Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Sluchátkový "procesor"
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Mám zájem
o sypanou sestavu
48%
 48%  [ 29 ]
o kompletní výrobek
31%
 31%  [ 19 ]
o kteroukoli z uvedených variant
13%
 13%  [ 8 ]
nemám zájem - považuji za zbytečné haraburdí
6%
 6%  [ 4 ]
Celkom hlasov : 60

Autor Správa
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št november 24, 2016 17:05:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Miero, to se špatně dělá a já nemám nějaký ucelený světonázor, za který bych bojoval.
Ať si z mých příspěvků každý vezme co chce, i z negativ.
Krom toho jsem v součastnoti blbý jak kýbl hnoje, lepší už to nebude, tak proč tady vystavovat nějaké medajle a diplomy z matematický a fyzikálních olympiád ?
Upozorňuji jen na zjevné nesmysly místních autorit Very Happy
ps. elaborát se šlřením vlnění vznikl k rozboru antén a ze stejných důvodů prostorového šíření.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št november 24, 2016 20:23:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Když jsem ten krám koncipoval, dělal jsem to s vědomím, že prostý přeslech to nevyřeší, že by bylo zapotřebí do přeslechu přidat ještě prostor. Ale to bych analogově nezvládl, rozhodně by na to nestačilo jedno nebo dvě další zpoždění, které by muselo být řádu nejméně jednotek až desítek milisekund (i když efekt hřebenového filtru by se tím poněkud rozbil). Nejlepší by bylo udělat to digitálně s nějakým DSP, ale to neumím, ve škole jsem se učil volty a ampéry, ne nuly a jedničky.

Apropos, poté, co jsem na základě výchozího projektu udělal počítačovou emulaci, zdálo se mi to přijatelné a přikročilo se k realizaci. Až posléze jsem udělal kontrolní měření na umělé hlavě a zjistil jsem, že všechno je trochu jinak, meziušní diference je popsaná přenosovou funkcí, která vykazuje menší než minimální fázový posun a nedá se tudíž obvodově přímo realizovat. Prostě hlava holt není elektrický obvod. Jakési východisko jsem nalezl, ale to zatím nebylo fyzicky realizované, z emulace však vyšlo zřetelně líp než to původní řešení.

Jen tak na okraj, analogové zpoždění s jedním operákem, pokud má být aspoň zhruba vyrovnané přes akustické pásmo, je méně než 50 us. Pro zpoždění 10 ms (odraz po dráze cca 3,4 m) by bylo zapotřebí 200 operáků. Kdyby to někdo chtěl stavět, rád poradím. Výhoda je, že na jedné zpožďovací lince se dá vygenerovat 20 různých zpoždění. Pro zajímavost přikládám schéma zpožďovací linky pro 0,5 ms do cca 17 kHz. Ale já jsem použil trochu jiné řešení.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
matulo_g
Hifista


Založený: 02 august 2010
Príspevky: 189

PríspevokZaslal: Št november 24, 2016 21:32:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono mozno take miniDSP s vhodnym pluginom by na to stacilo:

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4

Nie je to az take komplikovane vid manual.

Pripadne to odladit na PC zvukovke cez Equalizer APO a finalne to "preklopit" do samostatnej krabicky (napr. miniDSP):

https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/

Martin
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2016 00:07:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to prča, ale ten frekvenčne nezávislý crossfeeld je to nejprimitivnější, co se dá udělat. Prostě vezmeš ta zpožděná data a přičteš je přes nějaký multiplikátor Smile
V praxi to vypadalo před 30. lety asi tak:
Asi na 2-5MHz jsi udělal sigmadelta modulátor, na nějaké RAMce zpožďovací registr a na RC článku následnou demodulaci.
Měl jsem to na 3 TTL broukách.
Dělal jsem tak 50ms zpoždění, ale asi by to bylo i na 300us jednodušší, než řada operáků.

ps. je to ale vždy nějaké zpracování dat, které se dá uděat offline.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2016 00:59:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužel už vyšly z módy BBD (Bucket Brigade Delay) obvody a nevyrábějí se - s těmi by to šlo v poho.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel S.
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 jún 2010
Príspevky: 610
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2016 04:42:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Bud (zde opět) zdráv Bohouši.
BBD se (klasické) sice snad dělají (muzikanti, tak jako hifisti, mají své úchylné fetiše), ale je to drahé a zbytečné.
Pokud bys to chtěl rozpracovat a neřešit čistě jako DSP, doporučuji Tvé pozornosti dellay PT2399 od PTC< http://www.princeton.com.tw/Portals/0/Product/PT2399-s.pdf >. Pro svou rozšířenost je docela dobře sehnatelný. Přesto, že je to digitál, použití je obdobné jako u BBD - tedy jako posuvný registr. Ale zpoždění je velké ("šoupací kmitočet" se nedá zvyšovat donekonečna).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
kazzatel
Hifi inventar


Založený: 19 január 2007
Príspevky: 6970

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2016 06:56:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Potřebuješ-li do toho kyblíčkovou brigádu, zkus oslovit Kramperu, pokud ti ti tvá hrdost dovolí...jistě víš proč...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2016 08:09:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Frekvenčně nezávislý crossfeed 300us (meziušní zpoždění), co tu někdo navrhl, je k ničemu. Bohužel ani frekvenčně závislý crossfeed 300us není řešení. Pokud jsou v Lin a Rin kanálu shodné signály, tak na výstupech Lout a Rout je kmitočtová charakteristika v podobě hřebenového filtru, s amplitudou zvlnění podle stupně crossfeedu. Ačkoliv při přirozeném poslechu (sál, bedny) mozek účinky hřebenového filtru nevnímá, mimo jiné i díky malým pohybům hlavy a akustice prostoru (odrazy), tak pokud je signál s průběhem hřebenového filtru zavedený přímo do ucha (sluchátka, sluchové pomůcky), je efekt hřebenového filtru velice dobře slyšitelný jako kolísání barvy zvuku a kolísání barvy hlasu. Je to velice nepříjemné, aspoň pro mě. Dá se namítnout, že problém závisí na nahrávkách - to ano, ale existuje a podle toho co jsem zkoušel vadí efekt hřebenového filtru na většině nahrávek. Já jsem došel k tomu, že zabývat se HW krabičkou na podobném principu asi nemá význam.

Následuje obrázek výše popsaného pro crossfeed 10%, zvlnění pochopitelně roste s vyšším stupněm crossfeedu.

(Pozn.: jestli je to L + 0.1R zpožděný nebo L - 0.1R zpožděný nemá na hřebenový efekt vliv, je tam v obou případech)



Crossfeed 50%
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
matulo_g
Hifista


Založený: 02 august 2010
Príspevky: 189

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2016 12:07:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Jednoduche riesenie cross-feedu od Linkwitza:

http://linkwitzlab.com/headphone-xfeed.htm

Pripadne aj tu (v casti Equalizer circuit):

http://linkwitzlab.com/reference_earphones.htm

Martin
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi november 25, 2016 14:18:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Děkuji za dobré rady. Vím, co je blbě a jak to udělat líp, ale už na tom dál dělat nehodlám - nechcete to někdo převzít ?
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: So november 26, 2016 01:36:22    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
... nechcete to někdo převzít ?
... myslím, že už to konečne chytili za správny koniec japonci ... a žiadny dekadentný digitál, ale 2 + 1 menič v jednej mušli + poctivá mechanika (Acoustic Delay Chamber) = CROSSZONE CZ-1 ... má to 75 ohm, nič moc citlivosť ani izoláciu, ale je to pohodlné, zvukovo paráda a je tam "spústa berília a magnézia" ... samozrejme za celkom solídne prachy Laughing




_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5843
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po november 28, 2016 11:26:17    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Frekvenčně nezávislý crossfeed 300us (meziušní zpoždění), co tu někdo navrhl, je k ničemu.

Ano, ale je to základní princip.
A zkus si reálný poslech, prostorového sinu, když budeš otáčet hlavou, tak tam ty interference taky najdeš Smile
Nebo nahraď ten bodový příjem plochou, dvěma body s rozdílným zpožděním, třeba 280us a 320us a 1/2 účinkem.
Když se Ti dělá dobře zpoždění, tak tam nasekáš třeba 10 odboček a namícháš to třeba ještě frekvenčně závislé.
Pro DSP s 1Gflop hračka. To by se mohlo vejít i do sluchátek, do každé mušle jeden Laughing

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po november 28, 2016 16:59:01    Predmet: Odpovedať s citátom

To je právě ono, při poslechu v prostoru (bedny, koncert) mozku ten hlavový hřeben nevadí - vždy jsou malé pohyby hlavy + odrazy v prostoru. Při zavedení zvuku přímo do ucha sluchátkem nebo naslouchátkem (hearing aid) je to ale slyšitelné a to znamenitě. Hlas plave, mění se kolorace a u nástrojů totéž.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Koutek Velkého Boba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist