Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

ABX poslechový test na přechodové zkreslení-poznáte rozdíl?
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Poznali jste rozdíl mezi soubory oo a cc v ABX testu?
Ano, poznal/a jsem rozdíl
0%
 0%  [ 0 ]
Ne, nepoznal/a jsem rozdíl
100%
 100%  [ 8 ]
Celkom hlasov : 8

Autor Správa
wju
Hifi obsluha


Založený: 20 marec 2010
Príspevky: 48
Bydlisko: České Budějovice

PríspevokZaslal: Po november 06, 2017 19:29:15    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
aTkže jsi vlastně švindloval, nejdřív jsi se chtěl naučit nějaké dominanty a pak to profouknout tím testem.
To je trochu jiné rozlišení, než když to jedeš přímo, jako všichni ostatní.
Účel nebylo jestli to někdo pozná, ale jaká je hranice toho rozlišení.


hmm, mne ve škole učili, že není úplně blbě postupovat od jednodušších systému ke složitějším; ergo kladífko, aplikováno na ABX je najít úsek kde slyším (resp myslím si že slyším) rozdíl a ten pak otestovat naslepo; když to nezvládnu tam, kde si myslím, že to slyším, proč se trápit s úsekem, kde jsem ztracenej? Nemyslím si, že je to švindl.

A jak jsi postupoval ty? Jak jsi testoval? Jak to dopadlo?
Nějak to tu nemůžu najít..

Very Happy

_________________
AUDIOLAB M-DAC - DPA380(mos) - VMA-I EVO
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Po november 06, 2017 19:42:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to jiná míra rozlišení, než ten co to dělá na první pokus a tím ovlivňuješ test. Jde o to, aby to všichni dělali za stejných podmínek, ne to zkoušat, až to vyjde, to je taky pravděpodobnost.
Tento test, kterej je na hranici rozlišení jsem nezkoušel, nezkouším každou blbost, co sem PMA dává, nemám potřebu ukazovat, že něco poznám, když už prd slyším Very Happy
Co je slyšet a ne jsem si vyzkoušel před 40.ti lety, když jsem lepil zesilovače a názor jsem na to za celou dobu nezměnil, na rozdíl od PMA, kterej to tu mydlí ode zdi ke zdi Very Happy

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
roberto
Hifi expert


Založený: 03 marec 2007
Príspevky: 2632
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Po november 06, 2017 19:56:02    Predmet: Odpovedať s citátom

BV napísal:
obidva súbory hrajú zhodne nepríjemne "agresívne" a plocho. Asi výrazná komprimácia/limitácia už v nahrávke..


Souhlas, nahrávka je děsná. Není vyloučeno že na jiné hudbě/nahrávce (flétna?) by test nedopadl jinak..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po november 06, 2017 20:01:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Takhle vypadá to zkreslení, v zipu je soubor. Zkuste si ho přehrát při hlasitosti toho sinusu 440Hz.

Nářky na hudbu - no jo, ale s jinou to dopadne úplně stejně. Pokud se něco má poznat, tak na sinusu, třetinooktávévém šumu a až nakonec na hudbě. Na té se pozná nejmíň. Zdaleka nejmíň. Realita je nepříjemná, ale nelineární zkreslení někde pod 0,1% je o ničem, žádné kolorácie nedělá.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po november 06, 2017 20:06:25    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
na rozdíl od PMA, kterej to tu mydlí ode zdi ke zdi Very Happy


No jo, v nějakejch impresích možná, ale ty testy na nelineární zkreslení v posledních asi 5 letech dopadly všechny stejně. Nikdo nic nepoznal a nepozná, a to ani mnohem větší nelineární zásahy. Kdežto v lineárních změnách toho bylo a je poznat dost.

Honička za minimálními hodnotami nelineárního zkreslení a jejich prezentace je jen šikovná součást marketingu, nic víc. I když sympatičtější, než adorování exotických materiálů apod., ale v důsledku prakticky totéž.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po november 06, 2017 20:13:49    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:
na rozdíl od PMA, kterej to tu mydlí ode zdi ke zdi Very Happy


Spíš je to vývoj kruhem. Ještě tak před 16-ti lety jsem se na to díval stejně jako teď. Pak jsem se nechal zblbnout tou audiofilní partou, ale bylo to hezký Laughing

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po november 06, 2017 20:34:08    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard napísal:


No dobře Dastine, Ty zasranej blbečku, můžu Ti dát nějakej ten klíč ke zlomení a pak se ukáže, nakolik jsi zdatenj a na kolik jen blbej sráč.


Hm, rozhodně jsi zdatnej v nadávání a chlubení. To je tak všechno, co jsi v téhle diskusi předvedl.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po november 06, 2017 20:37:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Vašek se nechá snadno vytočit a pak hodnotně argumentuje Laughing . Jeden z důvodů, proč mnohem radši diskutuju jinde, jen se musí přepnout jazyk. Je to tak nějak podmínka - bohužel.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po november 06, 2017 22:44:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkusím to trochu posunout jinam.
PMA: Když to vezmu od konce, na poslechovém prostoru záleží, na reprobednách záleží, zesilovače (když nejde o zmetek) od sebe nepoznáme. O.K.
A co D/A převodníky, tam jsou měřitelné rozdíly taky pod -100 dB. Poznáme je od sebe, nebo ne ?
Co komprimované formáty ? Slušně udělaná MP3 (nebo Atrac na minidsku), dá se to rozeznat sluchem ?
Formát 16bit/41kHz, pozná se od SACD nebo 24/192 ?
Vždyť ty rozdíly jsou z technického hlediska daleko pod rozdíly testovaných zesilovačů.

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Po november 06, 2017 22:55:36    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Zkusím to trochu posunout jinam.
PMA: Když to vezmu od konce, na poslechovém prostoru záleží, na reprobednách záleží, zesilovače (když nejde o zmetek) od sebe nepoznáme. O.K.
A co D/A převodníky, tam jsou měřitelné rozdíly taky pod -100 dB. Poznáme je od sebe, nebo ne ?
Co komprimované formáty ? Slušně udělaná MP3 (nebo Atrac na minidsku), dá se to rozeznat sluchem ?
Formát 16bit/41kHz, pozná se od SACD nebo 24/192 ?
Vždyť ty rozdíly jsou z technického hlediska daleko pod rozdíly testovaných zesilovačů.


- zesilovače poznáme, když mají v sestavě tendenci k VF oscilacím ale jinak se třeba tváří úžasně, stejně tak když jsou náchylné na brumy v závislosti na konfiguraci sestavy. Samozřejmě nemluvím o lampáčích s výstupním odporem 1 ohm, to nejsou zesilovače, ale zvukomalebná zařízení.

- D/A převodníky jsou docela široká třída, takže leccos se nerozezná a leccos jo. Kdysi mi VB dal přepínací test 3 zdrojů digi signálu (3 přehravače hrály totéž CD) a poznat to bylo. Zejména dřív se ty převodníky docela lišily ve smetí v nízkoúrovňové informaci, dnes jsou mnohem dál a kvalitní DACy se asi nerozeznají.

- mp3 (myslím aspoň 256k) se na nějaké hudbě pozná a byl tu na to test

- 24/192 se proti 16/44.1 taky dalo poznat, ale jen na extrémně tichých pasážích a při nesmyslně zvýšené hlasitosti

- u těch komerčních DACů a zvukovek je potíž, že třeba hrají bez smetí jen v jednom nastavení, třeba 48/24 nebo 96/24, pak si můžeš myslet, že posuzuješ formáty, ale jsou to jen chyby převodníku.

Všechno myslím v solidním A/B testu, ne pocity při přehazování komponentů. Při přehazování je samozřejmě slyšet všechno, včetně zlaté pojistky Laughing

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
bacil2
Hifi expert


Založený: 29 marec 2013
Príspevky: 1429

PríspevokZaslal: Ut november 07, 2017 00:19:25    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:

Všechno myslím v solidním A/B testu, ne pocity při přehazování komponentů...

... myslíš tým samozrejme zábavný posluchový test ABX "in vitro" vo formáte 44,1/16 pre pobavenie hifi komunity na tému "nepočujem, nepočuješ, nepočujeme" Rofl

_________________
Suchý ňúter mokrý ven
želáme vám dobrý den
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Ut november 07, 2017 07:38:12    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
... mnohem radši diskutuju jinde, jen se musí přepnout jazyk. Je to tak nějak podmínka - bohužel.

jj,...
http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/282443-audibility-distortion-horns-21.html#post4522222

Můžeš teď Geddesovi konečně napsat, co a jak jsi zjistil nového. Good luck with that! Rotfl
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Ut november 07, 2017 08:24:16    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Měření zesilovače je v jiném vlákně, zkreslení je čistě přechodové v rozmezí cca 0,01% - 0,1% podle amplitudy a kmitočtu. Složky zkreslení, vysoké harmonické, jdou až do cca 200kHz v téměř stejné amplitudě. Schéma testu je připojeno.

Kam až jdou složky zkreslení je nezajímavé, protože tam nic neslyšíme.
Pokud je ale zahrnuješ do zkreslení třeba na 10kHz, tak je ta hodnota nic neříkající, jelikož zádné přímé harmonické zkreslení na 10kHz slyšet není, jen intermodulační produkdy složitějšího signálu.
Proto jsem se také ptal, co znamená zkreslení zesilovače na 10kHz, v tom úžasném grafu podle pravítka Rolling Eyes
Připadá mi to jako výzkum jiného vědce Very Happy
http://www.FFFfff___.cz/images/stories/Nf/Tranzistorovy_zvuk/6/dvorak.PNG
kde dělá závěry o vlastnostech zesilovače (o okamžitých ampliitudách, potřebné SR) z průměrové FFT.

Uvedených 200kHz je zajisté také irelevatní, protože uváděné ukázky takovou šířku pasma nemají Rolling Eyes

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !


Naposledy upravil danhard dňa Ut november 07, 2017 11:49:37, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
SvoP
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2013
Príspevky: 30
Bydlisko: Kladno

PríspevokZaslal: Ut november 07, 2017 10:15:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Navazuji na opa + PMA : Když to vezmu od konce...
Já jsem měřil vestavěné zvukovky, několik levnějších do 2.000 Kč a vliv SW. Pár věcí jsem zjistil:

• často byl problém v ovladačích a v nastavení, například Xonar DX po čisté nové instalaci Win7 měl THD+N=0,29%. Vyhledání správné verze ovladače mě zabralo několik hodin, nastavování Win hodinu, pak jsem naměřil THD+N=0,00092% více na https://premsvo.wordpress.com/xonardx-na-win7/

• zbytečné převody z 44,1 na 48/96..., často jsem se s tím ve Win setkal, velká degradace

• některé linuxové distribuce (Ubuntu i Studio 14.04.x) převádějí na 16 bitů. Nedělá to Lubuntu, KXStudio a AVlinux. Čerstvé informace ale nemám.

• Lubuntu jsem měřil nedávno, řetězec Arta+Wine+Alsa +Jack propojený interně Jackem při 24/44,1kHz , vyšlo mě THD+N=0,0000083%= -141,6 dB, měření je na https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-audio-testy/

• pokud se Win (mám XP, 7/32, 7/64, 10, měl jsem 8.1) správně nastaví a seženou se správné verze ovladačů (ověřit měřením), tak jsem problémy nezjistil. Detaily jsou na mém blogu.

Pro PMA: pořád trvá dotaz na ABX pro Linux? Mě Foobar+ABX funguje pod Wine, nesmí být ale zapnutý Jack. Arta a Jack spolu fungují.


Naposledy upravil SvoP dňa So november 11, 2017 15:30:26, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut november 07, 2017 10:33:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Pro ty kdo si stěžovali (jistě oprávněně) na kvalitu ukázky v testu jsou tu nové, mnohem "audiofilnější" testovací soubory na

http://pmacura.cz/toc549.zip

Tentokrát v 48/24, otázka stejná, kdo pozná a doloží pozitivní výsledek v ABX testu.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Ut november 07, 2017 10:38:12    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
zesilovače (když nejde o zmetek) od sebe nepoznáme.


Člověče Vláďo, vždycky něco dokáže překvapit. Podívej se na tento post

http://www.diyaudio.com/forums/everything-else/314218-test-ears-abx-test-post5236345.html

kde hochovi jeho "bad amplifier" výrazně zvedl amplitudy malých amplitud složek zkreslení (má tam i důkaz měřením) a opakovaně získal 12/12. Na sluchátka a s takzvaně kvalitním zesilovačem nepoznal nic. Zase dříve někomu zablbla wireless sluchátka, evidentně na základě různosti dat pouze, drátová byla v pohodě a na nich nic nepoznal. Jo hifi je krásné Laughing .

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut november 07, 2017 11:04:50    Predmet: Odpovedať s citátom

SvoP napísal:

většina distribucí Linuxu používá PulseAudio, které převádí na 16 bitů. Nedělá to Lubuntu, KXStudio a AVlinux. Čerstvé informace ale nemám.


PA má nastavení velikosti samplu v konfiguraci - parametr default-sample-format. Defaultní nastavení (bez konfigurace) je s16e . Detaily konfigurace popisuje např. http://www.overclock.net/a/how-to-get-the-best-sound-with-and-properly-configure-pulseaudio

Co jsem koukal do zdrojáků PA, tak PA jede interně v nakonfigurovaném sample formátu, tudíž implicitně nic nepřevádí. Ale samozřejmě pluginy mohou akceptovat jen některé formáty. Tak např. rate konverze probíhá jen na některých formátech - vybírá se v metodě resampler.c:choose_work_format https://github.com/pulseaudio/pulseaudio/blob/cbc442482118007bc03dcf6c3455b1cb3d877671/src/pulsecore/resampler.c#L258 .

Příklad pro soxr https://github.com/pulseaudio/pulseaudio/blob/cbc442482118007bc03dcf6c3455b1cb3d877671/src/pulsecore/resampler.c#L299 - všechny PA formáty <=S16 jedou v s16, všechny delší formáty jedou float32 . Default této metody je rovněž float32 https://github.com/pulseaudio/pulseaudio/blob/cbc442482118007bc03dcf6c3455b1cb3d877671/src/pulsecore/resampler.c#L310

Tohle třeba alsí rate plugin vůbec nemá, ten jede natvrdo v S16.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
SvoP
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2013
Príspevky: 30
Bydlisko: Kladno

PríspevokZaslal: Ut november 07, 2017 11:34:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Dustine dík za odpověď, to defaultní nastavení PulseAudia s16e jsem měnil už v létě 2015, kdy jsem používal UbuntuStudio a nepomohlo to. Musel bych si na nějakém PC vytvořit prostor pro další instalaci a to zabere nějaký čas.

Zkusil bych se proto zeptat: na jaké distribuci to provozuješ ty a měřil jsi THD+N na svém PC?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
danhard
Hifi inventar


Založený: 17 február 2007
Príspevky: 5856
Bydlisko: Praha, Jesenice

PríspevokZaslal: Št november 09, 2017 09:50:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebylo by efektivnější sem dát ukázky, kde je něco slyšet ? Very Happy
V dřevních dobách se zesilovače na přechodové zkreslení kontrolovaly taky na ucho, na osciloskopu takové zkreslení na 1kHz už moc vidět nebylo a na zkresloměru to ukazovalo něco v desetinách %.

_________________
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande !
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11491
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Št november 09, 2017 11:20:41    Predmet: Odpovedať s citátom

danhard, aspon je pocut, ze ten "maly hrdina" je az zbytocne dobry... bolo by treba skusit este nieco horsie
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št november 09, 2017 11:24:05    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Zkusil bych se proto zeptat: na jaké distribuci to provozuješ ty a měřil jsi THD+N na svém PC?

Otestoval jsem PA ukládáním výstupního streamu a dle výsledku umí nesnižovat bitovou šířku i zachovávat bitovou věrnost.

1. Konfigurace zvukovky

Do ~/.asoundrc jsem přidal nové zařízení myrecord duplikující výstup do wav souboru:

kód:
pcm.myrecord {
    type file
    format "wav"
    slave.pcm "mycard"
    file "/tmp/captured_sound32.wav"
}
pcm.mycard {
    type hw
    card 0
}


2. Konfigurace pulseaudia
Interní formát int32:

/etc/pulse/daemon.conf:

kód:
default-sample-format = s32le


Výstup PA namířený do nově vytvořeného zařízení myrecord
/etc/pulse/default.pa:
kód:
load-module module-alsa-sink device=myrecord


Ponechal jsem defaultní samplerate 44100.

+ samozřejmě restart PA
kód:
killall -9 pulseaudio


3. Vygenerování testovacího souboru
kód:
sox -n -r 44100 -c 2 -b 32 sine32.wav synth 10 sine 1k gain -120


První nenulový bit pod 18. bitem (viz položka bit-depth 13/32):
kód:
hestia@hestia:~$ sox sine32.wav -n stats
             Overall     Left      Right
DC offset   0.000000  0.000000  0.000000
Min level  -0.000001 -0.000001 -0.000001
Max level   0.000001  0.000001  0.000001
Pk lev dB    -120.00   -120.00   -120.00
RMS lev dB   -123.01   -123.01   -123.01
RMS Pk dB    -123.00   -123.00   -123.00
RMS Tr dB    -123.05   -123.05   -123.05
Crest factor       -      1.41      1.41
Flat factor     0.00      0.00      0.00
Pk count       6.00k     6.00k     6.00k
Bit-depth      13/32     13/32     13/32
Num samples     441k
Length s      10.000
Scale max   1.000000
Window s       0.050


4. Přehrání přes PA

Nahraji přes PA do captured_sound32.wav:

kód:
hestia@hestia:~$ aplay -v -D pulse sine32.wav
Přehrávám WAVE 'sine32.wav' : Signed 32 bit Little Endian, Frekvence 44100 Hz, Stereo
ALSA <-> PulseAudio PCM I/O Plugin
Its setup is:
  stream       : PLAYBACK
  access       : RW_INTERLEAVED
  format       : S32_LE
  subformat    : STD
  channels     : 2
  rate         : 44100
  ....


5. Analýza výstupu PA
Audacity nedokáže zazoomovat 17. bit, ale snd snadno (po přeuložení captured wavu soxem, alsa-lib zřejmě negeneruje korektní 32bitový wav) - viz obrázky

Spektra vstupu/výstupu - viz obrázky

Statistika souborů:

Vstup
kód:
hestia@hestia:~$ sox sine32.wav -n stat
Samples read:            882000
Length (seconds):     10.000000
Scaled by:         2147483647.0
Maximum amplitude:     0.000001
Minimum amplitude:    -0.000001
Midline amplitude:     0.000000
Mean    norm:          0.000001
Mean    amplitude:     0.000000
RMS     amplitude:     0.000001
Maximum delta:         0.000000
Minimum delta:         0.000000
Mean    delta:         0.000000
RMS     delta:         0.000000
Rough   frequency:          706
Volume adjustment:  1000225.266


Výstup
kód:
hestia@hestia:~$ sox captured_sound32.wav -n stat
Samples read:           1348776
Length (seconds):     15.292245
Scaled by:         2147483647.0
Maximum amplitude:     0.000001
Minimum amplitude:    -0.000001
Midline amplitude:     0.000000
Mean    norm:          0.000000
Mean    amplitude:     0.000000
RMS     amplitude:     0.000001
Maximum delta:         0.000000
Minimum delta:         0.000000
Mean    delta:         0.000000
RMS     delta:         0.000000
Rough   frequency:          706
Volume adjustment:  1000225.266


Veškeré maxima, scaled by a adjustmenty jsou shodné, jde o bitově věrnou kopii. Střední/průměrné hodnoty se liší, protože nahrávka obsahuje úvodní a závěrečné ticho, které tam přidává PA při otevření a zavření zvukového zařízení.

Jen pro představu o citlivosti parametrů výpisu - soubor zesílím o 0,005dB, na Volume adjustment se to hned projeví:

kód:
hestia@hestia:~$ sox captured_sound32.wav -n gain 0.005  stat
...
Volume adjustment:   999759.612


Naposledy upravil dustin dňa Št november 09, 2017 11:34:56, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št november 09, 2017 11:25:02    Predmet: Odpovedať s citátom

A spektra zdroje a nahraného
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št november 09, 2017 11:33:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Jen pro zajímavost, jak PA ditheruje 32bitový vzorek s 1kHz sin < 18. bitem do 16bit výstupu (default-sample-format = s16le) - přehazuje LSB 16. bit v rytmu 1kHz sinu

kód:
hestia@hestia:~$ sox captured_sound16.wav -n  stats
             Overall     Left      Right
DC offset  -0.000010 -0.000010 -0.000010
Min level  -0.000031 -0.000031 -0.000031
Max level   0.000000  0.000000  0.000000
Pk lev dB     -90.31    -90.31    -90.31
RMS lev dB    -95.21    -95.21    -95.21
RMS Pk dB     -93.31    -93.31    -93.31
RMS Tr dB    -564.10   -564.10   -564.10
Crest factor       -      1.76      1.76
Flat factor    98.49     98.49     98.49
Pk count        680k      680k      680k
Bit-depth       1/16      1/16      1/16
Num samples     680k
Length s      15.425
Scale max   1.000000
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Št november 09, 2017 11:34:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Sorry za OT (bylo to nějaké delší, než krátná odpověď na otázku), mohu poprosit Trotona o přesun do extra vlákna? Díky moc.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20452

PríspevokZaslal: Št november 09, 2017 13:09:45    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
danhard, aspon je pocut, ze ten "maly hrdina" je az zbytocne dobry... bolo by treba skusit este nieco horsie


No to zcela určitě, protože kolega vedle prohnal soubory v LT Spice přes simulaci texanu, která má mnohem větší zkreslení a furt nic. Tedy přesněji řečeno na sinusovkách se to poznalo, na hudbě ne. A tady jsme zkoušeli přidat matematické zkreslení až někam k 10% a taky nic, je fakt, že to byly nižší harmonické a letěly dolů s klesající amplitudou. Prostě je to zralé pro MythBusters, což se pochopitelně hračkářům nelíbí.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
MaBat
Hifi inventar


Založený: 21 november 2007
Príspevky: 12737

PríspevokZaslal: Št november 09, 2017 13:36:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Jde o to, jestli ti hračkáři uvažují pouze nelineární zkreslení (a zda je to vůbec zajímá), když popisují zvukové rozdíly mezi zesilovači. Podle mě tu jen mlátíš prázdnou slámu.

Ještě nedávno jsi tu skákal metr dvacet, jak příšerně slyšitelně zkreslují horny druhou harmonickou, ty MythBustere...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
SvoP
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2013
Príspevky: 30
Bydlisko: Kladno

PríspevokZaslal: Št november 09, 2017 14:18:02    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Sorry za OT (bylo to nějaké delší, než krátná odpověď na otázku), mohu poprosit Trotona o přesun do extra vlákna? Díky moc.

Také bych se za to přimlouval, už od tvého příspěvku v : út listopad 07, 2017 11:04:50 + moje reakce.
Např. Audio a Linux nebo podobně.

Jinak moc děkuji, musím si to pořádně přečíst, nestíhám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
SvoP
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2013
Príspevky: 30
Bydlisko: Kladno

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 15:38:34    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Otestoval jsem PA ukládáním výstupního streamu a dle výsledku umí nesnižovat bitovou šířku i zachovávat bitovou věrnost.

V samotném PA problém tedy není, možná je to nastavením default hodnoty. Upravil jsem proto svůj původní příspěvek takto:
• některé linuxové distribuce (Ubuntu i Studio 14.04.x) převádějí na 16 bitů. Nedělá to Lubuntu, KXStudio a AVlinux. Čerstvé informace ale nemám.

Měřím to méně exaktně, pro orientaci to snad stačí: Wine+Arta + virtuální smyčka v Jacku. Naposled v Lubuntu (-3dB, vypnutý dithering, přepínáno jen v Artě) vyšlo:
• pro 24/44,1 ... THD+N =0,0000098% = -140 dB,
• pro 16/44,1 ... THD+N=0,0017%= -95 dB,
• pro 16/44,1 s ditheringem 16 bit ... THD+N=0,0025%= -92 dB
Nechci tady zabírat místo, snímky jsem přidal na konec stránky https://premsvo.wordpress.com/lubuntu-audio-testy/ .

Určitě vyzkouším novější Ubuntu Studio 16.04.3, s default-sample-format = s32le, ale kdy to bude, neumím zatím odhadnout.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: So november 11, 2017 15:47:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak je to o verzi konkrétního SW, distribuce je jenom sada balíků. Lubuntu používá stejné balíky, jako ubuntu, jen má jinak nakonfigurované grafické prostředí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
SvoP
Hifi obsluha


Založený: 08 december 2013
Príspevky: 30
Bydlisko: Kladno

PríspevokZaslal: So december 23, 2017 15:46:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Konečně jsem našel trochu času a realizoval dustinovo nastavení PulseAudio: default-sample-format = s32le

Zkoušel jsem to na Ubuntu Studio 16.04.3 a už to odpovídá 24 bitům, viz snímek měření interní smyčky pomocí PAV. Takže dustine dík, ani jsem takový dárek k Vánocům nečekal !
Podrobnosti a další snímky na https://premsvo.wordpress.com/linux-audio-testy-2/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Dokumentácia - How to ... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5  Ďalšia
Strana 4 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist