Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Ripování CD - teorie a realita
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje signálu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St január 24, 2007 11:00:38    Predmet: Ripování CD - teorie a realita Odpovedať s citátom

Protože rád vím, co jak funguje, podíval jsem se na ripování CD. Pěkný popis důvodů, proč to není nic jednoduchého, je ve FAQu linuxového ripperu cdparanoia

http://xiph.org/paranoia/faq.html#play

Základní problém spočívá v tom, že v PC nelze CD číst lineárně bez přerušování čtení, systém nestihne tak často odebírat data. U CD-ROM to není problém, protože sektory jsou jednoznačně identifikované a lze stanovit, odkud má mechanika číst v dalším kole.

U CD-DA lze polohu stanovit s přesností 1s (v subkanálu Q jsou sice informace s přesností 1/72 s, ale autor cdparanoia argumentuje, že spoustu mechanik tato data nepředává nebo tam dává blbosti), takže je veliký problém napojovat jednotlivé načtené bloky za sebe. Navíc mechaniky se liší v ochotě reportování chyb (C1, C2), chování při opakovaném čtení sektorů, atd. - hezky je to tam popsáno - ale pozor, již pár let staré!


A doplňkové informace, které jsem včera vygooglil:

cdparanoia je již 5 let stará, od té doby mechaniky postoupily kupředu. Již prý běžně předávají správná data v subkanálu Q, poskytují detailnější informace o čtecích chybách, celkově jsou sdílnější. Na druhou stranu mívají velké cache pro audio data, které způsobují, že při opakované žádosti o čtení nic nečtou, ale rovnou pošlou nacachovaná data - tím si moc nepomůžeme.

EAC je mnohem aktuálnější, má secure režim, kdy umí přinutit mechaniku flushnout (vyprázdnit) obsah audio cache. Bohužel cdparanoia má tuto funkci již léta nedokončenou a dle zkušeností uživatelů se pro kvalitní ripování na mechanikách s audio cache (dnes asi všechny) vůbec nehodí - na poškrabaných CD nehlásí chyby a taky je neopravuje Sad cdparanoia záměrně nepracuje s C2 chybami, bohužel důvody pro to (malá podpora mezi mechanikami) již pominuly, mechaniky již tyto informace prý vesměs předávají.

V linuxu vznikl jednoduchý projekt rubbyripper
http://wiki.hydrogenaudio.org/index.php?title=Rubyripper
diskuse viz http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=38418

který opakovaně čte track (jeho délka je samozřejmě delší než cache v mechanice, tudíž se cache neuplatní) a postupně opravuje rozdílné byty. Je to taková znouzectnost, která obchází nedokonalost cdparanoi. Naštěstí autor cdparanoi již po letech začal dělat na další verzi, která by měla podporovat C2 a hlavně umět flushnout audio cache (do linuxových ATAPI ovladačů již byla pro to přidána podpora).
http://sbooth.org/forums/viewtopic.php?p=1706


Linuxovou perspektivu zde uvádím proto, že řada lidí si chce postavit server s automatickým ripováním vložených médií a tam je potřeba ripper ovládat přes příkazový řádek. Navíc autor EACu moc informací o vnitřním fungování nesdílí a objevují se názory, že použité algoritmy jsou pochybné a nesprávné.

http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=49305

Tak jsem to všechno tady sesypal dohromady, nikdo se v tom nevyzná Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: St január 24, 2007 11:50:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Základní problém spočívá v tom, že v PC nelze CD číst lineárně bez přerušování čtení, systém nestihne tak často odebírat data...


netreba to brat tragicky, dnesne mechaniky (resp dnesne rychle PC s mechanikou) dokazu grabnut cele CD za 10 minut, problem bol mozno aktualny pred 10 rokmi Smile

Skor by som bral za problem nemoznost korektne (na 100%) opravit poskriabane (alebo inak znehodnotene CD).
Pri mnohych testoch s CD mechanikami (a s porovnavanim vysledkov) som zistil fakt - na ktorom je zalozene aj EAC, a to: pri opakovanej poziadavke precitat dany sektor sa nevrati taka ista hodnota dat. V pripade, ze sa to stane, EAC zacne ripovat konkretny sektor (10-30x v zavislosti od nastavenia) a nasledne pouzije hodnotu, ktora sa najviac x vyskytla.

Toto plati bez ohladu, na pouzitu mechaniku - inak povedane - poskriabane dáta boli pri kazdom dalsom grabnuti ine. V jednej, alebo iných testovanych mechanikach.

Samozrejme, tak brutalne poskriabanych CD zasa nie je tolko (a vacsinou chyby pocut nieje, i napriek tomu, ze binarne rozdiely existuju), a idealne je sthanut si CD, pokial je este nove do lossless formatu a vypalit na nejake DVD/DVD-RAM.

Z dalsich praktickych skusenosti viem, ze neposkriabane CD sa da stiahnut aj 50x s presne rovnakym - predpokladam spravnym - vysledkom (po binarnom porovnani), a to v roznych mechanikach (testovane v mojich troch mechanikach) - samozrejme po spravnom nastaveni offsetu.


Naposledy upravil vivi dňa St január 24, 2007 14:24:32, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St január 24, 2007 12:13:43    Predmet: Odpovedať s citátom

vivi napísal:

netreba to brat tragicky, dnesne mechaniky (resp dnesne rychle PC s mechanikou) dokazu grabnut cele CD za 10 minut, problem bol mozno aktualny pred 10 rokmi Smile


To ale vůbec neznamená, že mechanika četla bez přerušování a přesunů na určité pozice, což je právě předmětem problémů v tom FAQu - vrácení na správnou pozici.

Pravda, dnešní mechaniky mají velké cache, ale jak se ukazuje, ty jsou při ripování audio CD spíše na obtíž (nelze zjistit, že nastala chyba a bylo by vhodné načíst znovu - mechanika sama provede interpolaci (vymyšlená data), vypočítaná data uloží do cache a dělá, jakoby se nic nestalo). Proto EAC umožňuje cache čistit (tedy v podstatě obcházet).

Samozřejmě nepoškrabané CD není problém přečíst, diskuse se tam točila kolem ripování mírně poškozených médií, které lze opakovaným načítáním naripovat správně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: St január 24, 2007 12:17:22    Predmet: Odpovedať s citátom

vivi napísal:
[i]a idealne je sthanut si CD, pokial je este nove do lossless formatu a vypalit na nejake DVD.


Question Proč?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St január 24, 2007 12:20:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Protože nové CD se naripuje správně a DVD má lepší ochranu proti chybám (pokud je chyba, tak se o ní dozvím).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: St január 24, 2007 12:23:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale pokud mohu mluvit s vlastní zkušenosti, DVD média jsou méně trvanlivé než CDR. Za oknem mrtvé za den, na stole za týden a v platovém průsvitném obalu tak rok. CD taky odcházejí, ale vydrží více.

Vidíš to jinak?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St január 24, 2007 12:26:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuba4 napísal:
Ale pokud mohu mluvit s vlastní zkušenosti, DVD média jsou méně trvanlivé než CDR. Za oknem mrtvé za den, na stole za týden a v platovém průsvitném obalu tak rok. CD taky odcházejí, ale vydrží více.
Vidíš to jinak?


Souhlas, ale to už je zase úplně jiný problém (i když ve finále dost podstatný Smile ), který bych v tomto vlákně nechtěl řešit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: St január 24, 2007 12:33:08    Predmet: Odpovedať s citátom

OK. Chápu, jde Ti o RIP.

Ještě k tomu finále. Všechny nové CD naripuješ a vypáliš v lossless na DVD. Když po letech zjistíš, že to CD je už nečitelné, šáhneš po záložní kopii na DVD a ta je už třeba 10 let mrvá a nečitelná. Prostě tzv. viviho varianta záloh. Ale na závěr je dobré dodat, že pokud bude DVD ve tmě, neměl by být problém.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: St január 24, 2007 14:35:18    Predmet: Odpovedať s citátom

aktualizoval som horny prispevok - uprava media pre tych, ktorym sa DVD nepaci. (z DVD na DVD-RAM)

pozri Kuba4
DVD napalujem od roku 2003, ked prisli na trh DVD vypalovacky a prve stali 15-20 tisic, media stali niekolko stoviek. Este sa mi nestalo, ze by som si po sebe neprecital stare medium. Samozrejme spravne uchovane a neposkriabane. (toto nemusi platit o 10 rokov, ale to tu zrejme budu ine technologie a ine kapacity)

Tym nechcem, tvrdit, ze som nemal pozicane media, ktore nesli precitat. Ale ako zaloha AudioCD sa mi DVD (resp DVD-RAM) javi najperspektivnejsie, uz len z dovodu uchovania cca 8-15 albumov. Nie je ziadna vyhra mat doma stovky zbytocnych CD (ale to uz kazdy pozna)

dalsi OT:
tak ako mnoho dalsich ludi fotim, a takisto si potrebujem zalohovat ine data, podstatne dolezitejsie ako nejake CD. Pre info. takisto som zvolil DVD-RAM paralelne v kombinacii s DVD+R. Zatial bez akychkolvek problemov. nemam pocit, ze klacicke CD by mi posluzili lepsie - uz len koli ich malej kapacite.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: St január 24, 2007 16:35:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Používám k občasnému ripování a vypalování EAC, nastavím si tak akorát offset, jinak se mi s tím nechce hrát, dá se nějak přenést od někoho špičkové nastavení EAC pro grabování mírně poškozených CD (grabuju zásadně celá alba 1:1) ? Třebas to popisované vyprázdnění keše?

Je něco v nastavení EAC, na co si dát extra pozor, co může výsledek kazit? Dík
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: St január 24, 2007 19:18:48    Predmet: Odpovedať s citátom

merhaut,
treba si dat pozor na jednu vec! Detekciu konkretnej mechaniky. Kazda mechanika je ina, preto odporucam toto robit vzdy pri zmene (instalovani na novy komp) - i pri prekopirovani existujuceho adresara EAC (eac netreba instalovat - staci prekopirovat).


Po spusteni stlac F10

1) v zalozke "extraction method" klikni na "DETECT READ FEATURES" a pockaj par minut. Po detekcii sa sam nastavi Secure mod a vlastnosti mechaniky.

2) v zalozke "drive" klikni na "autodetect read command now".

tieto veci su najdolezitejsie. Pokial aj nenastavis offset, audio sice bude o 0.01s posunute, ale stale stale kvalitne grabnute.

Vsetky ostatne nastavenia mozes kludne preniest v profile i na dalsi komp, tie nemaju vplyv na kvalitu rip-u. Niekedy nefunguje s EAC nativne Win32 rozhranie, treba nainstalovat ASPI


update: poznatky z praxe - pokial EAC prenesies na iny komp a nespravis horeuvedene kroky je mozne ze mechanika ti bude extrahovat "ticho' - prazdne wavy, popripade mozu vzniknut problemy s cachovanim (ako uz tu pisal Kuba4 - najvacsi problem pri poskrabanych CD, pretoze pri druhom nacitani sektora mechanika vrati EAC tu istu hodnotu). V tom lepsom pripade bude vsetko fungovat, no napriek vsetkemu - na prve 2 kroky netreba zabudat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Jester
Hifista


Založený: 28 november 2006
Príspevky: 192
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Št január 25, 2007 07:06:01    Predmet: Offset Odpovedať s citátom

Tabulku s offsety můžeš pro většinu mechanik najít tady.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MSW
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 október 2006
Príspevky: 704

PríspevokZaslal: St február 07, 2007 13:28:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Zde se někdo snaží vytvořit nejpřesnější přehrávač
http://www.bd-design.nl/forum/forum_entry.php?id=12473

_________________
Nothing is best
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: St apríl 04, 2007 16:54:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemohli by ste mi prosím poradiť ohľadom nastavenia EAC -
po havárii PC mi prestala fungovať "autodetekcia čítacieho príkazu"
event. nedal by sa importovať celý setting neviem odkiaľ?

Dík vopred.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št apríl 05, 2007 01:04:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Problémy s mechanikami, jejich schopností číst poškozené disky apod. se nejlépe vyřeší zakoupením kvalitní mechaniky. V současné době asi nejlepší je SAMSUNG/TOSHIBA SH-S182, která se ve verzi bez LightScribe dá pořídit za méně než 900 Kč, čte všechno a opravu chyb má jednu z nejlepších mezi tím, co je teď na trhu.

A pokud jde o vyhnívání záznamu, tak k tomu dochází i potmě, i když pomalu. Možná by se dalo ještě zpomalit uložením v kapalném dusíku. Tady je jediné řešení - nešetřit halíře a používat kvalitní disky, což znamená buď se zlatou reflexní vrstvou, anebo RW disky, které pracují na jiném principu - bohužel CD přehrávače je většinou nepřečtou, DVD přehrávače však většinou ano. Já pro jistoru zálohuju na obě verze - Gold i RW. Přijde to sice dráž, ale data mi za to stojí. A na koukání a poslouchání se snažím obstarávat si originály.

Ono to možná vypadá jako frajeřina, ale když se spočítá, co času stojí kopírování, snad ani ne tak disků jako dokumentace, kolik stojí kvalitní nosiče atd., tak nakonec zjistíte, že přepalování má smysl jedině když jsou to věci jinak nedosažitelné, případně AVI a MP3 z netu z podobných důvodů. Já osobně už v poslední době ani nevypaluju, nechávám to na HD a kupuju výměnné disky, poněvadž to nakonec vyjde levněji - 320 GB, což je cca 75 DVD nebo 450 CD, stojí dneska v PATA kolem 2200 Kč, takže u CD je to jasné jak facka a u DVD taky - teda těch kvalitních (cca 50 Kč/ks). Akorát jsem ještě nevyřešil, jak to z hadru poslat do televizoru, ale na to snad taky časem přijdu (teda už vím jak na to, jen jsem to ještě nerealizoval).

A stejně je to všechno marnost - momentálně mám jedno 320 GB plné docela kvalitní muziky v MP3 s kompresí asi 1:5, což znamená přes 2200 hodin muziky. Musel bych být totální magor, abych to všechno vypaloval. A i tak opravdu nevím, kdy si to všechno poslechnu.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
seas
Hifi expert


Založený: 25 október 2006
Príspevky: 1236

PríspevokZaslal: Št apríl 05, 2007 11:09:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Pfizer Spolu UA forum

Naposledy upravil seas dňa Pi december 23, 2022 23:29:25, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut apríl 17, 2007 22:14:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Protože se v různých diskusích na webu řeší zastaralost cdparanoii s ohledem na velikost keší dnešních mechanik, zkusil jsem ve zdrojáku cdparanoii zdvihnout parametr readahead ze 150 sektorů na 1000 sektorů, tedy cca 2,3MB.

Dle specifikací má moje mechanika LG cache 2MB (ovšem nevím, zda i pro audio data). EAC hlásí, že žádnou audio cache nemá, ale kdo ví. Ripnul jsem track v EACu (doporučené nastavení od wizardu, secure režim, bez zaškrtnuté audio keše). Poté jsem 10x ripnul stejný track cdparanoiou z distribuce a 10x svou s větším readaheadem.

V případě originální cdparanoii se všechny tracky lišily od eacovského 1x o 326 bytů, 9x o 320 bytů (vzájemně byly shodné). Upravená cdparanoia - 1x o 4 byty, 9x shodné s eacem. CD mírně poškrabané.

Pokud někdo jede v linuxu, mohu poprosit o podobný test? Patch je triviální - změna nastavení p->readahead=150 v p_block.c .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Merk
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 november 2006
Príspevky: 754
Bydlisko: Praha (ne od narození! ;-))

PríspevokZaslal: Ut apríl 17, 2007 22:26:33    Predmet: Odpovedať s citátom

velký bobo

Zálohovat na CD-RW? To jsem tedy ještě neslyšel (nevnímat, prosím, jako argument Wink). Co vím, tak CD-RW má mít podstatně kratší trvanlivost zápisu než CD-R Question
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St apríl 18, 2007 07:04:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Merk napísal:
velký bobo

Zálohovat na CD-RW? To jsem tedy ještě neslyšel (nevnímat, prosím, jako argument Wink). Co vím, tak CD-RW má mít podstatně kratší trvanlivost zápisu než CD-R Question


CDRW má v podstatě stejnou vrstvu jako DVD-RAM, která se pro archivování doporučuje (totéž platí o DVDRW). Zápis se provádí do metaloidní vrstvy tím, že se v místě zásahu laseru přetaví. Nedochází k chemickým změnám. U normálního zápisu se barvivo ve vrstvě chemicky změní, vznikají různé rozpadové produkty, které mají korozivní účinek na stříbro v metalizaci, proto disky se zlatou metalizací jsou trvanlivější.

Zásadně je nutné rozlišovat mezi trvanlivostí jako počtem přehrátí a trvanlivostí jako skladovací dobou. U CDRW ma podobných médií může být odolnost při skladování vyšší. Bohužel seriózní informace k dispozici nemám a rád bych je měl.

Nejlepší postup je asi pořídit si od každého záznamu tři kopie - jednu na obyč. nosič pro běžné použití, jeden na nosič se zlatou metalizací a jeden na RW nosič. A za sto let se uvidí ...

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Merk
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 november 2006
Príspevky: 754
Bydlisko: Praha (ne od narození! ;-))

PríspevokZaslal: St apríl 18, 2007 08:23:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, to je pro mne novinka. Já co kdy četl takové ty laboratorní údaje o trvanlivosti záznamu (opravdu nezaměňuji s počtem cyklů zápis/mazání Wink), tak na tom bylo vždy CDRW x násobně hůř než CDR. Ale to byly ony údaje typu CDR 80-100 let a CDRW 20-30 let. Což možná u současných short strategy barviv na CDR a jejich vůbec odfláknuté výrobě neplatí. Resp. u CDRW třeba pořád ano, ale CDR to možná spadlo ještě pod CDRW...

Já osobně zálohuju na HDD a DVD-RAM. Kopii pro běžné použití "lepší" CDR, což ale v našich podmínkách praktické nedostupnosti kvalitních gold on gold CDR znamená jinde zmiňované Verbatimy se SuperAZO. Na DVD-RAM si zatím nemohu stěžovat, tedy kromě pomalosti. Ale co bude za pár let bych moc rád věděl. A kde sehnat DVD-RAM mechaniku pro média v pouzdru taky Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St apríl 18, 2007 10:14:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud jde o trvanlivost RW, neměl jsem na mysli počet cyklů zápis/mazání, alebrž počet přečtení. Počet cyklů zápis/mazání je dán trvanlivostí disku v oblasti TOC, kde se přepisuje pokaždé celá TOC, a je to řádově nějaký ten tisíc, což se nepříznivě uplatnňuje u packet-write. DVDRAM funguje poněkud jinak a předpokládaný počet přepisů je snad až o dva řády vyšší.

Pokud jde o životnost barviva, ty odhady se týkaly zřejmě barviva jako takového v době, kdy se pracovalo jen se zlatým substrátem, a ty údaje v podstatě platí. Jenže se začalo používat stříbro a životnost prudce klesla. Zavedením ftalocyaninu se to poněkud zlepšilo, pořád jsou to ale desítky let na skladování a o počtu přehrání se nelze nic dozvědět.

Nutno podotknout, že že záznam na barvivovém CDR se ve skutečnosti neztrácí, klesá pouze jeho čitelnost a to se projevuje nárůstem BLER a posléze i výskytem neopravitelných chyb. DVDR jsou v tomto ohledu na tom podstatně hůř než CDR, na cdr.cz dělali jakýsi orientační test a vyšlo jim, že počet BLER za rok vzroste klidně na dvojnásobek, přičemž po překročení jisté hustoty disk přestane být čitelný. Což se ostatně dost často zjistí i u fungl nových disků.

Jen tak mimochodem, Mitsui u svých archivačních médií udává pro CDR životnost 300 let a pro DVDR 100 let. což taky něco říká ...

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: St apríl 18, 2007 15:31:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu OT, ale přeci to se zálohováním souvisí: když vidím nabídku harddisků typu:
parametry: kapacita 400GB; rychlost otáčení 7200 ot./min; přístupová doba 8.9ms; 8MB cache; rozhraní Ultra ATA/100; tichý provoz - SilentSeek & NoiseGuard, FDB ložiska; technologie 133GB/plotnu; 3 roky záruka. / 2169 Kč / 2581 Kč vč. DPH

tak není už doba účelného zálohování na CD/DVD pryč?

Když na to nasadím aritmetiku z V.B. tak jedno zazálohované cédo 600MB vyjde dnes na HD na 3 kačky, kdybych použil zrcadlové diskové pole, nebo jak se to jmenuje, tak dvojnásobek, při téměř 100% jistotě bezeztrátovosti (mimo požár, potopu, atomovku) ... a ty kačky jsou dnes, zítra, pozítří to budou ne kačky, ale desetníky za CD uložené 1:1, to pak bude mít význam uložení ve vyšším formátu, které - jak někde jinde píše velký bobo - hraje lépe jak originál ... a s pomocí Vanity by šla ukládat i SACD/DVD-Audio , taky za pár kaček, či desetikorunu.

Úsilí bych napřel na "neslyšitelné" úložiště audia v nejvyšší kvalitě v podobě diskového pole s možností "nevidetelného" integrování do hifinu, s ovládáním per notebook, pda ... už jse dtto. napsal do příslušného vlákna http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=454&highlight= ....

Je to tak, jak si myslím, anebo se mýlím?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St apríl 18, 2007 23:08:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejlepší poměr cena/kapacita mají v současné době HDD 320 GB Seagate ATA. Po pravdě, já už to, co stahám z webu, nechávám na HDD, které mám v šuplících. Není to nejlepší řešení, asi by to chtělo extra malej komp a externí pole, ale do toho se mi momentálně nechce investovat. Asi to budu řešit přes noťas, mám spoustu pěkný miziky v MP3, takže honit si triko s kvalitou je celkem zbytečný, kdybych to měl pálit, tak by to v současné době bylo asi tak 2000 CD nebo víc, což je naprosto absurdní představa, a to nemluvím o videu.

Pro vyšší formáty není důvod, neb není materiál. A zálohování v běžném slova smyslu, tj. ilegální kopírování, neprovozuju, poněvadž to co mne zajímá si musím koupit, pokud to chci - půjčit to není kde a na webu to většinou taky není. Naopak už jsem se propracoval tak daleko, že když třebas z webu stáhnu něco obzvlášť pěkného, tak se snažím sehnat originál. Legální zálohování mne taky nezajímá, poněvadž nemám auto, ve kterém bych ty zálohy přehrával (do auta je samozřejmě blbost brát originály).

Perspektivně mám v plánu tu a tam ripnout nějaký ten vinyl, možná do DVDA, ripování CDDA je pro mne vysloveně okrajová záležitost - stačí mi EAC a mašiny co mám, víc řešit nepotřebuju.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Št apríl 19, 2007 06:32:52    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:

A stejně je to všechno marnost - momentálně mám jedno 320 GB plné docela kvalitní muziky v MP3 s kompresí asi 1:5, což znamená přes 2200 hodin muziky. Musel bych být totální magor, abych to všechno vypaloval. A i tak opravdu nevím, kdy si to všechno poslechnu.


Toto je, podľa mňa, z celého príspevku (a nielen z tohoto) najdôležitejšie, pripájam sa!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Št apríl 19, 2007 07:03:07    Predmet: Hudba na disku Odpovedať s citátom

Existuje jedna veľmi jednoduchá možnosť hrania z disku, i keď viem, že fajnšmekrov tým veľmi nepoteším. Sú to DVD prehrávače s USB vstupom pre externý disk - dnes za veľmi prístupné ceny. Je to tiché, robené priamo do obývačky a disk (malý, určený do NB) sa skryje za prehrávač. Samozrejme, tu je hlavný problém otázka použitého prevodníka a výstupných NF obvodov.Ale to sme už zasa pri konštatovaní z môjho predošlého príspevku...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Hlava
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1134
Bydlisko: 1978-1996 Přerov / 1996-2002 Ostrava / 2002-2011 Brno / 2011-2018 Praha / 2018-? Rakousko

PríspevokZaslal: Št apríl 19, 2007 07:37:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Druhá ještě hezčí možnost jak přehrávat bezeztrátově hudbu z PC/NB je pořídit si cédo od Audionetu. To má vzadu USB vstup, po propojení s PC/NB je Audionet přihlásí jako další zvuková karta a pokud se hudba při přehrávání posílá na něj, tak se využívají D/A převodníky a audio obvody v Audionetu. Šikovná věcička.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Št apríl 19, 2007 07:39:37    Predmet: Odpovedať s citátom

4 JC

Nevím, tyto DVD přehrávače většinou zařízení větší než cca 1G nevidí, nepřehrají nebo ignorují. Z flašky možná, ale z disku výjimečně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Merk
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 november 2006
Príspevky: 754
Bydlisko: Praha (ne od narození! ;-))

PríspevokZaslal: Št apríl 19, 2007 08:23:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuba4 napísal:
4 JC

Nevím, tyto DVD přehrávače většinou zařízení větší než cca 1G nevidí, nepřehrají nebo ignorují. Z flašky možná, ale z disku výjimečně.



Moje řeč. Svého času (tak 1 rok zpět) jsem se o to dost zajímal se závěrem, že na našem trhu není jediný DVD přehrávač, který by zvládal spolupráci s externím HDD připojeným přes USB bez zásadních chyb. Mezi ty nejčastější patřilo omezení počtu adresářů resp. souborů, které jsou vidět, případně i to, co uvádí Kuba. K tomu problém s tragickou navigací na externím zdroji bez použití TV, případně problémy s českou diakritikou v názvech souborů a hloubkou adresářové struktury. Pro občasné připojení flashky to bylo většinou docela dobře použitelné, pro soustavné použití s externím HDD ne. Rolling Eyes Jako podstatně lépe použitelná varianta (byť i tak ne ideální) se tenkrát jevily HDD rekordéry ("videa") resp. externí boxy pro HDD s analogovými audio výstupy. Tam zase ale odstrašila cena a (ne)kvalita zvukových obvodů.

Tudíž dotaz na pvůdoního autora nápadu (JC) - máš vlastní zkušenosti? S jakým DVD přehrávačem, diskem a externím boxem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
simon
Hifista


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 222
Bydlisko: Dolni Kounice

PríspevokZaslal: Št apríl 19, 2007 08:25:18    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.slimdevices.com/pi_squeezebox.html
...upozornuju na FLAC a wifi
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Št apríl 19, 2007 10:12:06    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Merk"]
Kuba4 napísal:

Tudíž dotaz na pvůdoního autora nápadu (JC) - máš vlastní zkušenosti? S jakým DVD přehrávačem, diskem a externím boxem.


V podstate s väčšinou čo píšeš súhlasím, ale videl som to na vlastné oči, chlapík si priniesol do obchodu (Hypernovy-najprv neboli veľmi ochotní skúšať) disk, pripojil ho na prehrávač (Oravaxxx) a šlo to. On mal záujem hlavne na prehrávaní filmov. Inak ako píšeš vyššie, najprv boli trošku problémy so zobrazením adresárov, ale mne to vtedy pripadalo ako nešikovnosť predavača.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje signálu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalšia
Strana 1 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist