Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Jak blufovat před audiofilem (aneb proč nejsem audiofil)

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po január 17, 2011 20:14:12    Predmet: Jak blufovat před audiofilem (aneb proč nejsem audiofil) Odpovedať s citátom

V tomto příspěvku
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=93682#93682
je odkaz na úžasnou stránku
http://www.sitola.cz/~antos/2009/11/21/jak-blufovat-pred-audiofilem-aneb-proc-nejsem-audiofil/

Protože mnozí jsou líní otevírat odkazy, zkopíroval jsem plné znění sem.
Doufám, že se potrefené husy nebudou bránit s odvoláním na autorská práva.
--------------------------------------------------------------------------------------
Jak blufovat před audiofilem (aneb proč nejsem audiofil)
Přestože my techničtěji zaměření dáváme obvykle v hodnocení zařízení pro záznam a reprodukci zvuku přednost termínům, jako zkreslení, šířka pásma, koeficient akustické pohltivosti a podobně, občas se nám stane, že se setkáme s audiofilem. Není třeba zoufat, je třeba být připraven.

Základním poznatkem k přežití, který je nutné si osvojit, že kvalifikací audiofila je, že má pocity. Zejména pocity z poslechu. Pocity následně ventiluje, obvykle na internetových diskusních fórech. Dále audiofil provozuje tuning svého akustického řetězce, kde obvyklým pořadím úprav jsou síťové (napájecí) kabely, filtrační prodlužky, signálové kabely, zesilovače, CD přehrávače, příznivci vinylu mění řemínky motorku gramofonu a podložky na talíři, reproduktory, pak dlouho nic, a nakonec se obvykle neprovedou žádné akustické úpravy poslechové místnosti, protože to manželka zarazila. Zajímavé je, že výměna manželek není u audiofilů tak častá, jako třeba výměna gramofonové přenosky.

Termíny, kterými audiofil popisuje své příjemné pocity ze zvuku, jsou typicky otevřený, čistý, přirozený. Basy bývají měkké a výšky medové (zvláště na elektronkových zesilovačích, já tomu říkám pět procent zkreslení, ale co už). Stereofonní vjem vytváří scénu, která má šířku a hloubku, přitom je zajímavé, že o výšce se v této souvislosti obvykle nehovoří. Nenechte se vyděsit, pokud uslyšíte i formulaci “scéna se dvojnásobně zvětšila” a hlavně se nikdy neptejte, jestli je to míněno v ploše, nebo v každém rozměru. Zvuk ve scéně je zaostřen, takže zpěvačka má ideálně ústa 5 cm široká (neptejte se, k čemu je taková velikost ideální). Audiofilova sestava má rozlišení, což přibližně znamená, kolik tam slyšíte detailů. Nesmí se to ale přehnat, protože pak hraje analyticky, což je fuj, fuj, fuj a nedá se to přece poslouchat. Dobré zařízení taky přenese všechen ten vzduch, ať už je to, co je to, a ať už to v nahrávce je nebo není.

Jakkoli to odporuje teorii informace, lepší sestava hraje lépe špatné nahrávky. Audiofilové tedy hledají způsob, jak učinit běžnou hudební produkci dostupnou na obvyklých nosičích poslouchatelnou. Nikdy se nesnažte audiofilovi radit, ať ten hnůj neposlouchá a najde si něco slušně nahraného. Z praktického hlediska se takového efektu dosahuje optimálně zesilovačem s dostatečným zkreslením, reproduktory, které nehrají basy, místností přetlumenou ve výškách a tím, že nemáte z poslechovky dveře do kuchyně, ve které vrčí lednice.

Nezbytně si při diskusi s audiofilem musíte opatrně zjistit, jestli je to audiofil analogový, nebo digitální. Pokud je audiofil analogový, věří tomu, že analog má nekonečné rozlišení. Nepřipomínejte mu, že mu to dost hatí fakt, že každá byť i pasivní součástka generuje šum, to nechce slyšet. Naopak šplhnete si použitím sousloví digitální zrnitost, což nesouvisí s krmením drůbeže odpočítaným počtem zrnek, ale s populární vírou, že když je digitalizované audio diskrétní, tak přece musí znít zrnitě. Pokud je audiofil naopak digitální, tak správné nahrávky jsou zásadně ty, co mají na krabičce napsáno DDD (tj. digi záznam, zpracování a mastering). Digitální audiofil nechce slyšet nic o tom, že ve skutečnosti při nahrávání byl signál mezi digitální a analogovou doménou převeden klidně i desetkrát. Zabodujete vhodným použitím termínu upsampling (upsampling v CD přehrávači je přece Dobro(TM)), a nebude vadit, že si to pletete s oversamplingem.

Nikdy, skutečně nikdy (a myslím to upřímně) neříkejte před audiofilem slova “slepý test“, případně “psychoakustika” jakožto zdůvodnění, proč (si myslí, že) něco slyší. Dozvěděli byste se spoustu ošklivých věcí nejen o slepých testech, ale zejména o sobě.

Ať už je audiofil jakéhokoli druhu, uděláte mu radost znalostí faktu, že kabely mohou být směrové. Sice přenášejí střídavý proud, ale to rozhodně nezabraňuje spoustě výrobců na kabel natisknout šipečky. A pozor, kabely, zvláště ty na nízkofrekvenční analogový signál, trpí strašlivým skin efektem. Co na tom, že se fyzikálně ve slyšitelném spektru téměř neprojevuje. Slyšet to prostě je a basta. Aby audiofil cokoli vylepšil, je ochoten provést demagnetizaci. Zatímco u magnetofonových hlav to má i fyzikální opodstatnění, audiofil demagnetizuje cokoli. Vinylové desky, kabeláž, CD, cokoli. Často se používá speciální nahrávka, která, dle popisu výrobce, demagnetizuje celý reprodukční řetězec. Je zajímavé, že audiofilové tím demagnetizují i permanentní magnety v reproduktorech, což člověk spíše nechce, nicméně v Bibli při potopě taky zapomněli, že tím nevyhubí ryby, a nic se nestalo.

Vrcholu blaha a techniky se dosahuje pomocí čehokoli s přívlastkem kvantový (ilustrační příklad). To je ovšem spíše rada pro výrobce voo-doo hifi pomůcek, protože tohle slovo začalo letět teprve nedávno a není ještě zcela vyčpělé. Předpovídám, že další bude “hadronový”, ale v Čechách se to neujme, protože to nápadně připomíná slovo hadr.

Doufám, že jsem laskavého čtenáře inspiroval k nějaké diskusi s pravověrným audiofilem, a přeji v tomto počínání příjemnou zábavu a hluboký umělecký zážitek.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Po január 17, 2011 20:58:37    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Slimak dňa Pi júl 27, 2012 12:15:09, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
sounds77
Hifista


Založený: 05 júl 2007
Príspevky: 227

PríspevokZaslal: Po január 17, 2011 21:12:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Nerob si z toho pr..l to je vážna vec. Nie je nad ,,kvetnatý´´ opis zvuku. Sametový, elektrónkový, vzdušný, mäkký, analógový, telá nástrojov......... . A pritom to kreslí ,,jak sviňa´´. Tož tak.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jardag69
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 710

PríspevokZaslal: Po január 17, 2011 21:17:16    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA ty jsi ůň Laughing
Jinak směrové kabely by snad měli označovat na které straně je více připojených stínících prvků.

_________________
HI-FI nejsou žádná kouzla (pro mně jo)
digital z PC, DAC TomasT, PM-AB1, Aircom Plus 50ohm, DIY Scan Speak (closed 2p), AKG K-701(old)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dhfool
Hifi expert


Založený: 26 december 2006
Príspevky: 1200
Bydlisko: ČR/Ol/Dr

PríspevokZaslal: Po január 17, 2011 23:36:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to pozor!!! Šipečka ukazuje VŽDY sever... takže kabely táhnou VŽDY od severu na jih. Jinak je všechno špatně a balalajka bude znít jak varhany...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Foxy
Hifista


Založený: 16 január 2008
Príspevky: 169

PríspevokZaslal: Ut január 18, 2011 00:32:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Tohle stojí také za přečtení...je to už dávná diskuze Smile

citácia:
Ony ty high-end věci od dobrých návrhářů jsou poctivě postavené elektronické mašinky, to zase jo. Ale kolik se na to nabalí okultního blábolení, to je často s podivem.
Jenomže některým mudrcům se fakt nedá vysvětlit, že je to jenom kus dobře fungujícího zařízení.


Jednou jsem "opravoval" víceméně bezvadně fungující zesilovač Mark Levinson (tak odhadem 400.000 Kč za kanál). Majitel ho přinesl s tím, že prý má rozjetou resonanci nutného minimálního síťového brumu. :-O
Když jsem se ho zeptal, jak dospěl k tomuto závěru (technicky je to pochopitelně blbost, nic takového neexistuje), tak mi řekl, že se to dozvěděl v jedné konferenci na Compuserve (tenkrát Net ještě nebyl). Že prý tyhle zesilovače mají speciálně vrtané chladicí otvory, aby brum 50 Hz síťového kmitočtu správně rezonoval s kmitočtem 50 Hz, který je nevyhnutelně přítomný v každé nahrávce.
Složitě popisoval teorii, jak se to bručení line těmi dírkami z bedny a tak nějak akusticky nuluje ten brum v originální nahrávce.
No budiž, zesilovač skutečně bzučel, takže jsem mu řekl, že mu to pošteluju.
Otevřel jsem to, přesně podle mého očekávání jsem dotáhnul povolený šroub kterým bylo dovnitř bedny přišroubované síťové toroidní trafo, mašinku jsem zase zavřel a bylo hotovo.
Ale protože jsem slušný člověk, tak jsem mu nenaúčtoval kalibraci resonance síťového kmitočtu za 20.000 Kč, ale odstranění závady v napájecím zdroji za 9.000 Kč.
A ten blb mně pak ještě pomluvil, že prý jsem to nemohl správně nakalibrovat, protože se mu to zdálo moc laciné. Sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: Ut január 18, 2011 07:25:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Má to i pokračování "O umění internetových diskusí o hifi". Laughing Pravdivé a výstižné Exclamation
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Troton
Site Admin


Založený: 11 august 2006
Príspevky: 2844
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut január 18, 2011 09:33:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Takato tema vzdy potesi. Rotfl
Kto ste to pisali, priznajte sa.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Ut január 18, 2011 12:36:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Mně to zas tak směšné nepřijde.

dobrá může být hádka třeba o tomto:



Jasně, že je to objektivně lepší, ale kdo, kde a na čem to může slyšet?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jardag69
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 710

PríspevokZaslal: Ut január 18, 2011 12:56:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Na něčem se špatným kabelem a špatným vstupem ? Možné výpadky ?
Proč je různá frekvence ?

_________________
HI-FI nejsou žádná kouzla (pro mně jo)
digital z PC, DAC TomasT, PM-AB1, Aircom Plus 50ohm, DIY Scan Speak (closed 2p), AKG K-701(old)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut január 18, 2011 14:03:11    Predmet: Odpovedať s citátom

jardag69 napísal:

Proč je různá frekvence ?


To vypadá na 176,4 vs. 192kHz, frekvence SPDIF i poměry by tomu odpovídaly.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: Ut január 18, 2011 14:26:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Psal to vášnivý čtenář hifi diskusních fór a dobrý pozorovatel... Já v těch textech vidím zopakované mnohé hlášky na audiofili od zde diskutujících mistrně zkompilované do jednoho textu...

Cool

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
david.a
Hifista


Založený: 28 jún 2009
Príspevky: 207
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ut január 18, 2011 15:26:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Oh, dekuji vsem. Priznavam se, je to muj web.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 18, 2011 18:42:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Já děkuji. Pevně doufám, že mě ten text pomůže na cestě k vysněnému cíli, abych ze sebe konečně přestal dělat idiota.
Když sečtu čas, který jsem za těch skoro deset roků strávil nesmyslným žvaněním na lopuchu a slovanetu,
tak jakoukoliv podřadnou brigádou bych si za tu dobu vydělal na aparát, který by mě bohatě vystačil až do smrti.
Mě už ten čas nikdo nevrátí, ale kdyby to mohlo posloužit alespoň jako varování pro ostatní, byla by to dejme tomu polehčující okolnost. Crying or Very sad
Headbang Headbang Headbang

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Slimak
Hifi expert


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 2249

PríspevokZaslal: Ut január 18, 2011 18:47:22    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil Slimak dňa Pi júl 27, 2012 12:13:54, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Woodgrouse
Nádejný hifista


Založený: 22 december 2006
Príspevky: 78

PríspevokZaslal: Ut január 18, 2011 19:44:26    Predmet: Odpovedať s citátom

opa - tobě pomůže jen jedno: Ustřihnout internet a začít konečně poslouchat MUZIKU !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: Ut január 18, 2011 20:56:34    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA

Poprvý s tebou 100% souhlasím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: St január 19, 2011 23:36:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Síce to sem úplne nepatrí, ale nechcel som zakladať ďalšie vlákno:
http://satko.blog.sme.sk/c/253706/Ako-hlboko-sa-da-ist.html#t2
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Pi január 21, 2011 22:30:59    Predmet: Odpovedať s citátom

„a zbytek je moje úžasné know-how, takže to neřeknu“ Laughing
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mongol
Hifista


Založený: 13 február 2007
Príspevky: 196

PríspevokZaslal: So január 22, 2011 10:30:31    Predmet: Odpovedať s citátom

veselé čtení, samozřejmě na zrnu, zaostření, zvětšení scény, 5cm ústech zpěvačky, rozlišení detailů a dalších citovaných faktech jeden článeček nic nemění, všetko to od svého rádijka denně vyžaduji
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jardag69
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 710

PríspevokZaslal: So január 22, 2011 12:06:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Největší scénu jsem slyšel z rádia když dávali záznam nějakého divadelního představení. MONO.
_________________
HI-FI nejsou žádná kouzla (pro mně jo)
digital z PC, DAC TomasT, PM-AB1, Aircom Plus 50ohm, DIY Scan Speak (closed 2p), AKG K-701(old)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: So január 22, 2011 13:24:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Jsem myslel, že vám největší scény dělaj manželky Smile
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: So január 22, 2011 14:30:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Pri ich opise by však boli veľmi OT Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist