Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Pomoc pri návrhu akustickej úpravy posluchovky
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Ut jún 01, 2010 19:13:00    Predmet: Odpovedať s citátom

To měření je celý nějaký divný. Na CSD nejsou vidět žádné odrazy jen mrak rezonancí. Fluktuace na vyšších kmitočtech je poměrně velká. Píšeš, že máš T60 100ms, ale na obrázcích je už T20 cca 600-800ms.

BTW. nemá smysl se snažit o stejně dlouhý dozvuk na všech kmitočtech. Kdyby se ti podařilo (a to se ti jistě nepodaří) bude to znít nepřirozeně. A otrokem správného měření se klidně staň, je to tvůj jediný pomocník, který nelže, i když na tebe mluví špatně srozumitelnou řečí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ut jún 01, 2010 20:32:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Bylo by docela fajn, kdybys ukázal měření před a po. Takhle úplně bez fotek jsou to akorát nějaké obrázky, které třeba ani nemusí být reálné.
Ne že bych ti třeba nevěřil, ale takhle to má prostě nulovou informační hodnotu pro ostatní.

Také by mě zajímalo, kde a za kolik jsi koupil ten černý molitan.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: Ut jún 01, 2010 21:38:21    Predmet: Odpovedať s citátom

a) prvé merania miestnosti bohužial nemám uložené soft to neumožnoval, mám len printscreeny ale zle nastavených meraní - sú k ničomu
b) dozvuk T20 sa teraz pohybuje od 100 do 150 ms
c) uverejnené obrázky sú 1/3 smooth, sú fakt nič nehovoriace
d) nie som odborník na akustiku (prvé meranie som spravil 9.5.2010) - priznávam nie som doma v tejto problematike, rád by som si to naštudoval , doporučte mi prosím nejaké pramene
e) soft je Dirac
f) výstupné napätie hlukomera ide cez dBC filter - preto je tam pokles výšok
g) molitan mi zohnal kamoš, ktorého firma vyrába sedačky
cena 1ks molitanu S3535F rozmeru 1000 x 2000 x 200 bola 62 EUR Very Happy Very Happy
/výrobca vo Zvolene www.parex-g.sk mi ponúkol cenu 146 EUR/ks !!!! /
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: St jún 02, 2010 10:32:45    Predmet: Odpovedať s citátom

a, e) principielně proti Diracu nic nemám, ale je mnohem pohodlnější mít program ve kterém se dají měření ukládat, aby se s nimi mohlo pracovat. Hlavně si můžeš ověřit, že to není blbě vyhodnocený jako se ti stalo. Buď si kup licenci ARTA http://www.fesb.hr/~mateljan/arta/index.htm za 80€ jako jsem to udělal já nebo někoho (třeba Checka Smile ) požádej jestli by ti neposlal cracknutý kód.
c) přiměřený smoothing >200-300Hz je správné použít. Osobně pochybuji, že vůbec má smysl měřit na těchto frekvencích nesměrovým mikrofonem.
d) Tooleho kniha je nejlepší pramen. Shrnuje a spojuje spoustu práce roztroušené po různých whitepaperech (wiz weby harman, infinity, AES) a knížkách. Jestli chceš jít do detailu, jsou tam uvedeny reference. Další výborná je http://www.gedlee.com/downloads/Chapter%204.pdf (celý web opravdu stojí za pozornost). Je potřeba si uvědomit, že v malé místnosti nemanipuluješ s "velkými parametry" (T60, RASTI, ALC atd.) ale se směrem a časovým posunem odkud přicházejí velmi brzké odrazy (pro geometrický region >200Hz) a s rezonantním chováním místnosti na nízkých frekvencích v modálním pásmu <200Hz.
f) Nešlo mi primárně o pokles díky C-filtru. Ten tam bude díky konstrukci reprosoustav tak jako tak a bez správného měření a jeho vyhodnocení je to zbytečná debata. Primárně jde o to, že na vyšších frekvencích nemáš praktickou šanci ovlivnit ekvalizací výkonovou charakteristiku RS jakou takových. To je dáno jejich konstrukcí. Ta určuje spektrální složení odraženého zvuku. Máš šanci to jen zabít tím, že si obložíš celou místnost což je víc škody než užitku, pro stereoposlech to platí dvojnásobně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: St jún 02, 2010 19:27:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Dík za výborný odkaz http://www.gedlee.com/downloads/Chapter%204.pdf,
Thumbs up !

chcelo by to ešte kapitolu 11

CHAPTER 11
Construction . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .201
The Foundation . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .202
The Walls . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .203
The Door . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .210
The Equipment Rack.. . . . . . . . . . . . . . . . . .212
The Ceiling. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .215
Modifying An Existing Room . . . . . . . . .222
Conclusion . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .224
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: St jún 02, 2010 20:10:43    Predmet: Odpovedať s citátom

MethMan začínam chápať, čo si mi chcel povedať v minulých príspevkoch:The first is to use a porous material such that the sound wave can penetrate
it, and, in doing so, the air moving in and out of this porous medium
dissipates energy through friction. This mechanism is by far the most common,
and there are some specific features to this kind of absorption. First, it
becomes increasingly less effective as the wavelength of sound exceeds the
Room Acoustics
70 Premium Home Theater: Design and Construction
thickness of the material. Thin materials will have no low frequency
absorption. The second is that since the porous material works on the
acoustic particle velocity, the effectiveness of the material is reduced when
it is placed at locations of low particle velocity—places like walls where
the velocity must go to zero.
A piece of sound absorbing material placed on
a wall is 1) not very effective and 2) increases in effectiveness as the frequency
increases. This most common of all sound treatments is exactly the
wrong thing to do.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: St jún 02, 2010 20:15:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže tlmenie som mal robiť kmitajúcou stenou :

The second major source of sound absorption is through the actual
motion of the room structure—the walls themselves. Of course, if these
walls are perfectly rigid—like poured concrete—then this mode of absorption
is negligible. But, for a common frame and dry wall construction, wall
motion can be quite substantial. Since the wall has mass, its motion will
continue to fall as the frequency goes up—that is, unless it has a resilient
support structure. All walls must be supported in some way. When the support
is resilient (and all supports are to a certain extent, except for maybe a
concrete backing), then there will be a resonance frequency and the motion
of the wall will fall both above and below this resonance. A wall would typically
resonate somewhere below 100Hz—depending on drywall thickness
and the method of mounting. When the wall does move, it dissipates energy
through friction. (All absorption is friction of some sort.) The main difference
with this type of absorption is that it decreases with frequency rather
than increase as the porous material method does. This would seem to be
the ideal mode of absorption for a small room and indeed it is. In fact, if
done properly tremendous absorption can be achieved at low frequencies
with almost no high frequency absorption.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: St jún 02, 2010 20:20:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale je tu riešenie aj pri použití molitanu - musím to vyskúšať :

Another concept in sound absorption that comes into play in most HTs
that I have done has to do with sound absorption on opposing walls. In my
book Audio Transducers, I show how, at low frequencies, sound absorption
works the same whether it is on one wall of an opposing pair or it is on both
of them. By this I mean that the sound absorption is the same whether it is
split between two opposing walls or all of it is placed on one wall.
This is a
good thing to know because it means that if we need to add low frequency
absorption to a room, we need only do it on one wall of each of the three
opposing pairs. I will show how this is a major advantage when locating a
HT in a home.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: St jún 02, 2010 23:32:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Lubos tie geddesove mudrosti platia hlavne na americke papierove baraky.
Neber to ako slovo bozie. Proste tak jednoducho ako on zatlmi basy sa to u teba neda. A aj s tym ze na stenach to nefunguje to je zjednodusene tvrdenie.
Pre malu miestnost ako je tvoja je imo najlepsie tzv. koncept reflexion free zone.

V skratke - nieco s tym sprav na basoch - sprav maximalne mrtve zatlmenie na miestach odkial chytas prvy odraz. steny - strop /podlaha sa ti asi nepodari/ Vsetko ostatne nechaj zive /moze byt difuzne/

Nepredpokladam ze budes robit multisub - takze to s tymi basmi budes mat tazke... - Ale da sa to
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: Št jún 03, 2010 06:29:53    Predmet: Zlatá střední cesta Odpovedať s citátom

Sám mám malou místnost (4x3x2,6 metru) a navíc v ní i žiji. Roky jsem se proto snažil změnit její akustiku k lepšímu, protože bohužel mám poslechové místo nesymetricky, v pravé polovině, repra u dlouhé strany. Prostě děs, běs.

Upnout se pouze na absorbci, je stějně škodlivé, jako se snažit vyřešit vše difuzí. Je potřeba najít zlatou střední cestu. Plánuješ čistou poslechovku, takže by to mělo být jednodušší. Nejdříve se rozhodni, kde budeš mít místo poslechu a kde tedy reproduktory. Děláš poslechovku, tedy dodrž základní pravidlo: symetrii poslechového prostoru. Ideálně jsou repra co nejdál od stěn, místo poslechu dtto - jde o první odrazy. Protože je místnost malá, nemáš mnoho na výběr a opět musíš najít pomyslné optimum. V tom ti žádný měřící software nepomůže, ale můžeš si vypomoci třeba Room Response Calculator v0.6d od Yavuz Aksan, kde můžeš modelovat jak pohyb reproduktorů, tak i poslechového místa po místnosti a on ti graficky znázorní, co "asi" můžeš očekávat od navrhovaného umístění. Není to "měřící" software, ale je nesmírně užitečný pro základní rozhodnutí, kde co bude stát.

Basy jsou v malé místnosti problém, doslova průser. Neočekávej populárních 16 Hz - staré přísloví praví, že do malé bedny velkou basu neschováš, tak to platí i o malé místnosti. Prostě se tam "nevejdou". Ale s akustikou v basové oblasti můžeš vyhrát použitím rohových basových pastí, optimálně ve tvaru čtvrtkruhu a klidně je dej všude, kde to jde. Já jich doma mám 13,5 bm a teprve po jejich montáži mám zvuk ke vší spokojenosti. Můj osobní názor je = basové pasti patří do rohů.

Teď jsi v situaci, kdy víš kde co bude stát a bojoval jsi v oblasti basů. Předpokládám, že na podlaze bude nejen plovoucí podlaha, ale hlavně koberec, máš promyšleno kde bude rack a kde budeš skladovat CD či LP. Klasika je rack mezi bedny (ať na něj při poslechu vidíš, i to patří k věci), poličky na LP, CD opět symetricky, nebo jako součást racku. Před montáží basových rohových pastí na stropě musíš se ještě rozhodnout co se stropem. Optimum je akustický strop, třeba jaký má Mike z HiFinázorů, jeho konstrukční výška bude pro tebe výhodou a budeš mít i tu svoji absorbci skoro úplně vyřešenou, protože ty rohové basové pasti působí také jako velice účinný absorbér středních a vysokých kmitočtů, o koberci na podlaze ani nemluvě.

Nyní musíš vyřešit problém č.2: První odrazy. Metoda použití zrcadla na zjištění míst prvních odrazů je známá a popsána. Na ta zjištěná místa patří difuzory, ale skutečné difuzory, ne plastové jehlánky, ty jsou k ničemu. Difuzory typu Skyline se dají vyrobit i DIY a jsou funkční, ale celá řada i jiných konstrukcí. Prostě musíš si vybrat i podle vkusu, co se ti bude líbit a opticky vyhovovat. Do míst prvních odrazů absorbce v malé místnosti nepatří, již z jednoduchého důvodu, protože bys' také mohl tu malou místnost přetlumit.

Protože jsi měřil již v holé místnosti, můžeš měřit i nyní. Osobně používám EQ Wizard. Má mnoho výhod = je free, na http://www.hometheatershack.com/roomeq/ fóru je naprosto detailně popsán a to včetně postřehů a námětů uživatelů. A jsou to výsledky z praxe, takže budeš-li mít problém, nebo ti něco nebude jasné, tak to tam určitě najdeš. A na základě tohoto měření ještě můžeš poslechovku akusticky doladit, třeba použitím nějakého laděného rezonátoru a pod.

PS: Jde o moje, osobní řešení akustiky malé místnosti, jde o můj názor na tuto problematiku. Omlouvám se též za délku příspěvku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: Št jún 03, 2010 06:57:29    Predmet: Odpovedať s citátom

2 tomtom

Neberiem to ako slovo božie Smile .
Viem ako to hralo pred a po úprave.
Jednoznačne sa prednes basov zlepšil aplikovaním molitanu a to až tak, že nemusím používať druhý zosík na napájanie basáku cez aktívnu výhybku (stačí jednoduchý RC 6dB/okt), ktorý zabezpečoval pokles basov - 2,5 dB v oblasti 60 - 120 Hz.
Bez toho to bolo nepočúvateľné a na bolesť hlavy.
Došlo ku potlačeniu módov mietsnosti - zrovnomerneniu prenosu basov.
Na rozdiel od komerčných bass trapov mám k dispozícii väčší objem tlmiaceho materiálu (momentálne mám v pravom rohu za repro 3 šikmo umiestnené molitany t.j. 2 x 1 x 0,6 m, v ďalších rohoch je molitan umiestnený ako prepona trojuholníka so vzduchovou medzerou - t.j. zdanlivé zväčšenie hrúbky molitanu .
Uvažujem časť molitanov prekryť materiálom, ktorý neovplyvní pohltenie basov, ale nebude mať pohltivosť na stredoch a výškach (PE fólia pod návlečku na molitane).

Máš pravdu, aplikovaním pohltivého materiálu do miesť prvého odrazu, umiestneného symerticky ku posluchovému miestu a reprám sa neskutočne zlepšila priestorová lokalizácia.

Ano, niečo za niečo, v miestnosti sa teraz nenachádza toľko odrazov ako pred umiestnením molitanu, optimálne posluchové miesto je teraz ohraničené menším priestorom.
ALE stojí mi to za zlepšenie prenosu basov a lokalizácie.

Všetko je to otázka voľby správneho kompromisu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: Št jún 03, 2010 07:31:27    Predmet: Odpovedať s citátom

2 aleska
aleska, dík za názor

Nyní musíš vyřešit problém č.2: První odrazy. Metoda použití zrcadla na zjištění míst prvních odrazů je známá a popsána. Na ta zjištěná místa patří difuzory, ale skutečné difuzory, ne plastové jehlánky, ty jsou k ničemu. Difuzory typu Skyline se dají vyrobit i DIY a jsou funkční, ale celá řada i jiných konstrukcí. Prostě musíš si vybrat i podle vkusu, co se ti bude líbit a opticky vyhovovat. Do míst prvních odrazů absorbce v malé místnosti nepatří, již z jednoduchého důvodu, protože bys' také mohl tu malou místnost přetlumit.

- súhlas, namiesto tlmenia tam patrí difúzor, ale ten musí šlapať od 200 Hz = musí byť vysoký - to mi nevadí placu mám dosť.
Ups, 500 Hz by malo stačiť.

daj tu prosím odkaz na nejakú dobrú konštrukciu .


Naposledy upravil babaudio dňa Št jún 03, 2010 23:09:35, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: Št jún 03, 2010 08:14:30    Predmet: Skyline Odpovedať s citátom

Na netu je toho hodně, třeba http://www.gearslutz.com/board/so-much-gear-so-little-time/60742-diy-skyline-diffusors.html, nebo http://www.diyaudio.com/forums/everything-else/24519-diy-rpg-skyline-diffuser-panel.html, dále http://www.htguide.com/forum/showthread.php4?t=11326.
Přímo kalkulátor máš zde http://www.oliverprime.com/prd.php a může to vypadat i takto
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Št jún 03, 2010 15:10:53    Predmet: Odpovedať s citátom

babaudio
kapitoly 5 a dál nejsou. Lze si jen za 45USD objednat celou knížku. Už bude v některých věcech trochu zastaralá.

tomtome - platí to přesně naopak. Mnohem více to platí s tuhými zdmi. Ty "papírové" baráky totiž už jako absorbér NF fungují. Impedance hranice prostoru definuje modální eigenfunkce (vlastní funkce??) a eigenvalue (rezonanční frekvence módu). Pokud je stěna poddajná a má nějaké vlastní tlumení snižuje se mj. činitel jakosti rezonance/módu - to je ten hlavní cíl.
Osobně mám různě konstruované SDK předstěny po třech stranách, strop trámový s dřevěný podbitím a omítkou.
RFZ je fajn koncept, taky se ho v rámci možností snažím docílit, ale jinými prostředky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Št jún 03, 2010 15:35:09    Predmet: Odpovedať s citátom

babaudio napísal:
Ale je tu riešenie aj pri použití molitanu - musím to vyskúšať :

... This is a good thing to know because it means that if we need to add low frequency absorption to a room, we need only do it on one wall of each of the three opposing pairs. ....


Nevím jestli jsi si všiml, ale pro jistotu připomínám, že to platí POUZE pro modální region. V geometrickém regionu velmi záleží na umístění.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: Št jún 03, 2010 16:13:52    Predmet: Odpovedať s citátom

babaudio napísal:
....
- súhlas, namiesto tlmenia tam patrí difúzor, ale ten musí šlapať od 200 Hz = musí byť vysoký - to mi nevadí placu mám dosť.....

Nemusí být navržen od 200 Hz, ani by to nebylo reálné, protože by vycházela jeho výška až 80 cm. Ani není proč, on neabsorbuje, jeho úkolem je roztříštit dopadající zvuk. Běžně se volí cca 500 Hz na spodku - na tvých potřebných cca 200 Hz tedy bude fungovat stejně a výšku bude mít do 30 cm.
Továrně vyráběné difuzory Skyline jsou pravděpodobně laděny na 1300/3400 Hz a vyhovují perfektně v daleko větším rozsahu kmitočtů,viz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Št jún 03, 2010 16:20:10    Predmet: Re: Zlatá střední cesta Odpovedať s citátom

aleska napísal:

Basy jsou v malé místnosti problém, doslova průser. Neočekávej populárních 16 Hz - staré přísloví praví, že do malé bedny velkou basu neschováš, tak to platí i o malé místnosti. Prostě se tam "nevejdou". Ale s akustikou v basové oblasti můžeš vyhrát použitím rohových basových pastí, optimálně ve tvaru čtvrtkruhu a klidně je dej všude, kde to jde. Já jich doma mám 13,5 bm a teprve po jejich montáži mám zvuk ke vší spokojenosti. Můj osobní názor je = basové pasti patří do rohů.

Teď jsi v situaci, kdy víš kde co bude stát a bojoval jsi v oblasti basů. Předpokládám, že na podlaze bude nejen plovoucí podlaha, ale hlavně koberec, máš promyšleno kde bude rack a kde budeš skladovat CD či LP. Klasika je rack mezi bedny (ať na něj při poslechu vidíš, i to patří k věci), poličky na LP, CD opět symetricky, nebo jako součást racku. Před montáží basových rohových pastí na stropě musíš se ještě rozhodnout co se stropem. Optimum je akustický strop, třeba jaký má Mike z HiFinázorů, jeho konstrukční výška bude pro tebe výhodou a budeš mít i tu svoji absorbci skoro úplně vyřešenou, protože ty rohové basové pasti působí také jako velice účinný absorbér středních a vysokých kmitočtů, o koberci na podlaze ani nemluvě.

Nyní musíš vyřešit problém č.2: První odrazy. Metoda použití zrcadla na zjištění míst prvních odrazů je známá a popsána. Na ta zjištěná místa patří difuzory, ale skutečné difuzory, ne plastové jehlánky, ty jsou k ničemu. Difuzory typu Skyline se dají vyrobit i DIY a jsou funkční, ale celá řada i jiných konstrukcí. Prostě musíš si vybrat i podle vkusu, co se ti bude líbit a opticky vyhovovat. Do míst prvních odrazů absorbce v malé místnosti nepatří, již z jednoduchého důvodu, protože bys' také mohl tu malou místnost přetlumit.
PS: Jde o moje, osobní řešení akustiky malé místnosti, jde o můj názor na tuto problematiku. Omlouvám se též za délku příspěvku.


IMO:
Basy se samozřejmě do místnosti "vejdou" Cool Problém je v tom, že čím dál hlouběji pod 1. módem není žádná další rezonance a z pohledu místnosti se v podstatě jedná o "statickou" změnu atmosférického tlaku. Takže 16Hz jde, ale musíš to tam prostě "napumpovat" a zajistit co nejlepší vzduchotěsnost místnosti.

Basové pasti jsou podle všech profesionálů co znám, a kteří se neživí jejich výrobou a prodejem značně neoptimální. Dokážeš Aleši říct jaký jsi naměřil Q nebo BW pro první tři módy?

Neměl by jsi prosím odkaz na ten Mikeův bezva strop? Rád bych se podíval.

Souhlasím s tebou, že zabít místnost přetlumením jde překvapivě snadno a rychle. Právě proto nerozumím tvým basovým pastím nebo celoplošnému koberci. Souhlas s tím, že do místa 1. horizontálního odrazu v principu nepatří, ale mnohdy to je jediné řešení. Difuzer nepomůže potlačit úroveň dostatečně a lokalizace bude znatelně horší. Toole je v tomto jednoznačně pro nic/difuzér protože mu jde o prostorovost. Jiní si cení více lokalizace. Já používám constant directivity bedny s relativně velkou směrovostí a mám v rámci možností obojí.

Mezi bedny NIC. Pěkně se na to kouká a dobře se to ovládá, ale to je vše. Řeší se tu odrazy a pak si pošlete jednu pěknou sadu přímo doprostřed čela?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Št jún 03, 2010 16:30:18    Predmet: Odpovedať s citátom

aleska napísal:
babaudio napísal:
....
- súhlas, namiesto tlmenia tam patrí difúzor, ale ten musí šlapať od 200 Hz = musí byť vysoký - to mi nevadí placu mám dosť.....

Nemusí být navržen od 200 Hz, ani by to nebylo reálné, protože by vycházela jeho výška až 80 cm. Ani není proč, on neabsorbuje, jeho úkolem je roztříštit dopadající zvuk. Běžně se volí cca 500 Hz na spodku - na tvých potřebných cca 200 Hz tedy bude fungovat stejně a výšku bude mít do 30 cm.
Továrně vyráběné difuzory Skyline jsou pravděpodobně laděny na 1300/3400 Hz a vyhovují perfektně v daleko větším rozsahu kmitočtů,viz.

Ano, Snažit se o difuzéry pod 500Hz nemá žádný přínos. Nebál bych se ani 1KHz. Na stěny bych klidně volil jen 2-rozměrné QRD místo výrobně složitých omni (jako jsou Skyliny). Matně si pamatuju, že QRD s n=7 vycházeli poloviční výšky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: Št jún 03, 2010 17:21:24    Predmet: Skyline Odpovedať s citátom

citácia:
...Takže 16Hz jde, ale musíš to tam prostě "napumpovat" a zajistit co nejlepší vzduchotěsnost místnosti.

To je ale naprosto nereálné. Ty basy tam "napumpuješ" i bez té vzduchotěsnosti, ale hrát ti tam nebudou, resp. nebudeš mít z nich požitek. Z dob žití s DK jsem měl určitý čas sub, osazený 15" JBL 2226H, který uměl ledabyle 40 Hz - a přesto jsem měl pocit, že nehraje, respektivě že ty basy neslyším. On je ale hrál, ty basy byly také nádherně slyšet, ale až na druhé straně RD a tam (pochopitelně) zase nebyl slyšet zbytek. A nebyl problém, aby vnučce ve vedlejším pokoji (odděleno 15 cm cihlou) vibrovala postel, ale v mém pokojíku ani ťuk. Ta dlouhá vlnová délka prostě potřebuje i svůj prostor.

citácia:
Basové pasti jsou podle všech profesionálů co znám, a kteří se neživí jejich výrobou a prodejem značně neoptimální. Dokážeš Aleši říct jaký jsi naměřil Q nebo BW pro první tři módy?

Já to nikdy před instalací neměřil, takže nemohu odpovědět. Pro mne byla rozhodující jednoduchá úvaha, že nechci širokopásmovou absorbci (panely), ale něco, co je určeno speciálně na basy. A to jsou jen basové pasti. Umístění do rohu je zase dáno jednoduše - byly mi nejvíc sympatické, viděl jsem je u Zdenyho z HiFinázorů v jeho TOP malé poslechovce a bylo "vymalováno". On má totiž to, co jsem potřeboval a chtěl.
citácia:
Neměl by jsi prosím odkaz na ten Mikeův bezva strop?

Máš SZ. Mimochodem - právě ty krátké první odrazy mají jak vysokou amplitudu (skoro srovnatelnou s přímým zvukem) a pro ucho jsou neodlišitelné od přímého zvuku. Bohužel právě pro tyto dvě vlastnosti má s nimi ucho problém rozlišit, který je ten správný, navíc jejich nepatrně rozdílné vlastnosti vyvolávají ty popsané problémy s lokalizací a prostorovostí, což je vlastně další problém malých místností.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Pi jún 04, 2010 17:18:45    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
To je ale naprosto nereálné. Ty basy tam "napumpuješ" i bez té vzduchotěsnosti, ale hrát ti tam nebudou, resp. nebudeš mít z nich požitek. Z dob žití s DK jsem měl určitý čas sub, osazený 15" JBL 2226H, který uměl ledabyle 40 Hz - a přesto jsem měl pocit, že nehraje, respektivě že ty basy neslyším. On je ale hrál, ty basy byly také nádherně slyšet, ale až na druhé straně RD a tam (pochopitelně) zase nebyl slyšet zbytek. A nebyl problém, aby vnučce ve vedlejším pokoji (odděleno 15 cm cihlou) vibrovala postel, ale v mém pokojíku ani ťuk. Ta dlouhá vlnová délka prostě potřebuje i svůj prostor.

Vzduchotěsnost je tam proto, aby se ti nevázaly módy ostatních místností na poslechovou. Když máš spojené dva prostory nějakým hrdlem začnou se jejich rezonanční struktury vzájemně ovlivňovat. Jak to si teď z hlavy nepamatuju, musel bych se podívat do chytrých knih. Proto ti rezonace ve vedlejších mítnostech, které jsou frekvenčně níž než 1. mód poslechovky "odvedly" výkon jinam. Veď v patrnosti, že rezonance jsou ty kanály, které nesou energii.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist