Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

bass do 3-pasmoveho stlpu

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Pavol83
Hifi obsluha


Založený: 04 január 2015
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: So marec 14, 2015 08:05:20    Predmet: bass do 3-pasmoveho stlpu Odpovedať s citátom

Ahojte,
Som zatial len v zaciatocnej faze navrhu projektu 3-pasmovej plnorozsahovej stlpovej reprosustavy. Moja otazka - aky mi odporucate basovy menic? Nejake konkretne tipy prosim. Co sa tyka ceny, nebudem sa branit ani serioznym kuskom okolo 300e/kus ak ste presvedceni o ich kvalitach, ale na druhej strane to nemusi byt to najdrahsie na svete Very Happy. Nieco s rozumnym pomerom ceny a kvality, ale spodok musi byt hutny lebo subwoofer pri 3-p logicky nie. Podmienka je idealne 9", maximalne vsak 10" menice. Zatial je stredovych a vyskovych menicov na vyber viac, chcem vsak mat najskor naisto vybrate basy.
Dakujem vsetkym za rady, Pavol.

_________________
dokonalost neexistuje Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol83
Hifi obsluha


Založený: 04 január 2015
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: So marec 14, 2015 08:34:44    Predmet: Odpovedať s citátom

este jedna dolezita vec - closed box
_________________
dokonalost neexistuje Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
furto
Hifista - zaslúžilec


Založený: 26 január 2013
Príspevky: 691

PríspevokZaslal: So marec 14, 2015 12:47:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Tebe tazko vyhoviet, neni 10" malo na plnorozsahovu bednu?
Pravdepodobne sa bojis dunenia.
Skor by som doporucil aspon 15", ako samozrejmost by si mal mat na to pripravene prostredie, akusticky upravenu miestnost, poriadny koncak, zdroj signalu, neaky signalovy procesor EQ, alebo DSP.
Pre inspiraciu pozri na neake JBL bedne, alebo BV audio Max.
Ku hlbokym spodkom sa s 10" nedostanes, na mikrofone ho mozes vidiet, ale pocut ho nebudes ...
Menic doporucujem:
neodym
lahka a pevna membrana s prelismi, aby sa co najmenej prehybala
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: So marec 14, 2015 13:17:41    Predmet: Odpovedať s citátom

lahka membrana bude u 9-10" znamenat prilis vysoko rezonancny kmitocet. Coze to nebude nijako plnorozsahova bedna. Takze bud 12-15" alebo potom naopak tazku membranu ktora potrebuje o to silnejsi pohon so slusnym BL
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LukasX
Hifista


Založený: 03 marec 2011
Príspevky: 243
Bydlisko: Beluša

PríspevokZaslal: So marec 14, 2015 13:26:00    Predmet: Odpovedať s citátom

http://audiotransducers.com/sk/25-26cm/45-scan-speak-26w-8867t00-revelator.html
http://www.europe-audio.com/Product.asp?Product_ID=7919
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
matulo_g
Hifista


Založený: 02 august 2010
Príspevky: 189

PríspevokZaslal: So marec 14, 2015 17:18:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre inspiraciu basovej sekcie Seas KingRO4Y kit:

http://seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=496:seas-kingro4y&catid=66:seas-diy-kits&Itemid=365

M.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol83
Hifi obsluha


Založený: 04 január 2015
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Po marec 16, 2015 19:19:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Ok pani, dakujem za rady, povedzme ze teoreticky by ste ma ukecali z kategorie 9-10" do kategorie 11-12". Dvanastpalec povazujem naozaj za maximum z rozmerovych dovodov, tendenciu duniet maju skor basaky malych priemerov v bassreflexe, cize dunenia velkych basakov v closed boxe sa neobavam...
Samozrejme chapem ze dobry zvuk ziada spominane veci ako akusticke upravy, dobry zdroj signalu, zosilnovac... inak byvam v panelaku a robit megaparties neplanujem - to k pozadovanemu vykonu reprosustav.
Takze, viete mi dat nejake naozaj konkretne tipy? Alebo ma aspon nasmerovat na tu 'spravnu' znacku? Ci uz ScanSpeak, Seas, Morel, Eton, Visaton, Peerless, Monacor.... alebo nieco celkom ine? Smile Pacia sa mi Morely zo serie Titanium woofers, ale 600W RMS? Nie je to extremne? Uzivil by to prijatelne nejaky 2x100W alebo 2x150W RMS zosik? Pride mi to skoro ako PA menic.
Dakujem za rady, Palo.

_________________
dokonalost neexistuje Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po marec 16, 2015 20:22:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten návrh si budeš robiť sám? Totiž zainvestovať do meničov slušnú čiastku je jedna vec a dostať z nich slušný zvuk je vec druhá. V prvom rade si ujasni aké rozmery má mať reprosústava. Z toho sa bude nepriamo odvíjať aj objem (dôležité pre výber basáku). Ja by som išiel do BR, moderné basáky sú konštruované na BR performance. Ak to chceš nekompromisne, tak použi namiesto BR pasívne membrány. Až potom vyberaj zvyšok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
furto
Hifista - zaslúžilec


Založený: 26 január 2013
Príspevky: 691

PríspevokZaslal: Ut marec 17, 2015 18:27:39    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.morelhifi.com/raw-drivers/products/titanium-former-woofer-line/ticw-1258ft

to myslis tento Morel, nema vrubky na membrane co znizuje prehybanie, ale ma velku 130mm cievku cize by sa nemal vela prehybat pri izbovych 2-3 W by mohla byt membrana celkom kludna (cellular fiber).
Je to feritovy magnet, tie vedia casom slabnut a mavaju vacsie skreslenie a su cosi menej dynamickejsie ako neodym.
Ja by som ho nechcel, dostat z neho 30hz bude problem a kor ked to chces mat closed box, ale ako skolacky model ti bude isto stacit (Hexacoil, ...) Smile
600W neznamena, ze potrebujes 600W zosik, pre teba je smerodatna citlivost co je na 50hz 85dB.
Neviem to vypocitat, ale odhadom, ked ti koncak da 150W do 8 ohm, v panelaku by ti mohol stacit. Problem by mohol nastat ked by si to equalizoval trebars na 30hz uz by mohol byt 150W koncak v limitaci.
Ked da koncak 100w do 4 ohm, tak do 8 ohm da 50W co by mohlo byt malo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut marec 17, 2015 21:28:12    Predmet: Odpovedať s citátom

furto, to čo si napísal je znôška blbostí
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol83
Hifi obsluha


Založený: 04 január 2015
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Ut marec 17, 2015 22:10:24    Predmet: Odpovedať s citátom

godz napísal:
...Ja by som išiel do BR, moderné basáky sú konštruované na BR performance. Ak to chceš nekompromisne, tak použi namiesto BR pasívne membrány. Až potom vyberaj zvyšok.


Dakujem, inak nad pasivnymi membranami som uz uvazoval a celkom sa mi to paci. Vies mi prosim o tomto podat nejake relevantne zakladne informacie pre navrh? Objem ozvucnice, ci rozmer pasivnej membrany ma byt totozny s aktivom, optimalne umiestnenie pasivnej membrany (je blbost dat ho zospodu stlpu?) Scan speak 12 palcovy ktory sa mi paci ma aj verziu pasivnej membrany, mal by som teda totozne menice. Za vsetky dobre rady dakujem.

_________________
dokonalost neexistuje Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
godz
Hifi expert


Založený: 05 máj 2007
Príspevky: 1077
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St marec 18, 2015 05:51:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužiaľ žiadne "relevantné informácie pre návrh" nemám k dispozícii. Ono sa totiž pri návrhu vychádza z parametrov konkrétneho meniča a prípadne pasívnej membrány. Pre optimálny návrh je potrebné parametre zmerať. A potom samozrejme aj ten zbytok sústavy. A ešte jedna podstatná vec. Výsledok je tiež hodne ovplyvnený veľkosťou a tvarom ozvučnice.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Odar
Hifi inventar


Založený: 14 december 2009
Príspevky: 3180

PríspevokZaslal: St marec 18, 2015 08:09:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebolo by lepsie zobrat konkretny navrh a spravit podla neho, alebo zakupit hotove reprosustavy?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blesk666
Hifi expert


Založený: 18 jún 2012
Príspevky: 1500

PríspevokZaslal: St marec 18, 2015 14:02:28    Predmet: Odpovedať s citátom

jedna z moznosti je aj Visaton TIW 360
http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/archiv/405.html

pocul som ho v aktive (stred 6" RCF, vyska paskovy RCF) a bolo to vyborne
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol83
Hifi obsluha


Založený: 04 január 2015
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Št marec 19, 2015 20:05:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Pani ten sealed box ma proste veelmi laka, co si myslite o tomto menici?
HiVi research D10.8?
http://www.europe-audio.com/Product.asp?Product_ID=7186
Viem, ze basu na spodkoch bude trosku menej ako pri BR, ale... Proste tych par sealed boxov co som pocul ma zvukovo vzdy zaujali. Ale ak ste presvedceni o opaku, vytlcte mi to z hlavy Smile
Dakujem vam vsetkym.

_________________
dokonalost neexistuje Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dokken
Hifista - pokročilec


Založený: 24 máj 2007
Príspevky: 325
Bydlisko: Louny

PríspevokZaslal: Št marec 19, 2015 20:48:53    Predmet: Odpovedať s citátom

číňan nabízí i kit
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št marec 19, 2015 21:09:41    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Cabinet Type : Sealed
Recommended Box Volume(Vb)(L) : 80
-3dB Cut-Off Frequency(F3)(Hz) : 48

V 80l boxe dolný medzný kmitočet 48Hz (to dokáže taký lepší regálový box s 6") , to nie je žiadna výhra s 10" reproduktorom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol83
Hifi obsluha


Založený: 04 január 2015
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Št marec 19, 2015 21:46:11    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
citácia:
Cabinet Type : Sealed
Recommended Box Volume(Vb)(L) : 80
-3dB Cut-Off Frequency(F3)(Hz) : 48

V 80l boxe dolný medzný kmitočet 48Hz (to dokáže taký lepší regálový box s 6") , to nie je žiadna výhra s 10" reproduktorom.


No ano, ale podla frekvencnej charakteristiky klesa SPL veelmi pozvolne, pri -5dB to taha 30Hz co je podla mna slusne. Samozrejme viem ze tieto charakteristiky netreba brat ako bibliu a su mozno trosku "vytuningovane", ale ja si myslim a verim, ze by to mohla byt realna charakteristika, ved 80L uz je slusny objem. Rezonancna frakvencia 24Hz mi tiez nepride zla. Trepem? Smile

_________________
dokonalost neexistuje Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol83
Hifi obsluha


Založený: 04 január 2015
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Št marec 19, 2015 21:50:35    Predmet: Odpovedať s citátom

dokken napísal:
číňan nabízí i kit


To je fajn, ale o to urcite nemam zaujem, vysky mam Eton 26HD1, stredy este ziadne ale bude to tiez nieco solidnejsie, po tomto bassovom cinanovi siaham preto, lebo som nenasiel nic vhodnejsie do sealed boxu od ""renomovanejsich" vyrobcov, ale ak mate nejaky tip, budem veelmi rad Smile

_________________
dokonalost neexistuje Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5938
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi marec 20, 2015 09:34:38    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
verim, ze by to mohla byt realna charakteristika, ved 80L uz je slusny objem.

Čo je reálne zistíš len v skutočnosti, tým že to urobíš. Ak sa líšia údaje v tom odkaze od údajov, ktoré sú v tom istom odkaze ďalej v datsheete, nebudí to dôveru. Nechápem tú snahu o uzavretý box. Plnorozsahový box je niečo čo hrá seriózne tak od 30Hz, nie od 45..Dunenie nie je vlastnosť dobrého BR boxu, ale vybudenia módov miestnosti. Box, ktorý nezahrá tak nízko, ich nevybudí, to je všetko. Osobne by som použil radšej napr. toto, v BR boxe cca 70-80l , za približne rovnakú cenu ako ten HiVi. Ale urob ako myslíš...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jofi
Nádejný hifista


Založený: 02 október 2007
Príspevky: 99

PríspevokZaslal: Pi marec 20, 2015 19:32:29    Predmet: Odpovedať s citátom

A co tak toto http://www.europe-audio.com/Product.asp?Product_ID=11359 je to lacnejsia a myslim celkom slusna volba, ale je to BR nie clossed
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Pi marec 20, 2015 22:20:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Pripadá mi to dosť zvláštne vyberať pre trojpásmovú reprosústavu reproduktor samostatne. Nebolo by lepšie vybrať si nejaký hotový a osvedčený projekt?

Každý reproduktor má nejaké zafarbenie a je vhodné, aby v reprosústave bolo zafarbenie všetkých reproduktorov podobné. Ísť na to len teoreticky, alebo systémom "pokus/omyl" mi preto nepripadá logické.

Vo svojich hi-fi začiatkoch som tiež staval vlastné trojpásmové reprosústavy. V tých časoch logicky z reproduktorov Tesla a išlo o uzavretú ozvučnicu. S výsledkom som bol spokojný, bolo to oveľa lepšie, ako sa v tej dobe dalo kúpiť v bežnom "elektre".
To, že boli reprosústavy tropásmové, by som rozoznal aj so zaviazanými očami. Každý reproduktor mal svoje vlastné zafarbenie a jednotlivé pásma boli jasne rozlíšiteľné. Dnes zastávam názor, že "menej je viacej". Viacpásmové reprosústavy si vyžadujú véééľmi starostlivý výber jednotlivých reproduktorov, aby sústava hrala kompaktne. Pri kvalitnej reprosústave len posluchom nezistíš, koľko má pásiem, či reproduktorov.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol83
Hifi obsluha


Založený: 04 január 2015
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Ut marec 24, 2015 21:38:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem za rady,
Zacal som uvazovat o tom bassreflexe, otazka:
Viete mi poradit nejaky sikovny softverovy nastroj, pomocou ktoreho si budem moct nasimulovat objem ozvucnice, natrubok a tak dalej? Nieco na co sa da spolahnut. Paci sa mi menic SCAN SPEAK 26W/8861T00.
Ak viete o niecom vhodnejsom sem s tym, inak chcem ozvucnicu co mozno najuzsiu a objem korugivat najma vyskou, pri com nie som nejak extremne obmedzeny. Je to dobry napad?

_________________
dokonalost neexistuje Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist