Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Checkova místnost
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: St jún 01, 2011 23:54:17    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Zájemci o mechanismy prostorového vnímání - z dadaftova příspěvku, prosím, nečerpejte. Zkuste jiné prameny:

http://www.cnel.ufl.edu/~meena/ASPHearing2007.pdf

www.cnel.ufl.edu/~meena/Lecture2.ppt


V podobném levelu, ale lepší: An Introduction to the Psychology of Hearing. B.C.J.Moore v NKP
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št jún 02, 2011 06:10:44    Predmet: Odpovedať s citátom

V tom pdf, co jsem nalinkoval, je docela závažný překlep. Minimální detekovatelný časový rozdíl mezi 2 ušima je 10-20us, nikoliv 10-20ms, jak je v prezenatci. Odpovídající rozdíl dráhy 0,7cm je uvedený správně. Asi je to překlep, protože v jiných prezenacích to má autorka správně. Checkovi se to může zdát OT, ale podle mě je dobré si základní fakta o slyšení uvědomovat, pokud se mluví o akustice prostoru.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Št jún 02, 2011 12:08:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Problém je akorát ten, že diskuse na téma slyšení a vnímání zvuku vždycky vznítí reakce rádoby odborníků, kteří začnou psát jakési dlouhé příspěvky plné hifismů...
Upřímně, svoje napsali Bobo a Methman a to jsou asi tak jediní dva, od kterých si to rád přečtu.

Proč blbnu s rezonátory? Chci zvládnout nejvíc problematické módy místnosti, jejichž Q/vyška v dB převyšuje Q/výšku v dB zatlumených rezonátorů. Dá se to samozřejmě ukázat na CSD, stejně jako možno přímo odečítat z impulsky Smile.
Takže ano, výroba úzkopásmových rezonátorůch kopírujících módy místnosti (alespoň několik nejhorších) s nižším Q/výškou dB. Širokopásmové rezonátory panelového typu vyrobit nelze. Když by měly mít nulový vlastní dozvuk, tak ztratí násobně větší pohltivost tlumícího materiálu a přestanou býti rezonátory.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Št jún 02, 2011 23:00:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Na jednom místě má maximum více módů, ale ty budeš mít k dispozici jen jedno úzké pásmo. Co ty další? Jak budeš tlumit nějakých 10-12 axiálních módů a dalších 30 vyšších, které budou pod Schroederovou frekvencí?
Nejen proto je smysluplnější mít nízkofrekvenční tlumení trochu více širokopásmové, s max. účinkem mezi 60-120Hz. Nic co by nemělo být neproveditelné. Nakonec anglicky by jsi měl umět, informační zdroje jsou ti známé, tak proč vymýšlet něco co je desítky let vymyšlené?
Ještě jednu poznámku praktického rázu si dovolím. Modulární systém se v BBC dělal proto, aby si nechali vyrobit univerzální pixly a pak z nich upravili libovolná studia dle momentálních potřeb. Doma přece žádnou univerzálnost ani demontovatelnost nepotřebuješ. Můžeš si to vyrobit na míru svému pokoji a definitivně.
Přiznám se, že mám trochu problém pochopit tvojí terminologii. Co si mám představit pod dozvukem rezonátorů? Účinnost?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 06:34:57    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Pojem laterizace se používá pro zdánlivé umístění zdroje uvnitř hlavy (klasický příklad sluchátek) a v lokalizaci nepřechází.

lateralizace nemá se sluchátky nic společného. probíhá vždy a neustále a vždy lokalizaci PŘEDCHÁZÍ (písmenko sem, písmenko tam).

když něco nesedí v tom nejzákladnějším, nesedí ani v tom, co následuje.

citácia:
zkus požádat Alesku ať ti to, co jsem se tady snažil popsat, předvede v praxi. u něj uslyšíš, jak náš mozek funguje...

citácia:
Netřeba. Vyfukováním cigaretového kouře do umyvadla zlato nevzniká.

ano. toho jsem se bál. poslechové dojmy jsou zcela banální a zanedbatelná prkotina, kterou netřeba brát v potaz.

ještě jednou: nemluvím tady o principech lokalizace fantómových zdrojů jako ty. fantómové zdroje ve své podstatě neexistují (proto se tak koneckonců jmenují) a namlouvat si, že můžeš každý z nich lokalizovat zvlášť je nesmysl.
mluvím o stereu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 06:48:47    Predmet: Odpovedať s citátom

p.s. popírat empirii jako zdroj poznání je cesta do pekel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 09:37:48    Predmet: Odpovedať s citátom

MethMan píše:
citácia:
Auditorní systém (AS) v případě lokalizace fantomových zdrojů funguje poněkud složitějším způsobem než se všeobecně myslí. Prvotně se zpracovává signál z každého zdroje zvlášť (odlišně od teorie o součtové lokalizaci a průměrném spektru) a zpracování je "dvoustupňové". Nejprve si AS určí kde jednotlivé zdroje jsou a až potom je schopen s nimi efektivně dále pracovat. Narušení této prvotní lokalizace vede k rozostření fantomu a zároveň ke koloraci. Časově jde max. o první 2 ms. Po určení umístění zdrojů, jsou signály zpracovány v "Gestalt" stupni (gestalt - nepřekládaný výraz, znamená přibližně "vlastnosti") V rámci gestaltu pak dochází k dekoloraci, vědomému výběru atd.)

fantómový zdroj ŽÁDNÝ SIGNÁL NEVYDÁVÁ. kapišto?
pojďme se bavit o stereu. o dvou kanálech a jejich vzájemných vztazích.

pokud jde o znalost pramenů, nikdy bych si o tobě nedovolil tvrdit to, co s tak samozřejmou lehkostí tvrdíš ty o mě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 09:45:59    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:
Problém je akorát ten, že diskuse na téma slyšení a vnímání zvuku vždycky vznítí reakce rádoby odborníků, kteří začnou psát jakési dlouhé příspěvky plné hifismů...


Ano, to se děje. Doufal jsem, že se to týká hlavně fóra HN, a proto jsem tam přestal psát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 10:09:21    Predmet: Odpovedať s citátom

dobrá. nebudu se vtírat mezi experty.

nicméně věty Velkého Boba:
citácia:
Základním cílem výzkumu v oblasti reprodukce zvuku pokud se prostorového slyšení týká by mělo být především zjištění a zdůvodnění, proč vůbec něco jako prostorový dojem při reprodukci vzniká a jak se to děje. To je stále nedořešený problém a vše, co na toto téma bylo napsáno, jsou víceméně hypotézy doprovázené empirickou argumentací a trochou teorie v podobě nějakých těch vzorečků.


stále platí a jestli myslíte, že MathMetovo blábolení na tom něco mění, Vaše věc.
já věřím uším.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 10:37:36    Predmet: Odpovedať s citátom

poslední věta:

MethMan píše:
citácia:
Vliv místnosti je zcela odlišné téma.


vzpamatuj se, člověče!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 10:52:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Methman: Prosímtě, můžeš mi dát nějaký link na širokopásmový pohlcovadlo módů? Protože se obávám, že to co jsem našel jako wideband absorbery, se tak jenom tváří.
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 10:58:55    Predmet: Odpovedať s citátom

dadafT napísal:

já věřím uším.


Já těm tvým ne, dobře si vzpomínám na otáčení beden od posluchače a bláboly kolem zvukového pole v místnosti. Není to nic než diletantismus.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 11:18:39    Predmet: Odpovedať s citátom

a/ o mých uších už pěkně dlouho nejde řeč
b/ včera není dnes

tečka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 13:54:12    Predmet: Odpovedať s citátom

dadafT napísal:
fantómový zdroj ŽÁDNÝ SIGNÁL NEVYDÁVÁ. kapišto? ...

Kapíruju. Každý, kdo má trochu o věci ánung pochopil, že od 2. věty se mluvý o REÁLNÝCH zdrojích. Poukaz na tvou neznalost se mi, sorry, píše lehko, protože mi příjde zjevná. Psychoakustice se věnuji už pěkných pár let a je to opravdu dost složitá věc. Přesně formulovat věty o takto složité věci pro mě není lehké i proto, že o tom běžně nepíšu. Pokud pak čtu, že mě chytá za slovíčko někdo, kdo nepochopil implicitně jasnou věc a pak napíše: vzpamatuj se, blábolíš a pojď si povídat o stereu, je jasné, že ztrácím čas.
Já svým uším jen tak nevěřím. Zkus to taky. Je to bezva. Šetří to čas, nervy a často i peníze. Nemáš pak problém přijímat myšlenky ostatních podepřené objektivními důkazy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 14:38:51    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:
Methman: Prosímtě, můžeš mi dát nějaký link na širokopásmový pohlcovadlo módů? Protože se obávám, že to co jsem našel jako wideband absorbery, se tak jenom tváří.


Mám pocit, že jsme se o tom už jednou bavili. Co takhle SDK předstěna? Je jen třeba ohlídat montáž tak, aby celá konstrukce byla co nejpoddajnější a měla nějaké tlumení vlastních kmitů (ať už formou tlumeného sendviče, nebo jinak). Linky nemám, komerční výrobek jsem viděl kdysi jen jeden. Jinak zkus knihy A. Everesta, Toole o tom moc nepíše, nejvíc bych čekal v Premium HT od Geddese. Pak diyaudio a další. Ono toho moc není z důvodu, že málokdo chápe smysl a potřebu LF tlumení. A z těch mála jich spousta skončí u tzv. basové pasti a dělají si doma špatné bezdozvukové komory.
Nemá smysl hledat widebandy ani broadbandy, protože kmitací panely, a rezonátory přesně to nejsou. Jsou účinné okolo 1-2 oktávy, jinak účinnost ztrácí. To je z pohledu akustiků "úzkopásmové"
Při mé rekonstrukci bytu jsem právě měl něco takového navržené, ale sádrokartonáři, kterým jsem nemohl stát za zády a hlídat je, si to udělali po svém a tedy příliš pevné. Z měření vidím, že tlumení na NF nad 50Hz má účinnost asi 0,3-0,4. Nicméně oproti masivním cihlovým zdím to je aspoň něco. Nevím jaké účinnosti se dá reálně dosáhnout, ale vím jistě, že by to mohlo být lepší.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 14:51:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Též bych byl pro stěnu a la kmitající panel. Checku, proč se neobrátíš na Bohouše? On určitě řadu podobných věcí realizoval, rezonátory jsou IMO krok stranou, ale je to Tvoje věc.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dadafT
Hifista


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 132
Bydlisko: ostrava

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 15:13:35    Predmet: Odpovedať s citátom

MethMan napísal:
dadafT napísal:
fantómový zdroj ŽÁDNÝ SIGNÁL NEVYDÁVÁ. kapišto? ...

Kapíruju. Každý, kdo má trochu o věci ánung pochopil, že od 2. věty se mluvý o REÁLNÝCH zdrojích. Poukaz na tvou neznalost se mi, sorry, píše lehko, protože mi příjde zjevná. Psychoakustice se věnuji už pěkných pár let a je to opravdu dost složitá věc. Přesně formulovat věty o takto složité věci pro mě není lehké i proto, že o tom běžně nepíšu. Pokud pak čtu, že mě chytá za slovíčko někdo, kdo nepochopil implicitně jasnou věc a pak napíše: vzpamatuj se, blábolíš a pojď si povídat o stereu, je jasné, že ztrácím čas.
Já svým uším jen tak nevěřím. Zkus to taky. Je to bezva. Šetří to čas, nervy a často i peníze. Nemáš pak problém přijímat myšlenky ostatních podepřené objektivními důkazy.

výborně. já zhruba 3 roky.

dobrá. když si odmyslím omáčku, tak ta citovaná věta zní: Auditorní systém (AS) v případě lokalizace fantomových zdrojů prvotně zpracovává signál z každého zdroje zvlášť. těžko ji chápat jinak, než jak jsem si ji vyložil já a je fajn, že se to vyjasnilo. co se říct dá, dá se říct přesně. jinak bychom se nedomluvili.
došlo mi jak to myslíš.
přesto si nemyslím, že náš auditorní systém prvotně zpracovává signál z každého zdroje.
otázka: co je vlastně pro AS těmi "zdroji"?
bučící krávy? reprobedny?? uši???

návrh: co než se zabývat fantómovými zdroj, zabývat se raději těmi reálnými?
co, než dumat jak něco lokalizovat (fantóm), podumat o tom, aby to (reprobedny) lokalizovat žádným způsobem nešlo?
kdyby to nešlo, co by zbylo?

rád bych to s někým probral. máš zájem nebo se budeme prudit?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 15:25:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Jsou někde v krátkosti rozvedené principy sdk předstěny a měření před a po? Protože já mám pocit, že je to prachsprostý kmitající panel, na jakém pracuji, akorát z jiného materiálu.
Respektive panel nekmitá jako hmotnost/poddajnost ale jako tlumené ohybové módy. To je jeden společný omyl všech knižek s jedním univerzálním vzorečkem, který prostě neplatí.

Bobo je jediný člověk, který o rezonátory projevil zájem, posílal jsem mu všechna svoje měření. Ze zkoušených měřící metod: poklep paličkou a snímání mikrofonem; buzení reprákem a snímání vibrometrem; buzení reprákem a snimání mikrofonem uvnitř/vně se ta poslední metoda ukázala jako nejlepší, i když má svoje mouchy.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 16:31:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Samozřejmě že jde o prachsprostý kmitající panel. On ten vzoreček platí, jen nelze ve skutečnosti dosáhnout podmínek, za kterých platí.
Právě proto, že se ve skutečnosti prohýbá a vlní, protože je na různých místech jeho povrchu rozdílný okamžitý tlak, píšu výše "tlumený sendvič". Mám na mysli konstrukci SDK-tlumení-SDK. Já jsem použil lepidlo na dřevěné konstrukce - v dohledné době nevytvrdne a má velké vnitřní tření. Ale dokážu si představit i použití silikonu nebo polyuretanu.
U módů, které jsou kolmé ke stěně to ovšem jako deska na vzduchovém polštáři funguje - tedy - měla by fungovat. Poddajnost celé konstrukce je podmínkou její správné funkce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 16:46:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Já ti můžu říct, že poddajnost okrajů není dostatečná ani při montáži na měkkou gumu jako závěs. Zkrátka se to pořád a stále chová jako ohybový mód a nelze se toho zbavit.
Jestli je mód kolmý nebo ne, na tom nezáleží.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 16:47:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Tohle už tu asi bylo, že:


absorb1s.PNG
 Description:
 Filesize:  112.11 KB
 Viewed:  578 Time(s)

absorb1s.PNG



absorb2s.PNG
 Description:
 Filesize:  86.55 KB
 Viewed:  555 Time(s)

absorb2s.PNG


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 17:00:18    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: Ano, tohle píšou všude a přitom to vůbec neplatí. Jsou to všechno s prominutím jenom všeobecné kecy, jak by to mohlo fungovat, kdyby neexistovalo 10 dominantních jevů.
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 17:10:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Pak je na tobě vytvořit fungující teorii.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 20:02:16    Predmet: Odpovedať s citátom

MethMan napísal:
...Při mé rekonstrukci bytu jsem právě měl něco takového navržené, ale sádrokartonáři, kterým jsem nemohl stát za zády a hlídat je, si to udělali po svém a tedy příliš pevné.


Ale sádrokarton je sám o sobě dost tvrdý a tak zřejmě taky bude kmitat na určitých kmitočtech. To by muselo být opravdu nějaké bláto, co třeba hobra, která se dává pod plovoucí parkety ?
Dvě desky hobry, mezi ně gumová díratá rohožka jako voštinový střed sendviče.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Pi jún 03, 2011 22:10:14    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:
Já ti můžu říct, že poddajnost okrajů není dostatečná ani při montáži na měkkou gumu jako závěs. Zkrátka se to pořád a stále chová jako ohybový mód a nelze se toho zbavit.
Jestli je mód kolmý nebo ne, na tom nezáleží.


Špatně jsi mě pochopil. Chyběla čárka ve větě: U módů, které jsou kolmé ke stěně, ... Všechny módy jsou kolmé k hranici objemu.
Co se myslí ohybovým módem? že se panel prohýbá? Utlumit vlastní rezonace panelu není nic složitého, tak v čem je problém?
Jednu věc na tobě nepochopím. To sebevědomí tvrdit o něčem, že to vůbec neplatí. Ani na vteřinu nepřemýšlíš, že by chyba mohla být na tvé straně.

opa: je prakticky jedno z čeho to je. O tuhosti prvku ze kterého to je vyrobeno to není. SDK je prostě jen praktický, levný a dostupný. Nezasekávej se jako check na podružnosti vlastních rezonancí panelu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So jún 04, 2011 12:10:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych rezonance poddajnost/hmotnost strašně rád dosáhnul, ale z 30ti kusů různých rezonátorů, které jsem postavil a změřil často několika různými metodami, se mi nic takového nepodařilo.
Nějaké sandwiche jsou ještě v plánu, ale nevěřím tomu. Cíle - rezonance na/pod 42Hz - se už podařilo dosáhnout ohybovým módem.

Mě zase baví, jak sebevědomě tvrdíš, jaká to není brnkačka. Ale aspoň se mnou někdo rozumně diskutuje na dané téma.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So jún 04, 2011 12:30:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak se dohodněte, vadí rezonance panelu, nebo nevadí ?
Pokud ano, tak na materiálu panelu a jeho tlumení záleží a to že velmi.
Pokud si panel může rezonovat, jak se mu zachce, tak jsem to nepochopil a vzdávám se hlasování. Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Ne jún 05, 2011 23:10:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevadí. Je to nevyhnutelné. Aby tlumení NF rezonancí místnosti fungovalo, je třeba ho umístit alespoň na jednu z protilehlých stěn.
Představ si, první dva axiální módy v místnosti ve které sedíš. Jeden má maximum tlaku na levé/pravé stěně a druhý na přední/zadní. Podívej se na jednu stěnu a představ si, že jsou oba módy buzeny stejně širokopásmovým signálem. Stojatá vlna kolmo na stěnu způsobí, že máš na celém povrchu stěny maximum tlaku stojatá vlna rovnoběžná s tou samou stěnou má maxima na okrajích a minimum uprostřed. Je jednoduché si představit, že na povrchu stěny je místně i časově poměnlivý tlak. Pokud tedy stěna není zcela tuhá a to by neměla, jinak by nic netlumila, musí se poddat a ten pohyb musí být tlumený. V případě ohybu panelu panelem samotným, v případě jeho pohybu, tlumením v mezeře.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne jún 05, 2011 23:27:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Co jsi tím chtěl říci? Kde se nacházejí maxima tlaku trojrozměrné kamenné jeskyně je nám všem jasné.Pro skutečnou místnost jsem to už z menší části měřil - nechová se to přesně podle té trojrozměrné kamenné jeskyně - bohudík.
Časově proměnným tlakem myslíš co? Asi nemáš na mysli atmosférický.

Aby bylo jasno, podle tebe tlumí panel prohybem v širokém (půl až celá oktáva) spektru frekvencí nebo jenom na rezonancích (ať už ohybových nebo hmotnost/poddajnost)?

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Po jún 06, 2011 10:03:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Psal jsem to pro opa. Domnívám se, že mu to tak jasné není, když se tak na to ptá. Pochopitelně, že v reálné místnosti to nejde naměřit, protože místnosti nejsou akusticky symetrické, nejsou pravoúhlé a hranice nemají pouze reálnou složku impedance.
check napísal:
Časově proměnným tlakem myslíš co? Asi nemáš na mysli atmosférický.

Myslím tím okamžitý tlak.

check napísal:
Aby bylo jasno, podle tebe tlumí panel prohybem v širokém (půl až celá oktáva) spektru frekvencí nebo jenom na rezonancích (ať už ohybových nebo hmotnost/poddajnost)?

Je to složené z průhybu ve směru kolmém a z průhybů jak se panel vlní. Podle toho jaký okamžitý tlak na panel působí.
Maximum účinku je okolo rezonancí. Jde o to použít panel, který má rezonance nějakým způsobem tlumené, a proto s širším BW. Proto jednovrstvé konstrukce z tvrdého materiálu (plech, sololit, překližka a co já vím co jsi ještě zkoušel) mají rezonance ostré a odebírají energii módu v úzkém pásmu. Nevím jestli jsi zkoušel lino nebo asfaltovou lepenku, neměly by ji mít tak ostrou stejně jako proklamovaný sendvič.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia
Strana 6 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist