Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Měření zesilovače zvukovkou ESI Juli ve FS Futro S900

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 00:00:48    Predmet: Měření zesilovače zvukovkou ESI Juli ve FS Futro S900 Odpovedať s citátom

Narozdíl od starších počítačů FS Futro S350/400 má model Futro S900 v PCI slotu všechna potřebná napětí - tedy i +/-12V. Samozřejmě jsou generovaná pulzními zdroji z napájecího adaptéru počítače 19V/2A. V JAAA http://kokkinizita.linuxaudio.org/papers/jaaa-pres.pdf jsem naměřil celkový S/N balanced loopbacku -103,5dB - mimochodem úplně stejnou hodnotu, jako měření v http://www.ixbt.com/multimedia/esi-juli@-en.shtml. Mám dvě juliny, obě dávaly úplně stejnou hodnotu.

Spínané zdroje +/-12V měly šum cca 1MHz okolo 100mV.

Po úpravě konektoru na analogové desce Juli jsem připojil lineární zdroje +/-12V. S/N se měřitelně nijak nezměnilo. Všechna další měření tedy byla s interním napájením z PC. Ukazuje se, že interní regulátory +/-9V v Juli jsou docela kvalitní a napájení až tak velký vliv nemá.

Juli byla připojená přes levnou PCI prodlužku, aby se s ní dobře manipulovalo.

Juli má symetrické i nesymetrické vstupy/výstupy. Všechny jsou aktivní bez ohledu na otočení analogové desky. To umožňuje kombinovaný režim měření - zesilovač bez symetrických vstupů budit nesymetrickým consumer-level signálem a signál na repro snímat symetrickými vstupy s vyššími hladinami. Měření reprovýstupu symetrickými vstupy může omezit problémy se zemními smyčkami, rovněž dovoluje měřit můstková zapojení.

Symetrické i nesymetrické vstupy se před ADC zvukovky směšují. Po zkratování nepoužitých nesymetrických vstupů (zkratovanými cinchi) kleslo S/N o cca 3dB (právě na oněch -103.5dB).

Pro měření reprovýstupu symetrickými vstupy se docela osvědčil přípravek dle http://www.diyaudio.com/forums/pass-labs/199005-balanced-soundcard-interface-power-amplifier-distortion-measurement-4.html#post3735528 s výměnnými děliči a ochranou pomocí dvou baterií. Max. rozkmit symetrického vstupu pro rozumně nízké zkreslení jsem naměřil cca 7.5V, takže se na ochranu výborně hodí dvě LiPo baterky 3.7V. Mám je z dřívějších projektů, nabíjecí moduly připojitelné na 5V starého ATX zdroje stojí pár korun.

Výkonové údajně 100W odpory z Číny jsem přišrouboval a přilepil chladičovým lepidlem na chladiče starých procesorů se ztrátovým výkonem okolo 100W. LiPo baterka se navíc hodí pro napájení 12V ventilátorů na chladičích - při měření výkonů > 100W na kanál bylo potřeba ventilátory zapínat. Na S/N se zapnutí ventilátorů nijak neprojevilo. Jednou jsem je zapomněl zapnout a pod chladiči se začal po chvíli měření max. výkonu vypařovat lak na pracovním stole Smile

Každý kanál má odpory 8 ohmů i 4 ohmy, které lze zapojit samostatně nebo současně (paralelně) - tedy výsledně 8, 4, 3 ohmy. Překvapila mě jejich přesnost, absolutní samozřejmě neumím změřit, ale ne úplně nejlevnější multimetr UNI-T u obou naměřil přesně 8.0 a 4.0 ohmu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 00:33:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Loopback juli na balanced vstupu, napájení interními zdroji. Měřeno Arta v Linux Mint + wine, přímý výstup na zvukovku (tj. bez pulseaudia).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 06:30:14    Predmet: Odpovedať s citátom

4x 8Ohm paralelne dava 2Ohm - nemas blby merak?

Meracia stanica i zataz su spracovane super. Este to pekne zabalit a mohol by si to predavat domacim majstrom :)

A to s tym skratovanim RCA na Juli@ je teda pekne, skoda ze som na to neprisiel sam.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 08:54:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Jsou tam odpory 8 a 4 ohmy na každý kanál. Do svorkovnice lze připojit jeden ( 8 ), druhý (4), nebo oba paralelně (3 ohmy).

To S900 s Juli skončí v all-in-one, ale chci otestovat měření i na superlevných S450/500/550, kterých je plný ebay. Při měření spektra Arta+wine a délce FFT 32k byl load toho jednojádra 1.2GHz AMDčka cca 65%, tak snad to ty mírně slabší CPUs v předchozích modelech taky dají.

Při přepínání aplikací už někdy dochází na zvukovce k xrunům, chtělo by to větší buffer, aby byla časová rezerva. Koukám do zdrojáků wine, řekl bych, že fixní period_time je 50-100ms a používají se minimálně 3 periody do bufferu. Nezdá se, že by se to dalo konfigurovat, IMO je to natvrdo ve zdrojáku https://source.winehq.org/git/wine.git/blob/HEAD:/dlls/winealsa.drv/mmdevdrv.c#l56 komentováno https://source.winehq.org/git/wine.git/blob/HEAD:/dlls/winealsa.drv/mmdevdrv.c#l1440 Jde o dost vysoké časy, pro běžné potřeby na výkonnějším HW určitě zcela dostačující. Nenadělám nic, překompilovávat to nebudu Smile Při dalším měření mrknu do hw_params, kolik ty časy opravdu jsou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 09:08:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahaa, uz chapem, takze 4 | 8Ohm je 2.67Ohm :-)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 09:15:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Sorry, už jsem úplně blbej. Tak se to víc blíží k těm tvým požadovaným 2 ohmům Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 09:15:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Pěkná práce, jsou spektra záměrně bez průměrování? asi bych zkusil i v okénku "Avg" vybrat "exp", dost klesne šumové dno o objeví se další periodické složky, které jsou nyní schované. FFT délku aspoň 64K. Okno Kaiser5 nebo Kaiser7.

P.S.: ty odpory moc nevydrží, v Rožnově nám jeden vybuchl ... Musel jsem přejít na HSC200 (200W) a přišroubovat je na chladič.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....


Naposledy upravil PMA dňa Pi apríl 21, 2017 09:19:01, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 09:18:07    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin, predpokladam spravne, ze i monitor mas s adapterom na dvojvidlici?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 09:20:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Výkon toho miniPC není oslnivý, exp průměrování a 64k FFT už jej dostávají k hranici jednojádra, zkoušel jsem.

Pro vypočtené zkreslení vycházejí výsledky víceméně stejné, tak jsem nechal výkonově nenáročnější parametry. Průměrování jsem mohl dát alespoň avg, to stíhalo ok.

Ty chlupy by byly pod -120dB, tak jsem to neřešil.

Příště si s tím ještě zkusím pohrát, na cestě je další zesík pro porovnání.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 09:25:58    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
dustin, predpokladam spravne, ze i monitor mas s adapterom na dvojvidlici?


Je vidět, že v půl druhé ráno je člověk ještě tupější než obvykle. Jasně, máš pravdu, to zřejmě byla ta příčina chlupů po připojení tříkolíkového osciloskopu. Zkusím na měřicí zátěži odpojit stínění/sleeve TRS, co to udělá. A nebo pustím monitor přes UPSku na baterky.

Vzdálená Xka po síti by to PCčko už asi neutáhlo, ale vyzkouším. To by bylo daleko nejlepší řešení.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 09:29:18    Predmet: Odpovedať s citátom

vzdialene X nepotrebujes ... myslim, ze bohate postaci i VNC :)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 09:36:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu se obávám, že VNC je na na X klientovi náročnější, protože musí komprimovat obrázky, kdežto remote X by mělo posílat rovnou grafická primitiva. Porovnám, ale ani jednomu moc šanci nedávám. Ale třeba překvapí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 09:41:59    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Okno Kaiser5 nebo Kaiser7.


Nechal jsem základní Hanning. Příště Smile

citácia:
ty odpory moc nevydrží, v Rožnově nám jeden vybuchl ... Musel jsem přejít na HSC200 (200W) a přišroubovat je na chladič.


Díky za info. Na chladiči jsou, podmazané teplovodivým lepidlem na LED čipy taky, tak snad mi neutrhnou ruce. Těch 150W jakžtakž ventilátor stíhá uchladit na odhaduji okolo 100 stupňů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 09:51:24    Predmet: Odpovedať s citátom

ale ak chces krasne grafy, tak idealne asi nahrat WAV a vyhodnotit v Matlabe :)
- https://www.mathworks.com/help/signal/ug/distortion-measurements.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 10:04:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Krásné grafy až zase tak moc nechci Smile Chci all-in-one vzhledově akceptovatelný do obýváku se slušnými naměřenými parametry a doufejme i snadným ovládáním, postavitelný za rozumné peníze. Ještě to pár měsíců potrvá, ale každý týden kousíček...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 16:17:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkusil jsem vzálená Xka - Arta si bere svých 75%, ale ssh server vezme vše, co zbylo. Když zkrátím FFT, má arta menší load, ale zase jede více obnov grafu přes ssh, takže se to vyrovná - 100% cpu.

Jinak napřímo na monitor Arta 96/24 FFT 65k okno kaiser5 averaging linear two sine režim cca těch 75%, takže to se dá ok.

Ještě zkusím vzdálená Xka bez ssh, napřímo po síti, ale to vyžaduje překonfigurovat Xserver na cílovém stroji a vypnout to otravné "-nolisten tcp".

Možná se podívám na remote pulseaudio, to by se mi líbilo nejvíc - vzdálená zvukovka. Jen je pracnější přepínat fs, protože PA umí bez překonfigurace jenom dvě různé fs napřímo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 16:46:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Vzdálená Xka napřímo bohužel fail, protože artě trvá příliš dlouho, než vykreslí graf a mezitím jí uteče interrupt zvukovky - šňůra xrunů.

ALE vnc4server má režii hluboko pod 5%, takže i při FFT 65k ještě zbývá okolo 10% CPU a běží bez xrunů. Takže miero má zase pravdu Smile

Takhle by šla udělat měřicí stanice, bez Xek, jenom by se po startu spustil vnc4server s artou ve smyčce a šlo by to používat i z windowsů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 17:36:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Hehe, to mam radost, ze som vedel poradit :) Este mozes skusit v Arte prepnut Setup->Use 64bit FFT, co som skusal na rychlych pocitacoch tak to bolo stale jedno, ale mozno na tom mini moze byt rozdiel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
hifitrip
Hifista - zaslúžilec


Založený: 12 november 2016
Príspevky: 568
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 20:37:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Pekné odpory máš Very Happy Ja mám objednané 200W, ale aj tak ich bude treba dobre chladiť.
_________________
AKAI AM-75, Akai CD69, Harman Kardon PM655, Harman Kardon HD970, Sony STR GX67ES, Kirksaeter monitor 100, Quadral Platin MkII
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi apríl 21, 2017 21:57:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně že se to musí chladit, taková droboť nemůže mít tepelný odpor 0.5K/W, to má pořádné hliníkové žebro. Jsem rád za ty ventilátory, je to hodně znát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zosilňovače Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist