Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
http://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Projekt KEF SP1374 + RCF L15P400 ?

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BlackRider
Nádejný hifista

Založený: 11 november 2007

PríspevokZaslal: Ut august 15, 2017 15:47:11    Predmet: Projekt KEF SP1374 + RCF L15P400 ? Odpovedať s citátom

Zdravím zdejší osazenstvo.

Po dolouhodobém uvažování, laborování a poslouchání jsem dospěl k rozhodnutí, že koax je pro mě ta správná cesta.. Smile

Zatím není finálně rozhodnuto, zda použít na basech 2x8" Ciare HW204 nebo RCF L15P400. Čím menší box, tím pro mě lepší - místa není nikdy dost.

Jsem zatím ve fázi návrhu přední ozvučnice a zasekl jsem se na tom, jak ji vytvarovat:

Otázka zní, zda vsadit koaxiál do desky tímto způsobem - dle mé úvahy by "zvukovod" napojený těsně za koncem závěsu koaxu mohl pomoci na vyzařování kolem 1500 kHz. Ale nedokážu si bez měření troufnout odhadovat, co za bordel způsobí právě závěs a přechody membrána/ovučnice. Jde mi o to, jestli není zbytečné a negravírovat do desky "zvukovod" - požít pouze přírubu za a vsadit do rovné čelní desky s R na vnějším obvodu.

Přikládám ještě surové měření toho koaxu v originální bedně (neměřeno 2,83V@1m).

velky bobo
Big Audio Druid

Založený: 04 február 2007

PríspevokZaslal: Ut august 15, 2017 22:05:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Při napojování přímovyzařujícího měniče na zvukovod je jeden problém. Kritická frekvence membrány odpovídá hodnotě, kdy průměr se rovná dvěma třetinám vlnové délky. Takže třebas pro jmenovitý průměr 8" je to přibližně 1350 Hz. Pod touto frekvencí zvukovod může tvarovat vyzařovací charakteristiku a pokud je dostatečně dlouhý, dokáže i zvýšit citlivost na ose. Nad touto frekvencí už je chování reproduktoru určováno jen vlastnostmi měniče samotného. Uplatňují se různé parazitní jevy vlnového původu (difrakce), ale rámcově to je tak. Pro pásmo, kde vlnová délka je větší než celkové rozměry zvukovodu (především průměr), se chování zvukovodu blíží bodovému zářiči, až nakonec vyzařuje prostorově neomezenou kulovou vlnu a výsledné vlastnosti jsou opět určeny jen vlastnostmi samotného měniče. V praxi produkované zvukovody pro přímovyzařující měniče jsou většinou jen něco jako ozdoba. Slušně by v kombinaci s reprákem 8" mohl fungovat zvukovod s výstupním průměrem (nebo úhlopříčkou) aspoň tak metr, jinak to je opravdu jen paráda, která chování repráku spíš komplikuje.
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi expert

Založený: 21 november 2007

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 05:26:02    Predmet: Odpovedať s citátom

velky bobo napísal:
... Uplatňují se různé parazitní jevy vlnového původu (difrakce), ale rámcově to je tak.

Na druhou stranu, právě o ty difracke nakonec může jít. Tak je otázka, jestli nějaké takové oblé zapuštění nebude z tohoto pohledu lepší, než jen rovná škatule. Z mé zkušenosti to tak nakonec téměř vždy je, i kdyby se to mělo ve výhybce nějak víc dorovnávat. Právě kvůli mírnějšímu projevu difrakcí od ozvučnice*. Tedy pokud to není rovnou jako KEF Muon nebo Blade - tam už je to asi fuk. Je to koax, tam to ovlivní celé pásmo, které vyzařuje - a IMHO pozitivně zejména a právě tam, kde budou vlnové délky srovnatelné s rozměrem membrány a trochu menší.

* Opačným extrémem je zvukovod, kde je výsledná vlna po celém obvodu tak koherentní, že difrakce (byť jinak nevýrazná) od toho vyústění má naopak velmi výrazný projev v ose. Všeho moc zjevně škodí. Ale to tady asi moc nehrozí.
Návrat hore
BlackRider
Nádejný hifista

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 08:58:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky za reakce.

Při použití 8" jsem uvažoval šířku desky 275 mm.

Jestli jsem dobře počítal, tak by mně v tomhle případě "zvukovod fungoval" v pásmu 450-ti Hz. Pokud se to tak dá počítat..

Z hlediska vyzařování koaxiálu je tedy výhodnější použít 15" a tím rozšířit desku na ~ 430 mm. Reproduktor v ose Z posunout směrem do bedny a tím ø zvukovodu zvětšit.

Kdysi jsem narazil na některém fóru na program, který simuloval průchod zvukové vlny profilem, netušíte, jak se jmenoval?

MaBat
Hifi expert

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 09:06:19    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.falstad.com/ripple/ (nemusí to fungovat v každém prohlížeči)
Umí to hodně, můžeš si definovat i svou hranici, jen si nejsem jistej, jak nejlépe nasimulovat kmitající membránu repráku.
Pro získání nějaké základní intuice je to ale k nezaplacení.

Pokud se to chystáš dělit někde okolo 400 - 500 Hz, tak bych nějaké úvahy o směrovém navazování moc nedramatizoval. Takhle nízko to už navíc ani pořádně neovlivníš.

ripple.jpg
 Description:
 Filesize:  32.74 KB
 Viewed:  9 Time(s)

ripple.jpg

Návrat hore
BlackRider
Nádejný hifista

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 09:23:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Super, dívám se, že to umí importovat .txt. Zkusím si s tím doma pohrát.

Dělit se bude zhruba jak píšeš.

Ještě odbočím k těm Bladeům.

Celkem mě překvapilo měření. Je to 0-75 á 15 deg. Zdroj.

Odečítání na dělíčce bas/koax způsobuje co? Moc mi to nejde do hlavy.
Od tohoto modelu jsem čekal trošku lepší výsledek.
Třeba takto.

MaBat
Hifi expert

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 09:32:51    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak to bych taky čekal lepší výsledek. Z pohledu difrakcí je to super, ale jinak to tedy až tak skvěle zvládnutý není, což mi přijde trochu divný. Na dělící frekvenci středy-výšky je to celkem jasný. U té dolní je to zajímavější - a nevím, takhle od stolu. Ty repráky mi tam nepřijdou tak daleko od sebe, aby to na 450 Hz mělo tohle dělat, ale kdo ví - zase nic moc jiného v tom být nemůže.
Návrat hore
Kocour
Hifista - zaslúžilec

Založený: 07 február 2008

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 09:45:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Koukam na ty KEF Blade, ma to basaky z obou stran, napada me jestli se to uz na 400Hz mimo osu neodecita. V podstate je to takto usporadane jako u centru.
MaBat
Hifi expert

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 09:54:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi jo, on tam ten dráhový rozdíl může takový být. Z těch odvrácených basáků to musí nejdřív oběhout tu bednu.
A je otázka, jak konkrétně to vypadá s dělící frekvencí, tzn. jakým způsobem do toho kecá ten střeďák.
Návrat hore
BlackRider
Nádejný hifista

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 10:00:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Já bych podle fotky řekl, že je to klasický BR se čtyřmi reproduktory do společného objemu... Na tak nízké děličce by nemělo tolik záležet na pozici měničů ( pokudmožno co nejblíže).

Beru teda že jsou basáky propojeny tak, že při bateriovém testu "poleze" membrána všech čtyřech dopředu. Možná bude zrada právě v jejich zapojení?

Naposledy upravil BlackRider dňa St august 16, 2017 10:03:21, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
MaBat
Hifi expert

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 10:01:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Teď už asi mluvíme každý o něčem jiném.

Basáky jsou zcela jistě zapojeny všechny se stejnou polaritou. Bedna je to pěkná, což o to. Holt to má i svoje nevýhody...

- Asi nejzajímavější mi na tom přijde, že tam je různý tlumící materiál nahoře a dole. Že by až tak? By mě zajímalo, jak tohle vzniká. Nebo jim prostě jeden došel Smile
Návrat hore
ipyks
Hifista - pokročilec

Založený: 17 október 2008

PríspevokZaslal: St august 16, 2017 18:01:57    Predmet: Odpovedať s citátom

To jsou ovšem Kef Blade ll. , menší bedny, menší basáky, "levnější" 😁
Původní "větší a dražší" Kef Blade touto "anomálií" údajně netrpí, asi jsem asi měl i měření, ke kterému se bohužel momentálně nedostanu.
A Kef Reference1 jedna je výborně hrající, neutrální, esteticky zpracovaná kompaktní třipásmovka 👍
Návrat hore
BlackRider
Nádejný hifista

PríspevokZaslal: Št august 17, 2017 17:42:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Vatelín si myslím, že dali co, bylo ve fabrice. Ale nechci je nějak podceňovat, bedna na prezentaci a takový šlendrián? Very Happy

ipyks> Blade two jsem postoval, poněvadž v měření klasický Blade holt není. Možná to mají zmáknutý líp, kdo ví. S Ref 1 máš vlastní zkušenosti?

ipyks
Hifista - pokročilec

Založený: 17 október 2008

PríspevokZaslal: Št august 17, 2017 18:43:55    Predmet: Odpovedať s citátom

BlackRider napísal:
Vatelín si myslím, že dali co, bylo ve fabrice. Ale nechci je nějak podceňovat, bedna na prezentaci a takový šlendrián? Very Happy

ipyks> Blade two jsem postoval, poněvadž v měření klasický Blade holt není. Možná to mají zmáknutý líp, kdo ví. S Ref 1 máš vlastní zkušenosti?

REFERENCE 1 - ano.
Návrat hore
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Reprosústavy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: