlédl fotku stáda zesilovačů a bude to výhybka aktivní, Xover je pouze pasivní, takže místo něj buď LSPCad nebo celý ten balík SE.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne apríl 04, 2010 05:43:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Na simulace je nejlepší MicroCap, pokud rozumíš metodě elektroakustických analogií a naučíš se, jak do něj importovat naměřené charakteristiky. Neptejte se mne, jak se to dělá - sám v tom nemám úplně jasno, ale vím, že to jde. Měřit se dá všeličíms, já používám buďto MLSSA pod DOSem anebo AdobeAudition s moduly Aurora a postproces buď LSPLAB anebo MLSSA, je tam ale jeden problém - v důsledku specifických vlastností woken je nepředvídatelná neurčitost latence záznamu, což může totálně znemožnit měření fáze. Podařilo se mi to - snad - obejít tak, že jsem vymlátil všechny postradatelné procesy, a to i ty, které jsou jen naloadované a nezaměstnávají CPU, správce je totiž stejně cyklicky testuje. Stopro spolehnutí na to není, snad by se to dalo řešit dvojkanálovým měřením, ale na to se zase Aurora moc nehodí.

V současné době se standardem stává Klippel, ale to je trochu drahý špás.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne apríl 04, 2010 10:51:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Při jednokanálovém měření ve všech programech určených přímo k elektroakustickým měření je informace o čase letu zvuku z repra do mikrofonu ztracena. LAB nějaký nedokonalým algoritmem hledá začátek impulsu, kam posadí časovou nulu, někdy se mu podaří nulu umítit doprostřed impulsu. Arta sází docela přesně počátek impulsu vždy na 300. vzorek signálu.Vypínání všech programů a služeb win na tom nic nezměnilo a to ani na jiných PC.
Dvoukanál je jinak naprosto spolehlivý. Jedinou fungující jednokanálovou výjimkou je HolmImpulse, který si drží systémové prostředky vstupu celou dobu běhu programu a nevolá ho až při měření.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne apríl 04, 2010 12:15:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Měl jsem pocit, že dvoukanálové měření je vždy přesnější, protože eliminuje všechny amplitudové i fázové odchylky, jak na straně generování signálu, tak i v zesilovací cestě k reproduktoru. Problém s latencí zvukovky taky odpadá, takže by mě zajímalo, jaký může být důvod pro jednokanálové měření (kromě jednodužšího propojování kabelů) ?
Navíc, testovací signál vůbec nemusí pocházet z PC, dá se pustit třeba z CD nebo DVD, což zase propojení zjednoduší (nejsou zemní smyčky).

Ale i tak, jestliže propojím vstup a výstup zvukovky, je tam nějaké zpoždění (latence). Jenže během měření se přeci nemůže měnit ? Takže když na začátku přímým propojením tuto hodnotu zjistím, mohu ji snadno odečíst. V čem je problém ?

Kdyby se zpoždění měnilo v průběhu záznamu (přehrávání), nebylo by vůbec možné se zvukovkou cokoliv nahrát (přehrát), protože by v signálu byly výpadky a skoky v čase. Tak to přeci není.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po apríl 05, 2010 10:39:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Umbriell, kombinácia ktorú ti doporučuje Check bude asi pre teba najrozumnejšia. Ja fungujem na ARTE, LSPCade a skúšam Xover od MAbata. Veľmi dobre sa meria HOLMImpulsom, no niektoré funkcie mi tam chýbajú. Mne osobne najviac vyhovuje ARTA. Som z Trenčína, ak chceš hoď mi kontakt do ss a môžeme sa stretnúť. Mám skalibrovaný mikrofón, niečo ti pomôžem zmerať.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut apríl 06, 2010 03:13:01    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:
Při jednokanálovém měření ve všech programech určených přímo k elektroakustickým měření* je informace o čase letu zvuku z repra do mikrofonu ztracena. LAB nějaký nedokonalým algoritmem hledá začátek impulsu, kam posadí časovou nulu, někdy se mu podaří nulu umítit doprostřed impulsu. Arta sází docela přesně počátek impulsu vždy na 300. vzorek signálu.Vypínání všech programů a služeb win na tom nic nezměnilo a to ani na jiných PC.
Dvoukanál je jinak naprosto spolehlivý. Jedinou fungující jednokanálovou výjimkou je HolmImpulse, který si drží systémové prostředky vstupu celou dobu běhu programu a nevolá ho až při měření.


*pouze v těch, které uvádíš. Aurora/Audition a Dirac startují vždy s vysílaným signálem, žádné úpravy nedělají, takže dopravní zpoždění reproduktor - mikrofon zobrazují korektně až na tu systémovou nejistotu, která nepřesahuje 3 samply (což je ovšem pro měření fáze moc - možná by se to dalo obejít taky nastavením priority, ale to jsem nezkoušel). Latence se během záznamu samozřejmě nemění, pokud nedojde k přetížení CPU nebo sběrnice (ale pak vzniká spíš drop-out). Při dvoukanálovém provozu však jedou stereo, nikoli test-reference, což dvoukanálovou metodiku poněkud komplikuje.

A ještě, pokud jde o latenci, u všech zvukovek, se kterými jsem zatím pracoval, je minimální latence daná tím, že je tam FIR filtr. Tuhle nevýhodu nemá MLSSA a možná i něco jiného, ale o tom nemám přehled.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2010 07:30:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Měřím v poslední době s volně dostupným HolmImpulse (jednokanálově, protože tam to jinak nejde) a opravdu se zdá, že to funguje spolehlivě, v podstatě s přesností na samply. Zatím se mi nestalo, že by byla pozorovatelná proměnlivá latence I/O. Může to být shoda okolností, nezkoušel jsem to na jiném HW, ale spíš bych vsázel na využití moderního API a dobrých nápadů, jak to celé udělat. Používám k tomu USB zvukovku E-MU Tracker Pre, většinou s 48 nebo 96 kHz vzorkováním a starší HP notebook. Pro měření to nijak zvlášť nekonfiguruji, jen většinou jednoduše vypínám wi-fi, protože to se občas bilo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2010 09:16:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlas s MaBatom, Holmimpulse funguje naozaj dobre a 100% reprodukovateľne. Simulácia v LSPCAD (aj v Xoveri! Smile ) s dátami z Holmipulse je veľmi presná vrátane fázy. Žiadne nastavovanie začiatku okna, len klik a je to.
Na obrázku je meranie dvojpásmového boxu (normalizované na 0dB) v bežnej miestnosti s komplexným tretinooktávovým vyhladzovaním pre vzdialenosti 0,5m, 1m a 2m. Dole (cca150Hz a 300Hz) je vidieť vplyv miestnosti na SPL a fázu pri vzdialenosti 1 a 2m, ale od cca 800Hz je to ako "pribité".



Holm.png
 Description:
 Filesize:  22.25 KB
 Viewed:  385 Time(s)

Holm.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2010 13:08:16    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Súhlas s MaBatom, Holmimpulse funguje naozaj dobre a 100% reprodukovateľne. Simulácia v LSPCAD (aj v Xoveri! Smile ) s dátami z Holmipulse je veľmi presná vrátane fázy. Žiadne nastavovanie začiatku okna, len klik a je to.
Na obrázku je meranie dvojpásmového boxu (normalizované na 0dB) v bežnej miestnosti s komplexným tretinooktávovým vyhladzovaním pre vzdialenosti 0,5m, 1m a 2m. Dole (cca150Hz a 300Hz) je vidieť vplyv miestnosti na SPL a fázu pri vzdialenosti 1 a 2m, ale od cca 800Hz je to ako "pribité".


Opravdu ? Takže třebas při simulaci více než jednopásmové soustavy není zapotřebí brát v úvahu rozdíly mezi dopravními zpožděními jednotlivých měničů ?

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2010 13:18:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale to ano, Confused (niekto tvrdil opak?), rozdiel vzdialeností sa tam dá zadať , ak sa jeden zvolí ako referenčný. Keby som si to myslel, tak tie merania by vyzerali asi inak...Ide mi o meranie samotného meniča a jeho akustickej fázy s jednoduchým ("automatickým") vylúčením vplyvu vzdialenosti pri meraní frd súboru pre simuláciu. Zadať dZ pre konkrétny driver v simuláci nie je problém...
Edit
Priložený obrázok ukazuje dve merania s posuvom asi 1 cm ďalej. "Referenčné" je meranie s plochším priebehom fázy



Holm2.png
 Description:
 Filesize:  19.4 KB
 Viewed:  321 Time(s)

Holm2.png




Naposledy upravil BV dňa St apríl 07, 2010 13:44:49, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2010 13:32:04    Predmet: Odpovedať s citátom

K HOLMImpulse:

Časové zpoždění mezi reproduktory v soustavě je v případě potřeby možné odečíst přímo v okně impulsních odezev, které se tam zobrazují ve vzájemně správném čase, prostě v jednom společném časovém měřítku.

Dělám to jednoduše (asi se budu opakovat, ale na tomhle místě se to zrovna hodí), ve zkratce:

- vypnu automatickou detekci impulsu
- zjistím si, ze kterého měniče dorazí impuls nejdřív
- do začátku tohoto impulsu dám začátek okna (to tam lze velmi přesně, jakkoli to zrovna tady nehraje moc roli a stačí i těsně před)
- po naměření všech měničů v soustavě mám fázové charakteristiky, které už obsahují i vzájemná zpoždění mezi reproduktory, a které používám přímo k simulaci, bez dalšího zadávání geom. posunutí, apod.

To, že se u těch relativně zpožděných reproduktorů výsledná fáze trochu víc "točí", mě pro potřeby konečné simulace popravdě netrápí. Důležité je, že mám korektní data, která dají realitě odpovídající výsledek, a která nevím, jak jinak bych takhle spolehlivě dostal.

Snad jen ve chvíli, kdybych chtěl pak současně ještě nějak optimalizovat i ozvučnici, tj. geometricky řešit ta zpoždění, tenhle postup by nebyl nejvhodnější - tam by to chtělo mít změřené repra opravdu všechna bez zpoždění a simulovat i jejich vzájemnou polohu, to ano. V zásadě tomu ale nic nebrání, i když i to není nutné - stačí vyjít ze stavu, který mám a ve kterém to bylo takto změřené.

Důležité je, že s tímhle SW lze ta zpoždění spolehlivě a poměrně snadno získat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2010 14:09:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Stačí si na karte "Data analysis" zvoliť "Help" pri nastavení "Locked ofset". Je tam presný postup.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2010 17:23:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to mně uklidnilo Very Happy
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2010 17:54:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Veľmi podobné výsledky sa dajú vydolovať aj z nových verzií Arty. Je to uľahčené najmä tým, že sa impulz dá krásne roztiahnuť a tým sa uľahčí nastavenie začiatku okna (trafenie správnych samplov). Drobné rozdiely sa dajú korigovať ešte časovým posuvom. Možno namietať, že aj tak neviem či som to nastavil správne. To je pravda. Avšak pokiaľ meriam priebeh fázy dvoch meničov, nejde mi o absolútne presné zmeranie fázy, ale o jej súbeh. V tomto prípade budú obe merania zaťažené rovnakou chybou (pokiaľ som parametre merania nemenil). Simulácia ma až tak strašne netrápi, nakoľko fáza zo simulácie je vždy "rozhodená" oproti reálu o dosť viac ako by sa dalo čakať a konkrétnou úpravou zapojenia je ju potrebné vždy korigovať. Robil som si porovnávacie meranie medzi Artou a Holmi a nevidím zásadný rozdiel medzi nameranými výsledkami. Holmi má niekoľko výborných funkcií a vlastností, naopak Holmi oproti Arte mnoho funkcií chýba. Skrátka som artista aj holmista.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Umbriell Sattory
Nádejný hifista


Založený: 13 jún 2007
Príspevky: 71
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2010 19:24:52    Predmet: Fúha, v takú odozvu som ani nedúfal. Odpovedať s citátom

Zdravím všetkých vospolok.

Ďakujem všetkým za naozaj cenné rady, naozaj si to veľmi vážim. Najprv som sa i obával pýtať, aby ste ma ako novica na tomto fóre nezahriakli, keď sa dačo hlúpo opýtam, alebo niečo hlúpe tresnem. Ale teraz mám radosť, že sú tu takýto ľudia. Vždy som bol, a som veľký nadšenec do audia, a keďže viem, že to čo by som chcel mať doma, by som si za normálnych okolností ako hotový komerčný výrobok nemohol dovoliť kúpiť, začal som to riešiť týmto projektom.

V niektorých problémoch sa vyznám, niektoré sú pre mňa nové. Predtým, keď sme stavali s kamarátom reprosústavy, sme to nikdy až takto od gruntu nezačínali. Ani sme nepracovali s takto drahými a kvalitnými meničmi a súčiastkami, takže vždy to bolo ako tak dobré, ale ak by sme sa tomu boli venovali tak, ako sa chcem venovať tomu ja, mohlo to byť vždy ešte lepšie. Ale to je práve ten rozdiel medzi dobrým, a ešte lepším. Preto naozaj ďakujem za vaše cenné rady. Týmto chcem aj povedať, že v tomto vlákne môžete písať naozaj hocičo, čo sa i len okrajovo týka stavby a návrhu reprosústav, nič nebudem považovať za off-topic. Very Happy

A Godz má u mňa minimálne! pivo, Very Happy Very Happy či čo pije (to som ešte nezistil Embarassed ), za ponuku pomoci s daktorými vecami, a ponuku niektorých meraní zo začiatku . Zistili sme totiž, že bývame od seba asi 300 - 400 metrov . Už teraz ho ľutujem Laughing . Ale vážne, ja len dúfam, že ho z mojimi otázkami nakoniec neznechutím a nenaštvem, či nedajbože neprivediem na psychiatriu. Crying or Very sad Dávam si preto záväzok, ( ktorý asi občas poruším, ale budem sa naozaj snažiť Wink ) že ho budem otravovať len v prípadoch naozaj pre mňa bezvýchodiskových, keď si nebudem vedieť už rady. A možno trochu viac zo začiatku, kým sa do toho nedostanem. Aby to nebral ako vedenie za ručičku ako v škôlke, ale skôr rady skúsenejšieho rovnako streleného“ fanatika “ menej skúsenému. Týmto Godz, ešte raz naozaj veľká vďaka, od srdca. A takisto ostatným. Dúfam že aj vy budete mať so mnou trpezlivosť, a budete v svojich ťažko nadobudnutých a neoceniteľných múdrach pokračovať. Predsa len, človek sa učí celý život.

Keď tak pozerám, pekne som si na seba navalil. Splniť to čo najviac optimálne, či už len dostať sa do tých programov, bude naozaj robota na poriadnu kopu dlhých večerov. Ale nevadí, aspoň v tom vidím dáky zmysel.

Ešte raz, ďakujem Všetkým za rady.
S pozdravom Juraj.

_________________
Štvrťvzdelaný poloanalfabet Embarassed .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St apríl 07, 2010 23:34:28    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.holmacoustics.com/holmimpulse.php

http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/145662-holmimpulse-measurements-practice.html

http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/144984-holmimpulse-measuring-frequency-impulse-response.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 00:35:57    Predmet: Odpovedať s citátom

godz napísal:
)... Simulácia ma až tak strašne netrápi, nakoľko fáza zo simulácie je vždy "rozhodená" oproti reálu o dosť viac ako by sa dalo čakať a konkrétnou úpravou zapojenia je ju potrebné vždy korigovať...


Simulace může ukázat výslednou fázi úplně přesně, pokud

1. Byly přesně změřené výchozí komplexní přenosové charakteristiky
2. Výsledné měření se provádí v "nekonečné vzdálenosti", tj. aspoň v desetinásobku největší rozteče měničů, v lineárním režimu - a samozřejmě bez odrazů
3. Simulace je provedená korektně, tj. např. s použitím alespoň desetiprvkových náhradních schémat.

Zásadní otázka je spíš, jaký vliv má výsledná fázová charakteristika na zvuk - to už se tady i jinde semlelo aspoň milionkrát. Já osobně jsem přesvědčen, že skoro vždycky zanedbatelný - ale nechtěl bych bouřit vášně.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 07:11:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno, bude to tak ako píšete. V domácich podmienkach ani pri najlepšej snahe neviem podmienky, ktoré ste popísal vyššie dodržať. Preto je to u mňa kompromis a simulované zapojenia musím korigovať podľa nameraných púriebehov fázy. Po oteplení chcem robiť merania vonku, otázka ako bude vplývať na výsledky meraní hluk z prostredia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 08:14:26    Predmet: Odpovedať s citátom

"Sine sweep" by měl být rušivým zvukům poměrně odolný. Dokonce snad teď někdo z diyAudia takhle změřil bedny současně s tím, jak do nich pouštěl muziku, a jak jsem to pochopil, bez větších následků. Ale to jen taková kuriozní glosa.


Zaujal mě ale výše bod 3)
"3. Simulace je provedená korektně, tj. např. s použitím alespoň desetiprvkových náhradních schémat."

Napsal jste to jako vždy "kulišácky" a jistě i tak trochu pro znejistění nás laiků, zeptám se tedy přímo - postačuje k tomu i naměřená (komplexní) impedance?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 09:05:09    Predmet: Odpovedať s citátom

BTW, jde o lineární obvod bez výhrad? Cool
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 09:44:04    Predmet: Odpovedať s citátom

godz: Tak to děláš něco špatně, mě se shodují výsledky se simulací vždy absolutně.

velky bobo napísal:

3. Simulace je provedená korektně, tj. např. s použitím alespoň desetiprvkových náhradních schémat.

Také by mě také zajímalo, k čemu je dobré převádět přesně změřenou komplexní impedanci jednotlivých měničů na deset součástek? Elektroakustické simulační programy s tím umí pracovat přímo, takže jediný důvod je ten, že třeba MicroCap neumí?

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 10:20:48    Predmet: Odpovedať s citátom

To MaBat: vďaka za radu vyskúšam to.
To Check: asi tie merania realizuješ podľa doporučení VB Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št apríl 08, 2010 10:39:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud simulátor importuje změřenou komplexní impedanční charakteristiku a pracuje s ní, pak by snad náhradní schéma opravdu nemuselo být zapotřebí. Takhle jsem to ale nikdy nedělal. MicroCap by to možná uměl taky, ale reprák by se asi musel zavádět jako makro a bylo by dost obtížné provádět současně simulaci resp. optimalizaci ozvučnice, což při rozkresleném náhradním schématu jde bez problémů. Kdybyste někdo věděl, jak na to, rád se nechám poučit.

Lineární režim je samozřejmě jen zbožné přání, ale pokud je zkreslení do 1%, tak to snad ještě ujde.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalšia
Strana 3 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist