Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Měření vlivu OS Windows vs Linux na zvuk z hlediska THD+N

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Digitál
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
SvoP
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2013
Príspevky: 30
Bydlisko: Kladno

PríspevokZaslal: Ut jún 02, 2015 19:29:40    Predmet: Měření vlivu OS Windows vs Linux na zvuk z hlediska THD+N Odpovedať s citátom

V rámci přechodu z Windows na Linux jsem změřil THD / THD+N na WinXP, Win7 a několika distribucích Linuxu. Hledal jsem takovou distribuci, která nebude horší než Win7 Ult./64.

Mám Xonar DX, kde firmou udávaná hodnota je THD+N=0,00056%, pomocí RMAA naměřili THD+N=0,00080%

Já jsem naměřil Artou tyto hodnoty:
Win7 Ult./64, přes AsioDX .................. THD=0,00079% , THD+N=0,00089% = -101,0 dB
Win7 Ult./64, přes WDM ..................... THD=0,00044% , THD+N=0,00110% = -99.2 dB
Windows XP přes Asio4All ................... THD=0,00083% , THD+N=0,00290% = -90,8 dB
Windows XP přes Asio DX.................... THD=0,00080% , THD+N=0,00100% = -100,0 dB
Ubuntu /32 (Alsa+PulseAudio+Jack)...... THD=0,00063% , THD+N=0,00310% = -90,2 dB
Lubuntu/32 (jen Alsa) ........................ THD=0,00076% , THD+N=0,00089% = -101,0 dB
Lubuntu/32 (Alsa+Jack) .................,.... THD=0,00074% , THD+N=0,00100% = -100,0 dB
KXstudio/32 ...................................... THD=0,00044% , THD+N=0,00088% = -101,1 dB
AVlinux ............................................. THD=0,00084% , THD+N=0,00100% = -100,0 db

Grafy a podrobný popis měření viz: https://premsvo.wordpress.com/linux-audio-vs-windows-2/ , měření různých distribucí Linuxu na https://premsvo.wordpress.com/linux-audio-testy/ .

Lubuntu je velmi jednoduchý, podobný WinXP a celkem dobře rozpoznává zvukovky, musí se ale dost věcí doinstalovat.
Více se mě líbí Ubuntu Studio, je daleko příjemnější než Win8.1, bohužel dává cca 3x horší THD+N než ostatní OS, možná to někde sleze na 16bitů. Přičinu hledám už měsíc, zatím mám podezření na PulseAudio, doporučované nastavení /etc/pulse/daemon.conf nepomohlo.

XonarDX je levná karta, u lepších zvukovek by to mělo pro 24bit vycházet lépe, ale ne hůře, to by signalizovalo nějaký problém.
U WinXP a Win7 jsem na problémy narazil, nakonec se je podařilo vyřešit správným ovladačem a nastavením. Lubuntu a KXstudio byly OK hned od začátku. Na standardním Ubuntu a Ubuntu Studio jsem řešení zatím nenašel.

Možná moje zkušenost bude zajímat i ostatní, dotazy na uvedené téma se zde na fóru vyskytly, žádné srovnání OS jsem nenašel.
Mě by zase zajímalo jakou cestu na Linuxu zvolit, zabývám se Linuxem docela intenzivně asi 3 měsíce a teď rozmýšlím jak dál.


Naposledy upravil SvoP dňa Ut jún 23, 2015 08:52:44, celkom upravené 3 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut jún 02, 2015 20:05:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Skus povypinat resamplovanie, pripadne povolit len resample na nasobne frekvencie.

Standardne pulseaudio taketo vlastnosti myslim nepodporuje, ale mozes skusit AmaroK prehravac a vystup priamo na ALSA zariadene - teda s vypnutym pulseaudio.

Navod ako obist pulseaudio pozri tuto: http://askubuntu.com/questions/8425/how-to-temporarily-disable-pulseaudio

Okrem toho inak nevidim dovod preco by mali byt rozdiely medzi Linuxami.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kuba4
Hifi inventar


Založený: 08 október 2006
Príspevky: 3917

PríspevokZaslal: Ut jún 02, 2015 20:10:39    Predmet: Odpovedať s citátom

To je téma pro Dustina.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
SvoP
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2013
Príspevky: 30
Bydlisko: Kladno

PríspevokZaslal: Ut jún 02, 2015 21:11:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Vypnout PulseAudio není problém, to jsem zkoušel a fungovalo to. PulseAudio je ale šikovné například pro výběr zvukovek, jejich ovládání a zobrazování jejich aktuální úrovně.

To vypnutí resamplování jsem nezkoušel, konkrétně v jakém konfiguračním souboru bych to měl zkusit?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
SvoP
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2013
Príspevky: 30
Bydlisko: Kladno

PríspevokZaslal: Ut jún 23, 2015 09:10:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Upravil jsem dnes název vlákna aby byl výstižnější, opravil pár nepřesností v tabulce výsledků, doplnil přepočet na dB.

Mám také nějaké nové poznatky:
problém PA jsem diskutoval na Rootu, doporučení hrát přímo přes Alsu jsem vyzkoušel, použil jsem příkaz aplay -D plughw:0,0 XY.wav, na žádnou ztrátu kvality to nevypadá, neumím to ale změřit a není to zrovna nejpohodlnější.

Také jsem jsem našel názor Glena MacArthura, autora distribuce AV Linux: http://linuxmusicians.com/viewtopic.php?f=4&t=11944#p48245 z kterého cituji:"...There is no need at all for PulseAudio in this configuration it works imperfectly with ALSA and even worse with JACK, PulseAudio is fine for general Desktop use but it is an unneeded hindrance and obstacle in a Audio-Specific Linux context, both AV Linux and KXStudio ship without it for very good reason.."

Distribucí bez PA je řada, já jsem přešel na Lubuntu, trochu ho upravil, vše změřil, koho by to zajímalo, tak aktuální stav je na: https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-prvni-zkusenosti/. To Lubuntu mě mile překvapilo, je velmi jednoduché, podobné WinXP, po doplnění pár věcí šikovnější než Windows. Nic se nemusí hledat na webu, vše je v repositářích. Lze vyzkoušet Live verzi bez ohrožení systému, jen radši při načítání na nic neklikat, aby se omylem nevybrala instalace na disk.

Závěr: správný OS nesmí ovlivnit zpracování dat*), měření potvrdilo, že to většinou tak je. Našel jsem ale řadu problémů.
U Windows ovladače karet, WDM, ale často i Asio, když není použita správná verze pro danou kartu.
U Linuxu je problém s PulseAudio. Nezjistil jsem problém s ovladači, které na rozdíl od Windows nazávisí na dodavatelské firmě ale na komunitě vývojářů Linuxu.

Mě se osvědčilo "projet" si celý systém Artou, odhalí to případné chyby. Xonar DX je levná karta, neměřil to někdo na lepší?

*) zjednodušeně řečeno
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
eugen
Hifista


Založený: 27 február 2013
Príspevky: 223
Bydlisko: HC

PríspevokZaslal: St jún 24, 2015 05:23:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Možno blbá otázka, ale moc do toho"nevidím".

Vplýva OS (deformuje originál) na prenášané hudobné dáta aj ked je to prenos dát hudobného súboru (napr. vo formáte flac) pomocou ASIO na USB a externý DAC?

_________________
Muj ty svete kulatej
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
eugen
Hifista


Založený: 27 február 2013
Príspevky: 223
Bydlisko: HC

PríspevokZaslal: St jún 24, 2015 05:24:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Možno blbá otázka, ale moc do toho"nevidím".

Vplýva OS (deformuje originál) na prenášané hudobné dáta aj ked je to prenos dát hudobného súboru (napr. vo formáte flac) pomocou ASIO na USB a externý DAC?

_________________
Muj ty svete kulatej
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St jún 24, 2015 07:25:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Základem je zajistit, aby nedocházelo k převzorkování. To není problém ani u PA, stačí nastavit default sample rate v /etc/pulse/daemon.conf na hodnotu přehrávaných souborů.

U alsy stačí přehrávat na zařízení plughw:X, většina přehrávačů toto nastavení umožňuje. Pokud se měří přes wine (arta), asi je vhodnější nastavit rovnou zařízení "default" alsy v .asoundrc. Jinak nevím, kde se ve wine nastavuje zařízení alsa.

Pokud audio stack neresampluje (každý algoritmus/nastavení má jiné výstupní parametry), pak si nedovedu představit, kde by audio chain zanesl změny o velikosti jednotek dB. Těch 10dB může být resampling nebo konverze do 16 bitů.

PA umí pracovat s 24bity, narozdíl od dmixu alsy (zatím stále jen v 16 bitech). Čistá alsa (plughw, hw) samozřejmě žádné úpravy vzorků neprovádí.

Rovněž je teoretická možnost různého nastavení hlasitosti (0dB (100%) v amixeru může a nemusí být opravdu nula mezi různými verzemi driverů (tj. verzemi kernelu), občas se objeví patch s opravami v této oblasti). PA má několik ovladačů hlasitosti a všechny nemusí být na nule.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St jún 24, 2015 07:28:36    Predmet: Odpovedať s citátom

eugen napísal:

Vplýva OS (deformuje originál) na prenášané hudobné dáta aj ked je to prenos dát hudobného súboru (napr. vo formáte flac) pomocou ASIO na USB a externý DAC?


Přes USB do DACu už leze dekódované PCM (příp. DSD).

ASIO by mělo být bitově věrné, ale samozřejmě vše záleží na driveru. Většinou k nim ve windows není zdroják, takže ověření jen experimentálně. Vlastní přenos přes USB je bitově věrný, stejně jako přes jakýkoliv jiný kanál (PCI, FW).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
eugen
Hifista


Založený: 27 február 2013
Príspevky: 223
Bydlisko: HC

PríspevokZaslal: St jún 24, 2015 08:43:47    Predmet: trochu od temy vlakna, no myslim že nie až tak daleko Odpovedať s citátom

Ešte otázočka:
Mohol by byť rozdiel v kvalite výstupného A signálu medzi zdrojom 44/16 a 192/24 ked oba datove signaly vženiem z PC cez USB do USB DAC a ten si to prepočíta polynomom 10. stuúpňa na 1,4MHz/32bit a toto potom dekoduje na analog?

_________________
Muj ty svete kulatej
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St jún 24, 2015 09:05:31    Predmet: Odpovedať s citátom

SvoP napísal:

Závěr: správný OS nesmí ovlivnit zpracování dat*), měření potvrdilo, že to většinou tak je. Našel jsem ale řadu problémů.
U Windows ovladače karet, WDM, ale často i Asio, když není použita správná verze pro danou kartu.
U Linuxu je problém s PulseAudio. Nezjistil jsem problém s ovladači, které na rozdíl od Windows nazávisí na dodavatelské firmě ale na komunitě vývojářů Linuxu.

Mě se osvědčilo "projet" si celý systém Artou, odhalí to případné chyby. Xonar DX je levná karta, neměřil to někdo na lepší?

*) zjednodušeně řečeno


Nemám moc zkušeností s vlivem OS, ale WDM x ASIO driver u téže karty vždy, aspoň podle mých zkušeností s minimálně 5-ti kartami, dával vždy rozdílné výsledky a bylo možné je snadno dohledat spektrální analýzou s patřičným rozlišením.

Co se týče "vlivu OS", mám jedinou zkušenost, XP x WIN8, externí USB karta, v obou případech pro WDM driver je "digitální smetí" dost odlišné. Při použití ASIO driveru pro tutéž kartu pod XP a WIN8 žádný rozdíl nemám.

Mám i jistou dávku skepse k testům zvukových karet, které se běžně objevují na webu. IMO v nich může být řada "vedlejších vlivů" a mohou tudíž platit jen pro jednu konkrétní konfiguraci.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
SvoP
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2013
Príspevky: 30
Bydlisko: Kladno

PríspevokZaslal: St jún 24, 2015 14:48:15    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA: zjištění "WDM x ASIO driver u téže karty vždy, aspoň podle mých zkušeností s minimálně 5-ti kartami, dával vždy rozdílné výsledky a bylo možné je snadno dohledat spektrální analýzou s patřičným rozlišením." odpovídá teorii a proto jsem tam dával to: *) zjednodušeně řečeno. Záleží totiž na implementaci. MS si ušetřil práci, když drivery nechal na dodavatelích. To ale není dobře, pak ve Windows nelze garantovat výslednou kvalitu, záleží na tom, jak to který výrobce udělá a jakou verzi má uživatel zrovna nainstalovanou. Problém může být i u Asio, zase záleží na verzi. V Linuxu to tak naštěstí není.

Navíc mě po 3 měsících používání připadá Linux srozumitelnější a jednodušší, než Windows, které používám už 20 let a nejmíň 100x instaloval. Obával jsem se Linuxu zbytečně, jeho přívětivost výrazně narostla proti roku 1998, kdy jsem si ho nainstaloval poprvé.

Takže doporučuji eugen-ovi, aby si to vyzkoušel na live verzi Linuxu, mám ověřené a změřené Lubuntu. Stači do terminálu napsat: aplay -vv -D plughw:0,0 JmenoSouboru.wav
To kromě přehrávání vypíše podrobný protokol a zabrazí sice primitivní ale použitelný VU metr. Pokud se provádí konverze, tak jí to vypíše, např. "Plug PCM: Linear conversion PCM (S32_LE),..." když jsem přehrával soubor typu "24 bit Little Endian in 3bytes, Frekvence 48000 Hz, Stereo"
Mám to podrobně popsáno na blogu (viz výše), případně na to založ téma, myslím si, že bychom to společně rozchodili i na dálku.

Dustin: vše uvedené jsem vyzkoušel pořád to bylo horší o těch cca 10dB. Už jsem to nechal být, Lubuntu jsem si mezitím upravil do stavu, který mě plně vyhovuje a PA nepotřebuji. Ale čistě teoreticky by mě zajímalo, co je v Ubuntu špatně. Sice nemůžu vyloučit, že jsem opakovaně dělal nějakou chybu, ale není to přiliš pravděpodobné. Proč PA kritizoval i zminěný MacArthur, autor AVLinuxu? Není to záležitost verzí PA nebo napojení na Alsu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St jún 24, 2015 16:16:09    Predmet: Odpovedať s citátom

SvoP:
Patrně jsi velký odborník na operační systémy. Když se neurazíš, nejsem si zcela jistý, jestli je to stejné i s audio měřením pomocí zvukové karty.
Je jistě možné, že různé systémy a ovladače zpracovávají data různě i s vlivem na THD a THD+N.
Ale zcela zásadní vliv má nastavení výstupní úrovně D/A převodníku a vstupní úrovně A/D převodníku.
Pokud se jen mechanicky propojí kabelem vstup a výstup, tak:
1) záleží na konstrukci karty, v jakém poměru jsou nominální vstupní a výstupní úrovně.
2) měříme současně (součet) nepřesností při D/A a A/D převodu naráz.
3) velice záleží na nastavení velikosti signálu, pokud se nechá 100% (nula dB), bude to vždy velice špatné, dokonce nelze vyloučit, že některé vzorky budou zlimitované. Jestliže ale nějakým ovládacím prvkem úroveň regulujeme, dochází k přepočítávání, snižuje se bitová hloubka dat, rovněž s dopadem na kvalitu.

Suma sumárum, jestliže chci analyzovat kvalitu zvukové karty, musím za prvé a zcela bezvýhradně oddělit D/A převod od A/D převodu. To znamená do vstupu připojit zcela čistý signál (nejlépe analogově generovaný) a vyhledat optimální úroveň. Přitom vždy půjde o kompromis, někde mezi -10 a -20 db bude minimální čisté THD, ale samozřejmě na úkor šumu, tedy pro horší THD+N.

A naopak, pro měření zkreslení výstupu karty musím měřit něčím, co je lepší, než ten výstup, v mnoha případech tedy druhým počítačem s kvalitnější kartou, nebo jiným nezávislým analyzátorem (AP apod.)
Často bývá vstup kvalitnější, než výstup, pak lze použít loopback, ale musím mít ten vstup nejprve dobře prozkoumaný a ověřený (viz předchozí odstavec).
A potom velmi obezřetně při zachování nízkých impedancí analogově nastavit poměr mezi vstupním a výstupním signálem - zpravidla se nelze obejít bez aktivního předzesilovače se špičkovými parametry (i když často bude v roli zeslabovače) a opět vyhledat optimum - výstupní úroveň, přenos mezi vstupem a výstupem, vstupní úroveň. A opět s tím, že jiné optimum bude pro čisté THD a jiné pro THD+N.

Takže to vůbec není žádná sranda, zkrátka nestačí jenom zastrčit tukabel a hrát si s ovladači...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St jún 24, 2015 16:30:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Úrovně se dají snadno pohlídat, osciloskop pro zjištění ref výstupu je samozřejmost, nepodceňoval bych tolik.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St jún 24, 2015 16:42:01    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Úrovně se dají snadno pohlídat, osciloskop pro zjištění ref výstupu je samozřejmost, nepodceňoval bych tolik.


Osciloskopem změříš úroveň signálu. A co dál ?
Nezměníš poměr úrovně mezi vstupem a výstupem, když tam narveš kabel bez možnosti regulace.
Nezjistíš optimum D/A.
Nezjistíš optimum A/D.
Neoddělíš vliv D/A a A/D od sebe.

Popsal jsem to dost podrobně na to, aby bylo zřejmé, že konstatování úrovně signálu samo o sobě vůbec nic neřeší.
A ty si s tím hraješ, stejně jako já, dost roků na to, abys přesně věděl, jak to je. Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: St jún 24, 2015 16:49:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Vláďo, to je všechno triviální, nastavit shodné podmínky co se týče úrovní pro vstup i výstup s WDM a ASIO driverem a hledat rozdíly, ev. to provést na jiném počítači. Samozřejmě to můžeš udělat špatně, ale to už máme dávno za sebou, ne?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
SvoP
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2013
Príspevky: 30
Bydlisko: Kladno

PríspevokZaslal: St jún 24, 2015 17:17:33    Predmet: Odpovedať s citátom

opa: ty OS jsem studoval před 35-ti léty a poznámku o tom jsem mezi tím dal pryč, byla zbytečná. Urážet se rozhodně nehodlám, přece hlavní je zjistit fakta: zda a jakou měrou ovlivňuje OS kvalitu zvuku. Správně by neměl.

I s tím levným XonaremDX jsem zjistil několik podle mě podstatných věcí. Například, že nejrozšířěnější distribuce Ubuntu mě dávala o 10 dB horší výsledky a tudíž tam může být problém. Proto jsem radši přešel na Lubuntu.
Nebo že Asio4All nemusí být vždy lepší než WDM, alespoň jeden takový případ jsem našel.

Překvapilo mě, že toto téma zde nikdo nezkoumal. Bude jenom dobře, kdyby to někdo udělal s lepším HW než mám já (karta, signální generátor, ....).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St jún 24, 2015 19:30:56    Predmet: Odpovedať s citátom

SvoP napísal:
...Překvapilo mě, že toto téma zde nikdo nezkoumal. Bude jenom dobře, kdyby to někdo udělal s lepším HW než mám já (karta, signální generátor, ....).

Ono asi málokoho láká instalovat neznámé operační systémy a začínat od nuly, instalovat drivery atd. Já k tomu můžu říct jenom to, že jsem si extra koupil WIN7, abych měl na měření modernější operační systém a po dlouhém a marném boji jsem se musel vrátit k WIN XP, protože v těch sedmičkách mi řada věcí nefungovala. Ale pravda je, že se to týká starší zvukovky, ke které nejsou aktualizované ovladače, takže to asi bude tím.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
SvoP
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2013
Príspevky: 30
Bydlisko: Kladno

PríspevokZaslal: So apríl 14, 2018 17:00:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Po delší době doplňuji informace ohledně Ubuntu Studio. Úpravou, kterou popsal dustin (viz http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=25196&postdays=0&postorder=asc&start=110 ) lze i Ubuntu Studio nastavit na 24 bitů. Měřil jsem to tentokráte Artou s použitím interní smyčky, tj. s vyloučením vlivu zvukovky.
V Linuxu to dělám buď s pomocí PulseAudio nebo pomocí Jack Connection Kitu, pokud používám jen Alsu. Ve Win XP jsem požíval VAC (Virtual Audio Cable).

Dosáhl jsem tyto hodnoty pro 24bit/44,1 kHz:
Ubuntu Studio 16.04 ... THD+N=0,000015%=-136,5 dB
Lubuntu 14.04 ............. THD+N=0,0000083%= -141,6 dB
Pro 16bit/44,1 kHz vyšlo stejně:
Ubuntu Studio 16.04 ... THD+N=0,0017%= -95,4 dB
Lubuntu 14.04 ............. THD+N=0,0017%= -95,4 dB

Výsledky jsou jen orientační, Artu jsem nijak zvlášť nenastavoval (dithering je vypnutý) hlasitosti ani nastavení OS jsem také neupravoval. Šlo mě hlavně o kontrolu, zda to odpovídá bitovému rozsahu a zda se to někde zbytečně nepřepočítává na jiné frekvence.

Všechna má měření jsou na https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-audio-testy/ (od 3. snímku) a na https://premsvo.wordpress.com/linux-audio-testy-2/ , kde také podrobně popisuji nastavení. Je mě ale záhadou, proč to tak není nastaveno rovnou, když je Studio určeno pro multimediální použití.

V příloze jsou základní měření pro Studio a pro Lubuntu, na kterých je také vidět propojení virtuálních kabelů (Arta 2 první vodorovné spoje a současně do Calfu, z něho přes playback do zesilovače. Z repro to normálně pískalo.) :



PA-def24_2017-12-23_80-90.jpg
 Description:
 Filesize:  135.06 KB
 Viewed:  191 Time(s)

PA-def24_2017-12-23_80-90.jpg



Lubu-arta-primo24_80-90.jpg
 Description:
 Filesize:  179.13 KB
 Viewed:  170 Time(s)

Lubu-arta-primo24_80-90.jpg


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
aliana
Ready2Die
Ready2Die


Založený: 31 august 2020
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: Št september 03, 2020 10:11:58    Predmet: Odpovedať s citátom

I just found this blog and have high hopes for it to continue. Keep up the great work, its hard to find good ones. I have added to my favorites. Thank You. https://royalcbd.com/oklahoma/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vehade9002
Ready2Die
Ready2Die


Založený: 01 september 2020
Príspevky: 51

PríspevokZaslal: So september 19, 2020 07:17:19    Predmet: Odpovedať s citátom

I was surfing the Internet for information and came across your blog. I am impressed by the information you have on this blog. It shows how well you understand this subject. 먹튀
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
vehade9002
Ready2Die
Ready2Die


Založený: 01 september 2020
Príspevky: 51

PríspevokZaslal: Ut september 22, 2020 08:02:06    Predmet: Odpovedať s citátom

pleasant post, stay aware of this fascinating work. It truly regards realize that this subject is being secured likewise on this site so cheers for setting aside time to talk about this! tamil mp3 songs
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Digitál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist