Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Basáky ve společném objemu
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 13:03:23    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Nevím, jestli si rozumíme.
1) Vstupní napětí (obecný, hudební signál) převedu do frekvenční oblasti (FFT).
2) Vydělím to impedanční charakteristikou, bod po bodu.
3) Převedu výsledek do časové oblasti (IFFT)

Dostanu tak časový průběh proudu?

Samozřejmě, pokud bod po bodu znamená frekvenci se stejnou frkevencí.

Nebo můžeš 1/impedance převést na časové průběh a se vstupním napěťovým signálem provést konvoluci.

_________________
http://vmaudio.cz/


Naposledy upravil check dňa Ne december 22, 2013 13:05:34, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 13:03:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Tedy konvoluci s časovým obrazem admitance.

Tak OK, dík, to jsem potřeboval vědět Smile


Naposledy upravil MaBat dňa Ne december 22, 2013 13:04:23, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 13:04:56    Predmet: Odpovedať s citátom

V komplexní rovině by se přece musela dělit komplexní čísla

http://www.mathwarehouse.com/algebra/complex-number/divide/how-to-divide-complex-numbers.php

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 13:06:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Však to se taky dělí. Prvky těch charakteristik jsou komplexní čísla. Dělí se první prvním, druhé druhým, atd., samozřejmě vždy pro stejné frekvence.

Naposledy upravil MaBat dňa Ne december 22, 2013 13:15:50, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 13:09:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud se v podílu zachová reálná i imaginární část čitatele i jmenovatele, tak asi OK.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 13:19:35    Predmet: Odpovedať s citátom

check níže: Vstupní napětí jako veličina, stejně jako proud, jsou samozřejmě reálné funkce reálné proměnné. Tedy vnímané klasickou fyzikou.

Naposledy upravil MaBat dňa Ne december 22, 2013 13:21:39, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 13:20:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Napětí, proud, impedance, frekvenční charakteritika jsou v audiu vždycky komplexní.
_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 13:20:53    Predmet: Odpovedať s citátom

To není sporu, pokud se dělí komplexní čísla podle definice, tak je to v pořádku. Pokud by se to dělilo jen absolutní hodnotou impedance, tak ne.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 13:24:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebyl jsem si jistý tím přechodem čas<->frekvence. Ale to může být tím, že např. naprosto nechápu fyzikální význam časového obrazu impedance, resp. tedy admitance, se kterým se tu fakticky dělá ta konvoluce (*). Jen jsem intuitivně tušil, že se to tak asi dá počítat.

- Co je vůbec impedanční charakteristika převedená do časové oblasti? Bude to reálná funkce? To z toho samo o sobě neplyne - pokud se pamatuju, záleží, jestli je to ve frekvenční oblasti funkce lichá (nebo sudá, tak nějak) a to přirozeně nevím, změřené to budu mít jen pro kladné frekvence Smile. Tohle ještě budu muset vědět dopředu. No asi by měla být reálná, když má smysl dělat tu konvoluci s druhou reálnou funkcí, ne? Jinak by to nedávalo už vůbec smysl.

Edit:
- (*) Napadá mě, není to nakonec tedy proudová odezva na jednotkový napěťový impuls? Je, že. A přitom jen stačí se trochu zamyslet...
Tím je zodpovězeno i to, jestli to je reálná funkce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 17:01:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to jako každá jiná přenosová funkce, tentokrát proud na napětí. Je vcelku jedno, jestli přenosová funkce je výstupní napětí děleno vstupním nebo výstupní napětí děleno budicím proudem. V časové oblasti třeba pro RC článek to bude exponenciála, tak jak to určitě předem očekáváme.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 17:21:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Pomůže obrázek?


impedance.PNG
 Description:
 Filesize:  59.65 KB
 Viewed:  370 Time(s)

impedance.PNG



_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 17:26:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Komu? Já se ptal na fyzikální význam admitanční charakteristiky, převedené do časové oblasti. A už jsem si odpověděl, dává mi to tak už celé výborný smysl, vzhledem k té konvoluci, díky...

Tj. průběh proudu je daný konvolucí vstupního napětí s proudovou odezvou na napěťový impuls. Je to nakonec docela prosté.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 17:41:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to všechno stejné, ať tomu říkáme admitance, impedance nebo napěťové zesílení. Jen se liší budicí a výstupní veličiny, matematický aparát se tím nijak nemění.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 17:44:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Já vím, šlo mi o to, co si pod tím představit fyzikálně. A teď už je mi jasné i to, že proudová odezva na napěťový impuls se spočítá z impedanční charakteristiky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 20:15:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavle, jen mi není jasné, když zde píšící konstruktér superhifirovnýchextrabeden tě nemohl vystát a udělal z tebe naprostýho amatéra ( a to jsem použil slovo amatér jako slušné synonymum k daleko horšímu slovu) ohledně beden, nyní s tebou polemizuje o odborných záležitostech.

Nač to potřebuje, když předtím mu bylo vše jasnější než třem V.Bobům dohromady?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 20:23:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdeňku, to je zbytečný komentář.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 22:05:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Musel jsem.

Naposledy upravil boxer dňa Ne december 22, 2013 22:55:50, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Basstl
Hifi expert


Založený: 26 apríl 2008
Príspevky: 2317
Bydlisko: Teplice

PríspevokZaslal: Ne december 22, 2013 22:05:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Edit: nebudu v tenhle vánoční čas sprostej, ale doufám, že to tu zase Boxer neroz...re.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
scream
Hifista - pokročilec


Založený: 05 február 2009
Príspevky: 399
Bydlisko: Most, ČR

PríspevokZaslal: Po december 23, 2013 11:35:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Taky doufám, konečně nějaký zajímavý téma....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Po december 23, 2013 13:55:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Totiž jakmile budu mít skutečný časový průběh napětí i proudu, jaký bude při reprodukci konkrétního hudebního signálu na konkrétní reprobedně, potažmo jejích částech, dá se z toho spočítat řada zajímavých věcí, např. ohledně tepla. Ono už jen údaj o maximálním okamžitém proudu není k zahození.

I když teď mě napadá, že se to dá spočítat ještě i úplně jinak...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Po december 23, 2013 20:31:27    Predmet: Odpovedať s citátom

V Xoveru máš přenosy výhybky - tedy napětí, které se dostane ze zesilovače na svorky repráku. Ty stačí umocnit na druhou, vydělit impedancí a máš spektrální výkonovou hustotu bez náročných výpočtů typu konvoluce nebo furierka. Proč to počítat znova, když už to máš napočítané. Spektrální výkonovou hustotu stačí vysčítat přes všechny frekvence a máš celkový výkon, který teče svorkama měniče.

Pro pořádek. Přenosy musí být samozřejmě odlogaritmované. Pro výkonové charakteristiky stačí počítat s modulem.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ut december 24, 2013 08:53:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro to, co mě zajímá, resp. chci zkusit nasimulovat, potřebuju opravdu časové průběhy, vázané na konkrétní hudební signál. Jestli pak můžu spektrální výkonovou hustotu převést do času a sledovat časový průběh výkonu, šlo by to asi taky, tj. obešel bych se bez proudu, coby expliticního vyjádření. Tohle v Xoveru (zatím) opravdu není, furierce se vyhnout myslím nedá, ale to nepředstavuje samo o sobě problém.

Teď hezký svátky, možná v tom budu pokračovat v novém roce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: Ut december 24, 2013 21:09:24    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:
Napětí, proud, impedance, frekvenční charakteritika jsou v audiu vždycky komplexní.

Pardon. Fyzikálně existující veličina - napětí a proud v čase jsou reálné funkce. Jejich furierka je komplexní, sudá reálná složka, lichá imaginární.

Zpětnou transformací spektrální výkonové hustoty do časové oblasti dostaneš autokorelační funkci (věty podle Wiener-Chinhina), která v bodě 0 má hodnotu celkového výkonu signálu a dále vypovídá o jeho periodicitě. Zpátky na spektrum se z autokorelční funkce jít nedá.

Přímo časový průběh výkonu, nevím k čemu by měl sloužit. Jedině pokud bys chtěl modelovat dynamickou termickou kompresi. Nicméně i tak je lepší udělat komplexní model nelinearit včetně BL(i), Le(i), Le(x), KMS(x), nelinearita vzduchového polštáře a bassreflexu, aby se zjistilo, které jsou ty výraznější. Tedy mít časové průběhy napětí nebo proudu a z toho všechno dopočítat už v časové oblasti.
Mohl by se udělat model, do kterého se nahraje hudba a ta se pak udělal jednoduchý slepý test. Z toho se pak dá přesně zjistit, které nealinearity vadí více nebo optimalizovat konkrétní design.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St december 25, 2013 08:17:15    Predmet: Odpovedať s citátom

check napísal:
... Tedy mít časové průběhy napětí nebo proudu a z toho všechno dopočítat už v časové oblasti.

No vždyť o to mi od začátku jde. V časové oblasti jsou ty modely poměrně přímočaré. Napětí mám, a teď už mám i proud. Víc momentálně nepotřebuju. Ale jen jedno z toho mi nestačí, proto jsem se ptal, jak dopočítat proud.

Ve zkratce, vezmu jeden WAV (napětí), k tomu si teď na základě impedanční cháry vygeneruju druhý WAV (proud) a od toho se už dá docela dobře odpíchnout.

citácia:
Fyzikálně existující veličina - napětí a proud v čase jsou reálné funkce. Jejich furierka je komplexní, sudá reálná složka, lichá imaginární.

Nebo tak Smile
V algoritmech FFT se tak pracuje jen s tou jednou polovinou frekvenční osy, tj. vychází se z téhle vlastnosti transformace a ušetří se nějaké to počítání. Jak směrem tam, tak směrem zpět. Jinak FFT obecně samozřejmě funguje mezi dvěma komplexními funkcemi, ale to se v praxi asi málokdy potřebuje - většinou je jedno z toho reálná funkce, jako tady, a tam to funguje takhle.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St december 25, 2013 10:27:33    Predmet: Odpovedať s citátom

BTW, našel jsem související článek, ovšem až když jsem věděl, co přesně hledat Smile -
Heavy Load: How Loudspeakers Torture Amplifiers, nebo taky zde.

Na str. 56, resp. 3, je tam popsáno přesně to samé ("Doing it in silicon").
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 02, 2014 16:44:15    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:

citácia:
Pavle, jen mi není jasné, když zde píšící konstruktér superhifirovnýchextrabeden tě nemohl vystát a udělal z tebe naprostýho amatéra ( a to jsem použil slovo amatér jako slušné synonymum k daleko horšímu slovu) ohledně beden, nyní s tebou polemizuje o odborných záležitostech.

Nač to potřebuje, když předtím mu bylo vše jasnější než třem V.Bobům dohromady?


Zdeňku, to je zbytečný komentář.

To je především debilní komentář. O Vánocích se to nehodilo, ale nemám v úmyslu nechat na sebe jen tak pokřikovat podobná individua.
A propos, vysvětete mu, prosím, někdo, co znamená slovo polemizovat. Jen aby bylo jasno, PMA tu ničím věcným nepřispěl. Napsal jen pár trivialit, na které se ale nikdo neptal.

Vlákno nemám v úmyslu dál rozvíjet (co jsem potřeboval, jsem si ujasnil), takže jeho další osud je mi lhostejný...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št január 02, 2014 16:54:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Pan Batík nabral energii Rotfl
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 02, 2014 16:55:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, na "poslední výstřel" Smile

Jde o to, že ze mě dělá lháře, podvodníka. To by si přece nenechal líbit nikdo normální.
"Konstruktérem superhifirovnýchextrabeden" zjevně stále naráží na měření, které jsem tu ukazoval, a které označil (i při úrovni svých znalostí) za podvrh. To prostě není chování slušného člověka a je mi proti srsti zůstávat zticha, jakkoli je celé tohle účinkování na fórech absurdní. Ale tak aspoň že čas od času se člověk přeci jen ještě pořád něco užitečného dozví, i tady..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
boxer
Hifi expert


Založený: 15 apríl 2008
Príspevky: 1167

PríspevokZaslal: Št január 02, 2014 22:24:07    Predmet: Odpovedať s citátom

a které označil (i při úrovni svých znalostí) za podvrh.

Ano pane Batíku. Při svých znalostech, které nemohu srovnávat s těmi, co zde jsou předváděny osobou MaBat, tvrdím, že měření, tak jak bylo podáno a v souvislostech kolem nich a především s ohledem na "domácí" fórum Audioweb, bylo podvrženo.

Jinak by mi byly ty znalosti MaBata ukradený, protože tak jak je má vyčtený a presentovaný, mi zcela výsledky jeho práce jsou tím pádem zcela lhostejný.

Tím bych další přetahovačku s tebou ukončil. Plácej si tady co chceš.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št január 02, 2014 22:29:41    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
tvrdím, že měření, tak jak bylo podáno a v souvislostech kolem nich a především s ohledem na "domácí" fórum Audioweb, bylo podvrženo.


Dobře, tak co kdybys narovinu napsal, co tě vedlo a vede k tomu tohle tvrdit? Znalosti, natož fakta, to očividně nejsou, tak jak to je?


- Kdyby si to chtěl někdo ověřit - tady jsou pořízené výchozí impulzní odezvy pro jednotlivé reproduktory (data pro HOLMImpulse), ze kterých to lze celé dát dohromady - výhybka je k tomu volně na webu. Jen výškáč byl měřený přes RC 6R8+5.6uF, takže to je třeba navíc zkorigovat, inverzním filterm podle impedanční cháry. Víc k tomu opravdu nemám, všechny ty impulsní odezvy jsem fakt nefalšoval...


Naposledy upravil MaBat dňa Št január 02, 2014 22:52:06, celkom upravené 4 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3  Ďalšia
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist