Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

ladění kmitočtové charakteristiky reprosoustavy
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: So júl 21, 2012 09:20:10    Predmet: ladění kmitočtové charakteristiky reprosoustavy Odpovedať s citátom

Vzhledem k většímu zastoupení agresivnějších nahrávek, obvykle s větším množstvím výšek není rozumné ladit reprosoustavy s důraznějším basem? Dále kmitočtovou charakteristiku plynule znižovat k nejvyšším výškám? Vzhledem k faktu, že na měření se nějaký ten decibel zratí, doladit dlouhodobějším poslechem např. citlivost výškáče malým snížením? Nehledě na to, že pokud je výškový reprák nějaký kompromisní, bude jeho zkreslení méně slyšet? Je to taky vhodné pro dlouhodobý poslech? netvrdím, že by na 20k měl být pokles 15db jak to mám já, ale taky tam nemusí být vrcholek 10dB jak to svého šasu měl jeden model od Shanu. Spíš mi jde o tu citlivost výškáče, +- 1db by to mělo být nastaveno až po delším poslechu prototypu, ne jen podle měření ať už v ose nebo mimo ni. Co říkáte?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: So júl 21, 2012 09:58:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Podle mě na to nelze universálně odpovědět. Co platí někde nemusí platit jinde a já třeba osobně nevidím jedinej důvod, proč ladit s poklesem na výškách. Bedna má být pokud možno rovná. Pokud něco tahá a je nemříjemný, podle mě je to špatným návrhem a stažení výšky i o 1db s tím moc nenadělá. Pokud se ti to tak ale líbí, není problém to tak mít, že jo... Tisíc lidí tisíc chutí Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
horemic
Hifista - pokročilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 481

PríspevokZaslal: So júl 21, 2012 10:08:00    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil horemic dňa Ne december 14, 2014 15:33:07, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: So júl 21, 2012 10:20:09    Predmet: Odpovedať s citátom

A jak poznáš, že je to rovně? Když Ti měření lítá od středů po nejvyšší výšky +- 2dB? OK můžeš to dále vyhladit ale to je jen pro oko. Když snížíš citlivost o 1dB na výškách, stejně měření ukáže od středů po výšky +-2 db. Mně se zdá, že proti měření zesilovačů nebo zdrojů signálu se rovný průběh reprosoustavy prostě nedá určit, proto myslím, že kontrolní dlouhodobý poslech je na místě a můj názor je, že kvůli agresivním nahrávkám volím větší snížení citlivosti výškáče, ovšem tak aby to bylo stále rovné (na výškách v toleranci, ale níž). Třeba BV má měření svých reprosoustav na webu, jsou rovné, ale před časem v Brně mohlo být více energie na basech. (velký prostor a aktivní řešení k tomu přímo vedlo, ale hrály dobře) To je rovnost o které mluvíš?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: So júl 21, 2012 10:28:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Lidovou hantýrkou, pokud je bedna rovná v ose (což by asi měla), záleží, co se děje mimo osu, tj. jak vypadá vyzařovací charakteristika / index směrovosti / výkonová chára (to nemá nic společného se zatížitelností, je to spektrum celkového akustického výkonu, přepočítaného na tlak pro všesměrový zdroj). Je spousta možností, co z toho může být špatně - špatně směrovostně navázané měniče, blbá výhybka, atd., atd. - bohužel opět se dostáváme k tomu, že neexistuje standard, pouze zbožné přání. Ideálně by měly mít neutrální bedny (tj. s rovnou chárou přímého zvuku a jen pozvolně narůstajícím indexem směrovosti, tj. hladkým poklesem SPL s rostoucí frekvencí mimo osu) už ve studiu. Stejné bedny by pak měl mít člověk logicky doma. Bohužel taková není praxe a co nahrávka, to jiná ves.. Krom toho index směrovosti jako takový může narůstat do různých hodnot (bedny s širokou vs. úzkou vyzařovací charakteristikou) a i to má přirozeně vliv na celkový "objem" výšek v místnosti, relativně ku zbytku pásma. Je toho moc, co se dá udělat jinak a na čem může záležet, včetně akustiky místnosti.

U některých beden s jistým typem vyzařovací charakteristiky je mírný pokles na výškách nevyhnutelný, mají-li znít přirozeně. Ale obecné doporučení dál, ze všech výše uvedených důvodů, nelze.

Co se děje na 20kHz Tě zajímat už moc nemusí. Klíčové je výše popsané chování v pásmu řekněme 1 - 10kHz.

citácia:
Když Ti měření lítá od středů po nejvyšší výšky +- 2dB?

Pokud někomu lítá měření od středů výš +-2dB, tak to měří blbě.
Běžně se dá pracovat s desetinami dB, myšleno co do reprodukovatelnosti, samozřejmě včetně práce na přenosech filtrů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
horemic
Hifista - pokročilec


Založený: 30 december 2010
Príspevky: 481

PríspevokZaslal: So júl 21, 2012 10:54:41    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil horemic dňa Ne december 14, 2014 15:31:28, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: So júl 21, 2012 11:12:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslel jsem DIY bedny, u komerčně vyráběných do 20 tisíc prodejní ceny poslech asi nikoho nezajímá, je jedno jak to hraje, hlavně ať to pěkně vypadá. Agresivní mi přijdou nahrávky popíku posledních 10 let a není to jen kompresí, resp. loudness war. Může to být třeba mícháním na velkých bednách. Ta směrovost je taky zásadní, méně směrové bedny mohou udělat peklo v poslechovce, pokud je jako koupelna a tam ten mírný pokles na výškách může být hodně užitečný, podle mně teda. Ano uznávám, že mohu preferovat klidnější zvuk na výškách (líbí se mi trochu více HD600 než K701) ale přesto musím vnímat detaily (595tky už jsou klidné moc). Ale pryč od sluchátek, máte chlapi pravdu, že těch faktorů je mnoho, akustika místnosti je nedílnou součásti zvuku reprosoustav. Co přepínače citlivosti výškáče? +- 1db?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Eric Appla
Hifista - pokročilec


Založený: 02 marec 2007
Príspevky: 406
Bydlisko: Chislehurst, Kent, United Kingdom

PríspevokZaslal: So júl 21, 2012 11:36:20    Predmet: Odpovedať s citátom

ad ty bedny od shanu. ten vrcholek mely vsechny vyskace focal jak TC90 tak TC120TDX a byl na 23KHz tam uz malokdo slysi.

Zkus nektere bedny co maji moznost doladeni vyhybky. Videl jsem to u revoxu a Infinity a u kdovikoho jeste

_________________
Ich meine es Ehrlich
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So júl 21, 2012 16:37:06    Predmet: Odpovedať s citátom

To Kuba: Nevadí to, keď je ten pokles pozvolný a hlavne rovnomerný. Ja obvykle dávam dole 2 db na 10 k oproti 1 k. Samozrejme každý má iné zvukové preferencie a samozrejme v každom priestore to znie ináč. Treba to robiť najmä u sústav, ktoré nejdú príliš nízko. Tam to výrazne zlepšuje celkový dojem. Pokiaľ je nejaká vtáčia búdka naladená na "rovinu", obvykle znie dosť prezentne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So júl 21, 2012 17:23:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Ladění charky...

Když se to myslí vážně, tak je k dispozici od každého měniče reprosoustavy kompletní seda směrových charakteristik v horizontálním i vertikálním směru, zkreslení při více úrovních. Z každé jedné charky lze vytěžit dost velké množství informací, se kterými se pracuje a přitom laik (no i spousta "profíků") ani neví, že něco takového existuje. Dále znáš účel reprosoustavy, tedy víš, kdo to bude používat, kde a na čem to bude mít připojené. Z mixu těchto všech vlastností se na základě teoretických předpokladů usměrněných zkušeností něco vytvoří, otestuje, zahodí, vymyslí znova atd... Zpravidla možnost, která podle měření vypadá nejlépe, není poslechově nejlepší. Postupem času, jak se člověk učí, už stačí menší počet pokusů, pro docílení ideálního stavu.

Nevyhlazené měření může být v případě kvalitní reprosoustavy velmi hladké. Chyba měření cca v rámci dvou desetin dB. Výškáče běžně ladím na čtvrt dB přesně.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: So júl 21, 2012 20:24:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Můžeš si to vyzkoušet s nějakými bednami, které mají korekce citlivosti, většinou to bývaly větší monitory. Obvykle - pokud byla nahrávka agresivní, tak ani ubrání 2-6 dB na HF nebo MID/HF nestačilo na příjemný dojem. Ona ta agresivita leckterých nahrávek není zdaleka jen nějakým "přidáním výšek".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Ne júl 22, 2012 18:26:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím, ale čtvrt dB už mi přijde přehnané. Jistě tak rovnou charakteristiku nemá ani ten reprák sám, liší se o takovou toleranci i výškáče mezi sebou. Páruješ výškáče nebo máš kompenzace citlivosti v každé výhybce jinak? A čtvt decibelu podle mne nikdo nepozná, možná rozdíl citlivosti výšek 0,5 dB na bednách poslouchaných půl roku ano.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne júl 22, 2012 19:13:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Stačí pohnúť mikrofón o 5 cm a je to podstatne viac ako 0,25 dB.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne júl 22, 2012 19:25:30    Predmet: Odpovedať s citátom

0,5 dB jsem zkoušel jako výhybkový slepý test na nezávislých posluchačích, kteří nevěděli, co jsem změnil. Bylo to sice jenom AB (neměl jsem chuť je zbytečně zdržovat), ale změna byla dobře slyšet. Člověk si doma může hrát i s tou čtvrtkou.
Výškáče se dají párovat. Pokud se vyrobí ozvučnice inteligentně tak, aby zvuk příliš netrpěl odrazy od hran, tak není problém dosáhnout zvlnění charakteristiky +-1dB. Doufám, že u VMA-4 a 5 bude díky velkému zaoblení zvlnění menší.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne júl 22, 2012 20:43:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě jsem neviděl reproduktor, který by podle měření výrobce, měl (ve využívaném pásmu) +/- 1dB. Jak potom chceš dosáhnout této tolerance u sestavené reprobedny?
Kromě toho, je to na ose. Sám správně opakovaně zdůrazňuješ význam směrových charakteristik a ty se navíc uplatní rozdílně, podle velikosti a zatlumení poslechového prostoru.
Připočti k tomu odrazy v místnosti, změny v poloze posluchače vůči bednám atd.
V tom okamžiku je +/-1dB naprosto iluzorní číslo.
V této přesnosti nemáš ani nakalibrován měřicí mikrofon.
Neber to osobně, děláš skvělé bedny, které určitě výborně hrají, zatímco já jen blbě kecám.
Al neblbni lidem hlavu se čtvrtinou decibelu při akustickém měření. Zbytečně se shazuješ, kdo tomu nerozumí, nic mu to neřekne, tomu raděj ukaž, jak to hraje a úspěch je zaručen.
Kdo o měření něco ví, ten si zaťuká na čelo a nebude věřit ani jiným věcem, ve kterých máš pravdu a děláš je dobře.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne júl 22, 2012 20:51:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Skladanim velkeho mnozstvi prubehu udelas ruzna kouzla, a vypada to pekne. Je to samozrejme naprosto nerealne.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Sendy
Hifi expert


Založený: 29 november 2008
Príspevky: 1540
Bydlisko: Severný Moravistan

PríspevokZaslal: Ne júl 22, 2012 21:20:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Měření beden v bezdozvuk komoře a v poslechovém místě několika místností různého objemu a tlumení měl Velký Bobo v nějakém článku, nebo to byly materiály od Visatonu ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne júl 22, 2012 21:31:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Opa: Tak třeba výškáč, který je použit ve VMA-I MK II má velmi hladkou charakteristiku: http://www.sbacoustics.com/index.php/products/tweeters/sb29rdnc-c000-4/
Hladký průběh lze směle a bez potíží ekvalizovat do rovna. Už jsem měl na zkoušku i rovnější výškáče, vhodné třeba do čtyřpásma.
Výrobci měří většinou podle IEC normy, která praví něco o měřící desce rozměrů 165x135cm, vyoseném měniči, 0,5 nebo 1m měřící vzdálenosti a "mrtvé komoře". Měřící signálem bývá dlouhý stepped sine. Deska moc velká není (používám větší) a hlavně se měří příliš daleko - vliv difrakcí - to je to časé mikrozvlnění a zuby. Dále mrtvá komora není tak úplně mrtvá, takže stepped sine nepovažuji ani zde za úplně vhodný signál k měření frekvenční charakteristiky, i když má tu výhodu, že se na něm nedá nic zkazit. Výrobce mikrofonu udává sice toleranci +-2dB, nicméně přiložená kalibrační křivka má přes audio pásmo vlnu nahoru a dolu o 0,5dB. Pro danou toleranci se počítá i se špatným uchycením mikrofonu, lze to ovšem udělat i správně...
Bedny se neměří z poslechového místa. A když se měří v poslechovém místě, tak ucho+mozek není spektrální analyzátor...

PMA: Spojování více charek dohromady (pro basák 3-4, pro střeďák 3, pro výškáč se nic nespojuje) probíhá akorát pod cca 400 Hz, výše nad touto frekvencí už není nutné, ani žádné vyhlazení. Pod 400 Hz se spojuje nevyhlazená charka měření v referenčním bodě na referenční ose s nevyhlazeným měřením v blízkém poli + blízké pole BR + bafflestep. Pod 400 Hz se může spojovat proto, protože měniče zde pracují jako píst. Lze provést i kontrolní měření venku (občas dělám). Takže se nedělá žádný prostorový průměr nebo cosi jiného. Ve stereophile dělají něco podobného, ale bohužel blbě. Ono pro správné provedení je to docela časově náročná metoda.


Moderní elektrodynamický měnič není magická třesousí se krabička, ale v mezích docela dobře lineární systém se soustředěnými parametry (v používaném pásmu). Nerovnosti fr. charakteristiky mají vždy svůj identifikovatelný důvod.
Rád si poslechnu další připomínky od lidí, kteří nikdy nic takového nedělali Very Happy .

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: Ne júl 22, 2012 21:48:55    Predmet: Odpovedať s citátom

lol Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po júl 23, 2012 06:01:08    Predmet: Odpovedať s citátom

To PMA. To spájanie charakteristík by som nezatracoval. Vychádza sa z teórie a je to dosť hojne popísané v literatúre. A tiež ako Check som si to experimentálne overoval pri meraní vonku - tie merania sú prakticky totožné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po júl 23, 2012 06:25:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Musím zcela souhlasit s OPA, který napsal
citácia:
Ještě jsem neviděl reproduktor, který by podle měření výrobce, měl (ve využívaném pásmu) +/- 1dB. Jak potom chceš dosáhnout této tolerance u sestavené reprobedny?


Ty extrémně vyžehlené charakteristiky bedny jsou jenom pozlátko na nalákání.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po júl 23, 2012 06:35:58    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Ještě jsem neviděl reproduktor, který by podle měření výrobce, měl (ve využívaném pásmu) +/- 1dB. ...
Připočti k tomu odrazy v místnosti, změny v poloze posluchače vůči bednám atd.
V tom okamžiku je +/-1dB naprosto iluzorní číslo.

Pochopil jsem to tak, že nešlo o toleranční pásmo bedny, ale o reprodukovatelnost měření. Původní připomínka zněla "když ti měření lítá +-2dB". Možná to je nedorozumění, nevím, ale změřit se to dá samozřejmě mnohem přesněji a tak, aby při opakovaném měření nic "nelítalo", tam pak má smysl bavit se o těch desetinách dB, při vhodné metodice (vyloučení odrazů, atd. - bedny je třeba měřit odděleně od místnosti). Existují již dobře zavedené postupy, jak bedny měřit, aby to dávalo smysl. Chce to si to někdy reálně vyzkoušet, s jistým omezením to jde i doma.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po júl 23, 2012 07:08:20    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA to napsal jasně, jde zase o misquoting. Místo těch tří teček v předchozí citaci mělo být
citácia:
Jak potom chceš dosáhnout této tolerance u sestavené reprobedny?
a je to zcela bez zavádějících interpretací.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po júl 23, 2012 07:48:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, a zároveň s tím psal o vlivu místnosti (spojil to dohromady), na čež jsem mj. reagoval.

BTW, změna polohy posluchače je postihnuta právě změřením kompletních směrových charakteristik, v ideálním případě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Po júl 23, 2012 09:07:06    Predmet: Odpovedať s citátom

"když ti měření lítá +-2dB"

Nemyslel jsem samozřejmě opakovatelnost měření, ale charakteristiku jako takovou, takže když mám třeba pík na 90Hz +2dB a na 1200 pokles 2dB nemá cenu držet rovnou lajnu výškáče +-1 dB kolem středu, ale klidně může jít o jeden decibel z citlivostí dolů +0-2dB. Celková charakteristika bude pořád ve stejné toleranci a zvuku to podle mne prospěje. V tomto kontextu řešit 1/4 decibelu je blbost. Co se týká opakovatelnosti měření, to záleží na každého vybavení a zkušenostech.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po júl 23, 2012 10:47:58    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
...BTW, změna polohy posluchače je postihnuta právě změřením kompletních směrových charakteristik, v ideálním případě.


Není, protože ani sebelépe změřené směrové charakteristiky neobsahují vliv konkrétního poslechového prostoru, umístění reprosoustav a posluchače.
Když se tyto vlivy sečtou a neprovede se vyžehlení průběhů radikálním filtrem, získáme průběh, který je velmi vzdálen toleranci +/-1dB.

A ještě jeden detail. Měří se jedna reprobedna, ve které se napojení na dělicích kmitočtech hlídá s přesností na milimetry (myšlen axiální posun reproduktorů) respektive zpoždění ve výhybce na ms.
V reálu ovšem posloucháme dvě bedny vzdálené 2 či více metrů. Jakýkoliv pohyb z osy symetrie znamená rozdílné zpoždění a interference mezi levým a pravým kanálem.
Ale v reálu to ani moc nevadí, že ? Takže ono to celé bude trochu složitější, než aby se to dalo nacpat do jedné čáry s tolerancí 1 dB.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po júl 23, 2012 11:16:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Otázka se týkala "ladění" reprosoustav, a to lze dělat pouze na základě měření reprosoustav samotných. Míchat do toho samého měření vlivu místnost dost dobře nelze, z více důvodů. Ve výsledku jsou to sice dva "seriově" zařazené články, ale každý se musí vyhodnotit zvlášť. Opravdu není rozumné to do sebe míchat, není pak jak to uchopit.

Krom toho, frekvenční charakterisitky by měly být měřené z dostatečně velké vzdálenosti a samozřejmě i ve směru, kde dochází pohybem od osy k vzájemné změně vzdáleností od reprodukotrů. Toto vše by měly postihovat.

A známe-li pak ak. vlastosti prostoru, dokážeme to, co se dostane k posluchači, ať je zrovna kdekoliv, docela dobře předpovědět, včetně zpoždění, spekter a směrů různých odrazů (což je pro zvuk klíčové). Jinak se to dělat nedá, změřením ustáleného stavu na libovolném místě/místech, se toho moc nezíská - i to má svou hodnotu v představě o spektru celkového vyzářeného výkonu, ale to je vše, a je to informace nedostatečná.

PS. Zvuk urazí za 1ms cca 34cm, takže přesnost na milisekundy by moc nepomohla. A naopak, přesnost na mm je většinou zbytečná... Není nad vlastní praxi.

Jinak samozřejmě nijak nehájím postoj "+- 1/4dB na bedně", to je přirozeně přehnané a check si občas rád trochu zapřehání. Původně jsem reagoval, jelikož jsem vyrozuměl, že jde o trochu něco jiného.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po júl 23, 2012 12:00:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyzkoušejte si, co poznáte s digi equalizérem třeba ve Foobaru. Ten základní umí 1dB krok, dají se sehnat pluginy s jemnějším nastavením. Např. po 0,1dB: http://www.foobar2000.org/components/view/foo_dsp_xgeq
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
man.earth
Hifista - pokročilec


Založený: 02 február 2009
Príspevky: 277
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St september 26, 2012 12:51:18    Predmet: Re: ladění kmitočtové charakteristiky reprosoustavy Odpovedať s citátom

Kuba4 napísal:
netvrdím, že by na 20k měl být pokles 15db jak to mám já, ale taky tam nemusí být vrcholek 10dB jak to svého šasu měl jeden model od Shanu.


Kuba4: ty mas vyskac ultmeny o 15dB? Inak, vdaka smerovkam stredaku a naviazaniu na vyskac dochadza v smerovkach a celkovej vykonovej charke k poklesu okolo 1,5-4kHz podla naviazania a je dobre mierne pritlmit vyskac, co nemusi byt patrne pri pocuvani medzi bednami v idealnom mieste, ale hlavne mimo toto miesto, bedne mozu potom sycat resp mat viac energie v oblasti vysok, je to jednoducho dobre pocutelne. Prave mnozstvo vysok zavisejuce na jednom odpore sa da dobre a individualne nastavit. Predpoklad je dobre urobena vyhybka - delicka a smerovky. Potom sa da pocut aj mala zmena predradneho odporu pred vyskacom.

_________________
SCAN SPEAK 26W+SEAS W18NX+SCAN SPEAK 2904/9800 DIY 3 WAY
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: St september 26, 2012 13:30:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemám výškáč.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist