Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

PRE4 - poor man's highend preamp, N-JFET
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Štúdia, internetové obchody
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi máj 20, 2011 18:47:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Tento typ je vhodný i pro vyznavače rocku. Oblíbené testovací CD Stones 'Bridges to Babylon' je na jedničku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi máj 20, 2011 19:02:34    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Pavle, nebyla by toto vhodná příležitost opustit, řekněme poněkud nepraktické uspořádání plošného spoje a nový předzesilovač umístit na novou, menší symetrickou destičku s logicky uspořádanými vstupními a výstupními konektory ?


Vláďo, zamýšlel jsem se znovu nad touto Tvou logickou poznámkou.

Možná je tu ještě jedno hledisko. Výsledný PCB je výsledek 3 roky trvající evoluce od Dispre 2 (původní BJT verze), přes Dispre 2-JFET až k tomuto. Celkově stovky vyrobených kusů a zkušeností. Ta postupná cesta má zřejmě i své klady. Výsledky potlačení síťových signálů jsou vynikající, stejně jako přeslechy. Stabilita je bezproblémová. Dost možná by zcela nový PCB mohl být zdrojem nepředpokládaného problému.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi máj 20, 2011 19:46:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechci Ti už do toho mluvit, je to Tvůj projekt a Tvoje volba. Ale pokud Tě zajímá můj názor, tak právě tato koncepce spoje byla příčinou potíží, které jsi musel řešit a ani stávající stav, i když je plně funkční, není podle mého gusta. Viz např. rozlitá zem přerušená dlouhými spoji na horní straně.
Nová deska s nepřerušovanou rozlitou zemí a kratšími spoji, by s využitím zkušeností získaných tím tříletým vývojem musela dát stejně dobré, ne-li lepší výsledky.

Mimochodem, na mé verzi dispre (kterou jsi viděl) je na desce cca 10x10cm jediná krátká drátová propojka a všechny spoje jsou vedeny na spodní straně desky, takže to jde. Problémy se stabilitou jsem nezaznamenal, ale je to jeden prototyp, takže se to s desítkami Tebou vyrobených kusů nedá srovnávat.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: So máj 21, 2011 06:54:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, to se opravdu nedá srovnávat. Problémy (oscilace) na bipolární verzi, tedy Dispre 2, byly jednak

1) na kmitočtech nad 250MHz a zcela přesně je odhalil až spektrální analyzátor s rozsahem do 3GHz
2) tyto oscilace byly svázané s typem (výrobcem) použitých tranzistorů, a na desítkách kusů se vůbec neprojevily. Úplné řešení tehdy trvalo cca půl roku.

To, co píšeš, jsou jen tvé, ničím neopodstatněné dohady. To, že ti chodí jeden kus, vůbec nic neznamená. Navíc, jestli nemá skryté oscilace v pásmu stovek MHz vůbec nemůžeš vědět. A, pokud vím, ten jeden kus se v žádném trvalém ověřovacím poslechovém režimu neprovozuje. Na něm se jen něco změřilo na stole.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So máj 21, 2011 09:24:11    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
.... Problémy se stabilitou jsem nezaznamenal, ale je to jeden prototyp, takže se to s desítkami Tebou vyrobených kusů nedá srovnávat.


Ano, sám jsem to uvedl. Spektrální analyzátor do 3 GHz nemám, takže co se děje v tomto pásmu nemohu vědět.

Byl jsem vyzván, abych se za svůj názor omluvil, což tímto činím.
Omlouvám se, že jsem se vyjadřoval ke konstrukci, která je předmětem komerční nabídky a moje neuvážené vyjádření by mohlo poškodit její pověst. Nové verze jsou nepochybně důkladně prověřeny a problémy s kmitáním nemají. Názory na velikost a uspořádání desky jsou jenom mým subjektivním pocitem, který nemohu prokázat potřebným počtem vyrobených kusů v praktickém provozu.

Opravdu nebylo mým úmyslem jakkoliv poškodit tuto konstrukci nebo jejího autora, naopak považuji tuto verzi předzesilovače za nejlepší z dosavadní řady a tak trochu "vítězství zdravého rozumu".
Jediným důvodem mé poznámky byl pocit, že výborné obvodové řešení by získalo ještě lepší vlastnosti (a to nejen z technického, ale i prodejního hlediska) na nové desce. Do toho mi ovšem nepřísluší zasahovat, případné inovace jsou výhradně věcí autora konstrukce, který musí brát v úvahu i ekonomické souvislosti (velikost série, vložené náklady).

Obecně se ukazuje, že je nežádoucí jakkoliv se vyjadřovak ke komerčním nabídkám, protože jde o citlivé téma. Ještě jednou se tady omlouvám a pokusím se podobných doporučení do budoucna vyvarovat.
Pokud by se mi to nějakým nedopatřením nepodařilo, prosím modrátora, aby můj příspěvek bez prodlení okamžitě smazal.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: So máj 21, 2011 10:02:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Vláďo, šlápnu-li do hovna, netřeba pak ještě zdůrazňovat díru ve vlastní podrážce.... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So máj 21, 2011 13:40:37    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Vláďo, šlápnu-li do hovna, netřeba pak ještě zdůrazňovat díru ve vlastní podrážce.... Laughing

Byl jsem požádán o omluvu, považoval jsem za slušnost vyhovět.
Sám za sebe nemám důvod to dál rozebírat, myslím, že situace je jasná.

A možná byste se měli dohodnout, kdy smím psát, kdy nesmím psát, co smím psát, co nesmím psát. Všem najednou vyhovět neumím.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne máj 22, 2011 09:26:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Měření zkreslení PRE4 kartou M-Audio Fasttrack USB v loop režimu.

Je to v podstatě jen ukázka meze mých možností měření, zkreslení PRE4 je tudíž pod touto hodnotou. Ukazuju to proto, aby nebylo podezření, že vyrábím "líbívá zkreslení".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne máj 22, 2011 09:37:03    Predmet: Odpovedať s citátom

A ještě jedno, s úpravou kabeláže. Eliminovalo to čáru od řádkového rozkladu TV.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne máj 22, 2011 10:15:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten zesilovač jsem podrobil všem možným i nemožným testům. Patří mezi ně zkrat přímo na výstupu (před výstupním sériovým odporem) při obdélníkovém vybuzení výstupu a kapacitní zátěž opět přímo na výstupu při obdélníkovém buzení, kapacity od 0 do 100nF. Zesilovač to zvládá bez problémů a bez nestabilit. Přesto tam velmi malý výstupní odpor, pro jistotu, na desce je.

Co se týče stability při tvrdém kapacitním zatížení výstupu (před sériovým odporem), tak je PRE4 lepší, než Dispre 2 i než Dispre 2-JFET. Ty byly navržené pro zvládnutí kapacitní zátěže až za sériovým odporem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi máj 27, 2011 11:36:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Páruje se o 106 Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi máj 27, 2011 14:53:32    Predmet: Odpovedať s citátom

V předzesilovači můžeme vyzkoušet i JFETy SONY 2SK121 RANK 3.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut máj 31, 2011 15:54:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Je zajištěný dostatek spárovaných originálních 2SK170BL pro PRE4.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
mmicko
Hifi obsluha


Založený: 01 jún 2011
Príspevky: 15
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št jún 02, 2011 05:59:53    Predmet: Dispre 2 FET vs PRE4 Odpovedať s citátom

Dobrý den pane Macura,
vzhledem k tomu, že jste zatím asi jediný člověk, který PRE4 slyšel, mohl byste nám podat info ohledně srovnání s Dispre JFET ?
Zrovna dodělávám Dispre 2 V4 a říkal jsem si, že si postavím i FET verzi abych mohl porovnat rozdíly ve zvuku a vy mi teď najednou uděláte tohle Surprised
Stavět 3 zesíky už mi přijde zbytečné, proto jsem od vás chtěl radu, zda pro poslech na HD650kách (zdroj je nyní levnější DAC, v plánu Buffalo od Twisted Pears) bude lepší Dispre 2 FET nebo PRE4.

Díky za info a za úžasné zesíky které nám navrhujete Thumb up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št jún 02, 2011 06:22:03    Predmet: Odpovedať s citátom

PRE4 jsem vyvíjel hlavně proto, že dostupnost takových 2SJ74, aby šly spárovat s 2SK170, je už velmi špatná, navíc hrozí velké nebezpečí, že koupíte padělky. 2SK170 jsou stále velmi dobře dostupné, i když obezřetnost při volbě dodavatele je na místě. Ale to samé platí i pro BC5XX a vlastně pro jakékoliv součástky. Nevyvíjel jsem jej proto, aby někdo musel stavět 4 předzesilovače Smile, pokud má někdo D2-JFET, není důvod měnit.

Co se týče poslechového srovnání, raději bych dal na názor zkušené nezávislé osoby - test v dohledné době určitě proběhne.

Pokud jde o můj názor, určitě bych volil kterýkoliv z PRE4 nebo Dispre 2-JFET raději, než bipolární D2-V4. Pokud jde o PRE4 x D2-JFET, PRE4 je možná o něco důraznější, a D2-JFET o něco jemnější. Výhodou PRE4 by mohla být výstupní impedance 2,7 ohm vs. 10 ohm D2-JFET. HD650 mají tuším 300 ohm, tam by tudíž rozdíl ve výst. impedanci 2,7 x 10 ohm neměl hrát roli.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
mmicko
Hifi obsluha


Založený: 01 jún 2011
Príspevky: 15
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št jún 02, 2011 06:52:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za tak rychlou odpověď - netušil jsem že jste taková ranní ptáče Smile
Myslím že trochu větší "důraznost" PRE4 by nemusela být na škodu - HD650 jsou dost často kritizovány za až moc "líbivý" a málo analytický zvuk (např. v porovnání s AKG 701) .

Počkám na nějaké první dojmy z PRE4 a pak bych objednal plošňák.

Zdroj bude možé (jenom pro odzkoušení) použít z Dispre 2 ?
(samozřejmě se zvětšenými chladiči )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št jún 02, 2011 07:23:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, zdroj je původní. Chladiče se zvětšovaly jen pro trafa 70054K (původně pro D2 bipolární verze), pro 70053K se nezvětšují.

S HD598 je PRE4 lepší volba, než D2-JFET, právě z důvodu jejich spíše "líbivého" zvuku. HD598 jsou s běžným výstupem CD přehravače nebo zvukovky (mám kartu s výstupním odporem 32 ohm) prakticky nepoužitelná.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne jún 05, 2011 16:23:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Předzesilovač v testu v Rožnově 4.6.2011 byl PRE4.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St jún 08, 2011 15:50:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro OPA, k PCB:
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St jún 08, 2011 17:40:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky, je to zajímavé. Jenom tuším, že asi neznám všechny souvislosti, abych tu informaci kompletně zpracoval.
Konkrétně jde o to, že mi není jasné, co je míněno onou zemí, se kterou mám rozlitou měď propojit ve více bodech.
V mých konstrukcích to mám tak, že rozlitá měď a zem jedno jsou. Jinými slovy se snažím, aby horní plocha spoje byla pokud možno co nejméně přerušovaná a zároveň k ní připojuji všechny vývody součástek, které mají být na potenciálu země.
Je to v nějakém rozporu s uvedeným úryvkem ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2632
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: St jún 08, 2011 17:52:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Z jaké literatury je to citováno?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St jún 08, 2011 21:16:00    Predmet: Odpovedať s citátom

První série desek PRE4 je vyrobená. Usilovně pracuji na dokončení dokumentace Smile . Párovaných vst. JFETů je víc než dost. Předzesilovač měl veřejnou "premiéru" v sobotu 4.6. v Rožnově. Byla to přesně ta verze, která je určená k distribuci.

http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopic.php?p=79897#p79897
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Dafidko
Hifista


Založený: 10 marec 2009
Príspevky: 184

PríspevokZaslal: Po júl 11, 2011 10:53:51    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA, mate meranie SR pre PRE4 aj J-fet Dispre za rovnakych podmienok? Aky tam je rozdiel? Znizena vystupna impedancia je zapricinena zmenou zapojenia vystupneho D-buffra, jeho kludoveho prudu, ....?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Po júl 11, 2011 19:15:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud se mohu vyjádřit k vaší diskuzi ohlkedně rozměrů DPS:

Třeba pro mě je určitě zajímavější,když budou mít všechny moduly stejné rozměry,stejně umístěné upevňovací otvory a konektory.

Jednoduše proto,že pokud má někdo hotový předek stejně jako já,v kisně s ostatním,je pro mě důležité při zájmu o novější předek (mám D2 V4) že půjde jednoduše přehodit celý modul kus za kus,pouze přepojím 12 drátů,povolím a utáhnu 8 šroubků a mám hotovo. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Štúdia, internetové obchody Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist