Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Audiolense
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 19:14:47    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.computeraudiophile.com/blogs/mitchco/importance-timbre-sound-reproduction-systems-222/

Nikde to tam nevidím Sad

Jde mi o samotné "jádro" filtru, tj. to, s čím se konvoluje vstupní signál, v podobě datového souboru, vhodného pro další analýzu. Z těch obrázků to není všechno jednoduše poznat. Slibuju, že to tu nebudu dál rozebírat.

BTW, má pěkný reprobedny Smile Přesně takový taky plánuju. Tedy nevím, co má uvnitř, mluvím o zevnějšku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 19:20:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Ivo, nemám vlastní zkušenost. Jen jsem to cca od roku 2006 sledoval, počátek pro mě Howard ve Stereophile. Mě se princip nelíbí, stejně jako se mi od počátku nelíbil cd formát, principiálně. Je to můj názor a mám na něj, s dovolením, právo.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 19:33:32    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
http://www.computeraudiophile.com/blogs/mitchco/importance-timbre-sound-reproduction-systems-222/

Nikde to tam nevidím Sad

Jde mi o samotné "jádro" filtru, tj. to, s čím se konvoluje vstupní signál, v podobě datového souboru, vhodného pro další analýzu. Z těch obrázků to není všechno jednoduše poznat. Slibuju, že to tu nebudu dál rozebírat.

BTW, má pěkný reprobedny Smile Přesně takový taky plánuju. Tedy nevím, co má uvnitř, mluvím o zevnějšku.


ops, zle som precital Wink
https://dl.dropbox.com/u/5411496/filter.zip

_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 19:35:55    Predmet: Odpovedať s citátom

nostro napísal:
ops, zle som precital Wink
https://dl.dropbox.com/u/5411496/filter.zip

Děkuju, to je přesně ono.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 19:58:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Jen rychlá otázka, aniž bych měl snahu do toho víc pronikat - děláte z naměřených dat nejdřív nějaký průměr, např. z více bodů v poslechovém místě? To by zřejmě chtělo udělat jako první, pokud používáte měření v místě poslechu, resp. pokud SW bere v úvahu delší časový úsek, jako že zřejmě ano...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 20:28:22    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Jen rychlá otázka, aniž bych měl snahu do toho víc pronikat - děláte z naměřených dat nejdřív nějaký průměr, např. z více bodů v poslechovém místě? To by zřejmě chtělo udělat jako první, pokud používáte měření v místě poslechu, resp. pokud SW bere v úvahu delší časový úsek, jako že zřejmě ano...

Meranie robim len z jednoho posluchoveho bodu. Mam zatial zakladnu verziu Audiolense 2.0 a ta neumoznuje multiseat meranie. Skusim este nejake testy XO verzie, ak bude uprava casovej domeny naozaj prinosom, tak mozno upgradnem.

_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 20:29:51    Predmet: Odpovedať s citátom

nostro napísal:

Meranie robim len z jednoho posluchoveho bodu.


Nono

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 20:33:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Neměl jsem v tuhle chvíli na mysli ani tak mutli-seat, jako prosté vyloučení vyloženě náhodně se chovajících jevů v daném (pouze) bodě prostoru. Z toho impulsu to totiž vypadá, že další vyhlazování to pak už moc nedělá.. Průměr z více bodů okolo místa poslechu, eventuelně nějaké dodatečné vyhlazení, můžeš udělat ještě předtím, než ta data vložíš do SW DRC. Pokud to tedy měříte v něčem jiném (HolmImpulse?), jak jsem v rychlosti pochopil. Pokud ne, tak smůla..

Ale nechci to dál rozpitvávat. Víte, co děláte Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 20:41:32    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Neměl jsem v tuhle chvíli na mysli ani tak mutli-seat, jako prosté vyloučení vyloženě náhodně se chovajících jevů v daném bodě prostoru. Z toho impulsu to totiž vypadá, že další vyhlazování to pak už moc nedělá.. Průměr z více bodů okolo místa poslechu, eventuelně nějaké dodatečné vyhlazení, můžeš udělat ještě předtím, než ta data vložíš do SW DRC. Pokud to tedy měříte v něčem jiném (HolmImpulse?), jak jsem v rychlosti pochopil.

Ale nechci to dál rozpitvávat. Víte, co děláte Wink


Meranie robim priamo v Audiolense, import merani z inych aplikacii bohuzial neumoznuje.

_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 20:42:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Hm, jasné. Tak holt nezbývá, než doufat, že autor toho SW věděl, co dělá..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 20:50:21    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Hm, jasné. Tak holt nezbývá, než doufat, že autor toho SW věděl, co dělá..


Snad ano Smile Ako som pisal, ja mam len zakladnu verziu, vo vyssej verzii ide robit x merani, tie spriemerovat a minimalizovat tak pripadne chyby.

_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 22:30:40    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
BTW, má pěkný reprobedny Smile Přesně takový taky plánuju. Tedy nevím, co má uvnitř, mluvím o zevnějšku.

To su tieto:
http://www.computeraudiophile.com/blogs/mitchco/rock-n-roller%92s-guide-designing-audiophile-sound-system-81/

_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 22:39:43    Predmet: Odpovedať s citátom

To priemerovanie viacerych bodov nie je az tak dobry napad ako to vyzera na prvy pohlad. Rozumne vyhladenie je lepsia cesta. Minimalne pre stredy a vysky /to co sa da merat s oknom/. Mohlo by si to merat viac bodoch na basoch ale aj tak co skorigujes bez multisubu? A ten multiseat tak to je vyslovena kravina teda z toho co som si skusil - spravilo to efekt ako prefazovany L a R . Tie softwery funguju ako black box - s tym ze mozes nastavit target - a v acourate dost detailne oknovanie a vyhladenie. V acourate si meranie importujes - vacsina inych softov ma meranie integrovane.

skusal som mimo ine toto http://www.dirac.se/en/consumer-products/dirac-rcs.aspx - u mna ziaden prinos - ma to aj "multiseat" da sa to skusit zadarmo.
Acourate trial vie skonvolvovat wav - cisto teoreticky ak by si cez to prehnal dirac tak mas implulz ale neviem ci to nemaju nejako osetrene...

Imo acourate je najlepsi ale velmi komplikovany SW. Rucna uprava mi pripada jednoduchsia
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 22:41:01    Predmet: Odpovedať s citátom

nostro napísal:
MaBat napísal:
BTW, má pěkný reprobedny Smile Přesně takový taky plánuju. Tedy nevím, co má uvnitř, mluvím o zevnějšku.

To su tieto:
http://www.computeraudiophile.com/blogs/mitchco/rock-n-roller%92s-guide-designing-audiophile-sound-system-81/

Tak to už se mi tolik nelíbí Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 22:42:24    Predmet: Odpovedať s citátom

tomtom napísal:
To priemerovanie viacerych bodov nie je az tak dobry napad ako to vyzera na prvy pohlad. Rozumne vyhladenie je lepsia cesta.

Ono by to teoreticky nemělo dát až tak rozdílný výsledek. Prostorové průměrování je v takových případech ale základní způsob, jak dojít ke smysluplným datům... v tom IMHO není moc o čem diskutovat. Mluvíme tu o množině bodů, kde by to, co chceme korigovat, ještě mělo mít dobrou korelaci a naopak to, co nechceme uvažovat, se mělo už dostatečně lišit - to může být rozpětí i jen pár desítek cm. Každopádně nevyhlazené měření z jednoho konkrétního bodu je úplně zcesty, na tom se shodnem. Tedy má-li to zahrnovat i něco z místnosti/výkonové cháry bedny. Mají-li to být snad data bez odrazů, pak už to vůbec nedává smysl dělat jen v jednom bodě...ale tomu už by se pak těžko dalo říkat room correction.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tomtom
Hifista - zaslúžilec


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 622

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 23:12:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Konkretne ten Dirac to tak robi - asi 9 merani cca okolo hlavy
Vysledok zly - acourate z jedneho bodu je lepsie. Ma to dost sofistikovany postprocesing toho impulzu.

Skus sa na to pozriet tak ze z dozvuku aj z jedneho bodu sa da zistit aka je "vnimana" poweresponse posluchaca v miestnosti v tom bode.

Proste ako ked ladis bednu od ucha na ruzovy sum v miestnosti. Zrovnas tym powerresponse aj bez toho aby si musel merat offaxis. BTW funguje to dost dobre... Aj mod na basoch mozes vyhodnocovat intenzitne a aj podla dozvuku a inak ho korigovat. Proste intenzita je zavisla od miesta ale dozvuk nie az tak. Spoj si to z nejakym inteligentnym vyhladzovacim algoritmom a k niecomu mozes prist.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: Ut december 18, 2012 23:28:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako dlhy sweep pouzivate pri merani? Je 10sec dostacujuci pre 10Hz-24kHz, v 24/96 rozliseni?
_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
nostro
Nádejný hifista


Založený: 24 máj 2010
Príspevky: 85

PríspevokZaslal: Št december 20, 2012 15:33:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Sice dost vseobecny, ale citatelny clanok Wink

"The ability to deal with how the room and speaker interacts in an adequate way is at the heart of quality differences between various sound correction offerings. With conventional (IIR-filter based) EQ you will not be able to manufacture a correction that precisely supports your target response, even if you knew where you wanted to go. And you probably will not know what you should correct either because EQ-based solutions are seldom or never equipped with adequate speaker/room measurement and analysis tools that tell you how things are working in the listening spot. In any case, you will typically get a series of undesirable overshoots and undershoots simply because the biquads that do the work behind each EQ band aren’t capable of producing the opposite frequency response shapes of what you want to remove.

Moving from IIR-based EQ to tailor-made FIR filter correction is a step up the quality ladder, because it enables you to obtain a much more precise correction. If the FIR filters have a duration of a few hundred milliseconds they will usually be effective in the deep bass – if they are too short you will not get a proper bass correction.

With flexible and capable correction tools at hand, the next step up the quality ladder is how the measurement is analyzed and prepared as the basis for implementing a correction that matches well with how it actually sounds. There are in fact methods that correspond far better to what you hear and to what you should correct than typical approaches based on 1/n-octave smoothing or a clear-cut x-millisecond time window.

Doing various amounts of time domain correction is yet another potential step up the quality ladder. A time domain correction such as provided by Audiolense and a few others will correct the sound pressure level variation across the time window where the correction is effective, which is probably one of the reasons that adding time domain correction usually sounds better than just a frequency domain correction.

With time domain correction, it is quite variable how much should be applied. Sometimes it just sounds the same when you add more, and other times there is a break-even point that varies from room to room. Time domain correction in particular is very sensitive to measurement artifacts and measurement quality, and depends on good overall performance from the hardware (low distortion and high linearity). I don’t like to see a lot of grit and noise before the main spike of the impulse response when the user is aiming for a time domain correction."

http://www.hifizine.com/2010/12/sound-correction-in-the-frequency-and-time-domain/

_________________
J.River -> Wireworld USB -> M2Tech Young DAC -> Nordost Heimdall -> Myryad Mi 120 -> Nordost Red Dawn -> Zingali Prelude
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Iné Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist