Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Siťová pračka pro malé výkony

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje, filtre, ochrany ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Mira
Hifista


Založený: 26 február 2008
Príspevky: 130

PríspevokZaslal: Ne júl 27, 2014 20:08:27    Predmet: Siťová pračka pro malé výkony Odpovedať s citátom

Zdravím
Rozhodl jsem se postavit filtr pro svoje hi-fi. Plánuji dát do jedné krabice cca 3 oddělovací trafa (ne toroidy) po cca 40W na komponenty typu (DAC, předzes, tuner). A ke každému filtr - alespon před trafo, případně za.. plus varistor.
Před všechny tráfka navíc DC filtr ala Bryston.

Obecné teorie zemnění jsem nastudoval dle pana Dudka. Spíš mě zajímá vhodnost více malých traf vs jedno větší. Jakou máte zkušenost z jedním či druhým řešením?

Napájecí napětí pro koncový stupeň chci prohnat jen přes filtr jelikož trafo vychází draho a momentálně k dispozici mám jen EI o příkonu 500W a to bude asi dost měkké a samozřejmě také DC filtr.

Máte nějaké nápady nebo postřehy z Vaší stavby síťové pračky?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne júl 27, 2014 20:37:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud je zesilovač ve třídě 1, tak bude celá sestava propojená galvanicky se sítí přes PE zesilovače. Potom je oddělování dalších komponentů propojených se zesilovačem problematické.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jasnap
Hifista


Založený: 13 jún 2011
Príspevky: 225
Bydlisko: Česká Třebová

PríspevokZaslal: Ne júl 27, 2014 20:55:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolím si oponovat, mám integrovaný zesilovač v třídě 1,vše ostatní ve třídě 2 a není problém s brumem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne júl 27, 2014 21:37:17    Predmet: Odpovedať s citátom

jasnap napísal:
Dovolím si oponovat, mám integrovaný zesilovač v třídě 1,vše ostatní ve třídě 2 a není problém s brumem.

Samozřejmě, to je v pořádku.
Řeč byla o použití oddělovacích traf pro komponenty s malým odběrem v kombinaci s neodděleným zesilovačem.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Ne júl 27, 2014 21:44:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Miro, nebude lepší Kilbru?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne júl 27, 2014 23:04:17    Predmet: Odpovedať s citátom

1) Oddělovací trafo, pokud vyhovuje zkuš. napětím, dovoluje oddělit PE sítě a PE výstupních zásuvek (Pozor - všechny tyto, pokud je jich více, musejí mít kolíky spojené a ty nesmí být nikde propojeny s živou částí). Podstatné z hlediska rušení je pak to, že zátěž (= napájený přístroj) je napájena napětím plovoucím a symetrickým proti středu (kam jsou vyvázány všechny filtrační kapacity). To dále zvyšuje účinnost filtrů - viz příslušná literatura (např. PMEC).
2) Proti průniku rušení přes PE existuje takový opomíjený komponent - zemní tlumivka, jejíž použití lze jen doporučit. Pozor - provedení (t.j. průřez vodiče) musí vyhovovat předpisům.
3) Zvlášť u tráfek malého výkonu si dej pozor na indukční špičky při odpínání zátěže - malá trafa jsou na to zvláště náchylná. Použití ochany proti přepětí je nanejvýš vhodné - ale ten varistor byl zmíněn. Jinak trafa EI jsou sice měkčí, ale z hlediska filtrace rušení učinnější.
4) Pozor na filtry pro PA stupeň. Někdy se uvádí, že zde "moc filtrace škodí". (Osobně to nemám ověřeno - spíše si myslím, že problémy někomu mohl způsobovat vliv vysoké vložené impedance v napájení - tedy filtr nevhodně dimenzovaný pro daný účel.)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Mira
Hifista


Založený: 26 február 2008
Príspevky: 130

PríspevokZaslal: Po júl 28, 2014 05:30:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuba4 napísal:
Miro, nebude lepší Kilbru?



Děkuji za info ohledně Kilbru - nevěděl jsem o této možnosti. Nicméně cena je vysoká - to půjde opravdu složit za podstatně méně ale jako inspirace dobré - nelíbí se mi ale použití jednoho trafa (zřejmě toroidu pro vše), i když tam jsou nějake filtry za..


opa napísal:
Pokud je zesilovač ve třídě 1, tak bude celá sestava propojená galvanicky se sítí přes PE zesilovače. Potom je oddělování dalších komponentů propojených se zesilovačem problematické.


Děkuji za upozornění tohle mi vůbec nedošlo. To ale znamená, že to není rozumné řešení oddělit pouze zařízení s malým odběrem. To bude chtít velký oddělovák pro zes a malé pro ostatní přístroje!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po júl 28, 2014 19:24:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Propojení ochranných zemí není nutné ani dle předpisů, ani z hlediska bezpečnosti (zkuš. napětí I-II = 4kV - tedy tř.2 - dnes běžné)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po júl 28, 2014 19:48:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Karel S. napísal:
Propojení ochranných zemí není nutné ani dle předpisů, ani z hlediska bezpečnosti (zkuš. napětí I-II = 4kV - tedy tř.2 - dnes běžné)

Pak by se ovšem dalo říct, že žádná pračka vůbec není potřeba, stačí udělat zesilovač s trafem ve třídě II (jiná se snad ani nedělají), pečlivě provést kabeláž, aby všude byla dvojitá izolace a je to. Ostatní věci jsou tak jako tak ve dvojce, takže není co řešit. Je to tak ?
Nebo není ?
Já fakt nevím. Confused

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
sekal
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1388

PríspevokZaslal: Po júl 28, 2014 20:37:43    Predmet: Odpovedať s citátom

..

Naposledy upravil sekal dňa Št december 01, 2016 16:20:28, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po júl 28, 2014 20:56:35    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Pak by se ovšem dalo říct, že žádná pračka vůbec není potřeba...

No, je potřeba - to trafo funguje jako oddělení a filtr. Prakticky - prosím přítomné teoretiky aby si rozbory typu, že trafo je prostý převodník, a že se to učí ve škole nechali od cesty (to nepatří OPA).
Další podstatný přínos je v tom, že se běžný rozvod - tedy síť TNC-S převede na síť IT (už jsem to psal o pár řádků výše - zase zbytečně) - rozbor viz literatura o filtraci EMI (doporučuji stránky PMEC Šumperk - o5 uvedeno výše, o5 zbytečně).
To PE (u jedničky tvrdě na šasi) se pak může zapojit třeba na ústřední topení, nebo kamkoli jinam - jistě tam nebude takovej VF bordel jako na ochraném vodiči. Připomínám, že do PE jsou zatlučeny všechny Y kapacity filtrující bordel. Pisičkem počínaje, mixérem, ledničkou a mikrovlnkou konče. A co má to PE vedení? Ano, má indukčnost a nenulový odpor, i když nízký a možná i kontrolovaný revizákem (tedy - rád bych ho viděl).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Mira
Hifista


Založený: 26 február 2008
Príspevky: 130

PríspevokZaslal: Ut júl 29, 2014 05:11:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Karel S. napísal:
opa napísal:
Pak by se ovšem dalo říct, že žádná pračka vůbec není potřeba...

No, je potřeba - to trafo funguje jako oddělení a filtr. Prakticky - prosím přítomné teoretiky aby si rozbory typu, že trafo je prostý převodník, a že se to učí ve škole nechali od cesty (to nepatří OPA).
Další podstatný přínos je v tom, že se běžný rozvod - tedy síť TNC-S převede na síť IT (už jsem to psal o pár řádků výše - zase zbytečně) - rozbor viz literatura o filtraci EMI (doporučuji stránky PMEC Šumperk - o5 uvedeno výše, o5 zbytečně).
To PE (u jedničky tvrdě na šasi) se pak může zapojit třeba na ústřední topení, nebo kamkoli jinam - jistě tam nebude takovej VF bordel jako na ochraném vodiči. Připomínám, že do PE jsou zatlučeny všechny Y kapacity filtrující bordel. Pisičkem počínaje, mixérem, ledničkou a mikrovlnkou konče. A co má to PE vedení? Ano, má indukčnost a nenulový odpor, i když nízký a možná i kontrolovaný revizákem (tedy - rád bych ho viděl).


Myslím, že je to posnané dost jasně. Děkuji za trpělivost. Zbytečně jsi literaturu o EMI nepsal. Rozhodně po dovolené přečtu - ihned jsem si odkaz uložil! Teď mě ještě napadá jedna věc. Teoreticky to bude mít přínos ale prakticky netuším zda-li je to (předpisově) ok. Mít jedno hlavní trafo oddělovací pro zes a až za ně (sekundár prvního velkého trafa) dát ty třeba 40W další oddělovací tráfka pro komponenty o malém příkonu? Když nepočítám ostatní filtry a to, že bude případně ten toroid mezi vinutími zemněný. Je to v pořádku nebo raději dát všechna trafa primárama k sobě?
Možná by tam ale nastal problém (nesouvisí s dotazem) v převodu, protože ten toroid nebude mít naprázdno rozhodně 230V (bude mít víc). A ta malá tráfka zvlášť dávaj naprázdno více.. Nebo je nechat namotat tvrdá - a toroid aby naprázdno prostě dával napětí 1:1 ..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut júl 29, 2014 08:42:27    Predmet: Odpovedať s citátom

"Předpisově" je vše OK - je to oddělovací trafo, ale řetězit tráfka za sebe je asi blbost - jak píšeš, bude to dost měkké. Navíc - v přístroji už nějaké trafo je - nemá cenu, aby to oddělovací bylo výkonově přibližně stejné. Osobně si nemyslím, že malá trafa přinášejí nějakou výhodu, ale to je Tvoje věc. Pokud jsem oddělení řešil, tak jsem zapojoval vždy větší trafa, třeba s více sekundáry (jeden pro PA a druhý pro malé přístroje ve "dvojce") - je to o hodně stabilnější. Pokud bylo víc tráfek vedle sebe, tak to byla paralelně trafa 1.2kVA pro napájení celého studia (zvlášť mix, zvlášť přístroje ...).
Nevím, co máš na mysli tím, že je "toroid mezi vinutími uzeměný". Výstup oddělováku na síť. napětí se nesmí galvanicky spojovat nikam.
Jinak je dobré nastavit těch 230VAC naprázdno. Podpětí nevadí, často naopak (pokud neuvažuji žhavení elek a výkon PA). "Tvrdá" trafa z z hlediska sycení dost vyzařují. Pro pračku je dobré nechat si navinout trafo sice měkčí, ale podsycené (s jádrem odpovídajícím vyššímu výkonu).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Mira
Hifista


Založený: 26 február 2008
Príspevky: 130

PríspevokZaslal: Ut júl 29, 2014 12:22:35    Predmet: Odpovedať s citátom

S těmi více trafy jsem měl na mysli třeba 1kW na zes a a ty ostatní malé na EI jádrech pro každou zásuvku tzn. Hlavní toroid pro zes a ty ostatní tráfka pro každý komponent - aby se vzájemně přístroje co nejméně ovlivnovaly. Nicméně ta varianta dvou sekundárů se mi moc nelíbí - sice je jednoduchá ale raději bych tam viděl 2 trafa Smile Chci to udělat co možná nejlépe. S tím sycením děkuji. Výborná poznámka!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Mira
Hifista


Založený: 26 február 2008
Príspevky: 130

PríspevokZaslal: St júl 30, 2014 18:00:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Jinak pro ty, které to ještě zajímá a nesledovali pravidelně forum. Zde je odkaz na většimu odpovědí. Našel jsem to až nyní při dalších hledání informací pro stavbu.

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=8350&postdays=0&postorder=asc&start=0

Všem jinak děkuji za poskytnuté info.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje, filtre, ochrany ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist