Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Reprosústavy "Scott-Heron"
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Pi apríl 08, 2011 17:58:34    Predmet: Reprosústavy "Scott-Heron" Odpovedať s citátom

Páni a dáma, snáď nevyruším. Rád by som v tomto vlákne popísal a ukázal môj projekt reprosústav. Úvod bude obsiahly, ale dá sa preskočiť! :-)
Po rokoch počúvania dvaapolpásma osadeného Seasmi, vychádzajúceho z dvojpásmovky dr.Sýkoru v modrom AR z roku tuším 93, som sa rozhodol posunúť ďalej a keďže ja nerád kompromisné a medzikrokové riešenia (sú vždy najväčšou stratou peňazí) rozhodol som sa naplánovať všetko tak, aby aj táto sústava (podobne ako spomínaný Seas) slúžila aspoň tri päťročnice. :-)
Po celkom intenzívnom náhľade do aktuálnych "katalógov" som zistil, že to, čo by plne uspokojilo moje predstavy o zvuku, vizáži a zároveň malo "prekúsnuteľnú" cenu, sa mi zrejme zakúpiť nepodarí. Prebehol som výstavy, štúdiá, pódiá a veľa krát odchádzal sklamaný.. ..ak sklamanie nenastalo, tak hrala ozrutná šedá krabica s názvom (napríklad) Klein & Hummel, alebo nezohnateľná vintage skriňa (napríklad) JBL, alebo niečo, čo sa do obývačky prenáša ťažko (napríklad) L'acoustics.. ..všetky riešenia veľmi, alebo extrémne drahé, prípadne kvôli iným zádrheľom nepoužiteľné.
Preto, aj keď som to naozaj neplánoval, som na začiatku pekelne dlhej cesty.. ..dlhej hlavne vzhľadom na voľný čas dnešného "hypotéku divoko splácajúceho" mladého človeka. :-)))))

..úvodu ešte nie je koniec: Môj názor na dnešný reprosústavový "hájend" napíšem hneď na začiatku, aby nedošlo k nedorozumeniam. :-) Veľká väčšina ponúkaných produktov (aj keď priznávam - až také množstvá som toho nepočul a sem tam aj niečo nadchne) mi príde akási nudná, nemastná-neslaná, hudbu obchádzajúca.. ..a to dokonca aj v cenových kategóriách, kde by mala byť živá, mastná-slaná a do hudby naozaj intenzívne vťahujúca. Nerád také hudobnícke prirovnania (autor príspevku je skôr technik, aj keď nejaký ten nástroj rozozvučí), ale majú vôbec zmysel drobnôstky, kudrlinky, šušťanie saka, a jemný nádych tretieho speváka v druhom rade zboru oddelený od nádychu druhého speváka v treťom rade, keď ten celý reprodukovaný komplex akosi nenadchne??? Načo ten prečisťunký "vzduch" v najvyššej oktáve, keď "groove" mastiaceho bubeníka a rozbehnutého basgitaristu je len nejakým nerušivým plynúcim tokom, ktorý nedvíha zo stoličky? Nechcem samozrejme napísať, že oné detaily tam byť nemajú, (ak) sú v nahrávke, tak majú.. ..ale pri mnohých, aj všeobecne špičkovo hodnotených sústavách, mám zvláštne tušenie (hraničiace s istotou), že tieto onanistické drobnosti sú kupujúcim dávkované naviac, práve na úkor onej "živočíšnej podstaty hudby".. ..a túúú chcem počuť! :-)

Samozrejme, predchádzajúce trúfalé vety sú len pocitom nespokojného pisateľa a nikto sa s nimi nemusí stotožňovať. Ak prípadný čitateľ vidí vec inak, kľudne nech si ďalšie príspevky v tomto vlákne odpustí. Budú minimálne takto opovážlivé.

Koniec úvodu, sústava bude trojpásmová a len čo bude chvíľka napíšem už niečo konkrétne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
man.earth
Hifista - pokročilec


Založený: 02 február 2009
Príspevky: 277
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi apríl 08, 2011 19:28:50    Predmet: Odpovedať s citátom

vynasiel si koleso? tiez nemusim uplne rovne bedne typu monitor, mam rad stavnatejsi bas, ale to je o preferenciach posluchaca. Je vela ludi, ktorym akykolvek bas prekaza, co som si vsimol v poslednej dobe. Ak chces 3 pasmo zmestitelne do beznej obyvacky, scan speak 26w8867 je to prave a povedal by som v tej velkosti najlepsie.
_________________
SCAN SPEAK 26W+SEAS W18NX+SCAN SPEAK 2904/9800 DIY 3 WAY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: So apríl 09, 2011 12:14:22    Predmet: Odpovedať s citátom

O "rovných" a "krivých" bedniach som nepísal. Keby mi chýbali basy, kúpil by som si ekvalizér a nič by som nemusel vymýšľať. :-)))) Atribúty spomenuté vyššie, nesúvisia s frekvenčnou charakteristikou - to by bolo naozaj veľmi jednoduché. :-)
Scan Speak s hliníkovou membránou Ťa možno uspokojuje, pre môj zámer je ale sada TS postavená nevyhovujúco a zvuk, ktorý chcem dosiahnuť, by som z neho skôr nedostal. Úprimne - ako nezainteresovaný pozorovateľ mám pocit, že konštruktéri SS sa snažia zahrať skôr "nižšie" ako "lepšie", pri čom ja (osobná preferencia) radšej to "lepšie" aj na úkor "nie tak hlboko". :-)

Z desaťpalcov by môjmu zámeru naopak vyhovoval AudioTechnology Flexunits 10C77, ktorý by som skôr označil: "v tej velkosti najlepsie".
Ten je "naladený" úplne inak, návrhu nestála v ceste požiadavka na (z môjho pohľadu) zbytočne nízke Fs, ani komerčné požiadavky (hliník), membrána je podstatne lepšie tlmená, takže odpoveď na impulz nebude "vlnovka" ale "impulz".. ;-)

V každom prípade, použiť idem 12" menič.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: So apríl 09, 2011 14:44:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Nenaťahuj.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So apríl 09, 2011 15:43:02    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
takže odpoveď na impulz nebude "vlnovka" ale "impulz".. Wink

Smile , aký "impulz" sa asi dostane cez výhybku (jedno či aktívnu alebo pasívnu..),na basák, delený niekde do 300-500Hz? Takže odpoveď basáku na "impulz", ktorý bude vlastne "vlnovka" môže byť len "vlnovka", impulz to bude až keď sa to správne "poskladá" aj so stredmi a výškami. Z basáku impulz nikdy nevylezie."Rýchle" basy sú stredy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jardag69
Hifista - zaslúžilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 710

PríspevokZaslal: So apríl 09, 2011 16:24:25    Predmet: Odpovedať s citátom

BV to bude ten důvod, proč se na školách bouří proti státním maturitám Laughing
Ještě tak "Na cívce jako na dívce"

_________________
HI-FI nejsou žádná kouzla (pro mně jo)
digital z PC, DAC TomasT, PM-AB1, Aircom Plus 50ohm, DIY Scan Speak (closed 2p), AKG K-701(old)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So apríl 09, 2011 16:26:31    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
citácia:
takže odpoveď na impulz nebude "vlnovka" ale "impulz".. Wink

Smile , aký "impulz" sa asi dostane cez výhybku (jedno či aktívnu alebo pasívnu..),na basák, delený niekde do 300-500Hz? Takže odpoveď basáku na "impulz", ktorý bude vlastne "vlnovka" môže byť len "vlnovka", impulz to bude až keď sa to správne "poskladá" aj so stredmi a výškami. Z basáku impulz nikdy nevylezie."Rýchle" basy sú stredy.

Měl zřejmě na mysli rezonanci hliníkové membrány s velkým Q - velkým dozvukem. Tu lze skutečně odečítat přímo z impulsky opticky - takový je to problém, i když u basáku výhybkou řešitelný. U střeďáku už se breakup tvrdé membrány výhybkou vyřešit příliš nedá, vždycky zůstane ta pachuť kvůli typickému průběhu zkreslení.

Docela chápu averzi vůči SS hliníkovým basákům, i když jsou všeobecně dobré, mají malou citlivost (podle nezávislých měření ještě nižší než uvádí výrobce), což se pak musí velmi nesnadno dohánět zesilovačem. Zkreslení spodního konce také do jisté míry koresponduje s objemem reprosoustavy (a ta zase s citlivostí).

Všechno je to odvislé od místnosti a osobních požadavků. Mě třeba 10" s 90dB citlivostí stačí, ale už pomalu rozbíhám projekt s 15" Smile.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: So apríl 09, 2011 17:46:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán Bunta, samozrejme, dolná priepusť impulz "zaoblí", prípadne ho celý presmeruje na iný menič. Napriek tomu sa aj basové meniče impulzom testujú a niektorí výrobcovia (donedávna tuším aj Beyma) výsledok uvádzajú.. ..väčšina samozrejme NIE a vie prečo :-))) . Ako racionálne premýšľajúci technik zrejme namietnete, že to je signál s ktorým sa menič v korektnej aplikácii nikdy nestretne. Ja si napriek tomu myslím, že to význam má. Je mi jasné, že desiatky takýchto impulzov ste už videl a tak isto viete, že rozdiely na nábehovej strane až také veľké nie sú, resp. ich predradený filter zrovná. Tie "divošiny" vidieť hlavne na dobehovej strane! Tie "vlnovky" som myslel - tie ktoré si menič "vymyslí" po doznení impulzu.
Ostatne myslím, že si rozumieme - vo vašej najlepšej sústave ste tiež na basoch nepoužil žiadnu "hifi pneumatiku"... ..zrejme ste, rovnako ako ja, nechceli vytvoriť nejaký "malebne hrajúci sonusfaaaber".. .-)))))

2Check: myslím, že môžme hovoriť o "netlmenej" namiesto hliníkovej, nie je to vlastnosť len tohoto materiálu.

jarda: ????
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So apríl 09, 2011 21:25:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Aby sa tie rezonancie membrány vybudili, musí sa tam dostať signál, ktorý to urobí. Ak je rezonancia (breakup) membrány niekde na 1500Hz, tak signál obmedzený výhybou niekde do 500Hz to dosť ťažko vybudí. Stačí si to vyskúšať a presvedčiť sa meraním na akustickej strane .Tlmené dokmity (fyzikálna nevyhnutnosť) po doznení "impulzu", ktorý je pri basovom reproduktore s výhybkou viac sinusový burst ako impulz, sa najlepšie zatlmia aktívnym delením, budením zo zdroja s čo najmenšou impedanciou (a vhodnými vlastnoťami reproduktora), alebo použitím uzavretej ozvučnice (na úkor kmitočtového rozsahu). Vždy je to niečo za niečo. Ale to nie sú rezonacie membrány.
Nevidel som meranie impulznej odozvy u žiadneho basáku v datasheetoch (zrejme preto, žo to nemá zmysel..), u niektorých výšiek zato ano.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
man.earth
Hifista - pokročilec


Založený: 02 február 2009
Príspevky: 277
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: So apríl 09, 2011 21:40:25    Predmet: ss Odpovedať s citátom

Keby si videl impulzky z niektorych papierovych basakov, staci si nalistovat nejake Hobby Hifi, zistil by si, ze ten scanspeak je i bez vyhybky daleko lepsi, ako niektore papieraky, o skresleni ani nehovorim. Citlivost na spodku pasma, pod 100Hz, ma lepsiu ako ine papiere... A ten pre teba divny vyskac ss9800 posle textilne vysky velmi daleko, a neboj, nie je ucinkany, je to neutralny reprak, ale to by si ho musel najprv pocut a trochu sa s nim zoznamit. Toto vlakno mi pripada, ako ked chce student ohurit, ale este nevie, ze nevie...
_________________
SCAN SPEAK 26W+SEAS W18NX+SCAN SPEAK 2904/9800 DIY 3 WAY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 00:53:59    Predmet: Odpovedať s citátom

"Aby sa tie rezonancie membrány vybudili, musí sa tam dostať signál, ktorý to urobí."
Áno, píšete celkom presne o jasne definovanom breakupe zle navrhnutého hliníkového/magnéziového meniča. Ostré prevýšenie na fr. charakteristike na (trebarz) 4kHz sprevádzané obrovským skreslením treťou harmonickou na 1,3 kHz. Impulzná odozva na nábehovej strane dobrá, na dobehu prakticky sínusový priebeh so spomínanou frekvenciou a klesajúcou úrovňou. V tomto prípade stačí Váš postup - odfiltrovať všetko nad cca 1kHz a k celému problému nedôjde, resp. dôjde len v obmedzenej miere (konečná strmosť filtra). To sa však v praxi vždy nedá a sám viete, že je lepšie vybrať menič, ktorý sa chová "korektnejšie".
Celé to má ale aj iný rozmer - aj keď z priebehu tohoto impulzu odfiltrujete ono "vlnenie" spôsobené breakupom membrány, ostane väčšinou priebeh, ktorý má stále s (ideálnym) prudkým poklesom pramálo spoločného.
"Tlmené dokmity" (ako sám píšete) môžu byť totižto tlmené viac aj menej a okrem tlmenia "pohonom" (čiže z "elektrickej" strany), ktoré ste popísal, je tu aj zotrvačnosť danej Mms tlmená závesmi (mechanické tlmenie, vyjadrené nepriamo cez Cms). To sú parametre závislé od konštrukcie meniča (aj keď do toho ešte prehovorí ozvučnica).

Na obrázku 10" meniče. Všetky z jedného čísla nemeckého HobbyHifi, okno je dlhé 7ms. Vybral som extrémy z testu cca 15-tich 10". Konkrétne meniče môžem uviezť.. ..že je jeden z nich hliníkový ScanSpeak (aj keď nie manerthov obľúbený) sa dá tušiť. :-)))

Pre mňa je toto dôležitá informácia o chovaní meniča. Nič viac, nič menej.



impulzy_10_palcov.jpg
 Description:
 Filesize:  45.3 KB
 Viewed:  1038 Time(s)

impulzy_10_palcov.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 01:16:57    Predmet: Odpovedať s citátom

manearth, viem, že som nevďačný, chcel si poradiť niečo, o čom si skalopevne presvedčený, že to je to najlepšie existujúce. Žiaľ, z môjho poľadu a na moju aplikáciu určite nie. :-) Ak som ti šiahol na ScanSpeak hliník, možno ťa upokojí to, keď napíšem, že na trhu je rovnako obrovské množstvo meničov od iných výrobcov a s iným materiálom membrány (vrátane papieru), ktoré tiež nehodlám použiť, pretože ich nepovažujem za dobré. :-))))) Nejde o materiál membrány, nejde o výrobcu, to by bolo príliš jednoduché, ide o súbor parametrov smerujúci ku (mnou) požadovanému výsledku.
V úvode píšem, že chcem dosiahnuť výsledok INÝ ako je dnešný priemerný "highend", takže sa dá tušiť, že o ScanSpeakoch to asi nebude. :-) (a naozaj nebude!) Celkom zbytočne ich tu obhajuješ, ono vlastne ich tu ani nikto výrazne nekritizuje, len píše, že tebou odporúčaný "najlepší model" sa na jeho aplikáciu nehodí.

Mimochodom, prečo spomínaš nejaký výškáč o ktorom tu nebola ani zmienka? Nijaký SS9800 som nespomínal, vidíš to niekde? :-))))

Nevediaci študenti???.. ..aaaa, jasné, "vediaci" študent predsa musí vedieť, že ScanSpeak je najlepší! ..že mi to nedošlo!? :-)))))
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 06:18:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno, v tých obrázkoch sú informácie o vlastnostiach meničov, ktorú sú ale jasne viditeľné (peaky a rezoancie) aj z priebehu kmitočtovej charakteristiky.
Čo hovorím je to, že v reálnom použití tieto rozdiely prakticky zmiznú,. pretože taký "impulz" (skoková odozva), ktorým to merali cez výhybku basáku nikdy neprelezie, takže tie rezonancie nikdy nevybudí. Verím tomu, že žiadny normálny konštruktér nepoužije bas s breakupom mebrány na 1500Hz do dvojpásma s delením 2500Hz. Breakup napr. Al membrány pri 3500Hz pri 10" s doporučeným delením do 800Hz nepokladám za zle navrhnutý menič. Možno papierová mebrána ich bude mať lepšie utlmené, ale tam kde má kmitať ako piest (na basoch) sa bude prehýbať a skreslovať, a to v pásme kde sa obvykle používa, na rozdiel od toho rezonujúceho Al. To je všetko.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
man.earth
Hifista - pokročilec


Založený: 02 február 2009
Príspevky: 277
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 10:58:53    Predmet: ss Odpovedať s citátom

ok, zle som si precital tvoju vetu, ze ma hlinikovy SS uspokojuje a dal som si to do suvisu s mojim vyskacom. Basak 26W8867 vo svojej bedni nemam, ale chystam sa na neho. Robil som s nim bedne, nie pre mna, a viem, ako hra, co z tej tvojej teorie o impulzke ty nevycitas. A zase to cele motas, uz si pri magneziu a 1500Hz, ja som napisal konkretny basak pre pouzitie ako basak, a tam je to o dve triedy lepsie a v skresleni cistejsie ako vsetky ostatne menice, Dokonca breakupy su oproti ostatnim dost nizko, je to tvarom membrany... S cim s tebou plne suhlasim, je nepouzivat stredobasy z hliniku apod, pokial nechces stavat rovno stvorpasmo, kde sa daju spolahlivo lepsie typy ukocirovat. Z tvrdych membran na stredoch sa daju pouzit ale mnohe 5 palce, s breakupmi okolo 9kHz, tam problemy nenastavaju, len treba dobre vybrat menic. Kedze je ale na trhu kopec menicov bez "tvrdeho" breakupu, kazdy si vyberie. O tom to je. Len ty tu posobis dojmom, ze si stvoril Archu...
_________________
SCAN SPEAK 26W+SEAS W18NX+SCAN SPEAK 2904/9800 DIY 3 WAY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 11:02:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Teď se asi hodně zbourám, ale mám takový dotaz. Není možné, aby rezonanční chování tvrdé membrány vybudil akustickou vazbou středový reproduktor nacházející se pár centimetrů od basáku ?
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
man.earth
Hifista - pokročilec


Založený: 02 február 2009
Príspevky: 277
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 11:10:42    Predmet: Odpovedať s citátom

to myslis vazne? a co ked pri reprakoch zapiskas??? Very Happy
_________________
SCAN SPEAK 26W+SEAS W18NX+SCAN SPEAK 2904/9800 DIY 3 WAY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 12:14:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Až zapískaš hlasno tak sa zhúpnu basáky a ustrelí ti to výškáče.
opa: v tejto kategórii predpokladám že streďá s výškou budú mať samostatnú komoru oddelenú od basovej časti.
michal mishek: Nenaťahuj!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 15:29:57    Predmet: Odpovedať s citátom

michal mishek

Nejako mi unikol zmysel tvojho vagneho stylistickeho cvicenia. Nenapisal si co chces, co a ci potrebujes poradit, pripadne poradit druhym. Alebo si sa chcel iba pochvalit?

Mal si nas akoze navnadit ze ides robit hovadsky nekompromisne 3 pasmo s 12-palcovym basakom a budes si vyberat menice s dobrym CSD? alebo?

to je naozaj otazka.

Napisal si ze sa ti viac pacili monitory Klein and Hummel a stare asi monitory JBL. Ides robit nieco na ten styl a chces pravdepodobne pouzit menice AT. Lebo scan speak je nahovno. Asi vies ze AT a SS robil jeden konstrukter a zdielaju velmi podobny subor designovych kompromisov?

K tomu breakupu - aj ked je elektricky filtrovany, da sa vybudit mechanicky. Harmonickym skreslenim toho isteho repro.

Urcite by som to ale nepovazoval za zasadne kriterium pri vybere basaku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 18:51:23    Predmet: Odpovedať s citátom

tomtom
Ano, ten mechanizmus funguje. Ale budenie bude úmerné úrovni harmonických kmitočtov(skreslení), takže rádu %, a navyše reproduktory skresľujú hlavne 2. a 3. harmonickou. Pre delenie pod 500Hz a breakupy nad 1500Hz je to už skoro nereálne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 20:39:55    Predmet: Odpovedať s citátom

BASS:
Čo najmenej "dýchavičnosti", schopnosť pracovať v objeme cca 60l, ktorý bol stanovený zhruba podľa predstavy o veľkosti celej budúcej sústavy, čo najväčší priemer samotného meniča (samozrejme "zmestiteľný" do daného objemu), rozumná citlivosť. To boli moje základné požiadavky.. ..ktoré idú jasne proti sebe. :-)
Požiadavka na TS zjavná z predchádzajúcich príspevkov, zúžila výber na naozaj pár meničov (AT, Focal). Cestou by zrejme bola aj modifikácia profi meničov (píšem o 12"/30cm), ktoré vďaka silnému pohonu znesú značné zväčšenia Mms (na úkor citlivosti, čo väčšinou nie je problém). Žial dostať ich tam, kde by som si to predstavoval, by často chcelo aj mierne úpravy Cms do plusu (čiže "zpoddajnenie" závesov), čo sa už robí ťažšie ako pridávanie hmotnosti do kmit. systému. :-)))
Napriek tomu sa niektoré kusy B&C, Beyma (použitá p.Buntom), dva meniče od 18 Sound, javia ako dobre požiteľné. Samozrejme konštruktér musí počítať v vyššou rezonanciou a neschopnosťou zahrať extrémne nízko a to často krát ani (mylne rozšírený názor) vo veľkom pracovnom objeme. Samozrejme posledná veta platí pre kvalitné profimeniče (nízke Qts), NEPÍŠEM o prabiednej eminence beta, ktorá sa 200 litrovej ozvučnici cíti ako doma. :-)))
Ideálom by bola zlátanina niektorých vlastností z hifi a iných z profi - s tým myslím bude súhlasiť väčšina. :-)

Keby bol človek na mieste výrobcu, dalo by sa to celé riešiť inak, zrejme by som nakúpil všetko zo spomenutého, modifikoval, meral, počúval. :-)))) Domáci konštruktér má väčšinou len jednu "strelu" a tak som prípadné slepé uličky musel eliminovať. Požadovaný výsledok ma zaviedol do cenovej kategórie, ktorú tu väčšina bude nazývať šialenou. :-/

Philippe Lesage roky navrhoval reprá pre Audax a stojí za niekoľkými meničmi, ktoré tohoto výrobcu preslávili. Odchádza v roku 1990 a zakladá vlastný podnik s názvom PHL. Podobnosť s Dynaudio/SS - AudioTechnology sa priam ponúka, aj tu sú meniče "novej značky" dotiahnutejšie, nekompromisnejšie.. ..a drahšie. :-) Web mu roky stojí, naopak meniče PHL sa dajú vidieť v tom najlepšom z profi a "studio" ponuky.
Dostať sa len k zoznamu toho, čo fabrika skutočne vyrába je problém, množstvá modifikácií z každého modelu sú priam šialené a evidentne dokáže vytvoriť špeciály podľa požiadaviek zákazníka, teda presnejšie veľkoodberateľa. S domácim konštruktérom sa nepočíta.

PHL 4021 je práve takýto špeciál, takže na firemnom webe ho nenájdete. Mám informáciu (nie 100 percentnú), že táto modifikácia modelu 4020 je produktom pre nemeckého výrobcu štúdiových monitorov Klein&Hummel a niečo podobné sa dá vidieť na pozícii 12" v monitoroch Genelec.

Menič som objavil vďaka nemeckému distributérovi PHL, ktorý ho má v ponuke, a test v Klang+Ton mi hovorí, že je to "tá sada parametrov", ktorú by som si predstavoval.

Nemcami namerané dáta sa dajú nájsť tu:
http://lsv-achenbach.de/shop/images/kt_test_phl-b30-4021.jpg

simulácie tu:
http://lsv-achenbach.de/shop/images/kt_test_phl-b30-4021_abstimmung.jpg

Menič mám doma, prevedenie je (ako som už predtým pri PHL mal možnosť vidieť) stopercentné. Samozrejme dizajnových fetišistov neuspokojí a kôš zvláštneho tvaru (možnosť skladať meniče bližšie k sebe, čo je v profi niekedy dôležité) budem musieť zakryť nejakým prstencom (výzor by som prežil, ale chcelo by to zložité zafrézovanie pre zapustenie). "Asfaltované" závesy chytajú špinu a prvých pár dní bola aj samotná membrána zvláštne lepkavá. ..hrôzy, ktoré by ma pri nákupe Seasu určite nečakali. :-)))))
Menič má za sebou meranie TS, žiaľ bola to taká rýchlovka do ktorej som natlačil môjho merača 5 minút pred odchodom, nemali sme ani poriadnu váhu a menič bol priamo vytiahnutý z krabice, preto ak sa nikto nenahnevá, zverejním až serióznejšie meranie po aspoň zbežnom rozohraní. V každom prípade výsledok bol tam, kde som ho očakával: Fs vyššie, BL mierne nižšie, Mms nižšia, citlivosť oproti datasheetu vyššia.





















Praktikov a racionalistov upozorňujem, že prachovka utkaná z uhlíku vo mne nevyvoláva žiadne vnútorné chvenie, nebola dôvodom nákupu a ak by to išlo, tak by som ju (podobne ako v Genelecu) vymenil za obyčajnú. :-)

PHL bude hore hrať do 400-500Hz, bude v bassreflexe v objeme 60l.

Bubuxinovi sa ospravedlňujem za naťahovanie, ďalej to už určite pôjde rýchlejšie! :-)
Obrázky sa dajú po kliknutí zväčšiť..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Ne apríl 10, 2011 20:48:38    Predmet: Odpovedať s citátom

2tomtom: (1. príspevok, 1.radok) "Rád by som v tomto vlákne popísal a ukázal môj projekt reprosústav".
Samozrejme za prípadné pripomienky a dobre mienené rady, doporučenia, upozornenia.. ..vopred ďakujem!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: Po apríl 11, 2011 08:13:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Ok

ja len, ze si zacal trosku rozvlacne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: Po apríl 11, 2011 09:05:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Je pozoruhodné, že drahý moderný menič nedosiahne parametre (THD, utlmenie breakupov) vývojovo 30 rokov starého JBL, čo mám v 250Ti Jubilee.
http://www.audioheritage.org/vbulletin/showthread.php?10665-LE14H-1
Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po apríl 11, 2011 09:57:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Proč by právě tento reproduktor (PHL 4021) měl být tím pravým, který splní přání ze začátku vlákna ?
Ty špičky na 2k, 3k, 4k odhadem až +10 dB se mi vůbec nelíbí.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Po apríl 11, 2011 10:36:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Ľuboš: Áno, máš tam špičkový menič! Kiež by JBL také ponúkalo aj dnes! :-I ..ak by aj áno, mám istotu, že lacnejší ako toho PHL by nebol (viď ceny ich profi meničov). :-/ Vtedy to (aspoň myslím) zodpovedalo dnešnej rade Everest.
Ináč je to skôr 13-14" (plochou membrány) a breakupy sú zatlmené jej vlnkovaním. V tvojej 4 pásmovke by ich absencia zrejme nevadila, v rade TI sa ale myslím robil aj menší model s maličkým streďákom (4-5"), kde hral tento bas podstatne vyššie.

Ostatne ja "vintage JBL" môžem, aj keď tvoju sústavu som nepočul, už z lacnejších modelov LE mi je jasné, že zle si nekúpil.. ..ale to ti určite písať nemusím! :-)))
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
michal mishek
Hifista - pokročilec


Založený: 11 január 2009
Príspevky: 344
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Po apríl 11, 2011 10:51:23    Predmet: Odpovedať s citátom

2Opa: Úplne "pravým" zase nie je (mimochodom aj kvôli cene) ale ináč spĺňa moje požiadavky asi najviac z toho, čo som našiel. :-) Ak to chceš nejako v krátkosti zhrnúť, tak "nepoddimenzovaný pohon", mechanické tlmenie výrazne nad tým, čo je dnes štandardom, schopnosť pracovať v relatívne malom objeme (na priemer membrány) a ísť pri tom (pre mňa) dostatočne nízko. Slušná citlivosť, priebeh harmonických skreslení bez výrazných anomálií (v pracovnom pásme a dostatočne vysoko nad ním) pri čom aj ich absolútna hodnota je pre mňa vyhovujúca, veľký priemer cievky a z nej vyplývajúca malá termická kompresia a vysoká zaťažiteľnosť, atd. atd. Samozrejme, celý komplex TS parametrov je zviazaný, takže napríklad to nadpriemerné mechanické tlmenie si vyberie daň vo forme vysokej Fs, ktorú tu výrobca tlačil dole veľkou Mms, tá si zase pýta silný pohon aby tých 140g rozhýbal, takže vzadu sú kilá železa a BL je 21,5 čo je v bežnom hifi hodnota nevídaná (vzhľadom na bežne malé Mms ale ani nie nevyhnutná).. ..v opise "súvislostí" by sa dalo pokračovať, zhrnul by som to tak, že pre mňa je toto "vyvážené".

Ak chceš empirickú skúsenosť, tak pravý by mal byť preto, lebo jeho parametre sú postavené zhruba tam, kde sú parametre basákov sústav, ktoré ma zvukovo oslovujú. :-)))

Spomínané peaky nie sú pre mňa zásadným problémom, sú dostatočne vzdialené od pracovného pásma a priebeh skreslení ukazuje aj to, že nebudú budené ani harmonickou nižších tónov ktoré ešte v pracovnom pásme sú. Tento posledný odstavček platí pri delení max 500Hz so strmosťou aspoň 12dB/oct, čo bude splnené.


Naposledy upravil michal mishek dňa Po apríl 11, 2011 11:42:37, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: Po apríl 11, 2011 10:57:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Posielam ti odkazy, vhodné na inšpiráciu ako sú 250Ti spravené a zapojené:
http://www.audioheritage.org/vbulletin/showthread.php?3590-250ti-jubilee-network-diagram/page2

http://www.audioheritage.org/vbulletin/showthread.php?3590-250ti-jubilee-network-diagram

a CSD použitých repro - post 33,34:
http://www.audioheritage.org/vbulletin/showthread.php?21421-Biamped-L250ti-Jubilee-Clone/page2&highlight=jubilee
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
babaudio
Hifista - zaslúžilec


Založený: 16 február 2007
Príspevky: 867
Bydlisko: Jablonka

PríspevokZaslal: Po apríl 11, 2011 11:06:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Som zvedavý čo použiješ pre stredy a čo na výšku ?

dávnejšie som sa zaoberal
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=4678&postdays=0&postorder=asc&highlight=6nd430&start=0

ale naštastie som sa do toho nepustil a zohnal 250Ti Jubilee.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: Po apríl 11, 2011 11:23:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Mna to vzdy zaujalo, preco su PHL tak dobre hodnotene a pouzite vo vela zaujimavych projektoch, ked som nikde nevidel nejake meranie, podla ktoreho by mali byt super. Vsetky merania co som videl boli len priemerne.
Neviem dokonca ci vobec PHL pouziva skrataky. Tym ale vobec nechcem povedat, ze su zle. Nikdy som ich nevidel

Lubo
S tym JBL uz neprovokuj Smile Vsak ale ani nic nove sa odvtedy nevymyslelo, cim by sa ten menic dal vylepsit. Len JBL to este dotiahli do ad-absurdum v novych k2, aj ked to uz je asi akademicke zlepsovanie.

K tym bednam - ak by som robil 3 pasmo /nerobil by som ho/ tak basy urcite v aktive. Hladat menic podla TS ta nuti robit uplne zbytocne kompromisy.

Vid bedne pana Buntu ako pozitivny priklad tohoto riesenia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mongol
Hifista


Založený: 13 február 2007
Príspevky: 196

PríspevokZaslal: Po apríl 11, 2011 11:42:42    Predmet: Odpovedať s citátom

ale on snad bude dělat mrňavý aktiv, k tomu vybral ten malý basáček,
http://www.neumann-kh-line.com/neumann-kh/home_en.nsf/root/prof-monitoring_studio-monitors_main-monitors_O500C
spíš by mě michal zajímalo kde a na jaký nástroj hraješ? Asi jsem to někde přeskočil.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Ďalšia
Strana 1 z 14

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist