Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

DPA222 - II.
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 59, 60, 61 ... 88, 89, 90  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Dafidko
Hifista


Založený: 10 marec 2009
Príspevky: 184

PríspevokZaslal: Ne november 06, 2011 00:10:34    Predmet: Odpovedať s citátom

To je v pohode mistre, pred casom som objednaval tieto 65 a 62 a skoro som sa tiez pomylil, preto ma napadlo sa nato pozriet na tych fotkach Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nalimko33
Nádejný hifista


Založený: 08 jún 2010
Príspevky: 54

PríspevokZaslal: Ne november 06, 2011 08:42:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Jupi: skús sa opýtať tu
http://www.hagard.sk/
relé Finder som bral od nich, predavač mi tvrdil, že čo nie je v regáli objednajú...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne november 06, 2011 17:51:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak jsem se po čase zase podíval na schéma DPA222 a překvapilo mě, že ani v této nejnovější verzi nejsou v dif. vstupu degenerační odpory.
Pravda, pokud se použijí vstupní tranzistory JFET, nejsou odpory zcela nezbytné (pro dokonale párované tranzistory).
A tak mě napadlo, co je vlastně příčina a co následek ?
1. Protože bipoláry bez degenerace jsou nelineární, je nezbytné použít JFET.
nebo
2. Protože po odtajnění SSSSE všichni používají JFETy ve vstupu, degenerační odpory už nejsou zapotřebí.

V souvislosti se stále obtížnější dostupností originálních JFET Toshiba vzniká otázka, zda by nestálo za to vyzkoušet bipolární vstupní tranzistory,
ovšem s degeneračními odpory, které mohou zvýšit linearitu a snížit zisk na hodnoty podobné, jako při osazení JFET.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne november 06, 2011 18:25:58    Predmet: Odpovedať s citátom

To jsem zkoušel, můžeš taky: na pozici transistoru použiješ precizní soklík. Transistoru uštípneš emitorovej vývod a nahradíš ho odporem 04 běžný emitorový zvyklosti, tj. od cca 47R do třeba 330R. Můžeš si utvořit jejich libovolnej počet a testovat až do alelujá...jsem zvědavej co zjistíš...pravděpodobně to samý co já, to jest kulový...fety jsou prostě na týhle pozici lepší, což ostatně tvrdí i JC a Cimrman si může se svejma úhlovejma chybama jako příčinou transistorovýho zvuku políbit... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5932
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne november 06, 2011 18:55:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Nič v zlom, ale také testovanie je asi rovnaké, ako výmena OZ v obvode. Bez optimalizácie zapojenia pre Jfet alebo bipolár to hovorí len o tom, že konkrétny obvod je vhodnejší pre jeden typ.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne november 06, 2011 19:00:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Lze ostatně jít ještě dál - dojdeš-li si na patenťák a strávíš-li tam pár dní, můžeš si dohledat stovky vylepšení vstupního diferáku...pak už zbejvá jen maličkost, deset t nich si postavit a odzkoušet poslechově, ale to to muíš mít připravený. Nevím jak kdo, ale já to v TYA připravený mám...
Je to stejná situace jako před léty s přenoskovejma předzesama: pořád se jen žvanilo, kterej je jakej a nikam to nevedlo - chtělo jich holt postavit několik tak aby se daly rychle vyměnit, sezvat poslechovou partu a rázem bylo vše jasný a z vejsledků se těží dodnes. Totéž chce udělat i s tímhle, kecama se nedojde nikam...a řekněte, že nemám pravdu....


Naposledy upravil kazzatel dňa Ne november 06, 2011 19:04:00, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne november 06, 2011 19:03:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Při doplnění obvodu o degenerační odpory se výrazně změní zesílení dif. stupně (dá se přesně spočítat o kolik) a je tedy třeba upravit i kompenzace pro tento zisk.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne november 06, 2011 19:06:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale jistě, sokly můžeš dát i na kompenzační pozice - jestli si chceš hrát, tak mám takhle připravenou 386, což je myslím slušnej stroj...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne november 06, 2011 19:07:08    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
...pak už zbejvá jen maličkost, deset z nich si postavit a odzkoušet poslechově, ale to to musíš mít připravený. Nevím jak kdo, ale já to v TYA připravený mám...


Určitě je to při vývoji nejvhodnější postup. Vzpomínám si, že něco podobného měl babaudio.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opamp
Hifista


Založený: 12 február 2010
Príspevky: 204
Bydlisko: Černé /rudé Kladno

PríspevokZaslal: Po november 07, 2011 10:11:49    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA
S degeneračními emitoráky jsem si hrál v DPA223 celkem dost. Asi nejlépe se to chovalo s hodnotou 220R v každém emitoru (zřejmě kompromis mezi nárůstem linearity diferáku a poklesem OLG), šlo to i hezky odbrzdit, nicméně pak jsem tam vrazil nedegenerované JFETy a bylo to měřitelně i slyšitelně opět lepší. Výsledky jsem někde tady postoval, je to asi rok zpátky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po november 07, 2011 12:36:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Degenerace je z nouze ctnost, degenerovaný BJT je vždy šumově horší, než 2SK170/2SJ74, a exponenciální charakteristika bipoláru zůstane degenerace nedegenerace.

Šumově je samozřejmě horší i vstupní MOSFET, ač mnohými oblíbený pro "flaškovější" zvuk.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 07, 2011 19:05:44    Predmet: Odpovedať s citátom

opamp napísal:
OPA
S degeneračními emitoráky jsem si hrál v DPA223 celkem dost. Asi nejlépe se to chovalo s hodnotou 220R v každém emitoru (zřejmě kompromis mezi nárůstem linearity diferáku a poklesem OLG), šlo to i hezky odbrzdit, nicméně pak jsem tam vrazil nedegenerované JFETy a bylo to měřitelně i slyšitelně opět lepší. Výsledky jsem někde tady postoval, je to asi rok zpátky.


Díky, zkusím to vyhledat.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 07, 2011 19:11:36    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
... degenerovaný BJT je vždy šumově horší, než 2SK170/2SJ74....


To máš nejspíš pravdu, ale sám nejlíp víš, jak to s tou (ne)dostupností JFETů je.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Po november 07, 2011 19:51:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebudou jfetový nízkošumáci ? No a co ? Použij tedy " normální ", odstup konce nebude 130dB, ale " jen " tak 127 dB a to mě osobně nijak nebolí....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 07, 2011 20:04:51    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Nebudou jfetový nízkošumáci ? No a co ? Použij tedy " normální ", odstup konce nebude 130dB, ale " jen " tak 127 dB a to mě osobně nijak nebolí....


Z toho bych se taky nezbláznil.
Ale co to je "normální" ? Máš tip na konkrétní typ ? A kdepak se dají koupit ?
( v tomto případě ani netrvám na podmínce metra trasy C) Laughing

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nalimko33
Nádejný hifista


Založený: 08 jún 2010
Príspevky: 54

PríspevokZaslal: Po november 07, 2011 20:23:25    Predmet: Odpovedať s citátom

ZVN3306 a ZVP3306 by sa nedali použiť?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po november 07, 2011 20:29:40    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
PMA napísal:
... degenerovaný BJT je vždy šumově horší, než 2SK170/2SJ74....


To máš nejspíš pravdu, ale sám nejlíp víš, jak to s tou (ne)dostupností JFETů je.


Nikoliv "nejspíš", ale naprosto jistě. A pokud opravdu chceš, tak vhodné FETy seženeš (ovšem nikoliv 2SK246/2SJ103 - ty se na vstup nehodí). S FETy se dostaneš na vstupu na cca 2nV/rtHz, nemožné s degenerovaným bipolárem nebo mosfetem.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Po november 07, 2011 20:33:47, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 07, 2011 20:32:41    Predmet: Odpovedať s citátom

opamp napísal:
OPA
S degeneračními emitoráky jsem si hrál v DPA223 celkem dost. Asi nejlépe se to chovalo s hodnotou 220R v každém emitoru (zřejmě kompromis mezi nárůstem linearity diferáku a poklesem OLG), šlo to i hezky odbrzdit, nicméně pak jsem tam vrazil nedegenerované JFETy a bylo to měřitelně i slyšitelně opět lepší. Výsledky jsem někde tady postoval, je to asi rok zpátky.


Ach jo, ta skleróza je sviňa, mám to dávno v počítači...
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=119335#119335

Ale malý dotaz, píše se tam "Přibastlen kond 1u mezi báze koncáků, osazeny C20, C21."
Nemám k 223 dokumentaci, C20, C21 - kde jsou ? Nejsou to mezi bází a kolektorem budičů ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 07, 2011 20:39:38    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
... A pokud opravdu chceš, tak vhodné FETy seženeš ....

Ja viem, keď chce, tak aj z motyky strelí.
Takže to abych už začal bastlit přípravek na měření šumu, abych odlišil pajcy od originálů. Fajn zábava na dlouhé zimní večery...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Po november 07, 2011 21:00:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Plošňáky dnes objednány. Výrobní doba 11 pracovních dnů Pak mi to musí dodat, já to zabalím, popíšu a rozešlu. Takže počítejte dohromady tak tři neděle...ty rychlý transistory už tu jsou, jsem hodně zvědavý na výsledky... 20:54)

online

Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opamp
Hifista


Založený: 12 február 2010
Príspevky: 204
Bydlisko: Černé /rudé Kladno

PríspevokZaslal: Ut november 08, 2011 11:27:23    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:


Ach jo, ta skleróza je sviňa, mám to dávno v počítači...
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=119335#119335

Ale malý dotaz, píše se tam "Přibastlen kond 1u mezi báze koncáků, osazeny C20, C21."
Nemám k 223 dokumentaci, C20, C21 - kde jsou ? Nejsou to mezi bází a kolektorem budičů ?


Ano, jsou mezi B-C budičů, jejich osazení bylo bez jakéhokoliv efektu, dal jsem je tam jen "pro sichr". Teď tam budu dávat rychlé konce a budiče od Fairchildu, tak asi půjdou zase ven Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5932
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut november 08, 2011 11:34:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Ad šum - je vhodné (korektné) k šumovému (nežiadúcemu ) signálu prirátať aj násobky siete v konkrétnom obvode a prípadne aj zložky skreslenia (SINAD), ktoré sú rovnako "rušením" ako šum.. Potom je ale úplne jedno, či má vstup v konci 2nV/rtHz alebo 7nV/rtHz (čo je reálna hodnota pre bipoláry a degeneráciu cca 100R pri impedancii zdroja signálu asi 1k). Odstup "čistého" šumu 120dBr alebo 127dBr (20Hz-20kHz) nehrá úlohu, ak zložky rušení zo siete a skreslení sú o 20-30dB vyššie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut november 08, 2011 13:05:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Mládeži, do každého vašeho zeilovače se naindukuje cca 100uV bordelu FM rádia, nevím, že by to někdo někdy měřil, ale třeba toto generuje tzv. modulační šum, který je asi o řád až dva níže, jelikož ty vaše šunky lineárně 100MHz nepřenášejí. Zesilovače s bipolárním vstupem na této frekvenci vesele usměrňují, dělají demodulaci, unipoláry jsou na tom z principu lépe.

Můžete si změřit třeba průnik takového "rušení" do vašeho signálového propojení ?

Líbí se Vám takové povídání Laughing

ps. jako Láďa Bunta mám rád racionální vysvětlení ke každému jevu.
Třeba je to pitomost, ale nějaké tajnosnubné povídání o vlivu na zvuk mě nebaví, pokud se neřekne jasně je to a to a takhle se to dá odstranit, nebo ukázkově namodelovat.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
FILIPAUDIO
Hifista - pokročilec


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 395

PríspevokZaslal: Ut november 08, 2011 13:18:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Mně se to líbí, a rád se toho dozvím co nejvíc. Very Happy

Opravdu jsou ty j-fety J112 a J176 na tom tak špatně, jak upozorňoval PMA, aby nešli použít na vstupu koncového zesilovače?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut november 08, 2011 13:25:45    Predmet: Odpovedať s citátom

FILIPAUDIO napísal:

Opravdu jsou ty j-fety J112 a J176 na tom tak špatně, jak upozorňoval PMA, aby nešli použít na vstupu koncového zesilovače?


Probůh podívejte se do datasheetu. Použít se to dá, a bez srovnání jistě OK. Má to o řád menší strmost, o řád větší šum. Nikomu to neberu, když mu to vyhovuje. Ale pokud chcete co nejvyšší rozlišení, jděte cestou minimálního šumu.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut november 08, 2011 13:26:57    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:


ps. jako Láďa Bunta mám rád racionální vysvětlení ke každému jevu.


Já taky, jen ho najít, že. Pokud racio tvrdí, jak vše je OK, a přitom to jasně hraje jinak, tak radím si takové racio strčit za klobouk.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut november 08, 2011 13:57:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyzkoušej, šumovým napětím jsou cca o řád horší, cca srovnatelné s bipolárem na 1mA Ic Very Happy

Na druhé straně si srovnej, co se třeba naindukuje FM a mobil do plachty velikosti Dispre a jaké uV se tam někde usměrní ?
Samozřejmě umístění do hliníkového bloku to jistí.

To se zajisté spektrální analýzou nezjistí, jelikož to s harmonickým buzením nemá žádnou korelaci.

Dovolím si sem přetransformovat diskuzi s PMA z Lopuchu někdy před 10.lety, kdy nám Pavlík ukazoval, jak to teoreticky s Furiérovou transformací umí a jak se dá všechno rušivé ve výsledku potlačit tak, že je vidět jen to pravé čistoskvoucí harmonické zkreslení.

Naprosto s ním souhlasím, ale signály, které nemají korelaci harmonická analýza potlačí také, takže je nevidím.

PMA je kamarád, ale to neznamená, že bych měl být nekritický, jeho poznámky k mému pokračujícímu alkoholizmu a pokleslé sociální úrovni beru taktéž s povděkem Smile

Pokud vím, tak jsem mu oponoval tím, že používám starou HP334, která sice neuělá harmonickou analýzu pod 0.001%, ale zato na výstupu vidím veškerý ten bordel, který mi tam vzniká.

Prostě obdoba zvýšení citlivosti analytických metod, stejně jako u diferenciální analýzy, které se tento člověk zcela tvrdohlavě brání.

ps. konkrétní odkazy se mě skutečně nechce dohledávat, jestli ještě existují, berte to jen jako můj poťouchlý komentář.
30. let dělám odrušení a jiné pitominky. Funguje to tak, že zákazník něco stvoří, jde s tím na test odrušení, neprojde. Oblepí to různejma kondama a jde znovu. Neprojde. Tak se mě to dostane oklikama na stůl, řeknu tohhle a tohle je špatně, opravím to , pozměním to, samozřejmě to oměřím, nejsem pánbůh Smile oni s tím jdou na EMC a všechno je -5 až -10dB pod normou a projdou.
Pak příjde ještě 3. kolo, že jim ještě odladím oškubanou verzi, které dají certifikát té plnokrevné, aby to tolik nestálo a ještě to nepřekračovalo normu Laughing

Bohužel, uchometr mě už tak neslouží, takže musím věřit taky těm měřákům.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5932
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut november 08, 2011 14:28:52    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
..a přitom to jasně hraje jinak..

Ešte keby sme vedeli, čo je správne, že? Ja tvrdím, že to, čo je bližšie originálu na vstupe (pri zrovnaní v audiopásme , na počuteľnosť 100ns tranzientov neverím, navyše v signále, ktorým disponujeme sú takéto tranzienty len ako rušenie..), niekto zase že to, čo sa mu viac páči "na ucho".
K tomu šumu, s degenerovanými bipolármi (100R)na vstupe pri prúde 2,5mA na tranzistor je na výstupe konca s výkonom 100W/8ohm (so ziskom cca 30x) asi 31uV RMS (BW 20Hz-20kHz) vrátane zložiek 50Hz a všetkých "vplyvov prostredia", pri Rg=1k, v reálnom prostredí , kde fungujú v okolí WiFi a mobily a FM, pri napájaní z normálnej siete, kde sú zapojené aj PC a iné spotrebiče. Bude to počuteľne degradovať signál? Asi ťažko.. S uchom na výške s citlivosťou 100dB je tam len ticho, nič iné. A ak niekto položí vyzváňajúci mobil na preamp a argumentuje, že je to vo zvuku počuť, tak mu niečo doporučím...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JHradec
Hifista - zaslúžilec


Založený: 29 január 2007
Príspevky: 998

PríspevokZaslal: Ut november 08, 2011 15:21:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Vždycky se mi vyplatilo udělat nf jako vf. Stíněná krabička, průchodkové kondenzátory atd......
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut november 08, 2011 20:22:47    Predmet: Odpovedať s citátom

opamp napísal:
...Ano, jsou mezi B-C budičů, jejich osazení bylo bez jakéhokoliv efektu, dal jsem je tam jen "pro sichr". Teď tam budu dávat rychlé konce a budiče od Fairchildu, tak asi půjdou zase ven Smile


Díky, když už je řeč o kompenzacích DPA, dovolím si připomenout tři roky starou záležitost. Debata sice tehdy skončila neslavně, ale možná by s odstupem času šlo pokračovat v konstruktivnější podobě.

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=61238#61238

Jde o to, že člen R17, C7 (viz DPA 220 v citovaném příspěvku) velice zásadním způsobem kecá do kompenzací a je otázka, zda by i tady nešlo něco vylepšit.

A navíc mě napadlo, jak je to s vlivem degenerace vstupního diferáku, když výstup z kolektorů je zpracován tak rozdílným způsobem a navíc jeden z nich s frekvenční závislostí danou tou kompenzací ?
Nevím, jestli je to tak geniální řešení, které umožňuje skvělé vlastnosti DPA-ček, nebo jestli by naopak nešlo na tom ještě něco optimalizovat.
Zdá se, že při ladění kompenzací zůstal člen R17, C7 zcela mimo pozornost experimentátorů, protože je v místě, kde frekvenční kompenzaci nikdo neočekává, přestože to tak funguje.

----------

EDIT: Možná bych měl doplnit, mám na mysli srovnání s "klasickým" řešením, jako je např. proudové zrcadlo v kolektorech diferáku, které "zpracovává" signál z obou tranzistorů stejně a je frekvenčně nezávislé (tedy mám na mysli, že neobsahuje žádné frekvenční kompenzace).

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 59, 60, 61 ... 88, 89, 90  Ďalšia
Strana 60 z 90

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist