Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Extrémní kamna (ExtremA) - verze PMA vs. originál
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 37, 38, 39  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št október 30, 2014 19:38:42    Predmet: Odpovedať s citátom

2 x 22V pro konec, 2 x 30V pro vstup.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št október 30, 2014 20:50:09    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Vstupná časť je v pôvodnej verzii napájaná vyšším napätím...

Však nič nebráni pridať (v simulácii) dva zdroje pre napájanie koncových stupňov a zmeniť napájanie vstupu na +-25V. Nič sa nezhorší, práve naopak, zmenší sa skreslenie pri vyšších aplitúdach rozkmitu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št október 30, 2014 21:19:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Jen připomínám tu tlumivku, zkrat emitorů na nízkých kmitočtech a z toho plynoucí vysoký zisk funguje v reálu i v simulaci. Ale stabilita získaná snížením zisku na vysokých kmitočtech, která se projevuje v simulaci, je nereálná pro špatné vlastnosti použité tlumivky. Potvrzuje to zjištěné kmitání, které neumožnilo zmenšit kompenzační kapacitu.
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Št október 30, 2014 21:27:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Souhlas, je to háklivé na konkrétní hodnoty (i parazitů), máš nějakou hodnotu a je to stabilní, při malé změně to najednou nekonverguje. Takže bych byl opatrný a jakékoliv závěry bych dělal až po ověření na reálném kusu. Obvod je už dost složitý na to, aby zjednodušené modely nefungovaly dostatečně přesně.

Ad zmenšování C4 a C9, mně to vychází na hodnotu aspoň 220pF, opět s podmínkou nutnosti ověření.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
bubuxin
Hifi expert


Založený: 01 marec 2007
Príspevky: 2885
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: Pi október 31, 2014 01:19:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Všetkým vďaka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi október 31, 2014 09:48:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Výsledné hodnoty zkreslení při měření na 1545Hz pásmovou zádrží jsou tyto (po přepočtu na charakteristiku filtru):

Pravý kanál
Vout = 7.70Vrms/6R8, 8.72W
THD = 0.00082%

Vout = 19.18Vrms/6R8, 54W
THD = 0.00127%

Levý kanál se liší minimálně a jen pro ten větší výkon. Hodnoty IMO odpovídají měření, které zaslal bubuxin.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi október 31, 2014 10:21:21    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Ad zmenšování C4 a C9, mně to vychází na hodnotu aspoň 220pF, opět s podmínkou nutnosti ověření.

V schéme, ktorú som "postol" je možné C4, C4 úplne vypustiť, bez zhoršenia stability, PM sa dokonca zlepší.. Je ale fakt že koncové stupne som modifikoval tak, aby bol prechod do B pri menšej záťaži bezproblémový, rovnako aj limitácia. Inak nevidím zmysel shunt kompenzácie na výstupe CFP buferov za VAS (možno nejaká lokálna nestabilita buffera?), ak na výstupe VAS , pred buferom takáto kompenzácia už je.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po november 10, 2014 23:13:31    Predmet: Odpovedať s citátom

BV
prosím ťa mohol by si vysvetliť trošku podrobnejšie, prečo si prekopal výstupnú časť? Aký mali jednotlivé zmeny význam, prípadne zásadný vplyv na funkciu a parametre.
Predpokladám, že zmeny vo výstupnej časti nemajú vplyv na stabilitu DC parametrov (myslím na to putovanie DC výstupného napätia). Toho sa týkajú len vstupné oddeľovacie kondenzátory 100uF.

Ďakujem pekne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut november 11, 2014 08:25:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Konec nemá s driftem nic společného.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut november 11, 2014 09:04:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Pytam sa len pre istotu, nakolko tych zmien co BV porobil je viac a neviem s istotou ci som schopny vsetky presne domysliet a pochopit.
O DC by sa mala postarat dvojica tranzistorov T25 a T26.
http://www.hardwareanalysis.com/content/image/11997/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut november 11, 2014 09:09:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Už to nechám, včetně úvah, na Tobě, Bohdane.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut november 11, 2014 09:34:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Koniec som zmenil, aby bol bez problémov prechod do B pri menšej záťaži (bola tu už predtým debata), rovnako aj pri limitácii aby sa to "nezosypalo". Takto je činnosť v Ačku bez zmeny, pri menšej záťaži to prechádza plynule do AB bez dramatického nárastu skreslení. Je možné aj zmenšiť kľudový prúd (vyššie emitorové odpory v koncoch), aby to pracovalo v Áčku napr. len do 5-10W (chladenie..) čo je v aktíve pri citlivej výška viac ako dosť, pri vyšších výkonoch to plynulo prejde do AB.
Ad DC- T25, T26 udržujú výstupy asi v strede medzi +Ub a -Ub(symetria rozkmitu), je to CM slučka, o minimálne DC na záťaži sa stará "vybalancovanie" vstupu a rozkmitu (výber na h21e), bola by vhodná tepelná väzba T1a T2, rovnako T15 a T16, nastavenie nuly po tepelnom ustálení trimrom P1.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut november 11, 2014 09:35:56    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA, dakujem pekne za kazdu radu co si poskytol.
Ked je cas (napr. reraz na ceste elektrickou), tak si rad o celom zapojeni pokecam. Robi mi to dobre pre zorientovanie sa, aby sa mi zapojenie dostalo do vedomia.
Uvazujem aj nad dalsimi upravami co by danej veci pomohli a ktore este nie su na prekopanie celej dosky. To by som uz radsej volil bezproblemovy FDA operak ako aj ty.

Kondenzatory na vstupe beriem uz ako jednoznacnu upravu.
Rovnako aj blokaciu zdrojov LED pre prudove zdroje.
Dvojite verzia tranzistorov v jednom puzdre by sa taktiez hodili. Tu vsak narazim na dostupnost v klasickom TO vyvodovom puzdre. SMD by nebol problem aj do prudovych zdrojov.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut november 11, 2014 09:40:51    Predmet: Odpovedať s citátom

BV dakujem pekne, nad zviazanim tranzistorov uvazujem, len nepoznam typy v jednom nozickovom puzdre a najlepsie na jednomsubstrate. Pozriem sa ako su rozlozene na doske.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut november 11, 2014 09:45:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Mozno s tym bude mozne nieco urobit ala babaudiova vzdusna montaz;-) Mne to len vcera vecer priletelo super expresnou dopravou PA-BA 3hod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut november 11, 2014 14:05:32    Predmet: Odpovedať s citátom

...
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Ut november 11, 2014 15:52:53, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut november 11, 2014 14:08:05    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
Mozno s tym bude mozne nieco urobit ala babaudiova vzdusna montaz;-) Mne to len vcera vecer priletelo super expresnou dopravou PA-BA 3hod.


Bohdane, zkusil bys pro zajímavost změřit DC na výstupu obou kanálů při zkratovaných vstupech? (vzájemně propojit piny 1 - 2 - 3 na XLR). Zajímalo by mě, o kolik to tím transportem ujelo (otřesy trimru). Podmínka je zkratovat vstup, při otevřeném se toho moc nepozná.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut november 11, 2014 16:09:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Doma to zmeriam v casovych intervaloch ako si aj ty meral
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut november 11, 2014 23:42:03    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA
Neviem či si si to všimol, ale na tom zosilňovači záleží akou polaritou sa pripojím multimetrom na výstupné svorky. Nameriam odlišné hodnoty skoro o 1V a to len tým že raz priložím šnúry multimetra v zmysle polarít + na + a - na - , a druhý krát opačne + na - a - na +.

Napr. + na + a - na - nameriam -630mV a keď šnúry otočím a dám + na - a - na + tak nameriam +230mV. Robia to oba kanály, no nie rovnako.

Multimeter je v poriadku ak kontrolne zmeriam napr. baterku. Osciloskopom som zatiaľ na to nesiahol. Proste to meriam tak ako mi to prišlo bez zmien. Konkrétne tieto hodnoty:

Kanál_______L (s plieškom v samici konektoru na GND) mV,________R (bez pliešku v samici konektoru na GND) mV_____ so skratovaným vstupným konektorom XLR piny 1-2-3 navzájom tromi spojenými krátkymi prepojkami (bez konektoru);
10sek. +350, -940
1min. +500, -800
2min. +600, -1000
3min. +600, -1200
4min. +550, -1225
5min. +850, -1175
6min. +900, -1045
7min. +800, -880
8min. +550, -840
9min. +600, -950
10min. +750, -950

Hodnoty boli nestabilné aj +/- 50mV, a hlavne pravý kanál bol citlivý na odladenie ak som sa chytil chasie.



Kanál_______L (s plieškom v samici konektoru na GND) mV,________R (bez pliešku v samici konektoru na GND) mV_____ bez skratovania vstupného konektoru XLR piny 1-2-3 v lufte;
10sek. +225, -570
1min. +270, -590
2min. +270, -596
3min. +280, -598
4min. +300, -599
5min. +300, -592
6min. +272, -590
7min. +275, -594
8min. +270, -595
9min. +280, -594
10min. +295, -591

Pri takomto zapojení je všetko relatívne stabilné.
S takýmto niečim som sa ešte nestretol.


Naposledy upravil jmd dňa St november 12, 2014 09:18:55, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St november 12, 2014 00:27:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Teda já jsem jenom blbej bastlíř a navíc teoretik, ale zdá se mi nad slunce jasnější, že to kmitá jako kráááva.
To s tou polaritou multimetru jiné vysvětlení nemá a změna DC když se chytíš šasi taky.
Zkus oddělit výstup kondenzátorem a za to dát jednoduchý diodový detektor... Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St november 12, 2014 06:53:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiez si myslim, len vcera som nic ineho uz nestihal spravit. Toto meranie sa dalo vykonat popri inej praci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St november 12, 2014 07:06:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Pridať na výstupy boucheroty a výstupné tlmivky paralelne s cca 2,2-4,7R??
Skús najprv pri meraní dať priamo na výstupy nejaké odpory (100R-1k) a merák pripojiť cez tieto odpory.
Inak ten koniec pri otvorenom vstupe pracuje so 100% NFB, čo dosť mení podmienky stability.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St november 12, 2014 07:15:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Měřil jsem to s odporovou zátěží 6R8. Je možné, že to bez ní kmitá. Nebo je v Blavě jiný atmosférický tlak Smile

P.S.: stejnosměrná u mě driftovala takhle (levý, pravý - při pohledu ze strany konektorů):

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St november 12, 2014 08:22:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Tu je verze s OZ "na hraní" pro LtSpice.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St november 12, 2014 09:44:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Buscheroty (pred civkou aj za cievkou) pripojene samostatne tahanym vodicom az do centra hviezdy GND niekde v zdroji napajania? Hodnoty napr. 47nF + 10ohm a cievka v sérii do 1uH. Bude to zatazovane 20ohm odporom v serii s 8ohm HF driverom.

To s predradenym balastnym odporom je predstava majitela, kvoli zrazeniu sumu a miernej uprave charakteristiky (co by slo vsak aj ekvalizaciou ktora tam uz aj tak je v podobe DSP alebo SW). Ak sa balastny odpor zachova, budeme moct ist s kludovym prudom v pomere k impedancii dole (zvacsenim emitorovych odporov).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St november 12, 2014 10:06:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Boucherot má význam pre stabilitu (pri indukčnej záťaži, čo je každý drát z výstupu ďalej..) len ak je priamo na výstupe, za cievkou je to len nejaký dodatočný filter proti vf (pí-článok). K cievke (stabilita pri kapacitnej zložke záťaže) musí byť paralelný odpor do 10R, radšej aj menej, 2R2-4R7. Boucherot uzemniť na výkonovú zem. Ale najprv skús zrušiť ten RC člen 10R+1n na vstupe koncov (záťaž CFP buffera..) a zmerať výstupy cez tie odpory 100R-1k). Ak sú na vstupe väzobné kondenzátory, tak DC na výstupe (na záťaži) môže byť tak do 15mV, ak je to viac a mení sa to pri pohybe v okolí alebo pri dotyku na záťaž, tak je tam 100% nestabilita, najprv riešiť toto..Musí to byť bezpodmienečne stabilné, pri záťaži aj bez nej, s otvoreným aj uzavretým vstupom, DC nesmie drifovať o stovky mV a navyše nesymetricky.
Iba sériový odpor zvýrazní impedančné peaky drivera aj na amplitúdovej charakteristike , pasívny útlm by som riešil L článkom (sériový aj paralený odpor k driveru, tlmenie rezonacií).
Ale keď to chce tlmiť 20R odporom, tak by stačila aj polovica toho mostíka..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St november 12, 2014 10:20:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Overkill.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St november 12, 2014 11:35:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Mostík má výhodu v tom, že prúdy zo zdroja nependlujú striedavo z napájacích šín cez záťaž späť do GND, ale vždy len symetricky z oboch +/- napájacích šín zdroja a cez záťaž. Mohlo by to mať menej zarušenú konštrukciu zdroj-koncáky-výstup a tým by sa mohla dosiahnuť väčšia stabilita koncového stupňa. Na druhej strane zbytočne sa marí teplo na balastnom odpore a na chladičoch zosilňovača.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St november 12, 2014 11:46:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Teoretickú výhodu, a so stabilitou konca to nemá nič spoločné, možno je to tolerantnejšie k špatnému návrhu zemí a DPS....Jediné čo sa reálne zlepší je SR, a to dvakrát. Ale zase sa dvakrát zhorší DF. Malo to zmysel v minulosti , keď bol problém s dostupnosťou tranzistorov s vyšším Uce a ich SOAR, dnes je to IMO zbytočná komplikácia, snáď okrem extrémnych výkonov (kW) v PA koncoch.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St november 12, 2014 11:47:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Ta kisna je pro aplikaci na výškovou sekci jasný overkill. Navíc žádná výhoda mostíka se proti mnohem jednodušší verzi neukázala, originál je horší ve všech parameterech a navíc nestabilní. Pokud by se argumentovalo výkonem, tak v mostíku bude mít jednoduchá verze stejný výkon, jako originál.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 37, 38, 39  Ďalšia
Strana 13 z 39

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist