Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Poslech v blízkém poli

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Pi február 02, 2007 12:39:11    Predmet: Poslech v blízkém poli Odpovedať s citátom

Rád bych zde rozdmychal debatu na téma poslechu v blízkém poli. V "běžném" obáváku mi vychází strany poslechového trojúhelníku cca kolem 1m. Místnost pak hraje menší roli, šetří se místo a poslech se stává maličko podobný poslechu na sluchátka, který, jak již víte, mne velmi oslovuje. Doporučuji minimálně vyzkoušet. Prostě takový malý útěk od problémů akustiky místnosti. Nehledě na to, že obvykle na takový blízký poslech míchají zvukaři nahrávky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Pi február 02, 2007 12:42:43    Predmet: Odpovedať s citátom

No zvukári majú istý, no pomerne malý priestor na fungovanie-medzi toĺkou technikou zas toľko miesta nie je Very Happy
Ale niečo na tom bude...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Hlava
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1134
Bydlisko: 1978-1996 Přerov / 1996-2002 Ostrava / 2002-2011 Brno / 2011-2018 Praha / 2018-? Rakousko

PríspevokZaslal: Pi február 02, 2007 12:44:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Co to přesně je, v "blízkém polli"? Mi třeba vzhledem k velikosti Vulkanů a vzdálenosti co od nich sedím (cca 2,5-3m?) to přijde taky jako blízký poslech ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Pi február 02, 2007 12:49:50    Predmet: Odpovedať s citátom

ako sa tak na to dívam tak možno by mohol platiť
Stephunkov približný vzdialenostný zákon: d=50.a.b.c [m]
d-posluchová vzdialenosť
a,b,c - rozmery reproboxu
Rotfl Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Hlava
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1134
Bydlisko: 1978-1996 Přerov / 1996-2002 Ostrava / 2002-2011 Brno / 2011-2018 Praha / 2018-? Rakousko

PríspevokZaslal: Pi február 02, 2007 12:51:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Eh? 50 * 1,17 * 0,4 * 0,4 = poslechová vzdálenost 9,36m??? Shocked
To už bych je skoro ani neviděl Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Pi február 02, 2007 12:56:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Blízké pole je oblast kolem beden, kde intenzita přímého pole je rovna intezitě difuzního pole. Prostě záleží na tom, co leze z bedny a nehraje roli to co se odrazí odjinud. Počítá se tzv. poloměr doznívání, záleží jak je velká místnost a jak je zabydlena. V "běžných" místnostech je to od cca 50 cm do 1,2 m. Tzn. bedny jsou od sebe řekněme 0,8 m a posluchač před nimi sedí ve vzdálenosti 1 m. Aspoň trochu normálně to může vypadat u malých regálovek, u Vulkanů to bude směšné, ale zkusil bych to.

Naposledy upravil Kuba4 dňa Pi február 02, 2007 14:25:05, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stephunk
Hifi expert


Založený: 23 december 2006
Príspevky: 1133
Bydlisko: Pobrežie Slotoviny

PríspevokZaslal: Pi február 02, 2007 12:56:53    Predmet: Odpovedať s citátom

no konštanta 50 môže nadobúdať hodnoty od 10 do 90 podľa typu reprosústav, ale ani menej ani viacej Laughing Laughing Laughing
no na stojanovky 0,4x0,207x0,32 by to skoro vyšlo Guitar
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
fojo
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2006
Príspevky: 582
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi február 02, 2007 13:01:11    Predmet: Odpovedať s citátom

zvyknem takto blizko pocuvat trojuholnik so stranou 1m, a zda sa mi to super
_________________
počúvam, teda som (Dynaudio, Ultrasone, Grado)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Wronski
Hifi obsluha


Založený: 25 január 2007
Príspevky: 20

PríspevokZaslal: Pi február 02, 2007 13:40:31    Predmet: Odpovedať s citátom

jj, taky mam bedny metr od sebe a vyhovuje mi to.

je fakt, ze to neudela ten efekt obklopeni zvukem, jde do ze predu..
ale to je imho dobre Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: Pi február 02, 2007 14:19:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Predložím tu pár, pre mňa veľmi zaujímavých poznatkov z dielní AudioPhysic. Je to text z návodu na ideálne umiestnenie repro bední. Ospravedlňujem sa za prípadné chyby, všetko som to prepisoval z papiera a prekladal z hlavy.

Rule no. 4
The closer your listening position is to the loudspeakers, the lower the level of room-dependent sound production you will be exposed to. However, you should keep a minimum distance of 1.75 m in order to let the sound fields from the drives add up correctly. In the case of large and powerful loudspeakers which are not necessarily optimised for a short-range placement, you can choose an even greater minimum distance.

Čím bližšie je posluchová pozícia k reprobedniam, tým nižším vplývom miestnosti budete vystavený. Avšak, mali by ste dodržať minimálnu vzdialenosť 1.75m, aby sa zachovalo správne podanie zvukového poľa vychádzajúceho z meničov. V prípade veľkých a výkonných reprobední, ktoré niesú nevyhnutne optimizované pre posluch zblízka, môžete zvoliť väčšiu minimálnu vzdialenosť.

..Finally, we deal with the question on how to determine the right distance between the speakers. In the early days of stereophonics, the equipment was set up according to the principle of an isosceles triangle, i.e. equal spacing between the speakers and the listener. Today, we can definitely regard this approach as outdated. In those days, especially in America, the former stereophonic records were done with two microphones spaced several meters apart. If the speakers were spaced too far apart, an acoustic hole could be perceived in the middle. With today's records we rarely encounter this problem, Either the distance between the microphones lies between 0 cm and one meter, or every single instrument has a microphone of its own. Where these instruments are heard, is decided in the studio.
Research carried out at Audio Physic has proved that an apex angle of 75 degrees between listener and speakers has no negative effects, providing that the set-up of the music system is correct.

V konečnom dôsledku, naskytá sa teda otázka akú zvoliť správnu vzdialenosť medzi reprobedňami. V minulosti, vybavenie bolo nastavené podľa princípu rovnoramenného trojuholníka, t.j. rovnaká vzdialenosť medzi reprobedňami a reprobedámi a poslucháčom. Dnes môžeme označiť tento spôsob ako za zastaralý. V tých dňoch, špeciálne v USA, sa zvuk snímal dvoma mikrofónmi umiestnenými niekoľko metrov stranou(od seba?). Ak boli reprobedne umiestnené príliš odseba, mohla tak vzniknúť akustická diera v strede poľa. V dnešných nahrávkach sa už málokedy stretávame s tymto problémom. Buď je vzdialenosť medzi mikrofónmi medzi 0 až 1 metrom, alebo každý nástroj je snímaný iným mikrofónom. Kde budú nástroje umiestnené rozhodujú technici v štúdiu.
Výskum Audio physic dokázal, že vrcholový uhol 75 stupňov medzi poslucháčom a reprobedňami nemá žiadny negatívny efekt, a to zabežpečuje korektné rozmiestnenie systému.


Rule no. 9
This means that for your set-up that the distance between the speakers can be 1.2 times as much as the distance between the speakers and the listener. All of this, results in a large sound stage, and every single instrument is better separated from the others in terms of room space. Just for your nformation: you pay 20% more for a television set with a larger screen , however you get 20% more sound stage virtually free as a reward for an effective loudspeaker set-up.

To znamená, že pre nastavenie vzdialenosti medzi bedňami može byť 1.2 krát vačšia ako vzdialenosť medzi bedňami a poslucháčom. Výsledkom toho je široká posluchová scéna a každý nástroj je lepšie oddelený od zbytku, vzhľadom na veľkosť posl. priestoru. ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: So február 03, 2007 14:00:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Opatrně s těmi firemními texty, to je vždy trochu reklama. Něco nezávislejšího, třeba Prostorová akustika a pod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Coques
Hifista - zaslúžilec


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 762
Bydlisko: CZ

PríspevokZaslal: So február 03, 2007 19:52:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Reklama na čo?

Snáď výrobca chce aby bol zákaznik s jeho výrobkom spokojný, preto tá pomoc pri umiestnení bední. Alebo som niečo nepostrehol? Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlienCZ
N/A


Založený: 30 november 2006
Príspevky: 928
Bydlisko: Brno - venkov

PríspevokZaslal: So február 03, 2007 21:11:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Z mého laického pohledu vidím hodně ideální kombinaci poslechu v blízkém poli (třeba u PC) systém s koaxiálním reproduktorem. Čím blíže sedím k bedně a čím větší jsou vzdálenosti mezi reproduktory nad sebou, tím horší vnímání kompaktnosti celého pásma. Jelikož se chystám si k PC něco zajímavého pořídit, tak mě to docela zajímá, takže vyvedení z omylů určitě přivítám.
_________________
Lyngdorf, Lyngdorf, Lyngdorf ... a pak už nic, hraje to.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Franta
Hifista


Založený: 15 október 2006
Príspevky: 206

PríspevokZaslal: So február 03, 2007 21:21:16    Predmet: Odpovedať s citátom

fojo napísal:
zvyknem takto blizko pocuvat trojuholnik so stranou 1m, a zda sa mi to super


Tak to si pročti doporučení od Dynaudia. To musí být hodně "malý" monitorovací zvuk. Je na to několik vzorečků a doporučení. Hraje se vždycky z kratší strany místnosti, poslechové místo je 5/16 délky, rozteč reproduktorů jsou 2/3 výšky poslechového trojůhelníku z místa poslechu. Je to výchozí poloha pro experimenty, ale v tomto místě poslechu je nejvyrovnanější přenos nizkých frekvencí.

Poslechem v blízkém poli si to všechno trochu zjednodušuješ, ale zvuk je ochuzený o objem nástrojů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Skipy
stepná kengura


Založený: 24 október 2006
Príspevky: 1290
Bydlisko: Zsolna

PríspevokZaslal: So február 03, 2007 21:33:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Coques napísal:
Reklama na čo?

Snáď výrobca chce aby bol zákaznik s jeho výrobkom spokojný, preto tá pomoc pri umiestnení bední. Alebo som niečo nepostrehol? Rolling Eyes


Tá reklama býva skrytá a nepriama. Nemusí byť v každom texte - o to horšie pre jej obeť. Kuba4 možno myslel niečo v tomto zmysle. Vôbec nie je dôvod aby výrobca s niečim pomáhal len tak. Nič nie je zadarmo. Možno nejde o nič iné len o získanie dôvery (nateraz). Paranoja - bežím si dať tabletku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
fojo
Hifista - zaslúžilec


Založený: 08 november 2006
Príspevky: 582
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So február 03, 2007 22:26:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Franta napísal:
fojo napísal:
zvyknem takto blizko pocuvat trojuholnik so stranou 1m, a zda sa mi to super


Tak to si pročti doporučení od Dynaudia. To musí být hodně "malý" monitorovací zvuk. Je na to několik vzorečků a doporučení. Hraje se vždycky z kratší strany místnosti, poslechové místo je 5/16 délky, rozteč reproduktorů jsou 2/3 výšky poslechového trojůhelníku z místa poslechu. Je to výchozí poloha pro experimenty, ale v tomto místě poslechu je nejvyrovnanější přenos nizkých frekvencí.

Poslechem v blízkém poli si to všechno trochu zjednodušuješ, ale zvuk je ochuzený o objem nástrojů.


ono zblizka pocuvam iba ked som za pc, inak to mam rozmiestnene bohuzial na dlhsej strane miestnosti, ale coskoro sa stahujem tak to neriesim ps hod odkaz na to doporucenie dynaudia

alienCZ suhlas, na posluch z blizka by som pouzil max dvojpasmo, inak sa to rozplacne/deformacia fazy

_________________
počúvam, teda som (Dynaudio, Ultrasone, Grado)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
AlienCZ
N/A


Založený: 30 november 2006
Príspevky: 928
Bydlisko: Brno - venkov

PríspevokZaslal: Po február 05, 2007 08:25:14    Predmet: Odpovedať s citátom

fojo napísal:

alienCZ suhlas, na posluch z blizka by som pouzil max dvojpasmo, inak sa to rozplacne/deformacia fazy


V tomto smyslu uvažuji k PC o nejmenších KEF iQ1, nebo lépe starší Qcompact. Dá se to sehnat pod 4 tis. z druhé ruky i méně. K tomu nějaký miniaturní ale dobrý zesík aby nezavazel a dobře krmil. Další koax návrhy k PC přivítám s radostí. Thumbs up


_________________
Lyngdorf, Lyngdorf, Lyngdorf ... a pak už nic, hraje to.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Po marec 12, 2007 21:38:16    Predmet: Odpovedať s citátom

4 Wronski

Všiml jsem si, že na fotkách máš Fostexy podpořeny basou sekcí. Jedeš aktivně? Stavěl sis to sám? Díky za info. Nebo to je apát někoho jiného? Co to je za gramec?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Po marec 12, 2007 21:44:00    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 20:12:23, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut marec 13, 2007 00:07:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Dočetl jsem se zde pár pěkných pitomostí. Nebudu komentovat - navštivte Koutek Velkého Boba.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Wronski
Hifi obsluha


Založený: 25 január 2007
Príspevky: 20

PríspevokZaslal: Ut marec 13, 2007 22:04:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuba4 napísal:
4 Wronski

Všiml jsem si, že na fotkách máš Fostexy podpořeny basou sekcí. Jedeš aktivně? Stavěl sis to sám? Díky za info. Nebo to je apát někoho jiného? Co to je za gramec?


jak rika coffee - je to Lowther.
Puvodne v jedny z tech hornovytych konstrukci. Pak majiteli (tady vas seznamim s kamaradem Pumpickou) doslo, ze ma vlastne docela rad, kdyz jsou slyset basy. Tak Lowthery prisly zavrit a pridaly se Peerlesy - taky do uzavrene bedny.
Vznikla potreba dalsiho zesilovace - Pumpicka vyzkousel Zen, chtel ho, postavil jsem ho.
Zmeril jsem to, postavil jsem aktivni jednopasmovou "vyhybku" (jenom LP). Puvodne jsem zamyslel udelat klasickou dvoupasmovou, ale Pumpicka chtel delit jenom ty basy. Skoda. Kdyby byla i na ten Lowther, mohl jsem tam dat dva Qcut fltry a srovnat ty dva sileny asi 8dB hrby. Pumpicka pri pohledu na mereni v ose prohlasil, ze ty dva hrby vypadaj jako kozy a ze on ma kozy rad, tak at to tak necham. Asi se bal, aby Lowthery neztratily ten svuj "charakter" (on se bal, ja jsem v to doufal ;). Myslim, ze ted toho lituje, protoze za prve se sebehezci kozy okoukaj a za druhy, do hi-fi kozy proste nepatrej..
Az budou fotky vyhybky, tak za dva, za tri tydny, tak je taky pro zajimavost hodim na net, ofkoz..

Gramec ma na stitku "NC 440 Hi-Fi Elektronic"

Za sebe bych dodal, ze nejsem zastancem Lowtheru - naopak. Obcas o tom s Pumpickou vedeme spory. Ja jsem zatim spokojen se svyma SS bedynkama k pocitaci a doufam, ze nasledne me uspokoji ty velky tripasma az je dodelam (co jsou na webu videt jenom jako hromada materialu a matrixy). "Celopasmovy" bedny maj imho neco do sebe.
Myslim si, ze na to prijde i kamarad Pumpicka, protoze uz ted, kdyz posloucha moje maly dvoupasma, pochvalne kyva hlavou, jakoze basy tam trochu jsou, ale zaroven se tvari udivene, co ze je to nad tema stredama za zvuky.. protoze vysky, maje Lowthery, to on nemuze znat... Je to vyskovy panic :)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Ut marec 13, 2007 22:20:54    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 20:12:06, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20456

PríspevokZaslal: Ut marec 13, 2007 22:22:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Lowther - starý rádio po babičce, jak jsme to kdysi nazvali Laughing
Ještě jsem nepřišel na to, co hifisty na hornách tak uchvacuje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
coffee
Hifi expert


Založený: 04 október 2006
Príspevky: 2324
Bydlisko: různě

PríspevokZaslal: Ut marec 13, 2007 23:35:12    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
“And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the music.” ― Friedrich Nietzsche


Naposledy upravil coffee dňa Pi jún 04, 2010 20:12:33, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Krecek
Hifi školka


Založený: 30 november 2006
Príspevky: 833
Bydlisko: ČB

PríspevokZaslal: Ut júl 10, 2007 09:36:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Majíce týden klidu na poslech a experimenty (Malý Had i Velká Kobra u moře...) sundal jsem regály QLN za zdi a umístil je uprostřed pokoje ve sponu 120x120x120 (úhel směrování beden cca 45°). Sedolehl jsem si na vrchol trojúhelníku a jal se poslouchal.

Výsledek byl velice příjemný. Odpadla většina problémů s dozvuky špatně zatlumeného pokoje, detailnost se hodně přiblížila oblíbeným sluchátkům. Ani při velké hlasitosti to nebolelo. Co mě překvapilo nejvíc - nádherná prostorovost kvalitních nahrávek (M.Boine, L.McKennitt, Natalika, Varttina). Jasnohlasé nymfy na mě vybafly tak reálně, až jsem se leknul. Vůbec jsem nevnímal jednotlivé bedny, prostor byl přede mnou i kolem mne.

Vřele doporučuji vyzkoušet. Ale nedělají to všechny... Když jsem takto zkusil zapojit staré regály AQ - zklamání. Nástroje z jednotlivých beden a hlas uprostřed, jinak prostor mizerný.

Resumé - někdy může být levnější a efektivnější koupit rodině zájezd k moři, než sobě nové hifi...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Akustika Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist