Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Masterclock pro externí DAC

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DAC
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ne november 27, 2011 21:29:39    Predmet: Masterclock pro externí DAC Odpovedať s citátom

Začínají nám dlouhé zimní večery, tak jsem zase začal "přemýšlet". Napadlo mě, trošku vytunit můj externí DAC a to tím způsobem, že bych si tam přidal nový masterclock. Vyvedeno by to bylo pomocí SPDIF a posílal bych to do ESI Juli@, která by brala hodiny ze vstupu SPDIF in.
Abych to ještě upřesnil, chci funkční a co nejlevnější řešení pro jednu frekvenci (44100Hz či 88200Hz). Nehledám hotové perfektní řešení ala hodiny Toma Tichého. Spíše něco pro holoprdelníky a bastlíře jako jsem já.
Proto prosím Vás, kdo má k tomu co říci, kdo má nějakou radu, ideálně praktickou či kdo by o toto řešení měl zájem, nebojte se a pište. Velmi rád bych to dotáhl do funkční verze. Díky.

Verze 1 - užití FlipFlop obvodu 74HC74:
http://www.karafiatovi.net/audio/download/reclock_1_A.GIF
Moje idea.
http://www.karafiatovi.net/audio/download/reclock_1_B.GIF
Kopie datasheet PCM1832.
http://www.karafiatovi.net/audio/download/reclock_1_C.GIF
Nalezeno na webové diskuzi. Hlavní věc co se mi tam nezdá je to, že mají CS8414 ve Slave módu.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214


Naposledy upravil karfik dňa Po november 28, 2011 10:47:57, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jirik
Hifista - pokročilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 258
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Po november 28, 2011 09:11:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Moc jsem se na ty shémata nedíval, ale vůbec mi nepřijde divné, že by se CS8414 používal ve slave módu, ono to asi ani jinak nepůjde, když to chceš krmit nějakým masterclockem, ne? Pokud chápu správně funkci toho přijmače, tak pokud generuje clock pomocí PLL smyčky, tak funguje jako mástr (generuje clock pro další obvody), pokud je ale sám připojen na zdroj externích hodin, tak musí být ve slave módu (jede v taktu těch externích hodin a k žádnému generování hodin pomocí PLL nedochází).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Po november 28, 2011 10:53:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Verze 1 A:
Je to blbě, nevím nač jsem tam cpal tu děličku u MCK. Toto by samozřejmě nefungovalo.
Verze 1 B:
Proč tam dělí ten MCK?
Verze 1 C:
Už je mi to jasné, CS8402 je nastavena jako Master a tedy CS8414 musí být Slave. CS8402 žere pouze 128xFs, proto je tam ta dělička u MCK. Tento obvod je již nedostupný a jeho náhrada CS8406 již má volbu i 256xFs, takže to již není potřeba dělit.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jirik
Hifista - pokročilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 258
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Po november 28, 2011 14:11:24    Predmet: Odpovedať s citátom

verze 1B, pokud se správně koukám, tak MCK nedělí, jen přepínají jestli bude brán z masterclocku, nebo z receiveru.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Po november 28, 2011 15:11:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Toho přepínače si nevšímejte, to jsem si tam já tak dal jako možnost přeputí MCK z CS8414 či oscilátor, aby se to dalo použít i na jiné frekvence či bez užití toho masterclocku. Jen nevím, zda by to tak stačilo, zda by nebylo nutné ještě přepnout CS8414 do Master módu a CS8406 do Slave módu.
_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jirik
Hifista - pokročilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 258
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Po november 28, 2011 15:26:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, přijímač budeš asi muset přepínat do master/slave modu podle toho jestli připojíš master clock nebo ne. Následující obvody už by měli jet vždy ve "slave" modu, takže nic dalšího bys přepínat nemusel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ut november 29, 2011 07:44:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Verze 1 D:
http://www.karafiatovi.net/audio/download/reclock_1_D.GIF
Tak jsem na tom trochu zapracoval. Nastavit ty obvody CS84xx v HW módu je někdy nadlidský výkon. Ještě jsem tam zapoměl dát jumpery master/slave u obou obvodů. Použil bych tam oscilátor 22,5792MHz, takže by to šlo použít na 88200Hz a přes děličku pak pro 44100Hz.
Navíc když by to bylo na nic, lze ten oscilátor použít pro nový masterclock pro ESI Juli@.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jirik
Hifista - pokročilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 258
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Ut november 29, 2011 07:53:11    Predmet: Odpovedať s citátom

-- smazáno -- plácám nesmysly Embarassed
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ut november 29, 2011 07:59:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Jirik napísal:
Neměl by ten master clock toho receiveru být natvrdo spojený (a né přes ty propojky) s OMCK toho 8406? Pokud totiž přepneš ten receiver do slave modu, tak mu stejně musíš zajistit krmení z externího masterclocku, čili ta spodní propojka by stejně musela být za všech okolností propojena.


Pozor. Kukni do datasheetu CS8414, MCK se generuje z PPL hned na počátku a vždy je to jen output. Zato když přepneš tu CS8414 do slave, pak pouze piny FSYNC a SCK se přepnou do input a přijímají nové hodiny, zde získané oscilátorem a dělené v CS8406 na potřebné násobky. Proto je taky CS8406 v master módu a piny ILRCK a ISCLK jsou v módu output.

EDIT: No já už to tu nechám pro objasnění Smile.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jirik
Hifista - pokročilec


Založený: 12 december 2006
Príspevky: 258
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: Ut november 29, 2011 08:21:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, samozřejmě máš pravdu, ověřil jsem si to v DS bohužel až když jsem to poslal...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ut november 29, 2011 19:30:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Když nad tím teď přemýšlím, tak jsem zjistil, že je to úplná hloupost, toto řešení přes SPDIF. Já sice mám přesné hodiny v DACu, ale hodiny ve zvukovce již přesné nebudou a příchozí data do DACu už vůbec ne.
Když si to vezmeme od začátku. Máme přesný oscilátor v DACu a pomocí 74HC74 odesíláme v přesných intervalech daných jen přesností oscilátoru do dacu (obvodu) data po I2S. To je perfektní to přesně chceme, jenomže. Jenomže nyní nastává to, čeho se vlastně snažíme vyvarovat, tedy jitteru vzniklému přenosem po SPDIF. My nyní ten nový masterclock pošleme do CS8406, což je vysílač SPDIF podobně jako ve zvukové kartě. On sám nám do SPDIF signálu zatáhne jitter. Nyní synchronizační SPDIF přichází do zvukovky, která pomocí SPDIF přijímače/vysílače, díky PPL obnoví masterclock pro ENVY24. PPL samozřejmě není dokonale rychlá, tedy opět se nám zanáší další jitter a samozřejmě spoždění. Nyní ENVY24 vyšle námi požadované zvukové data zpět do SPDIF přijímače/vysílače a ten je po SPDIF pošle do DACu. Vysílán by další jitter vznikat neměl, protože obnovený masterclock je v jednom obvodu SPDIF přijímače/vysílače. Tedy vyslaný jitter se rovná přijatému, no asi to chápete jak to myslím. No a SPDIF přijímač v DACu opět pomocí PPL smyčky masterclock, ale ten my už nevyužijeme, je to vlastně MCK původní. A data pošle na výstup I2S, kde již jdou naše přesné podělené hodiny z oscilátoru. Jenomže celým tím dvojnásobným přenosem nám vznikne spoždění a jitter, takže SDATA se budou o nějaký nedefinovaný čas opožďovat za časováním z oscilátoru. Ale to my vlastně vyřešíme pak přesným "odpálením" již všech I2S kanálů pomocí 74HC74. Tak že by to nakonec fungovalo? Sice tam bude nějaký jitter a spoždění, ale bude to stále stejné.
No nakonec to skončí na výměně hodin v ESI Juli@ a přesném časování SPDIF výstupu.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ut november 29, 2011 19:58:41    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak asi to funguje i po SPDIF, zde je důkaz:
http://www.casea.eu/moduly.php?p=Sirius%20Synchro
Přímo je to doporučováno s ESI Juli@.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut november 29, 2011 20:09:37    Predmet: Odpovedať s citátom

A nemají ty SPDIF přijímače i vstup pro externí hodiny, který se použije místo obnovených přes PLL? Samozřejmě by to vyžadovalo, aby byly synchronní s SPDIF signálem, ale to je v tomto případě splněné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ut november 29, 2011 20:15:21    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
A nemají ty SPDIF přijímače i vstup pro externí hodiny, který se použije místo obnovených přes PLL? Samozřejmě by to vyžadovalo, aby byly synchronní s SPDIF signálem, ale to je v tomto případě splněné.


Ano mají, třeba LYNX, ale já mám ESI Juli@ (teda budu mít) a ta má pouze SPDIF in. Ideál je vyvést přímo ten masterclock a přivést ho do zvukovky, pak odpadá SPDIF přenos do zvukovky.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut november 29, 2011 20:17:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslel jsem přímo ten čip SPDIF přijímače v DACu, u kterého jsou i ty hodiny.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ut november 29, 2011 20:37:13    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Myslel jsem přímo ten čip SPDIF přijímače v DACu, u kterého jsou i ty hodiny.


To nevím, nemám tu zvukovku v ruce, jen jsem četl, že je to společný SPDIF přijímač/vysílač, takže on buď bere MCK z ENVY24 či je tam naopak posílá, tedy ten SPDIF přijímač/vysílač a ENVY24 si mění roli master a slave. Pokud bych to připájel přímo na tu nožičku to ho integráče, tak by se to bilo s MCK z jednoho či druhého. Jo mohl bych to přepínat místo toho oscilátoru co pro ENVY24 přímo na desce, pak bych ani nemusel měnit v nastavení zvukovky zda má brát interní či externí hodiny, ale to už je taková prasečárna a velký zásah do zvukovky, což moc nechci, není to můj bastl a nestojí to pár korun.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut november 29, 2011 21:06:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Já nemluvím o zvukovce, ale o DACu (předpokládám tvého), do kterého ta zvukovka posílá SPDIF. Nebo jsi plánoval využít analog zvukovky?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: St november 30, 2011 08:39:36    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Já nemluvím o zvukovce, ale o DACu (předpokládám tvého), do kterého ta zvukovka posílá SPDIF. Nebo jsi plánoval využít analog zvukovky?


Teď tě nějak nechápu, vždyť já tu ten MCK co leze z toho SPDIF přijímače v externím DACu právě nahrazuji tím oscilátorem, abych se vyhnul jeho získávání pomocí PPL z SPDIF signálu. Podívej se na verzi 1 D, snad to z toho pochopíš.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: St november 30, 2011 08:41:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak jsem doupravil tu verzi 1 D:
http://www.karafiatovi.net/audio/download/reclock_1_D.GIF

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St november 30, 2011 11:55:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Pak by neměl být s jitterem řetězce problém, ne? Předpokládám že ten SPDIF přijímač má v sobě malinký buffer a z něj to vyčítá (tedy reclockuje) v rytmu těch externích hodin, v tomto případě správně synchronních se vstupním SPDIF. Nebo jsem tvou původní otázku špatně pochopil Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FILIPAUDIO
Hifista - pokročilec


Založený: 10 február 2007
Príspevky: 395

PríspevokZaslal: St november 30, 2011 12:20:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj.
Ten 8414 pravděpodobně vstup hodin nemá, koukal jsem na to ale jen letmo.
Má ho ale 8416, pin OMCK.
Proto si asi nerozumíte.

Casea má uvedeno na stránkách u odkazu výše, že jim to podporuje
Word clock, což je vzorkovací frekvence, ale mají tam i podporu
Super clock...nevíte co to je?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: St november 30, 2011 12:27:40    Predmet: Odpovedať s citátom

FILIPAUDIO napísal:
Ahoj.
Ten 8414 pravděpodobně vstup hodin nemá, koukal jsem na to ale jen letmo.
Má ho ale 8416, pin OMCK.
Proto si asi nerozumíte.

Casea má uvedeno na stránkách u odkazu výše, že jim to podporuje
Word clock, což je vzorkovací frekvence, ale mají tam i podporu
Super clock...nevíte co to je?


Jen jiný násobek Fs, jeden je myslím 256xFs a jeden je 64xFs.

_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DAC Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist