Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Digitální aktivní výhybka v PC
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
junglik
Hifista - pokročilec


Založený: 27 apríl 2010
Príspevky: 259
Bydlisko: Praha 4

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2011 14:46:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Arrow

Naposledy upravil junglik dňa Pi november 25, 2011 19:20:45, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12733

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2011 15:24:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak moment, čemu přesně se tu tedy říká "korekce místnosti"?

V úvodu je psáno "Digitální aktivní výhybka v PC včetně digitální korekce místnosti".


Naposledy upravil MaBat dňa Pi november 25, 2011 15:42:45, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2011 15:25:37    Predmet: Re: Digitální aktivní výhybka v PC Odpovedať s citátom

Byl bych moc zvědavý na waterfall (burst decay) u toho celého systému. Myslím že už to tady zaznělo.

Čím víc si hraju s bednama, tím víc jsem přesvědčenej o tom, že amplitudová chára je celkem nepodstatná (samozřejmě v jistých mezích, karpaty jsou vždycky špatně). Myslím, že ucho je daleko víc citlivé v časové oblasti než v té amplitudové. Proto se mi jeví ta amplitudová ekvalizace jako nesmysl. Když vezmu nějakou bedýnku a repráky, můžu udělat dvě různé výhybky s velmi podobnou "rovnou" amplitudovou chárou v ose, přičemž budou mít různý waterfall a taky budou hrát každá jinak. Mluvím teď o pasivním řešení, ale v digitále to nebude jinak, fyzika je jen jedna.

Konkrétnější příklad: Reprák má nějakou ostrou parazitní rezonanci membrány, která se projevuje hrbem na amplitudové cháře třeba nějaké 2dB, a taky ve waterfallu je vidět výraznější doznívání. Pokud tuto rezonanci kompenzuju správně naladěným RLC článkem paralelně přímo k repráku, v součinnosti s výhybkou srovnám hrb na amplitudovce a taky doznívání na waterfallu uplně krásně, fáze se taky srovná. Když ve výhybce nechám hrb hrbem a rozhodnu se to srovnat ostrým ekvalizerem před zesilovačem, amplitudovku srovnám stejně pěkně nebo ještě líp, ale na waterfallu doznívání nezmizí, maximálně se jenom trochu zmenší díky poklesu na amplitudě. Fáze zůstane jak byla. Zvukově to je o trochu lepší než kdybych ten hrb neřešil vůbec, ale ta "nervozita" stále zůstává.
Dá se taková kompenzace vyřešit softwarově s rovnocenným výsledkem jako u pasivního článku? Pokud ano, může být toto řešení fajn. Pokud ne, je to slepá ulička.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12733

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2011 15:27:34    Predmet: Odpovedať s citátom

To, cos popsal, není z velké většiny pravda.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2011 15:31:08    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
To, cos popsal, není z velké většiny pravda.

Hmm, tak jak to tedy je? Rád se nechám poučit.

Když si to teď po sobě znova čtu, uznávám že jsem tam nasekal nějaké nepřesnosti Embarassed Ale v principu si za tím stojím.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12733

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2011 15:39:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Je toho moc najednou. Nevím jak tobě, ale do toho se mi teda nechce. Snad jen k tomu prvnímu odstavci - stejná frekvenční charakteristka rovná se stejná impulsní odezva a to se rovná stejný waterfall, pokud jde o pasivní, resp. analogové řešení - tam to jinak v podstatě nejde. U digitálu se do toho dají zamíchat FIR filtry, ale to je všechno věda sama o sobě, k objasňování teorie není hobby forum dobrý místo.

Edit: A jo, píšeš vysloveně "amplitudová". Tak OK. Čtu moc rychle a pospíchám pryč, sorry.
V tom druhém odstavci to pořád ještě ale nějak hapruje.

Nicméně si myslím, že tvrzení že "ucho je daleko víc citlivé v časové oblasti než v té amplitudové." by neobstálo v žádném seriozním testu, jakkoli je jistě problematické to srovnávat a porovnávat. Obecně v časové obasti je ucho naopak poměrně tolerantní, to už bylo ověřeno mockrát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
man.earth
Hifista - pokročilec


Založený: 02 február 2009
Príspevky: 277
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2011 15:46:05    Predmet: Odpovedať s citátom

rovnaka frekvencka ale ide na ose urobit rozdielnou deliacou freq a potom to hybne smerovkami a rovnake to moze byt iba v ose, cize celkovy zvuk nemusi byt to iste.
_________________
SCAN SPEAK 26W+SEAS W18NX+SCAN SPEAK 2904/9800 DIY 3 WAY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12733

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2011 15:47:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, ale to už jsme právě u problému trojrozměrného (vyzařovací diagram), který se nedá řešit nebo napravit žádnou ekvalizací, neboli na začátku mého argmentu. O tom skutečně není "korekce místnosti". To je jediná věc, ke které jsem se vyjadřoval, a u které mi tedy stále není jasné, co se tu tím konkrétně myslí.

Naposledy upravil MaBat dňa Pi november 25, 2011 15:53:11, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2011 15:52:59    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
J - stejná frekvenční charakteristka rovná se stejná impulsní odezva


Pouze v případě stejná frekvenční amplitudová i fázová charakteristika. Nemusí to být systém s minimální fází.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12733

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2011 15:54:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Když jsem řekl pouze "frekvenční", myslel jsem tím komplexní. Je to taková zvyklost.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2011 15:55:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale ano, pane kolego, u znalých věci jistě.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12733

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2011 17:09:11    Predmet: Odpovedať s citátom

michal mishek napísal:
Ty ale píšeš o akomsi bežnom setupe, kde je korekcia rozdelená na dva oddelené stupne. 1: najprv výhybka, ktorá signál delí a obsahuje aj korekciu "nedostatkov" sústavy.. ..a následne (2) za tým vložená korekcia miestnosti ako ďalšia ekvalizácia, prípadne fázové korekcie. Tu je to ale všetko v jednom, takže to, čo Ivo nazýva "korekce místnosti" je vlastne ekvalizácia zahŕňajúca ako úpravu priebehu sústavy (korekcie nedostatkov meničov), tak aj korekciu miestnosti. Dať obe korekcie do jedného stupňa resp. jedného prepočtu/krivky je v tejto konfigurácii logické a správne riešenie. Nevýhoda je podľa mňa len akademická - nevieš, v ktorom bode korekcie koriguješ nedostatok na strane sústavy a kde miestnosť, kde oboje, prípadne aká je váha jednotlivých zložiek. V exaktnom posluchovom bode, (ktorý Ivo používa) je to ale jedno.


Až na jednu drobnost - samotná výhybka a do ní většinou zahrnutá vlastní ekvalizace reprosoustavy (základní baffle-step, vlastnosti měničů, apod.) se zpravidla navrhuje na základě anechoických, nebo semi-anechoických dat (v modálním pásmu se nám jedná prakticky jen o ustálený stav - tam to má smysl měřit včetně vlivu místnosti, ale směrem k vyšším frekvencím roste důležitost přímého zvuku - to jsou ty stovky Hz, o kterých jsem psal. Uznávám, že je to vágní a ostrá hranice zřejmě neexistuje. Měřit rezonance měničů a ty korigovat má ale smysl pouze bez odrazů). To, co je zde prezentováno, je jakási ekvalizace, sice superponovaná na základní propusti výhybky (což je jinak v pořádku), ale získaná evidentně jako inverzní filtr po změření frekvenční charakteristiky včetně vlivu místnosti (dlouhé okno), a to už IMHO v pořádku není - viz předchozí příspěvky. Tj. nejde o žádné slovíčkaření, ale o zásadní rozdíly.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So november 26, 2011 11:13:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Určitě je celý projekt nesmírně užitečný, veliké množství práce, studia a investic. Napadlo mě jenom, že by mohlo být zajímavé udělat kontrolní měření se všemi korekcemi. Teoreticky by s mikrofonem ve stejném místě jako při generování korekčních dat měla vyjít rovná čára a to amplitudově i fázově. Realita, tedy rozdíl oproti teorii by mohla dát nové impulsy pro další vývoj. A také bych zkusil, co to udělá při posunu mikrofonu +/- půl metru, když se trochu pohne s reprosoustavami, změní poloha nábytku, otevřou dveře...
Můj pocit je následující:
Chtělo by to více měření v okolí poslechového místa. Nikoliv proto, aby se mechanicky zprůměrovaly, ale pro podrobnější analýzu. Části korekce, které budou podobné, bych ponechal. Ale předpokládám, že některé ostřejší výkyvy se budou s malou změnou poslechového místa výrazně měnit, nebo posouvat frekvenčně - takové bych zprůměroval, korekční křivku více vyhladil.
Teď možná budu za blbce, ale zeptám se, při vytváření korekcí hrály oba kanály, levý i pravý ? V případě, že ano, neměly by se korekce zaznamenat separátně pro každý kanál zvlášť ? Určitě nebudou shodné a pak by stálo za velké zvážení, jakým způsobem je spojit, zprůměrovat.
A ještě, nepochází větší část ostrých změn na měřeném průběhu právě od interference signálů L/R? Logicky přichází s různým zpožděním a na různých kmitočtech se sečtou/odečtou (plus další interference odrazů.) Tohle všechno by chtělo analyzovat a odseparovat, aby korekční průběh obsahoval "systematické odchylky", které jsou platné v "blízkém okolí" poslechového místa a naopak vyloučit "náhodné faktory", které o pár centimetrů vedle už neplatí. Obecně, korekční křivka by podle mého názoru měla být hladší, více zprůměrovaná bez ostrých skoků.
Ještě poznámka k mikrofonu, nikdo nepochybuje o jeho kvalitách, ale kontrolní porovnání s měřicím mikrofonem by bylo vhodné. To, že je mikrofon kvalitní, nemusí vždy znamenat, že je rovný, jako když střelí. Také vliv směrové charakteristiky by mohl hrát roli, měřicí mikrofony bývají nesměrové (koule).
Vyhledání vhodných algoritmů pro rozdělení pásem je určitě důležité, ale jako klíčové vidím měření poslechového prostoru a správnou interperetaci naměřených průběhů.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman St
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 1411

PríspevokZaslal: So november 26, 2011 11:31:54    Predmet: Odpovedať s citátom

S plně digitální výhybkou, sic jen třípásmovou, jsem si hrál svého času opravdu velmi dlouho. Pokud to hodně zjednoduším, tak imho hlavní přínos je v obrovské škále možného nastavení, ale hlavně jednotlivé DACy a samozřejmě celý zbytek řetězce není "zatěžován" audio signálem v plné kmitočtové šíři, což je zvukově velké plus. Dále toto řešení umožňuje použít "specializované" zesilovače, např. na spodek jsem užil DPA880tku, což je opravdu změna k lepšímu, atd.
Nicméně řešení je to věru komplikovanější a mnoho audio nadšenců se k němu samozřejmě neuchýlí Smile.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Po november 28, 2011 22:56:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Cough napísal:
...Je to hodně o zatížení procesoru...


Ako vidim, CPU ma rezervy dost Smile, pridem to niekedy "zhodnotit".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: So december 10, 2011 22:53:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Dnes som to počul, paráda. Zvuk fantastický a ostrý ako chilli. Detaily sa na mňa sypali ako z dobrých sluchátok, priestor ostal "bedňový". Za mňa oba palce hore (a sánka dolu šéfe) a aj hifistovo srdce by zaplesalo. Toľko káblov Thumb up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Pi december 23, 2011 23:56:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Ivoši, mám dotaz... Jsem si dnes zapojil ty HS50ky přes Motu8PRE a lupance ve zvuku mě donutily použít ASIO, což mi znemožnilo poslouchat cokoli vzorkovaný nad 92kHz. Stáh jsem si ten SOX resampler a tam je milion hejblátek a já nevim co s tim, nechal jsem default. Nemáš odzkoušený, jak to nastavit best?

Jinak mě ty malý svinky docela mile překvapily, když do nich narvu hires věci Smile

_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TomasT
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1437

PríspevokZaslal: Po január 16, 2012 09:55:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Nikdy tam neprijedu, ani za nic -)))
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Obšák
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2007
Príspevky: 720
Bydlisko: Moravský Beroun

PríspevokZaslal: Po január 16, 2012 20:13:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist