Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

Bolo zavedene manualne potvrdzovanie registracii !!!
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
https://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Upsampling 2018
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Digitál
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: Po január 08, 2018 07:39:16    Predmet: Upsampling 2018 Odpovedať s citátom

Přes vánoce jsem prováděl další testy (zejména poslechové) a také vyšly dva velmi zajímavé příspěvky na blogu Archimago.

http://archimago.blogspot.cz/2018/01/audiophile-myth-260-detestable-digital.html
http://archimago.blogspot.cz/2018/01/musings-more-fun-with-digital-filters.html

Na základě těchto testů a nových poznatků jsem našel novou kombinaci filtrování pro 44.1/48 kHz, u níž (doufám Smile ) nyní delší dobu zůstanu. Jedná se o passband 95.2 pro Ferocious Resampler, 95.4 pro SoX bez aliasingu, lineární fáze.

Příkazové řádky pro Ferocious Resampler jsou

-r 88200 -b 24 -–dither --ns 2 --gain 0.98 --mt --doubleprecision --nometadata --lpf-cutoff 95.2 (pro desktop - 24 bit)
-r 88200 -b 16 --dither --ns 2 --gain 0.98 --mt --doubleprecision --nometadata --lpf-cutoff 95.2 (pro mobile - 16 bit)

Předchozí řešení s passbandem 92 a méně strmým filtrem jsou samozřejmě také možná, nicméně strmější filtrování i ve vazbě na blog Archimago nepřináší významnější rizika, zejména u správně nahraných stop. Pokud někdo doteď preferoval minimální fázi, může v SoXu si nastavit "Goldilocks" phase 45 (lehce posunutá oproti lineární ale zdaleka ne tak jako minimální) podle jedné varianty Archimaga, osobně však doporučuji zůstat u čistě lineární fáze (stejně jako Archimago pro většinu standardních nahrávek). Volba minimální fáze "kvůli ringingu" se ukazuje jako nadbytečná a nevýhodná. Vyšší aliasing se ukazuje při využití současných strmých softwarových filtrů jako nadbytečný (byť Archimago pro zastánce "delších" méně strmých filtrů ukazuje možné nastavení, které zajistí jeho neslyšitelnost). I moje původní varianta pracovala s velmi minimálním aliasingem 200-400 Hz za Nyquist - 92/9, takové nastavení samozřejmě hraje dobře a s menším aliasingem než většina filtrů v DACech, ale od aliasingu jsem nyní u sebe ustoupil.

I pro 24 bit offline resampling nyní používám violet noise TPDF dither, chápu, že se pohybujeme někde kolem -140 dB, ale technicky vzato provádíme při resamplingu redukci ze 64 bit float, v němž se resampluje, do 24 bit integer, tj. k redukci bitové hloubky během konverze dochází. Dither v takto nízké úrovni nic nezkazí a může pomoci, teoreticky se kvantizační chyby mohou při dalším upsamplingu v DACu multiplikovat. Pro 16 bit mobilní použití je pak dither nutný, i přesto že mírně zvýší hladinu šumu (někde kolem -93 dB).

Nicméně každý si to musí zkusit sám, nastavení závisí na přehrávacím řetězci (do něhož počítám i uši každého posluchače Smile ) a individuálních preferencích.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: Po január 08, 2018 23:42:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Mohli by ste sem prosím uviesť reťazec, na ktorom testujete? Chcem si totiž urobiť predstavu toho, čo by som musel mať doma, aby som počul rozdieľ medzi nastaveniami napríklad passband 95.2 a 96.

Z pohľadu počuteľnosti. Je jedno, či sa jedná o online, alebo offline konverziu?

_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: Ut január 09, 2018 06:13:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobrý den

rozdíl mezi cutoff 95.2 a 96 bude minimální, pokud vůbec slyšitelný. Já jsem ho zvolil po delším testování, kdy se mi tak úplně nezdál běžný cutoff 95, tak jsem postupně přidával po desetině. Může to mít něco do činění i s tvarem křivky toho filtru, pochopitelně se podle cutoffu trochu liší, zvláště u takto strmých a nealiasujících filtrů.

Můj současný řetězec je poměrně skromný, ale přece jen jsem od svých začátků zde trochu pokročil

PC Windows 10 - USB 2.0 Schiit Modi 2 Uber - Alesis Elevate 4 (u stolního PC - používám na běžný častý poslech)

případně (méně často)

PC Windows 10 - USB 2.0 Asus Xonar - SPDIF Coax - Onkyo TX-8020 - staré reproduktory JVC SP D701 (obyčejné, třípásmové)

Offline konverzi/upsampling je dobře dělat s ditherem, jak jsem popsal, online konverze pokud DAC podporuje 24 bitový nebo 32 bitový vstup je přímá, např. ve Foobaru SoX. Osobně více používám offline konverzi na 88.2/96 kHz, pro stolní i mobilní použití. A to i proto, že mi vyhovují možnosti a kvalita Ferocious Resampleru, který se zatím používá pouze z příkazové řádky (offline).


Naposledy upravil jumpingjackflash5 dňa Ut január 09, 2018 11:17:14, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: Ut január 09, 2018 06:17:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Jinak výše uvedené nastavení nyní používám cca 14 dní a po delším poslechu je ten dojem opravdu dobrý, současně dané nastavení filtrů zachovává frekvence až do cca 21 kHz, tj. prakticky plný rozsah originální nahrávky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifi expert


Založený: 27 december 2015
Príspevky: 1920

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 14:46:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlasujem za test. Nechce sa mi totiž veriť, že sú tie rozdiely až tak počuteľné, ako to často popisujete aj v iných svojích príspevkoch. Nechápte ma zle, netvrdím, že to Vy nepočujete. Je možné, že máte lepšie uši, ako ja. Bolo by však možno zaujímavé zistiť, ako to počujú ostatní. Nechceli by ste založiť vlákno na ABX test?
_________________
PC - DIY silver USB - Denafrips Pontus II - DIY silver XLR - BVa PA300SSE - DIY silver XLR - BVa PRE 1 - Atohm Zef Max - STH12
PC - Drop SDAC balanced - Drop THX AAA™ 789 - HE-560
Sony WH-1000XM4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 23:01:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Já se obávám, že v ABX testu (krátkém, 16 možností) to spolehlivě prokázat nejde. jsem si vědom rizika "voodoo", mohu proto jen popsat, jak jsem testoval, bez ohledu na exaktnost.

2-3 mně velmi dobře známá alba jsem si zresamploval s krokem 0.2 od 95 do 99 cutoff. Prostým náhodným střídáním jsem vybral pár kombinací, které se mi subjektivně líbily (aniž bych nutně poměřoval do jaké míry se mezi sebou liší). Vybíral jsem nejprve naslepo, pak už jsem věděl o jaký cutoff jde.

Následně jsem si z několika (95.2,97,97.8,99) vybral 97.8, 95.2 s ditherem a zresamploval tímto cutoffem jak svoji desktopovou, tak mobilní verzi hudební knihovny. Obě možnosti jsem měl cca 3 dny, a nakonec jsem se rozhodl pro 95.2, které nyní používám již cca 10 dní k plné spokojenosti a asi u něj zůstanu.

Je možné, že ty rozdíly ABXovat nepůjdou, a nebo že jsem vůbec podlehnul placebo efektu. Ale jsem takhle spokojen, a tak jsem své nastavení tady sdílel. Nepřu se tedy o to, zda to slyšet je nebo není - to musí si každý na svém řetězci posoudit sám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 08:07:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Na základě dalších testů a studia diskusí na webu jsem dithering při upsamplingu používat přestal. Vypadá, to, že při upsamplingu, zejména pak pokud je současně cílová bitová hloubka vyšší (případně i stejná) než zdrojová - tedy např. 16/44.1 na 24/88.2 nebo 24/176.4, je nepřesnost při rekvantizaci svým způsobem menší než nový dither a navíc už jsou jednotlivé nové samply spočítané "co nejpřesněji" ze zdrojových např. 16 bitů. Ano, sice, při filtrování vznikne formálně např. 64 bit float formát, ale samotným upsamplingem se nová zvuková informace nevytvoří.

Naopak při downsamplingu a snížení bitové hloubky ze zvuku s reálnou např. 32/24 bitovou zvukovou informací na 16 bit je dithering samozřejmě nutný.

Ani varianta s ditheringem, kterou jsem popsal před časem, není "špatně" - je na uších každého posluchače, co bude preferovat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 08:20:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže klasika industry standard - dither jen pro downsampling na 16bit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 08:20:51    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
samotným upsamplingem se nová zvuková informace nevytvoří

a preco teda usamplujes, resp. v com spociva ten prinos?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 08:56:42    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Takže klasika industry standard - dither jen pro downsampling na 16bit.


Tak nějak. Tam je ten přínos jasný, nepamatuju si odkaz, ale lze to i matematicky zdůvodnit že z toho "skutečného" vyššího rozlišení dither funguje optimálně, včetně mírného noiseshapingu pokud je při masteringu zvolen. Zatímco při upsamplingu ne.

V případě, že dochází k digitálnímu mixování a aplikaci efektů na existující zvuk v 32 bit float, má smysl zvážit i TPDF dither při uložení do 24 bit formátu. Při prosté digitalizace to potřeba není, protože zdrojový analogový zvuk má vždy výrazně vyšší šum než je 24 bit rozlišení.

Při upsamplingu dither asi nic zásadně nezkazí, ale vyšší rozlišení nemá z čeho utvořit a případný noiseshaping moduluje už existující noise floor. Tudíž se jeví jako nadbytečný.


Naposledy upravil jumpingjackflash5 dňa St júl 04, 2018 09:22:33, celkom upravené 5 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 08:58:49    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
citácia:
samotným upsamplingem se nová zvuková informace nevytvoří

a preco teda usamplujes, resp. v com spociva ten prinos?


Protože naprostá většina DACů nefiltruje 44.1 kHz a 48 kHz optimálně - aliasing, FIR filtry mají "stopband" na -60/-80/-100 dB, a podobně. V PC je filtrování se současným softwarem prakticky dokonalé (ve smyslu Nyquist teorému).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 10:54:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Je pak ještě otázka, jak se daná zvukovka chová na upsamplovaných fs. Některé mohou mít parametry horší a upsampling pak nemá smysl. To je potřeba ověřit pro konkrétní situaci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 11:39:04    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Je pak ještě otázka, jak se daná zvukovka chová na upsamplovaných fs. Některé mohou mít parametry horší a upsampling pak nemá smysl. To je potřeba ověřit pro konkrétní situaci.


Ano, ale většina běžných DACů současné doby typu CS4398, ALC898, ALC1150, AKM4490 apod. funguje velmi podobně na 48/96/192 kHz, a stejně ještě dále oversamplují - tj. 192 kHz pro ně není "konečná" nebo limitní frekvence, pouze transport dat je takto omezen (z důvodu USB nebo dalších použitých součástek).

Ano byly DACy, kde třeba 192 kHz bylo hůře zpracované - pak je vhodné využít 96 kHz nebo neupsamplovat vůbec - určitě je vhodné vždy se podívat do dokumentace k DACu. Obecně upsampling na 96, případně 192 kHz stačí - FIR filtry DACu na těchto frekvencích už jsou z principu dostatečně daleko od slyšitelných frekvencí a případné jejich nedokonalosti už kvalitu neovlivní.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Designer
Hifi expert


Založený: 24 september 2010
Príspevky: 1340
Bydlisko: polia, lúky a háje

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 12:54:27    Predmet: Odpovedať s citátom

miero napísal:
citácia:
samotným upsamplingem se nová zvuková informace nevytvoří

a preco teda usamplujes, resp. v com spociva ten prinos?

Rovnaká otázka napadne každého zdravo zmýšľajúceho tvora ...
Najlepší upsampling z dobre nahratého 44100 je žiadny upsampling Twisted Evil
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 12:55:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužel, drtivá většina DACů dnes upsampluje bez ohledu na to, co se do nich posílá.

NOS DACy jsou vzácné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miero
Hifi inventar


Založený: 08 september 2010
Príspevky: 11428
Bydlisko: Praha

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 13:01:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolim si tvrdit, ze ludi ktori pocuju rozdiel medzi 44k1 nahravkou a jej "spravne upsamplovanou" verziou bude mizive promile i u hifistov. Takze az taky vazny problem to asi nie je...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 13:32:22    Predmet: Odpovedať s citátom

jumpingjackflash5 napísal:
Bohužel, drtivá většina DACů dnes upsampluje bez ohledu na to, co se do nich posílá.


Proč bohužel? IMO je digitální upsamplování u PCM DACu jediná reálná možnost, jak získat rozumné parametry celého převodu.

citácia:
NOS DACy jsou vzácné.


NOS DAC je pro audio technický nesmysl - právě problémy s ostrostí analogových filtrů na fs/2.

Samozřejmě NOS DAC na 384kHz by pro slyšitelné audio pásmo asi stačil, ale i tak by analogový filtr musel mít hodně řádů, aby to zvládnul spolehlivě oříznout do fs/2 a přitom nijak nezasahoval < 20kHz. Nebo NOS DAC na MHz, takové projekty se tu také občas zmiňují...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Designer
Hifi expert


Založený: 24 september 2010
Príspevky: 1340
Bydlisko: polia, lúky a háje

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 13:35:26    Predmet: Odpovedať s citátom

upsampling dobre nahratého 44100 je blbosť.
Ale treba "živiť" nové hračky, podporovať hybnú silu trhu .... veď sa nemôže dokola predávať TDA 1541 Laughing
žiadny marketing nedokáže prevárať dokola jeden krumpel, museli zaúkolovať technikov Razz
Dokonca ten fenomén prenikol aj do retro - a vznikol nový fenomén HD vinyl -Smile))))) buhehehehee
Holt - bohatý hlupák = najlepší klient - staré dobré pravidlo
To nebolo myslené na nikoho konkrétneho - ale je to obecne známe a stále platné.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 13:43:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Designer napísal:
veď sa nemôže dokola predávať TDA 1541 Laughing


I před ním mají všechny (co znám) CD přehrávače oversampling filtr, aspoň 4x (klasika SAA7220).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Designer
Hifi expert


Založený: 24 september 2010
Príspevky: 1340
Bydlisko: polia, lúky a háje

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 13:44:40    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
Designer napísal:
veď sa nemôže dokola predávať TDA 1541 Laughing


I před ním mají všechny (co znám) CD přehrávače oversampling filtr, aspoň 4x (klasika SAA7220).

a možno bez neho to hrá lepšie - prečo toľko návodov na NOS na webe? Dnes už máloktorému výrobcovi ide skutočne o kvalitu - veď keby urobili "dokonalý" výrobok čo vydrží roky, tak skrachujú. Pochopili a prispôsobili sa. Ekol=ogia sú len kecy ... omáčka. Krámy vydržia 2,5 roka a potom šup s tým na skládku a hybaj do šopu po nový upsamplovaný "kvalitnejší" krám ... jupííí
Vivat eurouhnia a pod.
Je nejaká miera - rozumná hranica kedy už stačí. Napr u TV je HD ready a fullhd fajn - ale staré veci sa museli nanovo skenovať z negatívov vo väčšom rozlíšení. Keby upsamplovali TV nahrávky (niektoré aj robia tak - lebo neexistuje iný záznam) tak to poznáš.
Ale na kerú pitchu je už 4K a idú ďalej ... hm - marketing a treba hýbať predaje. Kto potrebuje rátať vlasy na hlave nejakej moderátorke telerána?
Ale hovno ja tomu rozumiem - to len rozum musel vykríknuť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mrba
Hifi expert


Založený: 09 máj 2014
Príspevky: 1239
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 14:06:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Designer napísal:
...
Ale na kerú pitchu je už 4K a idú ďalej ... hm - marketing a treba hýbať predaje. Kto potrebuje rátať vlasy na hlave nejakej moderátorke telerána?
Ale hovno ja tomu rozumiem - to len rozum musel vykríknuť.


Podobné som si myslel aj ja ... kým som nemal 4K doma, a kúpil som ju len preto, že potrebné parametre už žiadna fullhd tv nemala. Ale teraz tej okolnosti ďakujem, lebo pozerať prírodu vo fullhd a v 4K je naozaj viditeľný rozdiel, treba vyskúšať Smile

_________________
Qobuz,Tidal,DS918+>PC/Win10+lasso/Roon+HQPlayer(REWfilter+DLP\FF)/>
>NA Sunrise[cw DAC1USB(+ALPS+DO)\Topping E50\SMSL D300>>PRE90&EXT90>BVaudio PA300SSE]>
>DIY RS52+>2xSB-1000Pro+SPL-800R
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 14:10:26    Predmet: Odpovedať s citátom

NOS je nesmyslný kult.

Sám jsem si to vyzkoušel - krásný hrubý řízný zvuk, na rock radost. Překlenoval jsem SAA7220 ve starých Philipsech, byl jsem nadšený z krásně ostrého obdélníku, co lezl z přehrávače.

Dokonce jsem zprznil i parádní Philips CD300



Při přemostění SAA7030 jsem musel konvertovat 16bitů CD-DA do 14bitů pro TDA1540, pěkná pakárna http://www.diyaudio.com/forums/digital-source/59167-cd-300-cdm-0-dual-1540-a-8.html

Přitom v té době jsem měl 10 let po celkem úspěšných státnicích z teorie řízení, od které by mě za tohle vykuchání nedílné části DA konverze bez váhání vyrazili. Ale tehdy v zápalu NOS mánie mi vůbec nedošlo, že z přehrávače zdroje 44.1fs žádný obdélník lézt nemůže a nesmí. Trvalo mi to pár let, než jsem se probral a připomněl si dávná studia...

Tak asi tak k těm četným návodům na netu Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Designer
Hifi expert


Založený: 24 september 2010
Príspevky: 1340
Bydlisko: polia, lúky a háje

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 14:16:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebudem sa hádať - som laik. A tak sa na to pozerám. Kde je ale tá hranica?
Do kolko MHz to budú ťahať? Aby to hralo tutti frutti ?
Rozmýšlam prečo boli ľudia voľakedy veselší a aj rozumnejší (preukázal to test robený od roku 1973 na 100.000 brancoch vo fínsku) aj keď mali len analogové stereo, príp tranzistorák a v tv bol len jeden kanál v PAL s 300 riadkami - alebo sa chodil kukať farebný televízor k susedom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 14:31:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to koníček.Tam je hranica.

Kdo žil s tým Retro tka si občas kupi také staršie , mladí povasčšine zase ako image.
Hlavne Gramofony a platne su teraz in.

Kazety už nie.
Very Happy

Originalky hrali nafigu a nahrávať sa " nikomu" na lepšie " čo kupiš len staršie draho a drahšie "nechce. Ani na ten kotučak. Maximálne "5" pásov točia na efekt dokola.

Gramoplatní je fura nahratých. Vela ludí si myslí že len položíš a hráš. Very Happy

Hej ano, ale ako. Shocked
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BlackBerry
Hifi inventar


Založený: 14 máj 2012
Príspevky: 3237
Bydlisko: nedaleko od Trenčína

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 14:32:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Je nová rýchla doba ,digitálna. Smile

Naposledy upravil BlackBerry dňa St júl 04, 2018 14:38:07, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Designer
Hifi expert


Založený: 24 september 2010
Príspevky: 1340
Bydlisko: polia, lúky a háje

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 14:33:59    Predmet: Odpovedať s citátom

BlackBerry napísal:
Je to koníček.Tam je hranica.

Kdo žil s tým Retro tka si občas kupi také staršie , mladí povasčšine zase ako image.
Hlavne Gramofony a platne su teraz in.

Kazety už nie.
Very Happy

Originalky hrali nafigu a nahrávať sa " nikomu" na lepšie " čo kupiš len staršie draho a drahšie "nechce. Ani na ten kotučak. Maximálne "5" pásov točia na efekt dokola.

Gramoplatní je fura nahratých. Vela ludí si myslí že len položíš a hráš. Very Happy

Hej ano, ale ako. Shocked

Thumbs up
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Designer
Hifi expert


Založený: 24 september 2010
Príspevky: 1340
Bydlisko: polia, lúky a háje

PríspevokZaslal: St júl 04, 2018 14:35:23    Predmet: Odpovedať s citátom

BlackBerry napísal:
Je nová rýchla doba ,doigitálna. Smile


https://www.youtube.com/watch?v=YyfjLCajbCw
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: Pi júl 06, 2018 05:28:39    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
jumpingjackflash5 napísal:
Bohužel, drtivá většina DACů dnes upsampluje bez ohledu na to, co se do nich posílá.


Proč bohužel? IMO je digitální upsamplování u PCM DACu jediná reálná možnost, jak získat rozumné parametry celého převodu.



Bohužel jsem myslel z hlediska příznivců "čistého" 44100 přehrávání. V zásadě souhlasím s tím co píšete, občas jsou výjimky typu Schiit Modi 2 Multibit (nebo Bifrost Multibit -tedy nikolo varianta Uber, ta má níže zmíněný - a také velice dobrý AK4490)

https://www.schiit.com/products/modi-2

Ale i ten upsampluje 44100 alespoň na 176/192 kHz.

Dobře udělaný upsampling skutečně zlepšuje parametry (viz např. AK4490 DAC a podobné), škoda jen, že i dobrých a dobře znějících DACů je filtr na 44100/48000 Hz většinou dlouhý 4-5 kHz, tudíž aliasuje a i další charakteristiky jsou horší než výsledek z upsamplingu z PC. Čest výjimkám např. s nastavitelnými filtry, samozřejmě.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dustin
Hifi inventar


Založený: 06 október 2006
Príspevky: 4857
Bydlisko: Plzeň

PríspevokZaslal: Pi júl 06, 2018 08:08:39    Predmet: Odpovedať s citátom

jumpingjackflash5 napísal:

Bohužel jsem myslel z hlediska příznivců "čistého" 44100 přehrávání. V zásadě souhlasím s tím co píšete, občas jsou výjimky typu Schiit Modi 2 Multibit


Přiznám se, že nerozumím, co tím myslíš.

Ten multibit má oddělený filtr a za ním 16bitový DAC. Jak se to liší od single-čip řešení, kromě možná jiné strmosti filtru ? Stejně používá oversampling.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jumpingjackflash5
Hifista


Založený: 24 február 2016
Príspevky: 228

PríspevokZaslal: So júl 07, 2018 06:49:02    Predmet: Odpovedať s citátom

dustin napísal:
jumpingjackflash5 napísal:

Bohužel jsem myslel z hlediska příznivců "čistého" 44100 přehrávání. V zásadě souhlasím s tím co píšete, občas jsou výjimky typu Schiit Modi 2 Multibit


Přiznám se, že nerozumím, co tím myslíš.

Ten multibit má oddělený filtr a za ním 16bitový DAC. Jak se to liší od single-čip řešení, kromě možná jiné strmosti filtru ? Stejně používá oversampling.



Výrobce uvádí, že pokud se do DACu pošle např. přes USB 176/192, k dalšímu oversamplingu nedochází.


Modi 2 Multibit: 16/44.1 to 24/192 via USB. 16/44.1 to 24/192 via Toslink* and Coax, with 24/176 and 24/192 being NOS (non-oversampled)


Tudíž je možné, že i 44.1 oversampluje pouze 4x a ne 64x nebo 128x jako řada jiných DACů. Samozřejmě to nemusí znamenat, že je výsledek nutně kvalitnější - v zásadě souhlasím s tím, že bez oversamplingu se v digitálním audiu zejména "papírově" nedá dosáhnout žádoucích hodnot. Nicméně s těmi digitálními FIR filtry mám skutečně problém, když se podíváte do dokumentace většiny DACů, typicky mají útlum -6 dB na fs/2 a tudíž aliasují velmi silně. Ano, vím, je to nad 20 kHz, ale obecně nemám rád, když se do signálu přimícháváají frekvence, které tam nikdy nebyly.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Digitál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalšia
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra.
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre.
Nemôžete hlasovať v tomto fóre.
Môžete pripojiť súbory do tohto fóra.
Môžete sťahovať súbory z tohto fóra.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk
TOPlist