Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Extrémní kamna (ExtremA) - verze PMA vs. originál
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 37, 38, 39  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So november 29, 2014 13:41:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Tie tranzistory na vstupe konca fungujú aj ako EC v AB triede..Kľudový prúd sa môže zmenšiť, bude to vynikajúce Ačko napr. do 20-30W (prijateľné pre chladenie), súčasne to dá v prípad potreby aj 200W/4ohm, bez výrazného rastu skreslení. To tomu dáva zmysel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11177
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: So november 29, 2014 14:52:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Pouštím se na tenký led, neumím to detailně vysvětlit, nebo obhájít pádnými argumenty. Přesto mám silný instinktivní pocit, tak to sem napíšu.
Formulováno jako tvrzení, ve skutečnosti hypotéza, námět přemýšlení (diskuzi).

Koncový stupeň, před zavedním zpětné vazby - je jedno jestli celkové nebo lokální, by měl být jistě lineární, ale mnohem důležitější je to, aby přenosová funkce byla dostatečně hladká, tedy bez ostrých zlomů a skoků. Jedině tak může zpětná vazba fungovat, jak se patří.
Pokud jsou tam ostré zlomy, např. přechodové zkreslení třídy B, ale i přechod z A do B při velkém proudu, tak to žádná zpětná vazba nezachrání. V okamžiku přechodu z jednoho stavu do druhého zbydou v signálu nějaké artefakty, které jsou rušivé přesto, že měřením jsou obtížně zjistitelné.
A k tomu měření, zpravidla dokladujeme nízké zkreslení spektrální analýzou FFT. Co to ovšem znamená ? Nasnímá se mnoho tisíc vzorků, ze kterých se vyhodnocuje zkreslení. Jestliže drtivá většina vzorků, díky silné zpětné vazbě bude "tam, kde má být" tak několik rozhozených hodnot v okolí skokové změny to nijak výrazně neovlivní, čísla budou hezká. Ale ucho to "zakolísání" zaznamená, protože je nepřirozené (chcete-li nelogické, v přirozeném zvuku pro takový jev neexistuje důvod).

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So november 29, 2014 15:16:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Lokálna NFB (EC) v koncovom stupni) zvýši jeho linearitu (pretože má menší LG, tak môže ísť vyššie, potláča rovnako aj vyššie harmonické), celková NFB koriguje len to, čo zostane po tej lokálnej. Navyše tá lokálna väzba aj rozšíri šírku pásma konca, zmenší fázové posuvy v konci, umožní posunúť vyššie LG v tej celkovej NFB (nested feedback). Výsledok je výrazne lepší. Či tam bude nejaká stopa napr. po 5. harmonickej niekde na -125dB ma netrápi. Je to určite lepšie, ako 2.a 3. niekde na -90dB bez stopy vyšších. A pre menšie výkony to bude čisté Áčko.
Je (skoro) jedno, čo sa deje vnútri v štruktúre, podstatný je výsledok na výstupe.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: So november 29, 2014 15:28:56    Predmet: Odpovedať s citátom

OPA píše o něčem jiném, jde o neporozumění jeho textu, nejde o odpověď na jeho argumentaci. On to kdysi ukázal na videu z osciloskopu.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: So november 29, 2014 15:35:18    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Čo ste urobil Vy? Zobral koniec (polovicu) ako bol, dal tam pre istotu pomalé konce (aby to bolo stabilné v celkovej NFB operáku) a pred ne práskol moderný operák.. Taký "lepší TEXAN", ktorý sa urputne musí držať v Áčku, inak sa to rozsype...
Však počkajte čo to urobí. Simulácia -DPS som nenavrhoval, takže "za parazity neručím".


S tím rozsypáním, na začátku vlákna je měření zkreslení při přechodu z A. Napsal jste hodně emotivní příspěvek, bez faktů. Ale chápu to. Kdybyste to měření v AB nenašel, dám ho znovu.

Možná je to lepší texan, ale zkreslení má menší, než cokoliv jiného tady. Btw, vlastnosti Texanu určoval UA741, včetně SR.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So november 29, 2014 15:53:33    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
On to kdysi ukázal na videu z osciloskopu.

Čo myslíte? To video artefaktov skreslenia pri "plávajúcom" biase v blbom konci? To snáď nie, takúto chybu nebudeme považovať za "rozhozené vzorky"..
Tá NFB to (nelineritu) rovnako zachráni (kompenzuje) pri ojedinelom jave, ako pri xxx vzorkách pri FFT meraní, ak je ten ojedinelý jav a periodický signál v rovnakej časovej oblasti. Nebudeme dúfať argumentovať hranou 10ns..
Tých xxx vzoriek pri FFT potrebujeme len pre lepšie rozlíšenie merania, nie aby NFB meraného obvodu lepšie fungovala. Ten obvod NFB má nejaké prenosové oneskorenie a LG, takže ak to stíha pri periodickom signále, tak to rovnako dobre stihne aj pri ojedinelom jave v rovnakej časovej oblasti ako je ten periodický signál. Ojedinelý jav ten obvod NFB neprekvapí a nezačne reagovať o ms neskoršie. Wink
S čím sa dá súhlasiť je to , že ak je prenosová charakteristika bez NFB "hladšia" , tak je výsledok s rovnakou NFB lepší, ale to je samozrejmé a platí aj pre periodický signál.. Nie s tým že pri ojedinelých javoch bude prenosová chrakteristika iná a že NFB si s tým poradí len pri xxx periódach.
citácia:
S tím rozsypáním, na začátku vlákna je měření zkreslení při přechodu z A. Napsal jste hodně emotivní příspěvek, bez faktů.

?? Toto som nepísal ja..
citácia:
Ne. Po odchodu ze třídy A enormně vzroste zkreslení, mnohem více, než u konvenčního konce. Viz vlákno Hradiště 2014.


Naposledy upravil BV dňa So november 29, 2014 16:02:08, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hcrevize
Hifi expert


Založený: 09 júl 2009
Príspevky: 1623
Bydlisko: www.revize-hc.cz

PríspevokZaslal: So november 29, 2014 15:54:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu mi to připomíná nekonečný příběh ala. DPA330 viz příslušné vlákno zde na fóru. Co takhle posatvit něco co je vyladěný a vyzkoušený?
Ale přeju aby to JMD dotáhl do zdárného konce.

_________________
BW801, SPaudio P1, SPaudio A400, HTPC; SPaudio D1, LC1 repro kabel.
www.revize-hc.cz
www.customworks.cz
www.spaudio.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: So november 29, 2014 16:02:37    Predmet: Odpovedať s citátom

hcrevize napísal:
Co takhle posatvit něco co je vyladěný a vyzkoušený?


To by nebyla ta "zábava".

Jinak já to, co jsem postavil, za "vyladěný a vyzkoušený" považuju. Stačí vzít ten konec, na který jsem dal dnes schéma a dát k tomu jakýkoliv kvalitní předek.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: So november 29, 2014 16:05:48    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:

Tých xxx vzoriek pri FFT potrebujeme len pre lepšie rozlíšenie merania, nie aby NFB meraného obvodu lepšie fungovala.


Zkuste krátkou FFT a 3D zobrazení (nad diferenčním signálem), jak cestují harmonické. V záznamu délky 1s a ještě 100x zprůměrovaném to opravdu vidět není.

P.S.: přidávám "crossover dances", tanečky složek přechodového zkreslení.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
check
Martin Vitvar


Založený: 10 júl 2007
Príspevky: 1511
Bydlisko: Horní Počernice

PríspevokZaslal: So november 29, 2014 18:25:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Když ukážeš spektrogram, tak musíš napsat parametry analýzy. Samplovačka, délka okna v bodech, překryv oken, celkový čas. Takhle může jít o cokoliv.

Jako vždycky, když se něco měří nebo analyzuje. Tak je potřeba nejdřív si ujasnit, co se analyzuje a co se chce analýzou zjistit. Existují pro různé případy různě vhodné nástroje a klasická Fourierova transformace je jen jedním z nich, jsou i jiné transformace.

Bez údajů není jasné co graf ukazuje. Jde o problém neurčitosti určení přesné frekvence a času zároveň.

_________________
http://vmaudio.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: So november 29, 2014 19:55:40    Predmet: Odpovedať s citátom

To je jedno, je to pro ilustraci, že jeden zprůměrovaný graf nedává dostatečný obrázek, chci tím podpořit názor OPA. Co a jak, k tomu si dojděte sami.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5864
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: So november 29, 2014 20:46:22    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:

Zkuste krátkou FFT a 3D zobrazení (nad diferenčním signálem), jak cestují harmonické.

Amplituda kolísá protože je to krátká asynchronní FFT.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: So november 29, 2014 20:51:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Nakonec jsem do toho 3D dal FFT po 32768 vzorcích na řez.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 06:55:38    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/96853-extrema-class-strikes-back-45.html#post4137094 Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
wju
Hifi obsluha


Založený: 20 marec 2010
Príspevky: 48
Bydlisko: České Budějovice

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 09:57:06    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Můžu sem dát aspoň schéma zaručeně fungujícícho a nekmitajícího konce, přesně jak to mám na desce.


díky za něj
Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 10:05:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Měli bychom se zase vrátit k JMD - máš nějaké nové výsledky? Třeba měření se signálem?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 11:01:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Na diyaudio vznikl nový anglický termín pro RC členy - "members" Laughing
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 12:30:14    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Skús tú kompenzáciu zmeniť za RC (100p+100R) členy z kolektorov do zeme.

Včera som to už doobeda zbalil a vybehol s deckami von. Teraz som vyskúšal 100p aj 220p. Nie je to však dobrá cesta. Čím vyššia kapacita tým horšie. Už pri 100p dosahujem násobne vyššiu úroveň oscilácie na približne 1/3 frekvencii 7MHz.

Predtým som skúsil odpojiť 33p a zostalo mi len 100p medzi CB tranzistora EC. Bolo to v pohode stabilné, avšak ešte stále s blokovaným vstupom koncového stupňa o gnd. Preskúmam ešte túto lokálnu kompenzácie alebo LFB, čo to robí vo vstupnom rozkmitovom zosilňovači a aj to keď to celé prepojím (odpojím vstup koncáku od gnd a zavedie sa nad to GNFB).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 12:42:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten r-c člen dělá peaking kmitočtové charakteristiky konce, byla to chybná rada.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Ne november 30, 2014 13:43:15, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 13:03:55    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Aby to nebola NFB okolo korekčného tranzistora., ktorá sa bije z NFB cez konce (z emitorových odporov)

BV to myslel dobre viď. vyššie, za pokus to určite stálo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Tico
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 október 2012
Príspevky: 560

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 15:02:34    Predmet: Odpovedať s citátom

2 PMA: Na druhou stranu se musi uznat, ze objevitel "RC members" neni zadny "reindeerman" a na pozadani se podeli o svoje bohate vedomosti Smile
_________________
HTPC/Foobar/Esi Juli@/WaveIO -> BB-DAC -> Customworks HYPA1+Actidamp mk4 -> DPA222Mk3 SE + DPA386SE -> B&W704, Sony ST-SB920QS, Sony CDP-XB930QS, AKG K701mod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 15:14:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Než bude mít Bohdan výsledky, tak se zatím taky podělím o nějaké novinky Wink

Koncový stupeň ExtremA jako výkonový buffer

Jak jste si určitě všimli už na začátku vlákna, zkreslení samotného konce je o kus pod 0.001% i při plné amplitudě výstupního napětí. Tudíž to umožňuje výborně realizovat můj starý nápad, něco, co jsem zkoušel už v PM-A1. Áčkový konec mimo zpětnou vazbu. Odstup S/N se zlepší na fantastické hodnoty, odpadne jedno zbytečné zesilování.

Momentálně zkouším Dispre2 -JFET + konec ExtremA (zisk 1) a co do čistoty zvuku je to fantazie!

Ivo, to bys fakt měl slyšet! Zastav se na příští služebce do Prahy.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Tico
Hifista - zaslúžilec


Založený: 28 október 2012
Príspevky: 560

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 15:32:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Jenom hloupy dotaz: neni celkovy zisk takove sestavy trosku maly?
_________________
HTPC/Foobar/Esi Juli@/WaveIO -> BB-DAC -> Customworks HYPA1+Actidamp mk4 -> DPA222Mk3 SE + DPA386SE -> B&W704, Sony ST-SB920QS, Sony CDP-XB930QS, AKG K701mod.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 15:35:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Dispre2-JFET má 14dB, když se nepoužijí děliče před potenciometrem. Takže při 2Vrms z CD to dá 10Vrms a to u mých beden stačí.

No a když vezmu symetrický výstup z CD, tak je to dalších +6dB, to konkrétní Dispre má i symetrický vstup.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 17:10:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Mohl by mi někdo vysvětlit, proč je právě Bohdan neustále olepenej vod sraček, proč mu nic nechodí tak jak má ? K tomu musí bejt mimořádnej talent.... Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Basstl
Hifi expert


Založený: 26 apríl 2008
Príspevky: 2337
Bydlisko: Teplice

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 17:41:50    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Než bude mít Bohdan výsledky, tak se zatím taky podělím o nějaké novinky Wink

Koncový stupeň ExtremA jako výkonový buffer

Jak jste si určitě všimli už na začátku vlákna, zkreslení samotného konce je o kus pod 0.001% i při plné amplitudě výstupního napětí. Tudíž to umožňuje výborně realizovat můj starý nápad, něco, co jsem zkoušel už v PM-A1. Áčkový konec mimo zpětnou vazbu. Odstup S/N se zlepší na fantastické hodnoty, odpadne jedno zbytečné zesilování.

Momentálně zkouším Dispre2 -JFET + konec ExtremA (zisk 1) a co do čistoty zvuku je to fantazie!

Ivo, to bys fakt měl slyšet! Zastav se na příští služebce do Prahy.


To zní zajímavě. Thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
cough
Hifi obsluha


Založený: 16 december 2006
Príspevky: 1221

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 17:54:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohdan, pan Bunta, Pavle, prijmete prosim moje prubezne podekovani za praci a rady nad upravami Sanderovy ExtremA.

Pavle, rad se zastavim a prilozim ucho. Budes mit na porovnani i svoji puvodni verzi?

_________________
No matter what measurements tell us, a loudspeaker isn't good until it sounds good. Dr. Floyd Toole
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 19:03:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Původní verze je otázka zdržení asi 2 minuty, je potřeba v zesilovači vyměnit 2 drátové propojky za 2ks OPA627. Úprava je provedená v patici OZ propojením pinů č. 3 a 6 kouskem drátu.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11501
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 19:30:11    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: a aký je v takomto zapojení s CD a Dispre-JFET šum na výstupe konca?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20455

PríspevokZaslal: Ne november 30, 2014 19:54:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Dispre + buffer cca -103dB re 1Vrms 20Hz - 20kHz neváženě.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 19, 20, 21 ... 37, 38, 39  Ďalšia
Strana 20 z 39

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist