Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

zdroj se sériovým regulátorem - ochrana proti zkratu

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje, filtre, ochrany ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

měl jsi nutkání odpovědět: "Proč vymýšlíš kraviny a nepoužiješ spolehlivý a levný obvod 7815"?
ano
66%
 66%  [ 2 ]
áno
33%
 33%  [ 1 ]
Celkom hlasov : 3

Autor Správa
pavlt
Hifi obsluha


Založený: 14 október 2013
Príspevky: 13

PríspevokZaslal: Št január 09, 2014 13:21:06    Predmet: zdroj se sériovým regulátorem - ochrana proti zkratu Odpovedať s citátom

Ahoj, měl bych prosbu k odborníkům. Postavil jsem si zdroj pro napájení několika audio přístrojů a po čase úspěšného používání došlo k tomu, čemu jsem přikládal malou pravděpodobnost. K nechtěnému zkratu. Tavná pojistka je pomalá a tak zdroj překopávám na elektronickou ochranu.
Začal jsem nejdřív klasicky se sériovým snímacím odporem a tranzistorem podle úbytku na něm se otvírajícím a přivírajícím regulační tranzistor. Překvapením bylo, že při připojení umělé zátěže a pomalém zvyšování proudu fungovalo vše OK ale jakmile jsem těsně před zamontováním do šasi zkusmo spojil výstupní svorky drátem, začoudilo se. Regulační tranzistor je opět v pytli. A tak jsem začal laborovat z foldback ochranou, ale to už jen teoreticky a simulací v LTSpice. A zase mi tu nesedí několik situací.
- Když simuluji regulátor "holý", bez filtračních kapacit před nebo za ním, chová se excelentně. (01 - C1-1uF.png)
- Jakmile zařadím přídavnou filtraci pomocí tranzistorového násobiče na výstup, začne zdroj kmitat. (01 - C1-1uF-nasobic na konci.png)
- Jakmile zařadím na výstup velkou kapacitu, objeví se v průběhu velká proudová špička. (01 - C1-1uF-kapacita na konci.png)
- Když použiji regulační tranzistor zároveň jako násobič kapacity, opět je tu velká proudová špička a celé zapojení přestává jako foldback ochrana s její typickou charkou fungovat. (01 - C1-1000uF.png)

Požadavky:
*vstup 29VDC
*výstup 15V, max 600mA
*začátek omezení proudu při 600mA (nebo 500 až 700, není to nutně přesná hranice, ale 700mA je strop)
*indikace přetížení (to jsem se pokoušel nasimulovat pomocí LED1)
*filtrace kondenzátory před i za (kdoví, kdo kdy k tomu připojí přístroj s pořádnou baterií kondenzátorů)
*použít Q1 i jako násobič kapacity, pokud to půjde Smile

A dotaz související: Místo Zenerky jsem používal TL431, který pří nadproudu nebo zkratu vždy shořel plamenem (narozdíl od Q1, který shořel tiše a v ústraní). TL431 jsem měl zapojený jako Zenerku, jeho řidicí vývod pak na dělič zapojený z výstupu schématu na zem. Nějak nemůžu púřijít na to, proč vybuchuje právě TL431. Typoval bych, že odejde jen Q1.

Díky předem za názory a rady.
PS: Monolitické šváby nechci, rád bych se držel tohoto základu zapojení už kvůli pochopení problematiky.



01 - C1-1uF-kapacita na konci.png
 Description:
 Filesize:  82.58 KB
 Viewed:  822 Time(s)

01 - C1-1uF-kapacita na konci.png



01 - C1-1uF.png
 Description:
 Filesize:  78.46 KB
 Viewed:  673 Time(s)

01 - C1-1uF.png



01 - C1-1uF-nasobic na konci.png
 Description:
 Filesize:  99.19 KB
 Viewed:  668 Time(s)

01 - C1-1uF-nasobic na konci.png




Naposledy upravil pavlt dňa Št január 09, 2014 13:41:03, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pavlt
Hifi obsluha


Založený: 14 október 2013
Príspevky: 13

PríspevokZaslal: Št január 09, 2014 13:26:52    Predmet: Odpovedať s citátom

a poslední obrázek


01 - C1-1000uF.png
 Description:
 Filesize:  90.97 KB
 Viewed:  716 Time(s)

01 - C1-1000uF.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pavlt
Hifi obsluha


Založený: 14 október 2013
Príspevky: 13

PríspevokZaslal: St január 15, 2014 11:50:57    Predmet: předěláno na FET variantu Odpovedať s citátom

Zapojení jsem předělal na variantu s FET a chová se v mnoha ohledech lépe. Především nehoří, stabilizace napětí je i do "vypnutí pojistky" výborná a pojistka vypíná a vypnutí samozřejmě indikuje bez potíží. S čím mám ale problém, s resetem pojistky. Jakmile tyristor sepne, nelze jej shodit zkratováním anody a katody, jak jsem předpokládal. Šlo by anodový obvod rozpojovat, ale to nechci. Jednou by se spínač mohl poškodit a pojistka by byla nefunkční. Vždy musím vypnout napájení a vybít vyhlazovací kondenzátory na vstupu regulátoru. Jinak tyristor nevypne. Čili v praxi čekat několik minut na vybití. Poradil by někdo, proč tyristor pořád vede, i když zkrat na výstupu je už dávno rozpojený? Na řídicí elektrodu tyristoru už nejde, podle mne, žádné napětí a tyristor by mělo jít zkratem anody s katodou vypnout. Ale v praxi to nefunguje.


MOSFET_varianta_s_pojistkou.png
 Description:
 Filesize:  31.73 KB
 Viewed:  826 Time(s)

MOSFET_varianta_s_pojistkou.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pavlt
Hifi obsluha


Založený: 14 október 2013
Príspevky: 13

PríspevokZaslal: St január 15, 2014 17:09:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Po laborování na nepájivém poli už vím toto:

- zkratovat anodu a katodu tyristoru v obvodu ho nevypne
- myslel jsem, že příčinou bude nabitý Cp2, po jeho vyndání z obvodu nenastala žádná změna
- tyristor mohu vyndat z kontaktů, zapojit ho zpět a opět (nebo pořád) vede
- tyristor jedině a spolehlivě vypne, když zkratuji vyhlazovací klondenzátor Cp1

Nevím si rady, jak přivést tyristor v tomhle schématu do nevodivého stavu, aniž bych musel zkratovávat Cp1. Měl by někdo řešení? Díky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Št január 16, 2014 12:00:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Preštuduj si priložené PDF-ko.


ELE_11_tyristor.pdf
 Description:

Download
 Filename:  ELE_11_tyristor.pdf
 Filesize:  351.1 KB
 Downloaded:  3540 Time(s)

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pavlt
Hifi obsluha


Založený: 14 október 2013
Príspevky: 13

PríspevokZaslal: Št január 16, 2014 12:26:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Co se v PDF píše:

Vypnutí tyristoru
• zmenšením zatěžovacího proudu Ip pod hodnotu
vratného proudu IH

Když tyristor vyndám z nepájivého pole a držím jen "holý v ruce", nezmenší se tím zatěžovací proud pod hodnotu? Když jej mezi anodou a katodou natvrdo zkratuji, teče jím nějaký proud?

Dál se píše:
Vypnutí tyristoru
2. Obvody se stejnosměrným napájením (s nucenou komutací)
- proud zde nikdy přirozeně neklesne k nule ⇒ proud musíme snížit
na nulovou hodnotu vnějším zásahem.

To bych předpokládal, že dělám tím zkratováním A a K a nebo tím vypojením z obvodu.

Pak se píše:
Tyristor se teoreticky sepne též:
při IG=0 ∧ UBP >UBO - nepoužívá se, hrozí
zničení!

To není ten případ, jinak by byl sepnutý pořád a nereagoval na impulz do gate.

Něco jsem v přednášce přehlédl?
Pojistka s tyristorem není můj nápad, kontaktoval jsem původního autora, ani ten si neví rady jak tyristor vypnout.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gnat
Hifista - pokročilec


Založený: 06 jún 2012
Príspevky: 381

PríspevokZaslal: Št január 16, 2014 12:48:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Tyristor odpojený z obvodu nemůže zůstat sepnutý (Ip spolehlivě klesne pod minimální hodnotu). Jestli zůstane, tak je VADNÝ. Já bych si spíše tipnul, že ti zůstává viset nějaké napětí na řídící elektrodě (u malých rtyristorů stačí obvykle 15-30% katalogové hodnoty, tam je uvedena hodnota napětí při které zaručeně sepne a je značně naddimenzovaná). To se dá snadno změřit po vyjmutí tyristoru (změřit napětí na vývodech pro gate a katodou) a změřit vodivost odpojeného tyristoru.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dufi1978
Hifi obsluha


Založený: 26 máj 2010
Príspevky: 42

PríspevokZaslal: Št január 16, 2014 14:27:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Predpokladam ze to bude pouzitim super citliveho tyristoru (rada 2n506x je super citliva).Skus pouzit nejaky tyristor v puzdre to 220 ,rada bt151,152...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So január 18, 2014 00:20:58    Predmet: Odpovedať s citátom

...ony budou na výstup připojený nějaký kapacity v navazujícím zařízení, že? Po naběhnutí se nabíjejí, proteče zkratový proud, sepne tyristor, obsluha zmáčkne tlačítko, vypne tyristor, naběhne napětí a proteče proud do kapacity...
Takový generátor na ruční pohon Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
pavlt
Hifi obsluha


Založený: 14 október 2013
Príspevky: 13

PríspevokZaslal: Ne január 26, 2014 11:07:26    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="dufi1978"]to bude pouzitim super citliveho tyristoru [/quote]
To je ono. Vyměnil jsem 2N5064 za BT169D a bylo po problému. Z ručního generátoru je najednou fungující pojistka s ručním resetem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne január 26, 2014 12:19:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Stejně, je to řešení následku, nikoli příčiny.
Navíc si položme otázku: Bude mít lepší parametry než obyčejný 78xx nebo podobné obvody? Zcela jistě ne (stabilita, přesnost, šum). Bude to jen sražší, větší a méně spolehlivá alternativa obyčejného švábu za 10,-Kč, který se každému válí v šuplíku. Navíc to při každé příležitosti to na sebe upozorní potřebou resetovat nějaká tlačítka.
Starý neurotik (=já) by takové zařízení brzo ve vzteku rozšlapal.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
pavlt
Hifi obsluha


Založený: 14 október 2013
Príspevky: 13

PríspevokZaslal: Št júl 10, 2014 12:56:19    Predmet: potíže s kapacitní zátěží Odpovedať s citátom

Zdroj jsem postavil a funguje velmi dobře. Až na jednu vlastnost, která se projevila najednou a nečekaně. Když zatížím výstup tohoto zdroje kapacitou o velké hodnotě, třeba 1mF, výstupní napětí začne oscilovat v rytmu cca 1Hz od vrcholu 15V do cca 11V a zpět. Proč?


zdroj_FET.png
 Description:
 Filesize:  44.65 KB
 Viewed:  1251 Time(s)

zdroj_FET.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Št júl 10, 2014 13:25:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Zrejme je to vypelšený typ toho čo písal Karel S.:
"Takový generátor na ruční pohon"
Čiže generátor s automatickým spúšťaním (že by prerazený tyristor?).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
pavlt
Hifi obsluha


Založený: 14 október 2013
Príspevky: 13

PríspevokZaslal: Št júl 10, 2014 13:38:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Tyristor je v pořádku, při přetížení vypíná a stiskem tlačítka pak zapíná bez potíží. I s vyřazeným tyristorem to tak osciluje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št júl 10, 2014 17:41:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro zisk soustavy >1 (uzavřeno přes tu431-ku) jsou splněny podmínky oscilace => kmitá to. Časová konstanta hlavní smyčky oscilátoru je určena odporem regulátoru × kapacita na výstupu, a to celé se hádá s časovou konstantou určenou C2+Cp2 × reference. A jak se nám ty proudy přelévají, tak nám to krásně kmitá. Co víc - tyhle koďany mohou tu referenci oddělat (když zabere a "dorovná napětí"). Na druhou stranu ale bude vystaráno - po úniku dýmu z TL431 se tato odpojí ze smyčky ZV a kmity zaručeně ustanou.
Odstraň ty elyty. Nevím, co tam dělaj - co tam třeba dělá ten gigantickej Cp2 přímo na výstupu reference, která je invertujícím zesilovačem (?) - Asi to měla bejt blokace, ale takhle to prostě nefunguje - soudě dle zapojení, kdo nezná funkci toho obvodu, asi ani nemůže pochopit, proč to nemůže fungovat... ale třeba to bude nějaká libůstka... třeba nás jen někdo zkouší.
Hodnota filtračních kapacit byla zvolena patrně podle stylu: Čím větší - tím lepší => nejkrásnější jsou prsa číslo 9.
A pro toho, kdo stále nechápe je jako nápověda určena kontrolní otázka poručíka Troníka: A ješlipak víte šoudruži, jaký je šériový (...dynamičký) odpor té TL431-ky? Odpovím ši šám: Je kurva malej!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št júl 10, 2014 20:46:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Dej si těch 100n (C2) přímo do zv té 431, ne proti zemi, jestli to bude stabilní.
_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št júl 10, 2014 22:48:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Doporučuje se takto použít kapacita řádu stovek piko až jednotek nanofaradů - spíše pro snížení šumu na vyšších frekvencích, kde se impedance obvodu zvyšuje (i těch často používaných 0,1u je v literatuře kritizováno jako moc). Tady je ale ZV protažená přes celou strukturu a to zpoždění regulaci rozkmitá při jakékoli větší kapacitě na výstupu (nebo jinde, kde se vygeneruje posun).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje, filtre, ochrany ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist