Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Projekt "1518"
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 75, 76, 77 ... 87, 88, 89  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Po august 07, 2017 09:44:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Už si to přesně nepamatuji, ale mezi drivery Celestion jsem našel nějaký, který mi připadal lepší na horním konci pásma. Byly to ovšem jen detaily, ten původní taky nebyl žádný chcípák. S výkonem pro doma určitě potíže nejsou, možná bych uvažoval i o třípásmu s nějakým 0,75" nebo ještě menším, zásadně by to ale chtělo sledovat zkreslení, to může být problém. Může to ostatně být problém i u přímovyzařujících, speciálně závěs membrány produkuje druhou harmonickou v dost značném množství a to může platit jak u tlakáčů, tak u přímovyzařujících. Sám jsem to ale zatím neměřil, na to snad ještě dojde. Já teď potřebuji dát něco dohromady s 18" a tam mi tlakáč už nesedí, většinou se takový bas dá použít tak do 500 Hz, ale míň je líp, pokud to utáhne střeďák - ten je totiž zpravidla z hlediska výkonu nejkritičtější. K 18" by mohl sedět nějaký 2" driver, ale s těmi nemám nejlepší zkušenosti na horním konci, už se prolamuje membrána a lezou z toho subharmonické - někdy. Pravděpodobně půjdu na nějaký 18Sound, je to do investiční akce fixního ozvučení středního formátu, ale tlačit na doraz to nebudu.

Jen tak mimochodem, nejlepší 18" basák, na který jsem narazil, je nějaký Faital, tedy pokud jde o dolní okraj, dá se srovnat od cca 21 Hz. Možná by se našlo i něco menšího, takový hodně basový 10" by se leckdy hodil. Renesance elektronek si žádá vyšší citlivosti a když to má hrát ještě basy (muzika začíná na 30 Hz nanejvýš), je to docela rébus. Tradeoff ekvivalentní objem - frekvence - citlivost je neúprosný, ať si výrobci píší co chtějí.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Po august 07, 2017 12:40:53    Predmet: Odpovedať s citátom

U těch driverů je na zkreslení většinou dobře poznat, kde to už opravdu přestávají zvládat. 0,75" od B&C tu taky mám, dělají i 0,5", ale už je to takové trochu "šidítko", aspoň mi to přijde, a nahoře to kupodivu zas tak lepší není. Navíc je to přiškrcené zužujícím se výstupem, což dost komplikuje konstrukci hrdla - na to je možná lepší se raději úplně vykašlat.

Elektronky a dobré velké citlivé bedny mě také lákají, ale to je tak v rovině až jednou na to budu mít čas a klid...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Št august 10, 2017 21:42:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Ostatně - proč bych to tajil - profil zvukovodu se dá velmi jednoduše a elegantně vytvořit v AutoCADu nebo něčem podobném (AutoSketch, ProgeCAD) vytvořit jako "spline - curve" bez zlomů a skoků, pokud s touto utilitou umíte aspoň trochu pracovat. Převod do DWG nebo DXF je samozřejmost a pokud se to dělá v 3D CAD, nepochybně se dá vytvořil celý trychtýř, to už ale já neumím.

Jen tak pro zábavu příloha ...



Spline3.pdf
 Description:

Download
 Filename:  Spline3.pdf
 Filesize:  2.39 KB
 Downloaded:  177 Time(s)


_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Pi august 11, 2017 05:44:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Nějak hladká křivka se dá nepochybně vytvořit nesčetně způsoby, v těch profi CAD bývá k dispozici i volba toho kritéria*. Nicméně dokud to jde, snažím se držet matematické elegance - snadno se to programuje a mám z toho i lepší pocit, než to nějak ručně lepit dohromady. Nedělám si zase iluze, že to má ve výsledku nějak dramatický vliv, ale nikdy jsem to nezkoušel jinak, protože to funguje dobře. Na vyústění se to akorát holt musí pořešit zvlášť. Tam to asi chce hlavně nechat na to dost místa, což bohužel znamená o to větší krám.


* Yoda -ten moc šikovnej člověk, co byl na HAMU se svými bílými bednami- se mě kdysi u něčeho ptal, jak chci napojit tu křivost a nabízel nějaké možnosti - ani jsem v tu chvíli nevěděl, co mu mám říct.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 11, 2017 11:16:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Jeden pohled do minulosti, v dobách, kdy nebyly dostupné výpočetní prostředky existovala a skutečně se používala jednoduchá metoda. K definovaným bodům, kterými má procházet hladká křivka, se přiložilo něco tenkého pružného a příroda už zařídila, aby se křivost měnila nejsprávnějším způsobem. Tvar se obtáhl tužkou a bylo hotovo.
Ještě se nabízí jedna varianta, vzít nějakou tvrdší pěnu, rašpli do ruky a tvar vytvořit s použitím intuice a lidského umu. Výsledek pak zdigitalizovat, učesat v kompu a data použít pro výrobu. Bartoli Ti potvrdí, že takhle se dělá design třeba na auta dodnes.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Pi august 11, 2017 12:20:28    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
... K definovaným bodům, kterými má procházet hladká křivka, se přiložilo něco tenkého pružného a příroda už zařídila, aby se křivost měnila nejsprávnějším způsobem.

To by mě zajímalo, jak chceš tohle definovat, a jak poznáš, že je něco "nejsprávnější". Správnost křivky jaksi závisí na tom, co to má dělat, jaká máš kritéria na výsledek. Že to uděláš od oka, ještě neznamená, že to bude fungovat optimálně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Pi august 11, 2017 13:15:51    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
opa napísal:
... K definovaným bodům, kterými má procházet hladká křivka, se přiložilo něco tenkého pružného a příroda už zařídila, aby se křivost měnila nejsprávnějším způsobem.

To by mě zajímalo, jak chceš tohle definovat, a jak poznáš, že je něco "nejsprávnější". Správnost křivky jaksi závisí na tom, co to má dělat, jaká máš kritéria na výsledek. Že to uděláš od oka, ještě neznamená, že to bude fungovat optimálně.

Ber to jako zajímavost, netvrdím, že je to nejlepší varianta. Ale rozhodně to není od oka. Průhyb té tyčky se řídí přesnými zákony, které lze definovat i matematicky. A spline, který vznikne touto cestou by měl mít poměrně dobré vlastnosti.
Alespoň tak mi to bylo před mnoha léty vysvětleno. A pokud ten člověk nekecal, tak se to používalo i v leteckém průmyslu (kdysi, dávno).

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Pi august 11, 2017 14:00:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Co je tohle zase za kecy? Laughing Jak, "ten spline by měl mít poměrně dobré vlastnosti"? Od toho zvukovodu se chce konstantní směrovost do co nejvyšší frekvence a co nejčistší impulzní odezva, bez difrakcí a odrazů - to jsou akustické cíle. Jaký tvar mi to nejlépe zajistí, pokud je na vstupu rovinná vlnoplocha? To je otázka, o kterou tady jde. Jak víš, že způsob, jakým se prohybá ta tyčka, bude vhodný i pro toto zadání? Co si ale umím představit já, je plocha, která vznikne, jako kdybys tam natáhl mýdlovou blánu při požadavku na konkrétní vstupní a výstupní úhel. Někdo už spočítal, že tohle vede na hyperbolu. Pak ani nemusíš vůbec řešit nějaké hladké napojování dvou konusů na sebe (jak rychle to -optimálně- uděláš, tj. jak dlouhý spline tam vložíš?).

Třeba exponenciální zvukovod je taky krásně hladký, ale směruje jako divý - to tady nechceme.

A BTW, musí mít ta tyčka konstantní vlastnosti po celé své délce, nebo se to může měnit - na jednom konci pružnější, na druhém tužší? Nejsou situace, kdy by se to mohlo hodit? A jaký pak bude ten nejlepší gradient? Ha? Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Pi august 11, 2017 19:36:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Samotný pojem spline vznikl při stavbě lodí - vytváření oblouku boku lodi přiložením tenké dlouhé lajsny přes žebra. Žádné specifické akustické výhody to nemá, výhodou je jen to, že ve finále je zapotřebí nějaký vektorový obrázek pro CAM a konstrukce splajnem zajistí, že tam nebudou skoky ani zlomy a křivost se může měnit dostatečně plynule. Je přitom k dispozici dostatečný počet stupňů volnosti.

Pokud má někdo chuť a k dispozici Corel Draw, může si vyhrát s Béziérovou křivkou, ta je ještě flexibilnější a export do DWG se taky dá udělat. Jaká by ta křivka měla být doopravdy, to se dá zjistit jen numerickou aproximací výpočtu vlny s patřičnými okrajovými podmínkami. Hyperbola z toho nevyjde a spajn je vlastně křivítko, kterým se případný výsledek může aproximovat pro vložení do výkresu.

Je dobré mít na paměti pár věcí:

1. Websterova rovnice nefunguje - je to jen nulté přiblížení
2. Vlnoplocha je na ploše zvukovodu k němu v řezu vždycky kolmá
3. Postup vlnoplochy se šíří Huygensovým principem
4. Rovinná vlna se šíří buďto válcem nebo v nekonečnu, v jiném ohraničení je to kompozice sférických vln

Ale to jsou všechno celkem jalovosti, nakonec si s tím stejně poradí příroda. Koncept, který tu ukázal MaBat, je dobrý, ať už k němu dospěl jakkoliv. Teď jsem zvědav, jak dopadnu já. Mám jen nepříjemný dojem, že na driveru 1,4" se úhel 90° podaří dodržet jakž takž do 10 kHz. Ale i to by bylo slušné.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Pi august 11, 2017 20:33:35    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Ale to jsou všechno celkem jalovosti, nakonec si s tím stejně poradí příroda. Koncept, který tu ukázal MaBat, je dobrý, ať už k němu dospěl jakkoliv. ...

Já to opravdu než převzal, se vším všudy. Argumenty, kterými je to podložené, mi přijdou dobré, jakkoli nemám vzdělání v akustice a nakonec ani žádnou větší vlastní praxi v oboru. Ověřil jsem si, že to funguje, což mi stačí, takže už ani nemám moc potřebu s tím nějak dál laborovat. Jediné, co bych ještě chtěl zkusit, je ta eliminace osového zvlnění u rotačně symetrického trychtýře, tj. přetvořit to směrem k vyústění v něco méně symetrického. Jsem zvědavý, nakolik se to povede, aniž by se zhoršily ty základní vlastnosti. Tam už se asi ani nedá postupovat jinak, než pokus-omyl - kdo viděl, jak složitě se zvuk v něčem takovém může šířit, ví o čem mluvím. Těm vlnám je to opravdu úplně jedno, jak my si to představujeme.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Pi august 11, 2017 21:08:57    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
...
1. Websterova rovnice nefunguje - je to jen nulté přiblížení
2. Vlnoplocha je na ploše zvukovodu k němu v řezu vždycky kolmá
3. Postup vlnoplochy se šíří Huygensovým principem
4. Rovinná vlna se šíří buďto válcem nebo v nekonečnu, v jiném ohraničení je to kompozice sférických vln

Však to také nejlépe funguje s drivery, které mají ten kónický výstup co nejkratší. Zkoušel jsem i nějaké drivery, i kterých je phase-plug dotažený až na konec, ale u těch se zas objevily jiné problémy.

BTW, 18sound má teď i ND2T - trochu menší membrána a radiální phase-plug. A ND3A, ten taky nemusí být špatnej, i když oproti ND3T je tam navíc zas nějaký zub na 14 kHz, už z toho, co ukazuje impedance.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: So august 12, 2017 16:07:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Takhle tedy vypadá hrdlo pro hyperbolu. Červeně vstupní úhel - tečně, modře výstupní - asymptoticky. Přísně vzato to konus nikde není.

Uvedená rovnice je upravená rovnou pro poloměr hrdla, vstupní a výstupní úhel (od osy). Jednodušší už to být nemůže.



oswg_throat.png
 Description:
y(x) = sqrt(R^2 + 2R*tg(A)*x + [tg(B)]^2*x^2)
 Filesize:  6.23 KB
 Viewed:  9321 Time(s)

oswg_throat.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne august 13, 2017 01:39:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Ukázka konstrukce splajnu - ve střední části je to přesně kužel. Hyperbola by se tím dala od ruky aproximovat taky.


splajn.png
 Description:
 Filesize:  39.52 KB
 Viewed:  85 Time(s)

splajn.png



_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Ne august 13, 2017 06:39:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Takhle mi přijde, že v místě, kde se protínají ty pomocné přímky, je tam ještě trochu zbytečně prudký zlom. Přitom ohybat to lze začít hned u hrdla, tam IMHO není důvod ani na kousek pokračovat ještě skoro rovně, což tady tak vypadá (ledaže by se chtělo tomu ještě krapet pomoc co do účinnosti). Pak by ten oblouk mohl být pozvolnější.

Ale pokud je to opravdu jen nastřelená ukázka, OK - rozumím, že toho se zřejmě snadno dosáhne posunem těch vodících bodů. Beztak jsou to nejspíš už jen nuance.



oswg-a.png
 Description:
>oswg.exe 25 90 15 220 1
 Filesize:  8.94 KB
 Viewed:  9054 Time(s)

oswg-a.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne august 13, 2017 10:28:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono je to opravdu jen přibližně. Ta čára je zbytečně tlustá, ujela mi trochu ruka Confused . Přechodový oblouk by měl začínat a končit s nulovou křivostí, což se úplně košer dělá blbě, je na to málo místa a byl by zapotřebí nějaký ten řídící bod navíc, což už jsou ovšem opravdu jen drobné nuance, na kterých akusticky asi ani nezáleží, takže se mi s tím nechtělo nimrat - jako ukázka to stačí. Podstatné je, že to je jedna plynulá a celistvá čára.
_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 13, 2017 11:33:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Pánové, omlouvám se, že jako naprostý laik vpadám do učené debaty, ale mohli byste přesněji definovat úlohu ?
Z velké dálky pozorováno to totiž vypadá takhle:
Máme reproduktor, jehož výstup je poměrně strmý kužel.
Na to navazuje druhý kužel s větším vrcholovým úhlem.
A protože nemůže pokračovat donekonečna, musí to někde skončit rovinou (čelní deska reprobedny).
A vy hledáte optimální zakřivení přechodů mezi prvním a druhým kuželem a dále mezi druhým kuželem a rovinou.
Je to tak, nebo úplně jinak ?

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Ne august 13, 2017 12:13:41    Predmet: Odpovedať s citátom

V podstatě ano, pokouším(e) se vytvořit co nejčistší sférickou zvukovou vlnu. Kdybys měl k dispozici čistou sférickou vlnoplochu už na vstupu, tj. pulzující kulovou plochu, resp. její vrchlík v patřičném konusu, pak by to dál pokračovalo prostě jako kónická trubka (nějak hladce ukončená do prostoru). Takhle tam vstupuje nějakým, dost komplikovaným způsobem do hry i ten začátek, a každý zlom i výrazně lokalizovaná změna křivosti to jen zhoršuje. Ale bez zevrubné numerické simulace stejně pořádně nic nevíš. Snad u té hyperboly to jde studovat analyticky v přesné podobě, jenže stejně na vstupu nikdy nemáš přesně to, co očekáváš v nějakém modelu.

Spíš jde taky o to, jestli existuje tvar toho ohraničení, který dokáže ve výsledku nějak přirozeně "roztáhnout" ten svazek i na vlnových délkách, kde by ten vstupní kmitající píst třeba v rovné desce jinak už směroval víc. Podle teorie totiž ano, a jak se ukazuje, jde to i v praxi - pak na tom tvaru ale taky může dost záležet. Aspoň to je můj pohled na věc. Celkem jasné je, že se s tím rozevřením v požadovaný (druhý) kužel nesmí moc otálet, jinak to bude nahoře o to víc směrovat. Je to vždycky něco za něco. A na začátku nemusí být pokaždé kužel, to je takové nutné zlo - líp ty drivery dodnes nikdo nedělá. Kdyby se na vstupu opravdu použil kmitající píst (existoval pro to vhodný reprák), pak by tam žádný kužel nebyl - a fungovalo by to výborně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Ne august 13, 2017 14:08:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Dík za vysvětlení, já jsem dlouho měl představu, že je zapotřebí nějaký přesný tvar celého toho bazmeku, který vyplývá z nějaké teorie. Proto mě překvapil ten obyčejný (byť hladce navázaný) kužel.
Ačkoliv o tom vím naprosté h.. - nic, instinktivně bych očekával, že to nebude kužel, ale nějaký tvar, který po celé délce mění křivost osového řezu.
Něco jako konec trumpety, to také není kužel...

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Ne august 13, 2017 14:10:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Hudební nástroje jsou trochu jiná problematika Smile

U tý trubky se chce asi hlavně to, aby hrála pěkně nahlas i příkonem, který je k dispozici. Což se sice chce i u repráků, ale u moderní horny se o to stará hlavně samotný driver a zesilovač. Tu hornu už k tomu tolik nepotřebuješ. Což až tak neplatilo třeba v dobách Edisona - proto se tenkrát taky používaly trochu jiné profily - blíž k té trubce. Do kvalitní reprodukce tomu ale pořád trochu scházelo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Ne august 13, 2017 20:46:32    Predmet: Odpovedať s citátom

MaBat napísal:
... A na začátku nemusí být pokaždé kužel, to je takové nutné zlo - líp ty drivery dodnes nikdo nedělá.

No, možná tak JBL 476Be (nebo ekvivalent - já se v těch jejich driverech moc nevyznám, jsou pro mě už trochu mimo). Neleží to někomu jen tak doma? Smile
Myslím, že to dávali do Everestu DD66000.



JBL476Be.png
 Description:
JBL 476Be
 Filesize:  57.13 KB
 Viewed:  69 Time(s)

JBL476Be.png


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
velky bobo
Big Audio Druid


Založený: 04 február 2007
Príspevky: 2864
Bydlisko: U mně doma

PríspevokZaslal: Ne august 13, 2017 22:33:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Vtip je v tom, že šířka svazku, tedy směrovka, je IMHO určována zvukovodem do vzdálenosti od hrdla odpovídající nějakému zlomku vlnové délky - možná je to přímo vlnová délka nebo půlvlna - tohle nevím jistě. Další rozšiřování za touhle hranicí už na vyzařovací úhel nemá velký vliv. Účinnost je daná akustickou impedancí na vstupu zvukovodu, a tu v maximálním zjednodušení určuje Websterova rovnice a její modifikáty. Websterova rovnice ovšem předpokládá rovinnou vlnu a ta se zvukovodem rozhodně nešíří. Návrh zvukovodu je hledání kompromisu mezi směrovostí a účinností, přičemž účinnost u tlakového repráku spoluurčuje i konstrukce samotného měniče. Koncept, který se tady probírá, je zaměřen na konstantní směrovost v co nejširším pásmu a tím, že účinnost nějak dopadne a frekvenční charakteristika se dorovná na elektrické straně. U CD horny je jiná strategie - tam se v jedné části zvukovodu určuje vertikální směrovost a v druhé části horizontální - proto se ten zvukovod tvaruje složitěji. No a navrch je zapotřebí potlačit difrakce, které kazí frekvenční (i směrovou) charakteristiku. Bylo by zapotřebí modelovat to celé numericky, asi metodou konečných prvků, ale nevím, zdali to tady někdo umí - já tedy ne a proto si víceméně hrajeme na základě spíše pocitů a několika málo jasných zákonitostí, třebas šíření sférické vlny v konickém zvukovodu, které je celkem nesporné, teď jen jak ho dosáhnout...

A jak řekl ten moudrý rabín - všechno je jinak.

_________________
Nemám nic proti hifi, vadí mi jen hifisti. Ale technokraty taky zrovna nemiluju.
http://www.kvakeri.cz/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Po august 14, 2017 07:48:45    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
Vtip je v tom, že šířka svazku, tedy směrovka, je IMHO určována zvukovodem do vzdálenosti od hrdla odpovídající nějakému zlomku vlnové délky - možná je to přímo vlnová délka nebo půlvlna - tohle nevím jistě. Další rozšiřování za touhle hranicí už na vyzařovací úhel nemá velký vliv.

S tím, že záleží i na vztahu rozměru průřezu a vlnové délky - musí to býť aspoň srovnatelné nebo to druhé menší - a ještě navíc je to podmíněné i vyzařovacím úhlem. Kužel 1 m dlouhý (kam se na délku pohodlně vejde 400 Hz), na širším konci o průměru 20 cm (tj. cca 10°) začne tímto způsobem směrovat až hodně vysoko - ještě třeba na 3 kHz to asi nebude nic moc, i přesto, že se to tam na délku vejde 8x a na štorc skoro 2x. Docela by mě i zajímalo, jak by skutečně taková věc směrovala, a jaký vliv by mělo různé zaoblení na konci - hádám, že nakonec značný.

Což je taky důvod, proč se to moc nehodí dělat s menším úhlem, než těch cca 90° - pro udržení šířky svazu to pak vychází už příliš hluboké. A o moc víc už to ale taky nejde, protože pak už ta vlna nezvládne tak dobře sledovat tu konturu a začne se to kazit. Tam už pak asi nezbude, než to naopak nějak cíleně, ale pokud možno i dostatečně nahodile, rozbít a doufat, že ucho si to nějak přebere. Myslím, že tak nějak uvažovali u JBL, když dělali hornu k M2. Taky to funguje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackRider
Hifista - pokročilec


Založený: 11 november 2007
Príspevky: 265
Bydlisko: poblíž Brna

PríspevokZaslal: Ut august 15, 2017 15:54:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Velmi zajímavé čtení.
Pánové můžu se na vás obrátit s dotazem? Založil jsem vlákno, ať se to tady nemíchá.

_________________
POSLECH: PreSonus AudioBox 22VSL > Rotel RMB-1066 / Senn. HD555 mod > miniDSP 4x10 HD > KEF iQ7SE cust.
MĚŘENÍ: Dayton Audio EMM-6 > PreSonus AudioBox 22 VSL > REW / HOLMImpulse > VituixCAD
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11491
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 22:17:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Pripomienka E.G. k pasivnej verzii 1518:
citácia:
When a driver is mounted to a constant directivity waveguide, its response will fall at about 6 dB/Oct above a certain point. If this response falls below the pass-band response of the woofer then either the woofer would have to be attenuated (to me, this is a very bad idea) or a higher output driver must be used. The 15" B&C has a few dB more efficiency than the 12" and the DE500 falls just below what is required for the 15", so the few dB more output from the DE250 is required.

The project posted above does not use a foam plug so in that case the DE500 would work with the 15" woofer. Add a foam plug and its no longer workable passively.

Zdroj: http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/103872-geddes-waveguides-768.html#post5159086

A k tomu suvisaca odpoved od MaBata:
citácia:
In this project the woofer is quite attenuated in a passive version (0dB@50Hz ... -10dB@500Hz) - the goal here was to have really a full-range speakers, so you have to do this to reach the low frequencies on it's own. I agree that it's probably not a good compromise. Well, it works.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 22:23:44    Predmet: Odpovedať s citátom

A proč to sem kopíruješ? Laughing Tady to nikoho nezajímá.

S tou nedostatečnou citlivostí to platí za předpokladu, že necháš basák na jeho maximální využitelné citlivosti, což je to, co (téměř) dělá Earl Geddes, protože to používá s multisubem, resp. tak jsou jeho bedny dělané - relativně malé uzavřené bedny k doplnění o suby. Což není tenhle případ. Takže i pasivně to tu jde i s pěnou udělat celkem bez problémů. Pěna užere nějaké 2 - 3 dB na 10 kHz, podle hustoty.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11491
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 22:42:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevadi, ale ja to nabuduce lahsie najdem tu, nez tam :)

Mna tam okrem ineho zaujalo toto: "the woofer would have to be attenuated (to me, this is a very bad idea)". Okrem toho ze sa zahodi vykon, ma to i nejaky vplyv na zvuk?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 22:51:20    Predmet: Odpovedať s citátom

A kde přesně by se tím měl "zahodit" ten výkon? Něco se samozřejmě ve výsledku prožere (protopí), ale zas tak bych to nedramatizoval. Když dáš před basák velkou cívku, tolik se toho IMHO zase nezahodí. Přicházíš samozřejmě o výslednou napěťovou citlivost celé bedny, výměnou za rozšíření přenášeného pásma směrem do basů. Nevím o žádném zásadním vlivu na zvuk - musí se to samozřejmě vše zohlednit ve výhybce. Resp. nějaký vliv jistě bude, ale takový už mě nechává zcela klidným.


To samé, co se i třeba u M2 dělá aktivně, se tady prostě dělá pasivně. V aktivní verzi 1518 je zase to samé, jen aktivně. Pasivně je to možná takové nehezké, ale stačí na to jeden zesilovač a hraješ...
Ani nevím, kdo všechno už to poslouchal v pasivu, možná nakonec jen Bartoli.


Naposledy upravil MaBat dňa St august 16, 2017 23:05:04, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11491
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 23:01:18    Predmet: Odpovedať s citátom

OK, to beriem, akurat stale nerozumiem tomu "very bad idea". Mozno ked tak pre ten aktiv.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 23:01:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak se ho zeptej Smile

Pro aktiv ne, to by nedávalo smysl.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11491
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 23:10:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Njn, co ine mi zostava...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3 ... 75, 76, 77 ... 87, 88, 89  Ďalšia
Strana 76 z 89

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist