Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Výhybka a fázování
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So jún 07, 2008 18:08:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Akú prosím Vás minimálnu hodnotu kondenzátoru pred výškový reproduktor môžem použiť? Mal by plniť výlučne len ochrannú funkciu proti DC prúdu v čase poruchy. V aktívnej reprosústavy Behringer Truth B2031A je totiž nie celkom spoľahlivo našponovaný koncový stupeň LM3886T s napájaním +/-37,5V.

Výhybka je Linkwitz Riley, 4. st., s deliacou frekvenciou 2kHz, výškový reproduktor zapustený cca 20mm v širokom tvarovanom zvukovade ala Genelec. Výškový reproduktor vraj má 8ohm imp., ale podľa merania Rdc by som ho klasifikoval na menšiu impedanciu možno aj o 2 ohmy. Bedne kamarát používa na blízky posluch cca 1 až 1,5m.
Zvláštne je, ak sa súdruhovia z ČĽR nepomílili, že výškový reproduktor je prepólovaný voči basovému reproduktoru - elektricky v opačnej fáze.
Základný vzorec f=1/2TTRC poznám, len si neviem celkom dobre predstaviť súvislosti s predradeným filtrom 4.rádu. Nerád by som niečo domrvil.
Vopred ďakujem za prípadnú radu.

http://www.behringer.com/B2031A/index.cfm?lang=ENG


Naposledy upravil jmd dňa Ne jún 08, 2008 08:38:35, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: So jún 07, 2008 21:06:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Daj tam 4uf - pripoj za jazdy na ruzovom sume. Tam budes pocut kazdu aj malu zmenu strmosti. - T.j ci to nejako kurvi ten 4th rad. /ak nebudes pocut nic tak je nemozne aby to bolo pocut v hudobnom signale/

Ak ano daj 8 atd atd...

Potom to mozes pre absolutny pokoj audiofilskej duse bypasnut nejakym malickym mkpckom - mozem ti dat.

Ja by som na to isiel takto po sedlacky nakolko inak neviem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: So jún 07, 2008 22:08:39    Predmet: Odpovedať s citátom

a já bych si to odsimuloval Smile
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne jún 08, 2008 08:25:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak aby som začal podľa vzorca od 20uF, cca. od polovice rezonančného kmitočtu predradenej výhybky Wink
Tak či tak ma to nejak nenecháva na pokoji. Z nejakého dôvodu volili opačné fázovanie meničov - proti teórii. Niečo tým sledovali - kompenzovali. Nenaruším ich zámer?

S tým prihadzovaním kapacít a posluchom čo to spraví mi pridávate kopec práce. Jednak tu mám len jednu pokazenú - už opravenú reprobedňu, dá sa ale doviezť aj tá druhá. Ale nie je to jednoduché, laborovať, vymieňať... Teraz ešte pár hodín som sám doma, deti so ženou na Hadišti. No keď prídu bude musieť byť všetko na najvyššom nedostupnom mieste - v skriniach schované.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne jún 08, 2008 19:21:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Teorie je krásná, bohužel platí pouze pro ideální reproduktory s nulovou fází. Pro reálné repráky je nutné teorii přizpůsobit.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po február 16, 2009 10:21:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám trochu nejasnost, ještě obecně k "fázování" na dělícím kmitočtu. Je vůbec ta snaha rovnat naměřené fáze na ose "přes sebe" - tak, jak to vidíme u různých publikovaných výhybek (resp. na jejich simulacích) - to pravé, o co by se měl jeden v praxi snažit? Mám na mysli hlavně vliv na celkový vyzářený výkon. Pokud např. požadujeme rovnou osovou charakteristiku a rovné spektrum vyzářeného výkonu (v rámci možností - o tom už padla řeč jinde), kryje se vůbec tenhle požadavek se "soufázovým" vyzařováním na děličce? Nebo jak to vlastně je, co je důležitejší (proč) a jak (pokud) to souvisí se strmostí filtrů...?

Jedná se např. o ten známý test správného fázování "na propad", otočením polarity jednoho z měničů. Má tahle indikace na ose ve výsledku opravdu takovou důležitost, jaká je jí - jakousi zvyklostí - přikládána?

Čemu bych rozuměl, je upřednostnění kvality horizontální směrovky nad vertikální, i za cenu zhoršení výkonové charakteristiky, z nějakých psychoakustických důvodů...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
junglik
Hifista - pokročilec


Založený: 27 apríl 2010
Príspevky: 259
Bydlisko: Praha 4

PríspevokZaslal: St november 10, 2010 13:02:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Už jsi našel odpověď? Docela by mne to zajímalo. Taky mám pocit, že to někteří s tím fázováním trochu přehánějí...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St november 10, 2010 13:35:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Našel, stálo to spoustu času, úsilí i peněz, ale našel. A zpětně vidím svůj původní dotaz jako velice laický, naivní až asfaltérský. Nedivím se, že na něj už nikdo nereagoval... Mě by to taky nebavilo Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
junglik
Hifista - pokročilec


Založený: 27 apríl 2010
Príspevky: 259
Bydlisko: Praha 4

PríspevokZaslal: St november 10, 2010 14:48:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže už rovnáš fáze přes sebe Wink Je mi to jasné...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Pi november 19, 2010 08:37:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Ani ne, IMHO pro to není a priori dobrý důvod...aspoň ne tak, jak se to popisovalo, a už vůbec ne, pokud jde jen o nějakou jednu konkrétní frekvenční charakteristiku, byť přímého zvuku.

Edit: Přečetl jsem si ještě jednou pořádně svou otázku výše a až tak blbá se mi zase nezdá, ale téma je to tak obšírný, že je prakticky nemožný se o tom uceleně bavit přes forum.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist