Obsah fóra hifi.slovanet.sk hifi.slovanet.sk

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
http://www.tnt-audio.com/gif/smallstereo_white.gif

Upsampling 2018

Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Digitál
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jumpingjackflash5
Hifista

Založený: 24 február 2016

PríspevokZaslal: Po január 08, 2018 07:39:16    Predmet: Upsampling 2018 Odpovedať s citátom

Přes vánoce jsem prováděl další testy (zejména poslechové) a také vyšly dva velmi zajímavé příspěvky na blogu Archimago.

http://archimago.blogspot.cz/2018/01/audiophile-myth-260-detestable-digital.html
http://archimago.blogspot.cz/2018/01/musings-more-fun-with-digital-filters.html

Na základě těchto testů a nových poznatků jsem našel novou kombinaci filtrování pro 44.1/48 kHz, u níž (doufám Smile ) nyní delší dobu zůstanu. Jedná se o passband 95.2 pro Ferocious Resampler, 95.4 pro SoX bez aliasingu, lineární fáze.

Příkazové řádky pro Ferocious Resampler jsou

-r 88200 -b 24 -–dither --ns 2 --gain 0.98 --mt --doubleprecision --nometadata --lpf-cutoff 95.2 (pro desktop - 24 bit)
-r 88200 -b 16 --dither --ns 2 --gain 0.98 --mt --doubleprecision --nometadata --lpf-cutoff 95.2 (pro mobile - 16 bit)

Předchozí řešení s passbandem 92 a méně strmým filtrem jsou samozřejmě také možná, nicméně strmější filtrování i ve vazbě na blog Archimago nepřináší významnější rizika, zejména u správně nahraných stop. Pokud někdo doteď preferoval minimální fázi, může v SoXu si nastavit "Goldilocks" phase 45 (lehce posunutá oproti lineární ale zdaleka ne tak jako minimální) podle jedné varianty Archimaga, osobně však doporučuji zůstat u čistě lineární fáze (stejně jako Archimago pro většinu standardních nahrávek). Volba minimální fáze "kvůli ringingu" se ukazuje jako nadbytečná a nevýhodná. Vyšší aliasing se ukazuje při využití současných strmých softwarových filtrů jako nadbytečný (byť Archimago pro zastánce "delších" méně strmých filtrů ukazuje možné nastavení, které zajistí jeho neslyšitelnost). I moje původní varianta pracovala s velmi minimálním aliasingem 200-400 Hz za Nyquist - 92/9, takové nastavení samozřejmě hraje dobře a s menším aliasingem než většina filtrů v DACech, ale od aliasingu jsem nyní u sebe ustoupil.

I pro 24 bit offline resampling nyní používám violet noise TPDF dither, chápu, že se pohybujeme někde kolem -140 dB, ale technicky vzato provádíme při resamplingu redukci ze 64 bit float, v němž se resampluje, do 24 bit integer, tj. k redukci bitové hloubky během konverze dochází. Dither v takto nízké úrovni nic nezkazí a může pomoci, teoreticky se kvantizační chyby mohou při dalším upsamplingu v DACu multiplikovat. Pro 16 bit mobilní použití je pak dither nutný, i přesto že mírně zvýší hladinu šumu (někde kolem -93 dB).

Nicméně každý si to musí zkusit sám, nastavení závisí na přehrávacím řetězci (do něhož počítám i uši každého posluchače Smile ) a individuálních preferencích.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Soaron
Hifista - zaslúžilec

Založený: 27 december 2015

PríspevokZaslal: Po január 08, 2018 23:42:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Mohli by ste sem prosím uviesť reťazec, na ktorom testujete? Chcem si totiž urobiť predstavu toho, čo by som musel mať doma, aby som počul rozdieľ medzi nastaveniami napríklad passband 95.2 a 96.

Z pohľadu počuteľnosti. Je jedno, či sa jedná o online, alebo offline konverziu?

jumpingjackflash5
Hifista

PríspevokZaslal: Ut január 09, 2018 06:13:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobrý den

rozdíl mezi cutoff 95.2 a 96 bude minimální, pokud vůbec slyšitelný. Já jsem ho zvolil po delším testování, kdy se mi tak úplně nezdál běžný cutoff 95, tak jsem postupně přidával po desetině. Může to mít něco do činění i s tvarem křivky toho filtru, pochopitelně se podle cutoffu trochu liší, zvláště u takto strmých a nealiasujících filtrů.

Můj současný řetězec je poměrně skromný, ale přece jen jsem od svých začátků zde trochu pokročil

PC Windows 10 - USB 2.0 Schiit Modi 2 Uber - Alesis Elevate 4 (u stolního PC - používám na běžný častý poslech)

případně (méně často)

PC Windows 10 - USB 2.0 Asus Xonar - SPDIF Coax - Onkyo TX-8020 - staré reproduktory JVC SP D701 (obyčejné, třípásmové)

Offline konverzi/upsampling je dobře dělat s ditherem, jak jsem popsal, online konverze pokud DAC podporuje 24 bitový nebo 32 bitový vstup je přímá, např. ve Foobaru SoX. Osobně více používám offline konverzi na 88.2/96 kHz, pro stolní i mobilní použití. A to i proto, že mi vyhovují možnosti a kvalita Ferocious Resampleru, který se zatím používá pouze z příkazové řádky (offline).

Naposledy upravil jumpingjackflash5 dňa Ut január 09, 2018 11:17:14, celkom upravené 2 krát.
Návrat hore
jumpingjackflash5
Hifista

PríspevokZaslal: Ut január 09, 2018 06:17:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Jinak výše uvedené nastavení nyní používám cca 14 dní a po delším poslechu je ten dojem opravdu dobrý, současně dané nastavení filtrů zachovává frekvence až do cca 21 kHz, tj. prakticky plný rozsah originální nahrávky.
Návrat hore
Soaron
Hifista - zaslúžilec

Založený: 27 december 2015

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 14:46:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlasujem za test. Nechce sa mi totiž veriť, že sú tie rozdiely až tak počuteľné, ako to často popisujete aj v iných svojích príspevkoch. Nechápte ma zle, netvrdím, že to Vy nepočujete. Je možné, že máte lepšie uši, ako ja. Bolo by však možno zaujímavé zistiť, ako to počujú ostatní. Nechceli by ste založiť vlákno na ABX test?
jumpingjackflash5
Hifista

PríspevokZaslal: St január 10, 2018 23:01:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Já se obávám, že v ABX testu (krátkém, 16 možností) to spolehlivě prokázat nejde. jsem si vědom rizika "voodoo", mohu proto jen popsat, jak jsem testoval, bez ohledu na exaktnost.

2-3 mně velmi dobře známá alba jsem si zresamploval s krokem 0.2 od 95 do 99 cutoff. Prostým náhodným střídáním jsem vybral pár kombinací, které se mi subjektivně líbily (aniž bych nutně poměřoval do jaké míry se mezi sebou liší). Vybíral jsem nejprve naslepo, pak už jsem věděl o jaký cutoff jde.

Následně jsem si z několika (95.2,97,97.8,99) vybral 97.8, 95.2 s ditherem a zresamploval tímto cutoffem jak svoji desktopovou, tak mobilní verzi hudební knihovny. Obě možnosti jsem měl cca 3 dny, a nakonec jsem se rozhodl pro 95.2, které nyní používám již cca 10 dní k plné spokojenosti a asi u něj zůstanu.

Je možné, že ty rozdíly ABXovat nepůjdou, a nebo že jsem vůbec podlehnul placebo efektu. Ale jsem takhle spokojen, a tak jsem své nastavení tady sdílel. Nepřu se tedy o to, zda to slyšet je nebo není - to musí si každý na svém řetězci posoudit sám.
Návrat hore
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra hifi.slovanet.sk -> Digitál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: