Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Jednoúčelové měřicí PC s PCI zvukovkou v izolační třídě II
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje signálu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut december 05, 2017 13:26:30    Predmet: Jednoúčelové měřicí PC s PCI zvukovkou v izolační třídě II Odpovedať s citátom

Při měření používám zvukovku ESI Juli, která má dnes za cca 1.200 Kč bazar pořád docela slušné parametry a hlavně nabízí kvalitní symetrické vstupy pro měření můstkových výstupů zesíků, tedy např. většiny digitálů. Mým požadavkem je tedy PCI slot a celá sestava ve třídě II.

Jako PC lze vzít tenký klient s PCI slotem, který má napájecí adaptér ve třídě II (takže vlastní PC je SELV). Bohužel většina monitorů používá zemnicí vodič. Stačí při měření připojit osciloskop (též bohužel ve třídě I) a vzniklá zemní smyčka je na zhoršení výsledků měření krásně vidět. Takže nutné měřit bez připojeného monitoru. Ethernet nevadí - je vždy galvanicky oddělený symetrizačními trafy.

Při měření se přistupuje po síti z jiného PC/notebooku přes vzdálenou plochu. K tomu je potřeba znát aktuální IP adresu měřicího počítače. Jednoduchý skript v pythonu po připojení k síti strojovým hlasem oznámí aktuální IP adresy rozhraní, má to jenom pár řádek.

Jako PC jsem zvolil nejvýkonnější tenký klient s PCI portem, o kterém vím - FS Futro S900N.





64bitové dvoujádro AMD T56N http://www.cpu-world.com/CPUs/Bobcat/AMD-G%20Series%20G-T56N%20-%20GET56NGBB22GTE.html , DDR3 RAM. Ve výborném stavu vyjde z Německa s dopravou na cca 50 EUR.

Výkonově ta dvě jádra akorát zvládají artu na 192kHz a posílat obrazová data po síti. Slabší model S900 s jednojádrem T44R by už dodatečnou zátěž komprimace a odesílání obrazu po síti nedal, dochází k podtečení bufferu zvukovky (vyzkoušeno).

Skříň počítače je určená pro nízkoprofilové karty. Na desce je potřeba odletovat kostičku výstupů integrované zvukovky a PS/2 portů - obojí pro můj účel nepotřebné. Přídavný chladič se musí umístit až na dno spodní poloviny skříně, což je triviální. Pak stačí stávající zadní slot na PCI kartu víc propilovat a přišroubovat montážní rámeček Juli.

Juli se k základní desce připojuje PCI prodlužkou https://www.aliexpress.com/item/19cm-Length-PCI-Extension-Cable-Sound-Card-Network-Graphic-Card-Extender-Converter-Flat-Ribbon-Extension-Cable/32836239821.html . Bohužel se mi v jejím konektoru při porovnávání parametrů dvou Juli poškodil kontakt, tak teď musím čekat na doručení náhradního kusu.

Juli bude zespodu od základní desky odstíněna perforovaným plechem po celé hloubce skříně. Ve Foinii jej mají za pár desetikorun. Do jeho zahnutého čela budou vepředu izolovaně uchycené prodloužené cinche https://www.ebay.com/itm/4pcs-Rhodium-Gold-Plated-RCA-Socket-Female-RCA-Jack-Connector-Chassis-Socket-New/202101520193 , které projdou izolovaně skrz přední panel PC. Cinche prodlouží analogové RCA vstupy/výstupy Juli, stíněné kablíky budou naletované rovnou na kartu. Uvažuji o vytažení SPDIF in/out RCA přímo na zadní rámeček Juli, aby se nemusel nikde skladovat ten nepraktický prodlužováček.

Pro zvýšení spolehlivosti jsou systémové SSD disky zrcadlené v RAID1 - 16GB miniSATA + 16GB SSD SATA https://www.ebay.com/itm/KingDian-H100-Solid-State-Drive-SSD-1-8-SATA2-4CH-for-Laptop-POS-Machine-16GB/232126360691 , obojí po 350 Kč.

Jako OS je Linux Mint Mate + Arta s HQ Wine, zapnutý přístup k vzdálené ploše (VNC server s vypnutým šifrováním). Po instalaci je obsazeno cca 7GB. Grafika bez připojeného monitoru najíždí defaultně v rozlišení 1024x768, což je akorát na obrázky grafů. Lze samozřejmě nastavit rozlišení vyšší.

Jak jsem psal, po spuštění zahlásí interní repráček aktuální IP adresu. Je dobré mít možnost o hlášku požádat kdykoliv znovu. Čelní panel má jen vypínací tlačítko, takže pythonní skript po spuštění monitoruje událost ACPI powerbutton. Při stisknutí zahlásí IP adresu, pokud do 5 sekund dojde k opakovanému stisknutí tlačítka, zahlásí "Vypínám se" a komp korektně vypne. Opět stačilo pár řádků kódu.

Až mi přijdou všechny díly, dám sem nějaké obrázky. Skript i popis na wiki bude na mém githubu.

Přípravek pro měření reprovýstupů symetrickými vstupy Juli jsem tu už popisoval v http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=287941#287941
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi marec 23, 2018 00:11:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Konečně se podařilo dokončit, k vánocům dorazila 3D tiskárna, tak jsem se nejdříve musel naučit s ní dělat.

Projekt je stručně popsaný + řídící software + všechny 3D modely dílů na https://github.com/pavhofman/measurement-station

Pár fotek

Upravená střeva PC pro umístění full-size PCI karty:




Držák Juli





Juli ve skříni



Front



Back




Loopback symetrika bez signálu - screenshot okna přes VNC na pracovním PC









Ke stanici se připojuje jen adaptér (dvoužíla třída 2) a síťový kabel (či přes wifi), IP adresu pro VNC hlásí interní repráček. Jedním stiskem power tlačítka opět zahlásí IP adresy, dvěma stisky po sobě se PC korektně vypne.

Systém je zrcadlený na dvou 16GB discích v Raid1, takže když jeden disk odejde, stačí jej vyměnit a zasynchronizovat.

Kdyby při nějakém měření vadil odrušovací vazební Y kondenzátor v adaptéru, lze stanici napájet dvěma 12V baterkami.

Celkové náklady (vč. dopravy):

* PC 1200 Kč
* Juli 1200 Kč
* 16GB SSD disky 2 x 300 Kč
* konektory desetikoruny
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kozousch
Hifi inventar


Založený: 09 máj 2009
Príspevky: 4168

PríspevokZaslal: Pi marec 23, 2018 08:05:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Monitor si můžeš zbastlit:
https://diit.cz/blog/navod-postavte-si-prenosny-monitor-ze-stareho-notebooku

Pořídit 12V/1.5A adaptér "bez nuláku" není problém. Nějaké "víko" notebooku s displejem ti můžu poslat - samozřejmě zadarmo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi marec 23, 2018 08:11:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Gratuluju, je to dobrý základní prvek pro měření výkonových zesilovačů. Budeš zkoušet měření nějakého reálného kusu?
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Pi marec 23, 2018 08:25:38    Predmet: Re: Jednoúčelové měřicí PC s PCI zvukovkou v izolační třídě Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Při měření používám zvukovku ESI Juli, která má dnes za cca 1.200 Kč bazar pořád docela slušné parametry a hlavně nabízí kvalitní symetrické vstupy pro měření můstkových výstupů zesíků,


Je to nutnost (symetrický vstup) i při měření zesilovačů s nesymetrickým výstupem, jinak jsou měření chybná. Vysvětlím ve vlákně MSYS.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi marec 23, 2018 09:03:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Kozousch napísal:
Monitor si můžeš zbastlit:
https://diit.cz/blog/navod-postavte-si-prenosny-monitor-ze-stareho-notebooku

Pořídit 12V/1.5A adaptér "bez nuláku" není problém. Nějaké "víko" notebooku s displejem ti můžu poslat - samozřejmě zadarmo.


Díky. Na ty VGA/LVDS desky už koukám delší dobu, pro jiné projekty, nicméně se mi zatím nechtělo se patlat s konektory od LCD. Starých noťasů mám ve skříni až moc Smile Zrovna nedávno jsem několik těch nejstarších šrotů vyhazoval...

Tady jsem chtěl krabičku, která nepotřebuje kromě napájení a sítě na stole nic, klávesnici, myš, monitor. Přípravek s měřicími odpory a výměnnými děliči postavím rovnou na ni (je to pevná plechová bednička, vydrží všechno) a nezabere žádné místo navíc. Toho není na stole nikdy dost Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi marec 23, 2018 09:17:27    Predmet: Odpovedať s citátom

PMA napísal:
Gratuluju, je to dobrý základní prvek pro měření výkonových zesilovačů. Budeš zkoušet měření nějakého reálného kusu?


Díky. Mám to nejen na měření, ale i jako zdroj signálu, pro testování SPDIF signálů (in/out) a tak.

Jako první chci změřit digitál TPA3116 symetricky připojený ke zvukovce v http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?p=296674#296674 . Měřicí signál bude generovat rovnou zvukovka toho all-in-one.

Pak Kenwood KA-7090 pro http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=24085&postdays=0&postorder=asc&start=0 (zvolil jsem jej místo té KA-7010, protože už má DO a tedy všechny přepínače řešené relátky a nemusím to dodělávat).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi marec 23, 2018 09:47:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Zkoušel jsem napájet desku ADC/DAC Juli externím lineárním zdrojem +/-12V (klasické 78xx/79xx) a na měření se to nijak neprojevilo, zřejmě má Juli dobře udělané interní regulátory. Tak jsem ponechal napájení přes PCI interními měniči v PC.

Měřil jsem loopback ještě před polepením spodních/bočních krytů měděnou páskou a jejím ukostřením na bednu, rozdíl před a po je statisticky nevýznamných 0.1-0.2 dB. Pro klid duše jsem tam ty stínící kryty nechal, když už jsem je měl. Dle měření jsou ale zbytečné.

Když jsem spustil synchronizaci raidu na druhý SSD SATA disk v prostoru přímo pod kartou, na šumu loopbacku (-105.1dB FS) se provoz disku naplno vůbec neprojevil.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ne marec 25, 2018 21:59:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Dneska jsem si hrál s kalibrací Arty pro symetrické vstupy Juli. Ukázalo se, že Juli nativně zvládá skoro 20V pp linka proti zemi , což dává 40V pp mezi oběma symetrickými linkami. Protože můj měřicí přípravek bere +/- linky proti sobě, ještě s rezervou jsem na základním děliči 1x měřil 35V pp výstup zesíku.

Samozřejmě nevýhodou by bylo měření nízkých úrovní, nicméně chci to hlavně na měření výstupu zesíků. Na měření předzesilovačů apod. bych asi musel použít výrazně citlivější nesymetrické vstupy a nebo akceptovat snížené rozlišení na nižších úrovních.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11426
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 18:26:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Si si isty tymi 40Vpp? Na tej Juli@ su +/-9V regulatory, takze IMHO max. realnych je 18Vpp ~ 16dBV.

Jedine, zeby tam bol este nejaky delic na vstupe...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 19:44:53    Predmet: Odpovedať s citátom

blbě... přepočítávám...

Naposledy upravil dustin dňa Po marec 26, 2018 19:51:28, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 19:50:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ehm, dokumentace výrobce k Juli hovoří jasně, TRS vstup je +4dBU. Tedy rozhodně nezvládá 40Vp-p, ale cca 3,5Vp-p.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 19:54:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak nevím, něco se mi nezdá. Tady píšou, že Julia má symetrický výstup 4dBu.
http://www.esi-audio.com/products/julia/
A tady je zase, co to znamená, že 4dBu je 3,472 Vpp.
https://en.wikipedia.org/wiki/Line_level
EDIT: Aha, zase jsem druhej. Wink

_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 19:57:06    Predmet: Odpovedať s citátom

djrix napísal:
Ehm, dokumentace výrobce k Juli hovoří jasně, TRS vstup je +4dBU. Tedy rozhodně nezvládá 40Vp-p, ale cca 3,5Vp-p.


Dokumentace jasně říká 0dBFS @ +20dBu (+4dBu nominal)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 19:58:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Vzdy to chce zkontrolovat zakladni rozsah osciloskopem. Jinak se v tom digitalu da snadno ztratit.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 20:01:32    Predmet: Odpovedať s citátom

To nic nemeni na tom, ze ten vstup ma citlivost +4dBU. A ano, je ke cti Esi, ze dodrzeli prebuditelnost pozadovanou v profi sfere, tedy +20dBU. Coz ale stale neni 40Vp-p ale nejakych 20Vp-p.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 20:02:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže tentokrát správně:

na výstup pustím -3dB sinus. Osciloskop zem-+linka píše 2.7Vrms a 7.8Vpp. Arta tento signál změří jako RMS -8.1dBFS, což je 0.39. Soxem nahraji, efekt stats hlásí

min level 0.395
max level 0.402

Tedy 7.8/0.4 = 19.5Vpp zem-linka.

20dBu dle specifikací výrobce = 22Vpp

Použiji-li obě linky proti sobě, mám rozsah 40Vpp. Proto mi osciloskop měřil 35Vpp.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 20:06:37    Predmet: Odpovedať s citátom

djrix napísal:
To nic nemeni na tom, ze ten vstup ma citlivost +4dBU. A ano, je ke cti Esi, ze dodrzeli prebuditelnost pozadovanou v profi sfere, tedy +20dBU. Coz ale stale neni 40Vp-p ale nejakych 20Vp-p.


Měřím symetrickými vstupy, zapojení http://www.diyaudio.com/forums/pass-labs/199005-balanced-soundcard-interface-power-amplifier-distortion-measurement-4.html#post3735528 . Tudíž 0dBFs odpovídá 40Vpp na výstupu zesíku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
djrix
Hifi expert


Založený: 15 marec 2010
Príspevky: 1833

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 20:10:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Tedy je to specifikovane pro kazdou linku zvlast ? To se tak normalne znaci, ze se +20dBU mysli pro jednu linku a znamena to v realu 2x20dBU ? Ve zvukarine se nepohybuju, ale tohle mi pripada silne zavadejici, specifikovat pro symetricky signal neco vuci zemi, ktera tam nemusi "existovat".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 20:23:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Normalne je jedna specifikovana uroven, kdyz jeden vstup prizemnis, je vstupni rozsah porad stejny.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 20:26:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Samozřejmě píšu blbost, rozsah je pořád 20Vpp, omlouvám se. Osciloskop měřil 12Vpp, popletl jsem si to s tomu odpovídajícím výkonem 35W do 4 ohmů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
opa
Hifi inventar


Založený: 24 február 2007
Príspevky: 11176
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 20:27:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Když tu lítají ty desítky voltů, jak máte vstupy ochráněné proti přepětí, aby karta neodcestovala do věčných lovišť ?
_________________
Cui bono ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 20:32:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Zatím jsem tam měl několik Lipol článků s diodami na obě linky - jak je na tom schématu. Ale ty mají příliš nízké napětí, pro stávající měření zesíku se single napájením +20V jsem je odpojil, tam víc než 20V nebude. Momentálně to řeším, do baterek se mi už nechce. Zenerky? TVS diody? Mám to jako otázku na odborníky do dalšího vlákna.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 20:45:03    Predmet: Odpovedať s citátom

opa napísal:
Když tu lítají ty desítky voltů, jak máte vstupy ochráněné proti přepětí, aby karta neodcestovala do věčných lovišť ?


Ty uz do karty nedolezou, proto jsem delal ten MSYS. Na Hi vstupu snese 100Vrms.

_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 21:23:17    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Samozřejmě píšu blbost, rozsah je pořád 20Vpp, omlouvám se. Osciloskop měřil 12Vpp, popletl jsem si to s tomu odpovídajícím výkonem 35W do 4 ohmů.


Ne, je to tak, jak jsem říkal. Těch 12 V byl Vrms, Vpp byl opravdu 35Vpp

Právě jsem na děliči 1:1 na symetrickém vstupu Juli naměřil následující obrázky. -1.6dB odpovídá přesně 34Vpp ze 40Vpp full scale. Mimochodem je to ten chcípáček z vedlejšího vlákna do 8 ohmů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 21:31:12    Predmet: Odpovedať s citátom

V(in) = V(+line) - V(-line),

Tedy Vpp = V(in_max) - V(in_min) = V(když +line 10V a -line na -10V) - V(když +line na -10V a -line na 10V) = 20V - (-20V) = 20V + 20V = 40V.

Ať na to koukám, jak chci, nevidím, kde je to špatně.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Po marec 26, 2018 21:42:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasně, důvod je ten, že peak/peak není hodnota měřená v jednom okamžiku, ale rozdíl v různých časech. Na symetrice je v jednu chvíli je +20V, hned poté -20V, rozdíl 40V.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut marec 27, 2018 06:34:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedorozumnění vzniklo z ne příliš šťastně použité terminologie. Pro diferenční zesilovač je vstupním napětím míněno rozdílové napětí mezi oběma vstupy, ne napětí jednoho vstupu proti "zemi". Ten názorný popis rozdílového napětí je jasný, platí pro jediný případ, kdy CMV = 0. Peak-peak je vždy právě rozdíl mezi vrcholovými hodnotami, už z definice. Dále, není pravda, že užitečné maximální rozdílové napětí je vždy dvojnásobek užitečného maximálního napětí na jednom ze vstupů proti zemi. To záleží na topologii obvodu a může to být stejná hodnota. U aspoň trochu korektního diferenčního vstupu můžeš jednu vstupní linku uzemnit a užitečný rozsah to nezmění.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Ut marec 27, 2018 07:45:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Máš pravdu, symetrická linka není primárně určená k tomu, aby se s ní tímto způsobem měřilo. Nicméně v tomto konkrétním případě je CMV vždy blízké 0 (kromě šumu), protože je středový vodič symetrické linky připojen na střed děliče 100+100 ohmů. Rovněž využitelný rozsah měření odpovídá 2 x Vmax - šum, což je pořád cca 40V.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PMA
Pavel Macura


Založený: 18 január 2007
Príspevky: 20444

PríspevokZaslal: Ut marec 27, 2018 07:56:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale jistě, ale je to diferenční vstupní napětí a pro něj je definovaný zisk. SE dílčí napětí je lepší do toho vůbec netahat.
_________________
mám rád hifi, ale víte, jak je to dál .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Zdroje signálu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalšia
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Nemôžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Nemôžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist