Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Extrémní kamna (ExtremA) - verze PMA vs. originál
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 29, 30, 31 ... 37, 38, 39  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 14, 2014 19:39:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud signál generuje Arta, tak i při 16 bitech a ditheru 16bit vygeneruje perfektně čistý signál (ten dither je ale nutné v generátoru zapnout!!!). Pokud není konflikt v driverech, tak i při 16 bitech lze získat perfektní výsledky. Největší problém při měření kartou je zemní smyčka + pochopení všech souvislostí, které vedou k "neexistujícímu" zarušení signálu.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Ne december 14, 2014 20:04:11, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 14, 2014 19:46:41    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
TESLA BM524 generátor 10Hz-100kHz
http://www.jmd.szm.com/Audio/Measurement/Tesla_BM524/Tesla_BM524.html


Ty příšerné násobky padesátky vypadají na spojení PE1 (generátor) a PE2 (PC + karta) přes plášť měřicího kabelu z generátoru do karty.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne december 14, 2014 20:10:16    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Pre meranie skús nastaviť kmitočet generátora nie presne na 1000Hz ,ale na nejaký trochu posunutý kmitočet (napr. 1001,3Hz..).... Aké majú napájanie konce a rozkmit?

Nastavujem celo číselný násobok 1002Hz. Nateraz je meraný len frontend.
FrontEnd má napájanie +/-30 až 31V podľa sieťového napätia
PowerEnd má napájanie +/-22 až 23V podľa sieťového napätia
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne december 14, 2014 20:15:07    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
2jmd
Ak je možné, skús to zmerať pri 10V RMS, resp. 20V RMS a pri vzorkovaní 22050Hz

Nie je problém, ale ak to nevadí s kartou viem ísť dole len na 44k1Hz. ARTA sa tuším dá nastaviť aj nižšie.
Ak správne chápem, tak pri nižšom napätí mám vymeniť delič za 22k//3k3//22kohm prípadne 12k//3k3//12kohm?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne december 14, 2014 21:00:35    Predmet: Odpovedať s citátom

1102.5, když už.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne december 14, 2014 22:02:42    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Ak je možné, skús to zmerať pri 10V RMS, resp. 20V RMS A pre porovnanie za rovnakých podmienok (vstupné/výstupné napätia) loopback zvukovky s pripojením GND (signálovej zeme zvukovky) na zem zapnutého konca bez budenia.

Neviem či môžu byť, tieto merania... Ja s touto kartou viac nenameriam.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po december 15, 2014 07:07:44    Predmet: Odpovedať s citátom

2jmd
Ty ako zdroj sinusového signálu používaš ten BM524? Myslel som, že je to len "dekorácia".. Ak ano, tak skreslenia viac nerieš (prípadne vyskúšaj ešte meranie so signálom z karty, v loopbacku).
Pripoj koniec a over či to stabilne funguje aj do záťaže (nie 100kHz s hranou 10ns Wink ), možno bude nutné mierne zvýšiť kompenzáciu vo frontende (22pF).
Ak to bude stabilné , tak potom skutočné skreslenie môžem zmerať (ak bude záujem) na finálnom prevedení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po december 15, 2014 08:00:10    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
2jmd
Ty ako zdroj sinusového signálu používaš ten BM524? .


Určitě ne, ta měření jsou se zdrojem signálu D/A karty.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po december 15, 2014 08:01:22    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
BV napísal:
Ak je možné, skús to zmerať pri 10V RMS, resp. 20V RMS A pre porovnanie za rovnakých podmienok (vstupné/výstupné napätia) loopback zvukovky s pripojením GND (signálovej zeme zvukovky) na zem zapnutého konca bez budenia.

Neviem či môžu byť, tieto merania... Ja s touto kartou viac nenameriam.


THD kolem 0.001% nebo pod, to by mohlo být reálné. Je tam docela hodně 1/f šumu .... ale to jsem naměřil taky. Přiložený graf je kalibrovaný.


Nemáš ještě loopback karty samotné?

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po december 15, 2014 08:34:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Vecer sem mozem postnut loopback karty. Vyladenie merania na svorkach PRE stoji vela casu, nakolko tu ide proti sebe zatazenie vystupu pomocou delica, hniezdo na doske, uroven vstupneho a vystupneho signalu. Kartu pravdepodobne nemam zatial idealne vyladenu. Posledne som menil komplet vystup. Pritom cez napajaci zdroj ntb stale nieco presakuje. Baterka ntb uz nema kapacitu.
Stary ntb Dell Latitude D600 s PentiumM a 256alebo512MB RAM pouzivam so zakladnou instalaciou XP a ARTA. Je to vsetko na hrane hlavne procesor a pravdepodobne aj grafika. Novsie ntb mam obsadene deckami, ktore potrebuju plnu kapacitu RAM 8GB. Preto tam musi byt 64bit W7, ktore ale nepodporuju moju usb kartu. Skusal som aj alternovat dva systemy 32a64bit cez Oraclacke okno, ale beznadejne s chybami.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po december 15, 2014 08:50:33    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd: este existuju 64bitove XPcka, no je otazne ci by pod nimi siel ten ovladac...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po december 15, 2014 09:46:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Tipnem si výsledok skreslení, ktoré sa dajú dosiahnuť, ak sa zmerajú "dobre":
1kHz /50W/8 cca 0,0003%, pri 10W pod 0,0001%
20kHz/50W/8 cca 0,0008%, pri 10W cca 0,0003% Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po december 15, 2014 09:58:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Starší syn má vlastný nadupaný ntb do ktorého ma nepustí aby som mu menil systém. Robí hodne s grafikou a videami vlastnej tvorby. Som rád že to nevyťažuje na hry.

Rodinný tiež nadupaný ntb by som mohol tvarovať ako len chcem, len sa mi to nedarí. Ideálny by bol duálny režim W7 32bit a 64bit, prípadne XP 32bit a 64bit W7. Pravdepodobne si spravím dve bootovacie cesty. Počkám na najbližšiu reinšataláciu, ktorú pri deckách robím raz ročne. Nie som však v problematike sw a pc zbehlý. Pravdepodobne robím chyby aj pri Oraclackom okne, ktoré by inak bolo ideálne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po december 15, 2014 10:07:56    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Tipnem si výsledok skreslení, ktoré sa dajú dosiahnuť, ak sa zmerajú "dobre":
1kHz /50W/8 cca 0,0003%, pri 10W pod 0,0001%
20kHz/50W/8 cca 0,0008%, pri 10W cca 0,0003% Wink


Možná byste to Vy mohl zkusit změřit "dobře", jako autor úprav originálního zapojení.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po december 15, 2014 10:11:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemám s prípadným meraním problém, keď to bude v stave schopnom transportu a niekto to privezie. Len si budem musieť vyrobiť na meranie symetrické deliče na malej impedancie. A navyše si aj prikúrim Smile .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po december 15, 2014 10:14:24    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
A navyše si aj prikúrim Smile .

akurát že drahou elektrinou...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po december 15, 2014 10:16:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja to ešte prebehnem štandardnými meraniami a testami v takto rozdelenom stave a keď bude všetko v norme tak až potom to spojím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po december 15, 2014 10:43:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Měření bude zadarmo, dostaneš jen účet za elektriku Laughing
_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po december 15, 2014 13:03:22    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
symetrické deliče na malej impedancie.


Pozor na CMV Very Happy. To je přesně případ, kdy se hodí linkové trafo.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2014 21:37:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Koncoročné šialenstvo ma vyčerpáva a nezostáva žiadneho voľného času.

Dnes by som chcel opraviť všetky predošlé fft merania, nakoľko som nejakým nedopatrením používal 16 bitovú hĺbku signálu. Z toho vznikli tie chlpaté obrázky vyššie.

Zbehol som preto tieto merania znovu spolu s meraním samotnej karty v loopbacku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2014 21:40:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyššie úrovne postupne 10Vrms medzi PRE+ a PRE- so záťažou s deličom 22k//3k3//22k
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2014 21:42:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyššia úroveň 20Vrms medzi PRE+ a PRE- so záťažou s deličom 22k//3k3//22k
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2014 21:43:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyššia úroveň 27Vrms medzi PRE+ a PRE- so záťažou s deličom 22k//3k3//22k
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Maros
Hifista


Založený: 04 január 2013
Príspevky: 162
Bydlisko: Ilava

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2014 22:10:33    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Pokud signál generuje Arta, tak i při 16 bitech a ditheru 16bit vygeneruje perfektně čistý signál (ten dither je ale nutné v generátoru zapnout!!!). Pokud není konflikt v driverech, tak i při 16 bitech lze získat perfektní výsledky. Největší problém při měření kartou je zemní smyčka + pochopení všech souvislostí, které vedou k "neexistujícímu" zarušení signálu.


a mohol by si dat nakres, ako to mas ty zapojene. Pretoze ono je to celkom problem, ak je uzemneny komp, DUT a generator. Hlavne na malych signaloch a impedanciach, tam potom prenika rusenie a vysledky su potom nepouzitelne. Ja som skusal rozne konfiguracie (hlavne na phono aplikacie). Zvycajne to funguje, ak su PE na jednom bode a vediem externy vodic PE aby rusenie neslo presne ako pises cez oplet BNC kabla napriklad. Nejake ine navrhy na "dokonale" meracie prostredie?

A este aku mas zvukovu kartu, pls Smile

_________________
www.popularaudio.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2014 22:25:41    Predmet: Odpovedať s citátom

2jmd
Ak tomu rozumiem , tak dvojice obrázkov ukazujú najprv loopback zvukovky pre danú výstupnú úroveň a loopback s tou istou výstupnou úrovňou zo zvukovky, cez frontend a delič do vstupu zvukovky?
Ale aj keď sa nemení výstupná úroveň, mení sa vstupná do zvukovky, takže sa mení skreslenie (zvukovky). Skoro to vyzerá, že skreslenia frontedndu sú pod možnosťami zvukovky. Navyše so zaradeným frontendom je úroveň do vstupu zvukovky vždy nižšia, ale šumové dno a rušenia sú rovnaké = vyššie(zdanlivo) skreslenie . A je zrejmé, že 1/f šum je zvukovkou.
Nájdi optimálnu vstupnú aj výstupnú úroveň pre zvukovku (najmenšie skreslenie), nemusia byť rovnaké, a napätia podľa možnosti vždy udržuj (externými deličmi) na tejto úrovni. Výstup reguluj externým deličom, nie digitálne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2014 22:39:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Maros napísal:


a mohol by si dat nakres, ako to mas ty zapojene. Pretoze ono je to celkom problem, ak je uzemneny komp, DUT a generator. Hlavne na malych signaloch a impedanciach, tam potom prenika rusenie a vysledky su potom nepouzitelne. Ja som skusal rozne konfiguracie (hlavne na phono aplikacie). Zvycajne to funguje, ak su PE na jednom bode a vediem externy vodic PE aby rusenie neslo presne ako pises cez oplet BNC kabla napriklad. Nejake ine navrhy na "dokonale" meracie prostredie?


Připravím výkresy, aby to dávalo nějaký smysl, takže budu potřebovat nějaký čas.
Žádná z karet, co mám, nemá extra nízké zkreslení, spíš to mám zaměřené na minimalizaci rušivých síťových a dalších složek.
Všechno je to o tom, kudy se uzavírají proudy, což platí stonásobně o nesymetrickém měření, jaké proudy se uzavírají a tečou po signálové zemi. Ochranná zem může být vždy jen jedna, pokud má PC (platí i pro notebook a USB kartu) spojenou signálovou zem s PE, tak už nic jiného nesmí mít signálovou zem spojenou s PE (i kdyby se to mělo pro měření odpojit od PE nebo použít oddělovací trafo). Dále nesmí existovat signálová zemní smyčka, zejména při měření výkonových zesilovačů. U symetrického propojení je situace lepší, ale taky to není všelék. Počkejme na ty obrázky.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Ut december 16, 2014 22:41:58, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2014 22:41:11    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Ak tomu rozumiem , tak dvojice obrázkov ukazujú najprv loopback zvukovky pre danú výstupnú úroveň a loopback s tou istou výstupnou úrovňou zo zvukovky, cez frontend a delič do vstupu zvukovky?

Presne tak sú spárované dvojice obrázkov. Úroveň z generátora mením digitálne. Optimálny úroveň z generátora je niekde pod -5dB skôr až k -10dB. Ten delič by bol fajn a ideálne by boli prípravky v krabičkách. V tomto zaostávam a všatko improvizujem a stále hľadám chybu čo mi vznikne (viď. tých 16bit).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut december 16, 2014 22:45:11    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
Skoro to vyzerá, že skreslenia frontedndu sú pod možnosťami zvukovky.

Nechám to už tak v tejto orientačnej úrovni a ak by to šlo, tak sa prihováram za profesionálne meranie kompletného ExA u Vás v TT.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St december 17, 2014 13:37:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Maros napísal:

a mohol by si dat nakres, ako to mas ty zapojene.


Tu je schéma pro měření symetricky, s přerušením PE zemní smyčky i signálové zemní smyčky. V podstatě optimální konfigurace. Pokud to má smysl, tak můžu udělat výkresy pro další 2 konfigurace, ale pokud by to mělo zapadnout nebo vzbudit nejapnou diskusi, tak dál kreslit nebudu, zabírá to dost času.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5908
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St december 17, 2014 13:58:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Dá sa to zjednodušiť, vypustiť prevodník unbal/bal a symetrický vstup zvukovky zapojiť diferenciálne, -In na com na výstupe meraného objektu, +In na živý. Všetky merania robím takto, a navyše zem (COM) ani nie je prerušený.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 29, 30, 31 ... 37, 38, 39  Ďalšia
Strana 30 z 39

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist