Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Minivrtačka Proxxon

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mechanické konštrukcie
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi jún 06, 2014 15:17:22    Predmet: Minivrtačka Proxxon Odpovedať s citátom

Delší dobu používám na vrtání plošňáků apod. minivrtačku FBS 220/E, tedy na 220(230) Voltů s regulací. Protože jsem jí nedávno dal docela zabrat, nastal čas pro výměnu ložiska. To ložisko je poměrně miniaturní, tak není divu, že nevydrží na věky.

Ale chtěl bych se zeptat, nemáte někdo tušení, na jaké napětí je použitý elektromotor ? Ptám se proto, že bych docela rád překlenul (vyhodil) tu elekroniku na síťové napětí a napájel to přímo z DC zdroje. Jde o to, jestli bude stačit zdroj s napětím max. 30V ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi jún 06, 2014 17:26:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Motor má dva dráty, to je problém je odpojit a zkusit to ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi jún 06, 2014 18:16:12    Predmet: Odpovedať s citátom

kazzatel napísal:
Motor má dva dráty, to je problém je odpojit a zkusit to ?

Máš pravdu, nakonec mi to nedalo a udělal jsem to. Takže se omlouvám, že jsem tu s tím otravoval.
A když už jsem to kuchnul, motorek slušně točí mezi 12-15 Volty, takže naprosto v pohodě. Taky není od věci promazat ložiska vlastního motorku. Jsou sice ze sintrovaného bronzu (samomazná), ale po těch letech jim pár kapek oleje udělalo moc dobře.
V pondělí koupím nové ložisko a dám pak vědět, jestli se podařilo dát všechno zpátky dohromady, nebo jestli budu šetřit na novou vrtačku. Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: So jún 07, 2014 14:53:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Zaujímalo ma čo je to za vŕtačka, tak som si ju vyhľadal a vyzerá celkom fajn. Ale ja by som rád vedel ako je vyriešené to napájanie zo siete. Podľa toho čo sa píše o parametroch (ochranná izolácia podľa triedy 2) tak je ten napájací zdroj priamo v púzdre vŕtačky, zrejme to bude miniatúrny spínaný zdroj. Pokiaľ by si ju ale chcel napájať z laboratórneho zdroja, tak musíš splniť ešte jednu podmienku (pre plný výkon - napr. maximálny priemer vrtáka), zdroj musí dať prúd dákych 7A, v popise je totiž údaj "príkon 100W".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2632
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: So jún 07, 2014 17:32:35    Predmet: Odpovedať s citátom

podobný dotaz..

http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=19704
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne jún 08, 2014 13:43:20    Predmet: Odpovedať s citátom

JC napísal:
Zaujímalo ma čo je to za vŕtačka, tak som si ju vyhľadal a vyzerá celkom fajn. Ale ja by som rád vedel ako je vyriešené to napájanie zo siete. Podľa toho čo sa píše o parametroch (ochranná izolácia podľa triedy 2) tak je ten napájací zdroj priamo v púzdre vŕtačky, zrejme to bude miniatúrny spínaný zdroj. Pokiaľ by si ju ale chcel napájať z laboratórneho zdroja, tak musíš splniť ešte jednu podmienku (pre plný výkon - napr. maximálny priemer vrtáka), zdroj musí dať prúd dákych 7A, v popise je totiž údaj "príkon 100W".


Jak je psáno v katalogu výrobce (probírá se to i ve výše uvedeném odkazu) 100W je etrémní hodnota při přehřátí motoru těsně před zablokováním vřetena. DC zdroj nabízený výrobcem ke stejné vrtačce na DC napájení má max. proud 2A. Já mám k dispozici 5A, takže rezerva je dostatečná.
Ostatně motorek má průměr 37mm a délku 57mm. Od takového drobečka očekávat 100W není možné. Vrtání půměrů nad 2mm se mi lépe daří akuvrtačkou. Těžiště využití je v malých otvorem 0,5-1 mm do plošňáků.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
šeďour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 marec 2011
Príspevky: 869
Bydlisko: Říčany

PríspevokZaslal: Po jún 09, 2014 09:47:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Minibrusku 40W a vrtačku 100W Proxon používám už léta.Oba přístroje jsou ve variantě na nízký napětí (dost často pracuju i ve vodní lázni) a používám dva druhy zdrojů.
Menší zdroj dává 1,5 až 2 A při zhruba 12 voltech, druhej dává 5 ampér, při asi 18 voltech.Otáčky minibrusky z většího zdroje jsou kolem 30tisíc.

Napětí neuvádím přesně, ani ne proto, že se mění podle zatížení, ale hlavně proto, že za transformátorem je pouze usměrňovač bez filtrace.
Regulace v těle obou přístrojů je tyristorová a funguje poměrně spolehlivě.

Zkoušel jsem po úpravě i tranzistorovou zpětnovazební regulaci, ale řekl bych, že ta jednoduchá vestavěná regulace je lepší.
-----------

U obou přístrojů jsem zvětšoval otvory pro vstup i výstup vzduchu.Podle mýho názoru jsou dost poddimenzovaný a taky udělaný s ohledem na bezpečnost a zamezení průniku cizích předmětů.
Na to, ale kašlu...potřebuju aby se to chladilo.Častokrát pracuju dost dlouho a pak je to rozpálený jak pětník...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Jiří Engliš
Nádejný hifista


Založený: 11 február 2007
Príspevky: 69

PríspevokZaslal: Po jún 09, 2014 12:58:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak dopadla výměna ložiska?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po jún 09, 2014 20:54:43    Predmet: Odpovedať s citátom

šeďour napísal:
U obou přístrojů jsem zvětšoval otvory pro vstup i výstup vzduchu.Podle mýho názoru jsou dost poddimenzovaný a taky udělaný s ohledem na bezpečnost a zamezení průniku cizích předmětů.
Na to, ale kašlu...potřebuju aby se to chladilo.Častokrát pracuju dost dlouho a pak je to rozpálený jak pětník...


Přesně tak, to byl jeden z důvodů pro vyhození řídící elektroniky. Sama o sobě hřála a ještě bránila chlazení.
Podle všeho se zdá (a je to i logické) že vrtačky (stejné řady) jsou osazeny stejnými motorky, tedy nominálně DC 12-18 V a pro síťové napájení je tyristorová regulace.

Výměna ložiska v pohodě, dal jsem tam japonské asi za 85,- Kč a běží to dobře. Samozřejmě záleží na tom, jak se to bude chovat po delší době provozu.

Napájecí zdroj výrobce je dimenzován rozumně, při plném napětí z lab. zdroje 18V je odběr při simulovaném zatížení max. 2 - 2,5 A. Víc to přetěžovat ani nechci, pokles otáček už byl znatelný, při broušení nebo vrtání malých průměrů to tak nezatížím.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
šeďour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 marec 2011
Príspevky: 869
Bydlisko: Říčany

PríspevokZaslal: Ut jún 10, 2014 08:42:34    Predmet: Odpovedať s citátom

No jo, je velkej rozdíl jestli gravíruju zubařskou stopkovou frézkou při nejvyšších otáčkám a nebo řežu kotoučkem při polovičních.

Při nejvyšších otáčkách se především zahřívá místo, kde minibrusku držím.Ve špičce, tam kde je umístěný ložisko.
Motorek se přitom chladí docela dobře.
Ale při řezání kotoučkem, kdy vzniká velkej moment, jde z motorku tolik odpadního tepla, že někdy musím na přístroji snížit otáčky a na chvíli ho běžící odložit.
...
Vymyslel jsem i takovou vyfikundaci, kdy na horní konec minibrusky nasadím plastovej nástavec, ve kterym je miniaturní ventilátor.Ten zvyšuje průtok vzduchu směrem dopředu a zlepšuje chlazení.Ventilátor musí bejt samozřejmě napájenej z jinýho, stejnosměrnýho zdroje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
JC
Hifi expert


Založený: 02 február 2007
Príspevky: 1174
Bydlisko: Úpätie Malých Karpát

PríspevokZaslal: Ut jún 10, 2014 10:52:05    Predmet: Odpovedať s citátom

šeďour napísal:

Vymyslel jsem i takovou vyfikundaci, kdy na horní konec minibrusky nasadím plastovej nástavec, ve kterym je miniaturní ventilátor.Ten zvyšuje průtok vzduchu směrem dopředu a zlepšuje chlazení.Ventilátor musí bejt samozřejmě napájenej z jinýho, stejnosměrnýho zdroje.

Tak na tomto som sa srdečne zasmial, samozrejme s pochopením pre túto operáciu:-). Čo všetko my kutilovia nevymyslíme...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
šeďour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 marec 2011
Príspevky: 869
Bydlisko: Říčany

PríspevokZaslal: Ut jún 10, 2014 12:55:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Když si prohlídneš katalog PROXON, tak si ze všech těch řečí o profitechnice a o tom, jak je to všechno skvěle vymyšlený pro dlouhodobou a spolehlivou práci můžeš myslet, že to tak bude opravdu fungovat.

Dokavaď si s tím člověk jenom hraje, modelaří, nebo prostě jen kutí, tak to opravdu funguje skvěle (hlavně v porovnání s lacinejma vrtačkama a bruskama).Ale když s tím začneš opravdu dělat profesionálně, tak velice brzo narazíš na limity konstrukce.
Například to chlazení.
Základ je ten, že aby to dobře odvádělo teplo, mělo by to mít kovový tělo.Případně možnost, připojit přídavný chlazení (stlačeným vzduchem).

Nebo regulace.Skvělá věc, že je regulátor přímo na těle přístroje.Dokonce to opravdu funguje, otáčky pod zatížením moc nepadaj.Ale běda, když je potřeba opracovávat něco, kde se musej výrazně snížit otáčky.
Bez převodovky v podstatě neni možný dosáhnout nízkejch otáček s velkym momentem.Převodovek se dělá spousta (viz. všechny ty šroubováky a akuvrtačky, ale velikostí jsou to pořád hrozný baga.
A vícefázový motory se asi v nářadí zatím neosvědčily.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut jún 10, 2014 23:21:03    Predmet: Odpovedať s citátom

šeďour napísal:
Když si prohlídneš katalog PROXON, tak si ze všech těch řečí o profitechnice a o tom, jak je to všechno skvěle vymyšlený pro dlouhodobou a spolehlivou práci můžeš myslet, že to tak bude opravdu fungovat....

O profitechnice mám jinou představu. Osa, na které je sklíčidlo nebo kleština, je vedena tím jedním ložiskem průměr 12/8 šířka 3,5 mm. Druhý konec je opřený přes plastovou spojku o osu motorku. Motorek i ložisko jsou sevřené mezi dvěma kryty z plastu. Škoda, že jsem to nevyfotil, znovu to rozdělávat nechci, šroubky jsou samořezné do plastu. A kdo by si to chtěl rozdělat, musí si pořídit šroubovák s trojhránkem na konci. Je to opravdu pro kutily, ale protože to hezky vypadá a mají celkem široký sortiment udělátek, ceny jsou dost vysoké.
Profizařízení musí být v kovu, dvě ložiska patřičné velikosti, motorek přes pružnou spojku nebo spíš vřeteno a osa motorku z jednoho kusu. Atd...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
šeďour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 marec 2011
Príspevky: 869
Bydlisko: Říčany

PríspevokZaslal: St jún 11, 2014 08:56:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Před nějakym časem jsem se byl na nákupu v Buhausu a zrovna tam měli předváděčku od firmy Dremel.
Tak jsem na to chvíli koukal a zaujal mě teleskopickej stojánek na pověšení brusky, když se používá ohebná hřídel.
Pán co to předváděl si všimnul, že na to koukám zblízka a začal mi ukazovat, jak se kterej nástavec používá.
Poděkoval jsem mu s tím, že to všechno znám, že mám nářadí Proxon, ale že mě zaujal ten stojánek.
A ten pán, kterej by měl chválit svoje zboží (nebo team, za kterej kope) povídá...jestli máte Proxon, tak vám v podstatě nemám co nabídnout...

Pobavilo mě to, i když proti Dremelu nic nemám a dokonce od něj používám i nějaký nástavce, který Prox. vůbec nemá v nabídce.Vadí mi asi jenom, že je Dreml tlustej do ruky, nebo, že má tlustou a blbě ohebnou přívodní šňůru.
Mám od Dremelu plynovou páječku a můžu jí vřele doporučit, protože opravdu funguje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Mechanické konštrukcie Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist