Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Ripování CD na PC vs. přehrávání na CDP - datová přesnost

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje signálu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut apríl 24, 2007 23:39:59    Predmet: Ripování CD na PC vs. přehrávání na CDP - datová přesnost Odpovedať s citátom

Mám rád konkrétní čísla místo domněnek a "zaručených pravd", tudíž jsem si vyzkoušel, jak jsem na tom doma s ripováním CD vs. přehráváním na přístrojích s digitálním výstupem z hlediska datové přesnosti.

Přehrávače:
------------
Tesla MC902 - koax
Denon DCD-685 -toslink

Track v délce 2:30 min, mírně poškrabaný lisovaný originál

Zvukovka - Prodigy192 + MI/ODI/O karta s SPDIF-in coax/toslink
Pomocná - integrovaná s SPDIF-out

Testoval jsem v linuxu, protože to ve win neumím. Sice jsem musel nejdříve dodělat ovladač kernelu pro prodigy192 a MI/ODI/O, ale aspoň už je nyní v linuxu prodigy192 kompletně podporovaná včetně přepínání SPDIF vstupů coax/toslink na MI/ODI/O kartě.

Při testování datové přesnosti SPDIF vstupu přes pomocnou integrovanou kartu s SPDIF se objevilo pár problémů (zapnutý deemphasis filter v SPDIF receiveru, zdvojování master hodinového signálu z SPDIF receiveru v FPGA na MI/ODI/O), ale po následných opravách ovladače je nyní vstup "bit-perfect".

Pro porovnávání wavů jsem použil moc šikovný nástroj wavdiff http://axel-sommerfeldt.de/programme.html. Změnil jsem mu výpis tak, aby hodnoty vypisoval znaménkově decimálně, vypisoval aktuální rozdíl a počítal maximální a průměrný rozdíl hodnot z obou vzorků.

Ripoval jsem EACem (ve win jako reference) a cdparanoiou upravenou tak, aby načítala větší bloky než je cache mechaniky. Oba programy riply identické wavy. Ripnutý wav jsem vypálil na CDR.

Ořezávání wavů jsem dělal v audacity, přepnuto na 16 bitové zpracování (u 32 float docházelo při exportu do wavu ke konverzním chybám až o 4).

Wavy měly celkem 6,5 mil. stereo vzorků.

Výsledky:
----------

* Tesla originál vs. Tesla CDR: identické
* Tesla CDR vs. Denon CDR: identické
* Denon originál vs. Tesla/Denon CDR: 4 (v druhém kole 2) vzorky byly jiné:

kód:
Differences:
  0085544c: -7011 != -7055 diff 44
  00855456: 1093 != 1265 diff -172
  015a6dac: -915 != -970 diff 55
  015a6dae: 4042 != 3708 diff 334

*** 4 differences found
Maximum difference: 334, average difference: 0.000047


Řekl bych, že Denon měl maličký problém se škrábanci, zřejmě zafungovala interpolace chybějících vzorků. Pro upřesnění - rozsah hodnot je od -32768 do 32767.

Zajímavé je, že všechny wavy nahrané z přehrávačů se lišily od ripu na PC, ze kterého jsem pálil CDR, a to přes polovina hodnot (počítáno pro oba kanály odděleně).

kód:
*** 8744307 differences found
Maximum difference: 4, average difference: 0.943131


Rozdíly byly minimální, průměrně pod -96dB. Jakoby oba přehrávače používaly shodný algoritmus, který dává konzistentně jiná čísla než ripovací software. Konzistentně proto, že originál i CDR vypálené z ripu byly např. u Tesly identické. Máte nějaký nápad, čím by to mohlo být?

Zajímavé také je že 20 let stará Tesla čte mírně poškozená média lépe (bezchybně) než 6 let starý Denon (zvládající i CDRW).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: St apríl 25, 2007 08:28:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Dustine jsi drtič, dobrá prácička. Shocked Thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St apríl 25, 2007 08:47:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Nabízí se otázka, zdali náhodou SPDIF výstupy z přehrávačů nejsou až za digitální filtrací. To by se mělo dát zjistit z dokumentace.

Jinak - smekám.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: St apríl 25, 2007 09:04:23    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Nabízí se otázka, zdali náhodou SPDIF výstupy z přehrávačů nejsou až za digitální filtrací. To by se mělo dát zjistit z dokumentace.


Jinak - smekám.


Díval jsem se do dokumentace k Denonu DCD-735. Výstup TOSLINK dostává data z jiného pinu dekódéru než převodník, přičemž se ale zdá, že digitální filtr je obsažen v čipu dekódéru. Tak nevím ...

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Haxna
Hifista


Založený: 23 november 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: St apríl 25, 2007 09:14:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Dustine, jednicka s * pro Tebe. Konecne na to nekdo jde od lesa, nez zbytecne debaty z polopravd vyctenych na netu. Kdysi jsem neco podobneho zkousel, a vysledek byl ve dvou testech 1:1 mezi ripy:

1) CDP MC911 -> SPDIF OPTIKA -> INTEGROVANA ZVUKOVKA S CIPEM HT8738AM (na MB PCCHIPS M571), OS Widle98se + Audiograbber 1.62

2) PLEXTOR PX40TS, Widle98se, Audiograbber 1.62

Porovnaval jsem to rovnez v Audiograbber-u, kteremu nevadi offset. Nicmene jsem nezkousel nejaka vyrazneji poskrabana CD, tak to jeste prubnu, az oprasim PCCHIP-se.. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St apríl 25, 2007 09:36:55    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Nabízí se otázka, zdali náhodou SPDIF výstupy z přehrávačů nejsou až za digitální filtrací. To by se mělo dát zjistit z dokumentace.


Myslím, že ne z následujících důvodů:

1. Digitální filtr současně zajišťuje převzorkování na 8x fs, tudíž by v SPDIF nebylo 44,1kHz, ale 352,8kHz (nad možnostmi SPDIF rozhraní). Jinak by se to muselo zase decimovat na 44,1, což mi přijde nepravděpodobné.

2. Tesla a Denon s 15ti letým rozdílem budou mít určitě jiné délky i koeficienty filtrů, tudíž budou filtry generovat různá čísla.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St apríl 25, 2007 22:28:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě bych dodal, že největší radost byla dělat na tom ovladači. Je to příjemná práce - všechny čipy na zvukovce mají kompletní datasheety, původní zdrojáky jsou slušně zdokumentované, snadno si lze vypsat stav kteréhokoliv registru libovolného čipu, vše se chová přesně podle specifikací.

Absolutně ke všemu zdrojáky, spravované kvalitním verzovacím systémem, žádné černé skříňky jako v jiných OS. Taky si dodnes přes prodigy192 ve win nepustím film s DTS, protože s ovladači od výrobce se XP po pár sekundách puštěného DTS rebootují.

Bohužel jsou i karty, kde je to mnohem těžší (třeba pro FPGA v modelech E-MU nakonec výrobce poskytl firmware), nebo úplně husté - reverzní engineering čipů Audigy, ke kterým výrobce standardně neposkytuje žádnou dokumentaci. Před autory těchto ovladačů hluboko smekám.

Komunitní vývoj u ovladačů alsy funguje skvěle - spoustu lidí zvenku testuje a přichází s opravami a rozšířeními, které konzultují s profíky na mailinglistu (např. mou oblast měl na starost zkušený a trpělivý borec z německého SuSe). Fakt radost.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Haxna
Hifista


Založený: 23 november 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: St apríl 25, 2007 23:00:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Opet VELKE + S *....jsi opravdu jeden z mala, ktery chce do problematiky digitalu prostoupit a jde Ti to... Jen tak dal...Nikdo to vetsinou nedela, ale hrozne o tom chteji vsichni neznale tlachat ... Moooc rad ctu tvoje prispevky, pac se nechavas unaset skutecnostma a to se mi moc libi... Jen tak dal... Mozna se nekdy naskytne prilezitost o tom pokecat osobne. Snad.. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št apríl 26, 2007 13:10:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky moc za důvěru Smile Nicméně většinou dělám na jednoduchých věcech, nesrovnatelných s vychytávkami skutečných znalců.

Ale opravdu mám rád tvrzení podložená něčím konkrétním (měřením, analýzou (i teoretickou), statistikou atd.).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje signálu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist