Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

TDA1543

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DAC
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
miraa
Nádejný hifista


Založený: 04 december 2006
Príspevky: 54

PríspevokZaslal: St december 13, 2006 12:46:26    Predmet: TDA1543 Odpovedať s citátom

TDA1543
Zakládám tu diskuzi o tomto obvodu.
V budoucnu budu zřejmě stavět DAC a proto bych se rád dozvěděl nějaké rady při použití tohoto obvodu, nebo jaký jiný lepší obvod použít.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: St december 13, 2006 19:38:15    Predmet: Odpovedať s citátom

miraa

1. pred TDA už si zvažoval event. zavrhol niečo iné?
2. koľko plánuješ a si ochotný do celého projektu zainvestovať?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št december 14, 2006 00:34:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Kopie mé zprávy na hifinázorech:

Tak jsem konečně zprovoznil 12 x TDA1543 DAC. Vycházel jsem z http://kutloch.cz/Engl/cd/radac.htm . Udělal jsem oddělený zdroj pro digitál i analog (možno včetně trafa), digitální a analog. země spojil pod převodníky. Analog. zdroj 8,5V, filtrace 3 x 10G, LM317 (ve finále dám LT1085).

Stavba není úplně triviální, umístit nad sebe do dvou "věží" nad sebe 6 převodníků DIP8, aby byly současně chlazené, je piplačka. Každý převodník má vlastní filtrační tantal 10M hned na napájecích pinech a vlastní napájecí odpor 0,3 ohmu (RC článek). Chce to dobrou pinzetu.

Převodníky dodal GES, vyjdou na cca 500 Kč dohromady.

Dělám to pro zabudování do CD přehrávače, takže vstup rovnou I2S, bez SPDIF. Pro testování jsem si v hifilandu koupil nesmrtelnou TESLA MC902 za 750 Kč (do dílny bude dobrá ), která má 16bit TDA1541 a klasiku SAA72XX. Vypnul jsem oversampling přemostěním SAA7220.

V první fázi to testuji bez galvanického oddělení optočleny, které na vysílací straně vyžadují kvalitní spínací obvody, jelikož berou okolo 10mA. I2S signál jsou posílil invertory 74HC04 a přivedl až za optočleny. Bylo potřeba na oscíku kontrolovat dig. signál, jestli má dobrý tvar (tady byl problém u optočlenů, proto jsem je zatím obešel).

Na testovacím CD mám obdélníky a sinusy různých frekvencí. Obdélníky měly překmity, což se mi moc nelíbilo. Zkusil jsem vyhodit výstupní filtr, tudíž se z toho stal v podstatě známý DDDAC http://www.dddac.de . Výstupem DACu jsou přímo paralelně spojené výstupy 12 převodníků, jako I/V převodník je pouze 165 ohmový odpor na zem, který tak určuje výstupní impedanci celého DACu.

Pro potřeby testování jsem vynechal koncový oddělovací kondenzátor, stejně je další na vstupu zesíku a dával jsem si pozor na pořadí zapínání komponent (offset je okolo 4V).

Oscík ukazuje, že na výstupu je signál velmi dobře odpovídající tvaru, který se ukáže v audacity při zazoomování na testovací wavy. Obdélníky jsou téměř ostré i na signálu 20kHz! Na NOS převodníku s filtrem (původní DAC v Tesle) jsou na této frekvenci díky filtru již úplně kulaté. U převodníku s oversamplingem to ani nemá cenu zjišťovat. Rovněž sinusový signál odpovídá tvaru v audacity (na 20kHz je při 44.1kHz vzorkovací frekvenci jenom něco málo přes 2 vzorky na periodu, což se sinusu podobá spíše vzdáleně). Samozřejmě převodník již trochu zakulacuje, špičky nejsou tak ostré jako na grafu, což je jedině dobře.

Při běhu převodníky hodně topí, budu muset podstatně rozšířit chladič. Rovněž stabilizátor se zapotí, v klidu je spotřeba okolo 0,5A.

Po pár hodinovém zahoření (spíše zahřátí ) jsem začal pouštět své naposlouchané skladby. Stále na mém biamped HK AVR 430 a KEF Q7. Pro zvuk sedí slova: živost, rychlost, údernost, přesnost. Rychlé, silné a přesné basy, opravdu nesrovnatelné s dosavadní kvalitou - až jsem se divil, kde se to v těch KEFech bere. Absence zpomalujícího filtru a výstupního kondenzátoru + 30G ve zdroji je hodně znát. Nejdříve jsme měli se ženou pocit, že se najednou ztratily výšky, ale je to zvýšeným podílem středních a spodních basů. Nejvyšší tóny houslí, prubířský kámen, zní méně ostře, což mně osobně vyhovuje. Na highendu se mi zdála spousta sestav příliš "ucinkaná". Ale to je spíše věc osobní preference. Někomu by mohlo chybět, že činel není tak ostrý.

Klavír Michela Camila zní trošku víc jako skutečné křídlo. Vylezla dynamika jednotlivých tónů, údery na klávesy. Posun je ale znát hlavně na base. Dosud byly tóny basy poněkud rozplizlé, ale teď jsou přesně ohraničené.

Záznam pražského Jesus Christ Superstar nenechá člověka chladným. Tato muzika obsahuje spoustu dynamických pasáží, které nyní opravdu vynikají.

Celkově má hudba větší "šmrnc". Není sice tak hladká, jako u DACu s výstupním filtrem (to je jasně vidět na osciloskopu, na sinusovce na 1kHz jsou jasně vidět jednotlivé vzorky signálu, kdežto z filtrovaného DACu leze čistá hladká sinusovka), ale následné komponenty mají stejně horní frekvenční limit, takže se to trochu vyfiltruje cestou.

Na mém DDDACu je ještě spoustu práce, musím posílit chlazení, ještě zkvalitnit zdroj. Ale pak jej asi zařadím do své hlavní sestavy.


Pokračování:


Psal jsem, že s tím bude ještě dost práce. Takže to úplně předělám Nad sebou umístěné čipy je velmi složité uchladit. Mám sice každý přilepený k hliníkovému profilu, shora každého čipu je další profil (dvoje jakési šestihroté "vidle" zaklesnuté proti sobě do sebe. Ale protože mezi nohy DIP8 se vejde jenom 5mm materiálu, málo to chladí a převodníky se opravdu přehřívají, a to i na 8V, zatímco v původních návodech je 8,4V. Najednou v tom trochu luplo a jeden kanál jde špatně. Zřejmě se přehřál některý z převodníků a odešel. Už se těším, až budu ty věže rozebírat

Při té příležitosti udělám nový plošňák, kde budou čipy normálně vedle sebe v jedné rovině a budu je chladit pořádným jednostranným profilem, na horní plochy čipů nanesu teplovodivou silikonovou pastu pro chladiče na CPU.

Rovněž musím dát na výstup nějaký menší odpor, aby převodníky neodešly při zkratu na zem, ke kterém dochází dost často při zapojování cinchů.


http://www.f-sport.cz/hifi/index.php?action=vthread&forum=8&topic=1152

Dnes už se vím, že to "zakmitání" obdélníku na výstupu přehrávače s oversamplingem je správně a není žádnou vadou (naopak NOS bez filtru nesplňuje základní pravidla konverze digitálních signálů) ale zvukově je NOS 1543 fakt zajímavý. Docela chápu příznivce těchto jednoduchých technologií.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miraa
Nádejný hifista


Založený: 04 december 2006
Príspevky: 54

PríspevokZaslal: Št december 14, 2006 12:29:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Díval jsem se ještě na karfikův dac, ale podle toho, co jsem našel v diskuzích se špatně shánějí obvody.
Zapojení z kutlochu vypadá zajímavě, už jsem se na ně dříve díval.
TDA někdo zatracuje a někdo chválí, tak nevím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št december 14, 2006 15:35:44    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Díval jsem se ještě na karfikův dac, ale podle toho, co jsem našel v diskuzích se špatně shánějí obvody.


(Skoro) všechno se dá sehnat. Jenom se občak prodraží poštovné. Nebo vzorky, ale chce to moc nezneužívat.

citácia:
Zapojení z kutlochu vypadá zajímavě, už jsem se na ně dříve díval.


Po vyzkoušení kutlochdacu bych spíše doporučoval http://dddac.de/. Je to odzkoušenější. Ty optočleny v cestě I2S mi moc nesedí, navíc mají velkou spotřebu a chce to budiče až těsně k nim.

Hlavně chladit a chladit. Po zahřátí se mi rozjíždělo nastavení výstupního proudu a výstupní amplituda.

Stále mám v uších ten bas a živost bez filtru a výstupního kondenzátoru. I když si to na nahrávce asi nebylo Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
karfik
Hifista - zaslúžilec


Založený: 21 december 2006
Príspevky: 960
Bydlisko: Ostrožská Nová Ves

PríspevokZaslal: Ut jún 19, 2007 18:21:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Smazáno
_________________
Audio streamer Volumio + gramofon - DAC+Buffer - PowerAmp T class 2x300W - 3p reprosoustavy SS+Audax (vše má vlastní výroba pod označením MINIMALISM), kabeláž USB Belkin Premium, interconnect RG223, reprokabel RG214
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> DAC Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist