Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

krátke ukážky skladieb - vaše subjektívne posluchové dojmy..

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ne február 23, 2014 09:45:43    Predmet: krátke ukážky skladieb - vaše subjektívne posluchové dojmy.. Odpovedať s citátom

poďme sa trošku zahrať - ktosi poznamenal, že zorganizovať slepý test nie je len tak, lebo bla-bla... Pokiaľ ide o porovnávanie, celkom súhlasím, lebo je treba vylúčiť všetko okrem testovaného parametra. Ale osobne ma nejaké rozdiely počuteľné len pri prepínaní aj tak nezaujímajú, čo ma však zaujíma je to, či je hudba počúvateľná, t.j. či záznamu niečo nechýba (frekvenčne, dynamikou, skreslením atď.). Chcel by som teda počuť váš názor na ukážky, ktoré tu budem dávať - stačí niečo ako "dá sa to počúvať", "chýbajú tam vyššie stredy", "hrá to nejako digitálne" a tak - proste čo koho napadne, kreativite sa medze nekladú. Smile Keďže neviete, čo budete počúvať, je tento test podľa mňa dostatočne slepý. Pokiaľ sa pridá ukážkami ešte niekto, budem len rád.

Ešte jedna technická poznámka - aká dlhá by mala byť ukážka na to, aby ste si vedeli urobiť názor na jej zvukovú kvalitu? Chcel by som veľkosť súborov minimalizovať a nechcel by som ani porušovať autorské práva, takže mne osobne by sa pozdávalo tak do 30s...

Tu je prvá ukážka:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/1121481/bedo001.flac


Naposledy upravil bedo dňa Po február 24, 2014 11:48:10, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ramones
Hifista - pokročilec


Založený: 18 jún 2009
Príspevky: 267

PríspevokZaslal: Ne február 23, 2014 09:50:01    Predmet: Odpovedať s citátom

No pokud to není vtip, tak vlož delší ukázku Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ne február 23, 2014 10:07:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Stačila by takáto?
https://dl.dropboxusercontent.com/u/1121481/bedo002.flac

Inak neviem, čo myslíš pod tým vtipom, ale počítam, že sranda by mohla byť. A to je dobre, nie? Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ne február 23, 2014 10:54:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto nema so slepym ABX testom nic spolocne. Dal si k dispozicii 2 ukazky a co mame s nimi robit?

Inspiracia:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=200121#200121
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=200030#200030
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=171215#171215
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ne február 23, 2014 11:41:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Odar napísal:
Toto nema so slepym ABX testom nic spolocne. Dal si k dispozicii 2 ukazky a co mame s nimi robit?

Odar, Tebe treba všetko podať po lopate? Kde vidíš spomenutý slepý ABX test? Máš to počúvať a napísať, či sa to počúvať dá, prípadne, či máš k zvuku nejaké výhrady - "málo vzduchu", "zvuk jako koule", "drsné výšky", "veľa zastretých detailov"... - tie ukážky môžu byť nejakým spôsobom upravované (ale aj nemusia) a ja by som rád vedel, čo považujú iní za počúvateľnú kvalitu, to je všetko...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: Ne február 23, 2014 11:55:53    Predmet: Odpovedať s citátom

bedo, toto nie je slepy test. Najlepsie urobis, ked pojdes pomoct Borovi pozapajat aparaturu a pomozes mu pri vybere dalsich hajend komponentov Wink

Tolko na vysvetlenie, trolla viac krmit nemienim.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11491
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne február 23, 2014 12:03:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Bedo, ak by ta zaujimalo co povazujem ja za lepsie nahravky, pozri si tento moj playlist na Spotify:
- https://play.spotify.com/user/miero/playlist/1ALAKC4zaX7wJvRyH1d30d

Sice free pristup ma tam len 160kbps, ale i tak ide co to z toho zistit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ne február 23, 2014 12:26:09    Predmet: Odpovedať s citátom

miero: Spotify má nejaký čas na testovanie aj plnú verziu, nie? Každopádne sa pozriem, ale toto vlákno nie je len o tom, čo kto považuje za kvalitnú nahrávku - ako som písal, tie moje ukážky môžu byť upravované (ekvalizérom, kompresiou a pod.) a mňa by zaujímalo, koľko ľudí, ktorí po fórach píšu, ako im to a to vadí, budú to a to aj naslepo počuť. Hádam sa pár odvážnych nájde, veď o nič nejde.

Odar: v pohode, s tým, že nie všetci sa zúčastnia, som tak trochu počítal, je to predsa len náročný test - popočúvať ukážku a napísať vlastný názor. To každý nezvládne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
janik1971
Hifi expert


Založený: 12 január 2010
Príspevky: 1480
Bydlisko: Trnava a kusok od..

PríspevokZaslal: Ne február 23, 2014 12:54:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Laughing Rolling Eyes

Myslim,ze Odar Ti to zas vysvetlil celkom dostatocne. Problem vsak je v tom ,ze Ty asi neakceptujes urcite suvislosti...
Navyse absolutne postradam zmysel tohoto tvojho snazenia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ne február 23, 2014 13:00:24    Predmet: Odpovedať s citátom

janik1971 napísal:
Laughing Rolling Eyes

Myslim,ze Odar Ti to zas vysvetlil celkom dostatocne. Problem vsak je v tom ,ze Ty asi neakceptujes urcite suvislosti...
Navyse absolutne postradam zmysel tohoto tvojho snazenia.

pokiaľ postrádaš zmysel počúvania, tak sa nezapájaj Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
janik1971
Hifi expert


Založený: 12 január 2010
Príspevky: 1480
Bydlisko: Trnava a kusok od..

PríspevokZaslal: Ne február 23, 2014 13:04:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Ty si fakt strateny pripad....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ne február 23, 2014 19:53:19    Predmet: Odpovedať s citátom

tak ešte pár kúskov - veď dajte tiež nejaké ukážky, nech sa aj ja zahrám... Smile

https://dl.dropboxusercontent.com/u/1121481/bedo003.flac
https://dl.dropboxusercontent.com/u/1121481/bedo004.flac
https://dl.dropboxusercontent.com/u/1121481/bedo005.flac

Zatiaľ všetko počúvateľné? Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
palipol
Hifista - zaslúžilec


Založený: 19 február 2007
Príspevky: 589

PríspevokZaslal: Po február 24, 2014 11:21:40    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil palipol dňa Pi február 20, 2015 18:01:49, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Po február 24, 2014 11:43:30    Predmet: Odpovedať s citátom

palipol: jak je libo, na názve nezáleží, len som ho musel skrátiť, bo viac nezobralo...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11491
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po február 24, 2014 11:54:27    Predmet: Odpovedať s citátom

bedo:
1 malo dynamiky, vela reverbu
2 skomprimovany hlas spevacky, takmer jedna uroven hlasitosti
3 zvuk saxafonu je daleko od zvuku skutocneho saxafonu
4 saxafon lepsi, ale nad 10kHz je to akesi az moc zvyraznene
5 na hlase spevaka je pocut nepatricne plechove vibracie
6 mi pride ok, akurat pozeram ze tu si zatial ani nezverejnil :D
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Po február 24, 2014 12:19:25    Predmet: Odpovedať s citátom

miero: super, zverejním teda aj tú 6-ku (a 7-ku) Smile
https://dl.dropboxusercontent.com/u/1121481/bedo006.flac
https://dl.dropboxusercontent.com/u/1121481/bedo007.flac

palipol (a všetci): o nejaké vyhodnotenie tu ani nejde, naozaj ma hlavne zaujíma, čo kto považuje za ešte počúvateľné a čo už je za hranicou (predpokladám, že tá hranica je u rôznych ľudí rôzna). A ako som písal, budem len rád, keď niekto otestuje aj moje hranice - dajte ukážku (doporučujem dodržať konvenciu meno+číslo, aby sme vedeli na tie ukážky odkazovať), napíšem, čo sa mi ľúbi (alebo neľúbi)... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
palipol
Hifista - zaslúžilec


Založený: 19 február 2007
Príspevky: 589

PríspevokZaslal: Ut február 25, 2014 07:42:57    Predmet: vyhodnotenie Odpovedať s citátom

1 – ekvalizácia stredobasu, na hranici vnímateľného skreslenia
2 – speváčka príliš v popredí, vystreľujúce sykavky
3 – celkovo umelá nahrávka, všetko virtuálne dorobené, v žánri OK
4 – detto, lepšia dynamika, ale ostré až jedovaté
5 - jednoduchá akustická nahrávka, neprirodzený hlas
6 - mix reálnych a virtuálnych zvukov, veľa nekonkrétneho basu, divné sykavky
7 - živá nahrávka, surovo realistická, zďaleka a zle zosnímané, ale prirodzené
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ut február 25, 2014 11:16:32    Predmet: Odpovedať s citátom

dík, tu sú ďalšie 3 kusy, ešte to nechám pár dní bežať, potom napíšem čo je čo a ako to vnímam ja...

https://dl.dropboxusercontent.com/u/1121481/bedo008.flac
https://dl.dropboxusercontent.com/u/1121481/bedo009.flac
https://dl.dropboxusercontent.com/u/1121481/bedo010.flac
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ut marec 04, 2014 18:50:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejako sa už nikomu nechce, takže ako to vidím (teda počujem) ja:
001 - Chris Rea: Looking for the summer
uložené z Audacity ako MP3 160k CBR (len tak, že čo to urobí) - pre porovnanie, tu je nekomprimovaná verzia https://dl.dropboxusercontent.com/u/1121481/bedo001n.flac - zvukovo mi nevadí nič (ani tá komprimácia)
002 - Melody Gardot: Baby I'm a fool
"stará" iTunes verzia - 128k AAC (súčasná je 256k) - ani tu nemám s kvalitou problém, sykavky u mňa nie sú nijako zvlášť výrazné
003 - Candy Dulfer: Donja
nahraté z LP (Tesla NC500 + Ortofon Super OM10) na minidisk Sony MDS-JB930QS, z MD nasamplované do PC cez Griffin iMic z prehrávača Sony MZ-R909 (nechcelo sa mi prenášať veľkú mašinu) - kvalita slabšia ako u predošlých dvoch, ale stále je to pre mňa počúvateľné
004 - Candy Dulfer: Pee Wee
nahraté rovnako ako u 003, ale zvuk saxofónu som trochu doladil podľa vlastného vkusu v Audacity, filter vyzeral nasledovne:

Súhlasím, že je to trochu "prevýškované", ale išlo mi len o ten saxofón - ešte sa s tým možno pohrám Wink
005 - neviem kto to je
nahrávka z internetového streamu Country radia (vysielajú tuším v 128k AAC) na MD a ďalej ako 003 a 004 - ten "plechový" hlas som si všimol tiež, ale až na slúchadlách - zaujímavé je, že v inej časti skladby to tak neznie. Hmm...
006 - Patricia Barber: Postmodern blues
páči sa mi, ako to basuje, nahrávku zaradili v Stereophile medzi "records to die for"
007 - Hayley Westenra: Both sides now

živá nahrávka z iTunes Live 08, Koko Camden - nahrávané na: minidisk Sony MZ-NH900, Griffin Lapel Mic, ATRAC3Plus (256k, hlavne kvôli kapacite) - taký môj experiment, stál som na balkóne vpravo a na nahrávke je to celkom počuť. Pre porovnanie, tu je profi verzia: https://itunes.apple.com/gb/album/both-sides-now-live/id291074712?i=291074715
008 - Rimskij-Korsakov: Capriccio Espagnol, LSO/Dorati
nahrávka zo série Mercury Living Presence, mám pocit, že perkusie nie sú celkom čisté, či ide o limitáciu v nahrávke, alebo u mňa, netuším...
009 - Borodin: Polovecké tance, LSO/Dorati
to isté, čo 008, ďalšia ukážka hlavne kvôli perkusiám
010 - Holst: Beni Mora, BBC Philharmonic/Davis
moderná DSD nahrávka, aj keď ukážka je z CD vrstvy - môžem prípadne skúsiť nasamplovať analógový výstup na 96/24, osobne rozdiel medzi CD a SACD stopou považujem za nezaujímavý...

Cieľom tohoto vlákna bolo zistiť, ako iní počujú v porovnaní s tým, čo počujem ja - v podstate taká kalibrácia. Dúfal som, že sa zapojí viac ľudí (ešte stále sa dá Wink), takto aspoň približne viem, čo/ako počujú miero a palipol. Obaja sú viac kritickí poslucháči ako ja, takže keď doporučia nejakú nahrávku hoc s malými výhradami, tak viem, že pre mňa bude v pohode... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
palipol
Hifista - zaslúžilec


Založený: 19 február 2007
Príspevky: 589

PríspevokZaslal: St marec 05, 2014 08:59:52    Predmet: Hranice kvality Odpovedať s citátom

Dobrý test v zmysle čo sa ešte dá a čo už nedá audiofilsky počúvať. Ucho toleruje a zvyká si na čokoľvek a protestuje až vtedy, keď sa jedná o jeho vlastné prežitie.
Technicky sa samozrejme počúvať dá akákoľvek kvalita, ale (aspoň pre mňa) je hranicou pocit vykradnutia zvuku, strata spektrálnej zaujímavosti, drsnosť a posluchové napätie. Najvýraznejšie je to vo vážnej hudbe. Určité, hlavne neakustické a umelé hudobné kreácie sa ako-tak dajú audiofilsky vnímať aj v dátovom toku MP3/320, nižší tok je len kompromisná a deformovaná zvuková informácia, ktorá do hifi nepatrí.
Hires je len prirodzená snaha limitne sa priblížiť v posluchovej prirodzenosti vinylu, ktorý bol komerčne zavrhnutý pre jeho nepraktičnosť a náročnosť obsluhy a aj preto, že z hľadiska vylepšovania už dospel k vrcholu svojich možností a rýchle miliardy z neho už nepotečú. Prehrávanie vo vysokom rozlíšení je presný opak - každý bit navyše možno jednoducho spopularizovať a pritiahnuť nových a nových zákazníkov. Ide len o to, aby sme nakoniec audiofilsky nepočúvali prevzorkovanú MP3/128čku vylepšenú ďalšími nekonečnými možnosťami digitálu.


Naposledy upravil palipol dňa Ne marec 16, 2014 13:40:06, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: St marec 05, 2014 10:05:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Osobne dávam prednosť digitálu (a kľudne aj kvalitne komprimovanému) pred vinylom - oba dokážu hrať pekne, ale v podstate nikdy som nezažil, aby bol vinyl nejako významne počuteľne lepší, ako digitál, takže u mňa vyhráva pohodlnosť. Z lepších gramofónov som počul hrať nejaké Clearaudio, ktoré predvádzal tuším sám majiteľ firmy na výstave Top Audio (?) okolo roku 2000 v Prahe. Pamätám si akurát, že to bolo v stánku High End Audio Studio a hrali bedničky Chario Academy. A hralo to pekne - tá expozícia potom myslím získala ocenenie najlepší zvuk výstavy, alebo také niečo. Pre mňa však bola tá výstava zaujímavejšia z iného pohľadu - prvý krát som počul hrať Dynaudio. A bol to zážitok - mali tam nejaké veľké stĺpy (Confidence alebo Evidence, neviem) a potom nejaké malé búdky (v tom čase asi Contour 1.x) - pozitívny šok pre mňa nastal, keď prepli výstup z tých stĺpov na búdky - samozrejme tam rozdiel bol, ale podstatne menší, ako by som čakal - tie malé búdky nehrali možno až tak "prekreslene", ale verím tomu, že keby som predtým nepočul hrať tie stĺpy, tak si to ani nevšimnem. Ale beriem, že pre niekoho iného by tie rozdiely mohli byť podstatné. A preto som vlastne chcel aj zistiť, akí nároční poslucháči sa tu vyskytujú, lebo od toho sa potom všetko odvíja. Nebudem napr. s Tebou alebo mierom polemizovať o kábloch, lebo vidím, že počujete viac, ako ja (resp. sú pre vás niektoré veci dôležitejšie, ako pre mňa) a tým pádom nie som na to dostatočne kvalifikovaný. Ale aj tak by ma ešte zaujímal váš pocit z posledných troch ukážok... Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
palipol
Hifista - zaslúžilec


Založený: 19 február 2007
Príspevky: 589

PríspevokZaslal: Št marec 06, 2014 12:35:23    Predmet: Odpovedať s citátom

bedo napísal:
Osobne dávam prednosť digitálu (a kľudne aj kvalitne komprimovanému) pred vinylom - oba dokážu hrať pekne, ale v podstate nikdy som nezažil, aby bol vinyl nejako významne počuteľne lepší, ako digitál, takže u mňa vyhráva pohodlnosť....ale beriem, že pre niekoho iného by tie rozdiely mohli byť podstatné. A preto som vlastne chcel aj zistiť, akí nároční poslucháči sa tu vyskytujú, lebo od toho sa potom všetko odvíja. Nebudem napr. s Tebou alebo mierom polemizovať o kábloch, lebo vidím, že počujete viac, ako ja (resp. sú pre vás niektoré veci dôležitejšie, ako pre mňa) a tým pádom nie som na to dostatočne kvalifikovaný. Ale aj tak by ma ešte zaujímal váš pocit z posledných troch ukážok... Wink


Neexistuje nejaká "posluchová kvalifikácia" potom by sme mohli povedať, že existuje kvalifikácia na posluch káblov, konektorov...posluch je čiste subjektívny dojem tam sa dá len konštatovať, že ja to počujem a iný nie. To platí aj pri konfrontácii mp3/hires/vinyl. Podstatné je, čo snímok komprimátu obsahuje voči nekomprimovanej nahrávke (a tu ja radím aj vinyl) - ak po tom pátrame a bezprostredne posluchové vnemy porovnávame, rozdiely sú evidentné. Či niekomu komprimát stačí, či nestačí to je iná téma.
Chcel som len naznačiť, že komprimované formáty by sa nikdy nemali stať audiofilskými posluchovými etalónmi - z akéhokoľvek pohľadu. Pevne verím, že časom technika pôjde tak dopredu, že žiadna komprimácia už nebude potrebná.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Št marec 06, 2014 13:09:10    Predmet: Odpovedať s citátom

palipol napísal:
Podstatné je, čo snímok komprimátu obsahuje voči nekomprimovanej nahrávke (a tu ja radím aj vinyl) - ak po tom pátrame a bezprostredne posluchové vnemy porovnávame, rozdiely sú evidentné. Či niekomu komprimát stačí, či nestačí to je iná téma.
Chcel som len naznačiť, že komprimované formáty by sa nikdy nemali stať audiofilskými posluchovými etalónmi - z akéhokoľvek pohľadu. Pevne verím, že časom technika pôjde tak dopredu, že žiadna komprimácia už nebude potrebná.

Vinyl a nekomprimovaný? Veď taký sa hádam ani nedá vylisovať. Za nekomprimovaný analóg by sa z môjho pohľadu dal považovať master pás nahratý na 76cm/s, ale u neho môžu byť zasa iné problémy spôsobené mechanickým kontaktom hlavy a média.

U digitálu je to zasa trochu iné - určite by som šmahom ruky neodsudzoval perceptuálne kodeky - pri správnom použití nemusí byť rozdiel voči "nekomprimovanému" digitálu počuteľný, rozumne vyzerajúce testy sú napr. na Hydrogen Audio. Ako vždy, slepý test je najlepší kamarát. Wink

Z môjho pohľadu je oveľa dôležitejšie to, ako bol záznam nasnímaný a spracovaný, ako to, v akom formáte je uložený (pochopiteľne, od určitej úrovne a 128k MP3 to nie je Smile). Radšej budem počúvať kvalitne zosnímané a zmixované AAC, ako nekvalitne zaznamenané LP.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
perys
Hifista - pokročilec


Založený: 04 marec 2011
Príspevky: 401

PríspevokZaslal: So marec 08, 2014 19:35:49    Predmet: Odpovedať s citátom

asi nejpřijatelnější 002, i když celkově bez výšek.
osobně úplně nesnáším uměle nabasované nahrávky, jako např. skladba 001 a nebo "hifi" 006 - jak se někde napíše Patricia, tak si všichni sedají na zadek, ale nesyšel jsem jedinou její přirozeně znějící nahrávku - a taky je to povětšinou (i materiál na CD nebo z HDTracks) bez výšek

_________________
vždyť vlastně o nic nejde.
CaryAudioCD300-SupraSwordAnniversary / AudioGd-OehlbachXXL1 / PerJadisJA30-OehlbachAirBlue5star-ShanSněhulákManII-MojeUcho
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ne marec 16, 2014 11:28:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Ma tak napadlo trochu nadviazať na túto tému - človek si tak občas číta, že to a to nehrá tak, ako "naživo", tak by som mal takú prosbu: ak máte nejakú nahrávku (nástroja, kapely, orchestra, niečoho) , ktorá na vašom systéme hrá "ako naživo", mohli by ste malú ukážku z nej niekam umiestniť, nech to môžem vyskúšať aj u seba? Na formáte mi nezáleží, nech je taký, aký je potrebný na to, aby to znelo reálne, dĺžka by mohla byť tých 15-30s, tak ako tie moje ukážky vyššie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
palipol
Hifista - zaslúžilec


Založený: 19 február 2007
Príspevky: 589

PríspevokZaslal: Ne marec 16, 2014 14:55:00    Predmet: analóg vs hires Odpovedať s citátom

bedo napísal:

Vinyl a nekomprimovaný? Veď taký sa hádam ani nedá vylisovať. Za nekomprimovaný analóg by sa z môjho pohľadu dal považovať master pás nahratý na 76cm/s, ale u neho môžu byť zasa iné problémy spôsobené mechanickým kontaktom hlavy a média.

U digitálu je to zasa trochu iné - určite by som šmahom ruky neodsudzoval perceptuálne kodeky - pri správnom použití nemusí byť rozdiel voči "nekomprimovanému" digitálu počuteľný, rozumne vyzerajúce testy sú napr. na Hydrogen Audio. Ako vždy, slepý test je najlepší kamarát. Wink

Z môjho pohľadu je oveľa dôležitejšie to, ako bol záznam nasnímaný a spracovaný, ako to, v akom formáte je uložený (pochopiteľne, od určitej úrovne a 128k MP3 to nie je Smile). Radšej budem počúvať kvalitne zosnímané a zmixované AAC, ako nekvalitne zaznamenané LP.


Trochu sa nechápeme. Ak to poženieme do extrémov, samozrejme že aj master pás môže byť zle nahratý, kópia v podobe vinylu zlá - to nie je nič neobvyklé, rovnako ako zle nasnímané a uložené primárne digitálne dáta, vrátane toho najvyššieho dostupného rozlíšenia. To však nie je o získavaní, ale skôr o spracovaní informácií.
Ak to však vezmeme čiste technicky, vo veci porovnania množstva informácií, priamy master mechanický záznam ich obsahuje voči originálu viac, ako digitálna nahrávka v hires-e. Samozrejme súhlasím s tým, že tolerancia ucha, jeho pamäť vs praktický rozum už môže pri teste, aj slepom, rozdiely (jasné, aj tie na hranici pochybností) bagatelizovať.
Je to niečo ako fotografia realizovaná na klasickej, svetlocitlivej chemickej báze, alebo na digitálnu stenu cez rovnaký objektív za rovnakých svetelných podmienok. Obe sú subjektívne rovnaké, ale prvá obsahuje pre absolútne aplikácie technicky viac informácií - a tým mám na mysli nielen rozlíšenie, ale predovšetkým pravdivosť podania farebného spektra.

Aj mechanický záznam nie je dokonalý a určite je registrovateľný úbytok a degradácia informácií, ktorú naberie signál cestou od originálu stojaceho pred mikrofónom po miesto archivácie, keď však porovnávame množstvo "uložených" informácií, je na tom analógový záznam stále lepšie.

Aké dáme kritériá, také budú aj výsledky. MP3 je skôr o širokom spotrebiteľskom využití, ako o reálnej audiofilskej kvalite.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne marec 16, 2014 16:13:44    Predmet: Odpovedať s citátom

To je tady zas pěkná debata o hovně... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bedo
Hifista - pokročilec


Založený: 01 november 2013
Príspevky: 440

PríspevokZaslal: Ne marec 16, 2014 16:50:37    Predmet: Re: analóg vs hires Odpovedať s citátom

palipol napísal:
Ak to však vezmeme čiste technicky, vo veci porovnania množstva informácií, priamy master mechanický záznam ich obsahuje voči originálu viac, ako digitálna nahrávka v hires-e. Samozrejme súhlasím s tým, že tolerancia ucha, jeho pamäť vs praktický rozum už môže pri teste, aj slepom, rozdiely (jasné, aj tie na hranici pochybností) bagatelizovať.

Obávam sa, že to už by bolo na inú debatu. Zaujímavý bol napr. ten experiment AS v Bostone, keď do cesty analógového signálu zapojili jeden z prvých profi prevodníkov 16b/44.1k, teda žiadny hires, a veľký kritik digitálu I. Tiefenbrun nedokázal určiť, kedy bol zapojený a kedy nie. Takže ja som voči nejakej veľkej potrebe hires vcelku skeptický - čo sa však hodí, je spracovanie v hires kvôli minimalizácii strát pri mixovaní/efektoch (podobne ako keď upravuješ fotky v "širokých" farebných priestoroch). V prípade master pásu by mohol byť výsledok iný, ale keďže si za bezstratový označil aj gramofón, nedalo mi nezareagovať...

Veď nakoniec prvú ukážku som pre zaujímavosť skomprimoval do 160kbps MP3 a žiadny veľký prúser nenastal, veď prípona bola .flac Wink

Ale vrátil by som sa k téme - nikto nemáte nahrávku trebárs huslí, ktoré na vašom systéme znejú ako reálne husle? Ja len vychádzam z toho, že občas sa argumentuje aj tým, že ľudia nechodia na koncerty, takže potom nevedia, ako znejú ozajstné nástroje. Tak si myslím, že by bolo celkom fajn, keby tí, čo na koncerty chodia a tým pádom to vedia, vybrali nejakú realisticky znejúcu nahrávku ako referenciu pre ostatných... Lebo čo si budeme navrávať, často hľadáme problém tam kde nie je (v aparatúre) a spoliehame sa na to, že zvukár/producent počuje dobre... Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist