Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Noaid

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Členovia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
noaid
Hifista


Založený: 04 január 2010
Príspevky: 212

PríspevokZaslal: Št marec 18, 2010 09:03:31    Predmet: Noaid Odpovedať s citátom

Ahoj.
Jsem tady nový a přináším nové zážitky a pohledy. Se mnou zažijete "vše v jednom", ceny mírné... Very Happy
No nic, konec srandy.

Hudbu poslouchám vážněji od svých asi 14 let, rock, folk, od 15ti i jazz, v 90tých letech se přidala world music a něco klasiky. Vždy to bylo jen na tom, co bylo zrovna doma, což bylo pro mne málo, takže jsem do toho vždy trochu vrtal a bastlil.
Někdy před 15 lety mi pořád vrtalo hlavou, proč jsou některé aparáty tak drahé a šel jsem se zeptat do jednoho hifi studia. A pochopil jsem - hraje to "jinak". Výsledek byl nákup CDP Sony Esprit XA20ES, NAD 314 a sloupů Mission 752. Tehdy to bylo za částku asi 58 000 Kč, na tehdejší platy docela dost peněz. Po několika letech nakupování a poslouchání CD (z té doby mi zbylo asi 400 cd a stovky kazet) mne to přestalo bavit a 10 let jsem reprodukovanou hudbu v podstatě neposlouchal, ani v rádiu, nějakou dobu jsem prožil i bez TV. Chodil jsem pouze na živé koncerty všech žánrů Guitar Sing Drums Hyper a poslouchal hudbu přírody v 3D, umělotina z CD mi už moc neříkala, navíc poslouchat pořád dokola totéž mne nebaví, a to přesto, že nejsem omezen jediným žánrem. Nepatřím k lidem, kteří poslouchají celý život Dark Side Of The Moon. Wink

Počátkem loňského roku mne napadlo nějak vylepšit zvuk z mého PC, jelikož jsem z něj a z CD opět začal hrát.
Tak jsem začal googlovat, narazil na Hifipassion, slovanet a hifinázory. Moc jsem nechápal, o čem se tu všichni baví, všechny ty zkratky, pojmy apod. Po měsíci samostudia jsem jednou přišel domů s koupeným DacMagicem. No doma jsem nestačil koukat - a to jsem ještě netušil, co vše mne dál během následujícího roku čeká. Wink kdybych znal celkovou částku, tak ten dac snad na místě vrátím. Ale salámová metoda zapracovala...

Postupně se mi začínalo spoustu věcí ozřejmovat, občerstvil jsem staré elektrotechnické pojmy, které jsem pár desetiletí nepoužil, zkoumal, posuzoval, hledal, pletl se a pokud možno rychle měnil názory na základě přibývajících zkušeností a znalostí a dá se říci, že postupnou souhrou "náhod" jsem došel k tomu, co mám teď.

Sony CDP XA20ES - krásný stroj, se skvělou mechanikou, původně jsem do něj uvažoval dát Sirius nebo alespoň za 3000Kč nechat u p.Vrány dodělat modul pro reclocking, to by pak byl výborný transport. Nakonec to dopadlo tak, že je na prodej. Pokud by měl někdo zájem...je v zachovalém stavu, moc se na něj nehrálo, laser bude jako nový.



Celý můj AV systém je řešen jako "multiroom" (rozuměj vše, co jsem měl, jsem nějak upotřebil Laughing ):
PC je v "pracovně", kde mi nijak nevadí jeho případný lehký šum (4 disky, 5 větráků - nemám rád NAS servery - spousta nevýhod za hodně peněz). V něm je zasunuta zvukovka ESI Juli@. V podstatě toto PC s WXP slouží jako pracovní stanice, přehrávač i NAS zároveň.
NAD 314 + Mission 752 - no tak to jsem připojil na Analog Out ze zvukovky Juli@ a používám to jako repro k PC Wink . Asi lepší než Genius...je mi líto to levně prodat.
Z PC je vyvedeno (kromě mnoha jiných věcí) přes RS232 IR čidlo pro dálkové ovládání Foobaru z druhé místnosti ovladačem od zesilovače a USB RF přijímač pro bezdrátovou klávesnici a myš, které lze tím pádem používat i ve vedlejší místnosti.
Dále je z něj vyveden HDMI se zvukem do TV. A aby toho nebylo málo, tak ze zvukovky jde SPDIF optika i koax do vedlejší místnosti. Proč obojí? Z historických důvodů, nechce se mi tu optiku dávat pryč, co s ní jinak...
No a samozřejmě důležité - UTP kabel do routeru. Co má společného s audiem? Hodně Cool

Tak to by byla "pracovna". V obýváku je zbytek - kabelový modem, router, na něj připojena TV Panasonic TX-P42G20E (model 2010 s certifikací THX) a multi přehrávač OPPO BDP-83SE - audiofilní verze s 2 kvalitními DAC, který posílá video se zvukem do TV přes hdmi a stereo analog out do integrovaného zesilovače CA 840A v2. Ten krmí repro Proac Studio 125 a občas sluchátka AKG 701. K zesilovači je dnes tak trochu už i z historických důvodů připojen i DacMagic (s DYI zdrojem) a espritový tuner Sony ST-SA3ES. Taky pěkná mašinka.

A teď něco k tomu, jak se přehrává. Možností a cest je několik.

V pracovně z Foobaru do NADu a Mišnů.

V obýváku:
1. Z foobaru přes SPDIF do DacMagicu a zesilovače. Ovládání IR dálkou či nově i klávesnicí či myší, pokud zapnu TV jako PC monitor.

2. Přes multi přehrávač OPPO - buď klasická media CD, DVD-Video, DVD-Audio, SACD, Blu-ray, nebo usb flashku určité typy souborů, totéž z případného připojeného harddisku (oppo má 2 usb vstupy). Nejpohodlnější je ale přehrávání přímo z PC po LAN síti, protokolem UPnP a DLNA. Přehrávač si bufferuje přehrávaný soubor do vlastní interní paměti, odkud jej přehrává nezávislé na případných prodlevách sítě. V podstatě stejně jako by to přehrával z fyzického média, jen to bere z jiné adresy v RAM, laicky řečeno. Jitter (známý z SPDIF propojení) tudíž není tak velký problém, patrně v podstatě vůbec neexistuje. Jinak řečeno se Opičák používá i jako docela kvalitní DAC pro přehrávání z PC.
Jsem takto schopen přehrát v bitperfect kvalitě bez rekódování všechny myslitelné audio soubory, které je schopen přehrát Foobar (a že jich je), problém je zatím s HiRes soubory, ale to je snad dočasné, zatím jsem neměl čas se tím hlouběji zajímat, ale prý to lze, jen s multikanálem je zatím problém, ale OPPO prý i na tom pracuje. A pokud si to chci pustit teď, stačí to jen vysmahnout na DVD-RW jako DVD-Audio či Blu-ray DVD (AVCHD struktura) apod. a pustit to fyzické médium. Nebo to pustit přes DacMagic, ten taky HiRes nehraje úplně blbě.
Lze takto přehrávat i veškeré fotografie či video soubory i s českými titulky(některé je lépe převést do formátu mkv) i ve full HD, nezvládá po síti jen nekomprimovaná fullHD videa přímo z blu-ray, těch 50 a víc Mbit/s je už přece jen dost. Nezbývá než takovýto soubor vypálit na BD médium (DVD je pomalé) či zkonvertovat do mkv a přehrávat z rychlého USB disku. S mírně komprimovanými soubory samozřejmě problém není. Možná by to spravila i gigabitová LAN. Ale to by znamenalo nový drahý router a síťovku. A je otázka, jak rychlá síťovka je v Opičákovi.
V obou místnostech lze nezávisle na sobě z téhož PC pustit různé věci. Třeba v pracovně z foobaru muziku a v obýváku film nebo jinou muziku taky z foobaru. Nebo v pracovně TV a vedle film či hudbu apod. Ne že bych to potřeboval, ale jde to.
Jinak samozřejmě přístup na YouTube apod. drobnosti, rád se občas kouknu na nějaké záběry z koncertů, které jsem navštívil. TV umí na připojený harddisk nahrávat pořady, případně i Timeshift. To ale stejně dělám raději na PC, z USB DVB-T přijímače, kde se to dá pak i stříhat a zařadit do filmotéky vč. HD vysílání.

Veškerý obsah PC je zálohován offline na další disky, které jsou uloženy v jiné místnosti ve skříni, takže pokud mi pc komplet shoří třeba od blesku apod., jsem schopen na nový stroj obnovit veškerý obsah a funkčnost včetně všech nastavení a rozložení ikon na ploše během jednoho dne bez nutnosti cokoliv instalovat - zálohuji inkrementálně image všech disků, takže jsem schopen se vrátit k verzím souborů i o několik generací zpět.

Zkrátka jsem nastoupil do kompletně digitálního vlaku. Snažil jsem se nejet ale jen 2.třídou, a myslím, že se to spíše blíží lůžkovému oddělení než dobytčáku. Je to docela kvalitní, univerzální, pohodlné, flexibilní, jednoduché na ovládání. Má to určitě své rezervy, ale na jejich aktivizaci a konsolidaci zatím není dost zdrojů. Wink

Ještě bych se možná mohl zmínit o akustice. 3,4mx5,5m, po celé ploše koberec, boční stěny nastříkané tlustší pružnou vrstvou nějaké hmoty smíchané s ovčí vlnou, záclony. V rozích pod úhlem 45st. sloupky knihoven a CD. Hodně kytek, křesla, stolík, nějaké skříňky a pohovka. Repro podél delší strany asi 110 cm od zadní a 120 cm od nejbližší boční stěny. Kolik jsou od sebe nevím, asi něco pod 2 m. Nemám už vůbec žádné problémy s přebasováním, duněním, hučením apod. a to i bez ekvalizace. Ale možná jsem si zvykl, kdo ví. Wink Ale změnou zdroje signálu a síťových napájecích kabelů se to hodně spravilo (proč se mne neptejte), pak taky těmi knihovnami v rozích, to jsou super basové pasti a tříštidla. 2 thumbs up

Děkuji všem, kteří u čtení dosud neusli, za vaši milou pozornost.

Jé... a úplně jsem zapomněl, že mám i gramofon NC470 s nějakou lowend Ortofonkou a něco přes stovku LP (druhou půlku mi kdysi ukradli Sad ), a nějaký tape deck JVC, ale to snad ani nestojí za řeč...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
shineonyou
Hifista


Založený: 31 december 2009
Príspevky: 243

PríspevokZaslal: Št marec 18, 2010 13:36:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman som precital, mas moj obdiv. Cool

Ked budem stary a uz nebudem mat v prdeli vrtulu, tak sa k tomu tiez prepracujem.

_________________
Nepytajte sa ma, kam idem, neviem to, ale ak tam pridem, nezabudnem, ze ste sa pytali.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
noaid
Hifista


Založený: 04 január 2010
Príspevky: 212

PríspevokZaslal: Pi apríl 09, 2010 16:22:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak už mi opičák z PC přehrává flac, ape, wv, no co si vzpomenete, a to sice zatím ve stereu, ale až do formátu 24/192 bez resamplování apod., v původní kvalitě. Musím říct, že se mi to líbí... Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Členovia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist