Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Poslech vs. měření - OT z vlákna Dispre Royal Edition
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne máj 02, 2010 14:17:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Možno toto (druhý odstavec) to vyvetľuje,
http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/157004-dx-blame-es-based-into-blameless-i-am-trying-new-amplifier-138.html#post2173013
Smile .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne máj 02, 2010 16:08:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Slovanet je nesmírně užitečné fórum, kde se potkávají skvělí lidé a dozvěděl jsem se tu mnoho užitečných věcí. Poslední dobou se mi ovšem příliš nedaří oddělovat zrno od plev a stále častěji se nechávám strhávat k naprosto zbytečným úvahám nad věcmi, které postrádají racionální jádro. Ačkoliv se hlásím k technicky věcnému přístupu, polemizuji s názory a výroky, které jsou směsicí nadsázky, marketingu a hifičarodějnictví.
Nepochybně je to pouze má vina a můj problém, nikdo a nic mě k tomu nenutí.

Nechci vylévat s vaničkou i dítě a tedy nemám v úmyslu ze slovanetu zmizet. Proto bych chtěl požádat ty šťastnější z vás, kteří si dokázali zachovat potřebný odstup, zda by mi neposkytli pár drobných rad, jak se výše zmíněným problémům vyhnout. Případně do mně kopnout formou krátké sz, pokud si všimnete, že se mi opět nedaří. Jakkoliv vulgární či urážlivé výroky jsou v tomto případě povoleny, ba dokonce žádoucí a prospěšné. Děkuji
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 06:36:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná by si stačilo si připustit, že existuje něco jako poslechová zkušenost, srovnání variant a topologií, a že je za tím dost práce, která může přinášet výsledky. Že ne všechno se dá vyčíst z grafů a simulátoru. A pokusit se trochu méně podezírat. Chápu, že pro některé jsou to nepřekonatelné podmínky.

Ale nezoufej, doba, kdy budou rozhodovat a vývoj určovat pouze úředníci a technokrati, nebo spíše jen úředníci, již opravdu není daleko.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 07:06:55    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Možno toto (druhý odstavec) to vyvetľuje,
http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/157004-dx-blame-es-based-into-blameless-i-am-trying-new-amplifier-138.html#post2173013
Smile .


Pokud ano, tak to ovšem na Vás platí také Laughing

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 08:12:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Jelikož mě pan Bunta nařkl, že na podání prostoru mají blahodárný vliv přeslechy na vyšších kmitočtech, viz:

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=106550#106550

rozhodl jsem se provést měření na nyní aktuální verzi Dispre RE. Měření jsou 2, jedno pro nastavení potenciometru naplno, druhé na 50% odporové dráhy. Též připojuji mez metody.

Již jsem jedno dřívější měření na velmi podobném přístroji ukázal, pochopitelně nepředpokládám, že se pan Bunta omluví, to není ani jeho, ani zdejší styl.

Na podezíravý příspěvek OPA, že za vším je jen marketing, dále reagovat nehodlám.



dispre RE cross oba.PNG
 Description:
 Filesize:  56 KB
 Viewed:  685 Time(s)

dispre RE cross oba.PNG



dispre RE cross oba -6dB.PNG
 Description:
 Filesize:  58.28 KB
 Viewed:  695 Time(s)

dispre RE cross oba -6dB.PNG



mez.PNG
 Description:
 Filesize:  49.73 KB
 Viewed:  565 Time(s)

mez.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 08:24:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Tedy Pavle, to jsou přeslechy na 20kHz jako kráva a co teprv na 100kHz, to bude pro Tatrmanna až neposlouchatelné ! Smile
Ale zjevně za to nemůže jen potenciometr, ale celý zesilovač !

Tedy PMA, tušil jsem, že nemáš smysl pro humor a nadsázku, ale že jsi takový suchar, jak jsi momentálně předvedl, to jsem nevěděl.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 08:26:54    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Možná by si stačilo si připustit, že existuje něco jako poslechová zkušenost, srovnání variant a topologií, a že je za tím dost práce, která může přinášet výsledky. Že ne všechno se dá vyčíst z grafů a simulátoru. A pokusit se trochu méně podezírat. Chápu, že pro některé jsou to nepřekonatelné podmínky.

Toto nie je nepochopiteľné a o tom nikto nepochybuje, skúsenosti , grafy a simulácie sú len prostriedkom, nie účelom a výsledkom.. O čom ja osobne silne pochybujem je to, že niečo iné (ak vylúčim autosugesciu a psychiku) ako degradácia alebo "zlepšenie" signálu v obvode (skrátka jeho zmena) môže mať vplyv na jeho subjektívne vnímanie.
Prosím teda o objektívne vysvetlenie, aké zmeny elektrického signálu, okrem tých, ktoré vieme merať s presnosťou rádovo vyššou, ako je nutné pre prenos audio signálu (všetky skreslenia, oneskorenie, fáza, intermodulácie, tranzientná odozva..) sa môžu podielať na počuteľnej zmene, navyše ak na konci je značne nedokonalý reproduktor (teda sa musia šíriť zvukom, ergo tým signálom). Prečo už nie je dobrá ani diferenčná metóda? Pretože nedáva "požadované" výsledky?
citácia:
Pokud ano, tak to ovšem na Vás platí také Laughing

To platí všeobecne, ide len o cenu za tú "tehlu"...Alebo je zlatá? Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 08:40:31    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
pochopitelně nepředpokládám, že se pan Bunta omluví, to není ani jeho, ani zdejší styl.

Ak sa mám ospravedlniť za to, že hľadám racionálne vysvetlenie, nie v rovine čiernej mágie a vyjadrení typu" ja to viem, ale si to nechám pre seba,aj tak to tu nikto nepochopí" Confused , tak sa ospravedlňujem.
citácia:
jelikož mě pan Bunta nařkl, že na podání prostoru mají blahodárný vliv přeslechy na vyšších kmitočtech

Typický prípad je crossfeed, zhoršenie presluchov a pritom pozitívne vnímané. Je to zmena, je to zhoršenie, a pritom sa to páči a je to "blahodárne"...
Rád sa nechám poučiť z psychoakustiky čo má vplyv na podanie priestoru, ak nie časové, amplitúdové, spektrálne a iné rozdiely signálu v obidvoch kanáloch. Ale niekto počuje aj priestor pri monofónnom signále, prečo nie... Predpokladám vysvetlenie typu "neviem, ale ja to počujem".


Naposledy upravil BV dňa Po máj 03, 2010 08:41:32, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 08:41:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Diferenční metoda je velmi dobrá, a výsledky dává, jen se lišíme v její aplikaci. Pokud se použije jako ekvalizační, pak výsledky nedává.

Vzhledem k tomu, že se lišíme v cestách za rozhodovacím blokem vývojového diagramu, který jsem uvedl včera, a není naděje na shodu, není nutné se navzájem přesvědčovat. Pokud je někde vlákno o BV headampu nebo PA300 apod., necitím potřebu do něj psát, dohadovat se a bránit svou filozofii.

Ad cihla - o té se rozhodují zákazníci na základě poslechu. Někdo ji dá, někdo ne, každý má jiné požadavky a představy, a různé audio systémy. Díky tomu pokryjeme každý jiný segment, a to je snad dobře, ne?

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 08:44:02    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:

Typický prípad je crossfeed, zhoršenie presluchov a pritom pozitívne vnímané. Je to zmena, je to zhoršenie, a pritom sa to páči a je to "blahodárne"...
Rád sa nechám poučiť z psychoakustiky čo má vplyv na podanie priestoru,


Určitě nemá vliv více než -80dB na 20kHz a kolem -120dB ve středu pásma.


_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 08:55:53    Predmet: Odpovedať s citátom

A copak má tento obrázek společného s přeslechy mezi kanály ?
_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 08:59:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja hovorím, že zvuk neovplyvňuje nič iné, ako to , čo je jeho nositeľom (signál) ale jeho vnímanie spústa subjektívnych faktorov.

Naposledy upravil boxer dňa St máj 12, 2010 13:17:59, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 09:03:29    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Diferenční metoda je velmi dobrá, a výsledky dává, jen se lišíme v její aplikaci

Len jedna otázka- sú tie výsledky pri jej "správnej" aplikácii v akustickej oblasti, alebo budeme tvrdiť, ža počuteľný vplyv majú javy v oblasti niekde nad 1MHz a v amplitúde rádu uV, pritom maskované signálmi o 5 rádov vyššie?
Známe grafy nemusíme opakovane vyťahovať, pripomína mi to"úkroky stranou" pána F...
A nehovorme o zákazníkoch, myslel som že toto je rubrika DIY, nie propagačný materiál, kde je všetko len lepšie a lepšie, ale nikde nie je povedané v čom... Nie je to o obrane svojej filozofie pri konštrukcie (sú rôzne cesty k dobrým výsledkom), ale o obrane racionality , o tom že je to všetko v objektívnych faktoch, v zhode signálu na výstupe s originálom, nie o tom cez čo a cez aký obvod ten signál ide, nie je to vo viere a presvedčení. V tomto nedokážem pochopiť prístup technicky erudovaného človeka v striktne technickej oblasti, ktorý hľadá vysvetlenie niekde mimo objektívnych faktov, alebo mu stačí pocit, že to tak je.


Naposledy upravil BV dňa Po máj 03, 2010 09:14:19, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 09:07:40    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Protože výsledek zvukového srovnání skvěle změřených přístrojů byl natolik
propastně rozdílný,co do poslechové kvality,že to bylo až zarážející

Samozrejme si vedel, čo počúvašˇ, a čo má byť lepšie ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 09:10:28    Predmet: Odpovedať s citátom

boxer napísal:


Padlo zde i několikrát,že prakticky stejné výsledky měření dvou různých přístrojů, neznamenají zdaleka stejný "zvuk".



Díky za názor z jiné strany, ale podle mě "smíření" dvou pohledů není možné a trvalé útoky ze strany technokratů jsou nevyhnutelné (opačně to není takovým pravidlem) - jsou přesvědčeni o své "pravdě" a nepřipouštějí, že bychom mohli něco neznat. Je to únavná diskuse bez konce, já bych navrhoval, ať necháme svá vlákna napokoji, ale to není myslitelné.

Ve vyspělejších zemích se alespoň konkurenti respektují a nenapadají - je tu silně neprofesionální chování. Např. podsuvka "crossfeed" byla čistá lež, kterou použil diskutující, který se zašťiťuje měřeními a objektivitou, a přitom žádné výsledky měření neznal. Pro mě je to příklad čistě účelové marketingové argumentace z jeho strany, kterou tady on, danhard a OPA podsouvají mně.



hifi.jpg
 Description:
 Filesize:  42.24 KB
 Viewed:  586 Time(s)

hifi.jpg



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 09:18:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja hovorím, že zvuk neovplyvňuje nič iné, ako to , čo je jeho nositeľom (signál) ale jeho vnímanie spústa subjektívnych faktorov.

Naposledy upravil boxer dňa St máj 12, 2010 13:18:25, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 09:58:11    Predmet: Odpovedať s citátom

boxer
Netuším, čo, kde , kedy, s kým na čom..,. si počúval. Je to nepodstatné. Ide len o to, že ťažko môžem pokladať za fakt, že sú tam jasne počuteľné rozdiely, ak tie výrazné rozdiely sa dostanú do oblasti štatistickej neurčitosti v momente keď sa len počúva a nie je zrejmé čo..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 10:27:56    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
je tu silně neprofesionální chování. Např. podsuvka "crossfeed" byla čistá lež, kterou použil diskutující, který se zašťiťuje měřeními a objektivitou, a přitom žádné výsledky měření neznal

Ten crossfeed bol príklad subjektívne pozitívne hodnoteného objetívneho zhoršenia (ktoré je jasne merateľné). Výsledky som nemohol poznať, pretože nikde neboli zverejnené, bol to názmak možného vplyvu .
Takže buďme teda profesionálni a nie marketingoví. Ak je teda reč o "podaní priestoru", čo má vplyv na vnímanie priestoru? Z psychoakustiky je známe, že je to rozdiel amplitúdy , fázy a časové oneskorenie. Ak predpokladáme, že ten priestor je už zakódovaný v nahrávke a nechceme ho "tvoriť",tak tieto atribúty signálu by sa mali minimálne ( ideálne nijako) meniť, čo vieme zmerať, pre rôzne signály . Je niekde chyba v tejto úvahe? Rád zmením názor, ak bude argumentácia vecná a podoprená faktami.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 11:32:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja hovorím, že zvuk neovplyvňuje nič iné, ako to , čo je jeho nositeľom (signál) ale jeho vnímanie spústa subjektívnych faktorov.

Naposledy upravil boxer dňa St máj 12, 2010 13:19:36, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 11:49:16    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
jediný co mě zajímá je,jak to ve skutečnosti hraje.

To je samozrejme úplne v poriadku. Ale na to aby si počul ako to hrá, nemusíš vedieť čo hrá, aké to má namerané parametre, a ak počuješ výrazné rozdiely , tak by si ich mal byť jednoznačne schopný identifikovať, aj keď nevidíš čo hrá.
Potom je to výsledok typu" Ak blche odrthneme nohy, ohluchne"(lebo nereaguje na povel s-skoč!)
Inak je to len autosugescia, placebo, "me too efekt".. a príčiny tohto efektu sú v dôsledku nepodstatné, podstatný je samotný vznik tohto efektu a vydávanie jeho výsledkov za objektívny fakt.
A obhajovať sa skutočne nemusíš, nemáš prečo..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 11:49:36    Predmet: Odpovedať s citátom

I mě to zajímá, a pokud mi spektra zkreslení a další konvenční měření nedávají odpověď, tak tvrdím, že jsou nedostatečná.

Už od skončení vysoké školy se neustále a průběžně zabývám experimentální prací. Pokud výsledek experimentu není v souladu se zažitým teoretickým předpokladem, tak se vždy stavím na stranu experimentu. V případě měření proudů vypínačů VVN SF6 v oblasti nuly se ale argumentovalo pořád lépe, než v audiu (i když i u těchto měření měli někteří jako hlavní parametr harm. zkreslení, a vliv rušení je nezajímal). Vycházím z toho, že "hodnotícím zařízením" jsou v audiu uši a mozek a vyhodnocují neperiodický, tranzientní signál. Hodnotícím zařízením není FFT analyzátor, který vyhodnocuje trvalý, periodický, dlouhodobě zprůměrovaný signál.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 12:12:56    Predmet: Odpovedať s citátom

boxer napísal:
Netuším, čo, kde , kedy, s kým na čom..,. si počúval. Je to nepodstatné.

Ale to je sakra podstatný.
Pokud mám výrobky,o kterých znám měření oficielně uveřejněné a poslouchám je nezávisle na sobě a je rozdíl tak markantní v neprospěch jednoho z řetězců,tak mám právo se domnívat,že...


Teraz iný fanklub Smile

Mám dva výrobky. Jeden je prezentovaný ako highend a druhý ako midfi. Telefonujem s jedným členom fóra, ktorý má takmer takú istú zostavu ako ja (samozrejme cimra je iná). Tvrdí, že rozdiely medzi highendom a midfi sú jasne počuteľné a že to stojí zato, samozrejme v prospech highendu.
Tak iný člen fóra donesie highend ku mne, do kufra pribalí ešte jedného člena fóra, aby sme boli aspoň traja. Počúvame tak, že vieme čo hrá.
Dokonca moje očakávanie a teda aj psychické rozpoloženie je také, že midfi vymením za highend. Výsledok bol hodne rozpačitý, midfi zostalo stále doma. A počuli sme to 3 z 3.
Potom sa mi ozvalo viac ľudí, ktorí to počuli rovnako. A zase ďalší ľudia to počuli úplne s opačným výsledkom. Otázka znie, ktorý prístroj je lepší?
Koľko poslucháčov musí potvrdiť výsledok, aby sa dal uznať ako "pravdivý"?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Guliver
Hifista


Založený: 05 jún 2009
Príspevky: 105

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 13:29:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Slimak napísal:
Otázka znie, ktorý prístroj je lepší?
Koľko poslucháčov musí potvrdiť výsledok, aby sa dal uznať ako "pravdivý"?


Otázka nie je položená presne, mala by byť: Ktorý prístroj je lepší pre mňa/teba?
Vzhľadom na mimoriadnu komplexnosť vnímania zvuku ľudským sluchom nikdy nebude existovat najlepši prístroj v absolútnom ponímaní. Vždy to bude len ten individuálne najvhodnejší. Že z toho marketing urobil olympiádu so stálym nutkaním hladať víťaza je len pasca na slabšie psychiky a hlavne peňaženky. Hifi by malo byť IMO o radosti z počúvania hudby a nie posadnutosť hladaním svätého grálu, inak sme svedkami len neustáleho obmienania aparatúry a na počúvanie už nezostáva čas.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 13:58:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja hovorím, že zvuk neovplyvňuje nič iné, ako to , čo je jeho nositeľom (signál) ale jeho vnímanie spústa subjektívnych faktorov.

Naposledy upravil boxer dňa St máj 12, 2010 13:19:59, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 14:17:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to podobná otázka, jako rozdíl mezi FET a BJT, mezi různými OZ které všechny měří THD a IMD v desetitisícinách. Srovnání, která jsme zcela nezaujatě dělali s PD, coughem (OZ), Patrikem Bláhou a mnoha dalšími. Nebyl žádný důvod pro předpojatost.

Rozdíly nelze vysvětlit pomocí THD, IMD a přeslechů. Přesto existují vodítka:

1) topologie jednoduchá diferenciální vs. komplementární diferenciální
2) JFET, ev. MOSFET vs. BJT
3) bod zlomu OLG
4) zpětná vazba, její velikost a frekvenční závislost
5) topologie koncového stupně
6) pracovní proudy

Opět se dostaneme do bodu, kde se s některými nedohodneme. Mně ale 1 - 6 řeknou více, než měření THD a IMD.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 15:34:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Celé mi to prijde o tom, že sa nemám čoho chytiť.
Pokiaľ vychádzam z posledného Boxerovho príspevku, tak :
Jeden prístroj je lepší ako druhý pokiaľ to povie 100 z 80 ľudí (berte s rezervou:-) ) Každý z nich má ale uši iné a počuje inak, každý má iné posluchové skúsenosti.
Potom príde ďalších 10,20,30... ľudí a bude to zasa inak......tak prehlásime, že ale takto to hodnotili autority, ktorým musíme veriť, lebo oni tomu rozumejú a majú obrovské posluchové skúsenosti.

Týmto obdobím som si prešiel dávno, vyliečil ma z toho brat, ktorý počul u mňa nejakú skladbu, ktorá práve hrala (brat nevie čo je to hifi, jemu je to jedno) a podľa mňa bola nahratá mizerne, lebo nemala žiaden priestor. A brat mi presne popísal čo kde počuje rozmiestnené v priestore, tak som zostal zdesený, ako dvaja ľudia rozdielne počujú to samé v tej istej chvíli.

Podľa mňa, na to, aby sa prehlásilo, že prístroj A je lepší (presnejší) než B musia byť stanovené nejaké objektívne merateľné parametre, inak je to o tom, ako sa komu čo páči a v zásade presne tak, ako písal Guliver.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 15:57:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Výborně, tak do toho.

Máme 2 přístroje s měřenými parametry:

1) frekvenční charakteristika 1Hz - 200kHz/-1dB oba, pro využitelnou výstupní úroveň
2) THD pro využitelnou výstupní úroveň pd 0.001% oba
3) CCIF IMD pod 0.001% oba
4) přeslechy pod -90dB i na 20kHz oba

Přesto: oba hrají jinak, a lze to poznat v nezaujatém testu, kdy se neví, který přístroj je uvnitř krabice (na venek shodné). Mají jiný "charakter" zvuku (přirozenost, vadí/nevadí při velmi hlasitém poslechu, jiný "témbr" nástrojů). O dost jiné podání prostoru, i když naměřené křivky přeslechů jsou zcela totožné. Tak podle jakého měření se kdo bude orientovat?

Chápu, že to někdo nebere, vždyť nemusí. Ne každý slyší stejně, někdo třeba ty rozdíly opravdu neslyší, a pak se může chytat jenom měření. Proč si to ale máme vnucovat?? Pokud si někdo otevřete vlákno s tím, že njlepší zvuk má komponent XYZ s 5532 a bude to prokazovat měřeními, bezva. Určitě se s ním nebudu v takovém vlákně dohadovat. Jen si udělám obrázek o tom, jaké má zkušenosti.

Jakým obdobím, jaké autority? O pár příspěvků výše máte nezaujatý poslechový názor.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 16:06:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě k těm autoritám, jelikož to mě opravdu pozdvihlo.

Na co je potřebujete? Proč si neuděláte svůj názor? Pokud od "autority" osobnosti utečete ke grafu, tak jste jenom přeběhl k jinému druhu autority, zase k nějaké berličce, o kterou se můžete opřít.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 16:18:53    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Ještě k těm autoritám, jelikož to mě opravdu pozdvihlo.

Na co je potřebujete? Proč si neuděláte svůj názor? Pokud od "autority" osobnosti utečete ke grafu, tak jste jenom přeběhl k jinému druhu autority, zase k nějaké berličce, o kterou se můžete opřít.


Najprv k tomuto. Nemá Vás čo pozdvihovať, nepíšem príspevky, aby som na niekoho útočil, alebo si liečil mindráky, rád by som sa niečo naučil a dostal odpovede. V pohode bez nepriateľstva dokážem akceptovať úplne iný názor, než je môj, som už totiž veľký chlapec Smile

Len som v predchádzajúcom príspevku písal o tom, že býva "dobrým" zvykom ak niekto hodnotí nejaký prístroj, tak aby jeho hodnotenie malo "váhu", tak dotyčný prehlási - ja to tak počujem a je to pravda, lebo to tiež tak isto počuje tá a tá autorita. Autorita je tu použitá ako barlička na podopretie názoru. Lenže prídu iní ľudia a počujú to inak. Tak kde je pravda, to čo počula autorita...alebo....

A názor si robím vždy sám. Sú ľudia, ktorí majú rovnakí a sú ľudia, ktorí majú rozdielni.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Po máj 03, 2010 16:19:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Autority - asi tak, že budu spíš věřit Dudkovi, že to hraje dobře, i když mi Pepík Nováků řekne, že to hraje blbě.

Jasně že člověk musí věřit tomu, co slyší, protože často může i autorita bejt nějakym směrem švihlá, ale musí mít taky s čim srovnávat.

_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Ďalšia
Strana 1 z 15

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist