Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Checkova místnost
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po jún 06, 2011 15:29:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Okamžitým tlakem se snad netřeba zabývat, pojmům impulsní odezva, amplitudová charakteristika a csd snad účastníci alespoň orientačně rozumí.

Ohledně rezonancí na ohyb versus na pohyb. Něco jsem si teď zkusmo spočítal a už si ani nejsem jistý jeslti jsem naměřil ohyby nebo pohyby. Vzhledem k tomu, že je panel čtvercový a není konstantní poddajnost okrajů s úhlem, je to celé dost šílené.
Zkusím nějaký sandwich na závěsu, co to udělá. Nicméně pokud dostanu rezonanci přesně kam potřebuju a zatlumím jak potřebuju, tak mi je jedno o jaký typ rez. se jedná.
Q je otázka odhadu/komprosmisu. S malým Q bude účinnost mizerná, protože z toho rezonátoru postupně dělám obyč pohlcovadlo.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: Po jún 06, 2011 17:06:42    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Zájemci o mechanismy prostorového vnímání - z dadaftova příspěvku, prosím, nečerpejte. Zkuste jiné prameny:

http://www.cnel.ufl.edu/~meena/ASPHearing2007.pdf

www.cnel.ufl.edu/~meena/Lecture2.ppt


koho by to zaujimalo este viac... (obzvlast kapitola 13)
kód:
http://ifile.it/nkxqm29/1420088653.rar



hearing.jpg
 Description:
 Filesize:  46.68 KB
 Viewed:  774 Time(s)

hearing.jpg



_________________
ars longa, vita brevis
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po jún 06, 2011 21:13:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Námětem k další diskuzi může být odhad impuls+ampl+csd charakteristiky trojrozměrné kamenné jeskyně v závislosti na rezonátorech s různým Q. To by mě zajímalo i takto po teoretické stránce, protože si to umím blbě představit s rámcovými čísly.
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: St jún 08, 2011 10:55:27    Predmet: Odpovedať s citátom


DIY diffuzor roku 2008 Cool.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: St jún 08, 2011 13:45:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, to je skutečně konečně ten správný, se kterým budou souhlasit všichni !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne august 21, 2011 18:00:06    Predmet: Odpovedať s citátom



Praktické měření využití rezonátoru v malé místnůstce. Rezonátor a reprák na jedné straně, mikrofon na druhé straně místnosti.

edit: Doplněn druhý obrázek se zobrazeným optimálním tlumením rezonátoru, jeho přetlumením a vlivem samotného tlumícího materiálu (vyndaného z rezonátoru) v místnůstce.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa St august 24, 2011 12:02:22, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: Ut august 23, 2011 12:24:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Gratuluji, skutečně pěkný výsledek !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne november 06, 2011 20:54:08    Predmet: Odpovedať s citátom


Kmitna módu místnosti na 42Hz (u zdi nám vadí vysoký akustický tlak)


Uzel módu místnosti na 42Hz (uprostřed místnosti nám vadí velmi malý akustický tlak)

Činitel pohltivosti akustického rezonátoru vyšel 0,78 na 42 Hz (to znamená, že 78% dopadajícího zvuku na 42 Hz je pohlceno). Dozvuk módu (pokles tlaku o 60dB po vypnutí zdroje) byl zkrácen z 3,51s na 2,64s. Pro podobný účinek by pórézní tlumení (vata) muselo být tlusté 820mm a umístěno navíc daleko od stěny. Pokles akustického tlaku v kmitně a nárust v uzlu bude samozřejmě větší s použitím více strategicky rozmístěných rezonátorů. Zde byl použit pouze jeden kus.

Měření bylo prováděno v místnosti 3,9x3,9m. Rezonátor má vnější rozměry cca 800x800x130 mm šxvxh.
Zde je tedy černé na bílém dokázáno, že panelové rezonátory fungují a naopak pórézní tlumení na basech při praktických rozměrech nefunguje. Ověřil jsem také svůj návrhový postup včetně měřící metody, která mi umožňuje navrhnout jakýkoliv rezonátor v dílně. Navrhovat a měřit rezonátory můžu tedy i v jiné mísnosti něž pro které je navrhuji.

Následovat bude testování za účelem dalšího zvýšení činitele pohltivosti (0,78 je ale i tak velmi dobrý výsledek) a s větším množstvím rezonátorů.

http://vmaudio.cz/punbb/viewtopic.php?id=37

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Pi november 11, 2011 12:38:17, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: St november 09, 2011 19:10:46    Predmet: Odpovedať s citátom

78%? Jak jsi přišel na takové číslo? Já vidím jen cosi okolo 10-15%.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: St november 09, 2011 19:36:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Na 78% jsem přišel tak, že jsem si odečetl dozvuk módu s a bez rezonátoru a následně aplikoval Sabina. Ano, Sabin platí za zcela jiných podmínek, ale nic lepšího mě nenapadlo. Objem místnosti i předchozí pohltivost povrchu musí být v jakémkoliv výpočtu zohledněna, tak proč nevyužít Sabina.

Jak jsi přišel na 10-15%?

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: St november 09, 2011 21:04:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Spočti si činitel jakosti "nezatlumeného" a tlumeného módu Q=Frez/BW
Frez=42 [Hz] (rezonanční frekvence)
BW=Fhorní(-6dB)-Fdolní(-6dB) [Hz]
tlumení = 1/(2xQ)
rozdíl tlumení jednotlivých rezonancí ti dává účinnost přidaného tlumení. Ode mě to je odhad, ale ty jsi to můžeš kurzorem odečíst poměrně přesně. Při účinnosti tlumení 0,78 by Q rezonance musel být kolem 0,65 což zjevně není. Spíš bude okolo 10, což je běžné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: St november 09, 2011 21:43:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale to mluvíme každý o jiné věci. Já mluvím o činiteli pohltivosti přepočítanému na rozměr rezonátoru z rozdílu dozvuků módu v místnosti. Tedy z výsledného činitele pohltivosti je vlastnost místnosti separována a je tedy vlastností zcela nezávislou.
Ty mluvíš o procentuelním tlumení módu, které je závislé na množství rezonátorů a velikosti místnosti. Pak máš samozřejmě pravdu.
Účelem měření bylo ale zjistit, zda funguje rezonátor jak má, což se snad potvrdilo dostatečně. Další měření s většim množstvím rezonátorů (větším tlumením módu) budou následovat.
Snad mi rozumíš.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: St november 09, 2011 22:21:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozumím, ale domnívám se, že to je chybně. A dost pravděpodobně mluvíme o tom samém. Lehko dojde k nedorozumnění, když neuvádíš úplně podmínky a způsob měření. O způsobu výpočtu se teď nemá cenu dohadovat, sám příjdeš na to proč je tvůj způsob od základu mylný. Nechápu, proč píšeš velmi vysokou účinnost v jednom příspěvku a ve druhém jde jenom o potvrzení účinnosti rezonátoru. Nevím jestli se o tom má teda cenu dál bavit?
Předpoklad, že je místnost zcela nezávislou proměnnou není pravda, ale nemusí to nutně činit velkou chybu.
Ty jsi měřil jinde než v ose kolmé k panelu? V jednom nebo více bodech?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: St november 09, 2011 22:58:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Zítra sepíšu kompletní zprávu.
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Št november 10, 2011 20:09:01    Predmet: Odpovedať s citátom


Zvolená sklepní měřící místnost. Téměř prázná, jedny zavřené dveře, žádná okna.


Měření prázdné místnosti v rohu.


Měřící bod číslo 2 s kmitnou na 42Hz


Měřící bod číslo 5 s kmitnou na 42Hz


Měřící bod číslo 3 s uzlem na 42Hz


Měřící bod číslo 4 s uzlem na 42Hz

Standardem měření činitele pohltivosti je měření v dozvukové komoře a v Kundtově interferometru. Pokud vím, tak jediná dozvuková komora v ČR není dost velká - nesplňuje definice minimálně pod 100Hz. Zaslechl jsem něco o vhodné komoře kdesi v Dánsku, ale to je kapánek z ruky a asi mě tam nepustí jentak z dobroty duše.
Interferometr vhodný pro měření rezonátorů by měl rozměry minimálně cca 1x1x4,5 m šxvxh. Tedy trochu nepraktické laboratorní zařízení. Přesto pod záštitou AES se někde něco takového nachází. Ale nevím ani kde (v ČR asi ne), navíc byly několika články výsledky měření rezonátorů v interferometru zpochybněny - nějak se neschodovaly s měřením v místnosti.
Pro měření rezonátorů určených prakticky pouze pro akusticky malé místnosti se tedy volí jako měřící místnost právě ta malá místnost. Tedy něco jako mám sklep v náčrtku. Taky bych rád, aby tam nebyla rozdělující polopříčka, ale nese půlku baráku, takže ji asi těžko zbourám.

Měření bylo provedeno v bodech 2,3,4,5. V bodě 1 se nachází rezonátor (také změřen), v bodě 6 se nachází budící reprosoustava. Měření z bodů 2 a 5 se prakticky shodují (kmitny), podobně jako z bodů 3 a 4 (polovina místnosti - uzel základního zkoumaného módu). V měřících bodech byl mikrofon položený na zemi, cca 5-10cm od stěny.

Z naměřených impulsních charakteristik délky 2,8s lze vygenerovat amplitudovou charku (okno 1/2 Cosine Bell délky 1000ms) a lze též odečíst dozvuk módu odečtem amplitud z FFT s rozdílem počátků cca 500ms (vlastně CSD). Módální rezonance místnosti se vyznačuje velmi plynulým dozníváním, není tak třeba pokles prokládat křivkou jako při vyhodnocování dozvuku na vyšších frekvencích. Přímý odečet dozvuku považuji za řádově přesnější než výpočet dozvuku na základě nepřesného odečtu Q z tvarově nepřesného FFT.
Tabulka výpočtů dozvuků a pohltivosti:
objem 32,6 m3
povrch 63,2 m2
dozvuk0 3,51 s
dozvuk1 2,64 s
dozvuk2 2,59 s
alfa0 0,024 prázdná
alfa1 0,78 1 rezonátor
alfa2 0,42 2 rezonátory

Výpočet činitele pohltivosti byl proveden formálně špatně podle Sabina, nicméně dá jakésitakési číslo, nad kterým je možno diskutovat.
Dle Sabina Td=(0,164*V)/(S*a) , kde a je střední pohltivost prostoru počítaná průměrem pohltivostí.
Na základě změřené doby dozvuku je spočtena střední pohltivost prázdného prostoru alfa0=(0,164*V)/(Td0*S).
Střední pohltivost je použita protože se jedná o partii statistické akustiky, kde by měla být hustota energie v prostoru konstantní. Nicméně početně je zcela jedno, jaký povrch si zvolím. Přijde mi ale lepší definovat pohltivost celého povrchu prázdné místnosti jako 0,024, než říct, že v této prázdné místnosti dosahuje jeden metr čtverečný činitele pohltivosti 1,52. Ovšem dalšího výpočtu se toto nedotýká a je zcela jedno, jakou plochu zvolím, součin alfa0*plocha0 zůstává stále stejný.
Mohl bych do Sabina přidat ještě součin reprezentující útlum šířením zvuku, ten je ale na nízkých frekvencích, v malých místnostech a v dobách dozvuku pod 10s naprosto nepatrný.
Výpočet činitele pohltivosti rezonátoru byl proveden na základě změny dozvuku v místnosti s a bez rezonátoru a jeho fyzických rozměrů. Tzn alfa1=((0,164*V)/Td1-alfa0*S)/Sr . Na tom snad není co rozporovat, výpočet pro dva rezonátory proběhl obdobně.

Měření chvíli trvalo, takže jsem prováděl vyhodnocení až později. Neuvědomil jsem si, že se rezonátory chovají rozměrově akusticky jako větší, než jsou fyzicky. Účinnost těsně přidaného druhého rezonátoru není tedy taková, jaká by se čekala. Příště vyzkouším různá umístění rezonátorů.

edit: Přidána všechna měření a doplněn komentář.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Pi november 11, 2011 12:43:22, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2011 11:04:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Výpočet podle Sabina má ten problém, že do výpočtu zavádí plochu stěn rovnoběžných s axiální rezonancí. Co s tím mají společného?
Přitom doba doznívání rezonance je přímo navázána na šířku rezonance. Není proto nutné zavádět do výpočtu další veličiny.
Základní problém s kterým se budeš potýkat je ten, že neznáš jak se změní celá struktura rezonací poté co změníš v nějakém místě prostoru okrajové podmínky. Rezonance se rozmístí jinak a změní frekvenci/jakost/umístění maxim a minim/ změní se úhel mezi nimi a začnou být buzeny i další rezonance. To všechno vede k nespecifikované nejistotě toho co vyhodnocuješ.
Počkám co napíšeš dál o prostorovém umístění měřících bodů. Bod 5 by mohl mít jistou relevanci. Lze ukázat měření jen v tomto bodě?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2011 12:45:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Předchozí příspěvek doplněn.
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2011 13:54:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Je mi líto, vysokou účinnost to imho opravdu nemá. Ani z principu nemůže mít. V reálu to bude o něco víc než by vyplynulo z měření v bodě 5.
Zapomeň na Sabina Smile, tento koncept je zcela irelevantní pro vše co se týká malých místností.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Pi november 11, 2011 13:59:20    Predmet: Odpovedať s citátom

No Sabina je sice pro malé místnosti špatný koncept, ale je mi schopen dát nějaké lidsky uchopitelné číslo.
Co u tebe znamená nízká nebo vysoká účinnost? Rozlišuješ účinnost zatlumení módu a účinnost rezonátoru?

MethMan napísal:
Spočti si činitel jakosti "nezatlumeného" a tlumeného módu Q=Frez/BW
Frez=42 [Hz] (rezonanční frekvence)
BW=Fhorní(-6dB)-Fdolní(-6dB) [Hz]
tlumení = 1/(2xQ)
rozdíl tlumení jednotlivých rezonancí ti dává účinnost přidaného tlumení.

Protože toto není pravda. Rozdíl tlumení módu mi dává účinnost přidaného tlumení módu, nikoliv účinnost rezonátoru.
Je potřeba se na problém dívat více než jednorozměrně. Čím víc rezonátorů do místnosti přidám, tím větši bude účinnost přidaného tlumení módu, přitom účinnost jednotlivých rezonátorů by měla teoreticky zůstat stejná.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: So november 12, 2011 10:10:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozlišuju. Ale zároveň si myslím, že nemáš zcela pravdu. Tím, že přidáš více tlumení na tu samou stěnu, celkové tlumení se zlepší jen málo oproti tomu co očekáváš. Představ si to v mechanické analogii jako soustavu obrovského množství pružin s hmotností. V rámci pokusu tlumíš 1/10 z nich a až je začneš stejným způsobem tlumit všechny tak každá z nich bude tlumená 10x lépe?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So november 12, 2011 11:50:53    Predmet: Odpovedať s citátom

No už ti snad rozumím, co myslíš. Nicméně si myslím a doufám, že to bude přívětivější.
Z dosavadního měření vyplývá, že jeden rezonátor v rohu ovlivňuje celou místnost zhruba stejně. Otázka je, jak daleko musí být od sebe dva stejné rezonátory, aby jejich účinnost výrazně neklesla, aby si navzájem nekradly ak. tlak. A taky je otázka, jak moc se bude snižovat účinnost všech rezonátorů, s tím jak se bude snižovat Q módu (u stěn bude klesat tlak - tedy i to co můžou tlumit).
Opět mi ale nezbyde nic jiného, než to změřit. Hypotéz a předpokladů jsem měl hodně, nic z nich vlastně ale neplatilo. Dosavadní teorie je tak vzdálená realitě...

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MethMan
Nádejný hifista


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: So november 12, 2011 16:49:00    Predmet: Odpovedať s citátom

To nevím jestli mi rozumíš, ale soudím že ne zcela. Akceptuješ tohle?:
MethMan napísal:
Základní problém s kterým se budeš potýkat je ten, že neznáš jak se změní celá struktura rezonací poté co změníš v nějakém místě prostoru okrajové podmínky. Rezonance se rozmístí jinak a změní frekvenci/jakost/umístění maxim a minim/ změní se úhel mezi nimi a začnou být buzeny i další rezonance.

Nic o nějaké zdánlivé velikosti absorbéru tam nepíšu. Zdálo by se, že to tak funguje, ale v rezonancemi dominantním poli může být pravý důvod jiný.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So november 12, 2011 17:23:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Souhlasím, ale je to věc technické představivosti a odhadů na základě zkušeností, takže to ve skutečnosti třeba bude všechno jinak.
Počítám s tím, že to bude chtít řádově kolem 10ks rezonátorů na jeden mód. Dosavadní výzkum byl kvalitativního rázu, podařilo se mi ustanovit systém, podle kterého si můžu naladit hlavní frekvenci podle potřeby a Q podle potřeby. Na ten systém zahučelo zatím 10ks skříní rezonátorů, přičemž bylo zkoušeno 9 různých materiálů čelní rezonanční stěny. Samozřejmě jsem také měřil různé kombinace tloušťek vzduchového polštáře a tlumení, včetně jeho polohy. Ještě jich pár budu muset udělat. Jako shrnutí se dá říci, že záleží úplně na všem, jako vyrábět housle.
Chystám se na měření více kusů rezonátorů, ale času je málo, však to znáš.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne január 08, 2012 17:47:11    Predmet: Odpovedať s citátom




Trochu z jiného soudku. Zkusil jsem, co udělá diffuzor z ohnuté sololitové desky 700x1000mm v poslechovém místě při aplikaci na místo prvního odrazu (na zkoušku na zemi). Zkoušel jsem různé velikosti vydutí. Nejlepší výsledek byl pro 250 a více mm. Je vidět mizející hřebenový filtr (okno na impulse zabírá právě přímý zvuk s prvním odrazem). Okno délky 4ms kapánek omezuje frekvenční rozsah, ale teď není vhodná doba na měření venku.

Poslechově se zjemnili sykavky, poslech je klidnější. Není to nějak zázračný rozdíl, ale klidně by se velikostí dal přirovnat k výměně preampu.
Cena realizace 100-300Kč podle konstrukce Smile.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Št marec 01, 2012 23:35:32    Predmet: Odpovedať s citátom


Vzduchová neprůzvučnost prvních dveří 22dB, po zatěsnění škvír dveří 30dB (dle normy na 400 Hz).

Vzduchová neprůzvučnost druhých dveří 26dB po zatěsnění škvír dveří 32dB (dle normy na 400 Hz). Dveře se nepoužívají a je před nimi ještě otevřená knihovna (takže vlastně jenom 2 mm HDF), proto o něco vyšší neprůzvučnost.

Měření bylo provedeno dle normy ve vybraném třetinooktávovém pásmu s prostorovým průměrováním vysílací i příjimací místnosti a včetně korekce na dobu dozvuku příjimací místnosti.

Takže selský rozum praví, že teď můžu hrát v průměru o 7dB hlasitěji. No ne že bych se dřív nějak omezoval. Dále se podařily eliminovat rezonance dveří o futra při velmi vysokých hlasitostech nízkých kmitočtů konstantní frekvence Smile.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
misog
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 apríl 2013
Príspevky: 614
Bydlisko: Vajkovce

PríspevokZaslal: Ut máj 19, 2015 18:14:52    Predmet: Odpovedať s citátom

ahojte meral som si miestnost najviac db mi vyslo pri 60hz znamena to ze moja miestnost rezonuje pri 60hz? ked som pustil sinusovy signal generovany na tuto hodnotu Db meter my to aj potvrdil a najviac v rohu vzadu. Na zaklde merani som postavil bass trap podla Tim Farrant kde som pouzil sololit 5mm a hlbka je 190mm podla vypoctov by to malo byt 60hz ked som dal mikrofon dnuka do pasce vid obrazok cervena vnutry, zelena tesne pred membranou tmavo zelena je v bode posluchu a mikrofon dnuka, tak vyslo ze je naladeny na 82hz?

dakujem za postreh



bass trap.jpg
 Description:
 Filesize:  101.81 KB
 Viewed:  190 Time(s)

bass trap.jpg




Naposledy upravil misog dňa Ut máj 19, 2015 20:58:48, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
sounds77
Hifista


Založený: 05 júl 2007
Príspevky: 227

PríspevokZaslal: Ut máj 19, 2015 20:02:28    Predmet: Odpovedať s citátom

mi - mne
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
misog
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 apríl 2013
Príspevky: 614
Bydlisko: Vajkovce

PríspevokZaslal: Ut máj 19, 2015 20:59:24    Predmet: Odpovedať s citátom

sounds77 napísal:
mi - mne


dakujem opravene ospravedlnujem sa za chybu
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Ut máj 19, 2015 21:10:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Až bou dnuká a namerau 82 a ty si kseu 60, tak je niečoho málo.
Asi objemu. Skús zmeniť objem a odmerať kde sa ti pohne meranie. Potom získaš aspoň približnú predstavu ako by to malo byť správne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
misog
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 apríl 2013
Príspevky: 614
Bydlisko: Vajkovce

PríspevokZaslal: St máj 20, 2015 18:51:18    Predmet: Odpovedať s citátom

tak hadam sa to podarilo vidim tam 62hz


bass trap1.jpg
 Description:
 Filesize:  94.54 KB
 Viewed:  209 Time(s)

bass trap1.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalšia
Strana 7 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist