Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

HTPC a Linux
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> HTPC, media streaming
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Ut august 10, 2010 11:49:56    Predmet: HTPC a Linux Odpovedať s citátom

Zdravím všetkých a prosím o radu, akými programami mám vybaviť svoje HTPC. Chcem sa pritom držať Linuxu, neviem, či to nie je príliš odvážne. HTPC má jeden SSD 60G určený práve len na OS a aplikácie potrebné na prehrávanie hudby (nahrávok), internet.rádia a pohyblivých (filmy) i nepohyblivých obrázkov (fotky). To všetko je na NASe v inej miestnosti. Pre Linux však, pokiaľ viem, nie je naporúdzi EAC ani Foobar a ja budem sem-tam potrebovať nejakú hudbu či film do HTPC i "naripovať". Bude na to všetko stačiť napr. MythTV? Môžem sa spýtať, čo používajú experti vivi, dustin, ferenc...? Za všetky rady a návrhy ďakujem!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ut august 10, 2010 11:56:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Foobar2000 pouzivam pod Linuxom cez Wine (ale len na konvertovanie). Na filmy jednoznacne XBMC. Na hudby to tiez nie je na zahodenie (nove buildy vedia uz aj WASAPI pod Win).

Naposledy upravil Odar dňa Ut august 10, 2010 13:00:24, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ferenc
Hifi expert


Založený: 29 október 2006
Príspevky: 1909
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut august 10, 2010 12:45:51    Predmet: Odpovedať s citátom

ja mam na linuxe atom pc - ale len na hudbu - video si riesim inak (WDTV HD Live) ..
linux je ubuntu, prehravanie cez mpd, ovladanie vselicim - androidom, IR dialkovym ovladacom, sound system je alsa ..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut august 10, 2010 12:58:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Termite, budeš chtít i dvb-t/dvb-s?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Ut august 10, 2010 14:25:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Snoril som tu po témach, po výzve: "ako môžeš akúkoľvek múdru krabičku porovnávať s plnohodnotným PC?..." som rozobral zdroj seasonic 480W, vyhodil malé chladiče a ventilátor, nahradil to medenými plátmi 8x25x0.5cm, pripevnil to na skelet z Al profilov, vložil na dno nejakej miditower a čakám, čo to urobí. Zatiaľ to so skúšaním na MythTv bežalo bez ťažkostí. Inak je tam MB Gigabyte H55 UD3H, CPU i-3 540 DualCore (psychicky som nevydržal a radšej som nad ním nechal odporom pritlmený vetrák Noctua), RAM Kingstone 4GB, ten zmieňovaný SSD Intel X-25M má 80GB, grafika je tiež s pasívom - Asus s čipom Nvidia GeForce GT240 550MHz DDR3 1056 MHz 1GB, zvuk ESI Juli@, mechanika Samsung SH-B083L, TV karty sú dve: DVB-S2 TeVii S470 a DVB-T Aver TV DuoHybrid, čítačka kariet kvôli plateným kanálom. Čiže áno, budem chcieť i dvb-t/dvb-s. Namiesto monitoru TV Samsung 6000, prepojené s HDMI káblom. Výstup z Juliny cez SPDIF. Celé postavené už niekedy v máji, ale bol som preč kvôli práci a teraz i kvôli dovolenke. Medzitým si to vzal na odskúšanie jeden známy, a doteraz mi to nevrátil Sad , ale azda teraz, keď už som doma, se vláda věcí mých ke mně navrátí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut august 10, 2010 14:49:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud to nebudeš chtít používat i jako normální PC, pak bych ti doporučoval distribuci http://www.yavdr.org/ . Je to plně nakonfigurované htpc postavené nad ubuntu 10.04, ale s nejnovějším XBMC a integrací VDR, HD přes VDPAU. To samo o sobě není žádná sranda rozchodit. Já potřebuji současně zachovat i normální PC (primár out na LCD monitor, sekundár HDMI do plazmy), takže kuchám yavdr a klopím na standardní ubuntu. To není až tak jednoduché, ale půjde to. Jenom když jsem to měl z velké části hotové, kompletně mi odešel nový 1,5TB disk (trochu jsem mu nechtěně pomohl, ale už je nový z reklamace doma Smile ). Takže to na mě čeká, ale nejdříve musím donastavit satelitní anténu, na což se už chystám pár týdnů Smile .

Ale čisté yavdr není nijak složité nakonfigurovat. Samozřejmě si nevystačíš s GUI ani s jejich webovým konfiguračním nástrojem, ale pořád jde o několik standardních softů (vdr, xbmc, lirc, atd.) propojených skriptíky, takže lze čerpat z dokumentace přímo k nim.

Lepší by bylo použít přímo vdr frontend pro xbmc (je přímo v yavdr), ale ještě není údajně stabilní, takže přepínají mezi xineliboutput a xbmc. Před smrtí toho disku jsem se nedostal k jeho otestování.

Jinak xbmc tam funguje OK, jenom mi vadila příliš hlasitá DVD mechanika při přehrávání. Bohužel na to nebyl fix, tak jsem musel přímo do zdrojáků přidat volání externí binárky speedcontrol v akci playDVD, práce na pár desítek minut včetně kompilace. Ale to už jsou spíše detailky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: Ut august 10, 2010 15:29:23    Predmet: přívětivé software ? Odpovedať s citátom

Off topic ! Ještě že jsem docela obyčejný uživatel woken, které mi bohatě postačují. Obdivuji uživatele Linuxu, protože toto:
citácia:
XBMC, VDR, VDPAU, yavdr, GUI, lirc a xineliboutput a jiné perly
by mně tak zamotalo hlavu, že by již nebyl čas na hudbu...
To raději ve woknech kliknu na Foobar nebo cPlay a zaposlouchám se třeba do Van Morrisona, Hard Nose The Highway , 1973, kterého miluji. A bez složitého nastavování, skriptíků a já nevím čeho ještě možného.
Přesto držím 2 thumbs up a obdivuji Vás.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ut august 10, 2010 16:13:15    Predmet: Odpovedať s citátom

termit --> Super. Drzim palce s tym pasivnym chladenim. BTW preco sa bojis, ze sa ti upecie CPU? Je tam senzor, nastavis teplotu v BIOSe a ked bude povedzme nad 75'C, PC to vypne. Alebo v Linuxe je to problem (nemam tusenie)? Toto by mal uregulovat v zaklade BIOS, nie?
Jednoducho u CPU by som sa vzhladom na monitorovanie bal upecenia najmenej. Skor u toho zdroja, ked dostane viac na prdel Very Happy

dustin --> Mas moj obdiv. K Linuxu som len pricuchol. Kolega je maniak do Linuxu a obdivujem vas Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut august 10, 2010 16:15:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Smile

Na zaposlouchání se do libých tónů Van Morrisona nepotřebuješ ani v linuxu nic jiného než kliknout a zabořit se křesla.

Ale když chceš satelit/pozemní TV s více kartami a samozřejmě timeshiftem a nahráváním, přehrávání všeho možného s dekódování HD videa na grafické kartě (tedy to zvládne bezvětrákové PC), přehrávání/ripování CD/DVD po vložení do mechaniky, a celé to ovládat na plazmě dálkovým ovladačem na plazmě, tak na to jedno kliknutí nestačí Smile Ale dobrá zpráva je, že i při instalaci a konfiguraci můžeš poslouchat svou oblíbenou muziku, dokonce přímo z toho PC, které instaluješ/konfiguruješ.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ut august 10, 2010 17:49:40    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin --> Bitperfect prehravanie (obdobu ASIO / WASAPI) pod linuxom ako riesis? Je na to nieco specialne, alebo si len zbytocne komplikujem zivot (kvoli nevedomosti)?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut august 10, 2010 21:36:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Odar napísal:
dustin --> Bitperfect prehravanie (obdobu ASIO / WASAPI) pod linuxom ako riesis? Je na to nieco specialne, alebo si len zbytocne komplikujem zivot (kvoli nevedomosti)?


Vezměme to odzadu. Každá zvukovka je bitperfect (kromě nějakých creativů s DSP a i to je většinou programované driverem), i starší integrované minimálně na 48kHz. Vlastní ovladač také žádná kouzla s daty neprovádí, proč taky. Mluvím samozřejmě o ovladači v jádře OS, ne o uživatelských klikátkách, která se ve win také nazývají ovladačem, přestože je to jenom uživatelské rozhraní k nastavovacím prvkům zvukovky, ovládané prostřednictvím toho jaderného ovladače. A sem někam se napojuje ASIO a definuje své API pro obě strany - stranu ovladače a stranu aplikací. ASIO je především definované API, tipuji si, že kódu tam moc nebude. A v podstatě to samé je linuxová alsa, jenom zcela otevřená s přístupnými zdrojáky jaderných ovladačů i tenké vrstvy v uživatelském prostoru nad nimi (tzv. alsa-lib). Nikdy jsem nepochopil, proč takové API nemohl MS definovat rovnou sám a vybodl se na to, až vznikl "standard" v jiné firmě - ASIO.

Jenže takové rozhraní je pro přítulný desktopový OS nepraktické, protože neumožňuje více programům pouštět zvuk do jedné zvukovky současně. K tomu je potřeba všechny proudy převzorkovávat na společnou frekvenci a spojovat dohromady. Z principu tato operace již nemůže být bit-perfect. Ve win to zajištuje/oval (aktuální systémy vůbec neznám) kmixer. V linuxu se dříve používal plugin alsy dmix, dnes se v desktopových distribucích téměř výhradně používá samostatný zvukový server pulseaudio. A oba již komunikují přímo s ovladačem zvukovky, prostřednictvím API alsa-libu.

Vrstva alsy samozřejmě zůstává nedílnou součástí zvukového řetězce v linuxu a uživatel si ji může nakonfigurovat dle svých potřeb v souboru .asoundrc. Takže lze říci aplikaci, aby výstup posílala buď pulseaudiu (dnes defaultní konfigurace ubuntu, opensuse, fedory atd.), nebo alsímu mixeru dmix, když si ho uživatel nadefinuje, nebo přímo na zvukovku (hw:0). V tom posledním případě je zaručena bitová přesnost přenosu. Je vhodné nejít přímo "na hulváta" do hw:X, protože např. poloprofi zvukovky s Envy24 umí pouze 32bitový formát dat a na všem ostatním vrátí ovladač alsa-libu chybu. Takže je vhodné popis zařízení hw:X obalit pluginem plug (plug:hw:X), který se postará o konverzi formátu na nejbližší vyšší podporovaný zvukovkou, příp. nejbližší nižší. To samé provede i se vzorkovací frekvencí, ale slušné zvukovky podporují všechny běžně používané fs a u nich plugin nic nemusí konvertovat. Seznamy formátů a frekvencí podporovaných přímo zvukovkou jsou natvrdo napsané v ovladači dané zvukovky a ten je na vyžádání předkládá nadřazeným vrstvám.

Takže abych to shrnul, obdobou ASIO/WASAPI na linuxu je obejít mixer přímým přístupem na zvukovku pomocí alsího zařízení plug:hw:X.X. Samozřejmě pak může "zvučit" jen jedna aplikace, ostatní dostanou chybu "device already in use". Ale jinak to z principu fungovat nemůže. Z toho také vyplývá, že pro běžné používání tohoto postupu je potřeba deaktivovat pulseaudio, které jinak velice rychle zvukovku obsadí a vámi nakonfigurované aplikace přistupující napřímo mají smůlu.

A teď mi vysvětlete, proč pro tak základní věc musí být ve windows speciální rozhraní od jiného výrobce Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Ut august 10, 2010 22:21:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak. A je to. Ja som to tušil. To, čo ovláda dustin - je to vôbec možné???? Je to v ľudských silách? Mne trvalo neviemako dlho, kým som zistil, že budem musieť vypnúť pulseaudio, ale až teraz viem prečo. Vďaka.
Odar: tá Noctua je na CPU aj kvôli zvedavosti: či ju bude počuť. Ak všetko pôjde dobre, samozrejme využijem "služby"BIOSu.
Inak je pravda, že ten aparát má byť na "satelit/pozemní TV s více kartami a samozřejmě timeshiftem a nahráváním, přehrávání všeho možného s dekódování HD videa na grafické kartě (tedy to zvládne bezvětrákové PC), přehrávání/ripování CD/DVD po vložení do mechaniky..." akurát netrvám na DO pre plazmu. Bude stačiť DO dodávané k jednej z TVkariet Very Happy
Ten yavdr som teraz pozeral len veľmi zbežne, vyzerá veľmi zaujímavo. Zvládne všetko to vyššie zmieňované?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: St august 11, 2010 07:04:25    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin --> Super. Vdaka za vysvetlenie. Uz mi je to jasnejsie. Co sa tyka M$, tazko povedat. Je vela veci, na ktore idu oklukou a nepodporuju ich. Clovek ich musi konfigurovat s pomocou tretej strany. Preco je to tak neviem. Clovek sa s tym musi zmierit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St august 11, 2010 09:13:13    Predmet: Odpovedať s citátom

termit: Ono toho zase tolik není, navíc linuxový zvuk a alsa je můj koníček. A v linuxu dělám každý den spoustu hodin již deset let. Každý umí něco, třeba já nevím skoro nic o windows.

To DO jsem špatně napsal, taky mám DO k TV kartě, v mém případě hauppauge, ale je to všechno na jedno brdo.

Yavdr - myslím že defaultně tam není automatické ripování. Ale projektů kolem toho je více, google hned vrátí např. http://forum.xbmc.org/showthread.php?t=52615&page=35 .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: St september 01, 2010 21:04:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Jenže já o počítačích vím jen málo. yavdr jsem pochopil tak, že si mám stáhnout ISO, vypálit na CD a pak nainstalovat... Ale s Ubuntu se tady trápím několik hodin, je na něm Rhythmbox. Nahrál jsem (zkopíroval jako soubory.wav) nějaké CD do adresáře Hudba/zkouška, a pak jediným kliknutím "importovat" v Rhythmboxu ztratil celý obsah toho adresáře kamsi do neznáma... Při pokusu o nahrání CD přímo přes Rhythmbox se zase Wavy z CDéčka dostaly na disk jako .ogg, což asi Linuxu nevadí, ale při případném přenášení na jiné PC (s win.) můžu narazit. Proto chci zachovat wav nebo aspoň flac. Proto jsem výše psal, jestli ta Linux orientace není z mé strany pošetilá. Teď zásadní otázka: umluvím tady na fóru někoho, kdo (za úplatu) bude ochoten a schopen dát mi školení jaksi přímo naživo-u počítače?? Nebo jinak: konfigurace HTPC s hlasnými komentáři a zřejmě i občasným plácnutím přes ruce. Bydliště: Praha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi september 03, 2010 16:08:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Termit:

Čistá instalace aktuálního ubuntu 10.04:

Strčím do mechaniky audio CD, objeví se na ploše. Pravé tlačítko - otevřít v Rhythmboxu. V něm Nastavení - přepnout z lossy ogg na lossless flac. Na CD v položce Zařízení pravé tlačítko - Zkopírovat do kolekce. A začne se ripovat do standardní složky Hudba, do složky se správným jménem CD, správně pojmenované tracky ve flacu. Jednodušší už to snad být nemůže Smile Takže je potřeba si v konfiguraci rhythmboxu přepnout z oggu na flac a toť vše.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Ne september 05, 2010 16:43:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, děkuji! Ale když jsem se poprvé proklikával Rhythmboxem, viděl jsem tam "Upřednostňovaný formát: Voice, Lossless (.wav)", tak jsem to tam nechal. A přesto se zkušební CD přeneslo do ogg. Anebo už jsem měl vidiny. Nicméně teď jsem do toho vlez znova a objevil jsem i tlačítko "Upravit", které otevře nabídku kodeků, možná jsem tam předtím měl něco špatně. Jo, a použitím "Hudba - Importovat" jsem opravdu soubory někam vyhnal. Zřejmě proto, že jsem si myslel, že Rhythmbox má nějaký vlastní adresář na svůj archiv a že tudíž tam je třeba hud.soubory importovat, ale on používá přímo Ubunťácký adresář /Hudba. Takže jsem vlastně přikazoval importování souboru z /Hudba do /Hudba, a tím příslušný obsah smazal. Jinak si to neumím vysvětlit. V takovém případě se v levém panelu Rhythmboxu objeví položka "Chybějící skladby", ale co s tím? Ještě jedna zkušenost: pokud do /Hudba zkopíruju nějaké soubory .wav (kupř. zkopírováním přímo z CD) a ty wavy nějak nazvu (např: šlananynkadozelí.wav) a následně otevřu v Rhythmboxu, nelze použít pravé tlačítko na nějakém řádku v Rhythmboxu zobrazeném seznamu skladeb, čili není možno příslušný řádek editovat (název stopy, skladby, interpreta...). To je možné jen pokud si Rhythmbox "nahraje" a "přečte" soubory (v mém případě do/z adresáře /Hudba) sám. Anebo zase mám vidiny? Jinak se RHythmbox jeví jako velký pomocník, měl jsem strach, že když je to pro mne neznámý Linux, bude to nějaký úplně jiný svět... Pokud se do mechaniky vloží nějaké pro Rhythmbox známé CD, vechno si obstará sám, opravdu to jednodušší snad ani nemůže být. Asi jako foobar, ale ten neznám, zkusím se držet Linuxu. Znovu děkuji za rady (dustin)! Mimochodem: a co XBMC? Je možno porovnávat? A s jakým výsledkem?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne september 05, 2010 20:19:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Rhythbox nepoužívám, ale kouknul jsem se na něj.

termit napísal:
Ano, děkuji! Ale když jsem se poprvé proklikával Rhythmboxem, viděl jsem tam "Upřednostňovaný formát: Voice, Lossless (.wav)", tak jsem to tam nechal. A přesto se zkušební CD přeneslo do ogg. Anebo už jsem měl vidiny. Nicméně teď jsem do toho vlez znova a objevil jsem i tlačítko "Upravit", které otevře nabídku kodeků, možná jsem tam předtím měl něco špatně.


Dej si u "Voice, Lossless (.wav)" Upravit a mrkni na položku "Gstreamer pipeline". Uvádí se do ní konfigurační parametr zvukového subsystému gstreamer, který zajišťuje konverzi do různých formátů, různé výstupy a tak. Pro tento konkrétní příklad tam najdeš konverzi do 22.500, mono, výstupní formát wav. Takže když budeš ripovat s tímto preferovaným formátem, moc ti z muziky nezbude.

Pokud chceš ripovat do WAVu, přidej si tam další položku, pojmenuj např. "CD Quality, wav" a do té gstreamer pipeline zkopíruj, co je u toho voice, lossless, jen změň 22500 na 44100 a dej dva kanály. Bohužel RB zdá se neumí brát album a umělce z adresáře, jenom z tagů, takže pak se u tracků objevuje "Neznámý". Rip do flacu (CD Quality, Lossless) funguje OK, protože se informace uloží do tagů flacu. Na RB je očividně ještě spoustu práce.

termit napísal:
Jo, a použitím "Hudba - Importovat" jsem opravdu soubory někam vyhnal. Zřejmě proto, že jsem si myslel, že Rhythmbox má nějaký vlastní adresář na svůj archiv a že tudíž tam je třeba hud.soubory importovat, ale on používá přímo Ubunťácký adresář /Hudba. Takže jsem vlastně přikazoval importování souboru z /Hudba do /Hudba, a tím příslušný obsah smazal. Jinak si to neumím vysvětlit.


Nevím, ripnul jsem v RB, pak jsem dal smazat tracky. To odstraní v databázi RB, ale soubory na disku nechá. Pak jsem dal importovat celý adresář Hudba (byly tam wavy, ale preferovaný formát byl nastaven na flac) a nic se nikam nepřesunulo, jenom si to načetl do db, nic do flacu nekonvertoval. I když byl zdrojový adresář mimo Hudba, taky nikam nic nekopíroval, jen si zapamatoval cestu.

termit napísal:
V takovém případě se v levém panelu Rhythmboxu objeví položka "Chybějící skladby", ale co s tím? Ještě jedna zkušenost: pokud do /Hudba zkopíruju nějaké soubory .wav (kupř. zkopírováním přímo z CD) a ty wavy nějak nazvu (např: šlananynkadozelí.wav) a následně otevřu v Rhythmboxu, nelze použít pravé tlačítko na nějakém řádku v Rhythmboxu zobrazeném seznamu skladeb, čili není možno příslušný řádek editovat (název stopy, skladby, interpreta...). To je možné jen pokud si Rhythmbox "nahraje" a "přečte" soubory (v mém případě do/z adresáře /Hudba) sám. Anebo zase mám vidiny?


Jo, RB je dost tvrdohlavý a ještě poměrně syrový. Existují i jiné přehrávače/správci kolekcí, nevím proč si ubuntu zrovna zvolilo tento jako default.

termit napísal:
Mimochodem: a co XBMC? Je možno porovnávat? A s jakým výsledkem?


Nejlepší máš si sám vyzkoušet, instalace - zkopírovat myší pár příkazů do terminálu z např. http://www.n00bsonubuntu.com/content/how-install-xbmc-ubuntu-1004-lts-lucid-lynx . Nezkoušel jsem ještě ripování audio CD do kolekcí, ale očividně by to mělo chodit http://wiki.xbmc.org/index.php?title=My_Music_Settings#CD_Ripping
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Po september 06, 2010 17:37:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Hmmm, dustinovi už dlužím basu piv. Esli to takhle pude dál...
Já děkuji. Při procházení RB jsem vůbec nečetl řádek "gstreamer pipeline" v beznaději, že tam je nějaká programátorská hatlamatilka, které stejně nebudu rozumět. A ejhle, najednou ta číslička (22050, 44100, chanel 1-2) dávají smysl. Budu se snažit více přemýšlet a koukat.
XBMC už je ve stroji, začnu zkoušet.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po september 06, 2010 20:06:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě k instalaci HTPC - určitě to není na jeden večer, ani na pár, pokud budeš chtít vše uvedené na začátku vlákna. Pokud by nevadily kompromisy, nesporně by bylo jednodušší použít nějaké Win 7 MCE, prý je to docela pěkné a jednoduché na instalaci. Samozřejmě se tím člověk téměř nic nenaučí, to ale nemusí být nijak na škodu, pokud se zajímá o úplně jiné věci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Po september 13, 2010 16:48:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak se mi konečně vrátil ten můj stroj domů, a to opravdu i s nějakými W7

na jiném oddíle SSD. Ale když už je tam pořád to Ubuntu s jádrem 2.6.32-24

a navíc to MythTv i s Kaffeinem, pokusím se o zázrak. Ve výstupu lspci

vidím řádek "Multimedia Video controller: Conexant Systems,Inc. CX23885

PCI Video and Audio Decoder", což by mělo patřit DVB S2 kartě TeVii 470

zastrčené do PCIe slotu. Ale nějak furt nic nehraje... Našel jsem

http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/TeVii_S470, a pokouším se odtud použít jejich skript. Domnívám se totiž, že nemám správný fw. V adr. /lib/firmware jsem našel položku "dvb-fe-xc5000-1.6.114.fw", a ta nemusí být správná...

Každopádně nevím, kam mám ten skript nakopírovat, stydím se. Zatím jsem

byl schopen jen si ho přepsat v Emacsu a uložit. Můžu poprosit o radu? Děkuji.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po september 13, 2010 22:55:00    Predmet: Odpovedať s citátom

termit:

Přes hoďku jsem si s tím hrál a stejně se mi zkompilovat ty zdrojáky liplianina z repozitáře hg na starém jádru 2.6.32 nepodařilo, je to již docela nekompatibilní. Ten skript ti stejně nebude fungovat, vyhnije ti to na příkazu make (tj. kompilace).

Nejjednodušší máš přidat si do zdrojů ppa yavdr a do kernelu zkompilovat liplianina např. balíkem s2-liplianin-dkms z https://launchpad.net/~yavdr/+archive/stable-vdr . Mrkni do technického popisu, jak se přidá ten repozitář do zdrojů a pak např.:

kód:
sudo aptitude update
sudo aptitude install s2-liplianin-dkms


To by mělo samo ty zdrojáky zkompilovat. Teď už nemám čas to zkoušet, jdu spát Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Ut september 14, 2010 23:32:32    Predmet: Odpovedať s citátom

doslova a dopísmene: vyhnil jsem na příkazu make Sad , Nicméně aspoň něco z toho skriptu jsem se snažil vycucat - ten nový ds_3000.fw. Vyhodil jsem z /usr/lib/firmware jakýsi už nevímjaknazvaný soubor a nakopíroval tam výše uvedený. Teď dmesg vrací:
3.082485] Linux video capture interface: v2.00
[ 3.094345] cx23885 driver version 0.0.2 loaded
[ 3.094380] cx23885 0000:02:00.0: PCI INT A -> GSI 16 (level, low) -> IRQ 16
[ 3.094450] CORE cx23885[0]: subsystem: d470:9022, board: TeVii S470 [card=15,autodetected]
[ 3.205662] IR NEC protocol handler initialized
[ 3.220815] cx23885_dvb_register() allocating 1 frontend(s)
[ 3.220823] cx23885[0]: cx23885 based dvb card
[ 3.224128] type=1505 audit(1284501916.777:5): operation="profile_load" pid=702 name="/usr/sbin/ntpd"
[ 3.395058] IR RC5(x) protocol handler initialized
[ 3.440440] Console: switching to colour frame buffer device 80x30
[ 3.452611] IR RC6 protocol handler initialized
[ 3.452992] DS3000 chip version: 0.192 attached.
[ 3.452995] DVB: registering new adapter (cx23885[0])
[ 3.452998] DVB: registering adapter 0 frontend 0 (Montage Technology DS3000/TS2020)...
[ 3.480013] TeVii S470 MAC= 00:18:BD:5B:2D:7A
[ 3.480017] cx23885_dev_checkrevision() Hardware revision = 0xb0
[ 3.480023] cx23885[0]/0: found at 0000:02:00.0, rev: 2, irq: 16, latency: 0, mmio: 0xfba00000
[ 3.480029] cx23885 0000:02:00.0: setting latency timer to 64
[ 3.480033] IRQ 16/cx23885[0]: IRQF_DISABLED is not guaranteed on shared IRQs
[ 3.504741] HDA Intel 0000:01:00.1: PCI INT B -> GSI 17 (level, low) -> IRQ 17
[ 3.504743] hda_intel: Disable MSI for Nvidia chipset
[ 3.504766] HDA Intel 0000:01:00.1: setting latency timer to 64
[ 3.576974] IR JVC protocol handler initialized
[ 3.671192] IR Sony protocol handler initialized
[ 3.678762] ICE1724 0000:05:04.0: PCI INT A -> GSI 17 (level, low) -> IRQ 17
[ 3.731858] juli@: analog I/O detected
čili Linux by snad tu kartu měl správně rotpoznávat. Nebo se pletu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št september 16, 2010 19:50:43    Predmet: Odpovedať s citátom

termit:

Jo, to vypadá dobře. Mrkni, jestli máš soubory:

kód:
pavel@htpc:~$ ls /dev/dvb/adapter0
ca0  demux0  dvr0  frontend0  net0
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Pi september 17, 2010 15:27:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Hm, tak jsou tam jen čtyři: demux0, dvr0, frontend0, net0. Chybí ten ca0 - hier liegt der Hund begraben?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne september 19, 2010 20:10:52    Predmet: Odpovedať s citátom

To by se mělo týkat rozhraní pro dekódovvací kartu. Minimálně volné kanály (ČT24) by asi měly chodit OK.

Jak jsi poznal, že to nejde? Jaký soft jsi zkoušel?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
termit
Nádejný hifista


Založený: 11 júl 2009
Príspevky: 70

PríspevokZaslal: Ne september 19, 2010 23:44:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkoušel jsem Kaffeine: V nabídce Television/Configure Television má kartu Device1, kde už je vepsáno Montage Technology DS3000/TS2020, dále pak nastavení LNB (nechal jsem "Universal LNB") a satelitu (zvolil jsem "Astra-23.5E"). Další volba v nabídce Television je "Channels". Tam je pod názvem satelitu (Astra-23.5E) tlačítko Start Scan. Po jeho aktivaci vyskočí okno "No available device found".
No a MythTV je úplná divočina, tedy alespoň nyní a pro mne:
...
2010-09-20 00:32:28.856 DVBChan(2:/dev/dvb/adapter0/frontend0) Warning: Opening DVB frontend device failed.
eno: Device or resource busy (16)
2010-09-20 00:32:28.856 DVBChan(2:/dev/dvb/adapter0/frontend0) Error: Failed to open DVB frontend device due to fatal error or too many attempts.
2010-09-20 00:32:28.856 MythBackend, Error: No valid capture cards are defined in the database.
Perhaps you should re-read the installation instructions?
2010-09-20 00:32:28.858 New DB connection, total: 3
2010-09-20 00:32:28.859 Connected to database 'mythconverg' at host: htpc
2010-09-20 00:32:28.863 MediaServer::HttpServer Create Error
2010-09-20 00:32:28.863 Enabled verbose msgs: important general
2010-09-20 00:32:28.865 AutoExpire: CalcParams(): Max required Free Space: 1.0 GB w/freq: 15 min
2010-09-20 00:32:28.866 Failed to bind port 6543. Exiting.
2010-09-20 00:32:28.866 Backend exiting, MainServer initialization error.
Error in my_thread_global_end(): 1 threads didn't exit
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St september 22, 2010 09:17:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Mně ladění v kaffeinu nikdy pořádně nefungovalo, ale to bylo ještě staré KDE 3.5 a nepodporovalo to DVB-S2 atd. Používám VDR a definice channels.conf si stahuji z http://www.vdr-settings.com/download/channels/

Zkusil bych http://wiki.slfree.net/index.php/Instalace_SkyStar2#Lad.C4.9Bn.C3.AD_karty . Chce to nejdříve ověřit správnou funkci jednoduchými nástroji pro příkazový řádek, až pak teprve složitými klikátky, ve kterých je určitě spoustu chyb. MythTV je pro to skutečný overkill, tam to může skončit na spoustě jiných špatných nastavení.

Jinak HD vysílání v 5.1 zvuku je fakt jako v kině Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po december 13, 2010 17:41:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Konečně jsem se dostal k rozchození XBMC + VDR (satelitní TV) vč. HD, DO, atd. Protože jsem potřeboval funkční mix 5.1 zvuku, přešel jsem z spdif do AVR na klasickou vícekanálovou zvukovku a do AVR analogově do 6-kanálového vstupu. Docela mě překvapilo, že obyčejná Audiotrak Prodigy192 nejenom mně zní lépe než D/A převodníky v AVR HK430.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jupi
Hifista - zaslúžilec


Založený: 31 august 2011
Príspevky: 590
Bydlisko: skoro Bratislava

PríspevokZaslal: Št november 24, 2011 15:29:56    Predmet: Odpovedať s citátom

termit: Ako si skoncil s tym HTPC? Linux + MythTV? MythTV pozivam uz minimalne 4 roky. Viem, ze pisem trosku neskoro, ale mam rozbehane Analog TV, DVB-T aj DVB-S (4 satelity cez DISEQ prepinac).
_________________
SPX 2010, Revox A700, Technics SL1200 Mk2 + OpenAmp, Topping E70, RS-B965, Sony ST-SB920QS, ST-S311, TC-K808ES, K790ES, K670, CDP-915,CDP-791, DTC-790, Tascam MD-350, Akai DS-5, DPA 222 mkII Fast, Monolog (veľké bedne vo výstabe)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> HTPC, media streaming Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist