Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Důrazné varování ohledně pouzder tranzistorů BC

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut november 01, 2011 08:45:45    Predmet: Důrazné varování ohledně pouzder tranzistorů BC Odpovedať s citátom

Přesto, že na osazovací výkresy umísťuji obrázek správného pouzdra pro tranzistory BC550/560 a varuji před netradičními výrobci, kteří použivají otočené pořadí vývodů, stává se, že někteří osazují právě to chybné pouzdro.

V příloze je správná varianta, pohled na pouzdro pro číslování je zespoda !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut november 01, 2011 18:51:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavle, máš nějakou povědomost o dodavateli, prodejci nebo e-shopu, který prodává tranzistory s označením BC550/560 a otočenými vývody ?
Před tím je třeba varovat. Pokud by člověk na takového narazil, správné rozložení vývodů z datasheetu moc nepomůže... Sad

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut november 01, 2011 19:24:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, např. BC560 od výrobce CDIL.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut november 01, 2011 19:51:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to rozdíl pouzder TO92 a TO92-4 u tohoto výrobce, na problém mě asi před rokem upozornil jeden zahraniční stavitel, od té doby mám v návodu/osazovačce obrázek. To první TO92 je špatně. Správně je TO92-4. Ale u tohoto výrobce je to opravdu džungle, takže raději se součástce vyhnout.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Ut november 01, 2011 20:02:03    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Pokud by člověk na takového narazil, správné rozložení vývodů z datasheetu moc nepomůže... Sad


Vláďo, já v rozpisce uvádím doporučeného výrobce, dodavatele a objednací číslo toho tranzistoru! Problém je v tom, že ne každý toto doporučení respektuje.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Xhibit
Hifista


Založený: 20 február 2007
Príspevky: 178
Bydlisko: Bystřice pod Hostýnem

PríspevokZaslal: Ut november 01, 2011 20:28:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Měl jsem v ruce i BC639 s otočenými vývody, jeho výrobce ale nevím.
_________________
DAC1 USB Customworks - Dispre 2 JFET - 2xDPA380 bi-amp - JBL TI500
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: St november 02, 2011 21:06:26    Predmet: Odpovedať s citátom

CDIL je tím docela proslulý, jejich vývodový mišmaš se řešil dost dávno i u jiných trandů. Krom toho jsem potkal C540B a C546B s logem nějakého přeškrtnutého čtverečku, kde jsou vývody BCE stejně jako u "japonců".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
perys
Hifista - pokročilec


Založený: 04 marec 2011
Príspevky: 401

PríspevokZaslal: Št november 03, 2011 00:30:56    Predmet: Odpovedať s citátom

u bipolárů to vždycky ověřuju multimetrem, přechod BC má o kousek nižší napětí přechodu než BE
_________________
vždyť vlastně o nic nejde.
CaryAudioCD300-SupraSwordAnniversary / AudioGd-OehlbachXXL1 / PerJadisJA30-OehlbachAirBlue5star-ShanSněhulákManII-MojeUcho
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Št november 03, 2011 07:08:25    Predmet: Odpovedať s citátom

perys napísal:
u bipolárů to vždycky ověřuju multimetrem, přechod BC má o kousek nižší napětí přechodu než BE


Toto, bohužel, neplatí obecně a vždy. Existuje nemálo typů tranzistorů, u kterých naměříte na obou přechodech stejný úbytek.

Spolehlivější metodou je měřit zesílení tranzistoru, což řada multimetrů umožňuje. Při správné orientaci byste měli zjistit katalogovou hodnotu, při prohození B a C to bude 10 - 100x méně (u drtivé většiny tranzistorů).

Bipolární tranzistor funguje i v inverzním režimu, s malým zesílením, ale současně poklesne napětí Uce v sepnutém stavu - inverzní režim se používal na spínače.

Celkem dobrá indikace je měření přechodu B-E v závěrném směru přes dostatečně velký odpor - funguje jako zenerova dioda s napětím cca 7-8V. Nicméně nejraději ten multimetr a měření beta.

Příklad na závěrné Vbe z praxe:
BC546
napětí 22V přes odpor 47k závěrně na přechod B-E
na přechodu B-E je napětí 8V
na přechodu B-C při měření v závěrném směru není pokles - vyšší závěrné napětí Vcbo - lze najít v katalogu.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Št november 03, 2011 15:18:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Přesně tak, nejjednodušší je identifikace přechodů pomocí i obyčejného laciného multimetru s měřením H21. Samozřejmě to dobře funguje u malých trandů (TO92), a ty výjimky kde to selhává znám snad jen nějaké 2SD... speciály pro spínání v audio, občas se vyskytují jako mute na audio výstupech.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11183
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št november 03, 2011 18:28:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkusme to vzít z opačného konce. Kteří dodavatelé prodávají spolehlivě kvalitní BCxxx se správným rozložením vývodů, ale také dobrými elektrickými parametry ?
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: Št november 03, 2011 19:00:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Já doporučuji nakupovat v RS tranzistory BC od výrobce ON Semiconductor, původ zaručený. Objednací číslo je v BOM k desce. Nejede tam ale metro "C".
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Hippo007
Nádejný hifista


Založený: 17 november 2009
Príspevky: 89
Bydlisko: Šumpersko

PríspevokZaslal: Št november 03, 2011 19:41:16    Predmet: Odpovedať s citátom

NXP mají vývody správně. Jak na tom jsou parametrově v porovnání s On Semi?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Pi december 30, 2011 13:27:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Hippo007:
Phillipsy jsou ok...onsemi nemam rád, jsou pomalejší a silně nelineární při malých proudech ... BC a malý trandy neuměj upéct dobře.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JeF111
Hifi expert


Založený: 01 jún 2008
Príspevky: 1191
Bydlisko: ČR - Olomoucko/Prostějovsko

PríspevokZaslal: St február 08, 2012 11:46:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to já zase na ON slyšel zcela opačné ohlasy, zvláště pokud jde o malé JFETy, prý jsou dnes to nejlepší co se dá sehnat...
Tak se z toho vyznej. Rolling Eyes

_________________
Martin www.sigmaphon.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20467

PríspevokZaslal: St február 08, 2012 12:39:02    Predmet: Odpovedať s citátom

dawsoo napísal:

...onsemi nemam rád, jsou pomalejší a silně nelineární při malých proudech ... BC a malý trandy neuměj upéct dobře.


Máš nezávislé měření, které by tuto neformálně vyjádřenou domněnku potvrzovalo?

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
rip1
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 marec 2007
Príspevky: 510

PríspevokZaslal: Št február 09, 2012 16:18:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám svoje porovnávačky, v testovacím zapojení jako diferák a použití i v různých diamond bufferech... zkoušel jsem skoro všechny co šly koupit ... to že mají stejné označení vůbec neznamená že mají stejné čipy,každej výrobce peče tyhle korunový levný čipy po svým. Stačí si vzít lepší kapacitometr a přeměřit BC a BE přechody... pokaždé jiné hodnoty a co více jejich jiný poměr...Osemi mají největší čipy a nejvyšší kapacity a z toho vyplývající vlastnosti a optima při jiných vyšších Iq... zejména parametry jako Hfe a fT a Ube...dáno i jinou geometrií.Ideál je charakterosop ale ten tu myslím moc lidí nemá.

National Semiconductor
Onsemi
Fairchild
STM
Phillips

Nejlepší jsou jednoznačně Phillips které jsou dělány původní technologií ... u fairchildu který je nejkonzistentnější je dobré se podívat na přesné označení suffixu protože dělají stejné čipy s různými pin uspořádáními.Chce to číst datasheety ... to samé platí i pro 2N 5401/5551 a MPSA typy...


OPA:
Nakupovat jen u dodavatelů kteří uvádějí výrobce a přesný typ... v čechách už dnes polovodiče zásadně nekupuji, směsky ze sesypaných skladovek všeho možnýho jsou jen pro zlost a ztrátu času a nervů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist