Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Životnost koaxiálních kabelů pro televizní signál
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Kabeláž
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne november 23, 2014 00:41:12    Predmet: Životnost koaxiálních kabelů pro televizní signál Odpovedať s citátom

Rád bych se zeptal na zkušenosti s časovou degradací parametrů koaxiálních kabelů. Četl jsem cosi o nepříznivém účinku UV záření, např. svod ze střechy vedený po fasádě. Tam si umím představit, že kabel časem odejde. Ale pokud je skladován (používán) v běžných podmínkách v interiéru, nevidím důvod, proč by měl stárnout.
Mám nějaké starší zásoby (zelená klasika Tesla) a připadá mi, že poctivé provedení (měděný oplet s velkou hustotou krytí) je lepší, než u těch dnešních zázraků s hliníkovou fólií obalenou několika tenkými drátky.
Určitě se dají sehnat i kvalitní kabely, ale připadá mi škoda vyhazovat desítky korun za metr, když mám kabel, o kterém si myslím, že by mohl dobře posloužit.
Ale možná mi něco uniklo, proto se ptám...
Question

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne november 23, 2014 06:20:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Kedysi som s koaxiálmi intenzívne pracoval. V ohrození boli najmä tie koaxy, ktoré boli vystavené poveternostným podmienkam. Plášť degradoval vplyvom slnečného žiarenia, stvrdol, popraskal a do opletu vnikla vlhkosť. Defacto jeho koniec. Predávali sa aj koaxy s dvojitým plášťom (VCCZE 75-4.Cool. Tie boli na tom so životnosťou podstatne lepšie. Pokiaľ je koax pružný, polyetylén v dielektriku nie je zožltnutý a medené opletenie nie je zoxidované, tak ho kľudne použi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Ne november 23, 2014 08:18:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Osobní zkušenost nemám, ale co jsem vyGooglil já, tak typů koaxiálů se zelenou vnější izolací bylo víc. Použitelné by měly být ty s pěnovým dielektrikem (izolací mezi středovým vodičem a stíněním). Ty s "tvrdým" dielektrikem jsou !ÚDAJNĚ! nevhodné proto, že mají na vyšších frekvencích používaných ve 4. a 5. TV pásmu velký útlum.

Nejjistější by bylo porovnat to prakticky s nějakým současným koaxiálem ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne november 23, 2014 12:32:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Dielektriká sa používali dve. Penový polyetylén, vyzerá ako biela mäkká pena. Nevýhodou je že je nasiakavý a po nasatí vlhkosti (obvykle už je zničený aj oplet) je kábel súci na vyhodenie, resp. na recykláciu. Jeho výhodou je menší merný útlm na všetkých frekvenciách, nielen na vysokých a väčšia ohybnosť kábla. Druhý typ dielektrika je tuhý polyetylén. Ten netrpí nasiakavosťou no má väčší útlm. Ten útlm sa dá kompenzovať väčším priemerom kábla. Skracovací činiteľ pre penové dielektrikum je 0,81, pre penové 0,66. Okrem toho sa vyrábali a vyrábajú aj káble zo vzduchovým dielektrikom a stredný vodič je v stredovej polohe udržiavaný pomocou polyetylénových "rozperiek" Má ešte menší útlm ako penové dielektrikum a jeho skracovací činiteľ sa pohybuje okolo 0,9. Takéto káble sa používali na primárnu sieť TKR a boli pomerne drahé. U moderných káblov sa plný polyetylén nahrádza tiež voštinovou konštrukciou. Oba tieto typy kábla musia byť na svojich koncoch chránené pred vniknutím vlhkosti, ináč sa zničia. Na konštrukciu rozsiahlych rozvodov je dobre použiť kábel s menším útlmom. V datasheetoch by mali byť útlmy káblov uvedené a samozrejme pri návrhoch a projektovaní rozvodov treba s týmto útlmom rátať. Vhľadom k rozsiahlej digitalizácii, sa však používanie koaxiálov dostáva na vedľajšiu koľaj.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne november 23, 2014 15:01:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Dík za rady. Použití není nijak extrémně náročné, cca 10-15m signál DVB-T. Takže asi použiju kabel, který mám, vypadá, že je v dobrém stavu.
Ale ještě zbývá maličkost, konektory.
Jak jsem zjistil, běžné dostupné jsou různé prapodivné zacvakávací (šroubovací) nespolehlivé konstrukce.
Kde by se daly sehnat poctivé konektory s pájeným středním vodičem i stíněním ?
Když to porovnám s péčí, kterou věnujeme nf kabelům (pásmo 20 kHz, délka 1-2 metry) tak u vf na tom záleží mnohem víc (jmenovitá impedance, kontinuita stínění pro slabé signály z antény)...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
merhaut
Hifi expert


Založený: 12 október 2006
Príspevky: 2646

PríspevokZaslal: Ne november 23, 2014 15:23:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Koupím za 200,-Kč 15 m Beldenu H121 PE + 2xF konektor s redukcí na samec, samice, a mám na 30-40 let vystaráno:-) Proč něco dělat jednoduše, když to jde složitě...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne november 23, 2014 18:34:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokiaľ máš ten koaxiál 75-3,7 tak na to ide naozaj bez problémov našrobovať F-ko a za pár korún kúpiš na to poniklovanú redukciu a je to naozaj bez prpblémov. Very Happy Ja som myslel že ideš riešiť niečo rozsiahlejšie, na tých 15 m z DVBT sa naozaj nemusíš starať o útlm ani o nič ostatné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ne november 23, 2014 20:16:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiež odporúčam jednoznačne F konektory a kovové redukcia na IEC. Aj prípadnú napájaciu výhybku odporúčam s F konektormi:


Pevné dielektrikum má vyšší útlm na vyšších frekvenciách, ale týka sa to skôr frekvencií DVB-S. Pre DVB-T je to v pohode.
Dielektriká dobre opísal godz, spomínané vzduchové dielektrikum je najproblematickejšie, lebo sa v ňom zráža vlhkosť a vodiče potom oxidujú. Najvhodnejšie je penové, v praxi s ním problém s vlhkosťou nie je.
Veľa záleží aj na vnútornom vodiči, v lacnejších kábloch je oceľový, povrchovo pomedený. Vzhľadom na skin efekt majú síce technické parametre dobré, problém však býva s ich oxidáciou a pri ohýbaní sa v penovom dielektriku vyosujú, čo je ďalším zdrojom problémov.
Opletenie by malo byť husté a najodolnejšie sú pocínované medené vodiče.
Odolnejšie voči ÚV žiareniu sú káble s čiernou PE izoláciou. Výhodou vo vonkajšom prostredí a na miestach prechodov do iných prostredí (rozličné teploty, vlhkosti...) je dvojitý plášť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne november 23, 2014 20:20:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně, není to žádná věda. Proto také myslím, že ten kabel vyhoví. Jenom mě rozčiluje, když v půlce filmu začne skákat obraz, protože blbne nějaký konektor.
Jestli se nepletu, tak ty F-ka používají jako pin pro živý vodič přímo konec středního vodiče koaxiálu. Já vím, že to funguje, a vlastně je o jeden spoj míň, ale tak nějak je mi to proti srsti.
Prostě bych klidně strávil půl hodiny pájením konektoru, ale pak měl jistotu, že je to napořád.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
šeďour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 marec 2011
Príspevky: 869
Bydlisko: Říčany

PríspevokZaslal: Po november 24, 2014 09:40:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužel, myslím, že kvalitní IEC konektor je jen nedosažitelnej mýtus.Nevspomínám si, že bych někdy nějakej viděl, všechny co jsem měl v ruce (i japonský origo EST) byly dost kompromisní konstrukce.

A s tím zeleným koaxem (nevyznám se v jeho variantách, ale osobně bych se mu raději vyhnul obloukem) byl problém, že jeho střední vodič byl pro F-kový redukce moc tlustej.
Samotnej F-konektor na to našroubovat šel, ale otvor pro střední vodič v redukci byl malej.Tudíž i kleštiny uvitř měly problém střední vodič správně uchytit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MiSt
Hifista


Založený: 14 december 2007
Príspevky: 159
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Po november 24, 2014 12:57:23    Predmet: Odpovedať s citátom

šeďour napísal:
Bohužel, myslím, že kvalitní IEC konektor je jen nedosažitelnej mýtus.Nevspomínám si, že bych někdy nějakej viděl, všechny co jsem měl v ruce (i japonský origo EST) byly dost kompromisní konstrukce......


A čo toto ? http://www.cabelcon.dk/download/prodsheets/cx3-iec-a.pdf
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
janik1971
Hifi expert


Založený: 12 január 2010
Príspevky: 1479
Bydlisko: Trnava a kusok od..

PríspevokZaslal: Po november 24, 2014 13:13:34    Predmet: Odpovedať s citátom

poznam radioamaterov co aj krimpovane este cinuju...
Inak mne sa najviac pozdava kombinacia F konektor na kabli a F s IEC.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XF+to+IEC&_nkw=F+to+IEC&_sacat=0

Zhruba rok dozadu som sa tak trochu venoval radiosondam a ich dohladavaniu.
Vtedy mi bolo odporucene aby som sa prave klasickym zelenym koaxom vyhybal.
Ale ako uz napisal Godz vacsi utlm týchto kablov v pripade DVB-T by nemal vadit.
I ked dakde nebude kazdy dB navyse na skodu a v tom pripade su urcite lepsie kable ako stary zeleny koax.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Po november 24, 2014 14:45:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Nezáleží len na farbe vonkajšej izolácie, zelené káble sa vyrábajú aj dnes. Dôležitá je odolnosť voči ÚV žiareniu, mrazom, vlhkosti... Najmenej odolné bývajú lacné biele káble.
Dôležitý je aj vnútrajšok kábla a keď opa napísal, že kábel má husté medené opletenie, tak to bude z tých kvalitnejších káblov a na frekvencie DVB-T bude postačovať.

Koncovka bude vo vnútri a F konektory sú dobré riešenie, spájkovanie by bolo zbytočné. Len netreba zabúdať, že neexistuje jeden univerzálny rozmer F konektorov, ale treba vybrať veľkosť konektora podľa priemeru kábla (vonkajší priemer plášťa). Potom bude konektor dobre držať.
Krimpované konektory sú zbytočne drahé a vyžadujú si špecifické náradie (ak nerátam praktiky DiGi TV a "krimpovanie" kombinačkami Very Happy ). Vo vnútri by boli úplne zbytočné a vonku je ich prínos tiež diskutabilný. Síce vonkajší spoj konektora s káblom je dobre utesnený, ale vo vnútri aj tak vzniknú vzduchové medzery. A keďže teplota vonku sa mení a so zmenou teploty sa mení relatívna vlhkosť vzduchu, tak pri určitom poklese teploty aj tak dôjde k výskytu rosného bodu vo vnútri konektora.

Vonku je potrebné F konektor presných rozmerov na kábli dobre dotiahnuť (nenechávať zbytočné vzduchové medzery) a z vonku je vhodné ho zaizolovať samovulkanizačnou gumenou páskou. Taký spoj nebude o nič horší ako krimpovaný konektor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
janik1971
Hifi expert


Založený: 12 január 2010
Príspevky: 1479
Bydlisko: Trnava a kusok od..

PríspevokZaslal: Po november 24, 2014 15:13:49    Predmet: Odpovedať s citátom

A čo tak vonku použiť na F-ko zmrstovaciu buzirku sa lepidlom?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jupi
Hifista - zaslúžilec


Založený: 31 august 2011
Príspevky: 590
Bydlisko: skoro Bratislava

PríspevokZaslal: Po november 24, 2014 15:24:46    Predmet: krytky F konektorov Odpovedať s citátom

Robia sa aj gumove krytky F konektorov. Ku niektorym LNB ich dodava priamo vyrobca.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Po november 24, 2014 16:43:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Určite existujú rôzne možnosti izolácie spoja.
Zmršťovacia bužírka by tiež bola použiteľná, ale pracovať s bužírkou a teplovzdušnou pištoľou niekde na streche by nebolo práve ideálne Very Happy .
Gumené krytky prekryjú spoj a chránia ho pred poveternostnými vplyvmi, ale zostáva pod nimi vzduchová medzera, preto nezabránia kondenzácii vzdušnej vlhkosti. Bežne sa dodávajú k DVB-T anténam, LNB k DVB-S používajú väčšinou vysúvacie krytky, ktoré prekryjú spoj zhora a zdola sa vetrá. Podľa zásady - najlepšie "tesnenie" je diera Idea .

Samovulkanizačná páska je lacná, ľahko sa s ňou pracuje, nie je k nej potrebné žiadne náradie, je mäkká a pružná, takže sa dokonale prispôsobí ku každému povrchu a tesne k nemu priľnie. V prípade potreby sa spoj dá ľahko rozobrať, pričom spojky zostávajú čisté - nezapatlané od lepidla. Je to jednoduché a účelné riešenie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MiSt
Hifista


Založený: 14 december 2007
Príspevky: 159
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: Po november 24, 2014 17:28:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Príde mi to že tu robíme strašiaka zo vzduchových medzier a vzdušnej vlhkosti , zrejme výrobcovia profi kompresných konektorov nevedia čo robia...

BTW: Existujú kompresné konektory aj typu Self-install kde žiadne špeciálne náradie nepotrebujeme
http://www.omko.cz/kratky-lisovaci-konektor-cabelcon-self-install-49-65mm/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
janik1971
Hifi expert


Založený: 12 január 2010
Príspevky: 1479
Bydlisko: Trnava a kusok od..

PríspevokZaslal: Po november 24, 2014 18:05:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Nikto tu z nicoho strasiaka nerobi.
Ja si skor myslim ,ze akekolvek "paskovanie" je vacsim kamenom urazu ako F-ko nasadit len na vodic a nechat ho tak.
Ako voda vtecie tak aj vytecie. (ludovo povedane)
Bavil som sa na tuto temu s jednym montaznikom a sam povedal ,ze s paskami na konektoroch vo vonkajsom prostredi su iba problemy a preto ich ani nepouziva.
Mam Nordix CM407 CU PE a na nom F-ko bez dodatocnej izolacie a v takomto stave ho tam mam 3-4 roky bez akehokolvek problemu.
Predtým som tam mal RG 6 ktory sa nielenze rozpadol ale ako som zistil tak ma tendenciu si vatvarat kondenzat aj pod plastom co ma za následok zvody a problemy.
V mojom konkrétnom pripade to bolo to ,ze mi zacal blbnut motor a nesla mi jedna polarizacia.

A tie konkretne kompresne konektory su dobra vec. Mal som ich osadene na Belden H155. Ako v prevedeni TNC tak aj N.

Inak hotove kable pre VF od WIMO.DE su opatrene prave zmrstovackou s lepidlom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Po november 24, 2014 20:02:47    Predmet: Odpovedať s citátom

MiSt napísal:
Príde mi to že tu robíme strašiaka zo vzduchových medzier a vzdušnej vlhkosti

Vlhkosť spôsobuje oxidáciu kontaktov a vodičov, ich postupnú degradáciu a vznik problémov, takže je to "strašiak". Jeden koniec kábla je vždy vo vonkajšom prostredí, kde sa striedajú teploty a s nimi aj vlhkosť vzduchu. Kábel navyše tvorí tepelný most. V určitých miestach je výskyt rosného bodu nevyhnutnosťou, pričom ku kondenzácii vzdušnej vlhkosti dochádza tam, kde sa ten vzduch (vzduchová medzera) nachádza.

MiSt napísal:
...zrejme výrobcovia profi kompresných konektorov nevedia čo robia...

Výrobcovia profi kompresných konektorov určite vedia, čo robia. Ja netvrdím, že ich konektory sú nekvalitné, len tvrdím, že sú drahé a vyžadujú si špeciálne náradie. Aj bežný F konektor splní svoj účel a ak sa dodržia určité zásady, tak vlastnosti a životnosť spoja nebude o nič horšia.

MiSt napísal:
BTW: Existujú kompresné konektory aj typu Self-install kde žiadne špeciálne náradie

Podľa popisu sú tie konektory určené pre vnútorné inštalácie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 24, 2014 22:49:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Děkuji všem za rady a inspiraci. Myslím, že teď už si poradím, asi jste mě ukecali na ta F-ka. Koneckonců používá se to na satelity, tak to nemůže být tak docela špatně...
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
šeďour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 marec 2011
Príspevky: 869
Bydlisko: Říčany

PríspevokZaslal: St november 26, 2014 08:52:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Ještě jeden problém...efko nepočítá s instalací na koaxiál, kterej má hustý stínění.Protože to stínění musíš ohrnout zpět, přez vnější izolaci, je ho tam potom moc a neodpovídá to rozměru vnitřní díry se závitem efkonektoru.
Když to vezmeš silou, tak se ti část stínění potrhá a nebo nahrne ke straně.Změní to parametry spoje, nebo rovnou zkrat.
Je potřeba si tohle všechno vyzkoušet na kusu koaxiálu a s hrstí efkonektorů s různym průměrem díry.Jenom vnějším průměrem saotnýho koaxiálu bych se neřídil.
Taky je potřeba vyzkoušet u redukce na IEC konektor, jak tam vleze střední vodič koaxu.Aby to tam šlo bez násilí a spolehlivě drželo.

Prodejna v "dosahu metra" s konektorama a VF redukcema je RASEL na Francouzský ulici v Praze na Vinohradech.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St november 26, 2014 19:04:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Dík, je to sice s přestupem, ale to zvládnu. Very Happy
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
gnat
Hifista - pokročilec


Založený: 06 jún 2012
Príspevky: 381

PríspevokZaslal: St november 26, 2014 22:40:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Stačí vzít proužek smirglpapíru a ten kousek izolace, přes který to přehýbáš, obrousit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St november 26, 2014 23:25:57    Predmet: Odpovedať s citátom

gnat napísal:
Stačí vzít proužek smirglpapíru a ten kousek izolace, přes který to přehýbáš, obrousit.

Pružnej plast se blbě brousí, udělal bych ten konus ostrým nožíkem, rozumím jak to myslíš. Ale to jsou přesně důvody, proč jsem pátral po poctivém pájecím konektoru.
Jen mám obavu, abych to neschytal, že se babrám v detailech. Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
šeďour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 14 marec 2011
Príspevky: 869
Bydlisko: Říčany

PríspevokZaslal: Št november 27, 2014 10:05:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že se v detailech rozhodně nebabráš pro nic, za nic.
A kdo si myslí, že jo, tak tomu bych dal do ruky koaxiál, běžně dostupný IEC konektory a ať se předvede...

Jediný trošku slušný IEC konektory prodávali právě v RASELu (nevím jestli je ještě maji).Byly to celokovový konektory za desetikorunu a když si dal člověk na montáži trochu záležet (střed jsem pájel), byly docela stabilní i po čase.
Nejraději sem je používal v kombinaci s koaxiálem o průměru 5, nebo 4mm.
Tyhle slabší koaxy jsou docela ohebný a lehký a nesnažej se vyviklat konektor z protikusu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St december 03, 2014 21:17:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Koupil jsem nějaké F-konektory, tak kdyby to někomu pomohlo, malá zkušenost...
Prodávají se se jmenovitým průměrem např. 6mm, 6,5mm, 7mm...
Skutečný průměr závitového otvoru je asi o 0,2mm menší.
Takže když má koaxiál vnější průměr např. 6mm, vezmete F-konektor s označením 6,5 mm, skutečný průměr otvoru je cca 6,3 a to je akorát na to, aby se přehrnuté stínění vešlo do mezery a zároveň zašroubovaný kabel dobře držel.
Když se to zpevní smršťovací bužírkou, tak to i dobře vypadá.

Jedinou starost mi dělá ten střední vodič v roli pinu. Měď ráda oxiduje, nepomohlo by, kdybych ho tence pocínoval ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St december 03, 2014 22:01:39    Predmet: Odpovedať s citátom

To máš v podstate jedno, oxiduje aj cín. Podľa možnosti to treba spraviť tak, aby tam nezatiekla voda a pokiaľ máš kábel určený do vonkajšieho prostredia tak to vydrží desiatky rokov.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: St december 03, 2014 22:01:44    Predmet: Odpovedať s citátom

šeďour napísal:
...Protože to stínění musíš ohrnout zpět, přez vnější izolaci...


No to právě nesmíš. Správný postup montáže F konektoru je popsán např zde:

http://www.crk.cz/TVIZFC

Cituji:

"I při použití správného konektoru dělá mnoho lidí zcela zásadní chybu: přehrnou stínicí opletení kabelu přes vnější izolaci a přes něj našroubují vnitřní závit konektoru. Výsledkem je pouze roztrhání tohoto opletení a zhoršené stínění. Na dráty vyčnívající z konektoru také není dvakrát příjemný pohled.

Jeden z možných postupů je tento:



Odizolovat přibližně 2 cm stínění. Rozplést, rozdělit na dvě poloviny a každou stočit do licny. Pokud má kabel pod opletením ještě hliníkovou nebo měděnou folii, odstraňte ji až k punčošce. Dvě vzniklé licny obtočte kolem dielektrika tak, aby vytvořily jakousi přírubu, nepatrně většího průměru, než je vnější izolace kabelu. Dielektrikum ořízněte tak, aby vyčnívalo z kabelu asi 1 mm. Poté našroubujte konektor vnitřním hrubým závitem na vnější plášť kabelu. Dotáhněte jej silou, aby se předtím připravené stočené stínění řádně přitisklo na vnitřní osazení, které následuje za závitem. Nakonec odštípněte vnitřní vodič tak, aby přesahoval asi 4-5 mm přes okraj konektoru."
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: St december 03, 2014 22:23:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Tých rozmerov F konektorov je samozrejme viacej. Sú aj rozmery 6,2 6,6 6,8 7,2...
http://shop.atoselektro.cz/instalacni-material-konektory-f-konektory_c388.html?setstiordercook=sipprice
Nejakých 0,2 mm sa väčšinou stratí v pružnosti izolácie. Okrem vonkajšieho priemeru kábla treba vychádzať samozrejme aj z hustoty opletenia, ako správne uviedol šeďour.

Hlavné je, aby koncovka dobre držala a zabezpečovala dobrý kontakt s opletením.
S tým cínovaním to nerieš. Vo nútorných priestoroch Ti to oxidovať nebude a ak to bude vonku vystavené vlhkosti, tak zaoxiduje kontakt v protikuse, prípadne vodič za pocínovanou časťou. Takto bol ten spoj vymyslený "niekým múdrejším" a v praxi vydrží roky.
Pri vysokofrekvenčnom signáli sa aj tak uplatňuje skin efekt a signál je vedený po povrchu vodiča ako vlna. Dokonca prekoná aj krátke prerušenie kontaktu. Zlý kontakt sa skôr môže prejaviť na nefunkčnosti (prípadného) predzosilňovača, ktorý je napájaný po tom istom kábli jednosmerným napätím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: St december 03, 2014 22:40:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:

Cituji: "I při použití správného konektoru dělá mnoho lidí zcela zásadní chybu: přehrnou stínicí opletení kabelu přes vnější izolaci a přes něj našroubují vnitřní závit konektoru. Výsledkem je pouze roztrhání tohoto opletení a zhoršené stínění. Na dráty vyčnívající z konektoru také není dvakrát příjemný pohled.

Tých postupov sa dá nájsť viacej:


Záleží aj na konkrétnom vyhotovení kábla. Sú káble ktoré, majú veľmi riedke opletenie (tieni hlavne fólia), niektoré majú veľmi krehké drôtiky v opletení (väčšinou tenké hliníkové), ktoré sa pri doťahovaní lámu...
opa má (ako uviedol) husté opletenie z medených vodičov. U neho by bolo rizikom skôr to, že niektorý drôtik sa pripletie k strednému vodiču (aj časom z dôvodu pruženia). Jeho postup zabezpečí dobré tienenie a tiež spoľahlivý kontakt pre prípadné napájanie predzosilňovača. Vo vonkajšom prostredí je tiež vhodné nechať minimálny presah dielektrika (1 mm), aby tam nevznikala vzduchová medzera.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Kabeláž Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist