Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

CDS - aneb zrcadlo slovanetu
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 31, 32, 33  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 11:45:09    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Psal jsem to na tomto foru už možná pětkrát, jenže lidé jsou prostě hloupí.

Ufff, proste na toto forum chodia ludia a ani na tomto svete uz nic inteligentnejsie pre diskusiu pradepodobne nestretnes.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 11:48:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Zajímá mě termín výkonová charakteristika ekvivalentního všesměrového zdroje. Je vyžadováné, aby měla konkrétní parametry (pro dobrou bednu). Chci se dobrat odpovědi na otázku, proč nás to zajímá, když velká část této energie vůbec nebo jen zcela zanedbatelně ovlivní zvuk v poslechovém místě (i když berem v úvahu odrazy).

To, že výkonová charakteristika ekvivalentního všesměrového zdroje je rovná nám přece nic něříká o tom, jestli bude v poslechovém místě rovný klíčový první odraz. Výkonová charakteristika ekvivalentního všesměrového zdroje je jen zprůměrovaná hodnota za všechny směry.

Nejde mi o konflikt. Rád bych slyšel vysvětlení, v čem je výše uvedené tvrzení mylné.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.


Naposledy upravil kryton dňa Ne október 25, 2015 11:53:27, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 11:53:24    Predmet: Odpovedať s citátom

V těch termínech máš trochu zmatek, ale to nechme stranou. Odpověď je jednoduchá - proto je důležitá konstantní směrovost. Rovná výkonová charakteristika sama o sobě nestačí. Jenže pojem konstantní směrovost už je zde tak negativně zprofanován (ačkoliv mu zde stále skoro nikdo nerozumí), že už odmítám vést další hovor na toto téma. Není především pravda, že spektrum celkově vyzářeného výkonu ovlivní zvukový vjem v poslechovém místě jen zanedbatelně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 12:01:54    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Odpověď je jednoduchá - proto je důležitá konstantní směrovost


No o tu mi právě jde. Když se podívám na frontální horizontální směrovky GedLee Nathan, tak zjistím, že pro 60 stupňů horizontálně je pokles na 10kHz cca 10dB oproti 1kHz, Oproti tomu ma 20 stupních, je chára plus mínus rovná (na 10kHz).

Pokud tedy bude posluchač poslouchat na úhlu 20 stupňů (přímý zvuk) a 60 stupňů bude odpovídat v konkrétní poslechovce prvnímu odrazu, nebude přímý a odražený zvuk v poslechovém místě mít stejný kmitočtový průběh, což je v rozporu s cílem konstantní směrovosti. Výkonová charakteristika je přitom OK.

Opět, nejde mi o zpochybňování něčeho, ale o vysvětlení toho, kde se pletu.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Kocour
Hifista - zaslúžilec


Založený: 07 február 2008
Príspevky: 797

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 12:36:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Kryton, taky si to stale jeste ujasnuju, ale nastinim jak to chapu ja.
Takto vypada teoreticka konstantni smerovost:
http://gainphile.blogspot.cz/
WG je jen priblizeni k tomuto idealu. Takze se snazi alespon o to nemit tam nahly zlom jako typicke kaloty, ale aspon frekvencky postupne mimo osu sklapet dolu.

_________________
HTPC + RME ADI-2 DAC + Yamaha M-50Dawsoo + ruzne DIY repro
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 12:38:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Je důležitá i celková amplituda toho odrazu. Toto je příklad už relativně dost směrové bedny, tzn. že ty první odrazy jsou celkově o něco potlačeny, tedy jejich vliv je nižší, což je jedním ze smyslů té konstrukce. A za druhé, o moc lépe už to prostě nejde. Lze použít větší zvukovod, do určité míry, a proto se to taky dělá. Nicméně ten pozvolný pokles je v této podobě maximum dosažitelného.

O něco lepší vyrovnanost i směrem dál od osy lze samu o sobě možná dosáhnout naopak široce přímovyzařující bednou - tam pak ale musíš řešit ty (už silné) odrazy, a zatlumit je stejnou měrou spektrálně vyrovnaně nebude o moc snazší. Stejně jako najít výškový měnič, který by na 10 kHz a na 60° takhle nesměroval. Typicky tam bude ten pokles ještě méně plynulý - začne výrazněji třeba někde nad 5 kHz. Obecně vše plynulé je daleko méně slyšet.

Anebo dipol, tam je ta šance asi největší. Ale je také nejtěžší udělat to dobře, dostatečně širokopásmově a prakticky vždy to už nutně vede na aktiv. Příklady nicméně existují a všechno to hraje také výborně, je-li to navíc dostatečně zatížitelné a je-li na to prostor.

Je potřeba zasadit věci do kontextu toho, co je reálně dosažitelné. O moc lépe už to prostě momentálně nejde.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 13:23:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Ok. Chápu, že jsou technické limity, a cílem v takových situacích je dosáhnout toho, aby pokles byl plynulý bez náhlého zlomu, což je poslechově lepší.

Můj dotaz ovšem směřoval také k vypovídací schopnosti měření, konkrétně k vypovídací schopnosti výkonové charakteristiky. V minulém příspěvku zmiňovaná neoptimálnost na 10kHz a 60 stupních daná technickými limity je jasně viditelná na horizontálních charakteristikách, ale nikoliv na výkonové charakteristice, která je na 10kHz +- rovná.

Horizontální charakteristiky:
https://www.princeton.edu/3D3A/Directivity/GedLee%20Nathan/images/Plots/Horizontal/GedLee%20Nathan%20H%20Freq%20Resp%20Plot%20Q1.png

Výkonová charakteristika.
https://www.princeton.edu/3D3A/Directivity/GedLee%20Nathan/images/Plots/Directivity%20Indices/GedLee%20Nathan%20Front%20Vertical%20DI%20Plot.png

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 14:03:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Výkonová charakteristika a amplitudy/spektra prvních odrazů jsou do značné míry nezávislé věci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 14:10:01    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Výkonová charakteristika a amplitudy/spektra prvních odrazů jsou do značné míry nezávislé věci.


OK. To jsem si právě chtěl potvrdit, že to tak je. Sám jsem doma před časem řešil problémy s prvními odrazy. Bednami s konstantní směrovostí samozřejmě nedisponuji. Nakonec jsem první horizontální odrazy širokopásmově utlumil (nad 500Hz) a poslechový přínos byl dramatický (zejména lokalizace a subjektivní spektrální vyváženost). Prostě jsem zvýšil podíl přímého zvuku v poslechovém místě.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.


Naposledy upravil kryton dňa Ne október 25, 2015 14:15:29, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 14:11:09    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
MaBat napísal:
Psal jsem to na tomto foru už možná pětkrát, jenže lidé jsou prostě hloupí.

Ufff, proste na toto forum chodia ludia a ani na tomto svete uz nic inteligentnejsie pre diskusiu pradepodobne nestretnes.

Speciálně Macurovi jsem to psal už včera. Přesně v této věci, dokonce ke stejnému obrázku:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=245084#245084

Myslíš, že ho to vedlo aspoň k zamyšlení? Že by si třeba zjistil, co jsem to vlastně napsal a jak to s tím souvisí? Ne, v jeho bohorovnosti tu s tím přišel dnes znovu, stejně arogantně, stejně hloupě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 14:27:32    Predmet: Odpovedať s citátom

kryton napísal:
MaBat napísal:
Výkonová charakteristika a amplitudy/spektra prvních odrazů jsou do značné míry nezávislé věci.


OK. To jsem si právě chtěl potvrdit, že to tak je. Sám jsem doma před časem řešil problémy s prvními odrazy. Bednami s konstantní směrovostí samozřejmě nedisponuji. Nakonec jsem první horizontální odrazy širokopásmově utlumil (nad 500Hz) a poslechový přínos byl dramatický (zejména lokalizace a subjektivní spektrální vyváženost). Prostě jsem zvýšil podíl přímého zvuku v poslechovém místě.

Jistě, v principu to tak funguje. A máš představu, o kolik jsi ty odrazy utlumil? Jejich spektra před úpravou předpokládám neznáš (to by vyžadovalo změřit samotnou bednu v příslušných směrech).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 14:39:39    Predmet: Odpovedať s citátom

kryton napísal:
... Bednami s konstantní směrovostí samozřejmě nedisponuji.

Třeba ano a ani o tom nevíš. Ne všechny bedny jsou mizerný. Co to je zač?


Naposledy upravil MaBat dňa Ne október 25, 2015 14:41:22, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 14:41:06    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
kryton napísal:
MaBat napísal:
Výkonová charakteristika a amplitudy/spektra prvních odrazů jsou do značné míry nezávislé věci.


OK. To jsem si právě chtěl potvrdit, že to tak je. Sám jsem doma před časem řešil problémy s prvními odrazy. Bednami s konstantní směrovostí samozřejmě nedisponuji. Nakonec jsem první horizontální odrazy širokopásmově utlumil (nad 500Hz) a poslechový přínos byl dramatický (zejména lokalizace a subjektivní spektrální vyváženost). Prostě jsem zvýšil podíl přímého zvuku v poslechovém místě.

Jistě, v principu to tak funguje..
No a v té souvislosti se nabízí otázka, zda-li nelze stejných cílů, které si klade konstantní směrovost u reprosoustav, dosáhnout i s bednami, které nemají konstantní směrovost a to akustickými úpravami poslechové místnosti. Nebo se těmto cílům alespoň přiblížit.

Ideální je IMHO kombinace obého. Úpravám na starně místnosti se nedá vyhnout ani s CD bednami a to nejen na basech.

MaBat napísal:
A máš představu, o kolik jsi ty odrazy utlumil? Jejich spektra před úpravou předpokládám neznáš (to by vyžadovalo změřit samotnou bednu v příslušných směrech).
Takto: http://www.akustickematerialy.cz/files/2012/08/Akustick%C3%A9_mereni_Block.pdf

MaBat napísal:
kryton napísal:
... Bednami s konstantní směrovostí samozřejmě nedisponuji.

Třeba ano a ani o tom nevíš. Ne všechny bedny jsou mizerný. Co to je zač?
To asi těžko. Mám jednoduché dvoupásmové sloupky Cabasse Jonque 302. Jakýsi náznak zvukovodu tam je, ale značně pochybuji, že to vyhovuje požadavkům CD. Měření nemám k dispozici. Subjektivně směrují málo. I poslech značně mimo osu je pořád subjektivně dobře poslouchatelný.

Omezené měření velmi podobného modelu Jonque 300 je zde: https://www.forumcabasse.org/wiki/Jonque

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.


Naposledy upravil kryton dňa Ne október 25, 2015 14:59:06, celkom upravené 6 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 14:43:41    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
No a v té souvislosti se nabízí otázka, zda-li nelze stejných cílů, které si klade konstantní směrovost u reprosoustav, dosáhnout i s bednami, které nemají konstantní směrovost a to akustickými úpravami poslechové místnosti. Nebo se těmto cílům alespoň přiblížit.


Ne, tak už to IMO nejde. To by sis musel vybrat, jestli korigovat celkový vyzářený (resp. rozptýlený) výkon, nebo konkrétní odrazy. Jelikož je to obecně nezávislé, nelze to v principu pořešit jednou akustickou úpravou. To je ten problém. Navíc si nedovedu představit, jak bys chtěl napravovat frekvenční charakteristiku pomocí inverzního průběhu pohltivosti na stěnách. Akustické úpravy primárně slouží jinému účelu, než korekce špatných beden, i když i tak se to dá někdy brát a může to tak i fungovat (v bezdozvukovce je vše kromě přímého zvuku irelevantní). Je pak otázka, jestli je v takovém případě o co stát. Typicky se zcela vytratí živost a přirozené obklopení zvukem, zvuk bývá sterilní a nezáživný. Kvalitní bedny, o to víc ty více směrové, potřebují akustických úprav opravdu jen minimum - z principu, jelikož silnějšího přímého pole dosahují jaksi samy od sebe. Nad 500 Hz už typicky není žádný důvod něco zvláštního dělat.

Fakt: Lidem se při reprodukci v malých místnostech obecně líbí přítomnost dostatečně zpožděných odrazů z co možná nejvíce různých směrů (nebavíme se o ozvěně). Akustickým tlumením na stěnách se o ně ale připravuješ - o všechny, nejen o ty první. S tím je potřeba obecně postupovat dost opatrně. Úzce směrové bedny a "holé stěny" tohle řeší. To je velmi podstatný moment a jeden z důvodů to tak dělat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 15:03:51    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
citácia:
No a v té souvislosti se nabízí otázka, zda-li nelze stejných cílů, které si klade konstantní směrovost u reprosoustav, dosáhnout i s bednami, které nemají konstantní směrovost a to akustickými úpravami poslechové místnosti. Nebo se těmto cílům alespoň přiblížit.
Lidem se obecně líbí přítomnost dostatečně zpožděných odrazů z co možná nejvíce různých směrů. Aplikací tlumení na stěnách se o ně ale připravuješ - o všechny, nejen o ty první. S tím je potřeba obecně postupovat dost opatrně.
Je to o kompromisech. Někdo zase má rád poslech v blízkém poli. Utlumením prvních odrazů se k tomuto přibližuji i z větší vzdálenosti. V mém případě byly první odrazy značně rušivé, což je asi dané nejen bednami, ale také atypickým uspořádáním poslechové místnosti. Přetlumené to subjektivně není.

MaBat napísal:
citácia:
No a v té souvislosti se nabízí otázka, zda-li nelze stejných cílů, které si klade konstantní směrovost u reprosoustav, dosáhnout i s bednami, které nemají konstantní směrovost a to akustickými úpravami poslechové místnosti. Nebo se těmto cílům alespoň přiblížit.

Úzce směrové bedny a "holé stěny" tohle řeší. To je velmi podstatný moment a jeden z důvodů to tak dělat.
Holé stěny. To bude v běžném obýváku splněno málokdy, Spíše lze očekávat proměnnou kmitočtově závislou odrazivost (obrazy na plátně, zdivo, členitý nábytek, sedací souprava, na podlaze sem tam kus koberce, sem tam parkety, plovoucí podlaha, na stropě rákos, podhled. Docílit holých stěn je vlastně také akustická úprava.
_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.


Naposledy upravil kryton dňa Ne október 25, 2015 15:09:44, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 15:09:01    Predmet: Odpovedať s citátom

kryton napísal:
Je to o kompromisech. Někdo zase má rád poslech v blízkém poli.

To je podle mě většinou jen z nouze, protože je to pak jediná situace, ve které to hraje "dobře", i za cenu ztráty pocitu obklopení, typicky u špatných (výkonově a směrovostně nevyrovnaných) beden. Ale to je jen můj dojem.

Teď nemluvím o profesionálech, kteří jsou zvyklí na nějaký typ práce se zvukem, ale o domácích posluchačích, kteří to dělají čistě pro radost a pro navození pocitu z hudební události, pokud možno v co nejpodobnějším vyznění jako by to bylo naživo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 16:20:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Nathan v polární mapě bez normalizace:
http://www.gedlee.com/Nathan.htm

Obdobná měření k dalším reprosoustavám (přes spuštění aplikace):
http://gedlee.azurewebsites.net/Application%20Files/RunPolarMap.aspx
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 16:29:56    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
kryton napísal:
... Bednami s konstantní směrovostí samozřejmě nedisponuji.

Třeba ano a ani o tom nevíš. Ne všechny bedny jsou mizerný. Co to je zač?

V této souvislosti bych chtěl opakovaně poprosit o tip na reprosoustavy do 60 tisíc, které nejsou příznivci CD soustav považovány za mršby. Jde mi o reálně dostupné koupitelné hotové reprososutavy, nikoliv plány na stavbu. Předem díky. Vyhledávat na Google podle těchto parametrů je poměrně obtížné. Smile

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 16:39:10    Predmet: Odpovedať s citátom

kryton napísal:
Zajímá mě termín výkonová charakteristika ekvivalentního všesměrového zdroje.


Je otázka, jestli tu vůbec někdy zazněla definice akustického výkonu.

Akustický výkon je plošný integrál (integrál přes uzavřenou plochu, která obklopuje zdroj zvuku) akustické intenzity, která prochází ze zdroje onou uzavřenou plochou. Není to tedy žádný "průměr", jak tu někde zaznělo.
Akustický výkon lze také vyjádřit jako plošný integrál druhé mocniny akustického tlaku (vytvořeného zdrojem zvuku obklopeným zmíněnou integrační plochou), to podělené násobkem rychlosti šíření a hustoty prostředí.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 16:42:58    Predmet: Odpovedať s citátom

kryton:
Nemám představu, vůbec se neorientuji v nabídce na trhu v této cenové hladině (za 60 tisíc bych si dokázal postavit už poměrně nekompromisní bedny).
- Asi bych zkusil napsat Floydovi, které to jsou ty bedny za $1800 v jeho přednášce Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 16:47:51    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
kryton napísal:
Zajímá mě termín výkonová charakteristika ekvivalentního všesměrového zdroje.


Je otázka, jestli tu vůbec někdy zazněla definice akustického výkonu.

Akustický výkon je plošný integrál (integrál přes uzavřenou plochu, která obklopuje zdroj zvuku) akustické intenzity, která prochází ze zdroje onou uzavřenou plochou. Není to tedy žádný "průměr", jak tu někde zaznělo.
Akustický výkon lze také vyjádřit jako plošný integrál druhé mocniny akustického tlaku (vytvořeného zdrojem zvuku obklopeným zmíněnou integrační plochou), to podělené násobkem rychlosti šíření a hustoty prostředí.

Integrál, nebo v praxi také vážený součet, jakožto přiblížení z konečného počtu měření. To je to, o čem se tu psalo. Vážený součet je jen zobecnění průměru, princip je pořád stejný, jen nejsou všechny váhy = 1.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 16:48:15    Predmet: Odpovedať s citátom

A taky je otázka, co kdo vlastně chce.

Mně vůbec nevadí sweet spot u klasických "cone-dome" (to zní hezky) beden. Pokud poslouchám soustředěně, tak poslouchám sám a v optimálním místě. Pokud je v místnosti X lidí a hudba jede jako kulisa, tak je to šuma fuk, nějaká konstantní či nekonstantní směrovost. Pro mě je rozhodující vykreslení ve sweet spotu, a nejsem si jistý tím, že by pro daný účel byla CD OSWG bedna přínosem.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 16:53:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže ty to stále nechápeš. Je to dobré vědět.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 16:53:47    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
kryton:
Nemám představu, vůbec se neorientuji v nabídce na trhu v této cenové hladině (za 60 tisíc bych si dokázal postavit už poměrně nekompromisní bedny).
- Asi bych zkusil napsat Floydovi, které to jsou ty bedny za $1800 v jeho přednášce Smile

Stavba svépomocí je dobrá cesta, pokud si člověk alespoň část může udělat sám (tedy ozvučnici nebo návh řešení). Já bych musel vše s výjimkou závěrečné asembláže někomu zadat, takže bych na tom nic moc neušetřil. Co naplat, budu asi muset dožít v nevědomosti s nějakými VD bednami (VD=variable direction). Smile Statisíce do audia dávat nehodlám.

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 17:09:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Který moment mám na mysli: https://youtu.be/zrpUDuUtxPM?t=3766
Skutečně bych mu napsal, to nebyl fór. Opět, nemám absolutně představu, co by to mohlo být za bedny.

Nebo prostě vytipovat něco zde.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 18:13:37    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
Který moment mám na mysli: https://youtu.be/zrpUDuUtxPM?t=3766
Skutečně bych mu napsal, to nebyl fór. Opět, nemám absolutně představu, co by to mohlo být za bedny.

Nebo prostě vytipovat něco zde.

Tak jsem to asi našel i bez přímého dotazu. Tady je jiné měření, které vypadá stejně, jako to v Tooleho přednášce. I jiné údaje souhlasí (dle přednášky i knihy, kde je to také).

http://www.avsforum.com/photopost/data/2193603/2/22/22d2cdbe_InfinityIL60Measurements.jpeg

Jedná se o repro Infinity Interlude 60 (IL60). Jaké to překvapení, že jejich konstruktérem je sám Floyd Toole (údajně). Bohužel už se nevyrábí a ta cena 1800 za pár byla nejspíše velkoobchodní. Sad

http://www.manualsdir.com/manuals/126626/3/background.png

_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 18:50:33    Predmet: Odpovedať s citátom

To IMO nebude úplně ono. Jinak pokud vím, Toole bedny nikdy nekonstruoval. Není a nebyl to konsturktér, ale primárně pracovník ve výzkumu, především na poli psychoakustiky.

Mimochodem tyhle Infinity jsou také velice povedené. Je klidně možné, že to něco takového bude. To když seženeš z druhé ruky v dobrém stavu, tak asi není co řešit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
kryton
Hifi expert


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 1022
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 19:04:31    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
To IMO nebude ono. Jinak pokud vím, Toole bedny nikdy nekonstruoval. Není a nebyl to konsturktér, ale primárně pracovník ve výzkumu, především na poli psychoakustiky.


Že to konstruoval Toole, je drb z Internetu. To bude asi skutečně nesmysl. Nedokážu si ale představit, že tak extrémně podobná měření by měly dva různé modely reprosoustav. Je třeba vzít v úvahu, že u prezentace je graf stranově deformován (ve srovnání s druhým měřením)


_________________
Roon server (DRC) - Roon Bridge (Allo USBBridge Signature, Shanti LPS) -> Topping E70 (XLR) -> Topping Pre90 (XLR) - BVAudio PA300SSE (XLR) -> Revel Performa F208, Supra USB, Supra EFF I XLR, QED Genesis Silver Spiral. DRC via Rephase/REW.


Naposledy upravil kryton dňa Ne október 25, 2015 19:12:38, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12669

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 19:11:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Podobné to jistě je, neřekl bych přímo extrémně, ale jsou tam věci, které jsou prostě jinak a je IMO nepravděpodobné, že by to byla dvě měření téhož. Ale to je jedno.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ne október 25, 2015 19:19:36    Predmet: Odpovedať s citátom

2 měření beden stejného typu ale různých výrobních čísel, za mírně odlišných podmínek (třeba i délky okna)? Ta shoda JE zarážející.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Bojisko / offtopisko Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 31, 32, 33  Ďalšia
Strana 6 z 33

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist