Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Akustika v zrubovom dome

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
matik
Hifi obsluha


Založený: 01 október 2009
Príspevky: 3

PríspevokZaslal: Ut júl 20, 2010 17:15:39    Predmet: Akustika v zrubovom dome Odpovedať s citátom

Dobry den, ako uplneho laika by ma zaujimalo aka je akustika v zrubovom dome (steny z gulatiny).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lilian
Hifista


Založený: 02 marec 2009
Príspevky: 213
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: Po január 23, 2012 21:40:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak toto by teda zaujmalo aj mna ...

Nema nikto skusenost Question
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Po január 23, 2012 21:49:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Jako v každé dřevěnici, efekt pohltivosti dřeva je podpořen tvarem povrchu.

Tedy - mnohem lepší než cihlová zeď nebo betonový panel, ale bez náhytku a dalších úprav to ideální není.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
enregistree
Hifista


Založený: 02 december 2009
Príspevky: 241
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 01:52:58    Predmet: Odpovedať s citátom

No, me vzdycky prislo, ze v roubenkach (teda ne zcela srubech – kulatina vs. tramy) akustika rovnou funguje lepe. Zejmena, kdyz jsou drevene i podlahy a stropy. Ani neni treba kobercu.
_________________
L_u_k_a_s
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 09:02:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže spíš než poslechovou místnost postavit poslechový srub jo? Laughing
_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
enregistree
Hifista


Založený: 02 december 2009
Príspevky: 241
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 09:57:32    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
Takže spíš než poslechovou místnost postavit poslechový srub jo? :lol:
To jsem presne chtel napsat (smile).

Edit: Puvodne jsem napsal o reseni drevenym obkladem (v uz postavenych zdenych domech), ale musel by mit silu jako stena te drevenky, a to si asi do zdene mistnosti nacpe malokdo. Takze jsme zpatky u toho, ze lepsi bude konstrukce mistnosti ze dreva (steny, podlaha, strop)… Plus otevrene police a knihovny (dalsi nabytek, zavesy, koberce), jak psal Sendy.

_________________
L_u_k_a_s


Naposledy upravil enregistree dňa Ut január 24, 2012 10:50:38, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 10:20:13    Predmet: Odpovedať s citátom

enregistree napísal:
...U zdenych mistnosti to urcite pujde vyresit drevenym obkladem nebo funkcnimi prvky.

Právě nad tím taky uvažuju, asi by stačily odřezky z kmenů ze kterých se dělají trámy, u nás na hané tomu říkáme "ókorke" Very Happy
Když se vyberou hezčí kousky a udělá se patřičná povrchovka, mohlo by to být takové docela pěkné přírodní obložení a za cenu palivového dřeva Wink

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 11:42:01    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
enregistree napísal:
...U zdenych mistnosti to urcite pujde vyresit drevenym obkladem nebo funkcnimi prvky.

Právě nad tím taky uvažuju, asi by stačily odřezky z kmenů ze kterých se dělají trámy, u nás na hané tomu říkáme "ókorke" Very Happy
Když se vyberou hezčí kousky a udělá se patřičná povrchovka, mohlo by to být takové docela pěkné přírodní obložení a za cenu palivového dřeva Wink

"Okurko", nemáš zlý nápad Laughing . Ale vážne, u nás máme takto obložené steny kultúrneho domu, ešte z čias socíku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 14:07:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Jojo v 70. létech se to myslím docela "nosilo", viděl jsem to tak někde i s kůrou napuštěné jakousi fermeží či co... Ta kůra by z hlediska akustiky ještě víc pomohla.

Ale s okurkama to fakt nemá nic společný Rofl To mě pobavilo.

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 14:26:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Alebo použiť bedničky od granátov, mohli by fungovať ako kmitajúce panely.
Mne sa páči aj toto ako difuzér
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 15:58:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Ideální bude klasický srub se spárami vycpanými mechem. Ale beze srandy, ta dřevěnice určitě dopadne líp než zděná chalupa. Docela rád bych si něco takového změřil ... Wink
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 16:00:35    Predmet: Odpovedať s citátom

JeF111 napísal:
enregistree napísal:
...U zdenych mistnosti to urcite pujde vyresit drevenym obkladem nebo funkcnimi prvky.

Právě nad tím taky uvažuju, asi by stačily odřezky z kmenů ze kterých se dělají trámy, u nás na hané tomu říkáme "ókorke" Very Happy
Když se vyberou hezčí kousky a udělá se patřičná povrchovka, mohlo by to být takové docela pěkné přírodní obložení a za cenu palivového dřeva Wink


Česky krajiny nebo odkorky. Ale jako obklad na zdivu už to tak jednoduché není - musí se to řešit jako jakákoli jiná akustická úprava, tj. se vzduchovou mezerou, štěrbinami, nějakou tou výplní atd., jinak to sežere jen výšky a to není žádná velká výhra.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Rob
Hifi expert


Založený: 13 december 2006
Príspevky: 1094
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 19:07:08    Predmet: Odpovedať s citátom

jak by dopadly dnes oblíbené dřevostavby? kolega postavil dřevostavbu a akusticky se mi to vevnitř zdá velmi dobré i s holými stěnami, viděl jsem někde na webu složení té stěny a je to v podstatě dřevěná kostra, dřevěné desky a zateplení (více vrstev).

našel jsem třeba
citácia:
Příklad vhodné skladby

Směrem z interiéru do exteriéru (difuzní odpor jednotlivých materiálů klesá).
Sádrokarton – vnitřní tepelná izolace (minerální vlna) – OSB deska – tepelná izolace, mezi nosnými dřevěnými sloupky (minerální vlna) – DHF deska (konstrukční dřevovláknitá deska, nízký difuzní odpor) – vnější tepelná izolace (minerální vlna) – pohledová vrstva stěny (omítka, typ provětrávané dřevěné fasády, apod.).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 19:21:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Určitě to bude při holých stěnách (i na basech) méně problematické, než stejně velká holá místnost v paneláku.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 19:24:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu problém dřevěných staveb - možná jen některých - je průzvučnost, v kolegově chaloupce když za zdí štěká čokl tak to je dost slyšet.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 20:57:56    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Určitě to bude při holých stěnách (i na basech) méně problematické, než stejně velká holá místnost v paneláku.


Skoro mne to láká říci zejména na basech. Americké rodinné domky jsou přesně dřevěná kostra se sádrošem (plasterboard) a nějakým tím vnějším pláštěm, aby se to snadno odklidilo, když přes ně přejde tornádo, a interní akustika je dost tlumená i na basech, k čemuž přispívá nízká neprůzvučnost a velké prosklení. Proto se taky bedny pro Amíky musí nadupat na basech a výškách (american-type tuning; german-type je rovně a british má naopak okraje mírně potlačené, možná proto, že v Anglii se dost staví z cihel i kamene).

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 21:03:09    Predmet: Odpovedať s citátom

A co když dáš sádroš desky rigips před panel, tak 8-10cm daleko. Dá se spoléhat na vzoreček s kg/m2 a tloušťkou mezery?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 21:17:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedá. To už je džungle - zabývá se tím mimochodem dost intenzivně Check, i když on pokud vím se sádrošem nepracoval. Že sádrošové opláštění trochu funguje je spíš souhra okolností - pohlcuje to obvykle někde v rozmezí 80 až 150 a nijak moc, ovšem když je tím udělaná celá cimra, tak je to znát.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ut január 24, 2012 22:10:51    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
JeF111 napísal:
enregistree napísal:
...U zdenych mistnosti to urcite pujde vyresit drevenym obkladem nebo funkcnimi prvky.

Právě nad tím taky uvažuju, asi by stačily odřezky z kmenů ze kterých se dělají trámy, u nás na hané tomu říkáme "ókorke" Very Happy
Když se vyberou hezčí kousky a udělá se patřičná povrchovka, mohlo by to být takové docela pěkné přírodní obložení a za cenu palivového dřeva Wink


Česky krajiny nebo odkorky. Ale jako obklad na zdivu už to tak jednoduché není - musí se to řešit jako jakákoli jiná akustická úprava, tj. se vzduchovou mezerou, štěrbinami, nějakou tou výplní atd., jinak to sežere jen výšky a to není žádná velká výhra.

Takže som to úplne nepochopil, aj u nás sú to krajnice, ja som mal ny mysli krátke kúsky tých trámcov. U nás v kultúrnom dome to má rôzne nepravidelné rozmery, z rovnakého prierezu. Prierez je približne 15x15 cm a dĺžka možno 5-15 cm (nepamätám si presne, musel by som znova pozrieť). Tieto "odrezky" z hranola sú zrejme nalepené na tej stene. Je to na spôsom ihlanov v bezdozvukovej komore.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist