Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Umístění výškáče a středotónového reproduktoru.

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: St júl 22, 2009 11:16:24    Predmet: Umístění výškáče a středotónového reproduktoru. Odpovedať s citátom

Klasicky je výškový reproduktor umístěn nad středotónovým reproduktorem, ale někdy též opačně. Nikdy jsem ale neviděl uspořádání, kdy by výškový reproduktor byl ve stejné výši se středotónovým reproduktorem. Je v tom nějaký problém ?
Z prostorových důvodů bych totiž potřeboval umístit výškový reproduktor ve stejné výši jako středotónový a nad nimi a pod nimi basový reproduktor.

Jaké toto uspořádání bude mít vlastnosti ?
Děkuji.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: St júl 22, 2009 14:14:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokuď posloucháš vleže, tak dobrý... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St júl 22, 2009 15:11:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Laughing Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: St júl 22, 2009 16:28:28    Predmet: Umístění výškáče a středotónového reproduktoru. Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Pokuď posloucháš vleže, tak dobrý... Laughing


Dobrá rada "nad zlato", ale od tebe bych čekal víc, protože si tě nesmírně vážím. Ale i vleže dobrý... Laughing Laughing Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St júl 22, 2009 16:34:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to vtipné a stručné vyjádření skutečnosti, že směrová charakteristika reprosoustavy je symetrická vzhledem k rovině, která prochází spojnicí reproduktorů. Protože směrovost je kritická na vysokých kmitočtech, je to spojnice výškového a středového reproduktoru.

Ostatní si přečti např. zde:

http://www.czechaudio.com/CZ/Theory.htm
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: St júl 22, 2009 18:30:31    Predmet: Umístění výškáče a středotónového reproduktoru. Odpovedať s citátom

opa napísal:
Je to vtipné a stručné vyjádření skutečnosti, že směrová charakteristika reprosoustavy je symetrická vzhledem k rovině, která prochází spojnicí reproduktorů. Protože směrovost je kritická na vysokých kmitočtech, je to spojnice výškového a středového reproduktoru.

Ostatní si přečti např. zde:

http://www.czechaudio.com/CZ/Theory.htm


Opa, děkuji - je ale zcela běžné, že jak středotónový, tak výškový reproduktor je umístěn mimo vertikální osu reprosoustavy, takže rovina proložená spojnicí obou je dokonce mnohdy i značně nakloněná.

Jinak jsem si to pochopitelně přečetl, ale o tomto problému jsem tam našel pouze tuto jedinou větu:

citácia:
Obvyklé je umístění symetrické podle svislé osy, i když není akusticky nejvýhodnější. Optimum při mimoosovém umístění lze však nalézt pouze dalekosáhlým experimentováním. (SRS20-29.pdf, AR-5/99)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: St júl 22, 2009 18:58:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Co takhle vzít normální dvoupásma a položit je na bok? Timto pokusem zjistíš jestli nějakej rozdíl uslyšíš... Podle mě ne a jestli jo, tak ne nějakej drastickej.
_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St júl 22, 2009 19:09:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohouš určitě odpoví, že je zbytečné a neoptimální, aby výškový a středový repro byly ve svislé ose bedny, a bude mít samozřejmě pravdu.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
aleska
Hifista - pokročilec


Založený: 27 júl 2007
Príspevky: 330
Bydlisko: Neratovice

PríspevokZaslal: St júl 22, 2009 19:41:11    Predmet: Umístění výškáče a středotónového reproduktoru. Odpovedať s citátom

Frantraxi, taky mne to napadlo s malými budkami a nic nenormálního jsem na zvuku nepoznal, ať jsem je otáčel jak jsem chtěl. Použil jsem budky se stejnými rozestupy, jaké budu mít i já. Ale protože vždy je nějaké to "kdyby a proč", tak se i ptám zkušenějších. Víc hlav víc ví a já chci taky vědět.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: St júl 22, 2009 19:51:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantrax napísal:
..zjistíš jestli nějakej rozdíl uslyšíš... Podle mě ne a jestli jo, tak ne nějakej drastickej.

To by ses divil Cool

Tímhle se samozřejmě změní spektrální složení horizontálních a vertikálních odrazů (minimálně těch prvních, "brzkých") - zamění se. A jelikož v horizontální rovině je to přecijen celé háklivější (uši jsou z nějakého důvodu takhle) je IMHO mnohem větší šance, že to bude takhle horší, než když je to nad sebou. Tím horším myslím nebezpečí toho, že nějaký lalok, resp. odpovídající propad (který tam vždycky bude) se ti k uším dostane právě v těch prvních odrazech. Když je to nad sebou, dá se ta horizontální směrovka udělat poměrně bez problému celkem kultivovaná, takhle si to zkazíš... (Jedině, že bys tam měl ty střeďáky dva - obecně nějaké symetrické uspořádání, ale to už je jen zbytečná komplikace navíc.)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št júl 23, 2009 07:39:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Pri malých búdkach a malých rozostupoch meničov by ten rozdiel nemal byť dramatický a obzvlášť pri dobre sfázovanej sústave a primeranej posluchovej vzdialenosti - tá by sa s pohľadu poslucháča mala javiť ako bodový zdroj zvuku. Samozrejme otočenie vyžarovacej roviny o 90 stupňov nejaké zmeny v posluchovom poli vykoná. Horšie by to dopadlo so stĺpovkou, prípadne s nejakým linearray. Pokiaľ sústavy nepočúvaš podľa kazzatelovho doporučenia, tak výškač so streďákom umiestni vertikálne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Frantrax
Tetřev hlušec


Založený: 28 január 2007
Príspevky: 3010

PríspevokZaslal: Št júl 23, 2009 09:43:03    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat, teoretizuj si jak chceš, ale ten kluk si to už zkusil a dopadlo to jak jsem předpokládal.


Tim nechci nějak moc znevažovat Tvoje teoretizování Smile

_________________
Omluvte mé hloupé otázky, jsem jen zvídavý tetřev hlušec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Št júl 23, 2009 09:47:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Možná by moh vypustit ten výškáč úplně.. Jsou lidi, kterým to tak stačí.

Já dobře vím, jak to aleska plánuje, už mi to ukazoval, reagoval jsem i v tomhle kontextu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vivi
Hifi expert


Založený: 30 október 2006
Príspevky: 1054

PríspevokZaslal: Št júl 23, 2009 10:20:09    Predmet: Odpovedať s citátom

OT:

co napriklad take KEFy rada IQ, tie maju vyskac vovnutri stredobasu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Pedro
Hifista


Založený: 11 jún 2009
Príspevky: 115
Bydlisko: Slovensko

PríspevokZaslal: St február 19, 2014 19:30:30    Predmet: Horizont v i s Odpovedať s citátom

A ,,dav ,, stíchol...:O)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: St február 19, 2014 19:56:00    Predmet: Re: Umístění výškáče a středotónového reproduktoru. Odpovedať s citátom

aleska napísal:
Nikdy jsem ale neviděl uspořádání, kdy by výškový reproduktor byl ve stejné výši se středotónovým reproduktorem.




Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist