Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Možnosti zadného basreflexu.

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1293
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St apríl 17, 2013 10:11:24    Predmet: Možnosti zadného basreflexu. Odpovedať s citátom

Páni mám otázku na možnosť použitia zadného basreflexu. Mám nie celkom vyhovujúci priestor ktorý je proste daný (to jest momentálne nemenný) - viď obrázok. Za reprákmi je relatívne dosť miesta - odhadom takých 30cm - čo by teoreticky zadný basreflex mohol rozdýchť. Horšie je to s bokmi. Pri lavom repráku je na jednej strane knihovňa (cca 10cm volného miesta), pri druhom akvárium (tak isto cca 10cm). Za akváriom je trochu volného priestoru s kvetináčom. Oba repráky majú z vnútornej strany telku (volný priestor odhadom nejakých 35 - 40cm).
Momentálne tam mám na stojanoch Mission 701 (predný basreflex), ale špekulujem že by som niekedy koncom roka, prípadne začiatkom budúceho urobil upgrade. Tak preto sa pýtam či by bolo možné použiť v tomto prípade aj zadný basreflex. Dosť by sa mi tým rozšírili možnosti výberu, ktoré sú síce pri regálovkách s predným, prípadne spodným basreflexom relatívne dosť široké, ale rád by som do výberu napríklad zaradil aj nejaké Quadrali a tie sú iba zo zadným basreflexom. Uvažujem aj nad možnosťou stĺpov a tam je situácia v mnou akceptovatelnej cenovke (do 700E) a kvalite ešte ovela horšia. Prevažuje zadný basreflex. S predným som našiel iba Dali, Monitor Audio a Taga, zo spodným Wharfedale. Zo spodným basreflexom by sa mi určite páčili Elac FS187 - ale tie sú už cenovo pre mňa celkom nedostupné. Ešte by možno prichádzali do úvahy stĺpy čo majú zadný basreflex vyvedený v hornej časti, takže by mal takmer rovnaký priestor ako pri regálovkách (okrem spodnej časti kde je samotný stĺp).
Necítim sa byť nejakým extra hifistom, nie som hladačom neviem akých priestorov v nahrávke, skôr mi ide o pohodový čistý zvuk čo z dlhodobého hladiska nebude človeka srať.



obyvacka.jpg
 Description:
 Filesize:  254.37 KB
 Viewed:  1004 Time(s)

obyvacka.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1293
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St apríl 17, 2013 10:13:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte pridám pre lepšiu predstavu celkový pohlad na obývačku. Rozmery 6x4,5m.


obyvacka1.jpg
 Description:
 Filesize:  243.89 KB
 Viewed:  888 Time(s)

obyvacka1.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
sasko
Hifista - pokročilec


Založený: 09 jún 2009
Príspevky: 413

PríspevokZaslal: St apríl 17, 2013 11:27:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja by som volil radsej basreflex na prednej stene, ono dost zalezi aj na bedni, ako je to naladena.Najjednoduchsie je repro vyskusat.
Ale z mojich skusenosti je aj 30cm od zadnej steny malo.Momentalne hrajem na uzavrete boxy s 8" stredobasom a nemam problem s basmi, ale najst dnes uzavretu bednu je tazke,...
Este by sa to dalo riesit ze by si obstaral nejake objemnejsie repro co hra dost basy (aj stlpy) a basreflex by si upchal, to sa mi osvedcilo u kamarata ktory ma velke stlpy v rohoch miestnosi a basreflex vzadu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vlado.ba
Hifi expert


Založený: 16 január 2007
Príspevky: 2097
Bydlisko: Poprad

PríspevokZaslal: St apríl 17, 2013 12:18:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Predný basreflex majú aj Cantony...BTW nemal by si dať preč tie 2 kreslá, ktoré ti istotne deformujú zvuk - ak sedíš na tej sedačke pri stene?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1293
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St apríl 17, 2013 12:53:11    Predmet: Odpovedať s citátom

vlado.ba napísal:
Predný basreflex majú aj Cantony...BTW nemal by si dať preč tie 2 kreslá, ktoré ti istotne deformujú zvuk - ak sedíš na tej sedačke pri stene?

Cantony som schválne neuviedol. mne proste ich zvuk nejak nesedí a to som počul aj ich vyššie modely. Tak isto ma neoslovili lacnejšie B&Wčka.
Čo sa týka akustiky miestnosti a tých kresiel - niekedy keď sa hrám na HIFIstu si sadnem do jednoho s tých kresiel nech sa priblížim čo najviac ideálu rovnoramenného trojuholníka, ale okrem rozšírenia stereoobrazu som nebadal nejakú velkú zmenu v samotnom zvuku oproti tomu keď sedím vzadu. Ale môžem to ešte vyskúšať. Otázne je ako by sa to správalo pri stĺpoch. Skúšal som čo zo zvukom spraví keď tie repráky povytiahnem do predu (aby neboli obmedzované z bočných strán) ale okrem nepatrného zjemnenia basov (menej dunivé) a možno mierneho rozšírenia hudobnej scény som nezaznamel nič podstatné, čo by ma nútilo tento úkon zopakovať. Pre môj sluch to nemalo až taký prínos, aj keď tam určite nejaký bol. Ako som už písal, nie som až tak velmi HI-FIpositiv, skôr idem po hudobnom obsahu a technika a veci okolo toho sú pre mňa viacmenej až na druhom mieste. Čo ale neznamená že sa neteším keď je ten hudobný obsah dobre (v mojom prípade je asi skôr na mieste slovko "krajšie") zreprodukované.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: St apríl 17, 2013 13:20:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud ti nesedí B&W třeba šestkové řady tak jako mě a vyhovují ti Mission 701, tak by ti mohly sedět Tannoy. Jsou to taky charakterem "Angláni ladění pro Japonce" Smile a mívají přední bassreflexy. Já mám sice konkrétně k Mission 701/702 značné výhrady, ale to spíš proto, že to jsou levné klumpy, ale "charakterem" mi jsou bližší, než třeba ty zmíněné nižší B&W. Mého kamaráda jsem taky "nasměroval" do výměny Mission 702 za Tannoye a chrochtá blahem. Jedny poměrně mohutné Tannoye s osmipalci jsem měl jeden čas dokonce pověšené přímo na zdi jako "PC Speakery" (v místnosti cca 12 metrů čtverčních) a byla to paráda Smile . Mě spíš připadá, že ty Mission 701 a 702 duní samy o sobě než že by duněly díky odrazům od stěn. Zkoušel jsem je i kompletně vytlumit a ten spodek je stejně "takovej tupej" ... Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1293
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St apríl 17, 2013 13:38:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlasím, sú to "duňáky" a nejak mi to pomali po tých 13stich rokoch spolužitia začína vadiť. preto tie úvahy o zmene. Čo sa Tannoyov týka - nejak som nenašiel v súčasnej ponuke žiadny model s predným basreflexom a do stariniek sa mi velmi ísť nechce (aj keď sa snažím nikdy nehovoriť nikdy Smile ). Myslím že vyberať mám z čoho, skôr sú u mňa problém financie - asi to budem riešiť pôžičkou. Bol by som rád keby som podla možností s tou novou zostavou v klude zostarol, takže uprednostňujem nákup nového.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kayman
Hifi obsluha


Založený: 28 január 2013
Príspevky: 45
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St apríl 17, 2013 13:58:03    Predmet: Odpovedať s citátom

ak by si nešiel do stĺpov tak Tannoy Mercury V1 sú front ported Smile
http://www.whathifi.com/Review/Tannoy-Mercury-V1/

_________________
šírič bludov! IGNORUJTE MA Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: St apríl 17, 2013 15:16:00    Predmet: Odpovedať s citátom

To kayman: Srandičky?

Z aktuálních modelů mají přední bassreflex třeba regály Eyris 1:


Nebo sloupy DC6T (u nich jsem ale viděl i verzi se zadním bassreflexem, tak bacha na ně):


Podle mých zkušeností mají Tannoye životnost velice dobrou a ani zvukově nehrají starší modely nijak archaicky. Něco jsem o tom psal tady:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=16791&highlight=

Ale různých možností máš samozřejmě spoustu a špatných možností je víc než těch dobrých ... Sad


Co se týče financí - nechci ti do toho kecat, ale půjčovat si na věci jiné než životně důležité nebo na bydlení podle mě není dobrá cesta. Když si koupíš "stařešiny" za hotové, tak je třeba po 5-ti letech s mírnou ztrátou prodáš, nebo i vyhodíš, ale zas neproděláš na navýšení při splácení, a hlavně nebudeš dráždit hada (čti exekutora) bosou nohou.

Nebo se "zakousni", rok tvrdě makej a šetři, a pak si kup pořádné bedny. Prostě do toho po roce vraž třeba tři čtvrtiny běžného ročního výdělku. Kdyby sis měl na stejnou částku vzít půjčku a splácet jí při běžném provozu, tak to budeš splácet jak dlouho? 10 let? Deset let dráždit hada???
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1293
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St apríl 17, 2013 20:34:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch: Tie Tannoyky som u nás nikde v ponuke nevidel, resp. tie stĺpiky ano, ale zo zadným basreflexom a ešte k tomu stojí jeden kus tolko čo ja chcem dať za pár, takže tadialto cesta nevedie. Ale dík za tip.
Ako som písal, tak v podstate mám zopár favoritov, takže v tomto ohlade problém nemám. Bol som len zvedavý na názor viacerých ludí na použitelnosť zadného basreflexu v mojich podmienkach, čo mi zatial vychádza negatívne (čo som si aj myslel, ale ako sa vraví viac hláv, viac rozumu).
Teraz mám dokonca chrobáka v hlave pri tých stĺpoch, či by to robilo dobrotu s tými kreslami. Ale ak vezmem fakt že výškač, a stredobas by bol asi nad úrovňou kresla, čiže v podstate tak ako to mám teraz, tak pri všesmerovosti basovej sekcie (aspoň tak nejak sa to zvykne tvrdiť) by s tým nemusel byť až taký problém. No ale samozrejme najlepšie by to bolo vyskúšať naživo. Pri regáloch mám trochu problém zo stojanmi. Tie síce mám, ale ak by som sa napríklad rozhodol pre Chariá (jeden z favoritov) ktoré majú spodný basreflex, tak by som ich asi musel vymeniť, alebo nejak špeciálne upraviť, čo by bola investícia navyše.

Čo sa financií týka - v podstate aj súčastnú aparatúru mám z väčšej časti na splátky. Pravda - trochu sa to predraží, ale pri tom ako ma tento štát platí asi ani inú šancu nemám, keby som mal na to šetriť, tak by som sa nemusel nejakej zmeny vôbec dožiť. Takto si môžem popri splácaní užívať muziky a ešte aj zainvestovať do bytu (budem to musieť spojiť aj z niečim užitočným, nech ma nevyhodia z domu Confused ). No ale najprv sa musím zbaviť splátky za akvárko pre deti Embarassed a až potom špekulovať ďalej.

Kayman - mierim predsa len trochu vyššie Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kayman
Hifi obsluha


Založený: 28 január 2013
Príspevky: 45
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St apríl 17, 2013 22:36:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch: hm?

J: jáj, ja ani už neviem prečo som si myslel, že si zvažoval Zensor a tie sú v podobnej cene ako V1 Smile

_________________
šírič bludov! IGNORUJTE MA Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1293
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut júl 09, 2013 06:21:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže som nakoniec skončil pri spodnom basreflexe - Chario (regále). Boli vo výpredaji za takú cenu že som ich už s ničím neporovnával (teda porovnával - zo stĺpmi tej istej značky) a rovno kúpil. Nad tými reprákmi som uvažoval už roky, tak nebolo čo riešiť.
Moc sa v grafoch a testovaní ako takom nevyznám, ale zo srandy som si pustil testovacie CDčko a prekvapilo ma že počujem frekvencie od 31,5Hz. Pritom v parametroch tých reprákov je písané že začínajú od 55Hz. Je to normálne?
Trochu mi to vystupuje na 40Hz (hlasitosť približne o tretinu až polovicu vyššia ako pri ostatných počutelných frekvenciách). Tuším sa tomu v odborných kruhoch hovorí "boule"? Smile Len zase je to niečo čo by tam podla parametrov ešte nemalo byť. Pri bežnom posluchu sa tento jav nejak výraznejšie neprejavuje, aspoň som si to zatial neuvedomil. Asi dosť záleží aj na nahrávke.
Ešte niekedy keď budem mať čas, tak skúsim túto frekvenciu prehrať pri povytiahnutých reproduktoroch viac do priestoru. Nech viem nakolko má na to vplyv umiestnenie (predpokladám že asi má).
To že končím niekde pri 15kHz skôr pripisujem môjmu sluchu ako reprákom (overené na sluchadlách). Predpokladám že vo zvukotesnej komore by to mohlo byť ešte o trochu vyššie, ale pri sústavnom hluku čo ide z vonku nemám proste šancu a to ani v uzavretých slúchadlách.

Takže sa pýtam skúsených testerov - je bežné že repráky zahrajú o dosť nižšie frekvencie ako majú napísané v papieroch?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut júl 09, 2013 06:55:50    Predmet: Odpovedať s citátom

To robí miestnosť zvukové vlny. Ilustračný obrázok, ako určité frekvencie v miestnosti rezonujú a ak pohneš hlavou v smere rezonancie, tak budeš počuť zmenu:



Môžeš, posunúť repro, posunúť seba, zapchať bassreflex, použiť equalizér na utlmenie, alebo najdrahšie a najlepšie riešenie nechať si nainštalovať "pohlcovače" basov, ktoré tie vlny čiastočne rozptýlia.

A aby to nebolo jednoduché, tak sa neodrážajú len od dvoch stien, ale aj od troch, či štyroch... tuto je to pekne vysvetlené ... http://www.sengpielaudio.com/calculator-roommodes.htm

Aaah, a prečo hrajú i nižšie? Lebo repro hrá i nižšie frevencie, ale vyrazne tichšie .. .mimo +/-3dB rozsahu.... no a síce hrá tichšie, ale miestnosť tú frekveciu zosilní o 20dB a máš vymaľované...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut júl 09, 2013 07:13:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Frekvenční rozsah se udává pro určitý rozsah akustického tlaku – většinou pro pásmo 6 dB (neboli +-3 dB)

Třeba tady máš frekvenční charakteristiku beden s citlivostí 87 dB s frekvenčním rozsahem 46 Hz až 20 kHz:



http://www.dexon.cz/clanky/konstrukce-prakticke-navody-a-projekty/reprosoustava-hifi-regalova-s-reproduktorem-irb-16-60-01-8.html

Ty samozřejmě hrají i nižší frekvence, ale s vyšším útlumem (tedy tišeji). Například 20 Hz hrají s útlumem cca 15 dB („hlasitostí“ 72 dB).


A jen tak mimochodem – podobným amatérským testováním si už spousta lidí neznalých problematiky spálila výškové reproduktory …
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut júl 09, 2013 07:26:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch: akurat taky graf pocut bude akurat meraci pristroj... kedze ucho ma svoju krivku urovne rovnakej hlasitosti; a u kazdeho inu... ktora sa navyse meni i s hlasitostou...



A zaujímavé je dívať sa na tú krivku "z pohľadu ucha":


Zdroj: http://www.goingto11.com/?p=828
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut júl 09, 2013 07:39:52    Predmet: Odpovedať s citátom

To Kozousch. Ten obrázok od Dexonu nezodpovedá realite a fyzikálnym možnostiam tých bedničiek. Taká charakteristika a citlivosť v oblasti najnižších frekvencií by zodpovedala minimálne kvalitnému 12 palcovému meniču s dobre naladeným BR.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1293
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut júl 09, 2013 07:41:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
A jen tak mimochodem – podobným amatérským testováním si už spousta lidí neznalých problematiky spálila výškové reproduktory …
Si ma normálne vylakal. To chceš povedať že keď pustím vyššie frekvencie z toho testovacieho CDčka, tak to môže poškodiť výškače? Za krátky čas pri rozumnej hlasitosti? Najvyššie frekvencie som ani neskúšal, keďže som už na 16kHz nič nepočul.

miero - dík za odkaz, ale velmi som tomu neporozumel (anglicky moc neviem) aj keď tuším o čo zhruba ide.
S miestnosťou momentálne hýbať určite nebudem, tak isto neprichádzajú do úvahy nejaké drahé akustické úpravy. Budem rád keď sa spamätám z finančného šoku po kúpe tých reproduktorov a budem k ním môcť potom kúpiť adekvátny zosík.
Ako som písal - skúsim ešte čo s tou frekvenciou spraví povytiahnutie tých reprákov viac do priestoru. Ono som to už skúšal pri bežnom posluchu a bas sa trochu zaostril a zlepšila sa priestorová lokalizácia, ale ide o drobné nuansy, ktoré pri bežnom posluchu nejak nemám potrebu riešiť. Takže ma to zaujíma skôr akademicky, pri bežnom posluchu tú "bouli" moc nevnímam.
Skôr to chce lepší zosík (a CD prehrávač). Tam mám teraz najslabší článok reťazca. No ale to bohužial bude musieť nejaký (dúfam že nie moc dlhý) čas počkať.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut júl 09, 2013 07:43:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Alebo nejako upchat ten bassreflex... http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=4160
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut júl 09, 2013 08:21:47    Predmet: Odpovedať s citátom

To miero a godz: Šlo mi to jednoduchý výklad jednoho parametru pokud možno pochopitelný i pro laika a ten Dexoní příklad byl jen příklad. Navíc pokud se nepletu, tak reprodukční řetězec má hrát vyrovnaně proto, aby hudební signál při reprodukci odpovídal tomu, co ucho slyší například na živo na koncertě. Reprodukční řetězec v žádném případě nemá korigovat nelinearitu ucha. Výjimkou je fyziologická regulace hlasitosti, která se může uplatnit při poslechu jinou (typicky nižší) hlasitostí, než odpovídá koncertu.

J napísal:
To chceš povedať že keď pustím vyššie frekvencie z toho testovacieho CDčka, tak to môže poškodiť výškače? Za krátky čas pri rozumnej hlasitosti?

Otázka je, co si představuješ pod pojmem krátký a rozumný. V přirozeném signálu (hudbě) se souvislé tóny "určené pro výškáč" nevyskytují. Cívka výškáče se může při souvislém signálu "připéct" překvapivě rychle.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1293
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut júl 09, 2013 08:30:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
Otázka je, co si představuješ pod pojmem krátký a rozumný. V přirozeném signálu (hudbě) se souvislé tóny "určené pro výškáč" nevyskytují. Cívka výškáče se může při souvislém signálu "připéct" překvapivě rychle.
No moc nahlas som to nemal - ono ten zvuk je dosť nepríjemný - nehovoriac o tom že mám vedla akvárko a nepotrebujem aby sa mi ryby zbláznili, či nebodaj prasklo Smile . No a doba trvania signálu? Predpokladám že do 2 sekúnd (maximálne, skôr menej) každá frekvencia (neprechádzal som všetky, len som bol zvedavý pokial počujem).
Ako sa prejavuje "pripečený" výškač?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut júl 09, 2013 09:00:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
To miero a godz: Šlo mi to jednoduchý výklad jednoho parametru pokud možno pochopitelný i pro laika a ten Dexoní příklad byl jen příklad.


Jj, rozumiem. Ale nema zmysel to "merat" usami, kedze usi pocuju inak ako reproduktory hraju. A merat amatersky mikrofonom doma tiez moc nie, kedze tam zasa akustika miestnosti to kazi.

Cize ako priklad, preco to hra i nizsie je to ok. Ale skoro uz nic viac :-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut júl 09, 2013 11:24:02    Predmet: Odpovedať s citátom

J: "Připečený" výškáč je někdy cítit spáleninou, ale ne vždy. Někdy se udělá pár mezizávitových zkratů, a pak to hraje "jinak", což nemusí být uchem poznat. Tím taky klesne impedance výškáče a můžou na to reagovat ochrany zesilovače. Ale nemusí. Všechno je to jen a pouze v rovině spekulací.

Pokud to bylo 2s píp na nějaké frekvenci, pak pauza, pak píp na vyšší frekvenci, atd., tak by to mělo být v pohodě. Pokud to "pískalo v kuse" a jen to bez mezer měnilo frekvenci, tak už je to na pováženou. Ale opět opakuji – znamená to riziko poškození a ne jistotu.

miero: "Uchometricky" se samozřejmě nic nezměří - i když "netopýři" by tvrdili opak. Amatérsky už něco naměřit samozřejmě lze - to ale závisí na zájmu a schopnosti amatéra se sebevzdělávat. Nic z toho ale nebrání tomu, aby se laik stal poučeným a správně chápal alespoň "katalogové údaje".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1293
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut júl 09, 2013 12:50:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch: dík za ozrejmenie. Dúfam že k ničomu takému neprišlo.
Otázne je prečo vôbec dávajú do bežného obehu takéto reproduktorom nebezpečné CDčko. Ja to mám zo zaniknutého časopisu Watt. Nevšimol som si na ňom žiadne upozornenie v tomto smere. Netvrdím že tam nie je, ale už nemám zrak ako za mlada a celá príloha je robená velkosťou písma čo je už pre mňa na hranici čitatelnosti.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ut júl 09, 2013 16:22:39    Predmet: Odpovedať s citátom

CDčko v rukou poučeného nebezpečné není. Nešika se s ním dokáže i podřezat Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1293
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St júl 10, 2013 05:56:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže - varovanie som na tom CDčku nakoniec objavil. Píšu tam že pri hlasitostiach na akých som to púšťal by poškodenie nemalo hroziť, tak snáď je všetko OK.
K tej frekvencii 40Hz - trochu som s tým poobede laboroval. Posuny reproduktorov v rozmedzí 1m (viac mi nedovolí kábel) na to nemali vplyv. Ale posuny mojej osoby mali celkom prekvapivý (pre mňa - pre poučných skôr očakávaný) účinok. Naozaj som našiel miesta kde ten zvuk nebolo vôbec počuť. Akustika je velké čudo! Laughing
Každopádne, ako som už písal vyššie, zatial som pri bežnom posluchu nepostrehol že by tieto frekvencie robili nejaké výraznejšie problémy, takže zatial nepociťujem potrebu to nejak riešiť. A pokial by to pri nejakej nahrávke vyskočilo, už viem kde kde je ten "správny bod posluchu". Nie je problém si presadnúť. Otázne je pri akom type hudby to môže robiť problém. Organ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
J
Hifi expert


Založený: 24 september 2007
Príspevky: 1293
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št júl 11, 2013 06:31:53    Predmet: Odpovedať s citátom

J napísal:
Otázne je pri akom type hudby to môže robiť problém. Organ?

Takže už som takú nahrávku našiel - Claptonov Unplugged. Tam som to naozaj nečakal. Naštastie stačilo si presadnúť a hučanie bolo fuč. Ale začína to už byť na zamyslenie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist