Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Méně obvyklá měření v zesilovačích
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po október 15, 2012 18:20:36    Predmet: Odpovedať s citátom

CFA je s bipoláry ale bez globální NFB. Napíšu Ti mail.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
hcrevize
Hifi expert


Založený: 09 júl 2009
Príspevky: 1623
Bydlisko: www.revize-hc.cz

PríspevokZaslal: Po október 15, 2012 18:44:55    Predmet: Odpovedať s citátom

http://en.wikipedia.org/wiki/Current-feedback_operational_amplifier
http://www.feec.vutbr.cz/EEICT/2006/sbornik/01-Bakalarske_projekty/01-Elektronika_a_komunikace/05-xkovac10.pdf

_________________
BW801, SPaudio P1, SPaudio A400, HTPC; SPaudio D1, LC1 repro kabel.
www.revize-hc.cz
www.customworks.cz
www.spaudio.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5932
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po október 15, 2012 18:56:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte by bolo zaujímavé dať za R1, R2 kapacitu tak 680pF do zeme (realistický LP na vstupe s fh cca 200kHz) a použiť realistické úrovne "rušení" , max do 100mV. Produkty intermodulácie pôjdu dole výrazne viac ako amplitúda rušení a budú pod rozlíšením merania..
A zdroj signálu s vf "smetím" s rozkmitom 2vp-p je dosť absurdná predstava. Jedine snáď závada v podobe kmitajúceho výstupu. Je to ako robiť crash test pre auto "vystrelené" rýchlosťou 500km/h.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11495
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po október 15, 2012 20:09:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu som googlil o intermodulačných testoch a na stránke http://www.cliftonlaboratories.com/6_db_hybrid_combiner.htm sa píše, ze pri spojení dvoch generátorov cez dva rezistory v sérií výstup jedného môže ovplyvniť výstup toho druhého, čiže ta inermodulácia by vznikla ešte pred vstupom do zosilňovača.

Riešením problémom by mali byt rôzne zapojenia s cievkou tam popísané, ale i akýsi ZFRSC-2050, ktorý tam má navyše pridaný tretí rezistor s rovnakou hodnotou vložený medzi oboma generátormi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut október 16, 2012 07:12:36    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Ešte by bolo zaujímavé dať za R1, R2 kapacitu tak 680pF do zeme (realistický LP na vstupe s fh cca 200kHz) a použiť realistické úrovne "rušení" , max do 100mV. Produkty intermodulácie pôjdu dole výrazne viac ako amplitúda rušení a budú pod rozlíšením merania..
A zdroj signálu s vf "smetím" s rozkmitom 2vp-p je dosť absurdná predstava. Jedine snáď závada v podobe kmitajúceho výstupu. Je to ako robiť crash test pre auto "vystrelené" rýchlosťou 500km/h.


1) ad kapacita 680pF do země
metoda měří celý předzesilovač nebo zesilovač "jak je", tj. včetně vstupního RC filtru, pokud je osazený.

2) ad snížit úroveň na 100mV
pokud nemá preamp na vstupu potenciometr, tak zařazuji za výstup CCIF signálu stupňovitý dělič s útlumem do -40dB. Je zajímavé, že u řady zařízení nejde intermodulační produkt dolů lineárně s úrovní, tj. už samotná přítomnost VF signálu v amplitudě cca 10mV způsobuje problémy. Tím odpovídám i na námitku VF smetí 2Vp-p.

Pro každé zařízení je vhodné hledat rozsah, kde je na VF intermodulaci nejcitlivější. Pro zařízení s RC filtrem na vstupu mi to zatím vychází na cca 300 - 500kHz. Nezkoušel jsem signály nad 10MHz, jelikož je obtížné zajistit aby rozdílový signál zůstal v audiopásmu a neklouzal, byly by potřeba generátory typu RS nebo HP.

Na závěr si dovolím upozornit na to, že podobnou metodu navrhuje Bob Cordell (příloha)

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut október 16, 2012 07:48:46    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
Trochu som googlil o intermodulačných testoch a na stránke http://www.cliftonlaboratories.com/6_db_hybrid_combiner.htm sa píše, ze pri spojení dvoch generátorov cez dva rezistory v sérií výstup jedného môže ovplyvniť výstup toho druhého, čiže ta inermodulácia by vznikla ešte pred vstupom do zosilňovača.


To se zjistí a) zařazením filtru DP za výstup VF CCIF signálu (je to výše ukázané jako "limit" metody)
b) je možné zařadit na výstup součtového signálu HP filtr, který případný NF intermodulační produkt odřízne.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5932
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut október 16, 2012 07:57:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Z obrázku metódy nebolo nič zrejmé o použití filtrácie ani o deliči 40dB..A k praktickej realizácii- nič nebráni použiť napr. LTC1799, dva kusy naladené blízko seba , s možnosťou prepínať rozsah o 3 rády )100k, 1MHz, 10MHz), a signál nechať obdĺžnik , o to bude test náročnejší. Niečo také som skúšal s NE556( s obmedzeniami toho obvodu..), nič prevratného sa neobjavilo..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut október 16, 2012 08:22:15    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Z obrázku metódy nebolo nič zrejmé o použití filtrácie


Protože ta filtrace je součástí vstupu toho kterého preampu či zesilovače a je zahrnutá v trojúhelníčku "AMP".

"Nic převratného" - u lampvého preampu snížení úrovně na vstupu o 1,5dB vede ke snížení rušivé složky o 10dB, snížení úrovně na vstupu o 10dB vede ke snížení rušivé složky o 40dB!! Přitom i 0dB je bohatě uvnitř "lineární" vstupní oblasti. U tranzistorů jsem zatím nic takového nezaznamenal.

Přikládám ještě obrázky testovacího signálu "přímo" a s použitím dvojitého RC filtru, který dávám před vstup karty. Je vidět DC složka signálu cca 10mV.

A tímto skončí volně sdílené informace, tipů je už víc než dost.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5857
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut október 16, 2012 09:27:05    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
A tímto skončí volně sdílené informace, tipů je už víc než dost.

To je dobre, volne zavadejicich informaci uz bylo dost Smile

Intermodulacni zkresleni primo souvisi se zkreslenim harmonickym a intermodulacni metoda je prave z toho duvodu, aby bylo videt produkty zkresleni nelinearitou v oblasti, kde uz harmonicke merenim jednoduchym sinem nemerite, neslysite.

Nedivejte se na tu plechovou krabici jako na zesilovac, ale jako na smesovac a zkoumejte produkty smesovani, coz je veda celkem jasne popsana, nemusite pouzivat vlastni hlavu na vymysleni Ameriky Laughing

Dobry "pruzkumnik" je nizka frekvence s velkou amplitudou s primichanou vf amplitudove modulovanou slozkou.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5932
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut október 16, 2012 10:55:49    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
u lampvého preampu snížení úrovně na vstupu o 1,5dB vede ke snížení rušivé složky o 10dB, snížení úrovně na vstupu o 10dB vede ke snížení rušivé složky o 40dB!!

Však hovorím nič prevratného, napísal som "Produkty intermodulácie pôjdu dole výrazne viac ako amplitúda rušení " čo je presne to isté..Ak sa dostaneme (znížením amplitúdy rušení) do lineárnej oblasti vstupu, IMD veľmi rýchlo klesá, alebo inak, zmiešava sa na nelinearite (vstupu..). Preto som hovoril o realistických úrovniach pri takomto teste, inak je to ako hľadanie problémov (ktoré v reále nikdy nenastanú) odpojením vstupného filtra a s použitím obdlĺžnika s hranou 10ns..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut október 16, 2012 12:46:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Další obrázek ukazuje charakteristiky 3-násobného RC filtru, který je možno zařadit před vstup karty. V simulaci jsou použity i parazitní indukčnosti (odpovída cca 1cm přívodu nebo spoje na PCB), aby bylo vidět omezení možností filtrace na VF kmitočtech. Totéž platí i pro RC filtr na vstupu zesilovače (červená čára). Pro "opravdové VF" to nefunguje.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut október 16, 2012 13:01:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Aby to aspoň trochu fungovalo i na vysokých kmitočtech, používám pro měření následující provedení 2xRC filtru:
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut október 16, 2012 15:55:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Co se týče VHF potlačení, je běžná audio konstrukce (s RC filtrem na vstupu) dost neúčinná a nad cca 20MHz si to dělá, co chce Smile . Docela to odpovídá výše uvedené simulaci. Měření je do 100MHz, 10MHz/dílek
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St október 17, 2012 13:17:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Podrobil jsem měření VF intermodulace zesilovač PM-AB1. Dvojtón 300kHz + 309kHz. Rušivý signál na vstupu zesilovače měl 673 mVp-p, na výstupu jsem naměřil 5,54V. Rozdílový tón 9kHz zjištěný FFT na výstupu má úroveň 0,823mVrms. Všechny 3 obrázky přikládám.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St október 17, 2012 13:43:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Na odlehčenou fotka pracoviště měření VF intermodulace. Jsou na ní vidět některé nezbytné ingredience úspěšného boje proti rušení Laughing
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: St október 17, 2012 14:05:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Hm. Tmavý kláštěrní Leffe je opravdu kvalitní odrušovač.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St október 17, 2012 14:13:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Právě. A o tom je hájend Laughing
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: St október 17, 2012 14:44:24    Predmet: Odpovedať s citátom

No, na rozdíl od "mnohdy pokrokových HE řešení" a na rozdíl od drtivé většiny českého piva, je Leffe sázka na stále stejnou, originální a výbornou chuť.
Sorry za OT.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: St október 17, 2012 15:16:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Jsem rád, že jsem se trefil Wink
On i hájend má pravidla, třeba Pytlovy krabičky na kabely k bednám fungují na přísně fyzikálním základě Smile

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St október 17, 2012 17:16:07    Predmet: Odpovedať s citátom

A čo by tak urobil s rušeniami hrnček Federmannovho medu? Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist