Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

MOSFET ako nahrada klasickeho rele v AUDIO
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zaujímavé súčiastky a zapojenia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne december 27, 2015 22:26:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Tento prvotný návrh spočinul na základe nápadov čo tu prezentovali tunajší konštruktéri. Veľmi sa mi páči náhrada kontaktov relé práve vodivou štruktúrou MOS. Obvod mal čo najjednoduchšie nahradiť málo bezpečnú ale šikovnú staršiu DC ochranu pozostávajúcu len z diaku a triaku + dva odpory a kondenzátor. Tie však majú nevýhodu v reakcii až na vyššie napätie definované tým diakom.

Tieto jednoduché obvody mi občas chýbajú pre šialené nechránené zosilňovače, čo sa mi tu občas po kamarátoch objavia na opravu. Inak v nových zosilňovačoch by som to riešil naviazaním na riadiacu logiku on/off a viaceré obvody ochrán.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne december 27, 2015 23:09:15    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Trocha simulace na zkreslení: 1 + 1 IRF240 (totéž co 640, jiné pouzdro), zatěžovací odpor 4 ohmy, otevírací napětí 8 V. Pro napětí v rozmezí 1 až 38 V peak (tj. proud do 9.5 A peak) je zkreslení menší než 0,004 %. Zdvojením fetů klesne zkreslení za těchto podmínek zhruba na desetinu. Takže to evidentně stojí za trochu práce, jen by bylo zapotřebí řešit to s fotovoltaickým buzením, poněvadž odvozovat plovoucí řídící napětí je dost krkolomné. Nevím, zdali se dají sehnat optrony s fotovoltaickým výstupem.


P.S. Pokud není zapotřebí příliš velké napětí na výstupu, dal by se použít IRF540 - levný, dost malý odpor, max. napětí 100 V, ještě přijatelná kapacita. Fotovoltaické struktury vyrábí mj. IR (teď už Infineon), blbě se to hledá, nevím, má-li je Farnell.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ne december 27, 2015 23:36:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Na susednom fóre som sa dočítal, že BV pri pokusoch s týmto obvodom použil napr. IRLB4030

Edit:
namerial tieto hodnoty THD

http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/191449-output-relays-41.html#post2990446

vlastne aj tu u nás...Wink

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=135438#135438
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne december 27, 2015 23:56:46    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
velky bobo napísal:
Trocha simulace na zkreslení: 1 + 1 IRF240 (totéž co 640, jiné pouzdro), zatěžovací odpor 4 ohmy, otevírací napětí 8 V. Pro napětí v rozmezí 1 až 38 V peak (tj. proud do 9.5 A peak) je zkreslení menší než 0,004 %. Zdvojením fetů klesne zkreslení za těchto podmínek zhruba na desetinu. Takže to evidentně stojí za trochu práce, jen by bylo zapotřebí řešit to s fotovoltaickým buzením, poněvadž odvozovat plovoucí řídící napětí je dost krkolomné. Nevím, zdali se dají sehnat optrony s fotovoltaickým výstupem.


P.S. Pokud není zapotřebí příliš velké napětí na výstupu, dal by se použít IRF540 - levný, dost malý odpor, max. napětí 100 V, ještě přijatelná kapacita. Fotovoltaické struktury vyrábí mj. IR (teď už Infineon), blbě se to hledá, nevím, má-li je Farnell.


P.P.S. Farnell něco má, i když ne přesně to, co bych si představoval. Vypisovat to tu nebudu, nechce se mi dávat v plen moje know-how, ostatně jsem už byl pokárán, že vůbec na fórum píšu, když se tam nenajde nikdo, kdo by se mne zastal proti drsným invektivám, kterých jsem byl terčem. Ale pokud se mi do SZ ozve někdo, kdo to myslí vážně a byl by mi ochoten pomoci s realizací mých projektů (podmínka je, aby byl z Prahy nebo nejbližšího okolí, na dálku už nic řešit nebudu), můžeme to dát dohromady při osobním setkání.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po december 28, 2015 00:24:55    Predmet: Odpovedať s citátom

jmd napísal:
Na susednom fóre som sa dočítal, že BV pri pokusoch s týmto obvodom použil napr. IRLB4030

Edit:
namerial tieto hodnoty THD

http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/191449-output-relays-41.html#post2990446

vlastne aj tu u nás...Wink

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=135438#135438


IRLB4030 je staticky hodně dobrý, drží 100 V, což by asi všeobecně stačilo, nutno ovšem vzít v úvahu, že vypínání repráků je vypínání indukční zátěže a mohou se při tom dít velké věci - to se musí v zapojení ošetřit. Bohužel má dost velkou kapacitu, což je pro fotovoltaické buzení nepříjemné, narůstá zkreslení u vyšších frekvencí.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po december 28, 2015 08:27:25    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Bohužel má dost velkou kapacitu, což je pro fotovoltaické buzení nepříjemné, narůstá zkreslení u vyšších frekvencí.

A jak se to zkreslení projevuje u plovoucího odevřeného MOSFETu ??

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po december 28, 2015 08:44:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Funguje to OK s MOSFETy, mám to v provozu od 11/2014. Jediná nevýhoda je to, že se zvýší výstupní odpor (odtud asi ta trochu dezinformační narážka VB na studium "zkreslení" kabelů, kabel nezkresluje, ale díky jím vloženému odporu se trochu rozhodí ACH v závislosti na impedanční char. bedny a stejně tak díky odporu kabelu se naměří na svorkách bedny vyšší zkreslení způsobené nelinearitou proudu bednou, což je odraz nelinearit impedance bedny/měničů. Ony jsou ty narážky posluchačsky vděčné).

Už se to všechno přemlelo, vybrat MOSFET s s malým odporem a současně napěťově odolný, tyhle jump-in po dlouhé době a ještě povrchně nemají cenu. 540 není řešení.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po december 28, 2015 10:46:35    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
tyhle jump-in po dlouhé době a ještě povrchně nemají cenu.

Tieto jednoduché obvody mi občas chýbajú pre šialené nechránené zosilňovače, čo sa mi tu občas po kamarátoch objavia na opravu. Kamaráti si dávajú dokopy aparáty aby na Silvestra pred dievčatami spravili horúci čurbes. V tom prípade bez ochrany ani na krok Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po december 28, 2015 10:53:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Vždyť jo, potvrzuju, že to funguje dobře. Schéma tu určitě někde je i s hodnotami.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po december 28, 2015 11:04:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno dá sa dohľadať na DiyAudio, Len používaš o rád odlišné hodnoty viacerých súčiastok ako BV, to je však vec prístupu samozrejme bez problémov. Vďaka
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po december 28, 2015 18:51:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Konečně se místní akademická konstrukční kancelář dobabrala k potenciálově bezproblémovému buzení MOSFETů pomocí optočlenů typu LED-fotonka. Ono často to nejlepší řešení bývá i to nejjednodušší, že? Jediný problém u těchto prvků je detektor zatižitelný opravdu jen velmi vysokou impedancí. Použitelná je v řádu 10MOhm - i svody po pájení na zapatlané desce mohou být problém. Zde jde ale jen o odpor - rychlost spínání asi nikdo řešit nebude (tedy nikdo normální). Nevím čemu by měla reálně vadit vstupní kapacita hradla, popřípadě kapacita rozepnutého kanálu MOSFETů, neřešíme-li ovšem čistě akademickou možnost ochrany výškového repro u zesilovače kmitajícího na RF (ano - i přes rozepnuté trandy "to hraje" - ochrana však funguje jako ochrana).
Hlrdáte-li konkrétní typy:
Mezinárodní Usměrňovače (IR) = PVI 1050 ; PVI5050 ; ...
Toshita = např. TLP3914
(IR má i další modifikace - jsou i dvojité a přijímače se dají zapojit paralelně - kvůlivá tomu budícímu proudu/napětí. S těmi jsem úspěšně pokusničil. Toshibu neznám.
Koupit se to dá u Farnella, nebo u firmy Semic
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po december 28, 2015 19:12:52    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
velky bobo napísal:
Bohužel má dost velkou kapacitu, což je pro fotovoltaické buzení nepříjemné, narůstá zkreslení u vyšších frekvencí.

A jak se to zkreslení projevuje u plovoucího odevřeného MOSFETu ??


Který styl plavání máš na mysli ? Já jich znám asi sedm nebo osm. Ovšem neumím plavat, tak bych se nerad stal terčem osočování pro přílišnou teoretičnost.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po december 28, 2015 20:48:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Karel S. napísal:
Konečně se místní akademická konstrukční kancelář dobabrala k potenciálově bezproblémovému buzení MOSFETů pomocí optočlenů typu LED-fotonka...
.

Rozkresli si schéma spínače včetně kapacit. První věc, kterou zjistíš, je, že pokud má spínač taky vypínat, musí být gate spojené přes odpor se sourcem. Kdyby to bylo 10 mega, tak při kapacitě gate řádově 10 nF bude časová konstanta řádově nějaká ta stovka milisekund, což je pro bezpečné vypínání docela moc. Takže spíš jeden mega - možná. A dále, přes kapacity proniká zbytkové signálové napětí na kanálu do gate a tím pádem moduluje odpor kanálu. Což může ovlivnit zkreslení. Pravda, ne moc, ale něco se tam objevit může a odpor gate-source na to má vliv. Zajímavé je, že v simulaci to vypadá, jako by kapacity mohly zkreslení i snižovat, ale bohužel zrovna v tomhle ohledu není simulace moc spolehlivá. Vysvětlení bych pro to měl, ale to už by bylo moc kecání.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po december 28, 2015 21:20:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Karel S. napísal:
Konečně se místní akademická konstrukční kancelář dobabrala k potenciálově bezproblémovému buzení MOSFETů pomocí optočlenů typu LED-fotonka.
Škoda že si sa tu s touto hrdou vetou neukázal tak pred vyše 10 rokmi, keď sa to preberalo na susednom fóre DiyAudio.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po december 28, 2015 21:41:09    Predmet: Odpovedať s citátom

K tomu "konečně" .... ty desky s mosfet ochranou jsem dělal před víc než 4 lety.

K vypínacím a zapínacím časům - viz oscilogramy ze stejné doby. Určují to součástky v buzení. Jo cca 200 - 250ms.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut december 29, 2015 00:21:45    Predmet: Odpovedať s citátom

To VB:
No, kapacity jsou u vhodných MOSFETů i hodně přes 10nF, navíc je vše minimálně 2×... Ovšem spínací časy v řádu jednotek desetin sekundy bych u tohoto druhu použití opravdu neřešil.
Co se nelinearit týče, musíme si uvědomit, že naším cílem je napětí na sepnutém spínači limitně nulové (používáme trandy s Rdson cca 4mOhm). Tedy není co modulovat čím. Pokud je Ron velký, tedy napětí na spínači je nějaké vyšší, je to samozřejmě průser - nepomůže již ani svěcená voda. Teoretický rozbor byl tedy správně. Prakticky však nesmíme nikdy dopustit, aby problém nebyl zanedbatelný.
Reálně se jako optimální svodový R jeví 4,7M, přičemž je nutné (vhodné) zapojit dvojitý optočlen s fotonkami do série, z důvodu vyššího dosažitelného napětí Ugs. Trandy musíme stabilně a dobře otevřít - opravdu se to projeví na výsledku. Simulace doložiti nemohu (vyzkoušel jsem, zapamatoval si výsledek a věnoval se zase něčemu jinému - na chleba si vydělávám prací v hodinové sazbě).

To JMD:
Předchozí výše uvedené reakce se mi jeví jako zcela dostatečné zdůvodnění PROČ... (mimo skutečnost, že na "susedné fórum" nechodím). Toto naše fórum vnímám jako příjemnou kecárnu, nikoli jako zdroj systematičtějších odborných informací. Pokud se řeší nějaká vážnější témata, je vše, čistě teoteticky, přežvýkáno, oponenti se případně také rozžvýkají a jako důkaz jsou předloženy rozbory a simulace. Následně se žvaní a nikdo neudělá zase nic.
Jinak řečeno: Někdo si to vyzkoušel, někdo to možná použil. Na konkrétní dotaz jsem uvedl ověřené typy a dodavatele. Další kecy nemaj cenu. Zapojit se do debat na určitá témata je ztráta času, kerý lze využít smysluplněji. Sám již poznám, kdy, s kým a kde to cenu má a kdy nikoli. Bohužel jsou ty svátky... dovolená... (že jsem si do tý huby raději nenasral).Evil or Very Mad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
BV
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 5927
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut december 29, 2015 09:17:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Rod Eliot tu všetky možnosti zhrnul , je tam aj schéma z r. 2011, kde sú (zmerané..) oneskorenia samotného spínača cca 10ms ( iná vec je oneskorenie vyhodnocovacieho obvodu ochrany, to oneskorenie -LP filter- musí byť tam.. ), rovnako sa neprejavili žiadne skreslenia s rastom kmitočtu. Ak je na spínačí pár mV AC, tak sa nemá čo modulovať, navyše je budenie z relatívne nízkej impedancie.

Naposledy upravil BV dňa Ut december 29, 2015 09:46:42, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut december 29, 2015 09:23:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Karel S. napísal:
To VB:
No, kapacity jsou u vhodných MOSFETů i hodně přes 10nF, navíc je vše minimálně 2×... Ovšem spínací časy v řádu jednotek desetin sekundy bych u tohoto druhu použití opravdu neřešil.


Dokonce je to IMO tak akorát, jelikož jinak to bude vyhodnocovat falešnou DC složku na nesymetrických hudebních signálech, pokud necháme řád 10ms, taková krátkodobá nesymetrie je běžná, i když dlouhodobá DC složka je nula.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut december 29, 2015 11:03:19    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
A dále, přes kapacity proniká zbytkové signálové napětí na kanálu do gate a tím pádem moduluje odpor kanálu.

Stále nechápu, jaké kapacity máš na mysli.
Mohl by jsi to lépe specifikovat a přestat odpovídat jako idiot ?

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut december 29, 2015 11:29:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Karel S. napísal:
Konečně se místní akademická konstrukční kancelář dobabrala k potenciálově bezproblémovému buzení MOSFETů pomocí optočlenů typu LED-fotonka. Ono často to nejlepší řešení bývá i to nejjednodušší, že?

A to nejjednodušší řešení je si přitáhnout těch 0,5mA přes 100k odpor z + napájení konce Very Happy
Taky "energeticky" je to výhodnější, přeci jen proudovej přenos okolo 0,1% nic moc, tu LEDku musím taky odněkud krmit Smile

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut december 29, 2015 12:04:05    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:

A to nejjednodušší řešení je si přitáhnout těch 0,5mA přes 100k odpor z + napájení konce Very Happy


Taky jak jinak to napájet? Mám tam sice můstek, ale napájení jde ze sekundáru trafa pro zesilovač.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut december 29, 2015 13:12:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Tady jde o "napájení" gejtů těch mosfetů.
Přenos proudu LED-fotonka je poněkud ztrátový Very Happy

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut december 29, 2015 14:08:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Ani v nejmenším nepochybuju, že stávající řešení je plně funkční a vyhovující.
Ale kdyby existovala spolehlivá varianta s optickým oddělením, tak nějak instinktivně bych to velmi uvítal. Vůbec by to nemuselo být integrované, klidně poskládat na destičce z diskrétních součástek.
Také by to usnadnilo ovládání obvodu.
Vzhledem k odběru celého zesilovače bych energetickou účinnost neřešil.
Kdyby stačilo pro buzení LED obvyklých 20 mA, je to v pohodě.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
cestmir
Hifista - zaslúžilec


Založený: 04 august 2011
Príspevky: 650
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Ut december 29, 2015 14:30:38    Predmet: Odpovedať s citátom

@opa: čím nevyhovuje to posledné riešenie od Eliota (nabíjanie fotónkou, vybíjanie fototranzistorom)?

(pri If 20mA dáva fotónka z TLP591B 8V naprázdno, Eliot ju tam budí ~30mA. Vybíjaciemu optočlenu stačí 10mA)


Naposledy upravil cestmir dňa Ut december 29, 2015 15:11:39, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut december 29, 2015 14:51:52    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Kdyby stačilo pro buzení LED obvyklých 20 mA, je to v pohodě.

Ano 20mA stačí a protože tam nemusí být jiné napájení, tak je odebíráš z hlavního napájení, z 50V.
Ten 1W zbytečně vytopeného tepla je daň z blbosti Very Happy

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut december 29, 2015 22:11:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Já jsem asi natvrdlej:
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
jmd
Hifi inventar


Založený: 26 január 2007
Príspevky: 3896
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut december 29, 2015 22:54:00    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA
ak sa nemýlim, tie tzv. clamping diody D5 a D6 neodvedú energiu z náhle rozpojenej indukčnej cievky - kmitačiek reproduktorov, keď je za nimi diódový mostík smerom ku primárnemu vinutiu transformátora.
Ale inak je to myslím ok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ut december 29, 2015 23:08:23    Predmet: Odpovedať s citátom

To buzení MOSFET přes optočlen s fotonkou má samé nevýhody, které jsou vyváženy jedinou, avšak podstatnou pozitivní vlastností, a tou je plovoucí (galvanicky oddělené) buzení gate. Zatím se zde řešilo pouze buzení spínačů nějak odvozené od napájení zesilovače. Pokud to někdo řešil jinak, tak to dobře utajil.
Skutečnost, že se odstraní nebezpečí nějakého "tahání za gate" tranzistorů mi připadne užitečné a použití těchto optoprvků jednoduché a technicky čisté.

Ano, na fotonky se musí řádně posvítit. Tedy proud LED musí být >20mA. Ale nepotřebují mít na sobě 50V, stačí míň Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ut december 29, 2015 23:16:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro Danharda i ostatní - rozhodl jsem se nadále nereagovat na zjevné ani skryté invektivy.

Nemám potřebu na nikoho útočit ani se bránit - pokud zde někdo tuto potřebu má, doporučuji, aby ji realizoval např. v boxerském ringu.

Pokud jde o zkreslení, bohužel úvahy na téma zkreslení spínače založené na předpokladu, že jeho odpor je zanedbatelně malý resp. je na něm zanedbatelně malý úbytek napětí, jsou chybné. Ale vysvětlovat to tady nemám v úmyslu.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St december 30, 2015 00:34:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Opticky oddělené ovládání umožní, aby obvod byl součástí komplexněji pojatých ochran. Tedy nejen proti DC na výstupu, ale také zpožděné připojení, tepelná ochrana, rychlé odpojení při odpálení pojistky jen v jedné větvi napájení (dřív, než naběhne na výstup DC) atd. V takovém případě mají ochrany vlastní napájení např. +/- 12 V a výkonová ztráta pro 20 mA do LED není tak kritická.
Takže opravdová náhrada relé, kdy destička má pouze dvě dvojice drátů - proud do LED a připojení reproduktoru k výstupu zesilovače.
Ostatně, kolik si vezme klasické relé ? Bude to víc, než 20 mA a doposud to nikdo neřešil...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zaujímavé súčiastky a zapojenia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4 ... 14, 15, 16  Ďalšia
Strana 3 z 16

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist