Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Hrôzy vyd. Opus a ako ich napraviť?

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Nekvalitné nahrávky
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
spirki
Hifi obsluha


Založený: 16 február 2010
Príspevky: 20

PríspevokZaslal: So marec 11, 2017 13:49:17    Predmet: Hrôzy vyd. Opus a ako ich napraviť? Odpovedať s citátom

Zdravím, nedávno ma pochytila taká mánia a teraz sa jej neviem zbaviť. Jedná sa o staršie albumy napr. Tublatanky, Teamu, Elánu a ďalších interpretov, prevážne z 80. rokov, ktoré trpia (aspoň na môj vkus) rôznymi neduhmi, ako napr. nevyrovnaná frekvenčná charakteristika (zahuhňané basy, takmer žiadne výšky, nevýrazné činely ...), poprípade znejú akoby zo suda. Extrém je podľa mňa prví album TEAMu, ktorý znie ako x-tá kópia magnetofónovej kazety, alebo ako keď zapnete redukciu šumu dolby na kazetu, ktorá na to nebola enkódovaná. To platí aj v prípade CD, aj LP.
No a kedže nové, tzv. remastrované vydania sú rovnako postihnuté, len ako bonus majú ešte aj sprasený dynamický rozsah, skúšal som ich dostať do počúvateľnej podoby svojpomocne. A tu by som potreboval poradiť nejaké metódy, ako na to.

Po prvých pokusoch som klasický ekvalizér zavrhol. Lepšie to bolo s pásmovým kompresorom, ale ten je treba veľmi citlivo nastavovať, napr. táka podivná ozvena "ako zo suda", sa dá odstrániť potlačením pásma medzi 400-700Hz, ale na druhú stranu utrpia tým vokály aj gitary.
Jemné rozširenie sterea trochu pomôže oživiť výšky aj celkový dojem, ale stáva sa že 99% skladby je v poriadku, ale zrazu nejaký činel alebo klávesy vystrelia do strany až ku susedom.
Asi najlepšie mi vyšiel pokus s kompresiou výšok, ale nie nad úroveň treshold, ale pod neho, podobne ako pri dolby. Neboli ani usyčané, ani nijak skreslené, ale stále mi pripadá, že to nie je to pravé orechové.
Ak by mal ešte niekto nápad, alebo pozná lepší spôsob, metódu, efekty, prosím, sem s nimi ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: So marec 11, 2017 15:47:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ono DR= 6 až 7 u teamu fakt nedojíma...ani akýsi dozvuk, zreteľné skreslenie.
Pri počúvaní Elánu som tiež nechápal, ako možno tak sprasiť zvuk. Tam mám dojem "prebudenia" väčšiny skladieb.
Až na nejakú eqalizáciu s tým zrejme nespravíš nič použiteľného žiadnymi jednoduchými prostriedkami - babral som sa pokusne s jednou pesničkou kolegu (terchovská hudba, desiatky variánt pokusov) čo im neskutočne domrvil zvukár no nič sa mi nepodarilo. Možno budeš úspešnejší. Smile

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jidol
Nádejný hifista


Založený: 21 máj 2011
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Ne marec 12, 2017 10:46:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono dneska DR 6-7 v dnešní době je málem špičková dynamika. Ale k věci, v dávné době, kdy se používala XP jsem používal k úpravě hudebních souborů toto : http://aremasterer.wz.cz/czech.htm
Po přechodu na Win 7 64 bit tento program i po spuštění módu kompability odmítá pracovat. Psal jsem autorovi ale jemu se do úprav nechtělo. Ve své době jsem chtěl zaplatit plnou verzi, ale zájemců bylo tak málo že mi zaslal registraci grátis. Je to škoda, byl docela použitelný. Dalo se u něj nastavit "zabarvení" nahrávky v širokém rozsahu. Dokonce podle vzorku. Nechal se mu zchroustat soubor u kterého se ti líbila "barva", uložilo se nastavení a podle toho se mohl upravit jakýkoliv hudební soubor ve wav. S jeho pomocí jsem v té době digitalizoval LP. Uměl také odstranit šum a lupání. A nějakým záhadným způsobem uměl zvýšit DR, alespoň podle měření ve foobaru, ale to už jsem tady někde psal. Tak to vyzkoušej možná že tobě bude fungovat. Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ne marec 12, 2017 14:15:24    Predmet: Odpovedať s citátom

V pohode som inštaloval a zabehol pod Win10 PRO. Trvalo to aj s potrebnými úpravami-zmenami...tak dve minúty.
V prípade potreby poradím ako.
Najlepšie cez SS, jedno "nereproduktorové" fórum ma poučilo, že nemám chuť sa "verejne" dohadovať s...o tom, o čom dačo viem. Smile
___
"Odmačkal" som iba čo to ponúkalo - na porovnanie výsledku tu:

http://leteckaposta.cz/310077387
Heslo je ABXtest

_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
spirki
Hifi obsluha


Založený: 16 február 2010
Príspevky: 20

PríspevokZaslal: Po marec 13, 2017 09:47:22    Predmet: Odpovedať s citátom

No, automatic remasterer som rozchodil aj ja na Win7, torchu vyhadzoval chyby pri úprave zvuku ale Ok. Je síce blbovzorný na ovládanie ale dokáže si poradiť len s málo spackanými nahrávkami.
Ja som namysli skôr niečo takéto:
https://drive.google.com/open?id=0B9NnVqo_1NlLeHNfTkhscjFTYnc

Je to ten "podivný" Team - Reklama na ticho
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Po marec 13, 2017 10:04:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak chcete používať XP programy, tak nie je nič jednoduchšie, ako si nainštalovať Virtual machine a tam nahodiť WinXP.
_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jidol
Nádejný hifista


Založený: 21 máj 2011
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Po marec 13, 2017 20:04:45    Predmet: Odpovedať s citátom

for spirki
Ten remasterer má široké možnosti nastavení, jen ho pořádně prozkoumej. Umí například načíst vzorový soubor (barva kterého se ti líbí) potom podle toho upraví každý další který mu předhodíš a mnoho jiného.
Ta Reklama na ticho je tedy opravdu obr zmršená, s tím si asi jen tak něco neporadí. Ale na telefonu to musí být bomba, hlavně na vestavěný reprák.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
spirki
Hifi obsluha


Založený: 16 február 2010
Príspevky: 20

PríspevokZaslal: Ut marec 14, 2017 07:53:25    Predmet: Odpovedať s citátom

jidol - stiahol si si ten archív? Je tam aj verzia, ktorú som upravil do podoby zhruba ako si to predstavujem ... Skús si to stiahnuť, a zhodnoť čo som tam pre zmenu pos*al ja.
Remasterer som preskúmal podrobne, ale neobsahuje nič čo by som nenastavil aj v Audition. Úpravu zafarbenia som tiež skúšal ale je to len kompresor+ekvalizér, naviac, nerobí to až také drastické zmeny aby sa to vo finále prejavilo počúvateľnejšie
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jidol
Nádejný hifista


Založený: 21 máj 2011
Príspevky: 64

PríspevokZaslal: Ut marec 14, 2017 12:59:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Právě že podle autora tento program nefunguje jako klasický ekvalizér.
Cituji :"Hlavní metoda programu není jak by bylo očekáváno klasická ekvalizace a nezmění frekvenční charakteristiku vzorku o nějaký násobek (počet dB) na daném pásmu oproti originálu, nýbrž nezávisle na kvalitě a frekvenčním průběhu vzorku změní tento do požadovaného stavu (ideálu)."
Můj názor je ten že v případě že je v primární nahrávce některý nástroj přebuzený tak s tím asi nic moc neuděláš. Připadá mi že ten Habera je nahraný tak aby hrál pořádně nahlas. Na původním LP to určitě takto nebude, pomohl tomu opět digitální remastering který "citlivě" použil zvukový režisér při reedici. Bohužel už jsem narazil na věc od Queen kde na starém CD bylo DR 11 a na HD nahrávce u stejné skladby pouze 8. Ale hrálo to víc nahlas to ano. Experti na mršení nahrávek mi příjdou japonci jako špička - umí to nejlépe.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaG
Hifi expert


Založený: 11 január 2014
Príspevky: 1474

PríspevokZaslal: Ut marec 14, 2017 16:01:38    Predmet: Re: Hrôzy vyd. Opus a ako ich napraviť? Odpovedať s citátom

spirki napísal:
...prevážne z 80. rokov, ktoré trpia (aspoň na môj vkus) rôznymi neduhmi, ako napr. nevyrovnaná frekvenčná charakteristika (zahuhňané basy, takmer žiadne výšky, nevýrazné činely ...), poprípade znejú akoby zo suda...

Ja si skôr myslím, že chybu treba hľadať inde.
Táto hudobná komercia ma ani v tej dobe veľmi nezaujímala, ale prvú Tublatanku na LP ešte mám a nejaké LP od Elánu som tiež počul, a ich zvuk v tej dobe rozhodne nebol zlý. Teda určite nie taký, ako ho popisuješ.

Remastrované CD majú problém s nízkym DR a neprirodzeným zvukom. Nejaké skúsenosti (Fermáta) som opísal aj tu:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=2856&postdays=0&postorder=asc&start=150

Ak je však nejaká nahrávka skutočne zlá, tak ju žiadnym ekvalizérom nevylepšíš. Ak tam raz niečo nie je, tak to žiadnym "gombíkom" nevytvoríš.

Nepíšeš, či prehrával priamo LP, alebo nejakú amatérsku digitalizáciu. Podľa mňa, buď je chyba v reprodukčnom reťazci (gramofón...), alebo v sfušovanej digitalizácii.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tatko Tom
Hifi expert


Založený: 21 február 2016
Príspevky: 2918
Bydlisko: Prievidza

PríspevokZaslal: Ut marec 14, 2017 18:12:47    Predmet: Odpovedať s citátom

sprirki - minimálne na nič moc (KossPortaPRO) slúchadlách je Tvoja úprava veľmi zaujímavá, len by potrebovala o dosť menej vo výškách.
_________________
AKAI AM-69, AKAI CD-62, Thorens TD 115, Philips 70fs363, Topping D10s, UMM380 "TLU"
______
Rozdiely vo zvuku, ktoré nepočujem, mám - áno, presne tam...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
spirki
Hifi obsluha


Založený: 16 február 2010
Príspevky: 20

PríspevokZaslal: Ut marec 14, 2017 20:35:34    Predmet: Odpovedať s citátom

jidol - nerozumieme sa. Ja som ten opis čítal, viem ako funguje a preto som aj písal kompresor+ekvalizér. Môžem ešte rozšírenie sterea a odstránenie šumu. Nie je to ale nič čo by som nevedel sám nastaviť a použiť v Audacity s podstatne lepším výsledkom. Ide mi konkrétne o tie nastavenia a pomery.
CD má síce nízky DR ale ubezpečujem ťa, že LP je po stránke frekvenčného vyváženia a pomerov medzi nástrojmi rovnako zprznená ako CD.

MaG - ja by som zas problém v dynamickom rozsahu nehľadal. Nie že by to nebol problém, pre mňa dosť veľký. Uvediem príklad. Prvý album tublatanky je v porovnaní s ďalšími na tom dobre. Tie ďalšie už menej (mám ako LP tak aj CD z prvej edície s DR14. Potom mám remaster z edície opus 100, a je tam obrovský rozdiel vo farbe zvuku: výraznejšie výšky, čistejšia basa, rozlíšenie jednotlivých nástrojov, všetko by bolo super, ALE ... DR6, u mňa to znamená že nedokážem vypočuť celý album bez toho aby ma po 20 minútach nezačala bolieť hlava, ako keby by klince nabíjali. Takto ma rozbolí hlava takmer je pri každom albume s veľmi nízkym DR).
Na druhú stranu, ani veľký DR nie je zárukov kvality, viď Elán - Nebezpečný náklad. DR16 no napriek tomu všetky nástroje sú podivne nevýrazne a aj keď pridávam hlasitosť tak to stále nemá takú tu rockovú "šťavu".
Najviac pdobnými neduhmi trpia albumy označené digital recording, možno bude problém tam ... Strašie albumy to 70. a počiatku 80. rokov takéto problémy nemájavú napr. Pražský výber, alebo aj Afric Simone z polskie nagrania Muza hrajú fantasticky oproti tomu.
citácia:
Ak je však nejaká nahrávka skutočne zlá, tak ju žiadnym ekvalizérom nevylepšíš. Ak tam raz niečo nie je, tak to žiadnym "gombíkom" nevytvoríš.

Preto píšem, že ekvalizér som hneď zavrhol, snažím sa používať pásmový kompresor ale rád by som poznal aj ďalšie metodiky. Veľakrát nemusí byť problém v tom, že tam nič nie je, ale že je to hlboko "utopené" a kompresor by to mohol "vytiahnuť".
LP prehrávam priamo na Tesle NC450, s prenoskou AT91, viem že nemá také výrazné basy a strošku (viac) skresľuje výšky ale na podstate zvuku veľa nemení a môžem porovnávať, ostatné LP hrajú dobre. Všeobecne by som povedal, že to nie sú problémy dynamického rozsahu, ale skôr samotného mixu a masteringu.

tatko Tom - ďakujem, som rád, že aspoň niekto si to stiahol s prehral. S výškami mám problém stále, používam Senhasier HD555 a tie výšky toľko neskresľujú (hlavne v porovnaní s Portami) a potom mi vždy ustrelia.
Pridám ešte jeden pokus kde som na výšky dával väčší pozor.
Poprosil by som aj ostatných, skúste si to stiahnuť a vypočuť. Má to len 35MB, ukážka je Team - Náročný, jedna originál CD, druhá po úprave kompresorom + redukcia šumu a nejaké drobnosti. Napíšte, čo tam chýba, čoho je veľa, poprípade ak máte nejaký návrh na konkrétnu úpravu. (Je zaujímavé, že po úpravách sa DR zmenil zo 6 na 10, ale nemá pocit, že by nahrávka "dýchala".

Tu to je: https://drive.google.com/open?id=0B9NnVqo_1NlLS0FYcmJla3VMNk0
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RedBaron
Hifista - pokročilec


Založený: 30 apríl 2015
Príspevky: 298

PríspevokZaslal: St marec 15, 2017 06:17:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Není to zbytečná práce? Nebudou někde tyhle nahrávky v digitálu s rozumným zvukem?
_________________
Doma: Synology DS920+ > NUC8i5Beh+Akasa+Foobar2000+REW > SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
spirki
Hifi obsluha


Založený: 16 február 2010
Príspevky: 20

PríspevokZaslal: Št marec 16, 2017 19:28:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Niekde, kde. Viete o niečom s rozumným zvukom? Zbytočná práce to možno bude, ale nedá mi to neskúsiť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
blueneon81
Hifista


Založený: 19 november 2009
Príspevky: 152

PríspevokZaslal: St máj 10, 2017 14:58:47    Predmet: Odpovedať s citátom

S opusáckymi remastermi nič nespravíš, bohužiaľ pán zvukový inžinier to dáko prepísal (alebo použil starý prepis) a bohvie aké hňupoviny tam nahádzal, aby to hralo tak, ako to hraje. Či je to Soldán, alebo Červenka, jednoducho obaja na tie ich remastery nahádžu také divné pluginy, že to znie ako syntetické faksimile pôvodného záznamu. Tomu pomôže len kvalitný prepis pásov 1:1 na skalibrovanej mašine a pokiaľ možno minimálne, alebo žiadne úpravy (čo u nás nehrozí, v Čechách sa poučili a 1:1 prepisy v 24/192 predáva Supraphonline ako Hires).
_________________
Sony MZ-R 70
Sony MDS-JE 520
Sony PCM-501 ES
Sony TC-K 511S
Technics SL-QX 300 - Ortofon TM 20U
Pro-Ject Phono Box II
Tesla B115
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
spirki
Hifi obsluha


Založený: 16 február 2010
Príspevky: 20

PríspevokZaslal: Ne máj 21, 2017 21:25:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Viem, akékoľvek pokusy s remastrami som zabalil, všeobecne sa ich snažím nahradiť aj na počúvanie pôvodnými vydaniami aj väčšinou je to už nemožné ...
Remaster nič nevyrieši. keďže problémy asi vznikli pri samotnom mixe, resp. nahrávaní a t už nespaví nič. Opus ale aj Supraphon narozdiel od Pantonu buďto nevedeli, alebo nebolo v ich možnostiach nahrať bicie aby zneli prirodzene, veľké problémy mali aj s basgitarami a klávesami, spev bol tiež občas mimo pásma kde mal spevák svoju prirodzenú farbu hlasu. Nijako sa mi ale nedarí zistiť, ako je možné tieto neduhy aspoň čiastočne napraviť, nie úplne, viem že to nie je možné, ale aspoň čiastočne.

Nedalo mi to a vyskúšal som Hi-res od Supraphonu, konkrétne Želvu od Olympicu a Martu Kubišovú - Songy a balady a ostal som veľmi prekvapený. Želvu môžem porovnať s verziou so zlatej edície, a aj keď som ju považoval za vydarený remaster, oproti Hi-res je značne skreslená, naviac rozlíšenie jednotlivých nástrojov je slabé, taký trochu "zahuhňaný humbuk" ...
Kubišovú môžem porovnať s vydaním CD z roku 1990, a v porovnaní s Hi-res, to CD dosť utrpelo asi pokusom o redukciu šumu, lebo je ten síce menší, ale zato tiché pasáže majú podivne smodulovaný zvuk a opäť, rozlíšenie jednostlivých nástrojov je o dosť horšie.
Skúsil som od Supraphonu ešte Plavcov, albumy ktoré na CD nikdy neboli vydané a teraz vyšli len v digitálnom formáte a je to tiež super zvuk, čistý prepis, žiadne úpravy, akurát sa dostávam opäť k pôvodnému problému. Album Otvíráme plovárnu má taký podivný zvuk, akoby znel z ampliónu alebo doslova zo "záchodovej misy" a to platí aj pri digitálnom vydaní. A práve toto by ma zaujímalo ako sa dá upraviť. Potlačenie pásiem medzi 400-700 Hz veľmi pomôže, ale nie je to úplne ono. Tiež neviem či je lepšie použiť ekvalizér alebo pásmový kompresor, alebo exituje ešte lepšia metódu. A tu by som bol za každú radu veľmi vďačný ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Nekvalitné nahrávky Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist